search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > North–West Region > Oradea Metro Area

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 14 votes, 5.00 average.
Old April 26th, 2017, 09:43 PM   #3041
Trestie
Registered User

Likes (Received): 104

Analiza: cat investesc in dezvoltare orasele romanesti

"Din cele 6 orase analizate, in 2016, Sibiul a alocat cel mai mare buget de investitii (38%), urmat de Cluj-Napoca - 32%, Oradea - 24%, Bucuresti 26%, Iasi - 18,7%, Craiova - 14,3%." Pare ca au gresit punand Bucurestiul dupa Oradea, dar in fine, interesant de comparat investitiile facute:
http://www.hotnews.ro/stiri-administ...t-sud-nord.htm

Sponsored Links
Old Yesterday, 03:01 AM   #3042
cristi767
Registered User

Likes (Received): 2472

http://www.zf.ro/companii/marcel-bar...radea-16247769

Marcel Bărbuţ, proprietarul AdePlast: De patru ani mă lupt să facem o fabrică de vată minerală la Oradea

Quote:
Producătorul de materiale de construcţii AdePlast intenţionează să construiască la Oradea o fabrică de vată minerală bazaltică, până în momentul de faţă compania având asigurată finanţarea, iar demersurile pentru obţinerea terenului fiind aproape de finalizare, potrivit antreprenorului Marcel Bărbuţ, cel care a creat businessul AdePlast.
Are cineva informații unde ar fi amplasată?

butuc_88 liked this post
cristi767 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 05:46 AM   #3043
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 8407

EBP 3 din cate stiu.
Old Yesterday, 09:03 AM   #3044
butuc_88
Butuc

Likes (Received): 2698

http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...le-133726.html

- Oradea a atras fonduri nerambursabile de 660 milioane lei externi in 57 proiecte.
- Mai multe orase contesta corectii applicate pe proiecte finantari UE.
- 13 din 57 proiecte cu corecţii - total 47,7 milioane lei (7,2%).
- 7 procese pierdute de PMO, 2 castigate, 1 in care “a primit satisfactie partial”, si sunt pe rol inca cca. alte 20 procese in derulare.
Quote:
O parte din acestea au fost stabilite "preventiv", până când experţii au verificat documentele, iar unele efectiv, pentru nereguli mai mult sau mai puţin închipuite.
De pildă, Primăria a completat criteriile de calificare prin "note de clarificare" şi nu prin "erate", a publicat clarificările la întrebările firmelor care s-au concurat la licitaţii doar în SEAP, nu şi în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, îngrădind accesul firmelor străine la licitaţii ş.a.m.d. Pentru a duce proiectul la bun sfârşit, Primăria a trebuit să acopere corecţiile financiare din bugetul propriu, ulterior contestând sancţiunile în instanţă. "Noi susţinem că am lucrat corect şi le-am contestat pe toate", spune Ilie Bolojan.
[…]
Numai pe proiectul privind reabilitarea sistemului de termoficare cu înlocuirea magistralelor I şi III şi pentru construirea noului CET pe gaz corecţiile financiare aplicate se ridică la 30,6 milioane lei, dar Primăria a intentat Ministerului Mediului patru procese.
[…]
"Toate corecţiile au fost aplicate, noi zicem că nejustificat, pentru derularea procedurii de achiziţii. Reprezentanţii Ministerului au susţinut că unii experţi nu îndeplineau condiţiile minimale pe care noi le-am considerat satisfăcute, că am îngrădit posibilitatea companiilor din alte ţări ale Europei să se prezinte la licitaţie cerând participanţilor să deţină autorizaţie ANRE sau cerând experţi în audit atestaţi în România, pentru că evident aveam nevoie de oameni familiarizaţi cu legislaţia românească", spune managerul de proiect Ioan Maghiar.
Printre proiectele cu corecţii se mai numără amenajarea campusului şcolar Partenie Cosma (5,3 milioane lei), construirea aquapark-ului Nymphaea (4,3 milioane lei), reabilitarea Cetăţii (3,9 milioane lei) şi amenajarea Parcului Industrial Eurobusiness (1,9 milioane lei), toate în diferite stadii ale proceselor de contestare.
Pe viitor… "Va fi mai greu, pentru că solicitanţii sunt mult mai bine pregătiţi, competiţia e mai dură, iar finanţatorul mult mai rigid", crede şeful DMPFI, Marius Moş.

cristi767, ovidiu.caba liked this post
butuc_88 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:12 AM   #3045
cristi767
Registered User

Declarația aia cu "va fi mai greu" mi se pare mai degrabă una diplomată și preventivă. În realitate am reușit să luăm startul bine, cel puțin în regiunea NV și în comparație cu celelalte județe din regiune.

Pentru că și municipalitatea noastră a dobândit și mai multă experiență. Dovada e faptul că avem proiecte la care s-a lucrat deja deși nu erau lansate ghidurile sau proiecte care chiar s-au licitat anterior. Și aici e exemplul lucrărilor la rețeaua de termoficare unde deja aveam un an de construcții (nu știu la ce ritm, e adevărat) efectuat în momentul în care ghidul s-a lansat. Și e vorba de peste 100 de milioane de lei.

Ar fi fain să câștige procesele cu Ministerul Mediului pentru că ar însemna încă vreo 7-8 mil de euro (dacă înțeleg eu bine din articol) pentru bugetul orașului. Nu departe de bugetul orașului de investiții din unii ani.

butuc_88, ovidiu.caba liked this post
Old Yesterday, 09:14 AM   #3046
status
Registered User

status's Avatar

Likes (Received): 8407

Primăria vrea să-şi facă şcoală privată

Quote:
Consilierii locali vor avea de aprobat, joi, în şedinţa ordinară, înfiinţarea unei „şcoli inernaţionale cu predare în limba engleză, acreditată Cambridge”. Proiectul este iniţiat de ADLO – Agenţia de Dezvoltare Locală Oradea care are ca partener Lumina SA, societate care coordonează în România Instituţiile de Învăţământ Lumina şi Internațional School of Bucharest.

Primarul Ilie Bolojan a mai exprimat cu alte ocazii părerea că Oradea ar avea nevoie de o şcoală privată în engleză, pentru elite. Planul său de a aduce o şcoală „turcă” în spaţiul Şcolii O. Goga a eşuat în urmă cu câţiva ani, în urma protestelor celor afectaţi.
Şcoala privată în engleză ar urma să funţioneze în Campusul Şcolar.

Şcolile Lumina, funcţionează în Bucureşti, Cluj, Constanţa, Timişoara sau Ploieşti.

lucianluci96, butuc_88 liked this post
status no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:24 AM   #3047
cristi767
Registered User

Aoleu. Întâi Soroș, acum Gulen )

Comentariile de la articol sunt un deliciu (deși nu prea e neapărat de râs).

Am fi al 6-lea oraș cu Școală Lumina.

Quote:
Şcolile Lumina, care funcţionează în Bucureşti, Cluj, Constanţa, Timişoara sau Ploieşti
Old Yesterday, 08:00 PM   #3048
ovidiu.caba
Registered User

Likes (Received): 641

Quote:
Originally Posted by polooradea View Post
http://www.analizeeconomice.ro/2017/...or-dintre.html

2184 lei - salariul mediu net in bihor in dec 2016..?? cateva judete sunt ca cele din aplicatia de statistici dar o gramada au salariu net diferit. timis 2743 vs 2512 in aplicatie
Se pare ca au corectat Aplicatia stie mai bine :P

butuc_88 liked this post
ovidiu.caba no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:17 PM   #3049
castletower
Registered User

Likes (Received): 779

Initial am zis sa nu mai dau atentie topurilor Storia.ro dar nu m-am putut abtine. A aparut un nou top legat de perceptia calitatii aerului:

http://www.bihon.ro/topul-cartierelo...erului/1822611

Quote:
Brașov, Miercurea Ciuc și Sfântu Gheorghe au fost evaluate ca fiind orașele cu cea mai bună calitate a aerului din România. Râmnicu Valcea, Piatra-Neamț, Sibiu, Cluj-Napoca, Pitești, Slobozia și Botoșani sunt următoarele în clasament.

La polul opus, orașele cu cea mai slabă calitate a aerului sunt Ploiești, Călărași și București.
Deci Brasov are aerul cel mai curat daca e sa ne luam dupa perceptia locuitorilor ....

http://www.brasovultau.ro/articol/st...bucuresti.html

Quote:
Praf, gaze de eşapament, noxe, particule care nu se văd cu ochii. Toate sunt inspirate de bucureşteni, zi de zi.
În 2013, au fost depăşite limitele admise de praf în 24 de zile din 365. Europenii sunt, însă, speriaţi de particulele fine, care sunt inamicul invizibil al plămânilor.
Cetăţenii din anumite zone din Bucureşti, Braşov şi Iaşi au fost expuşi în mod aproape continuu unor niveluri nesănătoase de PM10 încă din 2007, potrivit ultimelor rapoarte din 2012.
Acum doi ani Brasov era al doilea cel mai poluat oras dupa masuratori.

Si uite de data aceasta un aspect la care Oradea sta relativ bine pentru marimea orasului (mai ales dupa inchiderea CET) si nu e nici macar in top 10!

desi ce e drept pare ca lucrurile s-au imbunatatit in Brasov

Quote:
„Există o reţea naţională de staţii monitorizare a calităţii aerului, dar unele sunt depăşite tehnologic, aşa că unele date sunt eronate. La nivel de Bucuresti, sunt 8 staţii, dar functionează numai două. Avem prevăzute resurse la buget, să reparăm aceste staţii, ca toate să dea date corecte. Sunt probleme de poluare a aerului, iar asta a dus România la situaţia de pre-infringement, în special pe 3 oraşe: Bucureşti, Iaşi şi Braşov. Comisia Europeană a monitorizat mai multe oraşe, unele dintre ele s-au conformat, mai suntem cu ele trei în probe. La Braşov lucrurile s-au îmbunătăţit. Atunci când se constată o depăşire a parametrilor, autorităţile locale sunt responabile să ia măsuri”, a declarat Cristiana Paşca Palmer.
http://www.bizbrasov.ro/2016/03/29/c...-infringement/

Din cate am inteles de la cineva, Ploiestiul ar fi de fapt cel mai poluat oras dar aparatele de masurat calitatea aerului mai mult nu functioneaza acolo. Dar in nici un caz Brasov nu e cel mai curat - atat despre perceptii.

cristi767, butuc_88, nicksson, Dubreu liked this post
castletower está en línea ahora   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:25 PM   #3050
butuc_88
Butuc

ar fi interesant sa vadem in presa o lista cu proiectele CJBh asumate de coalitia de la conducere pt acest mandat, si care din ele sunt pe finantari UE (ca am mai vazut in diferite art. despre mai multe idei de proiecte ale CJBh-ului si proiecte inca nedepuse dar in lucru).

ce-s astea?
Han Arborele Verde, ecoparc in Bai (total 10m eur), padure stelara (?!), dotare sediu MTC,

Last edited by butuc_88; Yesterday at 10:34 PM.
butuc_88 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:27 PM   #3051
cristi767
Registered User

Eu ma gandeam acuma in contextul mazilirii oamenilor lui Daniel Constantin daca vom mai avea noi coalitia asta dupa ce vine decizia instantelor cu privire la alegerile pt pres CJ.
Old Yesterday, 10:46 PM   #3052
castletower
Registered User

Likes (Received): 779

Cei doi consilieri ALDE par ca vor ramane, adica la Bodea ii convine situatia, nu stiu de Mateas, cel care l-a suplinit pe Corches.

Ar fi intr-adevar buna o lista a proiectelor CJ. Este mai greu insa deoarece veniturile consiliilor judetene in general sunt mici si depind mult de alocari guvernamentale (parca 3 mil lei au fost sursele proprii anul acesta). Din memorie am asa:

- centura Salonta (nu multe s-au miscat)
- terminal aeroport
- bazine de inot
- cele 5 drumuri judetene
- proiectul medical care va fi depus pe finantare Ro-Hu
- deschiderea Muzeului Tarii Crisurilor

Proiecte despre care nu s-au discutat dar mi-ar place sa le vad discutate si probabil se va face ceva:
- filarmonica (si renovare dar si putina reforma)
- cladirea fostei policlinici are nevoie urgenta de renovare. nu sunt fonduri dar nu pot trece 4 ani fara a se incepe ceva aici

Si multe proiecte mici care poate nici nu merita mentionate:
- deschiderea PTF (realizata la Toboliu sper sa se permanentizeze si in Rosiori)
- proiectul mentionat mai sus legat de sistemele GPS
- diverse activitati culturale in judet gen zilele padurii craiului

Ah, si mai este proiectul ciclo al lui Pasztor de care nu am mai auzit nimic de ceva vreme.

Probabil am uitat cateva.

butuc_88 liked this post
castletower está en línea ahora   Reply With Quote
Old Yesterday, 10:48 PM   #3053
cristi767
Registered User

Proiectul medical nu ni-l face Bodog cadou de la centru? Că așa erau discuțiile acum 1-2 luni. Și astfel să se elibereze un "spot" pentru altceva de vreo 5 mil euro pe fonduri Ro-Hu.

Legat de ALDE: Și Corcheș a zis acum 2-3 săptămâni că nu susține nicio tabără și tot a fost vânturat din funcția de secretar de stat. Nu e vorba de a pleca ci de a nu vota președintele UDMR ci pe unul PNL, măcar din răzbunare pentru că cică urmează epurări ale oamenilor lui D. Constantin din deconcentate. Și sigur ALDE Bihor va fi atins.

butuc_88 liked this post
Old Yesterday, 11:08 PM   #3054
butuc_88
Butuc

http://bihorstiri.ro/oradea-nu-va-ma...r-hajdu-bihar/

Oradea nu va mai fi membru asociat în Fundaţia Euroregiunea Bihor / Hajdu-Bihar

- nu stiu ce costuri presupunea si ce beneficii si realizari concrete.. si practic ce se pierde.
Old Yesterday, 11:21 PM   #3055
ovidiu.caba
Registered User

Likes (Received): 641

Statistici Romania

A aparut un site destul de fain acum cateva ore, util pentru cei interesati de statistici si nu au Android: http://statisticiromania.ro :P

castletower, butuc_88, Klausenburg, danla liked this post
ovidiu.caba no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules