daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 22nd, 2007, 10:13 AM   #61
DJ_Pablo
Poznaniak:)

DJ_Pablo's Avatar

Likes (Received): 2449

Quote:
Originally Posted by Fiolet View Post
Mi podoba się myślenie Polskich "Speców" od drogownictwa:
Wymyślili kiedyś tam - w celu usprawniena ruchu - tzw. zielone strzałki wykonane w formie tablicy - to jest dobry pomysł. Nawet słyszałem kiedyś w jakimś porogramie TV, że UE się to podobało.
Ale gdy dołaczyliśmy do UE to okazało się, że w UE nie ma sygnałów w formie tablicy i co, nasi "spece" dostosowali formę sygnalizatorów zielonych strzałek do UE i wprowadzili świetlne zielone stzrałki, pozostawiając przy tyym chyba tylko w Polsce zapis o specyficznym przejeżdżaniu koło zielonej strzałki.
Sęk w tym, że w Niemczech w wielu miejscach widzialem właśnie strzałki w formie tabliczek podobnych jak u nas kiedyś. Jestem całkowicie za strzałkami, a fakt że niektórzy nie umieją z nich korzystać to już kwestia szkolenia kierowców, ale skoro 90% czasu poświęcało się na lekcje parkowania na placu to potem w innych sytuacjach bywa u niektórzych różnie.... Poza tym w wielu miejscach brak strzałki powoduje ogromne korki i to w miejscach gdzie ich zastosowanie nie stworzyłoby żadnego zagrożenia dla innych. Znam w Poznaniu wiele takich miejsc gdzie brak strzałek jest nielogicznym absurdem.
by loving someone new
DJ_Pablo no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 22nd, 2007, 10:31 AM   #62
Fiolet
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by DJ_Pablo View Post
Sęk w tym, że w Niemczech w wielu miejscach widzialem właśnie strzałki w formie tabliczek podobnych jak u nas kiedyś.
Może były to właśnie pozytywne przykłady więte z Polski.
Fiolet no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 04:23 PM   #63
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

Likes (Received): 187

W Niemczech tabliczkowe zielone strzałki maja sie dobrze i nie wygląda na to, żeby się gdzieś wybierały.

Natomiast w USA warunkowy skręt w prawo na czerwonym świetle jest dozwolony ZAWSZE (oczywiście po zatrzymaniu się), chyba, że dodatkowy znak tego zabrania.

Jak dla mnie głupotą jest dawanie zielonych strzałek zapalanych wtedy, gdy ruch jest bezkolizyjny w prawo, po co wtedy przepis o zatrzymywaniu się przed sygnalizatorem? Może wtedy dać dodatkowo sygnalizator kierunkowy? Widziałęm takie rozwiązanie w Poczdamie. W prawo mozna było skręcać na zwykłym zielonym (ustępując pierwszeństwa pieszym) oraz na sygnalizatorze kierunkowym mając przejazd bezkolizyjny. No ale takie innowacje i pomysłowe rozwiązania są obce naszym drogowcom.
Hubix no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 05:00 PM   #64
lukas63
Registered User

lukas63's Avatar

Likes (Received): 628

Quote:
Natomiast w USA warunkowy skręt w prawo na czerwonym świetle jest dozwolony ZAWSZE (oczywiście po zatrzymaniu się), chyba, że dodatkowy znak tego zabrania.
Bo mają specyficzny układ skrzyżowań
lukas63 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 05:07 PM   #65
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

To znaczy? Co masz na myśli?
Old January 22nd, 2007, 05:10 PM   #66
wojtek1414
Szczecinomaniak

Likes (Received): 1178

Quote:
Originally Posted by Hubix View Post
Jak dla mnie głupotą jest dawanie zielonych strzałek zapalanych wtedy, gdy ruch jest bezkolizyjny w prawo, po co wtedy przepis o zatrzymywaniu się przed sygnalizatorem? Może wtedy dać dodatkowo sygnalizator kierunkowy? Widziałęm takie rozwiązanie w Poczdamie. W prawo mozna było skręcać na zwykłym zielonym (ustępując pierwszeństwa pieszym) oraz na sygnalizatorze kierunkowym mając przejazd bezkolizyjny. No ale takie innowacje i pomysłowe rozwiązania są obce naszym drogowcom.
Ale to jest niezgodne z naszym kodeksem drogowym. Jeżeli jest sygnalizator kierunkowy, to nie obowiązuje sygnalizator ogólny - i trudno to jakoś racjonalnie i sensownie zmienić.
Jeżeli już zmieniać przepisy, to najlepszym pomysłem byłoby pozostawienie tabliczek z malowaną strzałką i obowiązkiem zatrzymania przed nią (ruch kolizyjny z innymi kierunkami), ewentualnie w wybranych miejscach instalacja strzałek świecących (nie sygnalizatorów kierunkowych) informujących o możliwości bezkolizyjnego skrętu w prawo - bez obowiązku zatrzymania się przed taką strzałką.
wojtek1414 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 05:29 PM   #67
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

To wtedy sygnalizator kierunkowy i zielona strzałka świecąca oznaczałyby dokładnie to samo. Jak dla mnie bezsensem jest stosowanie zielonej strzałki podczas przejazdu bezkolizyjnego. To sygnalizator kierunkowy informuje nas o bezkolizyjności ruchu. Zielona strzałka zezwala na skręt warunkowy, czyli ustąpienie pierwszeństwa i stop. Lepiej dopuścić takie rozwiązanie jak w Poczdamie - przynajmniej jest jaśniejsze i nie tworzymy nowych sygnalizatorów.

A tak to wyglądało w Poczdamie:
Old January 22nd, 2007, 06:47 PM   #68
wojtek1414
Szczecinomaniak

Likes (Received): 1178

Quote:
To wtedy sygnalizator kierunkowy i zielona strzałka świecąca oznaczałyby dokładnie to samo.
Niezupełnie. Nadal można by jechać na zielonym ogólnym, jednocześnie upłynniając ruch w fazie bezkolizyjnej. Sygnalizator kierunkowy nie daje takich możliwości, tutaj mamy tylko taki wariant: albo ruch całkiem bezkolizyjny, albo stoimy na czerwonym.

Quote:
Jak dla mnie bezsensem jest stosowanie zielonej strzałki podczas przejazdu bezkolizyjnego. To sygnalizator kierunkowy informuje nas o bezkolizyjności ruchu. Zielona strzałka zezwala na skręt warunkowy, czyli ustąpienie pierwszeństwa i stop. Lepiej dopuścić takie rozwiązanie jak w Poczdamie - przynajmniej jest jaśniejsze i nie tworzymy nowych sygnalizatorów.

A tak to wyglądało w Poczdamie:
Jedno i drugie rozwiązanie wymaga zmiany przepisów - efekt (czyli uzyskane możliwości w inżynierii ruchu) jest identyczny. Jednak Twoja propozycja generuje duże koszty związane z wprowadzeniem nowych typów sygnalizatorów, dla realizacji mojej wystarczy zamienić niektóre strzałki świecące na malowane, inne trochę przeprogramować.
wojtek1414 no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 07:31 PM   #69
DJ_Pablo
Poznaniak:)

DJ_Pablo's Avatar

Likes (Received): 2449

Quote:
Originally Posted by wojtek1414 View Post
dla realizacji mojej wystarczy zamienić niektóre strzałki świecące na malowane, inne trochę przeprogramować.
Zamiast zamienić tam gdzie trzeba malowane strzałki na świetlne zostawiając resztę tabliczek to jakiś kretyn wymyślił żeby wszystkie usunąć. Tak to jest już w Polsce, nie zdziwię się jak za 5 lat ktoś genialny "na górze" stwierdzi że tamten system był dobry. Nie skomentuje nawet ile pieniędzy poszło na tą operację, za tą kwotę poobniżaliby wszędzie krawężniki dla rowerów i inwalidów na przejściach
by loving someone new
DJ_Pablo no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 12:17 AM   #70
Kotlet
Registered User

Likes (Received): 463

Jak zwykle ktoś wymyślił, że przepisy unijne czegoś wymagają. A w Wielkiej Brytanii i paru innych krajach to w takim razie kiedy zaczynają jeździć po prawej stronie?

Jakoś tylko nikt nie wspomina o unijnych wymaganiach jeśli mowa np. o jakości nawierzchni.
Kotlet no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 02:10 AM   #71
embercadero
Registered User

embercadero's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by harthausen View Post
mógłbyś nieco dokładniej opisać ten wypadek ( kto zak kim, koło kogo, kto w którą stronę i z którego pasa skręcał itp) ?
Coś jest nie tak z tymi zielonymi strzałkami albo kierowcami w obszarze ich działania, dużo głupich sytuacji i nieporozumień powstaje.
Rzecz bardzo prosta, wręcz elementarna, ja jechałem prosto (Tamką), miałem zielone. Było późno, pusta droga, jechałem z 60, może 70 (z górki). Z prawej z Kruczkowskiego skręcał w prawo pacan na zielonej strzałce i nawet nie spojrzał czy ktoś nie jedzie prosto. Wyjechał mi praktycznie prosto przed maskę, trochę udało mi się uciec ale nie całkiem bo i nie za bardzo było gdzie (z przeciwka jechał autobus) a na skuteczne hamowanie to za późno go zobaczyłem. No i go palnąłem moim prawym błotnikiem w jego lewy i drzwi od kierowcy. W sumie tak się zastanawiam czy tam w ogóle jest ta strzałka, tak się gościu tłumaczył policji, przyznam że nie sprawdzałem. Jak nie ma to tym gorzej dla niego, bo wpieprzył mi się bezczelnie na czerwonym...
embercadero no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 06:53 AM   #72
harthausen
Optimist trotzdem

harthausen's Avatar

Likes (Received): 2443

Quote:
Originally Posted by Masstah View Post
Rzecz bardzo prosta, wręcz elementarna, ja jechałem prosto (Tamką), miałem zielone. Było późno, pusta droga, jechałem z 60, może 70 (z górki). Z prawej z Kruczkowskiego skręcał w prawo pacan na zielonej strzałce i nawet nie spojrzał czy ktoś nie jedzie prosto. Wyjechał mi praktycznie prosto przed maskę, trochę udało mi się uciec ale nie całkiem bo i nie za bardzo było gdzie (z przeciwka jechał autobus) a na skuteczne hamowanie to za późno go zobaczyłem. No i go palnąłem moim prawym błotnikiem w jego lewy i drzwi od kierowcy. W sumie tak się zastanawiam czy tam w ogóle jest ta strzałka, tak się gościu tłumaczył policji, przyznam że nie sprawdzałem. Jak nie ma to tym gorzej dla niego, bo wpieprzył mi się bezczelnie na czerwonym...
rzeczywiście, wina ewidentna, koleś olał nakaz zatrzymania i sprawdzenia czy jedzie ktoś na wprost. Coś wielu, zbyt wielu ma z tym kłopoty.
Ale to raczej wina niedouczonego lub lekceważącego innych kierowcy a nie zielonej strzałki.

mało dzisiaj dobrych ludzi na świecie - Józef Szwejk.
Ale są.
harthausen no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 10:05 PM   #73
RefereeELK
Registered User

Likes (Received): 785

I strzałka na czerwonym i samo zielone jest kolizyjne. Na strzałce możesz natknąć się na samochód z drogi poprzecznej, a na zielonym podczas skręcania natrafiasz na pieszego, bo wjeżdzasz na droge poprzeczną, na której jest czerwień dla aut i zeleń dla pieszych.
Strzałki są kontorwersyjne, ale pozwalają rozładować korki, zapewniając płynność ruchu. O ile nie jest to ważne na drogach drugorzędnych o tyle jest to ważny aspekt na głównych ulicach.
RefereeELK no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2007, 10:14 PM   #74
RefereeELK
Registered User

W Białymstoku co zauważyłem to kierowcom strzałka jest nie potrzebna. Oni na nią nie czekają, jadą na czerwonym. SKRĘCAJĄ NA CZERWONYM BEZ ŻADNEJ STRZAŁKI. Myślałem, że to sporadyczne wypadki, ale myliłem się. Takich kierowców widziałem kilkunastu, na kilku różnych skrzyżowaniach.

Zmieńmy prawo, skręt w prawo możliwy na wszyskich sygnałach.
Old January 28th, 2007, 10:41 PM   #75
Eldorado
BANNED

Likes (Received): 3

i to by bylo najlepsze rozwiazanie. Jest normalna ludzka tendencja ze idiotycznych nakazow sie nie przestrzega. W Stanach to zrozumieli a w Polsce niestety sa na to za 'madrzy'
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2007, 10:51 PM   #76
RefereeELK
Registered User

To po co światła, jak na każdym kolorze pojedziesz ?
Old January 28th, 2007, 11:18 PM   #77
Eldorado
BANNED

Likes (Received): 3

jak zamienisz hulajnoge na samochod to porozmawiamy.
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2007, 09:48 AM   #78
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

Quote:
Originally Posted by wojtek1414
Niezupełnie. Nadal można by jechać na zielonym ogólnym, jednocześnie upłynniając ruch w fazie bezkolizyjnej. Sygnalizator kierunkowy nie daje takich możliwości, tutaj mamy tylko taki wariant: albo ruch całkiem bezkolizyjny, albo stoimy na czerwonym.
Szczerze to nie znam przepisu, który zabraniałby stosowania koncepcji "poczdamskiej". A z racji tego, że co nie jest zabronione to dozwolone... Chyba, że znasz taki przepis, to byłbym wdzieczny za podanie go.

Quote:
Originally Posted by wojtek1414
Jedno i drugie rozwiązanie wymaga zmiany przepisów - efekt (czyli uzyskane możliwości w inżynierii ruchu) jest identyczny. Jednak Twoja propozycja generuje duże koszty związane z wprowadzeniem nowych typów sygnalizatorów, dla realizacji mojej wystarczy zamienić niektóre strzałki świecące na malowane, inne trochę przeprogramować.
Tylko, że Twoja propozycja wymaga od kierowców zatrzymania sie przed sygnalizatorem, nawet kiedy mają ruch bezkolizyjny. I o to się tutaj rozchodzi.
Old January 31st, 2007, 10:06 PM   #79
RefereeELK
Registered User

A oto moja propozycja (moja - autorska)
Zostawiamy strzałki tylko na sygnalizatorach, na drodze, która wg. znaków drogowych ma pierwszeństwo, a zabieramy ze świateł na drogach podporządkowanych.
Uzasadnienie:
Mimo przecinania się dwóch dróg, choć niewiem jak one są ruchliwe jedna z nich wg. znaków jest drogą z pierwszeństwem, czyli teoretycznie o większym nateżeniu ruchu. A co za tym idzie więcej samochodów z niej skręca w drogę poprzeczną niż z tej co jest wg. znaków drogą podporządkowaną.
Droga główna => tak, podporządkowana (tylko na zielonym).

Na pasach wydzielonych tylko do jazdy w prawo - strzałka bezkolizyjna,
to da się zrobić, wymaga co prawda przeprogramować sygnalizację.

Tam gdzie sie nie da zostawic wg. wyżej opisanej zasady.
Old February 1st, 2007, 05:56 PM   #80
Hubix
Wędrowiec do świtu

Hubix's Avatar

W miastach często na podporządkowanej jest większy lub porównywalny ruch jak na głównej, szczególnie gdy przebieg głównej zależy od przebiegu drogi krajowej, a ruch lokalny swoje... IMO każdy przypadek powienien byc rozpatrywany osobno.

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules