search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 7th, 2017, 08:16 PM   #5741
piotruwg
Registered User

Likes (Received): 1125

Obwieszczenie Wojewody Śląskiego

Obwieszczenie Wojewody Śląskiego Nr IFXIII.7820.69.2013 z dnia 27 lipca 2017 roku zawiadamiające o wszczęciu postępowania w sprawie przeprowadzenia ponownej oceny oddziaływania na środowisko z udziałem społeczeństwa w ramach postępowania o udzielenie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej dla zadania pn. "Budowa drogi ekspresowej S69 (obecnie S1) Bielsko-BIała - Żywiec -Zwardoń, odcinek Przybędza - Milówka (Obejście Węgierskiej Górki)".

http://www.wegierska-gorka.pl/zdjeci...1708071003.pdf

Luki_SL, otto_flick, Tomkisiel liked this post
piotruwg no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 7th, 2017, 09:44 PM   #5742
graf
Registered User

Likes (Received): 0

Znaczy co.... Obwieszczenie 27 lipca, spotkanie w WG 1 sierpnia i p.Łacny nie wiedział, że tam wpisany termin wnoszenia uwag do 5 września??? Nie raz powtarzał że procedura wydania nowej decyzji to czas ok. 2 m-ce więc terminów nie można utrzymać....
Wniosek: Brak kasy a cała reszta to działania pozorowane.... Nikt nie da Wam tyle ile my Wam obiecamy....
graf no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2017, 08:39 AM   #5743
piotruwg
Registered User

Likes (Received): 1125

Zawiadomienie Wojewody Śląskiego

Poniżej zamieszczamy Zawiadomienie Wojewody Śląskiego o podjęciu postępowania w sprawie o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla zadania pn “Budowa drogi ekspresowej S-69 (obecnie S1) Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń, odcinek Przybędza - Milówka (Obejście Węgierskiej Górki) w związku z uzupełnieniem przez inwestora materiału dowodowego.

http://www.wegierska-gorka.pl/zdjeci...1708081334.pdf
Old August 16th, 2017, 11:59 AM   #5744
mover
Registered User

Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by k111 View Post
Przejechanie 27 km po drodze z viaTOLLem to ok 14 zł (licząc najdroższą kategorie) czyli 3,5 litra paliwa. Ciężarówka w górach pali od 30 do nawet 50 litrów na sto kilometrów, tak więc myślę że wprowadzenie opłat na tym krótkim odcinku nie zmniejszy ruchu tirow na tej drodze.
Wczoraj przejechałem się z Bratysławy do Bielska Białej nową Słowacką D3 i naszą S1. Pierwszy raz. Na mapie wygląda fajnie ale mimo gigantycznych kosztów po słowackiej a zwłaszcza naszej stronie... w górę i w dół i znowu... Wiem że to droga przez góry ale wyobrażam sobie jak po tym się jedzie ciężarówką. Droga przez Czechy ma praktycznie tyle samo kilometrów ale góry omija.

Nie dziwie się że Unia Europejska opierała się przed dofinansowaniem np. niedawno oddanego odcinka D3 gdy jednocześnie buduje się praktycznie ekspresówka przez Czechy omijająca góry i nie wydłużająca trasy.

Widziałem TIR-y ale wydaje mi się że po "próbnym" przejeździe wrócą do Cieszyna.

Koncepcja tej drogi miała sens przed UE i Schengen. Poprzednio jechałem przez Zwardoń jakieś 20 lat temu tylko dlatego żeby ominąć czekanie na granicy w Czechach. Ale dziś?
mover no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 01:15 PM   #5745
k111
Registered User

Likes (Received): 14

Jadąc do Bratysławy też wybrałbym Cieszyn i drogę przez Czechy, ale jadąc do Budapesztu lub dalej do Rumuni, Bułgarii czy Turcji jechałbym przez Zwardoń. Zanim otworzyli D3 jadąc w tamte kierunki jeździłem przez Cieszyn a później na Mosty i na Słowację.
k111 no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 01:30 PM   #5746
Richard_P
Registered User

Likes (Received): 2255

Quote:
Originally Posted by mover View Post
Wczoraj przejechałem się z Bratysławy do Bielska Białej nową Słowacką D3 i naszą S1. Pierwszy raz. Na mapie wygląda fajnie ale mimo gigantycznych kosztów po słowackiej a zwłaszcza naszej stronie... w górę i w dół i znowu... Wiem że to droga przez góry ale wyobrażam sobie jak po tym się jedzie ciężarówką. Droga przez Czechy ma praktycznie tyle samo kilometrów ale góry omija.
A niby gdzie góry omija? Ta wspinaczka w Mostach koło Jabłonkowa i dwa pasy pod górkę to dokładnie to samo co wdrapywanie się za Milówką. Jedyna różnica to brak obejścia Węgierskiej Górki podczas gdy obwodnica Trzyńca jest już bliska ukończenia - to jest jedyne co dalej daje jakąś tam przewagę nad opcją przez Czechy.
Richard_P está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 01:37 PM   #5747
kdpy
Registered User

Likes (Received): 302

Quote:
Koncepcja tej drogi miała sens przed UE i Schengen. Poprzednio jechałem przez Zwardoń jakieś 20 lat temu tylko dlatego żeby ominąć czekanie na granicy w Czechach. Ale dziś?
Otóż nie do końca. Obwodnica Bielska-Białej wyprowadziła tranzyt z dużego miasta (korki jednak nie zmalały, bo więcej ludzi przesiadło się na auta ), a odcinek Bielsko-Żywiec wyprowadził spory ruch aglomeracyjny z drogi o standardzie podrzędnej DW. W Węgierskiej Górce i okolicznych miejscowościach ruch nie jest może gigantyczny, ale stanowi problem i przydałaby się jednak obwodnica (można nawet zrezygnować z 2x2 na części przebiegu i zrobić w całości 1x2, ale wyprowadzenie ruchu jest potrzebne). W oszczędności można się było bawić co najwyżej na południe od Milówki.
kdpy no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 03:53 PM   #5748
Jaźwiec
Registered User

Jaźwiec's Avatar

No dobra, ale rozpatrujemy tą drogę jako międzynarodową czy jako przelotową o znaczeniu lokalnym. Bo jeśli to drugie to zupełnie zmienia się koncepcja, zwłaszcza finansowania...
Old August 16th, 2017, 05:52 PM   #5749
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 15930

Ostatnio dostałem odpowiedź od GDDKIA, czy planują zmienić przebieg E75 do Zwardonia, tak jak to robią Słowacy, to dostałem odpowiedź, że żadne rozmowy nie są prowadzone
Old August 16th, 2017, 07:36 PM   #5750
MarcinKop
Registered User

MarcinKop's Avatar

Likes (Received): 190

Quote:

Nie dziwie się że Unia Europejska opierała się przed dofinansowaniem np. niedawno oddanego odcinka D3 gdy jednocześnie buduje się praktycznie ekspresówka przez Czechy omijająca góry i nie wydłużająca trasy.

Widziałem TIR-y ale wydaje mi się że po "próbnym" przejeździe wrócą do Cieszyna.

Widziałeś i jechałeś kiedyś A4 w Niemcach całą?? Bzdety pisz na sąsiadów forum.

kubazie88 liked this post
MarcinKop está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 16th, 2017, 07:42 PM   #5751
MarcinKop
Registered User

MarcinKop's Avatar

Quote:
Originally Posted by kdpy View Post
Otóż nie do końca. Obwodnica Bielska-Białej wyprowadziła tranzyt z dużego miasta (korki jednak nie zmalały, bo więcej ludzi przesiadło się na auta ), a odcinek Bielsko-Żywiec wyprowadził spory ruch aglomeracyjny z drogi o standardzie podrzędnej DW. W Węgierskiej Górce i okolicznych miejscowościach ruch nie jest może gigantyczny, ale stanowi problem i przydałaby się jednak obwodnica (można nawet zrezygnować z 2x2 na części przebiegu i zrobić w całości 1x2, ale wyprowadzenie ruchu jest potrzebne). W oszczędności można się było bawić co najwyżej na południe od Milówki.
Kolego masz pojęcie o czym piszesz czy tylko tak twierdzisz?? Racja 1500 tirów teraz to jezdzi z i od Zwardonia po 3 miesiecach puszczenia drogi. Ten Zwardoń to jakaś potężna strefa
Old August 16th, 2017, 08:55 PM   #5752
mover
Registered User

Quote:
Originally Posted by k111 View Post
Jadąc do Bratysławy też wybrałbym Cieszyn i drogę przez Czechy, ale jadąc do Budapesztu lub dalej do Rumuni, Bułgarii czy Turcji jechałbym przez Zwardoń. Zanim otworzyli D3 jadąc w tamte kierunki jeździłem przez Cieszyn a później na Mosty i na Słowację.
Jest jakaś droga na Słowacji w kierunku Węgier ze Zwardonia oprócz D3?

Oczywiście że ktoś będzie tą drogą jeździł ale pamiętajcie że nowa D3 kosztowała ok. 1 mld euro a sama obwodnica Bielska Białej 1 mld zł. Przyszłe tunele i reszta już zbudowanej drogi to kilka mld zł.

Jak na drogę która już za chwile będzie miała co najmniej równorzędną alternatywę to bardzo dużo.

Last edited by mover; August 16th, 2017 at 09:01 PM.
mover no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2017, 09:35 PM   #5753
adamino
Registered User

Likes (Received): 402

Quote:

Porównałem obie trasy "na papierze" tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showpo...postcount=2921
adamino no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2017, 10:22 PM   #5754
arekmiz
Registered User

Likes (Received): 143

Dziś sobie jechałem od Koniakowa do Żywca (jestem na urlopie w tych pięknych okolicach). W Milówce na tym zakichanym rondku zlikwidowali tą kostkę i wylewali asfalt. Już Tiry go nie zniszczą.
arekmiz no está en línea   Reply With Quote
Old August 17th, 2017, 11:01 PM   #5755
kdpy
Registered User

Quote:
Originally Posted by MarcinKop View Post
Kolego masz pojęcie o czym piszesz czy tylko tak twierdzisz?? Racja 1500 tirów teraz to jezdzi z i od Zwardonia po 3 miesiecach puszczenia drogi. Ten Zwardoń to jakaś potężna strefa
Gdzie ja piszę o 1500 tirach? Po prostu droga ta przecina kilka miejscowości i jej standard nie jest wysoki. Nie ma dramatu, ale przydałoby się jej ukończenie. Kierowcy ciężarówek korzystają z nawigacji i w miarę aktualizacji będą wybierać DK/S1
Jeśli ukończenie trasy nie jest potrzebne, bo powstaje dobra droga alternatywna przez Czechy i DK/S1 będzie mieć drugorzędne znaczenie, to dlaczego strona Polska wpuszcza na nią ruch ciężki ? W innych regionach raczej dąży się do tego, aby ruch ciężki korzystał z dróg o najwyższym standardzie, aby zapewnić spokój społeczności lokalnej, szczególnie jeśli czas przejazdu i długość trasy są bardzo podobne. W Łodzi po ukończeniu Obwodnicy Wschodniej podjęto działania mające na celu wyrzucenie ruchu ciężkiego z miasta, a tutaj się robi na odwrót .
Poza tym Czesi pod wpływem wzrostu ruchu na I/11 mogą zdecydować się na zmianę przepisów i objęcie jej winietami, a wówczas osobówki przerzucą się na Zwardoń.

Zrezygnować z drugiej jezdni na części przebiegu i budować w całości jako 1x2.

EDIT: Jeśli uznajemy, że ,,droga ma znaczenie lokalne'', więc dokończenie ekspresówki ,,nie jest potrzebne'', to należy wprowadzić na niej ograniczenie tonażu, aby ciężki tranzyt przeniósł się na drogę o znaczeniu tranzytowym, podobnym czasie przejazdu i długości, która co najlepsze po polskiej stronie jest w całości ekspresówką, a więc jej szkodliwość dla lokalsów jest praktycznie zerowa (obecność ekranów i bak przebiegu przez teren zabudowany).

Last edited by kdpy; August 17th, 2017 at 11:24 PM.
Old August 18th, 2017, 07:23 AM   #5756
equest
Registered User

Likes (Received): 751

Quote:
Zrezygnować z drugiej jezdni na części przebiegu i budować w całości jako 1x2.
Taka zmiana, na tym etapie nie ma już sensu. Jest projekt na 2x2, wniosek o ZnRID.
Obejście WG to dwa tunele w jednym kierunku i tak trzeba by budować tunele ewakuacyjne.
A to oznacza zmiany projektu i ponowne uzyskiwanie ZnRID.
equest está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 18th, 2017, 07:54 AM   #5757
MarcinKop
Registered User

MarcinKop's Avatar

Tak wywalić jeden tunel by wybudować i tak dwa tunele. Raczej tunel i tunelik. To jest właśnie przykład jak Polacy wywalają pieniądze w błoto. Drugi argument też śmieszny. Wprowadzić ograniczenie którego nie można wprowadzić. Ta droga jest związana umową międzynarodową i jest drogą teanzytową. Wiem wiem zawsze można zerwać taką umowę w tym to my jesteśmy najlepsi. Lepiej niszczyć niż tworzyć.

SRC_100, db84 liked this post
Old August 18th, 2017, 09:38 AM   #5758
Ahmeni
Registered User

Ahmeni's Avatar

Likes (Received): 112

1. D3 i S1 stanowią część korytarza TEN-T Bałtyk-Adriatyk, więc argument o wyłącznie lokalnym znaczeniu tego odcinka jest chybiony.
2. Z obserwacji - własnych i współpracowników - wynika, że wzrost natężenia ruchu ciężkiego jest niewielki w porównaniu z wzrostem natężenia ruchu osobowego. Wszyscy skupili się tylko na ciężarówkach, a wydaje się że to nie one są główną przyczyną zatykania się odcinka Kamesznica-Przybędza. Podkreślam, jest to obserwacja a nie pomiar.
3. Wprowadzenie bezwzględnego ograniczenia DMC na ww. odcinku będzie zabijało lokalną przedsiębiorczość, natomiast jak pokazuje praktyka na drogach takich jak Żywiec-Gilowice-Ślemień czy Jeleśnia-Pewel Wielka ograniczenia z wyłączeniem ruchu lokalnego są na tyle trudne do wyegzekwowania, że nieskuteczne.
4. Około dwóch lat temu przygotowując materiały w sprawie dotacji otrzymałem informację że przebieg E75 ma zostać przełożony na S1 i D3 niezwłocznie po uzyskaniu ich pełnej ciągłości.

kdpy, dugiPL liked this post
Ahmeni no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2017, 11:54 AM   #5759
kdpy
Registered User

Quote:
Originally Posted by MarcinKop View Post
Tak wywalić jeden tunel by wybudować i tak dwa tunele. Raczej tunel i tunelik. To jest właśnie przykład jak Polacy wywalają pieniądze w błoto. Drugi argument też śmieszny. Wprowadzić ograniczenie którego nie można wprowadzić. Ta droga jest związana umową międzynarodową i jest drogą teanzytową. Wiem wiem zawsze można zerwać taką umowę w tym to my jesteśmy najlepsi. Lepiej niszczyć niż tworzyć.
Kolega sam przyznał, że droga ma znacznie międzynarodowe. Dlatego należy ją dokończyć. To wstyd, że nie ma ani jednej kompletnej drogi szybkiego ruchu z Polski na Słowację. Czesi także ślimaczą przy D11 jednak na szczęście S3 będzie ukończona. Poza tym skoro Słowacy blokowali tranzyt do czasu ukończenia przygranicznego odcinka D3 to dlaczego my nie możemy tego robić do czasu ukończenia S1? Osobiście jestem przeciwnikiem zakazu, jednak uważam ukończenie S1 w obecnej perspektywie za konieczne. Przepis o dwóch rurach przy jednej jezdni jest nieuzasadniony i moim zdaniem powinno się go zmienić. Spokojnie wystarczyłby jeden tunel ewakuacyjny. Tunele górskie w Polsce są strasznie rozdmuchane finansowo i przez to tak niechętnie podchodzi się u nas do budowy dróg szybkiego ruchu w górach. W wielu krajach nowe tunele autostradowe nie posiadają pasów awaryjnych, a u nas mają one asfaltową rezerwę pod trzeci pas...
Old August 18th, 2017, 05:57 PM   #5760
MarcinKop
Registered User

MarcinKop's Avatar

Quote:
Kolega sam przyznał, że droga ma znacznie międzynarodowe. Dlatego należy ją dokończyć. To wstyd, że nie ma ani jednej kompletnej drogi szybkiego ruchu z Polski na Słowację. Czesi także ślimaczą przy D11 jednak na szczęście S3 będzie ukończona. Poza tym skoro Słowacy blokowali tranzyt do czasu ukończenia przygranicznego odcinka D3 to dlaczego my nie możemy tego robić do czasu ukończenia S1? Osobiście jestem przeciwnikiem zakazu, jednak uważam ukończenie S1 w obecnej perspektywie za konieczne. Przepis o dwóch rurach przy jednej jezdni jest nieuzasadniony i moim zdaniem powinno się go zmienić. Spokojnie wystarczyłby jeden tunel ewakuacyjny. Tunele górskie w Polsce są strasznie rozdmuchane finansowo i przez to tak niechętnie podchodzi się u nas do budowy dróg szybkiego ruchu w górach. W wielu krajach nowe tunele autostradowe nie posiadają pasów awaryjnych, a u nas mają one asfaltową rezerwę pod trzeci pas...
Dlaczego nie można wprowadzić ograniczenia?? Śmieszny jesteś cytujesz mnie nie czytając. Bo już dawno dawno temu podpisaliśmy umowę międzynarodową w której stwierdziliśmy że nasz odcinek do granicy spełnia wymagania umowy którą to podpisaliśmy jeszcze dawniej dawniej temu. Słowacy wywiązali się z tej dawniej dawniej temu dopiero w tym roku my po zakończeniu tunelu Emilia i modernizacji drogi powiatowej Przybędza-Kamesznica.

Reply

Tags
śląskie, żywiec, bielsko, bielsko-biała, dk69, droga ekspresowa, tunele

Thread Tools

Posting Rules