daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old October 21st, 2007, 10:54 AM   #1
begovo.BL
BANNED

Likes (Received): 0

(N) [Norveška/Норвешка/Norge] iz mog ugla I [Oslo]

Svoju reportazu o Norveskoj pocecu s njenim glavnim gradom i destinacijom koju sam prvu posjetio.

Moj prvi susret s Norveskoj nije djelovao pretjerano obecavajuci. Bilo je ljeto, sredina jula, a kroz prozor aviona se nista nije moglo vidjeti osim tmurnih kumuloninbusa. Stalno mi je prolazilo kroz moj dragi jug.
Pilot je najvio da je temperatura u Oslu 13 stepeni i da je dan kisovit.
Nalazili smo se na samo nekoliko kilometara od aerodroma koji je smjesten u Gardermoenu 45km sjevero-istocno od Osla, a kroz prozor aviona i dalje se nista nije moglo vidjeti.
Na samo nekoliko stotina metara od tla prvi put mi se prikazala Norveska. I ono sto sam vidio me je odusevilo. Smaragdno zelene poljane i sume na sve strane, tu i tamo neka drvena kuca, tradicionalno crvene boje. Norveska bas onakva kakvu sam je i zamisljao.

Nakon uzasnog sletanja zbog jakog bocnog vjetra i kise konacno smo bili u zgradi aerodroma. Inace u Norvesku sam dosao letom iz Danske tako da nije bilo provjeravanja putnih isprava.
Zgrada aerodroma mi se jako svidjela, drvo je koristeno u ogrmonim kolicinama, sve je novo i besprijekorno cisto, moze se reci i sterilno.

S aerodroma do grada smo isli busom prilagodjenim za tu namjenu, niskopodan, ogromni pretinci za prtljag, ali zato harminika autobus, koji je uz to bio prilicno star i razdrndan.

Put od aerodroma do Osla nije obecavao, priroda je i dalje bila lijepa, ali sve sa strane sto sam vidio nije mi odavalo utisak da se nalazim u najbogatijoj drzavi u Evropi.

Nakon sat vremena voznje dosli smo na glavnu zeljeznicku-autobusku stanicu u Oslu. Autobuska stanica je prilicno stara i nije pretjerano uredna. Nalazi se u samom centru grada.

Oko stanica je nekoliko novih objekata kao sto je npr hotel SAS Radisson, koji inace mozete vidjeti u sve i jednom skandinavskom gradu i koji najcesce uruznjava grad i potpuno odudara od ostalih objekata i cjeline. U Oslu nije bio bas takav slucaj.

Moj prvi susret s Oslom je bio pomalo razocarenje, od Norveske sam ocekivao nesto kao od Monaka, ali bogatstvo ili uredjenost nije bila vidljiva na ulicama ovog grada.

Javni prevoz

Inace Oslo ima dobar javni prevoz, iako je malen grad, oko 500.000 st. ima metro ili Tunnelbane (T-Bane) kako ga oni zovu. Pored metroa tu su i tramvaji i autobusi. Karta je povoljno i to je mi je bilo najjeftinije od svega u Norveskoj.

Metro pokriva manje-vise cijeli grad, medjutim samo linije koje se krecu po centru su ucestale, ostale linije koje voze ka predgradjima imaju takt na 30min, sto je po meni nevjerovatno za nesto sto se zove metro.
Stanice Oslo metroa su uglavnom stare i prljave, vozila su jos starija i razdrndana i sva skripe. Jedino sto mi se svidjelo je to da su vozila siroka, tako da imate po 3 sjedista sa obe strane.

Sto je interesantno da vas metro vodi daleko od grada na izletista koja se nalaze u okolini Osla.
begovo.BL no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old October 21st, 2007, 10:55 AM   #2
begovo.BL
BANNED

Stari dijelovi

Kada se kaze Norveska meni je prva asocijacija fjord i crvene drvene kuce. To je ono zbog cega sam i dosao u Norvesku. Sam grad Oslo skoro vise da nema tih starih drvenih dijelova. O tim dijelovima, koliko sam ja primijetio, niko ne brine niti se sredjuju.

Old October 21st, 2007, 11:06 AM   #3
hercegovac_nin0
stress op sommige hier

hercegovac_nin0's Avatar

Likes (Received): 1

Den Haag je zakon za Oslo!
In de avond gaan we verder een feest is wat je ziet dus,Alle pappies en alle mammies bouncen op de beat en,in de avond gaan we verder een feest is wat je ziet dus,Alle pappies en alle mammies, iedereen geniet.
Den Haag on SCC
hercegovac_nin0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 11:06 AM   #4
begovo.BL
BANNED

Kao sto se vidi na ovim slikama sam grad Oslo nije pretjerano uredjen, cak sta vise mogu slobodno reci da me po uredjenosti vise podsjeca na blakanski grad nego na Skandinaviju. Ulice nisu poplocane, nego su asfaltirane, samo rijetke ulice u centru imaju ploce.
Plocnici, a i sam kolovoz je u losem stanju, pa postoji dosta ulica sa rupama, rinzoli takodjer osteceni, okrnjeni. Mnoge fasade zapustene, kao i zelene povrsine. Stambena naselja u Oslu su me vise podsjetila na komunisticke dijelove Praga, ne racunajuci vesele praske boje, nego na Skandinaviju.
Generalno infrastruktura mi je djelovala jako losa i grad prilicno zapusten, centar je tu izuzetak.

Ilustracija:

Old October 21st, 2007, 11:16 AM   #5
begovo.BL
BANNED

Centar

Sad cu malo centar prikazati da ne pomislite da je sve lose.

Glavna pjesacka ulica, prostire se od zeljeznicke stanice pa prema kraljevom dvorcu. Klasicna pjesacka zona svakog drugog evropskog grada, nista posebno i nista interesantno.

Jedan dio ove ulice je otvoren za vozila i po meni je to najljepse sta Oslo ima da ponudi, bar sto se arhitekture tice.

Parlament

Unvierzitet

Old October 21st, 2007, 11:24 AM   #6
begovo.BL
BANNED

Kraljevska palata

Izgradjena je u XIX v. kao rezidencija svedskog kralja u Norveskoj, danas je rezidencija norveskog kralja.
Sama gradjevina nista posebno i nista spektakularno, oko nje se nalazi park koji je simpatican.
Postoje i ture za obilazak palate, ali su rijetke i tesko ih je uhvatiti.

Old October 21st, 2007, 11:26 AM   #7
hercegovac_nin0
stress op sommige hier

hercegovac_nin0's Avatar

Likes (Received): 1

centar je fin
In de avond gaan we verder een feest is wat je ziet dus,Alle pappies en alle mammies bouncen op de beat en,in de avond gaan we verder een feest is wat je ziet dus,Alle pappies en alle mammies, iedereen geniet.
Den Haag on SCC
hercegovac_nin0 no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 11:29 AM   #8
begovo.BL
BANNED

Nastavljam sa centrom.

Ovo je cini mi se nekakva galerija ili atelje ili tako nesto slicno, ne drzite me za rijec.
Inace zanimljiva gradjevina, ali u ruznom okruzenju, nalazi se odmah iza glavne ulice, ali taj dio grada nije pretjerano sredjen.

Najsladje u Oslu, ko poznaje marku zna o cemu pricam

Old October 21st, 2007, 11:35 AM   #9
begovo.BL
BANNED

Gradska vijecnica

Gradjena je 20 godina izmedju 1930-1950 godine. Poznata je po tome sto se u njoj odrzava ceremonija nobelove nagrade. Meni se iskreno ne svidja, smatram da potpuno odudara od okruzenja, a i djeluje bas hladno.

Centar za nobelovu nagradu za mir

Last edited by begovo.BL; October 21st, 2007 at 11:42 AM.
Old October 21st, 2007, 11:49 AM   #10
begovo.BL
BANNED

Oslo na vodi

Sto me je iznenadilo da Oslo uopste ne zivi na vodi. Glavna ulica je udaljena od mora nekih 50-ak metara, a kada se nalazite u njoj uopste nemate osjecaja da je more tako blizu. Skoro sve obale grada su zauzete raznim tvornickim i luckim objektima.

Da bi se Oslo koliko toliko vratilo na svoje obale izgradjen je marina koja se sastoji i od trznih centara, kafica, stanova, poslovnih prostora.

Old October 21st, 2007, 11:51 AM   #11
begovo.BL
BANNED

nova Opera

Jos jedan pokusaj da se Oslo priblizi moru je nova Opera, koja je jos u izgradnji.

Old October 21st, 2007, 11:55 AM   #12
Dragan
Registered User

Dragan's Avatar

Likes (Received): 8

aerodrom u Oslu je izgradjen pre 10 godina a sto se tice Osla i neurednosti istina je da je neuredniji od ostalih gradova u Norveskoj jer u njemu od 550 000 stanovnika vise od 1/3 zive stranci i to iz Pakistana, Irana, Somalije itd. a zna d aoni nevode bas mnogo brige o prirodi i cistoci. Sto se tice autobuske stanice nebih se slozio sa tobom da je stara. Autobusna stanica je spojena sa zeleznickom i u odnosu na autobusne kod nas na Balkanu je mnogo bolja. Sto se tice metroa kupili su par Simens aparata na probu (novih) i dobro su se pokazali tako da ce za nekoliko godien te stare sve zameniti sa Simensom. Norvesk ajeste najbogatija drzava u Evropi i sveti jer ima sve od nafte, gasa, sume , riba itd.
Dragan no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 11:57 AM   #13
Dragan
Registered User

Dragan's Avatar

izvinjavam se na pravopisnim greskama
Old October 21st, 2007, 12:00 PM   #14
begovo.BL
BANNED

Quote:
Originally Posted by Dragan View Post
aerodrom u Oslu je izgradjen pre 10 godina a sto se tice Osla i neurednosti istina je da je neuredniji od ostalih gradova u Norveskoj jer u njemu od 550 000 stanovnika vise od 1/3 zive stranci i to iz Pakistana, Irana, Somalije itd. a zna d aoni nevode bas mnogo brige o prirodi i cistoci. Sto se tice autobuske stanice nebih se slozio sa tobom da je stara. Autobusna stanica je spojena sa zeleznickom i u odnosu na autobusne kod nas na Balkanu je mnogo bolja. Sto se tice metroa kupili su par Simens aparata na probu (novih) i dobro su se pokazali tako da ce za nekoliko godien te stare sve zameniti sa Simensom. Norvesk ajeste najbogatija drzava u Evropi i sveti jer ima sve od nafte, gasa, sume , riba itd.
ne brane stranci valjda da se poplocavaju ulice, da se krpe rupe, da se sredjuju fasade.
sto se tice autobuske namjerno sam se osvrnuo na nju, jer zeljeznicka je druga stvar, ona je ok, ali autobuska je kao neki mracni budzak.
Inace sve ovo pisem iz perspektive da je norveska najbogatija zemlja evrope i za to sam kriticniji, jer od najbogatije ocekujes da izgleda bogato, a norveska, a pogotovo oslo tako ne izgleda.
Old October 21st, 2007, 12:06 PM   #15
snupix
Registered User

snupix's Avatar

Likes (Received): 7

Odličan report! Moram priznati da sam i sam stekao sličan dojam o Oslu kad sam bio ondje 2003. Doduše, isto je bilo loše vrijeme pa je to možda još više pogoršalo dojam, ali definitivno sam pomalo razočaran (očekujući više od jedne od najbogatijih zemalja svijeta).
snupix no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2007, 12:07 PM   #16
Dragan
Registered User

Dragan's Avatar

neznam ali Norvezani nisu ljudi koji vole da se razbacuju i mozda je to razlog. nekada su bili siromasni pa su malo oprezniji sto se tice buducnosti. Inace Norveska drzava je osnovala naftni fond u koji se smestaju pare od prodaje nafte, gasa itd. Taj fond ima vise od 300 biliona dolara i te se pare netrose. Samo 10 % drzava iskoriscava od prihoda prodajom nafte, gasa itd. Da se oni razbacivaju kao arapi danas bi Oslo bio lepsi od Dubajia ali nisu takvi ljudi. sto se tice bogatstva sam podatak da ovde dolaze Nemci, Finci, Englezi da rade dovoljan je podatak da je standrad ovde daleko veci od tih pomenutih drzava.
Old October 21st, 2007, 12:12 PM   #17
begovo.BL
BANNED

Akershus Festning - Utvrdjenje Akershus

Utvrdjenje koje je izgradjeno da zastiti Oslo od osvajaca, prvenstveno Svedjana. Gradnja zapocinje jos u XIV v, a danasnji oblik poprima pocetkom XVIII v.

Inace u ovoj ulici kraj zamka se okupljaju "sumnjive dame" iz istocne Evrope.

Old October 21st, 2007, 12:15 PM   #18
begovo.BL
BANNED

Old October 21st, 2007, 12:16 PM   #19
begovo.BL
BANNED

Quote:
Originally Posted by Dragan View Post
neznam ali Norvezani nisu ljudi koji vole da se razbacuju i mozda je to razlog. nekada su bili siromasni pa su malo oprezniji sto se tice buducnosti. Inace Norveska drzava je osnovala naftni fond u koji se smestaju pare od prodaje nafte, gasa itd. Taj fond ima vise od 300 biliona dolara i te se pare netrose. Samo 10 % drzava iskoriscava od prihoda prodajom nafte, gasa itd. Da se oni razbacivaju kao arapi danas bi Oslo bio lepsi od Dubajia ali nisu takvi ljudi. sto se tice bogatstva sam podatak da ovde dolaze Nemci, Finci, Englezi da rade dovoljan je podatak da je standrad ovde daleko veci od tih pomenutih drzava.
Postujem ali ne shvatam.
Sta ce im novac? Da stoji? A ceste im uzasne, autoput misaona imenica, glavni grad zapusten, fasade oronule?!
Cemu onda novac?
Old October 21st, 2007, 12:18 PM   #20
begovo.BL
BANNED

Utvrdjenje je po meni najinteresantnije sto u gradu moze da se vidi.

Skulpture ispred Akershusa

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules