daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 1st, 2012, 09:27 PM   #121
tombou
Tombou

Likes (Received): 0

wiem ze zabrzmi to jak SF ale;
jesli by udało sie doprowadzic linię kolejową do Szczyrku,a ostatecznie zamknąć takze petle beskidzką budową połączenia Głębce-Zwardoń, to marzyła by mi sie (i pewnie nie tylko mi) kolej (np.niekoniecznie w pełnym rygorystycznym standarcie kolejowym ale cos w rodzaju albo lekkiej kolei albo cieżkiego tramwaju) łącząca koniec nowopowstałej linii (z Bystrej) w Szczyrku,dalej w kierunku Salmopolu,tunelem pod Białym Krzyzem (tunel ok.5km) do Wisły Malinki, i dalej w kierunku Wisły Głębce. Oprócz tego,w podobnym,obnizonym standarcie,budowa linii ze Skoczowa do Brennej (teren temu sprzyja),i dalej przez Brenną Bukową, tunelem pod przełęczą Karkoszczonką i prosto do centrum Szczyrku.W ten sposób połączono by ze sobą te 3 miejscowosci, do których wtedy dopiero chciałoby sie jezdzic inaczej niz autem.Oczywiscie jest tam dosc górski profil,wiec raczej musiałby by byc to cięzki tramwaj niz pociąg.Zyskałyby bardzo na atrakcyjnosci,w tej chwili niestety jedyna jako taka mozliwosc zintegrowania ich to własne auto,a w sezonie to auto na aucie
tombou no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 1st, 2012, 09:33 PM   #122
tombou
Tombou

Quote:
Originally Posted by Adeon View Post
Ponieważ kiedyś ta linia całkiem inaczej wyglądała
Czerwona linia to trasa która szła po moście. Pierwszy dworzec był w miejscu oznaczony kwadratem niebieski, drugi oznaczony kwadratem Czerwonym most zaczął się walić i przenieśli dworzec w miejsce teraźniejszego (były to baraki) i rozbudowali stacje do stanu teraźniejszego.(kolor siwy). W Zebrzydowicach idzie znaleźć stary bieg toru wraz z śladami mostu. Niemcy zrobili takiego esa i podłączyli się do istniejącej linii.
Aha,to rzeczywiscie wyjasnia duzo.Wtedy wydawała sie miec bardzo logiczny przebieg.Ta eSka powstała to kuriozum.Ale dlaczego przeniesiono cały dworzec?Powód musiał byc istotny,skoro sknocono oczywisty wczesniej i logiczny przebieg linii.Chodziło o zawalenie sie mostu?Nie mozna było tego naprawić?
Old June 1st, 2012, 09:38 PM   #123
Adeon
Registered User

Adeon's Avatar

Likes (Received): 110

podzielam twoje uwagi i na otuchę powiem ci że za czasów autonomii śląskiej takie były plany dokładnie tak jak mówisz ale z realiów tyle zostało. Linie do Zwardonia z Wisły zaczęli budować i przygotowywali się do tunelu z stąd około 100mb linii za stacje w głębcach ale wojna to przerwała a w PRL plany podupadły... a szkoda bo byśmy mogli mieć tu 2 szwajcarie ( pod względem kolejek górskich) a region by bardzo odżył turystycznie..... eh pomarzyć można tylko w tym kraju....

co do mostu i eski
tam chodziło o fundamenty a bardziej pale pod nimi były drewniane i za mało wbite a teren był bardzo podmokły do teraz zresztą. linia idąc śladem esa idzie po "suchym" terenie, po za tym wtedy były też niuanse związane z aneksją Zaolzia itp. i Zebrzydowice ciągle się rozbudowywały (towarówki, stacja graniczna) i wyszedł z tego właśnie taki potworek.

a tu troszkę z opisu wiaduktu z strony z linku wyżej
Quote:
Projekt wiaduktu opracował profesor wiedeńskiej politechniki Franz Ripel. Wiadukt o długości 570 m wsparto na 40 filarach o prześwicie 13,3 m. Wysokość najwyższych filarów sięgała 19,7 m. Co czwarty filar był grubszy i szeroki na 7 m. Cały wiadukt wykonany został z cegły. Z cegły wykonane były również barierki wiaduktu, a przykryte były płytami z kamienia.
Quote:
Po 15 latach użytkowania na filarach wiaduktu pojawiły się pęknięcia. Przyczyną było "pracujące", podmokłe podłoże. Podczas budowy niewłaściwie nadzorowano wbijanie drewnianych pali, które robotnicy zamiast wbijać głęboko, obcinali i osadzali zbyt płytko, aby mogły utrzymać konstrukcję filarów.
Quote:
W 1872 roku przystąpiono do budowy trasy okrężnej od przysiółka Kotucz, która biegnie w dzisiejszym kształcie. Odcinek ten oddano do użytku 3 listopada 1877 roku, budując od razu drugi tor oraz nowy dworzec kolejowy, przy którym wybudowano też dwa tory odstawcze.

Nieczynny już wiadukt rozbierano ręcznie, a jego pozostałości w 1906 roku wysadzono przy użyciu materiałów wybuchowych. Fragmenty wału ziemnego istniały jeszcze do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to ziemię tę przewieziono i użyto do usypania widowni budowanego wówczas amfiteatru w Zebrzydowicach.
i mapa stara jak to wyglądało

Last edited by Adeon; June 1st, 2012 at 09:43 PM.
Adeon no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2012, 09:43 PM   #124
tombou
Tombou

no ale tych przedstawionych przeze mnie szalonych w brzmieniu planów połączenia Wisły,Szczyrku,Brennej tunelami kolejowymi to chyba nie było? jakby do tego doszło,to ten region stałby sie sie po prostu zagłębiem turystycznym.A nie tylko motoryzacyjnym.
Old June 1st, 2012, 09:51 PM   #125
Adeon
Registered User

Adeon's Avatar

z tunelami nie, ale były plany linii z Skoczowa do Brennej odnoga miała być w Pogórzu. do szczyrku kolej to już temat wałkowany od przedwojny, a Wisła od kont doprowadzili kolej do ustronia, wyszły plany budowy do Zwardonia ale budowano to w systemie do stacji. jak chcesz mogę wlepić mapę jak miała wyglądać z pierwszego projektu ta linia.
Old June 1st, 2012, 09:59 PM   #126
tombou
Tombou

no pewnie,wklej jak mozesz,jesli tylko jest wystarczająco szczegółowa,zeby zobaczyc dokładnie co sie mialo dziac na odcinku Głebce-Zwardoń
A co do Zebrzydowic, aż dziwne ze skoro konieczny był ten nowy odcinek,to dziwne i szkoda ze od razu nie wyprostowano go tak, jak przewidują najnowsze plany modernizacji tego fragmentu linii z Czechowic do ZEbrzydowic
Old June 1st, 2012, 10:33 PM   #127
Adeon
Registered User

Adeon's Avatar

zwróć uwage że były już lokalizacje stacji i przystanków:
od Wisły głebiec idąc miały być:
1) przystanek Kubalonka (okolice sanatorium)
2)stacja Istebna (Zaolzie)
3)przystanek Koniaków (okolice tego esa w Koniakowie centrum)
4)przystanek Wołowiec (dzisiejsze Laliki, nie daleko kościoła drewnianego na Pochodzitej)

co do modernizacji - teraz ta linia pójdzie przez stawy kiedyś widać nie chcieli już eksperymentować z podmokłymi terenami i szli po suchym
Old June 1st, 2012, 10:54 PM   #128
Filipbb
Registered User

Likes (Received): 2024

Zwiedziłem ostatnio tą mało uczęszczaną stronę dworca Bielsko-Biała Główna.
Zaczynamy od strony ulicy Mostowej (koło Sfery). Stare lampy.

Stan wiaduktu nad linią kolejową.

Widok na perony w oddali.

W tle tunel.

Zarośnięte tory oraz zakaz przy wydeptanej ścieżce.

Koniec zarośniętego toru zakończony powyginanymi szynami.

Koniec kolejnego toru z rampą boczną. W tle stare garaże.

Widok w stronę stacji z zarośniętymi torami.

Następne szyny porośnięte krzakami.

Widać ślad toru który kończy się przy budynku.

Od panów dowiedziałem się, że w miejscu prowadzonej wycinki będzie parking.

Na porośniętych torach jest pełno śmieci.

Wycinka.

Nie znam się do końca. Tutaj powinna być jakaś puszka?

Kolejny już zarośnięty tor. Mieści się on między używanym torem towarowym (bez sieci) a resztą pod drutem.

Jednak są dwa.

Znaczniki?

Po prawej zarośnięte tory. Po środku używany tor towarowy. Po lewej tor który za składem węgla rozdziela się na dwa kolejne.

Ktoś się orientuje do czego służą?

Części kolejne nastąpią
Filipbb no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2012, 11:48 PM   #129
tombou
Tombou

Quote:
zwróć uwage że były już lokalizacje stacji i przystanków:
od Wisły głebiec idąc miały być:
1) przystanek Kubalonka (okolice sanatorium)
2)stacja Istebna (Zaolzie)
3)przystanek Koniaków (okolice tego esa w Koniakowie centrum)
4)przystanek Wołowiec (dzisiejsze Laliki, nie daleko kościoła drewnianego na Pochodzitej)

co do modernizacji - teraz ta linia pójdzie przez stawy kiedyś widać nie chcieli już eksperymentować z podmokłymi terenami i szli po suchym
rzeczywiscie,ładnie sie wspinała.Dosc poważna wada tego przebiegu - zbytnie oddalenie od Istebnej.Zaolzie to juz zascianek,prawie nikt tam nie mieszka.Linia powinna biec zdecydowanie bardziej na zachód,zdecydowanie w okolicach ulicy przez centrum Istebnej,moze to troche wyzej i drozej ,ale chodzi o to, zeby jechac tak aby byc posród ludzi.Okolice Kubalonki,cos pieknego,podobnie przystanek w Koniakowie (ta esa jak napisałes),Laliki-Pochodzita-(ale to chyba dosc daleko od Wołowca)-cos pieknego.Brak słów.Przepiękna linia.Gdyby wybudowano to,plus Szczyrk, i plus moje SF z Brenną i tunelami,w sezonie kursy co godzinke jak np. w Czechach czy Słowacji, to tego całego regionu ludziom ceniącym obcowanie z przyrodą nie chciałoby sie zwiedzac autami. TYlko pociag (z rowerem).Kurde,normalnie lepiej jak Szwajcaria.Wielkie dzieki za robote z tymi wszystkimi mapkami i opisami.
Pamietam,w ktoryms z artykułow sprzed lat, koszt budowy Głebce-Zwardon szacowano pod koniec lat 1990tych na cos ok. 150 mln PLN.Jakos smiesznie mało mi to wydaje,i nierealne,pomyłkowe i propagandowe.Nawet biorąc pod uwagę,ze to linia wysokogórska,jednotorowa i na Vmaks ok.50kmh. Moim zdaniem dzisiaj koszt tej linii to okolice miliarda PLN.Teren mega trudny na kolej ale realny.Dopóki nie bedziemy bogaci niczym Midas,to nie ma co liczyc na budowę przed XXII wiekiem....

a co do prostowania Zebrzydowic - jak napisałes - teren podmokły - w sumie trzeba przyznac ze technologia budowy kiedys i dzis są pewnie nieporownywalne,kiedys na takim terenie budowa arcytrudna - dzisiaj troche drozsza - ale technicznie bułka z masłem.Teraz są palownice wbijane na min.kilkanascie metrów, to taki teren ustabilizować - moze nie błahostka ale po prostu średnie wyzwanie..
Old June 2nd, 2012, 12:26 AM   #130
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

Likes (Received): 8145

Quote:
Originally Posted by tombou View Post
Natomiast z mapek wynika,ze wszystkie inne miejsca logiczne i mozliwe do prostowania uwzgledniono, czyli te przed BB, w lasach pszczynskich,pomiedzy Katowicami i Tychami,przed samym dworcem w Katowicach (...)
Uwzględniono, niestety większość tylko w wariancie 200 (czerwony), a ponieważ wybrano wariant 160 (różowy), to prostowania łuków nie będzie...

Co do budowy linii z Wisły do Zwardonia, to traktowałbym to jedynie w kategoriach s-f. PLK na tym nie zależy, KŚ może by z łaską jeździły, gdyby linia istniała, ale do budowy się raczej nie dołożą, władze województwa traktują kolej jak niechciane dziecko, więc pozostają jedynie gminy, którym oczywiście brakuje na to kasy. Tak naprawdę reaktywację linii Bielsko-Biała-Cieszyn traktowałbym już jako cud. Niemniej nie róbmy tu offtopu.
Old June 2nd, 2012, 12:27 AM   #131
tombou
Tombou

jakze to? przeciez ten przed Zebrzydowicami to jest moze na 80,on musi byc wyprostowany nawet w wariancie 160
Old June 2nd, 2012, 12:29 AM   #132
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

To będzie jedyne prostowanie.
Old June 2nd, 2012, 01:00 AM   #133
tombou
Tombou

no skoro wynika z teego, ze cała reszta spełnia wymogi dla V160, no to rzeczywiscie nie ma sensu prostowac pod 200
Old June 2nd, 2012, 10:40 AM   #134
Adeon
Registered User

Adeon's Avatar

Quote:
Originally Posted by bad455 View Post
a ponieważ wybrano wariant 160 (różowy), to prostowania łuków nie będzie...
Quote:
KŚ może by z łaską jeździły
Quote:
Niemniej nie róbmy tu offtopu.
1) ja wiem z PLK że wybrano wariant 200 dla osobowych pociągów i 160 dla towarowych wiec nie wiem skąd ty z tym 160 wyleciałeś.
2) Kś są ostro zainteresowane bo nawet z nami rozmawiały i zlecały badania (miłośnicy kolei z Śląska Cieszyńskiego) Marszałem sam nawet o tym mówił i zaznaczył te linie i linie Bielsko Biała Cieszyn do pilnego remontu/ budowania na sympozjum Lunch z Kurierem.
3) Czy pisanie o takich rzeczach to off top?? nie wydaje mi się. chyba że za Śląsk uważasz linie Tychy i okolice Katowic a Śląsk Cieszyński i Beskidy to już dla ciebie nie Śląsk i tylko hołota.......
Old June 2nd, 2012, 11:41 AM   #135
tombou
Tombou

Adeon,czy mógłbys wkleic linki albo dokument PLk w całosci z poprzedniej strony odnosnie planów samorzadowych dotyczących analiz kolejowych?chodzi mi o to,ze napisałes iz cały dokument jest wiekszy i wklajasz tylko dotyczący Wisły.Tym razem bardzo chciałbym zobaczyc reszte linii.
Old June 2nd, 2012, 11:50 AM   #136
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

Quote:
1) ja wiem z PLK że wybrano wariant 200 dla osobowych pociągów i 160 dla towarowych wiec nie wiem skąd ty z tym 160 wyleciałeś.
Było w tym wątku info od osób siedzących w temacie. Do tego wariant 200 wymaga znacznie więcej pracy i pieniędzy (prostowanie łuków i idące za tym wyburzenia, likwidacja przejazdów i idąca za tym budowa wiaduktów/tuneli, itp.), więc raczej nic z tego nie będzie.

Quote:
2) Kś są ostro zainteresowane bo nawet z nami rozmawiały i zlecały badania (miłośnicy kolei z Śląska Cieszyńskiego) Marszałem sam nawet o tym mówił i zaznaczył te linie i linie Bielsko Biała Cieszyn do pilnego remontu/ budowania na sympozjum Lunch z Kurierem.
KŚ są zainteresowane, ale same na to pieniędzy nie wyłożą. Marszałek też. Wystarczy popatrzeć na regenerację linii Tychy Lodowisko-Bieruń, którą finansuje PLK. Pewnie przy odpowiednio dużych naciskach PLK zdecydowałoby się na tą budowę, ale na razie są ważniejsze inwestycje do przeprowadzenia i na nich powinni się skupić (vide regeneracja Bielsko-Biała-Cieszyn).

Quote:
3) Czy pisanie o takich rzeczach to off top?? nie wydaje mi się. chyba że za Śląsk uważasz linie Tychy i okolice Katowic a Śląsk Cieszyński i Beskidy to już dla ciebie nie Śląsk i tylko hołota.......
Tak, w tym wątku, poświęconym modernizacji konkretnych linii, jest to offtop. O takich rzeczach możecie sobie spokojnie podebatować w wątku o infrastrukturze kolejowej w śląskim.

Last edited by bad455; June 2nd, 2012 at 08:32 PM.
bad455 no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2012, 12:33 PM   #137
Adeon
Registered User

Adeon's Avatar

tombou - dokument mam w formie PDF dostałem go od matki kuzynki która robi na PLK był on kiedyś nawet na ich stronie ale teraz już nie ma. poślij mi maila na priw to ci pośle ten plik.
Old June 2nd, 2012, 03:00 PM   #138
dratgyver
Eeeeeeeeeeee??

dratgyver's Avatar

Quote:
Wystarczy popatrzeć na regenerację linii Tychy Lodowisko-Będzin
Tychy - Bieruń.
dratgyver no está en línea   Reply With Quote
Old June 2nd, 2012, 08:32 PM   #139
bad455
54Y MY N4M3

bad455's Avatar

No tak, cały czas myślałem o Bieruniu, nie wiem czemu w końcu wpisałem Będzin
Old June 3rd, 2012, 01:35 AM   #140
misieg
Registered User

misieg's Avatar

Likes (Received): 4

Kurde 2008r. nie jest tak odległy a o niczym takim, co wrzucił Adeon nie slyszałem. Z punktu widzenia turystyki bardziej opłacalna byłaby ta linia do Szczyrku z Wilkowic. Super sprawa jeżeli chodzi o wypad na narty. Jak rozumiem, wszystkie te pomysły padły razem z odejściem Klabisa?
misieg no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
śląskie, bielsko-biała, e65, katowice, kolej

Thread Tools

Posting Rules