daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Hellenic Architecture Agora > Ελληνικός Κόσμος | Hellenic Cosmos > Αθήνα | Athens

Αθήνα | Athens Μητροπολιτική Αθήνα | Metropolitan Athens

Reply

Thread Tools
Old February 5th, 2010, 02:44 PM   #1
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Likes (Received): 108

Η θέα απο τα μπαλκόνια μας. Απολαμβάνουμε το αστι&

Το θεμα εχει άμεση σχέση με τα θέματα που σχολιαζουμε και αναπτυσουμε κατα καιρους.

Ψάχνω να νοικιάσω.

Έπαθα την πλάκα μου οταν ειδα να νοικιάζεται στον 22ο όροφο στην Πανόρμου μια γκαρσονιέρα με αυτην εδω την θέα

Βέβαια δεν έχω να διαθέσω το ποσό που ζητάει καθε μήνα. Άσε που δεν ξέρω ενα τέτοιο κτήριο (η κτίριο? χμμ..) τι κοινόχρηστα θα έχει.

Αφήνω λοιπον την θεα σε δεύτερη μοίρα και κοιτάω σπιτια τα οποια μπορώ να πληρώνω.
Το θέμα είναι πως οι περισσότερες πολυκατοικίες στην Αθήνα ειναι χτισμένες αρκετα παλιά και τα ηδη υγιεινής μεσα ειναι ΑΡΧΑΙΑ. Με το σμάλτο να λειπει απο την μπανιέρα, μαρμάρινους νεροχύτες, ψηφιδωτά στα πατώματα, και σάπια ξυλινα ντουλάπια απο την υγρασία.

Και για όλα αυτά τα ωραία πράγματα έχουν το θράσος να ζητάνε και 400 - 450 ευρώ στα 50-70τ.μ. επειδη νοικιάζουν σπιτι κοντα στο κεντρο.

Απορώ τι ποιότητα ζωής μπορεί να έχει κάποιος οταν μετα την εργασια του κλείνεται σε 50 τ.μ. με τέτοιες συνθήκες.

Έτσι απλά ξέχασα και την θεα και το κέντρο και βρέθηκα να σκέφτομαι την περιοχη του Κερατσινίου. Χάλια περιοχή αλλα με ψιλοκαινουρια διαμερισματα και καλα ενοικια.
Μπορεί να μου πεφτει μακρια απο τον τόπο εργασίας μου αλλα προτιμώ να μενω σε ενα ανθρώπινο διαμέρισμα, παρα σε μια τρωγλη και να ειμαι κοντα στην δουλειά.

Αλήθεια... Σε τι κατάσταση μας έχουν φτάσει με αυτες τις πολυκατοικίες? Και να σκεφτεί κανείς οτι ακόμα τις χτίζουν. Ναι μεν μοντέρνες πια, με παρκινγκ και τζάκια, αλλα και πάλι διάολε είναι πολυκατοικίες. Που θα πάει αυτη η κατάσταση?

Στο διαμέρισμα που μένω τώρα απολαμβάνω μια υπέροχη θέα. Κατι βρακιά απλωμένα στο απεναντι μπαλκόνι. (οπως και οι περισσότεροι υποθέτω)
Αυτα τα πράγματα ειναι τριτοκοσμικά.
Τι περιμένεις όμως? Απο την στιγμή που δεν τους υποχρεώνει ο νόμος να κάνουν laudry στα υπόγεια των πολυκατοικιων, που θα πλύνει και θα απλώσει ο άλλος τα ρούχα του?

Πάω λοιπόν Κερατσίνι.
Τουλαχιστον εκει δεν θα με πιάνουν βλακα με παράλογα ενοίκια.
Alexandris no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old February 5th, 2010, 02:51 PM   #2
gm2263
The Jedi Will Rise Again

gm2263's Avatar

Likes (Received): 613

Πρώτον είναι η θέα. Δεύτερον, είναι και το γεγονός ότι είσαι δίπλα στο Μετρό.

Κατά τα άλλα, δεν ξέρω...
Old February 5th, 2010, 03:08 PM   #3
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Originally Posted by gm2263 View Post
Πρώτον είναι η θέα. Δεύτερον, είναι και το γεγονός ότι είσαι δίπλα στο Μετρό.

Κατά τα άλλα, δεν ξέρω...
Ε καλα ναι σίγουρα. Φαντάσου όμως να πίνεις το καφεδάκι σου το καλοκαιράκι στο μπαλκόνι εεε ?
Αυτά είναι !!!

Τι όμορφα που θα ήταν να είχαν χτιστεί περισσότερες τέτοιες ψηλές πολυκατοικίες.
Εγω θεωρώ τυχερούς όσους μένουν σε αυτές. Όπως επίσης στις άλλες πολυκατοικίες που ειναι παραλιακές και βλέπουν τις διάφορες μαρίνες.

Απο τις υπόλοιπες περιοχές κάπως η Ηλιουπολη και λιγοτερο η Ν.Σμύρνη ξεχωρίζουν. Άντε και η Ν.Φιλαδέλφεια. Έχουν ανοίγματα, δεν είναι τοσο κλεισούρα.

Φυσικά υπάρχουν και περιοχές όμορφες οπως Κηφισιά Εκάλη Αγ.Στέφανος τα Β.Προάστια δηλ, όμως ας μην συζητησουμε τα εκει ενοικια.

Πάντως έτσι οπως χτίστηκε η Αθήνα με τις αντιπαροχές είναι να τρελαίνεται κανείς !!!
Τώρα που κοιτάω διάφορες περιοχες για να νοικιάσω, έχω σκανάρει με το google earth όλη την Αττική και το τι έχουν δει τα ματακια μου σαν σχεδιασμό δεν περιγράφεται !!!

Και μετά σου έρχεται ο Κακλαμάνης να πει πως η Αθήνα ειναι απο τις πιο συγχρονες και ομορφες πολεις της Ευρώπης.
Old February 5th, 2010, 03:59 PM   #4
kostya
metro.

kostya's Avatar

Likes (Received): 902

Πολύ εντυπωσιακή η θέα από τον 22ο όροφο. Σπάνια βλέπουμε την Αθήνα από τόσο ψηλά!
Old February 5th, 2010, 04:47 PM   #5
Giorgoos
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by Alexandris View Post
Και για όλα αυτά τα ωραία πράγματα έχουν το θράσος να ζητάνε και 400 - 450 ευρώ στα 50-70τ.μ. επειδη νοικιάζουν σπιτι κοντα στο κεντρο.

Απορώ τι ποιότητα ζωής μπορεί να έχει κάποιος οταν μετα την εργασια του κλείνεται σε 50 τ.μ. με τέτοιες συνθήκες.

Πάω λοιπόν Κερατσίνι.
Τουλαχιστον εκει δεν θα με πιάνουν βλακα με παράλογα ενοίκια.
Με 400/450 ευρω δεν βρισκεις ουτε τουαλετα που να νοικιαζεται σε πολεις οπως Μαδριτη (1000 ευρω παιρνουν οι περισσοτεροι φιλοι μου στα 30 τους/εγω σκαω 1100 ενοικιο για 45 τετραγωνικα στο κεντρο), Ρωμη (αν βρεις δουλεια εισαι τυχερος και με 1000 κανεις πανηγυρια), Λονδινο ακομη και Λισαβονα (αρκετοι εχουν μισθους 450 και 600 ευρω). 450 ευρω πληρωνουν στα χωρια της Ισπανιας και της Σικελιας Σε πρωτευουσες με κατω απο 700 ουτε με σφαιρες...Και τα 700 τα σκας για τα αθλια μισογκρεμισμενα που βρισκονται σε επικινδυνα σημεια της πολης. Μαδριτη πχ δεν εχουν καν ανελκυστηρες οι περισσοτερες πολυκατοικιες στο κεντρο, και τα 700/800 που ειναι το ελαχιστο τα δινεις και το βουλωνεις...θεωρειται πολυτελεια να εχεις ανελκυστηρα σε παλιο κτηριο στο κεντρο (και απο καινουρια δεν παιζει σχεδον τιποτα/γι αυτο ειναι και ομορφη η πολη βεβαια και δεν ειναι το δικο μας σιχαμενο αναρχο ψευτομοντερο φτηνιαρικο εκτρωμα)...Αν θες κατι αξιοπρεπες και σε καλο σημειο 40/50 τετραγωνικα ειναι 800 ελαχιστο, αν εχεις γνωριμιες ειτε αν εισαι παρα πολυ τυχερος...60/80 τετραγωνικα και σε καλη περιοχη ουτε με σφαιρες κατω απο 1500 τα χαλια και τα καλα ειναι απο 1800/2200...Αθηνα ειναι ΠΑΡΑ πολυ χαμηλες οι τιμες των ενοικιων σε σχεση με τις υπολοιπες πρωτετουσες της Δυτικης Ευρωπης (και το κατα κεφαλιν εισοδημα της Αθηνας ειναι στα ιδια επιπεδα με αυτο της Ρωμης, της Μαδριτης και υψηλοτερο απο Βαρκελωνη και Λισαβονα...)

Last edited by Giorgoos; February 5th, 2010 at 05:00 PM.
Giorgoos no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2010, 04:51 PM   #6
AAL
Registered User

Likes (Received): 16

Quote:
Βέβαια δεν έχω να διαθέσω το ποσό που ζητάει καθε μήνα. Άσε που δεν ξέρω ενα τέτοιο κτήριο (η κτίριο? χμμ..) τι κοινόχρηστα θα έχει.

Eδώ αξίζει να έχει κανείς να αγοράσει και να ανακαινίσει...προσωπικά πολύ θα μου άρεσε!
Κοινόχρηστα δεν περιμένω να είναι πολλά. Η πολυκατοικία μου έχει 42 διαμερίσματα και είμαι στον 5ο σε ρετιρε 130 τμ. Συγκρίναμε με έναν κολλητό μου που είναι σε μια μικρή, 8 διαμερισμάτων, στον 3ο σε 112 τετραγωνικά...και εγω δίνω λιγότερα! Όσο πιο πολλά διαμερίσματα, τόσο πιο λίγα κοινόχρηστα!
AAL no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2010, 05:26 PM   #7
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Originally Posted by Giorgoos View Post
Με 400/450 ευρω δεν βρισκεις ουτε τουαλετα που να νοικιαζεται σε πολεις οπως Μαδριτη (1000 ευρω παιρνουν οι περισσοτεροι φιλοι μου στα 30 τους/εγω σκαω 1100 ενοικιο για 45 τετραγωνικα στο κεντρο), Ρωμη (αν βρεις δουλεια εισαι τυχερος και με 1000 κανεις πανηγυρια), Λονδινο ακομη και Λισαβονα (αρκετοι εχουν μισθους 450 και 600 ευρω). 450 ευρω πληρωνουν στα χωρια της Ισπανιας και της Σικελιας Σε πρωτευουσες με κατω απο 700 ουτε με σφαιρες...Και τα 700 τα σκας για τα αθλια μισογκρεμισμενα που βρισκονται σε επικινδυνα σημεια της πολης. Μαδριτη πχ δεν εχουν καν ανελκυστηρες οι περισσοτερες πολυκατοικιες στο κεντρο, και τα 700/800 που ειναι το ελαχιστο τα δινεις και το βουλωνεις...θεωρειται πολυτελεια να εχεις ανελκυστηρα σε παλιο κτηριο στο κεντρο (και απο καινουρια δεν παιζει σχεδον τιποτα/γι αυτο ειναι και ομορφη η πολη βεβαια και δεν ειναι το δικο μας σιχαμενο αναρχο ψευτομοντερο φτηνιαρικο εκτρωμα)...Αν θες κατι αξιοπρεπες και σε καλο σημειο 40/50 τετραγωνικα ειναι 800 ελαχιστο, αν εχεις γνωριμιες ειτε αν εισαι παρα πολυ τυχερος...60/80 τετραγωνικα και σε καλη περιοχη ουτε με σφαιρες κατω απο 1500 τα χαλια και τα καλα ειναι απο 1800/2200...Αθηνα ειναι ΠΑΡΑ πολυ χαμηλες οι τιμες των ενοικιων σε σχεση με τις υπολοιπες πρωτετουσες της Δυτικης Ευρωπης (και το κατα κεφαλιν εισοδημα της Αθηνας ειναι στα ιδια επιπεδα με αυτο της Ρωμης, της Μαδριτης και υψηλοτερο απο Βαρκελωνη και Λισαβονα...)
Kαλα κάπως τα τσουβαλιάζουμε...

Σίγουρα στην Αθήνα ειναι καλύτερα τα ενοικια. Άλλο να παίρνεις 1.100 - 1.200 ευρώ και να βρισκεις σπιτι αξιοπρεπες με 500 ευρώ, και αλλο να μένεις Λονδίνο, να παίρνεις 1.200 λίρες και να έχεις ενοικιο 800 και 900 λίρες.

Όμως και αυτο που λες ως κατα κεφαλιν εισόδημα δεν στέκει ακριβώς διοτι οι πολυ υψηλές αμοιβές ΄΄σηκώνουν΄΄ το κατακεφαλιν που λες στον μεσο όρο.
Η πραγματικότητα είναι στα πολυ λιγότερα. Ειναι γυρω στα 1.100 ευρώ και οχι στα 1.400 οπως υποστηρίζουν τα σαΪνια του Υπουργείου.

Πάντως όντως η Αθήνα ειναι η μόνη πολη που μπορεί κανείς να νοικιάσει διαμερισμα στο κεντρο της ακόμα και κάποιος που αμοιβεται μονο με τον βασικό μισθό των 720 ευρώ. Βρίσκεις γκαρσονιέρα στην Αθήνα κέντρο με 350 - 400.

Σε πια άλλη πρωτεύουσα της Ευρώπης μπορεί κάποιος χαμηλομισθος να νοικιάσει διαμερισμα στο κέντρο αυτής? ΚΑΝΕΙΣ. Είναι όλα πανάκριβα αλλα σαφώς πιο τακτοποιημένα.
Μπορεί τα ενοίκια να είναι ακριβά αλλα ξεχνάμε τις υπηρεσίες που απολαμβάνει κάποιος σε πρωτεύουσες οπως το Λονδίνο το Παρισι η Ρώμη κτλ. Τα δημοτικά τέλη ειδικά στο Λονδίνο που ξέρω απο γνωστούς μου, ειναι μια μικρή περιουσία !!! Δεν ξέρω γω πόσα πληρώνουν μονο στη εταιρεια καθαριότητος.

Συμφωνώ με τον φίλο λοιπόν εκτος απο το σημείο που παρουσιάζει την κατάσταση καλύτερη στην Αθήνα λογω της εξίσωσης ΄΄φθηνά ενοίκια - καλύτερο κατα κεφαλιν εισόδημα΄΄ έναντι των άλλων χωρών.

Last edited by Alexandris; February 5th, 2010 at 05:32 PM.
Old February 5th, 2010, 05:31 PM   #8
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Originally Posted by AAL View Post
Eδώ αξίζει να έχει κανείς να αγοράσει και να ανακαινίσει...προσωπικά πολύ θα μου άρεσε!
Κοινόχρηστα δεν περιμένω να είναι πολλά. Η πολυκατοικία μου έχει 42 διαμερίσματα και είμαι στον 5ο σε ρετιρε 130 τμ. Συγκρίναμε με έναν κολλητό μου που είναι σε μια μικρή, 8 διαμερισμάτων, στον 3ο σε 112 τετραγωνικά...και εγω δίνω λιγότερα! Όσο πιο πολλά διαμερίσματα, τόσο πιο λίγα κοινόχρηστα!
Φίλε AAL έχει μια τεράστια τζαμαρία στο σαλονάκι του το οποιο ειναι ενιαίος χώρος, και βλέπεις ολη την Αθήνα.
Καταπληκτική θέα !!!
Το να αγοράσεις σε τόσο παλιά πολυκατοικία όμως δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλή κίνηση εκτός και αν το παζαρέψεις.
Old February 5th, 2010, 06:03 PM   #9
christos-greece
Moderator!

christos-greece's Avatar

Likes (Received): 52825

Αν είναι παλαίο το οίκημα θα μπορείς να αγοράσεις το διαμερίσμα σχετικά φθηνά λόγω παλαιότητας. Αν είναι σε κεντρικό δρόμο, έχει θέα κ.λ.π. η τιμή ανεβαίνει...
christos-greece no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2010, 06:19 PM   #10
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Originally Posted by christos-greece View Post
Αν είναι παλαίο το οίκημα θα μπορείς να αγοράσεις το διαμερίσμα σχετικά φθηνά λόγω παλαιότητας. Αν είναι σε κεντρικό δρόμο, έχει θέα κ.λ.π. η τιμή ανεβαίνει...
Λογικό είναι αυτό...

Εγω που έχω στο απεναντι μπαλκόνι μια Ρωσίδα που συνήθως αφήνει το μπατζούρι της κρεβατοκαμαρας της ανοιχτό όταν αλλάζει, πιάνεται και αυτό ως θέα?
Μπορουν να μου κάνουν αύξηση για αυτο τον λόγο?
Old February 5th, 2010, 07:09 PM   #11
prisma
Registered User

prisma's Avatar

Likes (Received): 892

Quote:
Λογικό είναι αυτό...

Εγω που έχω στο απεναντι μπαλκόνι μια Ρωσίδα που συνήθως αφήνει το μπατζούρι της κρεβατοκαμαρας της ανοιχτό όταν αλλάζει, πιάνεται και αυτό ως θέα?
Μπορουν να μου κάνουν αύξηση για αυτο τον λόγο?
Αν πιανεται για θέα? Εσυ εχεις τη καλυτερη θέα!
prisma no está en línea   Reply With Quote
Old February 5th, 2010, 07:14 PM   #12
ovem
Commieblocks fan

ovem's Avatar

Likes (Received): 394

Είχα βρεί κι εγώ μία γκαρσονρέρα στον Πυργο Απόλλων πρίν απο 3 χρόνια που έψαχνα, πού δεν ήταν και ιδιαίτερα ακριβη. Η συγκρκριμένη περιοχή είναι πολύ καλή. Έχει παντού μπάρ εστιατόριο κτλ και μετρό. Σε 10 λεπτά είσαι Σύνταγμα. Δεν είναι λίγο αυτό. Νομίζω όμως οτι τα μπαλκόνια στον πυργο είναι εικονικά και δε μπορείς να βγείς έξω.
Old February 5th, 2010, 07:18 PM   #13
Billy8181
Registered User

Billy8181's Avatar

Likes (Received): 1

gia emena pou den boro teis diadromes na eimai konta sti duleia einai megalou pleonektima......exalou o xronos einai to politimotero agatho ($$$ xoris xrono einai kala gia na ta trone pedia mas.....) , kai mas epitrepei na prolavainoume perisotera pragmata (hobbies, klp.klp.), na eimaste pio eveliktoi kai na meionoume to stress.

Vevea ena kainourio diamerisma se ena meros opou o xronos sta trena den einai kai drama symfonw einai ependisi gia kaliteri zoi.........
Old February 5th, 2010, 07:31 PM   #14
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Originally Posted by ovem View Post
Είχα βρεί κι εγώ μία γκαρσονρέρα στον Πυργο Απόλλων πρίν απο 3 χρόνια που έψαχνα, πού δεν ήταν και ιδιαίτερα ακριβη. Η συγκρκριμένη περιοχή είναι πολύ καλή. Έχει παντού μπάρ εστιατόριο κτλ και μετρό. Σε 10 λεπτά είσαι Σύνταγμα. Δεν είναι λίγο αυτό. Νομίζω όμως οτι τα μπαλκόνια στον πυργο είναι εικονικά και δε μπορείς να βγείς έξω.
Λογικά θα μπορείς να βγεις στο μπαλκόνι. Έτσι φαίνεται απο την φωτό.

22ος όροφος στην πολυκατοικία της Πανόρμου. Εσωτερική εικόνα.

Δεν ξέρω για εσάς αλλα εγω με τέτοια θέα έμενα άνετα. Είναι ομως πολλα τα χρήματα για 45 τ.μ.
Old February 5th, 2010, 09:23 PM   #15
ovem
Commieblocks fan

ovem's Avatar

Πόσα είναι;
Old February 5th, 2010, 09:47 PM   #16
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Quote:
Πόσα είναι;
550 ευρά. 45 τ.μ.
Έχω βρει 76 τ.μ. οροφοδιαμέρισμα ήσυχο και σχετικά καινούριο με 350 οπότε... Τα 550 για μένα ειναι αρκετά.

Πάντως αν κάποιος μπορεί να τα δίνει για γκαρσονιέρα ειναι super αυτο το μικρο διαμερισματάκι.

(ουτε δικό μου και αν ηταν δεν θα το διαφημιζα τόσο.)
Old February 6th, 2010, 04:35 AM   #17
ovem
Commieblocks fan

ovem's Avatar

Οπως είπε και ο Γιώργοος, σε οποιαδήποτε άλλη πόλη της Ευρώπης η της Αμερικής, με 550 ερυά νοικιάζεις καμιά αποθήκη 9 τ.μ. Για Αθήνα πάντως είναι ακριβά όντως. Αγγλία τα νοίκια ξεφεύγουν, Γαλλία το ίδιο, Ισπανία επίσης, Ιταλία, Γερμανια και όλα τα σε ια. Και φυσικά δε μιλάμε καθόλου για Λονδίνο - Παρίσι. Montevideo πιό ακριβα νοίκια απο Αθήνα, και το φθηνότερα του Buenos Aires είναι τα ακριβότερα της Αθήνας... Βέβαια εκεί είναι όλα τα υπόλοιπα πολύ φθηνότερα. Ας μας πει ο φίλτατος Κostya για την κατάσταση στη Ρωσσία αν γνωρίζει.
Old February 6th, 2010, 04:43 AM   #18
Giorgoos
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Οπως είπε και ο Γιώργοος, σε οποιαδήποτε άλλη πόλη της Ευρώπης η της Αμερικής, με 550 ερυά νοικιάζεις καμιά αποθήκη 9 τ.μ. Για Αθήνα πάντως είναι ακριβά όντως. Αγγλία τα νοίκια ξεφεύγουν, Γαλλία το ίδιο, Ισπανία επίσης, Ιταλία, Γερμανια και όλα τα σε ια. Και φυσικά δε μιλάμε καθόλου για Λονδίνο - Παρίσι. Montevideo πιό ακριβα νοίκια απο Αθήνα, και το φθηνότερα του Buenos Aires είναι τα ακριβότερα της Αθήνας... Βέβαια εκεί είναι όλα τα υπόλοιπα πολύ φθηνότερα. Ας μας πει ο φίλτατος Κostya για την κατάσταση στη Ρωσσία αν γνωρίζει.
Τωρα θα φταιω εγω που θα σε διαολοστειλω με τη Ρωσια δηλαδη εεεε
Μου ανεβασες το αιμα στο κεφαλι βραδιατικα και θα σκασω στο πανεπιστημιο αυριο, ειπα να περασω μια βολτα Σαββατιατικα ωραια ειναι, και θα μοιραζω σφαλιαρες. Παντως, πισω στο θεμα μας, Μαδριτη ελαχιστοι κατω των 35 μενουν μονοι λογω ενοικιων...Οι περισσοτεροι συγκατοικουν και πληρωνουν απο 300/450, οι μισθοι ειναι χαμηλοι δεν διαφερουν πολυ απο τους ελληνικους, ειτε μενουν εκτος κεντρου...

Last edited by Giorgoos; February 6th, 2010 at 05:32 AM.
Giorgoos no está en línea   Reply With Quote
Old February 6th, 2010, 05:08 AM   #19
ovem
Commieblocks fan

ovem's Avatar

Χα χα :P Όχι, πραγματικά με ενδιαφέρει να ξέρω τις τιμές των ενοικίων στη Μόσχα για παράδειγμα η στην Αγία Πετρούπολη. Γενικά έχω μία ταύλα με τα νοίκια στον κόσμο!
Αυτό είναι το αγαπημένο μου site:
http://www.craigslist.org/about/sites
Είναι όλα τα λεφτά και όχι μόνο για σπίτια.
Old February 6th, 2010, 10:49 AM   #20
Alexandris
Registered User

Alexandris's Avatar

Εντάξει οχι και πιο φθηνη η ζωη τουλαχιστον στο Λονδίνο που έχω παει αρκετες φορες και μπορω να εκφερω γνωμη.

Βέβαια αν στο Λονδίνο νοικιάζεις στο Hampstead (περιοχη έξω απο το κεντρο του Λονδίνου) μπορεις να τα βγάλεις πέρα όμως ξεχνάμε πως εκεί έχουν 100 τρόπους για να πανε στο κεντρο στην εργασια τους.

Εδω αν μένεις εκτος κεντρου Αθήνα π.χ. Κερατσίνι απλά YOU DRUNK IT.'' αν δεν εχεις αυτοκίνητο. Eκτος και αν θέλεις να χάσεις 1.30 ώρα απο την ζωή σου και πάρει λεωφορείο.

Για αυτό είπα εξ'αρχής πως το thread αυτο δεν ειναι τοσο άσχετο με αυτα που συζητάμε περι κτηριακών υποδομών κτλ.
Θα μας παει η συζήτηση και στις συγκοινωνίες σε λίγο.

Κάτι άλλο έξυπνο που κάνουν στην Αγγλία ειναι πως όταν αποφασίσουν να αναπτύξουν περιοχές υποβαθμισμένες κοντά στο κέντρο του Λονδίνου τι κάνουν? Περιοχές π.χ. όπως το μέρος που σκέφτομαι να νοικιάσω διαμερισμα εγω, το Κερατσινι.

Απλά ανεβάζουν τα δημοτικά τέλη της περιοχής που αναγκάζουν τον ιδιοκτήτη του διαμερισματος να το πουλήσει στις εταιρείες διοτι δεν μπορει πλεον να πληρωνει τα έξοδα του.
Έτσι κερδίζει και ο δήμος που με την σειρά του θα το πουλήσει ακριβότερα και θα αναβαθμίσει την περιοχη.
Κερδίζει όμως και ο ιδιοκτήτης που το πουλάει γιατι θα το πουλήσει ακριβότερα λογω της αναπτυξης της περιοχής και την ένταξη αυτης στου ακριβους δήμους.
Έτσι παίρνει περισσότερα χρήματα και μπορεί να αγοράσει ξανά διαμέρισμα σε πιο φθηνη περιοχή και να του μείνουν και κάποια χρήματα.

Είναι ένα έξυπνο σχέδιο και έτσι μεγαλώνει το Λονδίνο. (εγω δεν το βλέπω ως κακόβουλο σχέδιο των εταιριών για να διώξουν τον κόσμο απο τα σπίτια τους διοτι όλοι κερδίζουν.)

Στην Αθήνα μας βέβαια τα πράγματα έχουν γίνει μπάχαλο !!!
Άφησαν περιοχές στο κέντρο της Αθηνας υποαναπτυγμένες και έτσι έχουμε το φαινόμενο να υπάρχουν ΄΄φαβελοπεριοχές΄΄ μεσα στην καρδιά της Αθήνας.

Κοιτάξτε πως έχουν καταντήσει τον Αγ.Παντελεήμονα για παράδειγμα. Το Γκύζι κτλ.

Περιοχές που θα έρπεπε λογω της εύκολης πρόσβασης στις συγκοινωνίες οπως ο Αγ.Παντελεημονας (σταθμος Λαρισης / ηλεκτρικός / λεωφορεία) και μόλις 5 χλμ απο το κέντρο της Αθήνας, να είναι σήμερα απλησίαστες τόσο απο πλευράς ενοικίων αλλα και υποδομών, να είναι ενα αχούρι και μισό.

Έχει όμως ο Έλληνας και την λόξα του. Όοοοχι... Θέλει να μένει κέντρο Σύνταγμα ακόμα και αν δεν μπορεί να πληρώνει το ενοικιο του. Έχει την μεγαλομανία μεσα του βαθειά ριζωμένη.
Ποιος εγω σου λεει, θα πάω να μείνω στα Ν.προαστια της Αττικής?

Έτσι γεμίζει το κεντρο της Αθήνας με κάθε λογής ανθρώπων. Όπως επίσης και απο αλλοδαπούς νομιμους και μή διοτι ακόμα και αν ήθελαν να νοικιάσουν εκτός κέντρου για να τους έρθει πιο φθηνά, δεν μπορούν γιατι δεν υπάρχουν συγκοινωνίες να τους παει στην δουλεια τους.
Έτσι προτιμούν να μένουν πεντε πεντε μαζί στα διαμερίσματα για να τα βγάζουν πέρα και να στριμώχνονται όλοι στο κέντρο της Αθήνας.

Όπως εχει γεμίσει η περιοχη των Αμπελοκήπων με Φιλιπινέζους επειδή είναι κοντά με τα Β.Προάστια και εξυπηρετεί και το μετρό αλλα και τα λεωφορεία που ανεβαίνουν καρφί στην Κηφισιά Εκάλη Αγ.Στέφανο κτλ.
Τους συμφέρει η περιοχή αφου τους εξυπηρετεί.

Το σωστό θα ήταν ο καθε ένας απο εμάς να μένει σε περιοχές που μπορεί να πληρώνει. Να υπάρχουν οι απλησίαστες οι ακριβές οι μεσαίες και οι φθηνές περιοχες έτσι ωστε να ειναι πιο εύκολο να δημιουργηθεί όχι μια άνιση κοινωνια πλουσιων και φτωχων (αυτο υπαρχει ηδη) αλλα ένας αστικός ιστός ο οποιος θα παρέχει αυτα που πρέπει στον κάθε άνθρωπο ανάλογα με αυτο που πληρώνει !!! (περα απο κάποιες βασικές παροχές φυσικά που θα πρέπει να τις απολαμβάνουν όλοι ανεξαρτήτως οικονομικής επιφάνειας)

Τώρα βέβαια υπάρχουν και άνθρωποι στην Ελλάδα στενόμυαλοι που θα με διαβάσουν και θα με αποκαλέσουν ρατσιστή κτλ. Μέχρι εκει παει το μυαλό τους. Εγω ευτυχώς έχω ταξιδέψει στο εξωτερικό και έχω ξεστραβωθεί. Είδα πως είναι οι πόλεις έξω και τι προσφέρουν στους δημότες τους.
Υψηλά δημοτικά τέλη και εφορίες αλλα άρτιες υποδομές και παροχές! Αστυνόμευση καθαριότητα ωραία διαμερίσματα κτλ. (Αυτός ο Φασούλας που τόσα ταξίδια έχει κάνει έξω δεν πηρε μάτι καμια καλή ιδέα για να την εφαρμόσει στον Πειραιά? Η μόνο να βάφει το δημαρχείο ξέρει και να μαζεύει λεφτα απο τις δημοτικές κλήσεις?)

Εμείς εδω θέλουμε όλοι να μένουμε κέντρο και να το παίζουμε πλούσιοι με ένα μισθό και δεν μας πειράζει που δεν απολαμβάνουμε τίποτα. Ουτε αστυνόμευση ουτε καθαριότητα ουτε πάρκα ουτε σωστές κτηριακές υποδομές. Βοήθεια μας λοιπον...

Δεν ξέρω κατα ποσο μπορουμε να ακολουθήσουμε το μοντέλο του Λονδίνου στην ΑΘήνα για να δημιουργήσουμε καινουριες περιοχές, η αν υπάρχουν καλύτερα σχέδια που θα μπορούσαμε να λάβουμε υποψιν. Όμως και αυτο το ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ μέσα στο κεντρο της Αθήνας προσωπικά δεν μου αρέσει γιατι δημιουργεί ανισορροπίες και αδικίες και στις δυο πλευρές. Και σε αυτους που έχουν και σε αυτους που δεν έχουν.

Πρέπει να έχουμε κέντρο εργασίας το οποιο θα έχει μονο εταιρίες, πρεπει να έχουμε ιστορικό κέντρο το οποιο θα έχει μόνο καταστηματα και αξιοθέατα, πρέπει να έχουμε και κατοικίες ακριβές στο κεντρο της πολης. πρεπει να έχουμε και κατοικίες για τους εργαζόμενους αλλα έξω απο το κέντρο !!! Δεν γίνεται όλα μαζι όλοι ο ένας πανω στον άλλον. ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ και ειδικά γελάω με τον ΚΑΚΛΑΜΑΝΗ που έχει το ΘΡΑΣΟΣ να μας λεει πως η ΑΘήνα δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απο τις υπολοιπες πρωτευουσες. ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ παίρνει?

Ο κάθε κατεργάρης στον παγκο του. Έτσι πρέπει να γίνει.

Sorry για το σεντόνι.

Πάω να δω την θέα απο το μπαλκόνι μου να ηρεμήσω.

Last edited by Alexandris; February 6th, 2010 at 11:47 AM.

Reply

Thread Tools

Posting Rules