SkyscraperCity Forum banner

НИШ - Аеродром Константин Велики | NIŠ - Constantine the Great Airport {INI LYNI}

2M views 11K replies 288 participants last post by  slava putnik 
#1 ·
Новости везане за Аеродром Константин Велики





 
See less See more
3
#122 ·
Kad je bio ministar prvi put, iz njegove stranke je bio i direktor Jata a Ilić je objašnjavao kako, eto Beograd, guši niški aerodrom i da treba da se bunimo...


Crno nam se piše to je tačno. V. Ilić je već počeo da priča kako će da forsira koridor 11 a koridor 10 još nije završen (tj. delovi koji su najbitniji za Niš)

Tako nam i treba kada nema nijedan političar iz ovih krajeva u vlasti. Samo beogradsk izmećari (čisto da ne bude zabune ovo se odnosi na komplet političku scenu niša, ne mislim ni na koju stranku posebno).

Jbga, zaneo sam se. Ovo je više priča za City Talk thread.
 
#123 ·
Sta je problem u tome da se sada forsira 'koridor11'.. Lova za ovaj nas je obezbedjena i 90% deonica je u izgradnji tako da logicno da treba da se krene sa planiranjem i gradnjom neceg drugog.. Jeste da ima mozda prioritetnijih koridora ako gledamo nasu povezanost sa evropom ali ako gledamo samo Srbiju posle koridora10 ovaj je sledeci je prioritet prioriteta..
A sto se tice Ilica sta se palite, on je poznata lazovcina i izlapotina, bio i ostao.. Previse neozbiljan politicar da bi se njegove izjave uzimale za ozbiljno..
 
#126 · (Edited)
Sto je to problem?
A ti si iz naslova 'pravimo kargo centar' zakljucio da ga oni stvarno prave?



Deo profita beogradskog aerodroma ponovo ce biti prosledjen niskom aerodromu:

"Nikola Tesla" isplaćuje dividende
Izvor: Tanjug 19.07.2012 | 14:49

Beograd -- Skupština AD Aerodrom Nikola Tesla donela je odluku o isplati dividende za poslovnu 2011. godinu, u ukupnom iznosu od 987.533.280 dinara.
Pdnosno to je 28,8 dinara po akciji, objavljeno je na sajtu beogradske berze.

Isplata dividende akcionarima, izuzev Repubublici Srbiji, biće izvršena preko Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti, u ukupnom iznosu od 167.252.342,4 dinara.

Republici Srbiji uplata će se izvršiti, tako što će Aerodrom direktno uplatiti 790.280.937,6 dinara u republički budžet i 30.000.000 dinara na račun JP Aerodom "Niš".
Isplata dividende biće izvršena do 31. decembra.



Humanitarni centar u Nišu počinje da radi posle formiranja vlade
Izvor: Beta 25. 07. 2012. Srbija

Srpsko-ruski humanitarni centar za reagovanje u vanrednim situacijama u Nišu počeće da radi posle formiranja nove Vlade Srbije, izjavio je danas načelnik sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije Predrag Marić.

On je objasnio da sadašnja - "tehnička" vlada nije mogla da postavi direktora, upravni odbor i da započne zapošljavanje u Centru u Nišu. Marić je dodao da se 1. avgusta očekuje da u Niš stigne ruski helikopter za gašenje požara. Deo opreme za stanovništvo u slučaju potrebe - agregati, šatori i lekovi, uskladišteni su od novembra prošle godine. Sporazum vlada Srbije i Ruske Federacije o osnivanju Centra u Nišu potpisan je tri puta za tri godine. Poslednje potpisivanje sporazuma bilo je 25. aprila ove godine.
 
#127 ·
Preispituju subvencije za niški aerodrom
Autor B.G. Izvor Južne vesti | Niš


Gradsko veće Niša formiraće radnu grupu čiji će cilj biti "analiza održivosti" projekta u okviru koga je iz gradske kase za letove sa aerodroma "Konstantin Veliki" izdvojeno nekolio miliona evra, saznaju Južne vesti.

Očekuje se da već danas budu određeni i članovi te grupe.

Podsetimo, prethodna vlast u Nišu kroz dve faze finansirala je novcem građana projekat "Unapređenje konkurentnosti aerodroma Konstantin Veliki“. Tako su godinu dana iz Niša za Forli kod Bolonje leteli avioni Vind Džeta i donedavno avioni Montenegroerlajns za Podgoricu.

Grad je prevoznicima garantovao određenu popunjenost aviona, odnosno otkupljivao određeni broj karata na svakom letu.

Opozicija je žustro kritikovala čitav projekat, posebno zamerajući što su ugovori sa prevoznicma potpisivani u tajnosti i bez tendera, a kao potvrda da su u pitanju bili nelegalni sporazumi stigao je i izveštaj Državne revizorske institucije u kome je ugovor sa Vind džetom posebno istaknut.
 
#129 ·
Eto moguceg problema.
Sve vreme ovde pokusavam da ukazem ovde da je YM problematicno resenje po vise osnova (kao da je Wind Jet katastrofalno resenje). Nesumnjivo je da INI i Nis naprosto MORAJU da otvore svoju pricu subvencijama, ali one (kao vid ulaganja) moraju da bude deo projekta koji ima jasan cilj, a koji mora da proistekne iz ozbiljne analize, narocito u domenu aviokompanije i destinacije kojoj ce se subvencije ponuditi.
Svi znamo da TGD nije O&D destinacija, vec da je u slucaju putnika iz INI-a samo tranzitna tacka (u verovatno 99% slucajeva, za sta nazalost nemam tacne podatke). Da je odabrana kompanija koja bi tranzit radila na etabliranom hub-u koji je ujedno i O&D destinacija za nasu emigraciju (FRA, MUC, VIE, CDG, FCO, MXP) danas bi situacija bila potpuno drugacija i subvencije bi tezile nuli.
Ovako, iako je efekat YM-a na INI vrlo dobar, on nema odrzivi potencijal, ni u pogledu prometa, ni kvaliteta, ni finansija. Dokaz za to je decenijski red letenja YM-a, iz koga se jasno vidi da je YM-putnicima tranzitni hub zapravo - BEG, i pored odredjene mreze destinacija YM-a.
Dodatni problem je oprema na INI-u kojom bi se mogle pronaci kompanije koje bi uopste mogle da ponude ovo sto pisem ovde, ali i sto pisem niškim stakeholderima. Naime, i pored finansijskih injekcija koje na INI stizu sa BEG svake godine, one se nazalost koriste samo kao sredstva za odrzavanje tekuce likvidnosti (prosle godine BEG je tranferisao 100 miliona RSD iz svoje dobiti, kako bi INI izbegao blokadu racunu usled kumuliranih dugova). U opremu se ne ulaze. Iz tog razloga INI danas, koliko znam, nema opremu za instrumentalno sletanje, pa zato cak ni zelja JP (Adria) i FIAT-a da dva cartera nedeljno, sa Fiatovim radnicima, ka Torinu lete iz Nisa - nije bila moguca, te oni danas lete iz Beograda. Takodje, ex-austrijski Niki mi je potvrdio ce Nis uzeti u razmatranje tek po instaliranju pomenute opreme, i to i pored toga sto je konkurencija na liniji ka VIE iz BEG danas vrlo ostra uz 7-8 rotacija dnevno !!!
Takodje, pre nekih 2 meseca navodio sam ovde primer Zadra koji je na ovu temu politički projekat stavio u ekonomsku funkciju i dobio fantastican rezultat (da sad ne ponavljam celu diskusiju koja se tim povodom razvila).

Moj zakljucak je sledeci:
Posao sa YM ne sme da se rastura, pogotovo ne iz razloga politicke osvete. To je za sada sve sto INI ima. Paralelno sa tim, treba uraditi ozbiljnu studiju izvodljivosti buducih slicnih projekata, targetirati aviokompanije i destinacije, uci u novi ciklus subvencija kratak do srednji rok, sto bi za cilj imalo njihovo potpuno ukidanje na srednji rok i samoodrzivost INI-a na dugi rok.
 
#130 ·
Eto moguceg problema.
Sve vreme ovde pokusavam da ukazem ovde da je YM problematicno resenje po vise osnova (kao da je Wind Jet katastrofalno resenje). Nesumnjivo je da INI i Nis naprosto MORAJU da otvore svoju pricu subvencijama, ali one (kao vid ulaganja) moraju da bude deo projekta koji ima jasan cilj, a koji mora da proistekne iz ozbiljne analize, narocito u domenu aviokompanije i destinacije kojoj ce se subvencije ponuditi.
Svi znamo da TGD nije O&D destinacija, vec da je u slucaju putnika iz INI-a samo tranzitna tacka (u verovatno 99% slucajeva, za sta nazalost nemam tacne podatke). Da je odabrana kompanija koja bi tranzit radila na etabliranom hub-u koji je ujedno i O&D destinacija za nasu emigraciju (FRA, MUC, VIE, CDG, FCO, MXP) danas bi situacija bila potpuno drugacija i subvencije bi tezile nuli.
Ovako, iako je efekat YM-a na INI vrlo dobar, on nema odrzivi potencijal, ni u pogledu prometa, ni kvaliteta, ni finansija. Dokaz za to je decenijski red letenja YM-a, iz koga se jasno vidi da je YM-putnicima tranzitni hub zapravo - BEG, i pored odredjene mreze destinacija YM-a.
Dodatni problem je oprema na INI-u kojom bi se mogle pronaci kompanije koje bi uopste mogle da ponude ovo sto pisem ovde, ali i sto pisem niškim stakeholderima. Naime, i pored finansijskih injekcija koje na INI stizu sa BEG svake godine, one se nazalost koriste samo kao sredstva za odrzavanje tekuce likvidnosti (prosle godine BEG je tranferisao 100 miliona RSD iz svoje dobiti, kako bi INI izbegao blokadu racunu usled kumuliranih dugova). U opremu se ne ulaze. Iz tog razloga INI danas, koliko znam, nema opremu za instrumentalno sletanje, pa zato cak ni zelja JP (Adria) i FIAT-a da dva cartera nedeljno, sa Fiatovim radnicima, ka Torinu lete iz Nisa - nije bila moguca, te oni danas lete iz Beograda. Takodje, ex-austrijski Niki mi je potvrdio ce Nis uzeti u razmatranje tek po instaliranju pomenute opreme, i to i pored toga sto je konkurencija na liniji ka VIE iz BEG danas vrlo ostra uz 7-8 rotacija dnevno !!!
Takodje, pre nekih 2 meseca navodio sam ovde primer Zadra koji je na ovu temu politički projekat stavio u ekonomsku funkciju i dobio fantastican rezultat (da sad ne ponavljam celu diskusiju koja se tim povodom razvila).

Moj zakljucak je sledeci:
Posao sa YM ne sme da se rastura, pogotovo ne iz razloga politicke osvete. To je za sada sve sto INI ima. Paralelno sa tim, treba uraditi ozbiljnu studiju izvodljivosti buducih slicnih projekata, targetirati aviokompanije i destinacije, uci u novi ciklus subvencija kratak do srednji rok, sto bi za cilj imalo njihovo potpuno ukidanje na srednji rok i samoodrzivost INI-a na dugi rok.
Najveci problem vezano za postavljanje ILS-a je to sto bi moralo da se srusi vrh planine Malog Jastrebca , koji nedozvoljava svoj prirodnim polozajem postavljenje !
 
#131 ·
OK. Ipak, moram da kazem da nakon svega 2 moja sletanja na INI, nisam primetio da geografija oko INI-a pravi ikakav ozbiljan problem. Moguce da gresim, ali...

Kako sam i rekao, ILS je tek jedan od problema, koji nije mali i prevashodno je finansijski.
Po meni, daleko najveci problem je nedostatak vizije i valjanog upravljanja, sto takodje trazi finansije, ali u razumnim okvirima.
 
#132 ·
Za ILS-a znam iz pouzdanih izvora , ali su me uveravali da je i ovaj sistem siguran i ok.
Pare je potrebno da obezbedi Direktrorat za civilno vazduhoplovstvo koji je i glavni izvodjac takvih radova !

Takodje iz pouzdanih informacija znam da treba da uskoro proradi linija NIS -Mostar -TRST !
Ili u tako nekoj kombinaciji . To je neki regionalni projekat .

Ne vidim razlog zasto Adria ne leti iz Nisa .
Kada je THOMSON imao carter za Nis odnosno Kopaonik , uopste nije bio problem ILS !
Thomson je otisao iz Nisa zbog velikih cena na Kopaoniku !
 
#133 ·
Novi ugovor sa Montenegro Erlajnsom?
Autor A. S. Izvor Južne vesti | Niš

Arhivska fotografija

Dug grada Niša prema ovom avioprevozniku je oko 470 hiljada evra. Gradonačelnik je formirao radnu grupu, a novi ugovor se očekuje sredinom sledeće nedelje.

Prema rečima gradonačelnika Niša Zorana Perišića ugovor sa Montenegro Erlajnsom istekao je 24. februara ove godine.

Kako on dodaje, bez obzira na to ovaj prevoznik je nesmetano i bez prekida prevozio putnike na liniji Podgorica-Niš.

- Mi smo te usluge dužni da platimo. Oni su već ispostavili svoje fakture za period od februara do kraja juna. Ja sam u ponedeljak i utorak bio u Podgorici, razgovarao sam sa menadžmentom Erlajnsa i dogovorili smo se da naredne nedelje oni dođu ovde da napravimo ugovor po kome ćemo funkcionisati do kraja godine[/U][/U] – rekao je gardonačelnik Niša.

Perišić naglašava da grad ima sredstva u budžetu kojima će platiti dugovanje od 470 hiljada evra i dodaje da će novi ugovor biti “mnogo povoljniji za grad”.

Zbog toga je na njegovu inicijativu formiran Radni tim koji će imati zadatak da što “bolje pripremi teren”. Radnu grupu činiće većnici Miodrag Zdravković i Miloš Banđur, gradski pravobranilac Miomira Dinić, predstavnici resornih gradskih Uprava Čedomir Stipsić, *******a Spasović i Miodrag Milošević. Koordinator Radnog tima biće Dragan Bugarinović, direktor Aerodroma “Konastantin Veliki”.

Perišić je obećao novinarima da će novi ugovor biti dostupan javnosti, a ujedno je najavio i potencijalan dolazak nekih novih avio kompanija.



- Imam interesovanje jedne lou-kost kompanije iz Italije da otvori liniju jednom nedeljno prema Veroni. Imam poziv od slovačkog ambasadora da posle 5. avgusta razgovaramo o letu prema Bratislavi. Sa Montenegro Erlajnsom dogovorili smo da po uvođenju zimskog reda letenja se otvore dve direktne linije prema Cirihu – kaže Perišić.

Pored dugovanja grada prema aviprevozniku, postoje i dugovanja Montenegro Erlajnsa prema Aerodromu “Konstantin veliki”. Kako kaže gradonačelnik, Montenegro je prestao da izmiruje svoje obaveze novembra prošle godine, a dugovanja su narasla do sume od 18 miliona dinara.

Perišić je dobio obećanje od predstavnika avio kompanije da će sa izmirenjem dugovanja grada i oni izmiriti svoja.
 
#134 ·
@Juznjak

Mislim da su sve to dobre vesti.
Ipak, Mostar, Trst i Bratislavu kao aerodrome ne bih komentarisao. Siguran sam da i sam znas njihove pozicije, posebno Mostara i Trsta.
Iz clanka koji si postovao proizlazi odredjeni pozitivan duh, pa zato mislim da bi grad kao vlasnik trebao da ucini taj napor da zadrzi YM, ali i zestoko prione na posao, uradi studiju i obezbedi linije ka dobrom hub-u, o cemu sam jutros pisao, da se ne ponavljam.

Posto si ocigledno Nislija, ajd` nabaci ovde neku slicicu sa INI-a, ako nije problem.
Prijatan vikend!

P.S. Adria je cak zimus prebacila let za Torino sa BEG na INI. Nazalost, prvi je zbog loseg vremena preusmeren na BEG, te su potom otkazali sva naredna sletanja na INI.
 
Top