daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 12th, 2008, 01:28 AM   #121
Bocian
ptak wędrowny

Bocian's Avatar

Likes (Received): 57

Jestem rowerzystą i nie mam prawka, choć dużo jeżdżę po mieście. Ale ostatnio miałem spore wątpliwości. Jadę drogą z pierszeństwem, dojeżdżam do skrzyżowania, na którym droga główna idzie w lewo. Podporządkowana prosto. Po prawej krzaki
Z naprzeciwka (z podporządkowanej) jedzie samochód i chce jechać prosto.
Czy chcąc jechać przed siebie (z głównej na podporządkowaną) mam sygnalizować zjazd z pasa drogi głównej?
Wydaje mi się, że nie... natomiast kierowca się zatrzymał i długo czekał, jakby oczekiwał, że skręcę w lewo...
Bocian no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 12th, 2008, 08:42 AM   #122
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Czy jest to konieczne, nie wiem. Kultura jednak wymagałaby żeby zasygnalizować gdzie jedziemy, po co biedny człowiek ma stać i czekać
olvin está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 10:21 AM   #123
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

A jak zasygnalizować, że chce się jechać prosto? Wyciągnąć obie ręce przed siebie?

Niestety większość użytkowników dróg zapomina o tym, że w takim wypadku - na skrzyżowaniu T-kształtnym - to jadąc drogą główną (czyli w lewo) należałoby sygnalizowac skręt, a zjeżdżając na drogę podporzadkowaną (czyli jadąc prosto), niczego się nie sygnalizuje.
a za oknem słonko świeci.
pmaciej7 no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 10:33 AM   #124
familok
Another Brick in the Wall

familok's Avatar

Likes (Received): 416

Niestety bardzo dużo kierowców nie sygnalizuje tego skrętu w lewo: "Ja, panie, jadę po drodze głównej! On musi i tak czekać"... Za to co uprzejmiejszy jadąc prosto włącza prawy kierunkowskaz. Czyli- wyjeżdżając z drogi podporządkowanej najlepiej odczekać, aż droga będzie pusta?

EDIT:
\/\/Sorry, źle się wyraziłem. Ta wypowiedź jest opisem często spotykanego status quo, a pytanie końcowe jest czysto retoryczne, poparte westchnieniem rezygnacji

Last edited by familok; August 12th, 2008 at 11:39 AM. Reason: mistake
familok no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 11:06 AM   #125
Lembi
Registered User

Lembi's Avatar

Likes (Received): 115

Co do tego nie ma żadnych wątpliwości: główność drogi nie decyduje o niczym. Zasada jest bardzo prosta: sygnalizujemy kierunkowskazem (ręką) zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. W Twoim przypadku (jadąc prosto) nie zmienia się kierunek jazdy więc nie trzeba machać.
Old August 12th, 2008, 11:16 AM   #126
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

Quote:
Originally Posted by familok View Post
Czyli- wyjeżdżając z drogi podporządkowanej najlepiej odczekać, aż droga będzie pusta?
A co najmniej upewnić się co do intencji drugiego kierującego.

Zresztą na tym polega ustąpienie pierwszeństwa przejazdu - na zorientowaniu się w sytuacji na drodze, w szczególności możliwości kontynuowania jazdy.
Old August 12th, 2008, 12:07 PM   #127
holy
Registered User

Likes (Received): 46

a ja mam pytanie - czy jeśli pobocze na drodze krajowej oddzielone jest linią przerywaną, to można tam zjeżdżać, żeby ustąpić wyprzedzającemu na trzeciego? pomijam fakt wyprzedzania na trzeciego

czy to pobocze jest po to, żeby się awaryjnie zatrzymać?
holy no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 01:27 PM   #128
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Quote:
Originally Posted by Lembi View Post
Co do tego nie ma żadnych wątpliwości: główność drogi nie decyduje o niczym. Zasada jest bardzo prosta: sygnalizujemy kierunkowskazem (ręką) zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. W Twoim przypadku (jadąc prosto) nie zmienia się kierunek jazdy więc nie trzeba machać.
Nakazu machania nie ma, ale jeżeli samochód stojący na tym skrzyżowaniu chce wyjechać z drogi podporządkowanej i ma wolną prawą stronę, a ty nadjeżdzasz z przeciwnej i masz zamiar jechać prosto to wypadałoby włączyć prawy kierunkowskaz. Jeżeli się tego nie zrobi kierowca czekający na wyjazd nie będzie miał pewności gdzie pojedziesz i będzie zmuszony czekać aż przejedziesz.
Old August 12th, 2008, 03:03 PM   #129
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
Originally Posted by pmaciej7 View Post
...
Niestety większość użytkowników dróg zapomina o tym, że w takim wypadku - na skrzyżowaniu T-kształtnym - to jadąc drogą główną (czyli w lewo) należałoby sygnalizowac skręt, a zjeżdżając na drogę podporzadkowaną (czyli jadąc prosto), niczego się nie sygnalizuje.
no widzisz, a mnie w 1995 roku uczyli odwrotnie: nie sygnalizujesz jazdy w lewo, bo nie skręcasz (jedziesz główną, nie zmieniasz pasa ruchu)), natomiast zjeżdżając z głównej i jadąc prosto, sygnalizujesz prawym kierunkowskazem zamiar jazdy (zmieniasz pas).
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 03:21 PM   #130
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

@olvin (& smar też): Proponowany przez Was sposób jest właśnie wynikiem utrwalonego, choć błędnego przekonania.

Tymczasem jeśli jedziesz prosto, to nie powinieneś włączać żadnego kierunkowskazu. Prawy kierunkowskaz oznacza, że zamierzasz zjechać na pobocze albo skręcić w prawo (w tym wypadku do rowu?).

Jeszcze odrobina wyjaśnienia: Przez cały czas mówię o skrzyżowaniu płaskim, takim jak na rysunku 1 od lewej.

W wypadku skrzyżowań profilowanych (rys. 2 i 3), sytuacja wygląda inaczej. Tutaj jadącego pozornie w lewo uznaje się za jadącego prosto, a jadącego pozornie prosto - za jadącego w prawo. Oba te skrzyżowania znajdują się w szczycie zakrętu - po jego rozprostrowaniu wszystko okazuje się jasne. Potrzebne jest tylko trochę wyczucia. Może znajdę fotki i powklejam przykłady takich skrzyżowań.

a za oknem słonko świeci.
Old August 12th, 2008, 03:21 PM   #131
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Likes (Received): 8014

Quote:
Originally Posted by smar View Post
no widzisz, a mnie w 1995 roku uczyli odwrotnie: nie sygnalizujesz jazdy w lewo, bo nie skręcasz (jedziesz główną, nie zmieniasz pasa ruchu)), natomiast zjeżdżając z głównej i jadąc prosto, sygnalizujesz prawym kierunkowskazem zamiar jazdy (zmieniasz pas).
I powodujesz wypadek, jeśli skrzyżowanie jest typu:

Wylicytuj arkusz ze znaczkami z PKM na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
wiewior no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 03:37 PM   #132
smar
Infrastrukturnik drogowy

smar's Avatar

Quote:
...
i właśnie o taka sytuację, jak na rys. 2 i 3 mi chodziło.
Moje 'DROGOWE MARZENIA': OBWODNICE EKSPRESOWE:S5+S11/obwodnica północno-wschodnia/S11 obwodnica Obornik/III rama
smar no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 04:02 PM   #133
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Mi chodzi o sytuację z rys. 2 i nie mówię jak trzeba wg. przepisów, tylko jak wydaje mi się najdogodniej dla wszystkich (mam w mieście taka krzyżówkę) i jadąc w lewo włączam lewy kierunkowskaz a prosto prawy.
Old August 12th, 2008, 04:28 PM   #134
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 532

Quote:
Originally Posted by holy View Post
a ja mam pytanie - czy jeśli pobocze na drodze krajowej oddzielone jest linią przerywaną, to można tam zjeżdżać, żeby ustąpić wyprzedzającemu na trzeciego? pomijam fakt wyprzedzania na trzeciego

czy to pobocze jest po to, żeby się awaryjnie zatrzymać?
Pas awaryjny oddzielony linią przerywaną nie służy do poruszania się.
Można się tam zatrzymać, żeby zrobić siku. W PL jest to jednak proszenie się o śmierć - jeśli zostawi się pasażera w środku. Stara zasada z resztą mówi - nigdy nie zostawać w aucie, które zostawiliśmy na drodze. Bo to proszenie się o śmierć. Awaryjne czy trójkąt nic nie zmienią.
Fragment jezdni oddzielony linią ciągłą, jakkolwiek byśmy go nie nazwali, jest oddzielony linią ciągłą. Przekraczanie lini ciągłej jest zabronione. Kropka. Jeśli ktoś cię wyprzedza i sygnalizuje to lewym kierunkowskazem, masz obowiązek zbliżyć się do prawej krawędzi pasa ruchu. Ni mniej ni więcej. Zasady są na prawdę proste. Wystarczy się do nich stosować a śmiertelność na polskich drogach spadnie o połowę.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 06:48 PM   #135
K3
Registered User

K3's Avatar

Likes (Received): 2112

Quote:
Originally Posted by K3 View Post

zreszta, jak tylko sie pojawia nowe foty lotnicze, to wrzuce...
mam foty jak to wygląda...

wjeżdżałem rozbiegówką, prawym pasem....

pomiędzy prawym i lewym zaczyna się linia ciągła i potem pole wyłączone z ruchu.... w tym czasie lewy dołącza do autostrady

lewy już "wjechał" na autostradę.... za jakieś 200m dołączy prawy...
K3 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 12th, 2008, 06:48 PM   #136
K3
Registered User

K3's Avatar

Quote:
Originally Posted by ALESSANDRO View Post
Można się tam zatrzymać, żeby zrobić siku.
do zrobienia siku służy toaleta, a nie poboczy czy pas awaryjny...

pas awaryjny tylko i wyłącznie służy do zatrzymania samochodu w czasie nagłej awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę....
Old August 12th, 2008, 07:40 PM   #137
pmaciej7
Cooperator Veritatis

pmaciej7's Avatar

@K3: Dlaczego na tych fotkach prawy pas autostrady jest zamknięty? Co prawda wygląda to na tymczasowe słupki, ale fakt faktem.
Old August 12th, 2008, 07:46 PM   #138
K3
Registered User

K3's Avatar

Quote:
@K3: Dlaczego na tych fotkach prawy pas autostrady jest zamknięty? Co prawda wygląda to na tymczasowe słupki, ale fakt faktem.
słupki są na całej autostradzie, też na lewym pasie...
bo jeszcze autostrada jest zamknięta...
otwarcie 5 września, ale może wyrobią się szybciej...

do roboty pozostaje jeszcze jakieś 2 km od zjazdu (z fotek) do przerabianego węzła na innej autostradzie (E45)
Old August 12th, 2008, 10:03 PM   #139
holy
Registered User

Likes (Received): 46

Quote:
Originally Posted by ALESSANDRO View Post
Pas awaryjny oddzielony linią przerywaną nie służy do poruszania się.
Można się tam zatrzymać, żeby zrobić siku. W PL jest to jednak proszenie się o śmierć - jeśli zostawi się pasażera w środku. Stara zasada z resztą mówi - nigdy nie zostawać w aucie, które zostawiliśmy na drodze. Bo to proszenie się o śmierć. Awaryjne czy trójkąt nic nie zmienią.
Fragment jezdni oddzielony linią ciągłą, jakkolwiek byśmy go nie nazwali, jest oddzielony linią ciągłą. Przekraczanie lini ciągłej jest zabronione. Kropka. Jeśli ktoś cię wyprzedza i sygnalizuje to lewym kierunkowskazem, masz obowiązek zbliżyć się do prawej krawędzi pasa ruchu. Ni mniej ni więcej. Zasady są na prawdę proste. Wystarczy się do nich stosować a śmiertelność na polskich drogach spadnie o połowę.
dzięki za odpowiedź - tak właśnie myślałem. dlatego też wkurza mnie zmuszanie do zjechania na ten pas awaryjny przez niektórych wyprzedzaczy (klakson, długie, kierunkowskaz). jeżdżę często DK11 między Piłą a Poznaniem, i tam pobocze jest... pełne niewidocznych dziur i kolein. nie będę ryzykował swojego życia, żeby ktoś mógł 20 sekund wcześniej wyprzedzić.
holy no está en línea   Reply With Quote
Old August 13th, 2008, 12:25 AM   #140
osiolek
Registered User

Likes (Received): 32

Quote:
Originally Posted by Lembi View Post
Zasada jest bardzo prosta: sygnalizujemy kierunkowskazem (ręką) zamiar zmiany pasa ruchu lub kierunku jazdy. W Twoim przypadku (jadąc prosto) nie zmienia się kierunek jazdy więc nie trzeba machać.
podstawy logiki się kłaniają . pierwsze zdanie to:
jeżeli a lub b to c.
wystarczy, że spełnione jest jedno z a i b, to wtedy zachodzi c. zgoda, nie zmienimy kierunku jazdy (jedziemy na wprost), ale zmienimy pas jazdy (nasz "uciekł" w lewo), więc ja w takiej sytuacji włączam prawy kierunkowskaz jadąc prosto (np. zjeżdżając z DK7 na DK52 w Głogoczowie jadąc z KR do SB)
osiolek no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bezpieczeństwo, polskie drogi

Thread Tools

Posting Rules