search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 18th, 2017, 06:18 PM   #5761
equest
Registered User

Likes (Received): 751

Quote:
Originally Posted by kdpy View Post
Przepis o dwóch rurach przy jednej jezdni jest nieuzasadniony i moim zdaniem powinno się go zmienić. Spokojnie wystarczyłby jeden tunel ewakuacyjny.
@kdpy odrobinę namieszałeś.
1.Jeżeli budujemy jeden tunel z drogą o ruchu dwukierunkowym, to musi powstać obok tunel ewakuacyjny dla tunelu głównego.
2.Jeżeli budujemy drogę o dwóch jednokierunkowych jezdniach ( dwa równoległe tunele ) to te tunele, wzajemnie stanowią dla siebie tunele ewakuacyjne.

elot360 liked this post
equest no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 18th, 2017, 08:02 PM   #5762
John Deere
SZY

John Deere's Avatar

Powie mi ktoś jakie były powody ograniczenia tranzytu przez Skalite? Nigdy w ten temat nie wnikałem, ale jeżdżąc tamtędy logiczne wydawało mi się, że jednym z głównych powodów ograniczenia tranzytu był ten obiekt inżynierski:
https://www.google.pl/maps/@49.50345...7i13312!8i6656
Old August 18th, 2017, 08:10 PM   #5763
kdpy
Registered User

Likes (Received): 302

Quote:
Originally Posted by MarcinKop View Post
Śmieszny jesteś cytujesz mnie nie czytając.
Śmieszny jesteś zarzucając mi nie czytanie swoich wpisów, mimo że jest inaczej.
Quote:
Bo już dawno dawno temu podpisaliśmy umowę międzynarodową w której stwierdziliśmy że nasz odcinek do granicy spełnia wymagania umowy którą to podpisaliśmy jeszcze dawniej dawniej temu. Słowacy wywiązali się z tej dawniej dawniej temu dopiero w tym roku my po zakończeniu tunelu Emilia i modernizacji drogi powiatowej Przybędza-Kamesznica.
To, że stwierdziliśmy że DK1 spełnia wymogi nie oznacza, że duży ruch osobowy jest komfortowy dla mieszkańców i kierowców. To tak jakby stwierdzić, że S7 jest niepotrzebna, bo na DK7 wymienili asfalt. W poprzednim wpisie pisałem, że jestem przeciwnikiem zakazu, powinno się jednak moim zdaniem zrealizować OWG.

Wracając do umów międzynarodowych, do 2030 roku musimy zrealizować sieć bazową, w której znajduje się CAŁA S1. Lepiej to zrobić teraz, gdy mam nadzieję, wkrótce będzie ważne DŚU i ZnRID, niż czekać 10 lat i szykować papiery od nowa.
kdpy no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2017, 09:12 PM   #5764
Richard_P
Registered User

Likes (Received): 2255

Quote:
Originally Posted by John Deere View Post
Powie mi ktoś jakie były powody ograniczenia tranzytu przez Skalite? Nigdy w ten temat nie wnikałem, ale jeżdżąc tamtędy logiczne wydawało mi się, że jednym z głównych powodów ograniczenia tranzytu był ten obiekt inżynierski:
https://www.google.pl/maps/@49.50345...7i13312!8i6656
Wbrew pozorom ten obiekt jest duży i raczej nie stanowił ograniczenia a już na pewno nie tonażowego Moim zdaniem rozchodziło się o bardzo podrzędny charakter drogi 12 która momentami przypomina podrzędną powiatówkę stąd wpuszczenie tam dużych samochodów ciężarowych byłoby momentami niebezpieczne. O tym jak ta droga jest wąska można przekonać się chociażby na podstawie tego zdjęcia gógli - minięcie się dwóch dostawczaków mogłoby być problematyczne a teraz wyobraź sobie dwie ciężarówki obok siebie. A w zasadzie nie musisz sobie wyobrażać bo na innym kawałku znalazłem taki obrazek (klik)

SRC_100 liked this post
Richard_P no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 04:34 PM   #5765
mover
Registered User

Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by MarcinKop View Post
Tak wywalić jeden tunel by wybudować i tak dwa tunele. Raczej tunel i tunelik. To jest właśnie przykład jak Polacy wywalają pieniądze w błoto.
Taki "tunelik" wybudowali Słowacy na nowej D3:

http://i.imgur.com/B4ALF3g.jpg

Tunel główny też jakby inny niż nasz projektowany:

http://i.imgur.com/mCj987R.jpg

Prawdopodobnie przypuszczają że dużego ruchu nie będzie tu przez dziesięciolecia a drogę budują po to żeby mieć bezpośrednie połączenie z Polską a nie tylko przez Czechy.

To co my projektujemy to faktycznie może być przykład "wywalania pieniędzy w błoto". Bez kontynuacji po stronie słowackiej wg. mnie tak jest na pewno.
mover no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 05:23 PM   #5766
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 15930

Może zróbmy w końcu coś od A do Z za jednym razem i porządnie. Półśrodków na S1(69) już wystarczy.

dominobb, db84, equest, Maciej, Jasq and 3 others liked this post
Luki_SL no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2017, 07:15 PM   #5767
Maciej
Registered User

Likes (Received): 139

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Może zróbmy w końcu coś od A do Z za jednym razem i porządnie. Półśrodków na S1(69) już wystarczy.
Zwyczajowo 2 x "półśrodek" kosztuje ok 40% drożej niż inwestycja kompleksowa ...

Luki_SL liked this post
Maciej no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 12:04 AM   #5768
kdpy
Registered User

Quote:
Originally Posted by mover View Post
Bez kontynuacji po stronie słowackiej wg. mnie tak jest na pewno.
No to kolegę rozczaruję.
1. Odcinek Zwardoń-Svrcinovec zrealizowany 1x2.
2. Odcinek Svrcinovec-Cadca realizacja 2x2.
3. Odcinek Cadca-Dunajov zrealizowany 1x2; oznaczony jako DK z powodu 1 czy 2 skrzyżowań kolizyjnych
4. Odcinek Dunajov-Źilina dziura; planowana realizacja
5. Obwodnica Żiliny 2x2 częściowo gotowe, reszta w realizacji.
Także po stronie słowackiej brakuje tak naprawdę tylko jednego odcinka, bo sporą część stanowi quasi-ekspresówka.

Skoro mamy ignorować zobowiązanie do ukończenia sieci bazowej w 2030 roku to dlaczego nie możemy zignorować zobowiązania do puszczania ciężarówek przez WG? Przez WG wiele lat nie jeździły ciężarówki i jakoś się dało żyć. Żeby nikt mi nie zarzucił, jestem przeciwnikiem zakazu, uważam jednak, że powinniśmy się wywiązać ze zobowiązań międzynarodowych nakazujących nam ukończenie S1.
Old August 20th, 2017, 09:16 AM   #5769
mover
Registered User

Quote:
No to kolegę rozczaruję.
1. Odcinek Zwardoń-Svrcinovec zrealizowany 1x2.
2. Odcinek Svrcinovec-Cadca realizacja 2x2.
3. Odcinek Cadca-Dunajov zrealizowany 1x2; oznaczony jako DK z powodu 1 czy 2 skrzyżowań kolizyjnych
4. Odcinek Dunajov-Źilina dziura; planowana realizacja
5. Obwodnica Żiliny 2x2 częściowo gotowe, reszta w realizacji.
Także po stronie słowackiej brakuje tak naprawdę tylko jednego odcinka, bo sporą część stanowi quasi-ekspresówka.
Odcinek Svrcinovec-Żilina obsługuje również trasę przez Czechy. Będzie on cały dwujezdniowy. Odcinek Svrcinovec-Zwardoń jednojezdniowy. Twoje zestawienie pokazuje jak Słowacy traktują odcinek przez Zwardoń. I mają rację.

Last edited by mover; August 20th, 2017 at 09:26 AM.
Old August 20th, 2017, 11:48 AM   #5770
equest
Registered User

Quote:
Odcinek Svrcinovec-Żilina obsługuje również trasę przez Czechy. Będzie on cały dwujezdniowy. Odcinek Svrcinovec-Zwardoń jednojezdniowy. Twoje zestawienie pokazuje jak Słowacy traktują odcinek przez Zwardoń. I mają rację.
To raczej nie kwestia traktowania tylko olbrzymich kosztów.
Po cóż mieli je ponosić, skoro po naszej stronie jest odcinek jedno jezdniowy.

SRC_100 liked this post
Old August 20th, 2017, 12:18 PM   #5771
MarcinKop
Registered User

MarcinKop's Avatar

Likes (Received): 190

Typowy Polak. Zrobić prowizorke wydać kupe kasy a później się dorobi. Tylko te później wiekszy koszty o 40 procent minimum. No i finalnie będziemy mieli cale 9 tuneli zamiast 6 na kilku kilometrach. To faktycznie prawdziwa oszczędność. Może poprostu my chcemy dorównać Austrii w ilosci tuneli😀
MarcinKop está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 20th, 2017, 12:26 PM   #5772
equest
Registered User

@MarcinKop twój wpis pod moim może sugerować iż to ja jestem zwolennikiem takich oszczędności.
Podkreślę, zawsze opowiadam się za rozwiązaniami docelowymi.
Old August 20th, 2017, 12:52 PM   #5773
Maciej
Registered User

Quote:
Śmiem wątpić. W terenie górzystym ilość miejsc gdzie można wyprzedzić inne pojazdy jest mała - kręta droga + spadki + większa szybkość powoduje że mamy głównie linię ciągłą. Wystarczy że trafi się "spokojny doładowany TIR" i mamy ogromny sznur poruszający się 70 km/h. Przeczy to założeniom trasy szybkiego ruchu. O tym jaki byłby/będzie ruch na tej drodze gdyby była to normalna S trudno się wypowiadać. Do tej pory jest to klasyczna sytuacja: Dlaczego nikt tędy nie jeździ ? Bo nie ma dobrej drogi. Dlaczego nie budujecie drogi? Bo nikt tędy nie jeździ...
Old August 20th, 2017, 01:53 PM   #5774
mover
Registered User

Quote:
Originally Posted by Maciej View Post
Śmiem wątpić. W terenie górzystym ilość miejsc gdzie można wyprzedzić inne pojazdy jest mała - kręta droga + spadki + większa szybkość powoduje że mamy głównie linię ciągłą. Wystarczy że trafi się "spokojny doładowany TIR" i mamy ogromny sznur poruszający się 70 km/h. Przeczy to założeniom trasy szybkiego ruchu. O tym jaki byłby/będzie ruch na tej drodze gdyby była to normalna S trudno się wypowiadać.
Pełna zgoda. Ale może nie ma co się spinać skoro od września będzie równorzędna alternatywa przez Czechy? Bo Słowaków nie zmusimy do budowy drugiej jezdni i chyba sami też nie będziemy jej dobudowywać od Żywca do Zwardonia.

Lider16 liked this post
Old August 20th, 2017, 02:05 PM   #5775
Luki_SL
Moderator

Luki_SL's Avatar

Likes (Received): 15930

Jaka alternatywa, zapominasz o odcinku od granicy czeskiej do D3.
Old August 20th, 2017, 02:13 PM   #5776
Maciej
Registered User

Quote:
Originally Posted by Luki_SL View Post
Jaka alternatywa, zapominasz o odcinku od granicy czeskiej do D3.
Zresztą odcinek Hradek - granica też jest jednojezdniowy ?

kdpy, Luki_SL liked this post
Old August 20th, 2017, 02:37 PM   #5777
Maciej
Registered User

Quote:
Jak już mówimy o "mądrym" postępowaniu Słowaków to powiedz czemu budują odcinek Svrcinovec-Cadca dwujezdniowy? przecież tunel Horelica jest jednojezdniowy ( i droga dalej także )
Old August 20th, 2017, 03:02 PM   #5778
kdpy
Registered User

@mover Słowacy po prostu tak mają, że pakują 1x2/2+1 tam gdzie się da. U nich nawet jeden odcinek D1 jest jednojezdniowy, a chyba nie powiesz, że D1 nie ma ich zdaniem potencjału. Odcinek przygraniczny był bardzo drogi, miał tunele i olbrzymie estakady, Polacy także nie chcieli budować dwóch jezdni, więc z zadowoleniem wybrano 1x2. S1 ma i tak większy sens od dużo droższej S19 Babica-Barwinek, gdzie do granicy Polacy chcą dociągnąć 2x2, a po stronie słowackiej jeszcze wiele lat będzie tylko zwykła krajówka. Tymczasem jak już wspomniałem za kilka lat droga Zilina-Zwardoń będzie w całości bezkolizyjna, z 2x2 na części przebiegu.
A rozbudowane I/11 to jak kolega przede mną wspomniał nie będzie żadna dalnica, tylko bezkolizyjne DK, z drugą jezdnią na części przebiegu o standardzie zbliżonym do naszej S1. Na dodatek droga ta będzie się włączać do D48 ok. 7 km na zachód od Czeskiego Cieszyna, więc przez te 7 km trzeba będzie mieć winietę, ewentualnie będzie można wybrać krótszą trasę, ale zwykłą i kolizyjną krajówką. Przeciętny kierowca osobówki jak popatrzy na mapę i zobaczy ekspresówkę i krajówkę to wybierze to pierwsze.
S3 także była dawniej pozornie niepotrzebna, bo można było jechać przez Niemcy, a dzisiaj na zwężeniach przy odcinkach jednojezdniowych tworzą się wielokilometrowe korki. Zresztą nie tak dawno w tym wątku była dyskusja, w której stwierdzono, że ruch na odcinku Żywiec-Przybędza jest tak duży, że przydałaby się dobudowa drugiej jezdni. Zdecydowana większość ruchu na krajówkach to ruch lokalny tworzony przez ludzi jeżdżących do pracy, na zakupy itd.

Maciej, geogregor liked this post
Old August 20th, 2017, 04:10 PM   #5779
dominobb
Registered User

Likes (Received): 4606

Quote:
@mover Słowacy po prostu tak mają, że pakują 1x2/2+1 tam gdzie się da. U nich nawet jeden odcinek D1 jest jednojezdniowy, a chyba nie powiesz, że D1 nie ma ich zdaniem potencjału.
A czy zwróciłeś uwagę, jaki odcinek D1 jest jednojezdniowy? Baharovce - Branisko z 5-kilometrowym tunelem, wybudowanym jeszcze przed wstąpieniem Słowacji do UE!
dominobb no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2017, 09:07 AM   #5780
Ahmeni
Registered User

Ahmeni's Avatar

Likes (Received): 112

Quote:
Przez WG wiele lat nie jeździły ciężarówki i jakoś się dało żyć.
Co Ty za bzdury opowiadasz? Przez Węgierską Górkę odkąd pamiętam jeździ mnóstwo ciężarówek, w tym wiele mocno przeładowanych drewnem. Ciężarówki nie jeździły przez granicę, ale w Górce, Milówce czy Rajczy nigdy ich nie brakowało.
Zaczyna mnie już irytować dramaturgia z jaką mówi się i pisze o straszliwych tirach ze Słowacji, podczas gdy nikt nigdy nie zauważył przeładowanych "prag" które przez ostatnie kilkanaście lat rozp****ły połowę mostów na żywiecczyźnie.
Zgadzam się, że obecne natężenie ruchu w WG jest bardzo, ale to bardzo uciążliwe. Mam tylko wątpliwości, czy ograniczanie tonażu wiele by tu zmieniło. Ruch ciężki powoduje degradację drogi, ale to ruch "lekki" w największym stopniu powoduje korki.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to ja się czuję bezpieczniej teraz, kiedy wszyscy z konieczności suną powoli niż dawniej, kiedy na Zielonej w WG wyprzedzał mnie na podwójnej ciągłej tir robiący ponad 70 w zabudowanym.

Czekfra, Dyziol84, Elineusz liked this post

Last edited by Ahmeni; August 21st, 2017 at 09:55 AM.
Ahmeni no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
śląskie, żywiec, bielsko, bielsko-biała, dk69, droga ekspresowa, tunele

Thread Tools

Posting Rules