daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 28th, 2008, 06:35 PM   #101
Tomektoon
Registered User

Tomektoon's Avatar

Likes (Received): 292

Ciekawe jak silne będą protesty mieszkańców okolicznych bloków z płyty kiedy trasa stanie się realna Niby każdy wiedział gdzie się sprowadza no ale to Polska - tu ludzie, którzy np kupili tanią ziemię przy lotnisku i zbudowali domy, potrafią protestować przeciw samolotom :/
Tomektoon no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 28th, 2008, 08:12 PM   #102
harthausen
Optimist trotzdem

harthausen's Avatar

Likes (Received): 2443

okoliczne bloki z tyłu mają jak na razie prawie Tir za Tirem po 3/4 "obwodnicy" Chylońska-Kcyńska-Morska, więc gorzej po zmianie mieli nie będą. Budynki w okolicach budowanej Trasy Kwiatkowskiego są o wiele bliżej, a jakoś zbiorowych protestów nie ma. Tym bym się za bardzo nie przejmował.

mało dzisiaj dobrych ludzi na świecie - Józef Szwejk.
Ale są.
harthausen no está en línea   Reply With Quote
Old February 29th, 2008, 12:13 AM   #103
borkow1
Registered User

borkow1's Avatar

Likes (Received): 0

No oni to myślę, że w końcu by odpoczęli. (wyszliby z okrążenia)
borkow1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 10:06 PM   #104
Luxis
REserved User

Luxis's Avatar

Likes (Received): 77

Myślicie, że lepsza będzie Północna Obwodnica czy może:

koszt około 70 mln zł (co tak mało?), długość 5,7 km

Moim zdaniem POT musi powstać niezależnie czy powstanie ta alternatywa czy nie (chociaż wątpie, bo te tereny tam są już gdzieniegdzie zagospodarowane), chyba wszyscy wiemy jak się czasami jeździ po krajowej "6" ...
Old March 25th, 2008, 10:21 PM   #105
kryszakk
liberalization

kryszakk's Avatar

Likes (Received): 1

troszku przeterminowane

Quote:
Powiat. Radni obradowali podczas XVII sesji - pieniądze na OPAT i szpital
21.03.2008

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Wejherowskiego najważniejszymi punktami obrad było przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na drogi, w tym na wykonanie dokumentacji Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej oraz na dotację dla Szpitala Specjalistycznego im. Floriana Ceynowy. Największą dyskusję wzbudził projekt uchwały o udzieleniu pomocy finansowej Gdyni. Kwota 125 tys. zł ma być przeznaczona na opracowanie dokumentacji technicznej Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. Prace związane z jej przygotowaniem dokumentacją koordynuje właśnie to miasto.

– A właściwie co da nam ta obwodnica? – pytał radny Mirosław Odyniecki.

– Powinniśmy postawić na trasę kaszubską, bo ona ma realne szanse na realizację – wtórował mu radny Leszek Winczewski z Rumi. – Tymczasem w przypadku OPAT nie mamy szans na pozyskanie pieniędzy z budżetu państwa, a z własnych tej drogi nigdy nie zbudujemy.

Pytania te wyraźnie zdenerwowały starostę wejherowskiego Józefa Reszkę.

– Jestem szczerze zdziwiony takimi pytaniami, a już szczególnie jeśli zadaje je radny z Rumi – mówił Reszke. – Przecież to rumianie stoją w gigantycznych korkach na drodze krajowej nr 6, a OPAT ma ją właśnie odciążyć. Musimy zrobić wszystko, by władze centralne zmieniły stanowisko w tej sprawie.
Podczas głosowania radni większością głosów zgodzili się na przekazanie pieniędzy (...)
DB

European Union
kryszakk no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2008, 11:33 PM   #106
db84
Registered User

Likes (Received): 2241

Quote:
Originally Posted by Luxis View Post
koszt około 70 mln zł (co tak mało?), długość 5,7 km
Aż z ciekawości wyciągnąłem plan 1:20 000 Rumi i Redy. Stwierdzam, że ten projekt się kupy nie trzyma. W obydwu miastach trzeba by albo wyburzyć kilkadziesiąt domów wzdłuż ulic Towarowej, Cegielnianej, Leśnej, M. Buczka, albo wgryźć się w Trójmiejski Park Krajobrazowy (ale wtedy też trzeba by trochę poburzyć).

Jednak pamiętamy, że GDDKiA odrzuciła plany budowy Trasy Kaszubskiej w wariantach 1-4 (przez Osowę) właśnie dlatego, że zahaczały o Trójmiejski Park Krajobrazowy. Dlatego rozpatruje się TK wyłącznie w wariantach 5,6 z węzła w Karwinach. Tym bardziej taka mała obwodnica Rumi i Redy nie ma szans, żeby wgryźć się w tereny TPK. Osobiście wolę, żeby auta "smrodziły" na łąkach pod Kazimierzem, niż przy Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Po drugie - ta trasa cały czas nie rozwiązuje problemu zakorkowanej Chylonii. Po to właśnie projektuje się OPAT jako przedłużenie OT, żeby kierowcy przeskoczyli estakadą nad tym paskudnym skrzyżowaniem. Tutaj, żeby pojechać na Hel, musieliby dalej robić lewoskręt w Chylonii, co nie rozwiązałoby tego problemu.

Po trzecie - OPAT ma szansę być drogą GP z v=100 km/h. Tymczasem omawiany pomysł bazuje na zachowaniu istniejącego ciągu na odcinku Chylonia - Rumia, gdzie droga przechodzi tuż obok domów, więc nie ma szansy na nic więcej niż droga G, to oznacza, że nigdy nie będzie tam więcej niż 70 km/h. W dodatku po drodze jest trochę świateł, których się nie wyeliminuje.

Krótko mówiąc - ten pomysł to chyba marzenia jakiegoś dziennikarzyny i nic więcej.

Quote:
Moim zdaniem POT musi powstać niezależnie czy powstanie ta alternatywa czy nie (chociaż wątpie, bo te tereny tam są już gdzieniegdzie zagospodarowane), chyba wszyscy wiemy jak się czasami jeździ po krajowej "6" ...
Zgadzam się. OPAT jako droga na Hel jest niezastąpiona.

Last edited by db84; March 25th, 2008 at 11:39 PM.
db84 no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 10:20 AM   #107
MarcinN
BANNED

Likes (Received): 268

Quote:
Originally Posted by db84 View Post
(...)

Zgadzam się. OPAT jako droga na Hel jest niezastąpiona.
A ja się nie zgadzam. Drogę na Hel mozna też poprowadzić jako przedłużenie Trasy Kwiatkowskiego - przez Kosakowo i Mrzezino.
MarcinN no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 12:09 PM   #108
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Originally Posted by db84 View Post
Krótko mówiąc - ten pomysł to chyba marzenia jakiegoś dziennikarzyny i nic więcej.
Ten pomysł jest, o ile mi wiadomo, realizowany (na razie sprawy formalne), ale jako zwykła miejska ulica jednojezdniowa. Dlatego nigdy nie będzie alternatywą dla szóstki.

Quote:
Originally Posted by MarcinN View Post
A ja się nie zgadzam. Drogę na Hel mozna też poprowadzić jako przedłużenie Trasy Kwiatkowskiego - przez Kosakowo i Mrzezino.
A wówczas całe Obłuże, Pogórze i Kosakowo będzie stało w gigantycznym korku wespół z tirami z bazy kontenerowej i roro. Świetny pomysł. Dla OPAT nie ma mądrej alternatywy.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 12:16 PM   #109
MarcinN
BANNED

Dlaczego ma się pojawić GIGANTYCZNY korek na dwupasmowej trasie, gdy w tej chwili są tam jedynie nieznaczne zatory w godzinach szczytu - a droga jest jednopasmowa. Droga przez Kosakowo jest jak najbardziej realnym rozwiązaniem.

Dopisane:

Zauważ, że wcale nie uważa się za wąskie gardło odcinka Reda - Puck - pomimo tego, że jest to odcinek jednopasmowy. Dlatego dobudowanie kolejnego jednopasmowego odcinka na trasie Kosakowo - Puck oraz poszerzenie do dwóch pasów odcinka Trasa Kwaitkowskiego - Kosakowo z pewnością odciążyłoby trasę Gdynia - Reda w sezonie turystycznym.

Last edited by MarcinN; March 26th, 2008 at 12:38 PM.
Old March 26th, 2008, 12:37 PM   #110
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Dlaczego ma się pojawić GIGANTYCZNY korek na dwupasmowej trasie, gdy w tej chwili są tam jedynie nieznaczne zatory w godzinach szczytu - a droga jest jednopasmowa. Droga przez Kosakowo jest jak najbardziej realnym rozwiązaniem.
To, co się dzieje na odcinku Wiśniewskiego-Hutnicza-Morska, trudno nazwać "nieznacznym zatorem". A spróbuj nałożyć na to ruch turystyczny, który jest w sezonie letnim w Rumi i Redzie.
Old March 26th, 2008, 12:47 PM   #111
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 528

1. Wklejam fotkę raz jeszcze, by łatwiej się czytało:

2. @luxis: dzięki za ożywienie tematu.
3. @db84: masz rację. Przebieg oznaczony brązową krechą to nonsens, jeśli traktować to jako coś innego niż tylko Różowa Bis, czyli alternatywna nitka miejskiej aleii.
4. @MancinN, Barbapapa: chodzi właśnie o to, że przedłużenie TK to rozwiązanie tanie, w porównaniu do OPAT. Ale najważniejsze jest coś innego, panowie. Moim zdaniem nie trzeba wybierać między OPAT a TL! O TL można by spokojnie zapomnieć, szczególnie w obliczu protestów jakichś tam matołów, z których każdy chciałby nie stać w korkach ale drogę widzi pod domem sąsiada, nie swoim. Otóż wystarczyłoby nie kończyć tak bez sensu OPAT na DW216 tylko pociągnąć ją dalej do Boże[go] Pola. Za jednym zamachem mamy: obwodnicę północną, bezkolizyjny skrót dla stonki na Hel, dojazd od strony Słupska do lotniska i aglomeracji. I spokojnie zaoszczędzone środki można wrzucić w poszerzenie ZOT do 2x3. Dopuszczałbym nawet, choć niechętnie, 2x3 kosztem pasa awaryjnego, jesli to by miało kogoś przekonać albo przyśpieszyć tę inwestycję. Co myślicie?

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2008, 12:56 PM   #112
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Originally Posted by ALESSANDRO View Post
...chodzi właśnie o to, że przedłużenie TK to rozwiązanie tanie, w porównaniu do OPAT.
Skąd ten pomysł?

Quote:
...Otóż wystarczyłoby nie kończyć tak bez sensu OPAT na DW216 tylko pociągnąć ją dalej do Boże[go] Pola. Za jednym zamachem mamy: obwodnicę północną, bezkolizyjny skrót dla stonki na Hel, dojazd od strony Słupska do lotniska i aglomeracji. I spokojnie zaoszczędzone środki można wrzucić w poszerzenie ZOT do 2x3. Dopuszczałbym nawet, choć niechętnie, 2x3 kosztem pasa awaryjnego, jesli to by miało kogoś przekonać albo przyśpieszyć tę inwestycję. Co myślicie?
Wszystko cacy, gdyby nie warunki terenowe.
Old March 26th, 2008, 01:02 PM   #113
MarcinN
BANNED

Barbapapa, mamy tu mylenie skrótów chyba. TK = Trasa Kwaitkowskiego, ale także TK = Trasa Kaszubska. Ja także słyszałem, że przedłużenie Trasy Kwiatkowskiego jest znacznie tańszą alternatywą dla ruchu turystycznego niż OPAT.

I jeszcze jedno: na odcinku Wiśniewskiego - estakada - Morska obecne zatory są tymczasowe i znikną za 2 miesiące (po otwarciu Trasy Kwiatkowskiego do obwodnicy).
Old March 26th, 2008, 01:12 PM   #114
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Barbapapa, mamy tu mylenie skrótów chyba. TK = Trasa Kwaitkowskiego, ale także TK = Trasa Kaszubska. Ja także słyszałem, że przedłużenie Trasy Kwiatkowskiego jest znacznie tańszą alternatywą dla ruchu turystycznego niż OPAT.

I jeszcze jedno: na odcinku Wiśniewskiego - estakada - Morska obecne zatory są tymczasowe i znikną za 2 miesiące (po otwarciu Trasy Kwiatkowskiego do obwodnicy).
Nie, ja właśnie o przedłużeniu Kwiatkowskiego myślałem. Nie wiem dlaczego to miałoby być tanie w porównaniu z OPAT.

A jeżeli chodzi o odcinek Wiśniewskiego-Morska, a szczególnie Hutnicza-Morska, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że zatory będą większe, bo dojdzie kierunek Hutnicza-obwodnica i potoki się będą krzyżować. A mała odległość między węzłami nie sprzyja upłynnieniu ruchu.
Old March 26th, 2008, 01:21 PM   #115
MarcinN
BANNED

Obawiam się, że z Hutniczej może w ogóle nie być możliwości przejechania nad Morską w kierunku obwodnicy. Odcinek rozpędowy jest tam tak krótki, że mogłoby to powodować spore zagrożenie wypadkami.

Dodane:
Spojrzałem na zdjęcia satelitarne i chyba jednak przesadziłem z tym brakiem przejazdu z Hutniczej nad Morską.

Last edited by MarcinN; March 26th, 2008 at 01:32 PM.
Old March 26th, 2008, 01:24 PM   #116
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Ze względu na gęstość zabudowy ergo wyburzeń i długość?
Poza tym OPAT ma być S 2x2 ewentualnie GP 2x2, a przedłużenie TK przez Kosakowo pewnie ładną nową 1x2. Choć z mojej strony to tylko dywagacje nie poparte liczbami.

@ Barbapapa: co to znaczy "cacy gdyby nie warunki terenowe"? Znaczy, że drożej przedłużyć OPAT o te kilka km przez pola łukiem z powrtotem do DK6 niż ciągnąć kilkunasto/kikudziesięcio kilometrowy kawałek TL z węzła Karwiny przezs zabudowania, Bojano, Szemud itd? Sam temat cen działek w tych terenach wskazuje na mniejsze koszta w wypadku przedłużenia OPAT. Do tego dochodzi efekt skali - łączysz w OPAT to, na co musiałbyś wyłożyć [TY, GDDKIA, UE] tak czy owak siano - na połączenie na Hel i osobno na TL? Nie potrafię pojąć jak to może w długoterminowym rozliczeniu [do 15 lat] być droższe?

- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
Old March 26th, 2008, 01:45 PM   #117
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
@ Barbapapa: co to znaczy "cacy gdyby nie warunki terenowe"? Znaczy, że drożej przedłużyć OPAT o te kilka km przez pola łukiem z powrtotem do DK6 niż ciągnąć kilkunasto/kikudziesięcio kilometrowy kawałek TL z węzła Karwiny przezs zabudowania, Bojano, Szemud itd? Sam temat cen działek w tych terenach wskazuje na mniejsze koszta w wypadku przedłużenia OPAT. Do tego dochodzi efekt skali - łączysz w OPAT to, na co musiałbyś wyłożyć [TY, GDDKIA, UE] tak czy owak siano - na połączenie na Hel i osobno na TL? Nie potrafię pojąć jak to może w długoterminowym rozliczeniu [do 15 lat] być droższe?
Bo to nie pola, tylko las. I to całkiem górzysty (Puszcza Darżlubska). Trasa by przypominała odcinek leśny Kwiatkowskiego.
Old March 26th, 2008, 01:46 PM   #118
MarcinN
BANNED

Przedłużenie Trasy Kwiatkowskiego do Kosakowa nie wymaga żandych wyburzeń. Co więcej - ten odcinek jest już w planach od lat. Co najmniej 4. Na własne oczy widziałem plany zagospodarowania przestrzennego gminy Kosakowo, które uwzględniały tę drogę jako dwupasmowe przedłużenie TK biegnące wzdłuż lotniska. Dlatego nie dziwię się, że tak mocny nacisk kładzie się teraz na rozbudowę lotniska - bo jest to częścią spójnej koncepcji przestrzennej w tych rejonach.

A skoro droga do Kosakowa powstanie tak czy siak - to czemu jej nie wykorzystać do puszczenia nią ruchu na Hel? Oczywiście w tym celu trzeba wyremontować/przebudować drogę Kosakowo - Mrzezino - Puck. Nie mam pojęcia, ile może to kosztować, ale wiem (informacja od wójta Kosakowa), że remont dwukilometrowego odcinka drogi Pierwszoszyno - awaryjny pas startowy kosztował 400 tys zł dwa lata temu. Licząc więc 300 tys zł za 1 km można oszacować, że droga do Mrzezina kosztowałaby jakieś 3 mln zł. A nawet, gdyby kosztowała 10x więcej, to i tak jest to kropla w porównaniu do morza kosztów budowy OPAT, które szacuje się teraz na 1 300 mln zł.
Old March 26th, 2008, 02:06 PM   #119
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

...Co "rozwiązuje" temat upłynnienia ruchu z południa i wschodu PL na Hel.
Zakładając, że ludzie wolą stać w korku na TK niż na DW216.

Co z pozostałymi koniecznymi inwestycjami? Połączenie ekspresowe DK6 z zachodu z lotniskiem, aglomeracją i siecią dróg na południe od 3M?

To, co piszecie ma sens. Ale wciąż brzmi jak prowizorka. A chodzi przecież o to, że za 8 lat nikt nie da PL grosza na cokolwiek. UE będzie płacić [my, Polacy też] na infrę w BG i RO. WIęc czy nie lepiej za jednym zamachem szafnąć droższą ale porządną i perspektywiczną inwestycję, jaką byłaby OPAT, tłumaczona 3 ważnymi problemami komunikacyjnymi? Jeszce raz powtórzę: przedłużenie TK, jak sami piszecie, to niewielki koszt. [Powiedzmy]. Koszt, który może ponieść kilka gmin, czy województwo. Więc może lepiej sie tym nie chwalić? Chodzi mi o to, żeby dla UE, GDDKiA i "świata" wydźwięk był prosty: 3M i okolice chcą i potrzebują JEDNEJ DROGIEJ INWESTYCJI, która została współnie uznana za najważniejszą, priorytetową i rozwiązującą kilka problemów. Taki głos sprawi, że jest szansa na powstanie porządnej OPAT. W przeciwym wypadku, jeśli będziemy chcieli i ekspresowej TL i ekspresowej OPAT i jescze żeby się ktoś dorzucił do przedłużenia TK to nam pokażą środkowy palec i popukają się w głowę, wskazując na Wawę, która nie ma żadnej obwodnicy i w ogóle nic nie ma. W tym sensie, uważam OPAT za inwestycję optymalną. I wolę, żeby szła na estakadzie przez las S2x2 za 2mld niż żeby nam dano 1mld za 10 lat, na budowę połowy drogi z nikąd do nikąd. Chcę to potraktować kompleksowo. Choć powtórzę, że macie wiele racji. Polityka, polityka...

Spojrzałem na mapę. Rzeczywiście - TL omija lasy. Ale idzie przez drogie pola i działki budowlane. Taka analiza terenu daje jednak 2nd thoughts: budując TL zamiast OPAT mamy: połączenie tranzytu z DK6 z miastem i ominięcie go dalej na południe; nie mamy - bo wątpię by przedłużenie TK na północ wiele dało - rozwiązanej kwestii tranzytu turystycznego na Hel. No i najważniejsze: aby TL rozwiązywała kłopot z zatykaniem się DK6 z GWE do Gdańska, trzeba by tak ją poprowadzić, by dawała szansę mieszkańcom Redy, Wejherowa i okolic do korzystania z niej i omijania Morskiej - tak by ruch miejski rozkładał się na tych, którzy mają bliżej bo jadą do GA i wybierają Morską, i tych, którzy jadą do GD, i wybierają TL. Ale w takim razie a) TL musiałaby być S2x2 od początku, b) musiałaby zaczynać się tuż przed GWE, a do tego mieć połączenie z Rumią. Ile to kosztuje????

OPAT, TL i przedłużenie TK.
Zwróćcie uwagę, że przy OPAT Mrzezina, Mosty, Michelinki i inne Kosakowa mają dodatkowe połączenie przez węzeł na OPAT! Tak tylko pokazuję

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha

Last edited by ALESSANDRO; March 26th, 2008 at 02:47 PM.
Old March 26th, 2008, 02:23 PM   #120
MarcinN
BANNED

Tak między nami mówiąc, to OPAT i inne drogi, które się planuje w Trójmieście (obwodnica południowa, Słowackiego, droga zielona, czerwona i różowa, połączenie OPAT z Kwiatkowskiego, itd.) tworzą spójną i bardzo sensowną koncepcję drogową. Widać, że planowanie odbywa z głową i nie ma tu przypadkowych pomysłów.

I cieszy mnie jeszcze jedno - że w końcu dyskutujemy bez kłótni i wzajemnych wyzwisk - jak to ma miejsce w wielu innych wątkach.
Pozdrawiam.

Reply

Tags
aglomeracja trójmiasta, gdańsk, gdynia, kaszuby, małe trójmiasto, obwodnica, obwodnice trójmiasta, pomorskie, pomorze, reda, rumia, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules