daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 18th, 2017, 08:21 PM   #2821
Wilku88
Registered User

Likes (Received): 1237

Ale po co przykladac taka wage do tego? Przynajmniiej ma fizyczna ciaglosc w przeciwienstwie do S8.
Swoja droga swietnie sprawe zalatwil Lech. Obiecal, ze nie bedzie autostrady przez Ursynow, wiec przemianowano na ekspresowke.

jerzu, michael_siberia liked this post
Wilku88 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 18th, 2017, 08:23 PM   #2822
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 6784

No tak, ale jak to wygląda... stolica bez autostradowej obwodnicy.
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 08:31 PM   #2823
Wilku88
Registered User

Likes (Received): 1237

Ale to jakis fetysz ze musi byc autostrada? Najwazniejsze, ze jest droga bezkolizyjna. W Polsce eski prawie niczym nie ustepuja standardem autostradom, a z formalnego punktu widzenia mozna czesciej wezly robic, co sie liczy w okolicach miejskich.

elot360, jerzu, SRC_100, Brył*W liked this post
Wilku88 no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 08:31 PM   #2824
marcin.poznan
Moderator

Likes (Received): 5538

Nasze eski są w standardzie np. szwedzkich autostrad, więc taki Szwed myślał by, że to autostrada
Old September 18th, 2017, 09:06 PM   #2825
Kemo
Registered User

Likes (Received): 18793

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Od widzimisię urzędnika i braku logiki.

Temat przerabiany wielokrotnie na forum, i co moim zdaniem najgorsze - z pełną akceptacją dla istniejącego stanu rzeczy.
Żeby dopełnić obrazu, warto dodać, że droga oznakowana [A4] [5] wcale nie posiada parametrów autostrady
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 11:49 PM   #2826
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Albo S10, S50, S62, albo zawsze można utworzyć S0
S50 jest w sam raz.

Quote:
Originally Posted by Kpc21 View Post
To A2 nigdy nie będzie miała ciągłości jako autostrada, o ile ktoś nie pójdzie po rozum do głowy i po prostu nie przemianuje wszystkich S-ek na autostrady?
Droga krajowa numer 2 będzie miała ciągłość. To, że częściowo będzie biegła po autostradzie, a częściowo po drodze ekspresowej - a jakie to ma znaczenie?

Quote:
Originally Posted by Kemo View Post
Żeby dopełnić obrazu, warto dodać, że droga oznakowana [A4] [5] wcale nie posiada parametrów autostrady
W chwili otwierania posiadała.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 11:52 PM   #2827
Kemo
Registered User

Quote:
W chwili otwierania posiadała.
Masz na myśli lata 30 czy jakieś "otwarcie" w PRLu?
Old September 19th, 2017, 10:24 PM   #2828
SRC_100
Registered User

SRC_100's Avatar

Likes (Received): 3277

Quote:
Originally Posted by marcin.poznan View Post
Nasze eski są w standardzie np. szwedzkich autostrad
Nie są...

...są w o wiele wyższym standardzie...
SRC_100 no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 12:12 PM   #2829
holy
Registered User

Likes (Received): 46

Quote:
Droga krajowa numer 2 będzie miała ciągłość. To, że częściowo będzie biegła po autostradzie, a częściowo po drodze ekspresowej - a jakie to ma znaczenie?
Ale w przypadku A1 i S1 już jest inaczej :P
holy no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 12:15 PM   #2830
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17489

Bo to wyjątek wyjątków na który GDDKIA nie potrafi logicznie odpowiedzieć

elot360, michael_siberia liked this post
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 03:23 PM   #2831
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Z innej beczki. Rośnie kolejne pokolenie skajskraperowców. Mój syn (1 r 7 m) już wie co to jest "kopaka", "wajec", "rociełacz" i "dźwik". I są to ostatnio najczęstsze cele spacerów.
Macieju, już wyrosło. Moja prawie 9-letnia córka dawno poznała znaczenie słowa MOP, różnicę autostrada/zwykła droga, a także "miszcz środkowego pasa"
Choć powoli nudzą ją te tematy.
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2017, 02:04 PM   #2832
Kemo
Registered User

Redaktorzy portalu rynekinfrastruktury.pl ewidentnie posiłkują się naszym forum

Porównajcie treść tego artykułu http://www.rynekinfrastruktury.pl/wi...-zl-60280.html z moją piątkową Wiadomością Dnia http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=2491 (sam ją "redagowałem" to nie jest żadne copy-paste).
Old October 16th, 2017, 02:10 PM   #2833
pentaq
Registered User

Likes (Received): 828

Zapukaj tam z fakturą
pentaq no está en línea   Reply With Quote
Old December 6th, 2017, 10:35 PM   #2834
jerzu
Registered User

jerzu's Avatar

Likes (Received): 805

Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale nie znalazłem lepszego:

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wi...15-60898.html#

Quote:
Złe planowanie, niedostosowanie zamierzeń do możliwości finansowych, brak dbałości o ciągłość szlaków drogowych – to niektóre zarzuty Najwyższej Izby Kontroli w stosunku do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015. Mimo intensywnie realizowanych inwestycji podstawowy cel – w postaci ukończenia kluczowych autostrad – nie został osiągnięty – wskazuje organ kontrolny.
Inspektorzy NIK przyjrzeli się planom (i realizacji) inwestycji drogowych na lata 2011-2015. Wytknęli mnóstwo błędów.

Przede wszystkim, jak wskazali, zakres rzeczowy programu był zbyt szeroki. Do tego nie zostały ustalone kryteria wyboru ani zasady realizacji Inwestycji, co skutkowało dzieleniem przedsięwzięć na etapy.

– W efekcie korygowano planowany wcześniej przebieg tras drogowych, przekraczano terminy wykonania, a kolejne opóźnienia powodowały zwiększenie kosztów – stwierdza NIK.

Wiele kilometrów, mniej kompletnych ciągów

Mimo szerokiego zakresu wykonanych inwestycji, nie zrealizowano też w pełnym zakresie jednego z priorytetów programu, którym miało być ukończenie wszystkich kluczowych odcinków autostrad – udało się to tylko w przypadku A4. W sumie w ramach PBDK na lata 2011-2015 oddano do ruchu 1826,6 km dróg krajowych, w tym: 706,7 km autostrad, 835,1 km dróg ekspresowych oraz 284,8 km obwodnic i przebudów lub wzmocnień dróg.

NIK zarzuca także brak odpowiedniego przygotowania do realizacji inwestycji, np. wykonania prac geologicznych. – Skutkowało to koniecznością przeprowadzania robót dodatkowych, co z kolei powodowało opóźnienia w budowie dróg i zwiększenie kosztów, w tym wynagrodzeń dla wykonawców – czytamy w raporcie. Jak wyliczono, zamówienia dodatkowe były realizowane w przypadku 94 kontraktów. Kosztowały ponad pół miliarda zł. Najwięcej dodatkowych umów dotyczyło budowy autostrady A1.

Plany ustalone na lata 2011-2015 od początku nie były dostosowane do możliwości finansowych – krytykuje NIK – a kryteria i kolejność wykonywania inwestycji wynikały przede wszystkim z zaawansowania przygotowania lub wykonawstwa robót drogowych oraz możliwości ich sfinansowania w ramach przydzielonych środków.

– W konsekwencji dzielono zadania inwestycyjne na etapy i kierowano do realizacji pojedyncze odcinki drogowe, bez zachowania ciągłości korytarza drogowego pomiędzy ośrodkami miejskimi. Dzieląc przedsięwzięcia na szereg odcinków, realizowano w pierwszej kolejności pojedyncze odcinki dróg krajowych, które bez większych przeszkód można było przygotować do realizacji w stosunkowo krótkim terminie. Po zsumowaniu długości poszczególnych odcinków, uzyskano w ten sposób znaczne efekty rzeczowe, lecz bez uzyskania pełnego efektu ciągłości planowanego korytarza drogi krajowej – wskazują inspektorzy NIK.

Przygotowanie bez realizacji

W wyniku niewłaściwego przygotowania, do programu trafiły 62 przedsięwzięcia drogowe bez zabezpieczenia finansowania, podczas gdy wcześniej poniesiono koszty na ich przygotowanie. Z kolei 41 zadań, co dok których wcześniej poczyniono przygotowania, nie wpisano do programu, nie przewidując tym samym ich dalszej realizacji. Bezpowrotnie utracona została kwota 12,7 mln zł przeznaczona na sfinansowanie przygotowań dwóch zadań, w tym drogi S8 Białystok-granica państwa.

W ocenie NIK, efekty rzeczowe Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 nie zostały w pełni osiągnięte – chodzi o ciągłość sieci drogowej i jej funkcjonalność. Chodzi o liczbę kilometrów nowych autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic oraz długości dróg wzmocnionych i przebudowanych. – Na większości przedsięwzięć drogowych odcinki dróg krajowych znajdowały się na różnym etapie zaawansowania, tj. planowania, przygotowania, procedur przetargowych lub realizacji. W efekcie niewłaściwego przygotowania Programu na lata 2011-2015 znaczna liczba projektów drogowych, istotnych dla poprawy połączeń komunikacyjnych, znajdowała się w 2015 r. nadal tylko w fazie planowania – napisano w raporcie.

Stało się tak, mimo że w tym czasie wybudowano najwięcej kilometrów dróg w historii kraju,. Najwyższe też były nakłady poniesione na ten cel.
Old December 6th, 2017, 11:20 PM   #2835
ManiakDróg
Lubię podróżować.

Likes (Received): 593

Mogłaby powstać obwodnica Braniewa z oznaczeniem S54. Zaplanowane przeze mnie węzły to:

- Glinka
- Stępień
- N. Pasłęka
- Młoteczno.

Oczywiście obwodnica jest tylko moim projektem i planem i na razie nie planuje się jej realizacji

Ewentualnie utworzyć ekspresowe drogi wojewódzkie [ z oznaczeniem SDW - Ekspresowa Droga Wojewódzka ], ale to też odległa galaktyka
ManiakDróg no está en línea   Reply With Quote
Old December 7th, 2017, 07:46 AM   #2836
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17489

Przecież tuż obok jest S22
Old December 7th, 2017, 02:02 PM   #2837
ManiakDróg
Lubię podróżować.

Likes (Received): 593

Ja doskonale o tym wiem
ManiakDróg no está en línea   Reply With Quote
Old December 10th, 2017, 11:22 PM   #2838
michael_siberia
Trzecie pokolenie akowców

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 25745

Quote:
Originally Posted by jerzu View Post
Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale nie znalazłem lepszego:

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wi...15-60898.html#
Wygląda na to, że panom z Najwyższej Izby Krytykanctwa się nudziło, to wysmażyli ten pasztet.
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old December 23rd, 2017, 09:54 PM   #2839
wwojtek
Registered User

wwojtek's Avatar

Likes (Received): 282

z okazji Świąt oraz wczorajszego wysypu otwarć przypominam mój schemat sprzed kilku lat. to podstawowy wg mnie szkielet dróg A+S, do wykonania w pierwszej kolejności spośród wszystkich tego typu drogowych inwestycji. i to jest niesamowite, że jesteśmy już bardzo blisko. wczoraj otwarto jeden z najważniejszych brakujących fragmentów tej sieci (S5 z Wrocławia na północ) i slowly but surely zbliżamy się do zrealizowania całości.

poprawiony (z uwzględnieniem GOP) schemat też już kiedyś wklejałem ale teraz nie mogę znaleźć. oto on:

wwojtek no está en línea   Reply With Quote
Old December 25th, 2017, 04:19 PM   #2840
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 6784

Pytanie co do techniki jazdy.

W tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=oDomF64GREM mówią, by zjeżdżając z wniesienia trzymać cały czas wciśnięty tak samo mocno hamulec.

Tymczasem ja zawsze słyszałem, by zjeżdżając z wzniesienia generalnie jak najmniej używać hamulca i starać się hamować silnikiem. Ale często hamowanie silnikiem nie wystarcza i trzeba się mimo wszystko wspomóc hamulcem (ewentualnie można niby zejść na jeszcze niższy bieg, ale wtedy wzrastają obroty). I z tego, co słyszałem, ciągłe trzymanie hamulca przy zjeździe z wzniesienia jest właśnie niezalecane, bo skutkuje wzrostem temperatury płynu hamulcowego, co z kolei powoduje utratę skuteczności hamowania - i robiąc tak na dłuższym wzniesieniu można w końcu zostać bez hamulców, jak płyn się zagotuje.

Wiem, że ten film jest już stary, ale czy od tego czasu konstrukcja hamulców w samochodach zmieniła się na tyle, że zmienił się też zalecany sposób zjeżdżania z wzniesień? Czy może moje dotychczasowe wyobrażenia nt. prawidłowej techniki hamowania przy zjeżdżaniu z wzniesień były błędne?
Kpc21 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
droga ekspresowa, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules