search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 21st, 2017, 01:50 PM   #9421
Neufunk
Registered User

Likes (Received): 207

Nu se poate face ABSOLUT nimic inafara de curse charter daca nu conectezi cele doua aeroporturi foarte bine. Si nu, autobuz nu este bine. Daca faci monorail intre cele doua, da, dar altfel nu are rost. Si nu are rost sa faci monorail si terminal nou cand poti face extindere la Otopeni.
Neufunk no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 21st, 2017, 02:04 PM   #9422
dragos76
Registered User

Likes (Received): 147

Exemplele cu orașe cu multiple aeroporturi nu cred că au īn ecuație două aerporturi*īn exact aceeași zonă a orașului/zonei metropolitane, la 10 km unul de celălalt.

Īn rest, legat de ideea cu hub la OTP, cred că nu are legătură cu reactivarea băneasa. E o idee, eu zic că utopică, dar la o adică ideile aparent utopice, "pariurile imposibile" devin uneori povești de succes.
dragos76 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 02:26 PM   #9423
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Likes (Received): 2632

Quote:
Originally Posted by dragos76 View Post
ideile aparent utopice, "pariurile imposibile" devin uneori povești de succes.
pentru asta ai nevoie de 2 chestii

-o clasa politica adevarata, nu circoteca asta de penali
-lipsa a zeci/sute de guristi care nu stiu alta chestie in afara de "nu se justifica dom'ne"

deci nu e cazu
MelcToxic no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 02:50 PM   #9424
dani_ar
Registered User

Likes (Received): 58

Pana sa devina OTP un HUB adevarat aeroportu ala trebuie extins de urgenta pentru ca da pe afara de oameni e depasita capacitatea actuala.

Deci o prioritate ar fi un nou terminal pe OTP pe urma putem visa. Momentan ne aflam in stadiu in care sefu aeroportului se plange de programul companiilor low-cost.
dani_ar no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 03:10 PM   #9425
Neufunk
Registered User

Da, ne trebuie un nou terminal, fireste, dar trebuie sa il gandim in perspectiva, si sa il facem astfel incat sa nu mai trebuiasca altul in urmatoarele decenii. Eu propun 3 mini-terminale separate, fiecare cu propriile facilitati (securitate, lounges, etc.) Poti construi 1 in prima faza, cu o capacitate pe la 10m, dupa care ai posibilitatea de extindere, pe viitor, fara sa faci o carpeala.

Daca va uitati la cladirea principala a aeroportului din Beijing probabil intelegeti ce vreau sa zic. 3 cladiri ai acolo practic. Noi le construim pe rand, in functie de necesitati. Cand ajungi la final, ai un aeroport cu tot ce-ti trebuie, organizat si unitar, nu o carpeala.
Old June 21st, 2017, 03:51 PM   #9426
High Mileager
Registered User

High Mileager's Avatar

Likes (Received): 156

Desi probabil fiecare aeroport are solutii specifice, acuma daca tot am inceput sa speculam cum ar fi mai bine uitandu-ne pe la altii..
Arata f. bine PEK dar cred ca un lay out-ul gen ATL i-ar fi ajutat mai mult.
Tot ceva gen ATL (intre piste) ar merge implementat gradual si la OTP..
Un alt aeroport care are unele similaritati cu OTP(pastrand proportiiile) este Charlotte Intn'l(CLT) care si-a folosit spatiul dintre piste pentru.. o alta pista alegand sa tot construiasca mai multe "degete"..
Old June 21st, 2017, 04:11 PM   #9427
Neufunk
Registered User

Charlotte pare interesant ca asezare, iti permite sa ai si spatii largi, sa ai loc pentru lounge-uri (foarte important daca vrei sa ai un flag carrier serios) si este oarecum mai compact. Marea problema este ca noi nu avem atata loc.

Atlanta este si ea o optiune modulara, ok, dar as considera-o mai proasta decat cea din Beijing, si sa explic de ce. Ok, cand nevoia creste, poti sa construiesti mai multe porti, dar nu poti sa faci check in si securitate la fiecare aripa. Nu prea ai cum sa faci mai multe ghisee de check in sau mai multa securitate fara sa darami cladirea veche si sa de extinzi. Daca faci ceva pe model Beijing (nu neaparat, fireste), fiecare "bloc" al cladirii are facilitatiile proprii, si deci cand construiesti un al 2-lea bloc, automat construiesti si ghisee + zona pentru controale. Eu cred ca este o optiune mai flexibila si cu costuri mai scazute pe termen lung.

Apropo, polonezii parca au facut aeroportul de la ei pe fonduri europene, daca nu ma insel (nu sunt sigur daca era vorba de legatura feroviara sau de modernizarea aeroportului). Noi nu am putea face la fel? Macar prima faza dintr-un proiect d-asta pe etape, dar care sa includa marea majoritate a operatiilor critice (adica terminal nou de cargo in nord, conducta pentru alimentare de la rafinaria OMV + alimentare fara camioane, terminal feroviar nou, legatura CFR, piste reabilitate, intarite si poate chiar o pista noua, conexiune la A3 si fireste, cladirea). Dupa asta, daca traficul creste nu mai trebuie decat sa mai adaugi segmente atat la pasageri cat si la cargo. Nimic in plus, nimic in minus. Partea de infrastructura "mare" este gata.

Last edited by Neufunk; June 21st, 2017 at 04:20 PM.
Old June 21st, 2017, 04:45 PM   #9428
Neufunk
Registered User

Quote:
Originally Posted by MelcToxic View Post
-lipsa a zeci/sute de guristi care nu stiu alta chestie in afara de "nu se justifica dom'ne"
Nu ai cum sa zici ca nu se justifica pana ce nu iti faci calculele. Uita-te cati oameni circula zilnic intre vest si orient. Cererea exista. Daca faci calcule si vezi ca nu poti sa oferi preturi competitive, da, poti sa spui ca nu se justifica, dar batatorii din gura ma indoiesc ca au facut ei calculele.

Ai companii care traiesc doar din tranzit, nu sunt o destinatie in sine, cum este Doha, de exemplu. Qatar opereaza j'de 777 si A380, si fac asta doar pentru tranzit. Doha in sine este un oras neimportant, nu au nici cine stie ce centru economic, nu este o mare destinatie turistica, nu este nimic.

Noi, ca tara, am face bine sa ne gandim ce avantaje avem noi fata de altii si cum le putem valorifica in folosul intregii tari. Locatia noastra poate uneori sa fie un avantaj, dupa cum am mai explicat deja. Avem si forta de munca ieftina, care este importanta cand ai de angajat cam 50,000 de oameni in cazul unui aeroport cu 50m pax. Avem, chiar daca este putina, industrie aeronautica, care ar primi o gura de aer si chiar posibilitati de extindere. Din nou, avem o locatie privilegiata, pentru ca Europa de Est se dezvolta intr-o veselie si asta atrage trafic. Avem si o tara frumoasa, unde chiar ai avea ce sa vezi daca si-ar bate cineva capul sa civilizeze tara, sa faca tururi, sa amenajeze locurile, reguli de bun simt, infrastructura, etc.. intr-un cuvant, avem mai tot ceea ce ne trebuie pentru a oferi servicii competitive pe acest segment.
Old June 21st, 2017, 05:04 PM   #9429
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by Neufunk View Post
Noi, ca tara, am face bine sa ne gandim ce avantaje avem
Noi...again...poate daca astia de pe SSC am face 2 partide, unii mai la stanga, unii mai la dreapta. Sigur, ne-am mai certa pe teme de cum trebuie facute unele chestii, dar scopurile finale ar fi in mare cam aceleasi, dezvoltare, sa se construiasca treburi, infrastructura, crestere.

Noi ca tara...suntem f..., shit, tu te-ai uitat azi la tv?
Old June 21st, 2017, 06:47 PM   #9430
andreicukapp
Registered User

andreicukapp's Avatar

Likes (Received): 516

Asta este problema si unii de aici nu o inteleg: comunitatea SSC nu este un esantion reprezentativ pentru tara asta. Nici macar pe departe. La alegerile pentru primar de acum 2 sapt din Craiova stiu 2 tipe care au votat ALDE, pentru ca au candidat femeie. Iar aici pe SSC nu avem nici macar o femeie activa pe aria romana(sau nu stiu eu.. oricum, aproape niciuna). Asta ca mostra de gandire diferita.

Ideea este ca atunci cand majoritatea locuitorilor vor vedea lucrurile in perspectiva, strategic, lucrurile se vor schimba usor. Pana atunci, avem nevoie de lideri cu viziune si indeajuns de populari ca sa poate lua uneori decizii mai ciudate, pentru marea masa a populatiei, dar ambitioase si de viitor.

Ceea ce este cazul la ideea OTP-Hub. Investitia este foarte mare si poate parea, pe moment, mult prea ambitioasa, dar impactul pe termen lung ar fi exceptional. Dar pana sa ne trezim noi, ne-o ia si Belgradul inainte..
andreicukapp no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2017, 06:51 PM   #9431
dani_ar
Registered User

Iesi pe TV sau in general in presa si spune poporului ca tu vrei sa faci o strategie de dezvoltare pentru urmatorii 30-50 de ani sa vezi cum esti injurat ca la usa cortului de toata presa plus 80% din tara. Asta pentru ca pana acuma oamenii au auzit doar vorbe si ceea ce vei face nu o sa fie nimic altceva decat vorbe.

Romanilor le trebuie un city-break intr-o tara din vest, ma refer la aia care nu au iesit in viata lor din localitate, te asigur ca pe urma altfel o sa vada lucrurile.
Old June 21st, 2017, 07:15 PM   #9432
MelcToxic
Registered User

MelcToxic's Avatar

Quote:
Originally Posted by andreicukapp View Post
Dar pana sa ne trezim noi, ne-o ia si Belgradul inainte..
waterfront fac, autostrazi fac, nu m-ar mira prea tare pe termen lung.

Quote:
Romanilor le trebuie un city-break intr-o tara din vest, ma refer la aia care nu au iesit in viata lor din localitate, te asigur ca pe urma altfel o sa vada lucrurile.
da, desi am vazut destule specimene super umblate zicand ba ce frumos e la aia afara, cat de civilizat, urmat imediat de pe banii mei fac ce vreau cum adica sa-mi zica statu ce am voie si ce n-am voie sa construiesc?

O alta chestie pe care ar trebui s-o invatam e ca in lumea asta a investitiilor majore si a proiectelor mari "statul pe loc" inseamna de fapt regres nu stagnare. Nu sta nimeni dupa romani, sa-si dea ei seama ca e bine cu aeroporturi bune, autostrazi si cai ferate. Ca sunt deja locuri in care astea exista.

Quote:
Originally Posted by andreicukapp View Post
Ceea ce este cazul la ideea OTP-Hub. Investitia este foarte mare si poate parea, pe moment, mult prea ambitioasa
E o chestie pe care o tot repet. "Nu sunt bani" nu exista. E un non-argument. Suntem in cea mai prospera perioada din toata istoria noastra, since ever. Avem crestere economica over9000 (o sa ne-o furam, ca nu crestem sustenabil, din investitii/productie) De la inceputul anului ne-am imprumutat vro' 5 (sau p-acolo) miliarde de euro. Ca sa. Lucruri. Nimic util. Evaziunea fiscala e ceva peste 20 miliarde de euro.

Last edited by MelcToxic; June 21st, 2017 at 07:23 PM.
Old June 21st, 2017, 07:20 PM   #9433
Neufunk
Registered User

Si au si curse catre China si NY...
Old June 22nd, 2017, 02:03 AM   #9434
High Mileager
Registered User

High Mileager's Avatar

Likes (Received): 156

Chestia asta a curselor se poate rezolva..fara a "stresa" prea tare Taromul.
In plus chiar daca Tarom ar avea avioane permisiunea de a folosi spatiul aerian rusesc se obtine f. greu.
Cand Alitalia s-a mutat inapoi de la Malpensa la Roma(20% din trafic "zburand" la Fiumicino) ce credeti c-au facut?

"Responding to Alitalia's pullout, the operator SEA launched an all-out publicity programme and aggressively marketed Malpensa Airport around the world. This campaign was successful: from 2008 to 2011, a total of 34 new passenger and cargo routes were added to Malpensa's network."

La fel si cu Aeroporturi Bucuresti.. dar cum deja gafaie neavand facilitati(ne intoarcem din nou la nevoia de T2) deocamdata n-au de ce sa vrea sa invite alte companii sa opereze la OTP..cum or sa se prezinte in fata Air China, Air Canada, Hainan si altii ?..va invitam sa operati si de la noi desi cozile la check in sunt prin parcare, dar vara putem avea gratar cu mici pt pasageri si iarna pe zapada vin fiert(ca pe partie) ..Ai nostri in curand vor incepe sa refuze companii aeriene cand de fapt, job description-ul lor zice ca trebuie sa atraga.

Clinlin liked this post
High Mileager no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2017, 10:37 AM   #9435
Neufunk
Registered User

Pai tocmai. Dar daca faci investitiile necesare si oferi facilitati mai bune decat in restul zonei, vei reusi.
Old June 23rd, 2017, 09:23 AM   #9436
dani_ar
Registered User

Ce spuneam acuma cateva zile? Pai noi visam la cai verzi pe pereti dar nu avem o pista calumea ce sa mai vorbim de ILS cat IIIc si alte magari.

Incident pe Otopeni cu o aeronavă Airbus A320 a Turkish Airlines
Old June 23rd, 2017, 11:05 AM   #9437
Neufunk
Registered User

Ambele piste sunt mai lungi decat alea de pe Ataturk. Vin namile de 747 sau Beluga-uri si nu poate un A320 sa aterizeze...?

Cred ca fie a fost o eroare tehnica la sistemul automat de aterizare, fie pilotii au gresit. Sau poate au ramas fara frani.
Old June 23rd, 2017, 12:16 PM   #9438
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 2920

E scurtata pista pe care s-a produs incidentul. Se fac ca lucreaza de ceva timp
adymartianul no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2017, 12:31 PM   #9439
Neufunk
Registered User

Eu am aterizat recent acolo si nu am observat ceva suspect. Nu zic ca nu este..
Old June 23rd, 2017, 02:53 PM   #9440
adymartianul
Make Europe great again

adymartianul's Avatar

Likes (Received): 2920

Din cate am inteles eu, avionul a trecut de X-ul ala, iar avionul era A321, nu A320
http://avherald.com/h?article=4aaaebfe

adymartianul no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
airlines, aviation

Thread Tools

Posting Rules