daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 5 votes, 4.20 average.
Old May 30th, 2006, 01:36 PM   #201
FLEXlm
Szczecinomaniak

Likes (Received): 516

Quote:
Originally Posted by bronhorst
A mi się wydaje że jak na zajezdnię tramwajową to ta konstrukcja była zbyt mała. Jako młodzik wspinaliśmy się nie raz z kolegami na góre i po kratownicach przechodziliśmy z jednej strony na drugą. Trzeba dodac że konstrukcja była dosyć wysoka.

A co do tego to sami oceńcie czy zmieści się czy nie, tak na szybko zdjęcie z dzisiaj:

PS. Ta konstrukcja o któerej mówie stała tak mniej więcej między 1 a 2 latarnią po prawej.
To mogła być część konstrukcji zajezdni, bo jak na całość faktycznie zbyt mała. Za młodziana też tam latałem, ale takich akrobacji jak Ty to się bałem robić. Przypomne też, że z pozostałości po budowie przez wiele lat była wielka góra piasku niedaleko konstrukcji, tam też sie sporo dzieciaków złaziło heheh.

A co do tych drzew to myślałem że blizej siebie stoją, ale skoro tak to są jeszcze jakieś perspektywy. Oby tą linie kiedyś poprowadzili. Myśle że poczekają aż osiedle somossiery dobuduje się do samej ulicy bo jak narazie to tam pustkowie wszędzie.
FLEXlm no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 30th, 2006, 03:48 PM   #202
bronhorst
Registered User

bronhorst's Avatar

Likes (Received): 703

Quote:
Originally Posted by FLEXlm
Przypomne też, że z pozostałości po budowie przez wiele lat była wielka góra piasku niedaleko konstrukcji, tam też sie sporo dzieciaków złaziło heheh. A co do tych drzew to myślałem że blizej siebie stoją, ale skoro tak to są jeszcze jakieś perspektywy. Oby tą linie kiedyś poprowadzili. Myśle że poczekają aż osiedle somossiery dobuduje się do samej ulicy bo jak narazie to tam pustkowie wszędzie.
Hehe góreczka A co do perspektyw to nie będą czekać aż sie Somosierry rozbuduje bo poprostu na zachód to osiedle się nie rozbuduje , gdyż to jest strefa ochronna ujęcia wody pitnej. Jak już wspominałem ojciec mój pracował "za komuny" w KBO1 które to budowało to osiedlei znał dokładne plany co gdzie i jak. I z tego co mówił to w miejscu "górki" miał być ogromny kombinat szkół: podstawówka, liceum z halą basenem i takie tam. Niestety tereny te bedą wygładać chyba zawsze juztak jak teraz.

Zaraz mnie ktos opitoli że to nie miejśce na te zdjęcia ;0
bronhorst no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2006, 06:47 PM   #203
radekmysza
Registered User

radekmysza's Avatar

Likes (Received): 1

Strefa ochronna ujęcia wody pitnej? W takim razie sama ulica Taczaka, na razie prawie pusta, ale w przyszłośći mająca stanowić część obwodnicy zachodniej nie jest problemem?
radekmysza no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2006, 06:55 PM   #204
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5411

Quote:
Originally Posted by radekmysza
Strefa ochronna ujęcia wody pitnej? W takim razie sama ulica Taczaka, na razie prawie pusta, ale w przyszłośći mająca stanowić część obwodnicy zachodniej nie jest problemem?
jest - na taczaka jest zakaz wjazdu ciezarowek z materialami niebezpiecznymi.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old May 30th, 2006, 08:41 PM   #205
bronhorst
Registered User

bronhorst's Avatar

No nie mów że Taczaka jest taka pusta. Ruch tu jest dosyć spory, zapewne wzrośnie gdy bedzie dogodnym dojazdem do oś. Zawadzkiego. Co do ujęcia to odzielona jest betonowymi ścianami od niego, a pod spodem jest geomembrana czy jak to się tam nazywa.
Old June 2nd, 2006, 01:00 PM   #206
bronhorst
Registered User

bronhorst's Avatar

Artykułu nie znalazłem w necie ale bardzo mnie on zaskoczył.
Old June 2nd, 2006, 01:18 PM   #207
radekmysza
Registered User

radekmysza's Avatar

Hmm, ciekawe dlaczego tasa nie idzie wzdłuż Duńskiej, przecież w przyszłaośći ma być to szeroka dwupasmowa droga z pasem zieleni, tramwaj spokojnie by się zmieścił. No i przecież to wzdłuż Duńskiej powstaje najwięcej mieszkaniówki. A może boją się, że tramwaje nie podjadą pod górkę
Pioęknie te plany wyglądają, tylko ciekawe kiedy doczekamy się ich realizacji. A to jakieś aktualne plany?
Old June 2nd, 2006, 03:34 PM   #208
bronhorst
Registered User

bronhorst's Avatar

W dzisiejszej wyborczej jest cały artykułna temat tego jak będzie się rozwijało Warszewo. Nie znalazłem go w internecie a przepisywac... Piszą w nim że nie Duńską bo tramwaje nie dałyby rady pod górkę, a w obok pętli ma być duża zajezdnia tramwajowa i autobusiowa.
Old June 3rd, 2006, 10:17 AM   #209
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 1226

A czy ktoś może mi rozrysować przebieg szybkiego tramwaju przez Prawobrzeże ? byłbym wdzięczny
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2006, 01:09 PM   #210
tvnmaniak
mostowniczy

tvnmaniak's Avatar

Likes (Received): 34

Quote:
Originally Posted by Raine
A czy ktoś może mi rozrysować przebieg szybkiego tramwaju przez Prawobrzeże ? byłbym wdzięczny
yyy a nie ma nic w necie?

Z tego, co pamietam, wyglądałoby to tak:

Trasa: wzdłuż Hangarowej (ciekawe jak sobie poradzą ze zwężeniem pod estakadą w Zdrojach), potem wiaduktem nad Hangarową i kolejnym nad Batalionów Chłopskich, wzdłuż Jaśminowej i dalej nieeksploatowanym torem, ktory prowadzi do elektrociepłowni. Petla ma byc ustytuowana za ul. Dąbską.
Old June 3rd, 2006, 01:24 PM   #211
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 1226

Nie widziałem kiedy odbije z Hangarowej w stronę Zdrojów ( i właściwie dalej nie wiem )
btw: wołałbym żeby mknął prosto przez Struga
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old June 3rd, 2006, 02:20 PM   #212
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

A co Rain mieszkasz blisko Struga? Ja na Rubinowej i mi tam bliżej będzie do obecnej koncepcji, ale w ogóle to powinny być dwie nitki SST .
"Powszechnie wiadomym jest, że optymistyczne i żywe kolory nastrajają optymistycznie i budzą energię, a w leczeniu naszych pacjentów jednym z istotnych elementów terapii jest obudzenie w pacjencie woli walki z chorobą"
dyrektor Starosławska
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2006, 09:26 PM   #213
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Likes (Received): 10

www.mkm.szczecin.pl

Szczecińska porażka, czyli
"Golęcińska modernizacja w nowym malowaniu MZK"

Last edited by marpa; June 8th, 2006 at 09:31 PM.
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old June 8th, 2006, 11:48 PM   #214
Falubaz
Registered User

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 2888

rzeczywiscie lekka porazka

₪₪₪Zielona Góra moim okiem₪₪₪ Zielonogórskie autobusy₪₪₪Port Lotniczy ZIElona Góra₪₪₪ BRT₪₪₪ścieżki rowerowe w ZG
₪₪₪[Świat] „Przebłyski pamięci”₪₪₪Moja Ameryka - nie tylko Stany
Falubaz está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 12th, 2006, 01:08 PM   #215
marpa
BANNED

marpa's Avatar

Likes (Received): 10

Tylko rewolucja uzdrowi komunikację

Mariusz Rabenda 10-06-2006

Badania komunikacji miejskiej wykazały, że szczecińskie autobusy i tramwaje nie jeżdżą tam, gdzie trzeba. Co z tego wynika? Przynajmniej przez rok - nic.

ZDiTM podpisał nowe umowy na obsługę linii autobusowych, więc żadnych zmian nie można przez rok wprowadzić. A linie tramwajowe trudno poprawiać, skoro sieć trakcyjna nie jest rozbudowywana.

Badania tzw. potoków ruchu na wszystkich liniach autobusowych i tramwajowych były przeprowadzone w listopadzie ub.r. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapłacił za nie 180 tys. zł Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji i Uniwersytetowi Szczecińskiemu. 400 studentów liczyło pasażerów wsiadających i wysiadających na poszczególnych przystankach, dodatkowe informacje uzyskano z ankiet. Efekty badań miały być znane pod koniec lutego, później w połowie maja. Oba terminy ZDiTM zawalił.

Dopiero w czerwcu wiceprezydent Szczecina Andrzej Grabiec mógł zapoznać się z syntetycznym opracowaniem wyników. - Ciekawe opracowanie - ocenia wiceprezydent. - Z punktu widzenia racjonalizacji kosztów powinniśmy wprowadzić rewolucyjne zmiany na liniach.

Badania dowiodły, że do przewozów autobusowych i tramwajowych trzeba rocznie dopłacać 24 mln zł! Rentowne jest tylko 11 linii, pozostałe 52 przynoszą straty. Autorzy opracowania piszą wręcz, że komunikacja autobusowa w Szczecinie sprawia wrażenie rozrzutnej, z kolei sieć tramwajowa nie przystaje do potrzeb.

O konieczności dostosowania komunikacji miejskiej do obecnych potrzeb mieszkańców miasta "Gazeta" pisze od lat. W październiku 2005 r. zaproponowaliśmy np., nowe połączenie tramwajowe pl. Rodła z Basenem Górniczym. Odpowiedź ZDiTM-u była zawsze taka sama: - Jak będziemy mieć wyniki badań, będziemy mogli podejmować decyzje o zmianach.

Teraz wyniki wreszcie są, ale... żadnych istotnych zmian przynajmniej przez rok nie da się wprowadzić.

Wprawdzie Marta Kwiecień-Zwierzyńska, rzecznik ZDiTM-u, obiecuje, że wyniki badań będą uwzględnione przy opracowaniu wakacyjnych rozkładów jazdy tramwajów, ale będzie to polegać na zmniejszeniu składów [tj. puszczaniu na trasy jednego wagonu - red.] na liniach, gdzie jest mało pasażerów. - Będziemy też chcieli ograniczyć wielkość autobusów, tam gdzie frekwencja jest mała - mówi Zwierzyńska.

- Przetargi na linie autobusowe niedawno były rozstrzygnięte, umowy są podpisane [z różnymi spółkami autobusowymi miasto zawarło je w dniach 23-24 maja - red.], więc do lipca przyszłego roku ZDiTM nie może wprowadzać zmian - kontruje Włodzimierz Sołtysiak, prezes spółki SPA Dąbie.

- Na liniach autobusowych zmian nie będzie, bo przetarg dopuszcza zmiany do dwóch proc. wartości umowy - potwierdza Grabiec. - Kursowanie tramwajów po wakacjach powinno jednak uwzględniać wyniki badań.

Siłą rzeczy zmiany będą tylko kosmetyczne, bo sieć trakcyjna od kilkudziesięciu lat nie ulega zmianie, nie nadążając za rozwojem miasta. "Drogą do poprawy efektywności linii tramwajowych może być rozbudowa tras do nowych osiedli i przejęcie znacznej części pasażerów z autobusów albo stopniowe ograniczanie ruchu tramwajów, które w końcu doprowadzi do [zamknięcia] niektórych odcinków" - piszą autorzy opracowania. Ich zdaniem teraz należałoby przeprowadzić kolejne badania ustalające, skąd i dokąd ludzie jeżdżą - dopiero to ostatecznie pozwoliłoby zracjonalizować siatkę połączeń.

===============

Wyniki badań

mpr 10-06-2006

Najrentowniejsze linie*:

75 1 mln 093 tys. zł
B 781 tys. zł
11 738 tys. zł
12 709 tys. zł
4 465 tys. zł

Największe straty:

6 -3 mln 537 tys. zł
7 -2 mln 503 tys. zł
8 -2 mln 456 tys. zł
103 -1 mln 445 tys. zł
101 -1 mln 367 tys. zł

*kwoty obliczone w skali roku

===============

Komentarz redakcyjny

Jerzy Połowniak 10-06-2006

Ostatnią większą zmianą w szczecińskiej komunikacji była (kontrowersyjna) likwidacja linii tramwajowej na ul. Obrońców Stalingradu i śródmiejskiej części al. Wojska Polskiego w latach 70. XX w. Od tego czasu miasto się zmieniło - powstał uniwersytecki kompleks na Redzie, rozrosło się prawobrzeże, Gumieńce, Bezrzecze, Warszewo. Tymczasem komunikacja trwa w prawie niezmienionym kształcie. Nic dziwnego, że nie przystaje do potrzeb.

A w ZDiTM-ie nie ma woli prawdziwych zmian. Aż siedem miesięcy zajęło zbadanie tego, co i tak powszechnie wiadomo - że jedne autobusy są przepełnione, a inne jeżdżą puste. Z diagnozą guzdrano się tak długo, że nowe umowy ze spółkami autobusowymi trzeba było podpisać na stare linie. Efekt - kolejny rok "planowych" strat. Przebąkiwanie o tym, że na nierentowne trasy puści się pojedyncze tramwaje i mniejsze autobusy to nieporozumienie. Tu potrzeba rewolucji, a nie kosmetyki.
marpa no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2006, 01:38 PM   #216
radekmysza
Registered User

radekmysza's Avatar

Hmm, zaskoczyły mnie te wyniki badań, zwłaszcza tak duże straty lini 7. O ile dobrze pamiętam to jakiś czas temu gdy odbywało się liczenie pasażerów to właśnie siódemka obsługiwała najwiekszą ilość pasażerów (może mi się coś pomyliło), nie rozumiem więc skąd tak słaby wynik.
Old June 12th, 2006, 03:06 PM   #217
WotaN
in omnia paratus

WotaN's Avatar

Likes (Received): 135

Quote:
Originally Posted by marpa
Z punktu widzenia racjonalizacji kosztów powinniśmy wprowadzić rewolucyjne zmiany na liniach.[...]Badania dowiodły, że do przewozów autobusowych i tramwajowych trzeba rocznie dopłacać 24 mln zł! Rentowne jest tylko 11 linii, pozostałe 52 przynoszą straty.
Zadne przedsiebiorstwo przewozowe, ktore jest w stanie odciazyc ulice z nadmiaru samochodow, nie jest rentowne. Nie wychodzi na swoje ani Wieden, ani Zurych, ani Bazylea. Oblicza sie, ze do MPK w dowolnym miescie trzeba dokladac od 15 do 50% jego dochodow. Na to zagadnienie nie powinno sie wiec patrzyc z punktu racjonalizacji kosztow, ale maksymalnej frekwencji (upraszczajac). Ciekawe, kiedy nasze wladze pojma to, co na Zachodzie jest oczywiste od lat. Inaczej skonczy sie to kolejną deregulacją w stylu thatcherowskim, ktora poprawi uslugi tam, gdzie byly dobre i skasuje tam, gdzie nie bylo najlepiej. Wazne, zeby wladze wyciagaly poprawne wnioski, a nie kroily koszty. Bo kkoszty spoleczne takich pseudooszczednosci sa potworne.
WotaN no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2006, 04:33 PM   #218
Eurotram
In the brig

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 2950

Quote:
Originally Posted by radekmysza
Hmm, zaskoczyły mnie te wyniki badań, zwłaszcza tak duże straty lini 7. O ile dobrze pamiętam to jakiś czas temu gdy odbywało się liczenie pasażerów to właśnie siódemka obsługiwała najwiekszą ilość pasażerów (może mi się coś pomyliło), nie rozumiem więc skąd tak słaby wynik.
ZTCP (czyli sprzed circa tygodnia) 7-ka jest obsługiwana składami 2x105N,więc pewnie w ramach oszczędności wrzucą tam Tatry.I na tym się skończy
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old June 12th, 2006, 04:49 PM   #219
neutralny
IdP

neutralny's Avatar

Likes (Received): 0

Co do 6stki, to ja sie wcale nie dziwie- po1wsze malo kto jadacy w tamta strone kupuje bilety. Po2gie. kontroler na golencinie czy goclawie to raczej rzadki widok..

Poza tym jest to ogolny problemem calego Szczecina- a przede wszytskim kiepska kontrola wlasnie w tych dzielnicach, co powoduje, iz malo kto zwraca uwage na bilety- a z nich sa odpowiednie profity. O podniesieniu cen biletow- to ja nie chce slyszec, wtedy sytuacja wygladalaby jeszcze gorzej.
Poza tym kwestia ogolnego wizerunku (a ten odstrasza wielu potencjalnych klijentow) a jak wiadomo taka spolka kreuje sie po przez standart swoich uslug- a ta pozostawia wiele do zyczenia.
Ogolnie, to mi szczerze brakuje slow

A rewolucja jest potrzebna, przede wszytskim w zarzadzie!
Old June 12th, 2006, 06:26 PM   #220
Torney
Szczeciner

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by neutralny
Co do 6stki, to ja sie wcale nie dziwie- po1wsze malo kto jadacy w tamta strone kupuje bilety. Po2gie. kontroler na golencinie czy goclawie to raczej rzadki widok..
Po pierwsze: na Golęcinie czy Gocławiu.
Po drugie: posługujesz się stereotypami w kwestii północy.
Po trzecie: szóstka jedzie też przez Pomorzany, Górny Wik i Stare Miasto choćby, tam też nie ma kontrolerów?

Reply

Tags
floating garden, infrastruktura, komunikacja miejska, stettin, szczecin, tram, tramwaj, tramwaje

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules