daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2017, 11:44 AM   #8101
hen
Registered User

Likes (Received): 524

Quote:
Originally Posted by Exelcior View Post
Natomiast co do linii Kłodzko Nowe - Stronie Śląskie - nadal cisza.
Szkoda, tym bardziej, że Beskid wykończył już PKS i pewnego wakacyjnego dnia musiałem na zasyfionym przystanku na Lutyckiej w Kłodzku czekać 4 godziny (!) wraz z innymi podróżnymi i kuracjuszami jadącymi do Lądka na beskidowy busik, który zechciał mnie zabrać (pierwszy jadący z Wrocławia nie przyjechał, drugi przepełniony nie zabrał). Jestem pewien, że ci niezmotoryzowani kuracjusze zastanowią się dwa razy, jeśli będą mieli pojechać do Lądka. Myślę, że pocztą pantoflową także przekażą swoją opinię o Kłodzku, w końcu stolicy wielkiego powiatu i o usługach transportowych tam świadczonych. Dodam, że w czasie kiedy czekałem na busik, jakiś przedsiębiorczy pan osobówką w ciągu trzy razy zdążył podjechać zabierając z tłumu czekających po cztery osoby w stronę Lądka.
hen no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 9th, 2017, 10:43 PM   #8102
comte87
Registered User

comte87's Avatar

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by hen View Post
Szkoda, tym bardziej, że Beskid wykończył już PKS i pewnego wakacyjnego dnia musiałem na zasyfionym przystanku na Lutyckiej w Kłodzku czekać 4 godziny (!) wraz z innymi podróżnymi i kuracjuszami jadącymi do Lądka na beskidowy busik, który zechciał mnie zabrać (pierwszy jadący z Wrocławia nie przyjechał, drugi przepełniony nie zabrał). Jestem pewien, że ci niezmotoryzowani kuracjusze zastanowią się dwa razy, jeśli będą mieli pojechać do Lądka. Myślę, że pocztą pantoflową także przekażą swoją opinię o Kłodzku, w końcu stolicy wielkiego powiatu i o usługach transportowych tam świadczonych. Dodam, że w czasie kiedy czekałem na busik, jakiś przedsiębiorczy pan osobówką w ciągu trzy razy zdążył podjechać zabierając z tłumu czekających po cztery osoby w stronę Lądka.

Już pomijam fakt że rozpisujesz się we wątku o dolnośląskiej infrastrukturze kolejowej.
Mieszasz kilka spraw. Zgadując że jesteś kuracjuszem i wiedziałeś wcześniej o terminie chyba nietrudno byłoby zaplanować podróż tak aby nie korzystać z "usług" beskida? Do Lądka można się dostać się bezpośrednio choćby z Wrocławia.
Miasto Kłodzko nie jest organizatorem przewozów.
Skoro beskid wygrywa na tej trasie, widać oferta PKS jest niedostosowana - patrz mniejsze, częściej jeżdżące busy prywaciarza.
W kontraście do przedsiębiorczego pana - gapowaty podróżny który w dobie masowej komunikacji utknął na cztery godziny

eot.

Niestety patrząc na linie kudowską i wałbrzyską, mam obawy co do sukcesu strońskiej.
Głównie chodzi tutaj o odległość stacji i dworców do centrum miast, wsi oraz siatkę połączeń.
Istotną sprawą jest niezawodność połaczeń - z czym KD mają zwłaszcza ostatnio problem na lini Kłodzko - Wałbrzych.
comte87 no está en línea   Reply With Quote
Old August 9th, 2017, 10:50 PM   #8103
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Likes (Received): 1545

Komunikacja autobusowa w powiecie kłodzkim sięgnęła już dna. Dla PKS Kłodzko liczą się już tylko kursy do Kudowy, a np. do Międzygórza w wakacje kursuje 5 autobusów, a w dni wolne aż jeden i to w beznadziejnych godzinach

pawel111, el.polako, grzesiek1111 liked this post
bystrzak2000 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 01:12 AM   #8104
pawel111
Registered User

Likes (Received): 36

Quote:
Originally Posted by bystrzak2000 View Post
Komunikacja autobusowa w powiecie kłodzkim sięgnęła już dna.
Niestety muszę się z tym zgodzić. Częstotliwość kursów od kilku lat ciągle się zmniejsza. Jakieś 10 lat temu z mojej miejscowości można było dojechać do Kłodzka nawet o 20 jednym z wielu kursów. A dzisiaj nie dość że jedzie tylko jeden dziennie o 16:00, to do sąsiedniej Nowej Rudy ostatnim autobusem w ciągu dnia jest właśnie ten. Wprawdzie od niedawna jeżdżą do Kłodzka Beskidy, ale- jak wyżej wspomniał @hen- ich odjazdy to loteria.

Chyba długo będę doceniał fakt, że mam jeszcze do wyboru KD
pawel111 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 07:33 AM   #8105
K-10
Registered User

Likes (Received): 64

A może w sezonie powinny jeździć busy, lub jeszcze lepiej cyklobusy, pomiędzy Jawornikiem a Starym Miastem przez Lądek i Stronie Śląskie łącząc te trzy linie kolejowe.

Ale: raz, że to u nas niewykonalne co do zasady, dwa, że tam jest na każdej linii co pewnie najmniej 10 - 12 połączeń przez co w Polsce - mówiąc delikatnie - czas ew. oczekiwania na pociąg mógłby być niezbyt atrakcyjny.
K-10 no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 12:22 PM   #8106
hen
Registered User

Likes (Received): 524

Cool

Quote:
Originally Posted by comte87 View Post
Już pomijam fakt że rozpisujesz się we wątku o dolnośląskiej infrastrukturze kolejowej.
Mieszasz kilka spraw. Zgadując że jesteś kuracjuszem i wiedziałeś wcześniej o terminie chyba nietrudno byłoby zaplanować podróż tak aby nie korzystać z "usług" beskida? Do Lądka można się dostać się bezpośrednio choćby z Wrocławia.
Miasto Kłodzko nie jest organizatorem przewozów.
Skoro beskid wygrywa na tej trasie, widać oferta PKS jest niedostosowana - patrz mniejsze, częściej jeżdżące busy prywaciarza.
W kontraście do przedsiębiorczego pana - gapowaty podróżny który w dobie masowej komunikacji utknął na cztery godziny

eot.

Niestety patrząc na linie kudowską i wałbrzyską, mam obawy co do sukcesu strońskiej.
Głównie chodzi tutaj o odległość stacji i dworców do centrum miast, wsi oraz siatkę połączeń.
Istotną sprawą jest niezawodność połaczeń - z czym KD mają zwłaszcza ostatnio problem na lini Kłodzko - Wałbrzych.
Nie jestem kuracjuszem Jeżdżę raz na miesiąc w okolice Ziemi Kłodzkiej starając się wybierać pociągi jako środek transportu.
Beskid jest bardzo marnym środkiem transportu a jego dworzec i jego otoczenie, pomimo ostatniej inwestycji (mikrowiaty przystankowej) wygląda jak "Polska C" (B jest daleko przed). I tak, Kłodzko jest widziane często od tej strony. I jest to wstyd dla Kłodzka. Ponadto, samorządy często starają się o dobrą komunikację zbiorową. Kłodzko jest jak widać zbyt biednym powiatem.
Oczywiście, że do Lądka można dojechać. Kilka razy na dobę oczywiście.
I wypraszam sobie, nie jestem gapowaty! Zaplanowałem podróż odpowiednio wcześniej. Wiedziałem, że w Kłodzku będę czekał ok. godzinę na busik. Jak wspomniałem, po godzinie jednak nie przyjechał, nie przyjechał nawet po dwóch. Po ok. trzech godzinach przyjechał inny, choć też spóźniony, nie wziął wszystkich gdyż był przepełniony, dopiero po ok czterech godzinach inny Beskid już wziął całą resztę.
Pan "przedsiębiorczy" jak zauważyłem jest już znany lokalsom i jak podjeżdża, od razu ludzie biegną. W sumie nawet dopełnia kolorytu ul. Lutyckiej.
hen no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 06:37 PM   #8107
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

Quote:
Originally Posted by hen View Post
Pan "przedsiębiorczy" jak zauważyłem jest już znany lokalsom i jak podjeżdża, od razu ludzie biegną. W sumie nawet dopełnia kolorytu ul. Lutyckiej.
Przedsiębiorczy panowie pojawiają się już w wielu miejscach, na przykład w Jeleniej Górze, gdzie oferują przejazd do Karpacza, gdyż busy oraz PKS Jelenia Góra nie są w żaden sposób skomunikowane z pociągami z Wrocławia. Ostatnio wracając z Karpacza musiałem przesiadać się z PKS-u na pociąg w Cieplicach, bo była to jedyna sensowna opcja, niewymagająca długiego oczekiwania na pociąg w JG. Niestety w Cieplicach na "dworcu" stoi tylko jedna ławka i nie ma żadnej wiaty lub innego schronienia przed deszczem (dobrze że pociąg przyjechał na czas i zdążyłem przed burzą ).
Old August 11th, 2017, 10:33 PM   #8108
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 17238

Oferty w przetargu na projekty linii na Kluczbork:

Quote:
Szacunkowa wartość opracowania wszystkich prac oraz pełnienie nadzoru w okresie realizacji robót budowlanych została określona na 23 mln zł dla części A i 28,7 mln zł dla części B. W przetargu złożono dziesięć ofert. Wszystkie mieszczą się w założonym budżecie. Dla części A pod względem ceny najkorzystniejszą złożyła firma Mosty Katowickie (11,81 mln zł), dalej w kolejności są to Aecom (16,34 mln zł), Konsorcjum Multiconsult Polska i Transprojekt Gdański (16,9 mln zł), BBF (17,15 mln zł), IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo (17,49 mln zł) i Konsorcjum Koltech Infra oraz Biuro Projektów Komunikacyjnych w Poznaniu (18,86 mln zł).

W części B złożono jedynie cztery oferty. Najtańsza z nich pochodzi od Arcadis (12,28 mln zł). Reszta jest jednak znacząco droższa od niej – TPF (20,63 mln zł), Konsorcjum firm Systra, Sławomir Biegański, Jerzy Broś (20,78 mln zł) i Biuro Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych (21,12 mln zł). Warto zaznaczyć, że oferty będą oceniane pod kątem ceny (60%) oraz terminu wykonania zamówienia (40%).

Projektowanie wraz z nadzorem autorskim ma trwać 2051 dni.
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomo...iem-83003.html
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 12th, 2017, 11:03 PM   #8109
vipek
Registered User

Likes (Received): 88

Czy ktoś wie jaka była przyczyna 70 minutowego opóźnienia odjazdu dzisiejszego (sobotniego) szynobusu z Wrocławia Gł. do Dzierżoniowa planowy odjazd 13.49?
Obsługa dowiedziała się od dyspozytora że szlak nieprzejezdny ale dlaczego - nie wiadomo.
Na pewno przyczyną nie była wczorajsza burza i ulewa bo drużyna dziś rano jechała tą trasą w przeciwnym kierunku i szlak był przejezdny.
vipek no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 09:14 AM   #8110
capo_di_tutti_capi
Trollius europaeus

capo_di_tutti_capi's Avatar

Likes (Received): 861

Rewitalizacja linii kolejowej do Kowar [FOTO]

TUMW

pawel111 liked this post
capo_di_tutti_capi no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 12:20 PM   #8111
1Marek1
1Marek1

Likes (Received): 159

"Pociągi wrócą na dwie dolnośląskie linie

Wszystko wskazuje na to, że niebawem pociągi wrócą na dwie dolnośląskie linie. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei rozpoczęła wczoraj inwentaryzację linii z Bielawy do Dzierżoniowa i z Bielawy przez Nową Rudę do Radkowa w Kotlinie Kłodzkiej"

O jaka linię chodzi. Nie ma (nie było) przecież bezpośredniej linni Z Bielawy do Radkowa. Trasa z Bielawy przez Srebrna G była do Zabkowic. Radków był połączony inną linią z Kłodzkiem i Nową Rudą (też nie bezpośrednio bo linia biegła do Woliborza). Więc chyba chodzi o rewitalizację tych dwóch linii?
1Marek1 no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 02:14 PM   #8112
stv.tt
Registered User

stv.tt's Avatar

Likes (Received): 409

Lokalne media mieszają... Autorowi chodziło o ciąg 318 (Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra Miasto) + 327 (Srebrna Góra Miasto – Nowa Ruda Słupiec – Ścinawka Średnia – Radków). Skrót myślowy nie wyszedł i powstał taki babol. Zresztą to mało istotne, bo do inwentaryzacji i przejęcia nie idą całe powyższe linie, tylko ich fragmenty.

tabelka z przywoływanej już uchwały zarządu województwa:

Do inwentaryzacji – poza 341 i 318 – idą teraz także:
Quote:
Analogiczne działania zostaną podjęte w stosunku do linii numer 308 (Jelenia Góra- Mysłakowice-Kowary Górne), 322 (Kłodzko Nowe-Stronie Śląskie), 336 (Gryfów Śląski-Świeradów Zdrój), 340 (Mysłakowice-Karpacz) . Zakończenie inwentaryzacji wraz z przygotowaniem opinii (dla trzech wariantów rewitalizacyjnych) ze względu na rozległość sieci planowane jest na koniec września 2017.
http://dsdik.wroc.pl/index.php?view=...layout=default

pawel111 liked this post

Last edited by stv.tt; August 13th, 2017 at 02:21 PM.
stv.tt no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2017, 02:47 PM   #8113
pawel111
Registered User

Quote:
Originally Posted by vipek View Post
Czy ktoś wie jaka była przyczyna 70 minutowego opóźnienia odjazdu dzisiejszego (sobotniego) szynobusu z Wrocławia Gł. do Dzierżoniowa planowy odjazd 13.49?
Obsługa dowiedziała się od dyspozytora że szlak nieprzejezdny ale dlaczego - nie wiadomo.
Na pewno przyczyną nie była wczorajsza burza i ulewa bo drużyna dziś rano jechała tą trasą w przeciwnym kierunku i szlak był przejezdny.
Mi przyszedł wczoraj o 14:15 SMS w informacją, że przez drzewo na torach wszystkie pociągi między Wrocławiem a Jaworzyną mogą łapać godzinne obsuwy. Pewnie to była przyczyna.

vipek liked this post
Old August 15th, 2017, 01:12 PM   #8114
bystrzak2000
Registered User

bystrzak2000's Avatar

A tymczasem na pewnym forum kolejowym pojawił się projekt nowego rozkładu jazdy (2017/2018). Z ciekawostek:
- połączenie relacji Jelcz-Laskowice - Wrocław Główny oraz Wrocław Główny - Wrocław Wojnów w jedną (do Wojnowa dalej tylko w (D) ),
- dwie sezonowe pary pociągów na trasie Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko Główne,
- przejęcie przez KD trasy Wrocław Główny - Kłodzko - Międzylesie z wyjątkiem 3 par pociągów: dwóch na trasie Poznań - Międzylesie oraz jednej na trasie Zielona Góra - Międzylesie. KD ma obsługiwać wszystko Impulsami, Wilczka jak do tej pory ma być na wagonach, a dwie pozostałe pary PolRegio na EN57AL, więc pewnie będzie jakiś najgorszy złom z grupy F ,
- PolRegio wjeżdża do Goerlitz lubuskimi SA133,
- zdecydowana większość pociągów na trasie Wrocław - Opole - Kędzierzyn-Koźle ma być obsługiwana opolskimi 36WEa,
- w weekend będzie jedna para pociągów z Wrocławia do Głuchołaz w mocno dla wrocławian nieatrakcyjnych godzinach.

I to byłoby na tyle tych sensacji

wrona_siwa, el.polako liked this post
Old August 15th, 2017, 02:40 PM   #8115
Exelcior
Lefebvrysta

Exelcior's Avatar

Likes (Received): 899

@bystrzak2000
Kolega zapomniał o przetargu z 2016 roku na modernizację 36 sztuk EN57AL (już jako POLREGIO) i 12 sztuk ED72A z 2017 Poza tym nie będzie jechać raczej złom z grupy F ale coś z Poznania/Zielonej Góry
Co do pociągów Kłodzko - Opole - o tym się mówi od 2 lat i nigdy nie zostało to zrealizowane.
Exelcior no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2017, 03:07 PM   #8116
Brutus46
Registered User

Likes (Received): 788

Jeśli chodzi o komentarz z perspektywy mojej linii, to dziwię się jak można wypuszczając 21 par pociągów (czyli bardzo dużo, praktycznie jak w Niemczech) ułożyć tak fatalny rozkład jazdy z 2-godzinnymi dziurami w środku dnia...

Zatem mimo planowanych 21 par pociągów - nie ma szans żeby dojechać do Wrocławia na spotkanie, lekarza czy na zajęcia zaplanowe np. o 11:00 czy o 13:00. Później oczywiście w bezmyślnych godzinach będą jechać stada pociągów w tramwajowym takcie. Moim zdaniem taki rozkład jest bezmyślnym traceniem publicznych pieniędzy, bo lepiej puścić 15 par pociągów równo co ok. godzinę, niż 22 pary z który połowa będzie jeździć w stadach...

Quote:
- przejęcie przez KD trasy Wrocław Główny - Kłodzko - Międzylesie z wyjątkiem 3 par pociągów: dwóch na trasie Poznań - Międzylesie oraz jednej na trasie Zielona Góra - Międzylesie. KD ma obsługiwać wszystko Impulsami, Wilczka jak do tej pory ma być na wagonach, a dwie pozostałe pary PolRegio na EN57AL, więc pewnie będzie jakiś najgorszy złom z grupy F ,
Jakbyś codziennie musiał tym złomem (oczywiście w rozkładzie zaznaczonym jako EN57AL) dojeżdżać w tłoku (mówię z perspektywy na szczęście byłego pasażera na linii Wrocław-Zielona Góra, gdzie PR Wrocław nawet nie wpadnie na pomysł puszczenia dwukibli w szczytach przewozowych) to by to nie było takie śmieszne...

Cały czas nie rozumiem, dlaczego jest taki problem żeby puszczać kluczowe szczytowe pociągi do Zielonej Góry chociaż na dwukiblach, żeby nie wozić ludzi jak bydło...

Quote:
Kolega zapomniał o przetargu z 2016 roku na modernizację 36 sztuk EN57AL (już jako POLREGIO) i 12 sztuk ED72A z 2017
Znając PR-y i ich możliwości pewnie będą grzać krzaki tak samo jak teraz grzeją krzaki tygrysy, a pasażerowie dalej będą jeździć najgorszymi trupami.

grzesiek1111, capello23 liked this post

Last edited by Brutus46; August 15th, 2017 at 03:25 PM.
Brutus46 no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2017, 08:45 PM   #8117
dwiegruszki
post-kielecki scyzoryk

Likes (Received): 1853

Quote:
A tymczasem na pewnym forum kolejowym pojawił się projekt nowego rozkładu jazdy (2017/2018). Z ciekawostek:
Czyli wszystkie bezpośrednie ZG-JG skrócone do Goerlitz, w ten epicki sposób Zielona nie tylko utraci bezpośrednie do JG, ale nie będzie posiadała również dalszych skomunikowań.
No cóż, wypada tylko zakupić solidny furmański bat, i gdy te zmiany zaistnieją w nowym RJ, po prostu nawiedzić panią marszałek i lać na odlew...
To, co dzieje się na torach na południe od Zielonej Góry, przekracza już ludzkie pojęcie.
Old August 16th, 2017, 12:38 AM   #8118
LittleDrake
In the brig

Likes (Received): 110

Ludzie, nikt tymi pociągami na całej trasie nie jeździł. Raz miałem przyjemność odjeżdżać tym pociągiem z JG, byłem sam na pokładzie. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie jeździć pociągiem z ZG do JG i na odwrót przez astronomicznie długi czas przejazdu. Co więcej, te miasta nigdy do siebie nie ciągnęły.

Zastanawia mnie, czemu pociągi KD nie są w ogóle trasowane na 160km/h. Może ktoś to wyjaśnić?
LittleDrake no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 01:47 AM   #8119
0tomek0
Registered User

Likes (Received): 566

Brak ETCS i konieczność jazdy w podwójnej obsadzie. Przy tak częstych postojach zysk z jazdy 160 km/h w stosunku do jazdy 130 km/h jest minimalny.
0tomek0 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 02:57 PM   #8120
pawel111
Registered User

Quote:
- połączenie relacji Jelcz-Laskowice - Wrocław Główny oraz Wrocław Główny - Wrocław Wojnów w jedną (do Wojnowa dalej tylko w (D) ),
- dwie sezonowe pary pociągów na trasie Nysa - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko Główne,
- zdecydowana większość pociągów na trasie Wrocław - Opole - Kędzierzyn-Koźle ma być obsługiwana opolskimi 36WEa,
- w weekend będzie jedna para pociągów z Wrocławia do Głuchołaz w mocno dla wrocławian nieatrakcyjnych godzinach.

Jaki cykliczny rozkład! Ciekawe czy to przejdzie. Mnie jedynie martwi 4-godzinna dziura na mojej linii (286) :/

Reply

Tags
dolnośląskie, infrastruktura kolejowa, kolej, wrocław

Thread Tools

Posting Rules