SkyscraperCity Forum banner

Gradovima Srpske: Na tri Usore (Teslić)

13K views 38 replies 6 participants last post by  byM4k5 
#1 ·
U avgustu mjesecu tekuće godine na putu za Banju Vrućicu imao sam priliku da posjetim grad Teslić. Nekoliko puta sam prošao kroz njega, uglavnom na putu za pomenutu banju ili Doboj, ali nikako nisam imao prilike da prošetam samim gradom. Na raspolaganju sam imao samo pola sata za obilazak i bekap opremu za slikanje (mobilni telefon). No, to me nije omelo, pa sada pišem ovu reportažu. :)

 
See less See more
1
#7 · (Edited)
Preskačemo nekih tristotinjak metara, jer poslijepodnevno sunce nije dozvoljavalo slikanje zanimljivih kadrova, i eto nas na mostu preko Velike Usore. Teslić inače leži na tri rijeke, Velikoj i Maloj Usori. Na izlazu iz grada u smijeru Doboja ove dvije rijeke se spajaju u jednu - Usoru.

Pogled uzvodno.



Pogled nizvodno. U gornjem lijevom uglu rozi objekat je pijaca.

 
#12 ·
Hilandarska ulica iliti kolona. Ime kolona potiče iz perioda vladavine Austro-Ugarske monarhije. Naime, u ovaj kraj kao i čitavu Bosnu i Hercegovinu poslije Berlinskog kongresa su došli Austrougari, koji su primjetili ovdašnji veliki drvni potencijal. U ovoj ulici se nalazi nekoliko kuća (vila), gdje su živjeli stranci koji su radili na eksploataciji.

Više slika, nažalost, nisam uslikao.



Dom zdravlja, jedan od objekata.

 
#17 ·
Kineska trgovina.



Račvanje ulice u dvije trake.



Bijeli objekat skroz lijevo na prethodnoj slici je Penzionerska zgrada. Do 1968-e godine ovaj objekat je služio kao željeznička stanica, a te je godine uklonjena uskotračna pruga iz grada. Ova ulica je nekada izgledala ovako:

 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top