daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia

Slovakia Slovensko |» Bratislava | Košice

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 10 votes, 5.00 average.
Old October 25th, 2009, 06:21 PM   #1
zaq-
BANNED

Likes (Received): 743

Interiéry, dizajn a dispozície

Threadov, kde kritizujeme, a jeden thread, kde obdivujeme, vonkajsie exteriery bytov a projektov tu mame dost.
Preco teda neotvorit jeden so zameranim na interiery, dispozicie a dizajn bytov, kde mozeme slobodne kritizovat, ukazovat, diskutovat, navrhovat, popripade pomahat zacinajucim architektom s ich prvymi napadmi?

Tymto by som chcel teda zahajit prvu kapitolu s nazvom:

Kupelky

Obklady, sanita a zariadenia kupeliek

UVOD

Ja tu budem pisat najma o obkladoch, kedze je to moja praca a mam v tom najviac skusenosti.
Najskor spravim rozdelenie druhov obkladov, a potom sa zameram na jednotlive druhy osobitne.

Chcem vas poprosit za trpezlivost, kedze som z tohto odboru na Slovensku vypadol uz pred 8 rokmi a preto moje informacie o Slovensku nemusia byt uplne presne. Z toho isteho dovodu tu nemozem uvadzat ceny, ani davat rady, kde sa co da kupit.
To uz necham na vasej diskusii.

Moje materialy budu povchadzat z celeho internetu, dalej z fora obkladacov, ktoreho som taktiez clenom(a kde ma este stale nezabanovali ) a najma od jedneho mimoriadne sympatickeho chlapika, majitela jednej nemenovanej obkladacskej firmy v Dubline, ktory je celosvetovo povazovany za jedneho z najlepsich odbornikov na obklady a prirodny kamen.

Rozdelenie:
Obklady mozeme zhruba rozdelit do tychto troch kategorii:

- keramicke obkladacky
- porcelanovy obklad ( u nas casto nazyvany ,,gres'')
- mramor a kamenne obklady

Tych kategorii je samozrejme viac, dost popularne su aj sklenene obklady a v poslednej dobe rozne variacie - od kovovych, alebo s casti kovovych obkladov az po obklay z 24-karatoveho zlateho prachu.

Keramicky obklad:

U nas zrejme najpouzivanejsi druh materialu.
Ide v podstate o dvojvrstvovu obkladacku, jednu vrstvu tvori zmes ilu, piesku a taviva a druhou vrstvou je povrchova glazura.
Kvalitu obkladacky urcuje prave kvalita glazury, ktorej odolnost voci opotrebovaniu urcuje ciselna skala v rozmedzi od 1 do 5.
Cim je cislo vyssie, tym je kvalitnejsie.
Nejdem rozoberat technicke parametre, staci ked spomeniem, ze oproti porcelanu a mramoru ide o tenky, pomerne maky material, ktoreho vyhodou je prakticky iba cena a velmi nenarocna praca z hladiska instalacie.
Jednoduchy keramicky obklad si moze doma spravit kazdy domaci kutil.

+
- cena
- jedoducha a lacna instalacia

-
- lacny vzhlad
- velmi slaba tvrdost
- zaoblene hrany - tym padom siroka spara medzi obkladmi
- zastaraly vzhlad

Priklady:

Vsetky tieto priklady su zhruba najcastejsie pouzivanym dizajnom u nas:

Podstatu tvori podlaha tmavsej farby ulozena v uhlopriecnom tvare, potom 2-3 rady rovnakeho tmavsieho obkladu okolo vsetkych stien kupelne, dalej pouzitie jednej, dvoch, alebo viacerych listiel, po nich zmena farby obkladu za svetlejsi, ktory je pred stropom preruseny dalsou listelou.

Moj nazor:

Ide o uplnu katastrofu.
Takyto obklad je to najhorsie riesenie vobec.
Ak by zalezalo na mne a bol by som limitovany rozpoctom, skor by som sa rozhodol pre uplne cisto biely obklad, alebo by som steny skor namaloval a obklad pouzil iba tam, kde je to najnutnejsie - okolo vane, sprchovy kut, jeden rad okolo umyvadla.
Ak by mi ten cisty biely pripadal prilis jednotvarny, v tom pripade by som ho prerusil zvislym pasom farebnej sklenenej mozaiky a popripade by som este zvolil sparovacku na podlahe vo farbe mozaiky.

Toho sialenstva, vyssie uvedeneho by som sa ale snazil vyvarovat za kazdych okolnosti.
Na zamyslenie je aj fakt, ze aj ked su tie vyssieuvedene obkladacky pomerne lacne, celkovy financny vysledok moze byt pre nas velkym sklamanim.
Najvacsiu financnu polozku tvoria totiz listely a rozne obkladacky s obrazkami v nich, ktorymi sa snazime dodat tej lacne vyzerajucej kupelke aspon nejaky raz.
A tieto listely a jednotlive vzorove obkladacky byvaju prave tou najdrahsou polozkou, ktora nam cenu kupelky catokrat zdvihne na uroven ceny porcelanoveho obkladu, o ktorom budem pisat v dalsej casti.
zaq- no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 25th, 2009, 06:38 PM   #2
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 14

zaujimavy thread, skoda ze zacinas od toho, co je pri navrhu interieru najmenej podstatne.
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 07:01 PM   #3
zaq-
BANNED

Zuzi, zacinam od toho, v com sa najviac vyznam.
A inac, preco si myslis, ze pri navrhu kupelky je obklad najmenej podstatny?
Old October 25th, 2009, 07:46 PM   #4
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Likes (Received): 0

Zaujímavý thread, konečne aj niečo k téme fóra.

Len to slovo "kupelka", z toho ma bolia oči.
Joey_T no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 08:29 PM   #5
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Zuzi, zacinam od toho, v com sa najviac vyznam.
A inac, preco si myslis, ze pri navrhu kupelky je obklad najmenej podstatny?
Pretoze tam mas vodu, kanalizaciu, elektrinu, vetranie, vykurovanie, osvetlenie, zabezpecenie voci vode, osadenie zariadovacich predmetov v pouzitelnej vzdialenosti od steny a od seba navzajom, a az podla nich umiestnujes obklad.
Old October 25th, 2009, 08:51 PM   #6
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 870

mne sa nahodou paci ta tretia fotka (tmavocervene s bielou)

(ostatne su dost hnusne)
Old October 25th, 2009, 09:00 PM   #7
SunshineBB
Hello

Likes (Received): 120

Ja by som do kupelne preferoval celkovo teple farby. Ale niektore kombinacie a ich prevedenie su fakt strasne.
SunshineBB no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 09:04 PM   #8
zaq-
BANNED

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Pretoze tam mas vodu, kanalizaciu, elektrinu, vetranie, vykurovanie, osvetlenie, zabezpecenie voci vode, osadenie zariadovacich predmetov v pouzitelnej vzdialenosti od steny a od seba navzajom, a az podla nich umiestnujes obklad.

Nesuhlasim.

Ani jedno, z tebou vyssie uvedenych veci, nema zasadny vplyv na vyber obkladu.
Rozhodne nie voda, kanalizacia, elektrina, vetranie, vo vacsine pripadov ani osvetlenie, kedze je vacsinou zabezpecene bodovymi svetlami zo stropu(vynimky sa najdu, vo forme svetla umiesteneho nad zrkadlom),
osadenie zariadovacich predmetov ma vplyv jedine na vystupne casti obkladov, ktore sa dnes uz prakticky ani nepouzivaju(vystupne listely), alebo rozne vzorkovane obklady, ktore sa nepouzivaju za zariadovacie predmety, pretoze by ich tam nebolo vidno.

Zariadovacie predmety su zavisle na velkosti a dispoziciach kupelky.
Kupelku a hlavny pocit z nej tvori najma obklad.

Vacsinou je to ale obkladac, ktory hlada najvhodnejsie rozlozenie obkladu, ktore zavisy na sanite iba z toho hladiska, ze esteticky nie je je velmi pekne, ked mas niekde prilis male dorezy, najma dnes, ked sa vacsinou pouzivaju velkoformatove obklady.
Old October 25th, 2009, 09:05 PM   #9
Aan
Beijing, China

Aan's Avatar

Likes (Received): 123

nj tie dizajny na prikladoch su humac, ten treti je iny ulet, od pozerania na to sa mi zacala pomaly tocit hlava (zdravim Eset v Aupark Tower), dizajnovo sa mi pacia kupelky v tomto hoteli, to je trocha ina uroven ako ten odpad na tunajsich fotkach (a nechce sa mi verit ze to nejde spravit aj za rozumnu cenu)

http://bydleni.idnes.cz/chteli-jsme-...chitektura_rez

EDIT: pre lenivych (ble, najst teda odkaz na velky obrazok v zdrojaku resp. sa k nemu reverzne dopracovat zabralo teda peknych par minut), prve dve su vyborne, tretia sa da:

Last edited by Aan; October 25th, 2009 at 09:26 PM.
Aan no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 09:10 PM   #10
zaq-
BANNED

Aan, mas pravdu, ale v tom hoteli je ukazany porcelanovy obklad, ktoremu sa budem venovat v druhej casti.

Preto som tie keramicke obklady a kupelky prebehol len tak narychlo, suhlasim, ze je to zastaraly dizajn, ktory sa dnes uz nepouziva a ja ho osobne neodporucam.
Old October 25th, 2009, 10:11 PM   #11
Majnolajno44
Registered User

Majnolajno44's Avatar

Likes (Received): 2

Super thread milan

K tym prikladom co si postol tak fakt hrozy, okrem toho tretieho co nie je zrovna moj vkus, ale nepoviem ze by bol skaredy...

Inak nasiel som na internete tuto fotku

a podla vsetkeho je to tiez keramicky obklad -link-. V tomto pripade vyzera celkom vpohode podla mna
Old October 25th, 2009, 10:20 PM   #12
SunshineBB
Hello

Likes (Received): 120

mozno je to kusok OT, ale na tej tretej fotke sa ako clovek postavi vo vani?
SunshineBB no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 10:21 PM   #13
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Stačí otvoriť okno
Old October 25th, 2009, 10:45 PM   #14
zaq-
BANNED

Druha cast

Porcelanove obklady(gres)

Porcelanovy obklad je obklad, ktory sa sklada z tvrdej vypalenej keramickej hmoty a tento obklad je jednovrstvovy.
To znaci, ze ked porcelanovu obkladacku prerezeme, vsade obsahuje rovnaky material, tak na povrchu, ako aj pod nim.

Ide o obklad neobycajne tvrdy, dokonca niekolkonasobne tvrdsi, ako je granit.
Prave preto porcelan nepraska, co sa dost casto deje s keramickym obkladom na podlahach, ak nahodou dojde k strukturalnym prasklinam v podlahovom betone.

Taktiez je ovela presnejsi, vacsina je kalibrovana a pokial sa nejedna o obklad uplne najlacnejsi, mame dost velku zaruku vysokej kvality.

Vdaka jeho spracovaniu sa porcelanovy obklad vyraba najma s ostrymi hranami, vdaka ktorym mozeme dosiahnut minimalnu hrubku spary - 1 az 2 mm.

Samozrejme, ze sa ale vyraba aj porcelan so zaoblenymi hranami, a na druhej strane, s ostrymi hranami sa vyraba uz aj keramika.

Velkou vyhodou porcelanu je jeho siroka variabilita a najma siroky vyber.
Dnes je v mode najma porcelan, ktory imituje mramor, alebo aj drevo a rozne ine prirodne materialy.
V mode su taktiez najma velke formaty, najnizsim a najbeznejsim pouzivanym rozmerom na steny je obklad 30/60 cm, na podlahy je to 60/60 cm, ale skor sa pouzivaju formaty vacsie. Zazil som uz aj formaty 120/60 cm a 150/70 cm.

Velkou nevyhodou velkych formatov byvaju tzv. ,,brucha'', ked obklad je prehnuty a tieto nervnosti moze dosiahnut aj 2-3 mm na jednej platni.
V tom pripade, ked sa na stene stretnu dva opacne prehnute obklady a navyse obkladac ma minimalnu sparu - 2 mm, tak vtedy vznikaju pomerne dobre viditelne vystupky(lips v anglictine, slovensky termin nepoznam ).

Dalsou nevyhodou velkych formatov je ovela vacsia spotreba lepidla.
Ak sa rozhodnete pre velkoformatovy porcelanovy obklad, budte opatrny na obkladaca.
Obkladaci si totiz ulahcuju pracu a namiesto podtierania lepidlom celej platne, zvyknu obklad klast na tzv. ,,buchty''.
Teoreticky to obkladu na stene nevadi, ale iba do doby, ked sa rozhodnete do obkladu navrtat nejaku dieru na uchytenie hmozdinky.
Ak v tom mieste vrtu nie je pod obkladackou lepidlo, v tom pripade mate 95% sancu, ze vam obklad praskne prave v mieste vrtu.

Na porcelanovy obklad by sa malo taktiez rozhodne pouzit flexibilne lepidlo, nakolko neflexibilne lepidlo nema ani zdaleka taku prilnavost ako flexibilne.
To vsetko ale zvysuje naklady na pokladku porcelanoveho obkladu.

Taktiez jolly rohy(mitring anglicky) je pri porcelanovom obklade mimoriadne narocny, najma kvoli tvrdosti materialu.
Takze:

+

- mimoriadna tvrdost
- ovela vacsia presnost
- vysoky vyber a variabilita
- moderny dizajn
- vyborny vysledny efekt

-

- vyssia cena
- narocna pokladka - vyzaduje vysokokvalifikovaneho obkladaca, ktory ma tendenciu byt drahsi
- vyssia cena lepidla

A teraz zopar ukaziek:

V strede vidno dekorativny porcelanovy obklad:

V tretej casti sa budeme venovat mozaike.
Old October 25th, 2009, 11:02 PM   #15
zaq-
BANNED

Quote:
Originally Posted by Majnolajno44 View Post

Inak nasiel som na internete tuto fotku

a podla vsetkeho je to tiez keramicky obklad -link-. V tomto pripade vyzera celkom vpohode podla mna
Ten nazov je zavadzajuci - Advanced Ceramics, je to totiz nazov obkladacskej firmy.

Keramicky obklad to nie je.

Vsimni si tie rozdielne odtiene obkladu, bud ide o mramor, alebo skor o porcelanovu imitaciu mramoru.
Old October 25th, 2009, 11:20 PM   #16
Norkey
BANNED

Likes (Received): 17

Porcelánové obklady jsou vážně luxusní, ale nehodí se všude.. do moderního RD ale určitě ano. každopádně keramický obklad úplně stačí, pokud se to nepřežene a neobloží se to od podlahy až ke stropu oranžovou, jako na obr. č. 5 Vždycky záleží na konkrétní místnosti a nejde jenom o estetiku, ale taky o praktičnost (spousta skříněk výhodou) a snadnou údržbu! Dobře vypadají třeba mozaiky (např. hnědá a tmavě oranžová)
Norkey no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2009, 11:35 PM   #17
marish
Registered User

marish's Avatar

Likes (Received): 264

super thread, tento zaq je uplne ina kava ako milan11.
Old October 26th, 2009, 12:50 AM   #18
zaq-
BANNED

Cast tretia

Mozaika

Mozaiku pouzivame vsade tam, kde sa nachadzaju zaoblene rohy, steny, alebo obluky.
To, samozrejme, nie je pravidlom.
Mozaiku maju tendenciu pouzivat ludia, ktori maju radi tzv. ,,busy'' vzhlad, kedze pocet spar je ovela vacsi.
Taktiez sa zvykne pouzit na tzv. feature wall, ktorou moze byt hlavna stena v kupelke, alebo stena oproti vchodovym dveram.
Mozaika a jej rozne farebne prevedenia, je aj mimoriadne vhodnym obkladom pre detske kupelne.
Taktiez sa mozaika casto pouziva v kombinacii s ostatnymi druhmi obkladu - bud sa pouzije iba v sprchovom kute, ako to mozeme vidiet na tomto priklade:

kde zvysok stien tvori prirodny kamen a tak isto podlahu, alebo ju mozeme pouzit v tejto istej kombinacii tam, kde mame ohnute hrany a steny, ako je to v tomto priklade:

kde sprchovy kut sa spojil so saunou.

Pri kladeni mozaiky by bola potreba pouzit obkladaca, ktory ma s mozaikou skusenosti. Nie kazdy obkladac ju totiz ovlada.
Treba mat na pamati, ze vysledna mozaika je iba tak dobre polozena, ako boli dobre pripravene steny pod nou.
Mozaika sa totiz neda podlepit lepidlom, v pripade, ze je stena, alebo podlaha nerovne, preto treba venovat zvysenu pozornost podkladu pred samotnou pokladkou.
Najidealnejsim podkladom je naimpregnovany sadrokarton.
Taktiez treba mat na pamati, ze ak ideme spajat na jednej stene mozaiku s normalnym obkladom, mozaika ma vacsinou tensiu hrubku oproti obkladu a taktiez je pod nou ovela menej lepidla.
Preto treba vzdy najskor polozit stenu s velkym obkladom, potom lepidlom, alebo nejakym inym materialom podmazat tu cast steny, kde ide mozaika, pod moziku treba nechat max. 1-2 mm lepidla, v zavislosti od mozaiky a az potom obkladat. Iba vtedy dosiahneme, ze povrch mozaiky bude v rovnakej vzdialenosti od steny ako obklad a nebude medzi nimi ziaden skok.

Tu su nazorne ukazky toho, co som prave opisoval:

Zhrnutie:

+

- zaujimave ozivenie kupelky
- mimoriadne vhodne do detskych kupelni
- nizky odpad a velmi mala spotreba lepidla

-

- vyssia cena
- potreba pouzitia profesionalneho obkladaca

Priklady:

Mozaika s kamena:

Sklenena mozaika:

A na zaver kralovna vsetkych mozaik, Bisazza:

Nasledujuca cast - mramor a prirodny kamen.

Moja srdcovka
Old October 26th, 2009, 01:15 AM   #19
Joey_T
Registered User

Joey_T's Avatar

Môžem si ťa objednať, keď budem stavať dom?

To spojenie žltohnedej, čiernej v sprchovom kúte, skla na dverách sprchy a strieborného radiátora sa mi naozaj páči. Na poslednej kúpeľni nerobí ten perfektný obklad dobrý dojem, kvôli tomu stiesnenému priestoru a žiadnym oknám.

Nemám rád spojenie toalety a kúpeľne, podľa mňa sprchový kút vedľa WC misy vyzerá otrasne, ale ako vidno, v UK je to asi v móde.

Inak, myslím, že všetky časti by si mohol hodiť do prvého príspevku.
Old October 26th, 2009, 10:20 AM   #20
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Quote:
Originally Posted by zaq- View Post
Nesuhlasim.

Ani jedno, z tebou vyssie uvedenych veci, nema zasadny vplyv na vyber obkladu.
Rozhodne nie voda, kanalizacia, elektrina, vetranie, vo vacsine pripadov ani osvetlenie, kedze je vacsinou zabezpecene bodovymi svetlami zo stropu(vynimky sa najdu, vo forme svetla umiesteneho nad zrkadlom),
osadenie zariadovacich predmetov ma vplyv jedine na vystupne casti obkladov, ktore sa dnes uz prakticky ani nepouzivaju(vystupne listely), alebo rozne vzorkovane obklady, ktore sa nepouzivaju za zariadovacie predmety, pretoze by ich tam nebolo vidno.

Zariadovacie predmety su zavisle na velkosti a dispoziciach kupelky.
Kupelku a hlavny pocit z nej tvori najma obklad.

Vacsinou je to ale obkladac, ktory hlada najvhodnejsie rozlozenie obkladu, ktore zavisy na sanite iba z toho hladiska, ze esteticky nie je je velmi pekne, ked mas niekde prilis male dorezy, najma dnes, ked sa vacsinou pouzivaju velkoformatove obklady.
ma to vplyv na usporiadanie, umiestnenie, farebnost obkladu, takisto velkost kupelne ma vplyv na volbu velkosti obkladu, a ako sam vravis, nemusi byt cela kupelna oblozena, staci za konkretnymi zariadovacimi predmetmi, takze ano, zariadovacie predmety ovplyvnuju obklady. Akokolvek zacinas tuto temu od konca, aj ked velmi kvalitne. mimochodom, ja pri navrhu kupelne robim aj kladacsky vykres, pri mojej vlastnej mi ho stratili a obkladac robil na zaklade vizualizacii a "logickych rieseni" vdaka comu sa robila kupelna na 4 razy. Obkladacstvo je len jedna z x profesii, ktore sa podielaju na tom, aku kvalitu a komfort byvania klient ziska.
akurat by som to premenovala na thread Obklady, ich typy a vyuzitie

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules