daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 21st, 2005, 02:28 AM   #21
Leo188
Registered User

Likes (Received): 0

nie wiem dlaczego ale zastanawiam sie dlacze w polsce uzywa sie tylko piack jako podlad do kostek , i innych krajach uklada sie tez folie aby nie rosy jakies glupie krzaczki na srodku lub przy kraweznikach !
Leo188 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 21st, 2005, 11:08 AM   #22
Stompi
Pan od przyrody

Stompi's Avatar

Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by Leo188
nie wiem dlaczego ale zastanawiam sie dlacze w polsce uzywa sie tylko piack jako podlad do kostek , i innych krajach uklada sie tez folie aby nie rosy jakies glupie krzaczki na srodku lub przy kraweznikach !
No przeciez piszę, że nikt nie wymaga od inwestora takiego poziomu estetyki Skoro mieszkańcy nie sa oburzeni, miasto nie ma powodów żeby robić cos więcej. Chociaż człowiek odpowiedzialny za ten trotuar mógłby sam mieć więcej gustu
Stompi no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2005, 01:18 PM   #23
dj_konus
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Dyszkin
Smiem sie nie zgodzic z Toba
u nas kostke kladzie sie na dosc gruba warste piasku, pod ktora jest jeszcze, warstwa jakiegos kruszywa. Jakos nie zauwazylem zeby chodniki byly specjalnie profilowane u nas tak aby woda z nich splywala. A wiekszosc sciezek to niestety czesc wydzielona na chodniku. I dalej twierdze ze tam gdzie jest kostka jest sucho przez wsiakanie wody a nie przez wyprofilowanie i system odplywowy. I to po sporej ulewie nawet mozna sucho przejechac juz po ok. 20 min. Sprawdzone emiprycznie
Co do komfortu to sprawa dyskusyjna - mi osobiscie nie przeszkadza, choc zgodze sie ze dla przeroznych rolek moze byc to niewygoda (na rolkach nie jezdze)
Co do identyfikacji - to odpowiednie oznaczenie zalatwia sprawe (znaki, kolor itd)
coz, dalej nie jestem przekonany...

co do profilowania - 3% nachtlenia moze nie jest zawazalne ale wstarczajce, choc oczywiscie projektanci nie zawracaja sobie glowy takim i "bzdurami", wiec nie dziewie sie ze nie widziales

to ze wiekszosc sciezek to produkt farbiraski, jest zmora w tym kraju. zroznicowanie poziomu i rodzaju nawierzchni (nie mowiec o kolorze- bitum barwiony) jest o wiele lepsza bariera psychologiczna dla pieszych , ktorzy biale linie zupelnie ignoruja, i trudno sie dziwic ...

za masa bitumicz. przemawiaja nastepujace argumenty:
1. cena! juz pisalem o tym, tutaj jest jeszcze jeden ciekawy link:
http://free.ngo.pl/rowery/raporty/nawierz.htm
2. wygoda - rowery gorskie i z amorami nie sa typowymi pojazdami uzywanymi w miescie i jazda na kostce mieszczuchami powoduje dosc nieprzyjemne drgania i wieksze opory toczenia. (pomimo zalewu rynku prze makrokesze wiele osob wybiera jednak uzywane, stare, ale wygodniejsze i tansze w eksploatacji rowery mijeskie, na cienkich oponach, bez amortyzacji) i bezpieczenstwo

co do wsiakalnosci wody zacytuje:

"Kostka jest szybciej sucha (jeśli w ogóle jest) nie dlatego, że woda
szybciej z niej paruje, ale dlatego, że w nią wsiąka. Jesienią, zimą i
wiosną przy okazji przymrozków to jest powód błyskawicznej erozji takiej
nawierzchni. Woda wsiąka zarówno w szczeliny, jak i w samą kostkę.Kiedy zaś nie ma przymrozków, wsiąkająca woda wymywa piach spod kostki jeśli
nie jest wibroprasowana (taka technologia produkcji). "
efekty: http://free.ngo.pl/rowery/raporty/dekalog/dek07b.jpg

3. trwalosc - j.w.

zeby nie produkowac tych samych wyjasnien i powielac pewnych watkow dyskusji odsylam na strone:
http://free.ngo.pl/rowery/miasto/pisma02/kostka.htm
znajdziessz tam dosc podobne argumenty jakie padaja na tym watku ...
I jeszcze: http://rowery.eko.org.pl/?site=article&id=46 (nie-wiadomo-juz-ktory-to-monit-do-niereformowalnych-urzednikow)
....
Old January 21st, 2005, 02:46 PM   #24
Dyszkin
WFM OSA M52 z 1965 r.

Dyszkin's Avatar

Likes (Received): 2250

Quote:
Originally Posted by dj_konus
coz, dalej nie jestem przekonany...
i ja nie jestem przekonany ale po to jest forum zeby wymieniac poglady
co do profilowania sciezek/chodnikow przygladalem sie swojego czasu jak je robia i niezauwazylem zeby byly profilowane. Systemu odplywu wody nie ma w Katowicach zadna sciezka (nie jest ich zreszta wiele niestety).
Ja osobiscie jezdze na dosc wypasionym goralu wiec jakies drgania mi nie przeszkadzaja.
I bede sie upieral ze wole miec sucha d... niz mokra a jezdzac niestety asfaltem, to jestes mokry w pare chwil...
Zastanawiam sie tez nad tym czy mokry asfalt nie jest bardziej sliski niz kostka i o ile na mokrym asfalcie zaliczylem pare gleb to na kostce jeszcze nie, ale przy tym argumencie akurat nie bede sie upieral.
Postaram sie wykorzystac jakis deszczowy dzien zeby zrobic zdjecie porownawcze asfalt/kostka pod wzgledem wilgotnosci i zamiescic na forum
Dyszkin no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2005, 11:13 PM   #25
Stompi
Pan od przyrody

Stompi's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dyszkin
i ja nie jestem przekonany ale po to jest forum zeby wymieniac poglady
co do profilowania sciezek/chodnikow przygladalem sie swojego czasu jak je robia i niezauwazylem zeby byly profilowane. Systemu odplywu wody nie ma w Katowicach zadna sciezka (nie jest ich zreszta wiele niestety).
Ja osobiscie jezdze na dosc wypasionym goralu wiec jakies drgania mi nie przeszkadzaja.
I bede sie upieral ze wole miec sucha d... niz mokra a jezdzac niestety asfaltem, to jestes mokry w pare chwil...
Zastanawiam sie tez nad tym czy mokry asfalt nie jest bardziej sliski niz kostka i o ile na mokrym asfalcie zaliczylem pare gleb to na kostce jeszcze nie, ale przy tym argumencie akurat nie bede sie upieral.
Postaram sie wykorzystac jakis deszczowy dzien zeby zrobic zdjecie porownawcze asfalt/kostka pod wzgledem wilgotnosci i zamiescic na forum
W przypadku kostki pochylenie (oczywiście zależy od powierzchni jaka ma byc odwadniana) może wynosic tylko 1%, więc zauważenie tego jest raczej skomplikowane. W praktyce wiem jednak, że to nie projektanci tylko wykonawcy mają gdzies tak małe spadki.
Old January 24th, 2005, 11:36 PM   #26
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Likes (Received): 90

Są miejsca w Europie gdzie kostka nie jest stosowana wogóle i można estetycznie zaprojektować zarówno chodniki jak i ścieżki rowerowe. Poniżej kilka przykładów:

A tu ścieżka rowerowa utworzona w ciekawym miejscu
Poler no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2005, 12:12 AM   #27
zonc
Homo Skyscraperus

zonc's Avatar

Likes (Received): 3262

a w Bydzi polozona piekna zolto-szara kostke kwadratowa... tak jak bylo dawno dawno temu slicznie wyglada Gdanska, poszukam fot
Old January 25th, 2005, 02:58 AM   #28
stefansk
Registered User

stefansk's Avatar

Likes (Received): 2

W Pradze (i nie Tylko) uzywa sie takie rozwiazanie:

O wiele ladniejsze i tez kostka....

Sadze jednak ze najlepsza powiezchnia jest granit... tak jak na Nowym Swiecie w Warszawie -- jest praktycznie nie-zniszczalny i super wyglada... tylko troche drogi...

Old January 25th, 2005, 09:09 AM   #29
delfin_pl
Expert

delfin_pl's Avatar

Likes (Received): 56

tutaj nawierzchnia na ulicy Swietojanskiej w Gdyni

delfin_pl no está en línea   Reply With Quote
Old January 25th, 2005, 04:48 PM   #30
Szabo
bumbum

Problem polega na prymitywizmie ludzi w warszawskim zdmie, dzie ciągle nie patrzy się na jakość i na estetykę tylko na cenę. ZDM chciał położyć betonową kostkę na krakowskim przedmieściu, chciał tez na saskiej kępie (nie wiem, czy radni, którzy się oburzyli wyperswadowali tym burakom te pomysły) a jeszcze ostatnio zalali asfaltem ładną nawierzchnię na Żoliborzu, kiedy nawet Lech 'całkowity brak gustu' Kaczyński się oburzył. Może trzebaby było ufundowac tym urzędasom wycieczkę po krajach europejskich, żeby zobaczyli jak wyglądają porządne chodniki i ulice, najlepiej do tych biedniejszcyh miast w Polsce i w Europie Środkowej, żeby ich zawstydzić. Inna sprawa, że większośc urzędników nie ma w sobie ani trochę miŁości do miasta i mają w dupie to jak Warszawa wygląda. Jeszcze rozumiem, że na bocznych malutkich uliczkach, nawet w centrum położona zostanie kostka betonowa prostokąna. Na Tetmajera wygląda to estetycznie i porządnie. Ale to co zrobili Świętokrzyskiej kwalifikuje się do dyscyplinarnego zwonienia. Ch.. im w d....
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2005, 11:28 PM   #31
Poler
Bitte ein Bit

Poler's Avatar

Likes (Received): 90

Kostka nie jest najgorsza, najgorszy jest brak pomysłu na położenie tej kostki. Kostka w nadmiarze szczególnie jednokolorowa tworzy jednolitą przytłaczającą masę. To co zrobili na Świętokrzyskiej w Warszawie to zwykłe prostactwo które ukazuje brak pomysłu obecnej ekipy na urządzanie miasta. Prezydent Kaczyński woli wydać kasę na bezpańskie sierściuchy (czyt. koty) niż pomyśleć nad strategią planowania chodników, miejsc parkingowych i generalnie nad koncepcją poprawy wizerunku miasta. Wyżej prezentowane zdjęcia z Gdyni jednak pokazują że można coś z głową zrobić, podobają mi się szczególnie te bulwy przy krawężniku - jedyna skuteczna ochrona chodnika przed atakiem samochodów.
Poler no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2005, 01:15 AM   #32
eosendil
nec temere nec timide

eosendil's Avatar

Likes (Received): 9

Nie tylko w Polsce, w Niemczech chyba 80% wszystkich chodników jest wyłorzone tą kostką, więc...

Many da camper wants to buy some white - fish

gallery
eosendil no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2005, 01:19 AM   #33
Stompi
Pan od przyrody

Stompi's Avatar

Quote:
Originally Posted by Earendil
Nie tylko w Polsce, w Niemczech chyba 80% wszystkich chodników jest wyłorzone tą kostką, więc...
Z moich obserwacji organo-leptycznych wynika, że dla Niemca najpierw liczy się ład i porządek potem estetyka. No a przestrzegając żęlaznych zasad nie wolno tych pojęć mieszać. (Co oczywiście nie znaczy, że niemcy nie mają gustownych miejsc, ale tak jak mówił Earendil i tak jak ja pamiętam to wsie tam leżą tą formą betonu )
Old January 27th, 2005, 12:27 PM   #34
lewik
Kolejorz fan

lewik's Avatar

Likes (Received): 3

Super jest kosteczka przed Colegium Maius w Pozku, naprawde ciekawy wzor i swietnie to wyglada. Szkoda, ze w calym miescie sie tak nie uklada chodnikow.
Old February 13th, 2005, 12:10 PM   #35
ilhan_dogan
Registered User

Predkosc projektowa.

Czesto w opisie nowych drog pojawia sie parametr predkosci projektowej. Chcialbym wiedziec co to jest / na czym to polega, bo predkosc dozwolona na tych drogach jest czesto wyzsza.
Pozdrawiam
ilhan_dogan no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2005, 02:13 PM   #36
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 4

prędkość projektowa - vp (v z indeksem p), parametr techniczno - ekonomiczny, któremu są przyporządkowane graniczne wartości elementów drogi, proporcje między nimi oraz zakres wyposażenia drogi; prędkość vp nie jest bezpośrednio związana z vdop (prędkość dopuszczalna); vp zależy od klasy drogi i od ukształtowania terenu i/lub jego zagospodarowania

Mam zamiar napisać trochę więcej na ten temat. Chcę podać Wam więcej informacji z zakresu drogownictwa w "przyklejonym" wątku. Tylko muszę znaleźć chwilę wolnego czasu
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old February 13th, 2005, 05:04 PM   #37
r2d2
Registered User

znalazlem cos takiego na ten temat
r2d2 no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2005, 09:52 AM   #38
yasioo7

yasioo7's Avatar

r2d2, gdzie to zdobyłeś? Czyżby stare wydanie "Inżynierii ruchu" Datki, Suchorzewskiego, Tracza?
Old February 14th, 2005, 12:10 PM   #39
r2d2
Registered User

Quote:
Originally Posted by yasioo7
r2d2, gdzie to zdobyłeś? Czyżby stare wydanie "Inżynierii ruchu" Datki, Suchorzewskiego, Tracza?
Niestety strony tytułowej nie posiadam i nie wiem co to za ksiazka.Uczylem sie z tego (ksero) do egzaminu dwa lata temu.Mozliwe ze to jest to co napisales...Czy juz nieaktualne?Heh.. Drogi Ulice i Autostrady to nie moja specjalnosc ale warto wiedziec wiecej....
r2d2 no está en línea   Reply With Quote
Old February 14th, 2005, 02:31 PM   #40
yasioo7

yasioo7's Avatar

Trochę już nieaktualne. Spojrzałem do nowego wydania "Inżynierii ruchu". Jest tam prawie identyczna definicja vp Odnosi się ona do WPD (Wytycznych Projektowania Dróg), wytycznych niemieckich i porównuje wartości z innymi państwami europejskimi.
Definicja, którą podałem wyżej pochodzi z wykładów prof. Tracza. Jest ona analogiczna do definicji, którą można znaleźć w Dz.U. nr 43 z 14.05.1999 r. (Rozporządzenie MTiGM z 2.03.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie).

Reply

Tags
drogi, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules