daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 8th, 2007, 01:39 AM   #201
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Likes (Received): 1742

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 23rd, 2014 at 07:06 PM.
Mariop70 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 8th, 2007, 11:29 AM   #202
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Cmentarz katolicki w Łyskowie.

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 23rd, 2014 at 07:35 PM.
Old July 9th, 2007, 12:07 AM   #203
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Cerkiew z 1933,w sumie wcześniej nie była im potrzebna,bo wykorzystywali kościół jako cerkiew,gość mi mówił,że w 1920 r.jak weszli Polacy,ludzie od razu zrzucili z kościoła prawosławne krzyże,a założyli katolickie

Ta sama cerkiew w 1941r.(www.szukamypolski.com)

Last edited by Mariop70; January 23rd, 2014 at 08:25 PM.
Old July 11th, 2007, 01:13 AM   #204
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Różana, obwód Brześć, rejon Prużana; do 1939 r. województwo poleskie, powiat kosowski, gmina Różana

Następnym etapem była Różana.Znajduje się kilkanaście kilometrów od Łyskowa.

Różana (Polesie) - gniazdo rodowe linii różańskiej rodu Sapiehów, obecie na Białorusi.

Kupiona w 1598 przez Lwa Sepiehę od Bartosza Brzuchańskiego za 30 000 kop groszy stała się jedną z głównych siedzib różańskiej linii rodu Sapiehów. W 1644 Sapiehowie przyjmują w Różanie Władysława IV.

Pierwotna rezydencja zbudowana w początkach XVII w. została niemal całkowcie zniszczona podczas Wojny Północnej. Kolejna rezydencja zbudowana jako pałac w latach 1784-1786 była jedną z największych na Litwie, zawierając własną galerię obrazów, teatr i bibliotekę.

Po powstaniu listopadowym Różana została skonfiskowana Eustachemu Kajetanowi Sapieże przez władze carskie.

Do rąk rodu powróciła na krótko w roku 1933. Mimo prób odrestaurowania Pałacu popadł on ponownie w runię w roku 1944.

Mimo całkowitej ruiny zamek w Różanej do tej pory daje pojęcie o potędze rodu Sapiehów w XVII i XVIII w.

Różana na mapie WIG z 1935 r.

Położenie na białoruskiej mapie

Tablica z nazwą miejscowości

Last edited by Mariop70; April 23rd, 2014 at 06:20 PM.
Old July 11th, 2007, 01:37 AM   #205
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Kościół katolicki p.w. Św. Trójcy. Późnorenesansowy, fundacji Lwa Sapiehy, wybudowany w 1617 r., przebudowany w 1779 r. w stylu wczesnego klasycyzmu wg projektu arch. Jana Samuela Beckera, nieprzerwanie czynny. Jest to jednonawowa świątynia z półkoliście zamkniętym prezbiterium, dwiema piętrowymi zakrystiami i wysoką czterokondygnacyjną ośmioboczną wieżą na osi fasady, zwieńczoną spiczastym dachem. Bogate wyposażenie wnętrza ma cechy baroku, rokoka i wczesnego klasycyzmu. Ołtarz główny wykonany z brunatnego marmuru, zwieńczony jest półokrągłym frontonem z wizerunkami aniołów i herbem Sapiehów. Sklepienie i ściany kaplic ozdabia polichromia z XVIII w. z motywami ewangelicznymi.

KIlka fotek kościoła z lat 1915-1917.(www.szukamypolski.com)

W miejscu tych budynków znajduje się w chwili obecnej skwer.

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 09:29 PM.
Old July 11th, 2007, 02:40 PM   #206
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 895

Quote:
Originally Posted by wojtekbp View Post
Po pierwsze żeby porównywać jakieś miasta trzeba dobierać chociaż podobną skalę - i tak Żory , Cieszyn itp można ewentualnie porównywać do miast zbliżonych im wielkością jak Siedlce , Łomża czy Biała Podlaska . ...
Coś ci sie kompletnie poplątało, bo Cieszyn ma około 35 tyś mieszkańców, a Siedlce prawie 80 tyś. i mimo tego Cieszyn prezentuje się jako miasto dużo lepiej. Bielsk Podlaski ma prawie 30 tyś. tak jak np. wymieniona przez mnie Pszczyna, więc porównanie jest jak najbardziej na miejscu.

Quote:
Natomiast nie do miejscowości , które tak jak np. Boćki nie posiadają bodajże nawet praw miejskich . Zresztą wybrałeś najładniejsze śląskie miasteczka czyli brzmi to jak gdyby Parchatke porównywać do Wawelu...
Boćki zostawmy (tam chyba nawet nie ma czegoś takiego jak "plac miejski") , co do Bielska - wstyd się przyznać ,ale przez centrum przejeżdzałem tylko jeden raz (około rok temu) . Aczkolwiek odniosłem wtedy wrażenie , ze jest to jedno z najbardziej zadbanych miasteczek w rejonie . ...
Szczególnie "atrakcyjny" jest obraz dziesiątek reklam na płotach, dachy z eternitu, jakieś betonowe słupy stojące na rynku, nawierzchnia chodników pamiętajaca lata 80. Dalej mam wymieniać? Bielsk wygląda niestety żenująco.

Quote:
Co do Siemiatycz to nie wiem o których Siemiatyczach mówimy. Jadąc do Białegostoku przejeżdzam zawsze przez zadbany i uporządkowany rynek . Jedno co mi się nie podoba to stan okalającej go jezdni (który jest nota bene remontowany) . Z drugiej strony jak na takie miasteczko z jego historyczną tradycją finezja architektoniczna kamienic na rynku oczywiscie nie powala......
Jaki uporządkowany rynek? W tym mieście w zasadzie nie ma zadnego uporzadkowanego rynku, bo jest tam gigantyczne rondo samochodowe z nieatrakcyjnym skwerem na samym środku w miejscu zburzonego ratusza. Pewny jesteś że chodzi Ci o Siemiatycze? To miasto niewykorzystuje swojego potencjału, ma sporo zabytków ze świetnym kościołem misjonarskim na czele, którego nawet się nie da zwiedzić, bo oczywiscie był zamknięty. http://www.siemiatycze-um.com.pl/mie...s/IMGP2019.jpg

Quote:
"przepaść między Podlasiem a Białorusią jest spora na niekorzyść Podlasia." ...

to brzmi już całkowicie niedorzecznie . Radze odwiedzić Białoruś i dopiero póżniej tworzyć fantazje . Patrze na te zdjęcia i dalej nie mogę się przekonać co Cię tam tak zachwyciło ... ciekawe czy to z powodu , ze ten kraj zjeździłem od góry do dołu......
Opieram się na tym co widzę w tym wątku, domy w Biaałorusi są wyremontowane, jezdnie równe, trawa przystrzyżona, tablice opisujące zabytki są (w PL sporadycznie). W porównaniu z Podlaskiem moim zdaniem jest duża różnica.

Quote:
Z drugiej strony co do smutnej prawdy - nie ukryjesz faktu , ze centrum Katowic to jeden wielki obraz płaczu i rozpaczy . Żadne większe polskie miasto nie może pochwalić się na dzień dzisiejszy takim chaosem , zaniedbaniem i po prostu brudem . Czy to ujawnia prawde o miernym gospodarowaniu mieszkańców Polski południowo-środkowej i Ślaska , w dodatku biorąc pod uwage , ze to stolica regionu , a nie mała mieścina ?! Moim zdaniem takie generalizowanie wydaje się dość dziwne ...
Moim zdaniem znacznie gorzej wyglądają takie miasta jak np. Białystok. To tam jest wielki zabłocony bazar koło dworca składający się z budek przypominających slumsy, chaos urbanistyczny aż do św. Rocha, idiotyczne rozplanowanie tkanki miejskiej przed bramą pałacu Branickich z psującym widok wieżowcem, kostka bauma na chodnikach i liczne parterowe drewniane domy w centrum. To jest stolica województwa? Podobny chaos jest w Rzeszowie, Radomiu, Sosnowcu, Siedlcach. Akurat w Katowicach chaosu urbanistycznego nie ma, zabudowa jest zwarta, kwartałowa i pierzeje są zazwyczaj utrzymane w jednej linii, poza późnomodernistyczną Al. Korfantego z lat 60. Kamienic odnawia się bardzo dużo. Niestety odebrałem Podlasie tak jak to opisałem. Jako region gdzie takie problemy jak estetyka przestrzenna w mieście po prostu nie istnieją. Zobacz jak wyglądają Głogówek (5 tyś mieszkańców), Bytom Odrzański (5 tyś), Namysłów, Krapkowice (18 tyś), Prudnik. Elewacje zadbane, nowy elegancki bruk, stylowe latarnie i mała architektura. Co tu porównywać z Siemiatyczami?
Old July 11th, 2007, 03:53 PM   #207
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 318

Quote:
Originally Posted by Michejda View Post
To jest stolica województwa? Podobny chaos jest w Rzeszowie,
Ty byłeś kiedykolwiek w Rzeszowie?? BO z tego co widzę to na pewno nie. Rzeszów IMO jest to najczystsze z dużych miast w Polsce, wszystko co mogło być jest wyremontowane, miasto pachnie świeżością. Chaosu ja też tam nigdy nie widziałem, a byłem wiele razy. W mojej sygnaturce jest link do zdjęćz Rzeszowa, może sobie obejrzyj
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old July 11th, 2007, 05:06 PM   #208
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 895

Od kiedy Rzeszów jest dużym miastem? Ma około 160 tys. mieszkańców, więc wybacz, ale powinien być jednak przyrównywany do Olsztyna, Rybnika, Bielska-B. czy Opola. Nie pisałem też o jego czystości, bo tu nie mogę nic zarzucić, ale o chaosie urbanistycznym w śródmieściu. Na przykład: http://foto.posiewala.com/rzeszow/norm/rzeszow11.jpg i http://foto.posiewala.com/rzeszow/norm/rzeszow07.jpg Zresztą Rzeszów nie jest tu wyjątkiem.
Old July 11th, 2007, 08:52 PM   #209
Jedrzej
Registered User

Jedrzej's Avatar

Likes (Received): 318

Proponuję Ci pojedz tam najpierw, a potem oceniaj. Gadanie z osobą która całą swoją wiedzę opiera na dwóch zdjęciach jest bez sensu. Ja w Rzeszowie jestem co najmniej raz do roku, i z całą pewnością nie mogę powiedzieć żeby było to miasto chaotyczne tak jak GOP (dla mnie to jest szczyt chaosu). Ja w przeciwieństwie do Ciebie byłem w obydwu.
Jedrzej no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2007, 12:39 PM   #210
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Cerkiew i klasztor bazylianów. Cerkiew p.w. śś. Piotra i Pawła, fundacji Krystyny z Sapiehów Massalskiej, zbudowana w l. 1762-79, w XIX w. zamieniona na prawosławną. Jest to świątynia jednonawowa, jednowieżowa z dużą półkoliście zamkniętą częścią ołtarzową i dwiema zakrystiami.

Zdjęcie z 1915 roku,typowy kształt kościoła,jest mnóstwo takich kościołów zamienionych w cerkwie.

źródło:www.szukamypolski.com

Synagoga w Różanie z 1775 roku.

Znana postać pochodząca z Różany.
Icchak Szamir * (hebr. יצחק שמיר, ur. 15 października 1915) - premier i polityk izraelski polsko-żydowskiego pochodzenia. Pełnił funkcję szefa rządu w latach 1983-1984 i ponownie 1986-1992.
Urodził się w 1915 roku w Różanej, w Polsce, dziś Ruzinoj na Białorusi, jako Icchak Jaziernicki. Ukończył szkołę hebrajską w Białymstoku i w 1929 roku wstąpił do młodzieżowej organizacji Betar. W 1935 roku rozpoczął studia prawnicze w Warszawie

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 09:51 PM.
Old July 12th, 2007, 05:06 PM   #211
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Ruzhany-synagogue

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 09:58 PM.
Old July 12th, 2007, 07:32 PM   #212
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

Likes (Received): 3

Quote:
Originally Posted by Jedrzej View Post
Ty byłeś kiedykolwiek w Rzeszowie?? BO z tego co widzę to na pewno nie. Rzeszów IMO jest to najczystsze z dużych miast w Polsce, wszystko co mogło być jest wyremontowane, miasto pachnie świeżością. Chaosu ja też tam nigdy nie widziałem, a byłem wiele razy. W mojej sygnaturce jest link do zdjęćz Rzeszowa, może sobie obejrzyj
ty chyba nie rozumież wciąż, o jakim chaosie mówi @Michejda. tu nie chodzi o to czy ktoś lepiej sprząta papierki, bo z tym faktycznie na Śląsku (i nie tylko) nie jest najlepiej, tylko o to jakimi budynkami są zabudowane miasta.

więc na Śląsku masz mnóstwo równej i ciekawej XIX i XX-wiecznej zabudowy, a w Rzeszowie czy Białymstoku przedwojenna małomiasteczkowa zabudowa wymieszana z ochydą (i rozmachem) prl-u...
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2007, 07:54 PM   #213
PHANTOM OF THE OPERA
Registered User

PHANTOM OF THE OPERA's Avatar

Likes (Received): 1

...dzieki za kolejna porcje fotek
...szkoda tej Synagogi w Różanie ...nie wiesz moze kto jest jej wlascicielem?
PHANTOM OF THE OPERA no está en línea   Reply With Quote
Old July 12th, 2007, 10:46 PM   #214
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Quote:
Originally Posted by PHANTOM OF THE OPERA View Post
...dzieki za kolejna porcje fotek
...szkoda tej Synagogi w Różanie ...nie wiesz moze kto jest jej wlascicielem?

Kto jest właścicielem nie wiem,ale możliwe,że nie została zwrócona.Na jej terenie znajduje się jak widać na zdjęciach,jakiś park maszynowy(dużo Ziłów),warsztaty,sklep.Kilka dni temu byłem w Słonimie,tam też jest super synagoga,ta z Różany,to się chowa.Żydzi z USA i Izraela zrobili dach i tak stoi.A w tej nie ma dachu,wszystko niszczeje.Mówił mi gość,który pracuje przy tej synagodze w Różanie,że cały czas zjeżdżają się studenci z Grodna,Mińska itp.Było wiele planów renowacji,ale jak jest widać na zdjęciach.
Old July 13th, 2007, 10:24 AM   #215
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 975

Quote:
Originally Posted by ervinn View Post
więc na Śląsku masz mnóstwo równej i ciekawej XIX i XX-wiecznej zabudowy, a w Rzeszowie czy Białymstoku przedwojenna małomiasteczkowa zabudowa wymieszana z ochydą (i rozmachem) prl-u...
A jak można porównywać miasta śląskie i leżące na Podlasiu. Niemcy inwestowali w swoje wschodnie tereny (do dziś widać, gdzie biegła granica wyjeżdżając z Podlasia w dawne Prusy Wschodnie, gdzie nagle kończą się jeszcze często spotykane drewniane domki i zaczynają duże murowane kamienice kryte czerwoną dachówką). W zaborze rosyjskim były inne realia i inne podejście do inwestycji. Przykładem jest kolej. Niemcy zbudowali gęstą sieć linii kolejowych, aby w razie potrzeby, szybko podciągnąć wojsko pod granicę, a Rosjanie robili coś zupełnie odwrotnego. Nie budowali linii kolejowych aby ewentualny napastnik (czyli Niemcy), nie miał z czego korzystać.

Dawna granica rosyjsko-niemiecka, a potem polsko-niemiecka w Prostkach pod Ełkiem, na Mazurach. Widać kontrast.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old July 13th, 2007, 10:31 AM   #216
ervinn
lublinianin

ervinn's Avatar

Likes (Received): 3

doskonale to rozumiem i znam powody takiego stanu rzeczy, mój post był tylko wyjaśnieniem do postu @Jędrzeja...

poza tym np Białystok wyglądałby przecież dużo lepiej gdyby nie ostatnia wojna...

PS. natomiast na tym zdjęciu, oprócz nawierzchni na drodze (co można szybko zniwelować) nie widzę jakiegoś kontrastu )
ervinn no está en línea   Reply With Quote
Old July 14th, 2007, 08:13 AM   #217
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Kamień w Różanie poświęcony bohaterom wojny ojczyżnianej.

Cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej.

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 10:11 PM.
Old July 14th, 2007, 01:50 PM   #218
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Cmentarz katolicki z kaplicą św.Kazimierza zbudowaną w 1792 r.Na cmentarzu znajdują sie też groby prawosławnych.

Zdjęcie z 1915 roku.

źródło:www.szukamypolski.com

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 11:11 PM.
Old July 16th, 2007, 11:13 AM   #219
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Wczoraj w niedzielę odwiedziłem Nieśwież i Mir.Ale od razu zdjęć nie wrzucę,mam małe zaległości z wcześniejszymi.
Old July 16th, 2007, 11:49 AM   #220
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

KIlka ogólnych,w tle pałac Sapiehów.

Pierwsze z 1915r.(www.szukamypolski.com)

martm liked this post

Last edited by Mariop70; January 27th, 2014 at 11:27 PM.

Reply

Tags
belarus, białoruś, kresy

Thread Tools

Posting Rules