SkyscraperCity Forum banner

Bologna, Rome, Pompeii, Naples, Vatican, Orvieto 2013

16K views 134 replies 12 participants last post by  ElUsurpador 
#1 · (Edited)
U malo manje od tjedan dana prošao sam ove gradove pa ću kroz neko vrijeme postavljat najzanimljivije slike te priče koje sam čuo.
 
#3 · (Edited)
evo krenimo od bolonje. grad od 380 000 ljudi te glavni grad regije Emilia-Romagna koja ukupno broji 4 400 000 ljudi.

tokom povijesti je bila povremeno središte papinske stolice te prije ujedinjenja italije glavnim gradom crkvene države. nakon toga slijedi sukob sa crkvom te jačanje lijeve struje da bi nakon 2. svj rata bolonja postala utvrdom ljevičarske vlasti u italiji. zbog toga bolonju zovu još crvena bolonja

danas se bolonja ubraja među najvažnija kulturna, ekonomska i prometna središta italije.

jedan je od bogatijih gradova italije te na samom vrhu što se tiče kvalitete življenja

2005 unesco ju je proglasio svjetskim gradom glazbe a 2000 je bila proglašena za europskom prijestolnicom kulture



ono po čemu je bolonja prepoznatljiva su svakako natkriveni pločnici, mislim da se za to kaže trijemovi. samo u staroj jezgri ih ima u dužini od 38 km te 45 km sveukupno u gradu tako da je stvarno praktično razgledavanje grada jer si cijelo vrijeme u hladovini ili na suhom u slučaju kiše

ti trijemovi su se gradili kako bi se zaštitili vjernici koji su dolazili u grad a nisu imali gdje spavat. i dan danas se pridržavaju takvog načina gradnje



 
#4 · (Edited)
glavni trg u bolonji je Piazza Maggiore na kojoj se nalaze

Palazzo d'Accursio, sjedište gradskog poglavarstva do 2011 godine



Palazzo del Podestà, sagrađena oko 1200 godine. u njoj su bili smješteni javni dužnosnici te gradonačelnik. od 16 do 18. st. služi kao kazalište



San Petronio Basilica, glavna crkva u bolonji, 15 najveća crkva na svijetu. kamen temeljac je položen 1390 godine a gradnja se odvijala kroz nekoliko stoljeća do 1954. tokom gradnje su se mijenjali planovi crkve pa pročelje na kraju nikad nije dovršeno. 2002 i 2006 godine su spriječeni teroristički napadi na crkvu od ljudi povezanih sa al qaeda-om. htjeli su raznjet crkvu jer se unutra nalazi freska iz 15 st. koja vrijeđa islam jer pokazuje muhamedovo mučenje u paklu

 
#5 · (Edited)
Pokraj glavnog trga nalazi se manji trg pod imenom Piazza Nettuno. Na njoj se nalazi Fontana di Nettuno. Sama fontana je napravljena 1565 dok je neptun postavljen nekoliko godina kasnije. Na njoj se može vidjeti odakle je maserati dobio inspiraciju za svoj logo.



Zgrada sveučilišta u bologni, osnovano 1088 godine

sam taj glavni dio je poprilično mali, ja sam očekivao puno veću zgradu. predavanja se odvijaju na drugim lokacijama

ovako to izgleda iznutra. izvana nisam ni sliko jer izgleda kao obična zgrada dok je unutra to puno ljepse

 
#7 · (Edited)
dva tornja - simboli bolonje

građeni su između 1109 i 1119 godine i oboje su nakošeni

veći toranj je visok 97 m, na vrhu strši 2.2m u stranu. poslužio je kao nadahnuće prilikom planiranja izgleda WTC-a

manji toranj je visok 48 metara te na vrhu strši 3,2 m. isprva je bio visok 60 metara ali su ga morali smanjit jer je išao previše u koso







nakon obilaska i ručka krećemo put rima

izlazak iz bolonje
 
#8 ·
rimski metro, vrlo jednostavan. ima dvije linije u obliku x koje se sijeku na jednoj od najvećih željezničkih stanica u europi pod nazivom termini. od zadnje stanice do centra treba 15 minuta. karta je 1,50€ te vrijedi i za vožnju autobusom. u planu izgradnje su još dvije linije ali nedostatak novca i to što je rim muzej na otvorenom otežavaju ostvarivanje planova



nešto imam problema sa imageshackom pa sporo apdejtam temu jer mi treba po sat vremena da postavim dvije slike pa ako netko zna neki drugi servis za postavljanje slika neka mi javi.

i inace za rim necu stavljat one ocekivane slike grada jer ima dolje vec tema o rimu i vjerujem da je to tamo sve postavljano pa da ne stavljam po drugi puta. ja cu ovaj put probat stavit neke slike koje nisu najbitnije ali su i dalje zanimljive
 
#15 · (Edited)
rimski metro, vrlo jednostavan. ima dvije linije u obliku x koje se sijeku na jednoj od najvećih željezničkih stanica u europi pod nazivom termini. od zadnje stanice do centra treba 15 minuta. karta je 1,50€ te vrijedi i za vožnju autobusom. u planu izgradnje su još dvije linije ali nedostatak novca i to što je rim muzej na otvorenom otežavaju ostvarivanje planova
U, karta poskupila, prije dve godine bila je euro, ali neznam da li je bila i za bus. :nuts:
vidim da je stanica Rebbibia, to mi je najjača stanica, kad stiže zadnji vlak, negdje oko 22:00 ide dosta turista (pa i ja) jer su u susjednoj četvrti (Ponte Mamolo koji ima svoju stanicu, ali je Rebbibia bliže) s jeftinim hotelima. Prvo oni čuvari izguraju sve putnike iz vlaka, a onda ih iza ugla čekaju oni marokini koji prodaju razne gluposti, isti nagovaraju ljude da kupe te stvari, a turisti ne kužetaljanski. Totalni haos bude!
Rim je po mome i jedna od najopasnijh metropola u Europi, ima svega. :nuts:
Btw link za dretvu linija C i D: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1459342&page=431

:cheers:
 
#11 ·
Via dei Fori Imperiali

avenija koju je izgradio mussolini 1932 godine kako bi spojio modernu italiju (bijela zgrada u daljini) te antički rim

izgradanja avenije je izazvala velike kontroverze jer prolazi kroz sami rimski forum, uništeno je nekoliko građevina prilikom njezine izgradnje te zbog gustog automobilskog prometa ispušni plinovi i podrhtavanje tla oštečuju okolne građevine

zbog mjesta kroz koju avenija prolazi ona je poznata kao jedna od najljepših avenija na svijetu

vojne parade se također odvijaju na njoj

 
#13 · (Edited)
The Altare della Patria - oltar domovine

dolazimo do te bijele građevine do koje od koloseuma vodi avenija

nacionalni spomenik Victoru Emmanuelu II, prvom kralju ujedinjene italije

završen 1925 godine, 135 metara širok te visok 70 m



mene je ova zgrada ostavila bez riječi jer je toliko velika i pompozno građena da ju je uživancija gledat. druga stvar je to što je sagrađena na neprimjerenom mjestu pa ju talijani baš ne vole

preko puta spomeniku nalazi se zgrada sa balkonom odakle je mussolini držao svoje govore. često bi po noći znao ostavljati upaljeno svjetlo da bi ljudi mislili kako radi cijelu noć dok on zapravo nije niti bio u njoj



desno od te zgrade na istom trgu po imenu Piazza Venezia nalazi se zgrada u kojoj je umro michelangelo. nakon smrti ga nećak brzo odnosi u firencu kako bi tamo bio pokopan

 
#19 ·
Još par slika kako bi vam dočarao kroz šta je mussolini dao izgradit četverotračnu cestu
Kad sam bio u Rimu prije dobrih 6 godina sam ostao zadivljen kako sve to izgleda,fantazija i nevjerovatno koliko je to sve ogromno,to slike nemogu dočarati koliko je taj prostor ogroman i koliko toga još tamo ima.

kad sam se vec dotako policije :lol: kako oni voze i šta rade to je nezamislivo u hr. pod rotacijama su uvijek, pod ručnom ulaze u zavoje, suvozač viri kroz prozor i viče na ostale u prometu da se maknu
Talijani su užasni vozači :D
 
#20 ·
Na jednom od sedam brežuljaka nalazi se rimska gradska vijećnica. stepenice koje vidimo je dizajnirao michelangelo kako bi olakšao penjanje na brežuljak.




gradska vijećnica se nalazi iza oltara domovine te je namjerno napravljena tako da je leđima okrenuta prema rimskom forumu kako ne bi morali gledati tamošnje ruševine



desno od toga se nalazi nekakva zgrada gdje se na krovu može popiti kava od 3€ sa ovakim pogledom na SZ dio rima



malo dalje se nalazi sličan kafić gdje su cijene dosta skuplje te se pogled naplaćuje tako da je dobro biti informiran prilikom obilaska rima
 
#21 ·
Fontana di Trevi

jedna od najpoznatijih fontana na svijetu. dnevno se u njoj skupi kovanica u vrijednosti od cca 3 000€





na takvim lokacijama su uvijek velike gužve i često ćete biti upozoreni da pazite na svoje stvari ali policije je stvarno puno pogotovo na ovom mjestu. na svakom izlazu sa trga je bila patrola te jos jedna kod bazena koja je sa zviždaljkama radila red kao na nekim gradskim bazenima



u pozadini se nalazi jedna od cca 900 crkvi u rimu
 
#22 ·
Piazza di Spagna

Španjolske stupe na španjolskom trgu. Naziv su dobile jer je na tom mjestu prije bilo španjolsko veleposlanstvo. Zapravo bi se trebale zvat francuske stube jer se na vrhu nalazi crkva koju su izgradili francuzi.



preko puta stepenica se nalazi ulica sa najskupljim dućanima i modnim markama u italiji.
prije koju godinu u jeku velike krize, sve prodavaonice u italiji za božićne su blagdane zabilježile veliki pad potrošnje, osim ove ulice i 3 isto tako elitne ulice u milanu koje su rekordno poslovale

 
#24 ·
za kraj obilaska rima, slike nekih crkava koje sam obišao. sve su lijepe izvana a iznutra još ljepše. svaka iza sebe ima veliku priču ali nažalost oni zanimljivi detalji su mi se sve pobrkali te više ne znam koja priča ide uz koju crkvu



čovjek nesvjesno opsuje u sebi kada uđe u crkvu i vidi ovako nešto lijepo :nuts:


na samom vrhu se nalazi slika boga
 
#27 ·
zatim krećemo za pompeje te prolazimo pokraj napulja u kojeg cemo se kasnije vratit



idući dio putovanja mi se najviše dopao i najduze cu ga pamtit pa se nadam da ce se i vama svidjet

da bi došli do pompeja moramo proc vezuv. aktivni vulkan koji je 79 godine eruptirao te uništio gradove pompeje, herkulanej i stabije. od tada je imao samo manje erupcije. pretpostavlja se da vulkan ima ciklus od 2000 godina pa si računajte kada bi ponovo mogao imati veliku erupciju. kada bi sada eruptirao doveo bi u jako veliku opasnost oko 3 mil ljudi.

 
#33 ·
Pompeii su bili antički grad nedaleko od današnjeg napulja. grad je prije uništenja imao oko 20 000 ljudi. nakon uništenja pada u zaborav ispod 7 metara pepela, lave i kamena te nakon 1500 godina slučajno bivaju otkrivene ruševine.

kao turistička destinacija postoji vec 250 godina

upad je 20€ a godišnje ima posjetu od 2,5 mil ljudi što ispada puno novaca ali za održavanje i daljnje iskopavanje treba 250 mil €

velike probleme stvaraju vremenski uvjeti koji nanose puno štete otkopanim ruševinama, 2010 se sama od sebe srušila jedna građevina

2\3 grada je iskopano tako da ima dijelova gdje možemo vidjet slojeve koji su pokrili grad

na ulasku turističke ture taman je u tijeku iskop nekakvih katakombi

 
#35 ·
malo kazalište - primalo je do 1000 ljudi, moglo se natkrit. na njemu su se održavale glazbene i kazališne predstave te mimika



veliko kazalište - primalo do 5000 ljudi. tu su se održavale komedije i tragedije. građeno je tako da i onaj u najvišem redu čuje što se priča dolje na pozornici

 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top