daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 21st, 2007, 12:39 PM   #101
semi-dry
Registered User

Likes (Received): 0

Kolejna lekcja mrygania-audycja z 18.III., tym razem także na rondzie
http://ww6.tvp.pl/6287,20070320474657.strona
ps. posłuchajcie co mówi konsul niemiecki
semi-dry no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 15th, 2008, 10:09 PM   #102
Kiryl
Registered User

Kiryl's Avatar

Likes (Received): 13

Z racji że nie mogłem znaleść bardziej odpowiedniego działu napisze tutaj.
Czy jest gdzieś prowadzona jakaś ewidencja znaków drogowych?.Jakie znaki, jak jest zorganizowany ruch na poszczególnych drogach?
Kiryl no está en línea   Reply With Quote
Old February 15th, 2008, 11:06 PM   #103
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17457

O co Ci dokładnie chodzi?? Wszystkie znaki i zasady ich stosowania znajdują się w kodeksie drogowym
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 12:40 AM   #104
forumowicz
Registered User

Podejrzewam, że może Ci chodzić o to: "Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach". Według tej księgi powinno się projektować oznakowanie dróg oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Możesz znaleźć ją np. tu: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2181.htm
forumowicz no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 12:50 AM   #105
Kiryl
Registered User

Kiryl's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
O co Ci dokładnie chodzi?? Wszystkie znaki i zasady ich stosowania znajdują się w kodeksie drogowym
Nie chodzi nic związane z kodeksem drogowym.Chodzi o pewien wypadek.Z powodu fatalnej nawierzchni

Zdarzył się wypadek jak widać na zdjęciu.
Po występieniu o odszkodowanie od ubezpieczyciela drogi, dziury zostały zabetonowane i zostały dostawione znaki o nierówności jezdni
Czy są gdzieś jakieś plany natemat stawiania znaków, czy ktoś musi gdzieś meldować o dostawionych znakach?.(Na szczęście wcześniej zostały zrobione zdjecia )
Kiryl no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 09:19 AM   #106
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 17457

Za organizację ruchu w miastach/powiatach odpowiada inżynier ruchu ,który zatwierdza organizację ruchu na drogach mu podległych, oznaczenie pionowe jest tego elementem. Najpierw planuje się taką organizację, następnie należy ją zatwierdzic. Jeśli jest chocby jeden znak do postawienia, takie cos powinno byc zrobione.
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 11:25 AM   #107
prom
Used Register

prom's Avatar

Likes (Received): 72

Quote:
Originally Posted by semi-dry View Post
Kolejna lekcja mrygania-audycja z 18.III., tym razem także na rondzie
http://ww6.tvp.pl/6287,20070320474657.strona
ps. posłuchajcie co mówi konsul niemiecki
Heh, fajny filmik. Używanie migaczy przez kierowców polskich to cała historia . Przede wszystkim, zauważam dziwną awersję do używania ich w ogóle, ewentualnie w sposób, który absolutnie nic nie sygnalizuje (np. przy zmianie pasów ruchu, przy skręcie na skrzyżowaniu). Wyprostowanie paluszka przy kierownicy okazuje się strasznie pracochłonnym i męczącym zajęciem...

A rondo, to już w ogóle odrębna historia...
prom no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 04:52 PM   #108
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Originally Posted by prom View Post
...sposób, który absolutnie nic nie sygnalizuje (np. przy zmianie pasów ruchu...
nie wiem, czy dobrze Cię rozumiem - uważasz, że zmiana pasa nie powinna być sygnalizowana kierunkowskazem?
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old February 16th, 2008, 08:28 PM   #109
prom
Used Register

prom's Avatar

Quote:
Originally Posted by smar View Post
nie wiem, czy dobrze Cię rozumiem - uważasz, że zmiana pasa nie powinna być sygnalizowana kierunkowskazem?
Odwrotnie. Uważam, że jak najbardziej powinna być. Problem polega na tym, że zdecydowanie zbyt wielu użytkowników dróg w Polsce uważa inaczej.
Old February 16th, 2008, 08:32 PM   #110
prom
Used Register

prom's Avatar

A z tym sposobem, to może trochę nadmierny skrót myślowy zastosowałem. Meca culpa

Chodziło mi o sytuację, kiedy delikwent np. skręca w prawo i migacz włącza w połowie manewru.
Old February 16th, 2008, 09:18 PM   #111
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

rozumiem - też mnie to wnerwia
Często widzę tez sytuację, że ktoś zmiany pasów nie sygnalizuje, ale jak już jest np. na wydzielonym prawoskręcie, skąd już inaczej pojechać nie można, to oczywiście wtedy włącza kierunek...
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2008, 06:45 PM   #112
Xeano
Registered User

Xeano's Avatar

Dwa pytania do szanownych forumowiczów .

Czy na skrzyżowaniu znajdującym się w strefie (B-43) i jednocześnie mając po swojej prawej stronie pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej (D-46) lub strefy zamieszkania (D-40) mam mu ustąpić pierwszeństwa zgodnie z zasadą prawej ręki czy też ten pojazd musi ustąpić mi pierwszeństwa (wyjazd drogi wewnętrznej)?

Czy nie denerwują Was kierowcy jeżdżący z wygaszonym jednym światłem mijania lub nawet i dwoma (jazda na postojowych)? Spotkaliście się z zatrzymaniem takiego pojazdu przez policje?
Xeano no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2008, 08:05 PM   #113
pikuś
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by Xeano View Post
Dwa pytania do szanownych forumowiczów .

Czy na skrzyżowaniu znajdującym się w strefie (B-43) i jednocześnie mając po swojej prawej stronie pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej (D-46) lub strefy zamieszkania (D-40) mam mu ustąpić pierwszeństwa zgodnie z zasadą prawej ręki czy też ten pojazd musi ustąpić mi pierwszeństwa (wyjazd drogi wewnętrznej)?

Czy nie denerwują Was kierowcy jeżdżący z wygaszonym jednym światłem mijania lub nawet i dwoma (jazda na postojowych)? Spotkaliście się z zatrzymaniem takiego pojazdu przez policje?
wyjeżdżający z drogi wewnętrznej oraz strefy zamieszkania są włączającymi sie do ruchu więc powinni ustąpić pierwszeństwa.
pikuś no está en línea   Reply With Quote
Old April 29th, 2008, 10:30 PM   #114
Xeano
Registered User

Xeano's Avatar

Dzięki, tak myślałem choć bez przekonania.
Xeano no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2008, 12:50 PM   #115
Rafik
Ślůnzok

Likes (Received): 275

Wracając do kierunkowskazów.
Mój instruktor przekazywał mi, że w kodeksie jest wymagane sygnalizowanie zmiany pasa ruchu.
Jeśli więc wjeżdża się na rondo to pasa się nie zmienia, bo trzeba na nie wjechać, natomiast zamiar zjazdu należy już zasygnalizować włączając prawy kierunkowskaz. Lewy można włączyć jeśli chce się zmienić na rondzie pas z bardziej skrajnego na bardziej środkowy. Dlatego zawsze śmieję się z wjeżdżających na rondo z lewym kierunkowskazem, że chcą zaparkować na wysepce. Jeśli chodzi o skręcającą na skrzyżowaniu drogę z pierwszeństwem, to jeśli nie ma możliwości kontynuacji jazdy prosto to nie musimy włączać kierunkowskazu, bo nie zmienimy pasa ruchu, jeśli jest taka możliwość to powinno się zasygnalizować chęć zmiany pasa ruchu zgodnie z ciągiem drogi głównej. Co do pasów ruchu oznaczonych jako służące do jazdy w określonym kierunku przez skrzyżowanie to zasygnalizować należy zjazd na nie, nie trzeba natomiast już włączać kierunkowskazu, jeśli wykonujemy sam manewr skrętu z takiego pasa. Może było w filmikach, ale nie mam możliwości ich oglądać.
Rafik no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2008, 01:32 PM   #116
kZo
Registered User

Likes (Received): 255

Dlaczego twierdzisz, że nie trzeba włączać kierunkowskazu przy wykonywaniu skrętu z takiego pasa? Na jakiej podstawie tak sądzisz i jak to się ma do art. 22 punkt 5 Kodeksu Drogowego "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru."?
kZo no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2008, 02:07 PM   #117
Rafik
Ślůnzok

Likes (Received): 275

No to widocznie już nadinterpretowałem przepis, bo wtedy się zmienia już tylko kierunek jazdy, pas ruchu służy do jazdy w tym kierunku
Rafik no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2008, 10:38 PM   #118
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 2116

Ciekawe rozwiązania drogowe, czyli rusz głową drogowcu....

W ciągu ostatnich paru dni trafiłem na coś takiego: (rysunek poniżej)

Autostrada (dwupasmowa) ma w swoim ciągu wjazd, jest to droga wylotowa z miasta, również dwupasmowa.
Więc zamiast tak jak to ma miejsce połączyć razem cztery pasy, a potem konsekwentnie je likwidować od prawej znów do szerokości dwóch pasów, to wymyślono coś takiego: wjazd tuż przed autostradą rozszerza się, dzięki czemu między pasami tworzy się powierzchnia wyłączona z ruchu. I następnie lewy pas tworzy normalny wjazd na autostradę, a następnie 200m dalej dochodzi prawy pas.
Odległość 200m jest IMO wystarczająca dla włączenia ruchu z lewego pasa, więc prawy może też wjechać bez przeszkód.
ten sam efekt można osiągnąć przez odpowiednie pomalowanie (ciągła zamiast powierzchni wyłączonej) jednakże duża powierzchnia wyłączona jest lepiej widoczna...

A wy co sądzicie ??

Rysunek:
K3 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2008, 10:57 PM   #119
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Trudno coś powiedzieć bez informacji gdzie to dokładnie jest i jakie tam jest natężenie ruchu.

Ale generalnie mi się to rozwiązanie nie podoba, bo nie jest zbyt bezpieczne. Samochód jadący lewym pasem włączającym, który nie może z powodu duzego ruchu włączyć się, staje na jego końcu i z dwóch stron ma jadące pojazdy - od lewej autostrada, od prawej drugi włączający się.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 11th, 2008, 11:06 PM   #120
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 2116

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
Trudno coś powiedzieć bez informacji gdzie to dokładnie jest i jakie tam jest natężenie ruchu.

Ale generalnie mi się to rozwiązanie nie podoba, bo nie jest zbyt bezpieczne. Samochód jadący lewym pasem włączającym, który nie może z powodu duzego ruchu włączyć się, staje na jego końcu i z dwóch stron ma jadące pojazdy - od lewej autostrada, od prawej drugi włączający się.
ps... zapomniałem dodać... że to nie w PL, tylko w DK: co oznacza ze rozbiegowka nie ma znaku ustap, tylko nagle zanika linia przerywana i jest jeden pas o podwójnej szerokości powoli sie zwężający....
i na dodatek ten z prawej ma pierwszeństwo

zreszta, jak tylko sie pojawia nowe foty lotnicze, to wrzuce...
K3 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules