daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 1st, 2017, 10:13 PM   #261
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5126

Impreza z powodu podpisania umowy na wykonanie SIWZ.
Paranoja.
dominobb no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 4th, 2017, 04:15 PM   #262
Kemo
Registered User

Likes (Received): 18022

Quote:
Podpisano umowę na wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz – Ełk o dł. ok. 74 km. Wykonawca, konsorcjum firm: Europrojekt Gdańsk S.A. (lider) oraz Wrocławskie Biuro Projektów Drosystem Sp. z o.o. (partner), będzie miał na zrealizowanie zadania 37 miesięcy. Koszt dokumentacji to 12,9 mln zł.

Zadanie obejmuje wykonanie studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego i koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S16 na odcinku Mrągowo - Orzysz – Ełk o dł. ok. 74 km. W ramach tego zamówienia wykonawca ma zaktualizować materiały do decyzji środowiskowej obejmujące m.in. inwentaryzację przyrodniczą, ponowną analizę akustyczną i ocenę uwarunkowań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do zadań wykonawcy dokumentacji będzie też należało uzyskanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji oraz opracowanie rozwiązań drogowych i mostowych umożliwiających ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”.

Przypomnijmy, że procedura wyboru wariantu przebiegu drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo – Orzysz - Ełk została wszczęta w 2008 roku. Analizowano wówczas 16 wariantów i od marca do sierpnia 2008 roku wykonano dla nich inwentaryzację przyrodniczą, która wykazała brak możliwości wyboru wariantu bezkolizyjnego pod względem najcenniejszych elementów przyrodniczych. Silny był również nacisk społeczny, aby przeanalizować dodatkowe, zaproponowane w toku konsultacji warianty przebiegu trasy.

Olsztyński Oddział GDDKiA zdecydował, aby w 2009 roku przeprowadzić analizę nowych, wcześniej nierozpatrywanych wariantów oraz wykonać korektę wariantów z 2008r. Wykonawca opracowania, zaproponował do analizy kolejne 25 odcinków, co w połączeniu z opracowanymi w 2008 roku szesnastoma dało łącznie 41 wariantowych odcinków w obrębie kilku korytarzy rozpatrywanych w procedurze wyboru nowego przebiegu drogi krajowej nr 16 na odcinku Sorkwity - Mrągowo – Orzysz - Ełk. Dla wszystkich wariantów wykonano inwentaryzację przyrodniczą, której celem było wykazanie istnienia lub braku chronionych siedlisk i stanowisk roślin chronionych oraz określenie zagrożeń, jakie może spowodować budowa drogi w rejonie objętym ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Ze względu na upływ czasu i zmieniające się przepisy wykonawca aktualnego zlecenia ma zaktualizować wykonaną wcześniej inwentaryzację przyrodniczą oraz wykonać ponowną analizę akustyczną.

W czasie trwającej dwa sezony inwentaryzacji przyrodniczej analizami objęto łącznie 41 wariantowych odcinków inwestycji, łączących miejscowość Sorkwity znajdującą się na początku przewidywanego do rozbudowy odcinka drogi krajowej nr 16 i położony na jej końcu Ełk. Są to miejscowości odległe od siebie w linii prostej o ok. 80 km. Zaproponowane do analiz przebiegi, dające się pogrupować w kilka zbiorczych korytarzy, oddalone są maksymalnie od siebie w kierunku północ-południe na odległość ok. 20 km.

http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/26772/
Kemo no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2017, 04:18 PM   #263
Kemo
Registered User

Chyba nie było - strona internetowa dla odcinka Borki - Mrągowo

http://www.s16-borki-mragowo.pl/

Tamże plan orientacyjny: http://www.s16-borki-mragowo.pl/wp-c...Orientacja.pdf
Old September 7th, 2017, 05:42 PM   #264
falaise
Registered User

falaise's Avatar

Likes (Received): 109

Na stronie tej pisze ze dsu było wydane w 2015. Ktoś to wytłumaczy?
Old September 7th, 2017, 06:53 PM   #265
Kemo
Registered User

Tak było: http://bip.olsztyn.rdos.gov.pl/obwie...3-2014-mh-42-2
Old September 7th, 2017, 07:38 PM   #266
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Originally Posted by falaise View Post
Na stronie tej pisze ze dsu było wydane w 2015. Ktoś to wytłumaczy?
No ale co tu tłumaczyć ?

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?
los77 no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2017, 11:43 PM   #267
falaise
Registered User

falaise's Avatar

Likes (Received): 109

do tej pory myślałem że mapka z drogami jest aktualizowana gdy pojawia się DŚU a tam ani śladu s16 między mrągowem a ełkiem
Old September 7th, 2017, 11:48 PM   #268
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

przecież jest naniesiona S16 z tą DŚU która dotyczy odcinka do Mrągowa. Na dalszej trasie pomiędzy Mrągowem a Ełkiem nie ma przecież DŚU. LINK

PUNK ROCK Polska - kanał youtube .................................PUNK ROCK Polska - facebook ......................................................DK 16 - co,gdzie,kiedy ?
Old October 10th, 2017, 07:15 PM   #269
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Likes (Received): 30972

Przejrzalem wątek od lipca br. i nieco mnie zdziwił brak komentarzy nad zmianą PBDK 204-2023. Dziwi o tyle, że w/g mnie jest jakiś błąd w tych zmianach odnośnie S16. A mianowicie:
- pod poz. 48 jest odc. S16 Borki Wlk. - Mrągowo z 15,60 km
- pod poz. 143 jest odc. S16 Olsztym - Ełk z 99,60 km

Chodzi mi o dł. tychże odcinków, a zwłaszcza tego drugiego, który raczej trzeba odczytywać jako Mrągowo - Ełk. Wedle danych GDDKiA na stronie ze stanem budowy dróg długość dla tych odcinków to odpowiednio-
- S16- 15,6 km; dk 59- 4,1 km
- S16 - 80 km (choć trafiłem także na dok. gdakowy, z którego wynika 83,2 km).
Tak więc wygląda na to, że albo w PBDK jest błąd w dł odc. Olsztyn - Ełk. ablo też w jego ramach kosztowo został zdublowany odc. Borki Wlk. - Mrągowo. Mnie zastanawia kwestia rzetelności oszacowania kosztów na 1 odcinku, szczególnie że do szacunków brana jest śr. za km.

Oczywiście można rozpatrywać, że ujęcie w PBDK fragmentu Olszrtym - Ełk obejmuje te odcinki bliżej Olsztyna, które mają iść do przebudowy/budowy pod kat. "S". Tylko że GDDKiA w tym samym miejscu zaktualizowała (02.10.2017) wpis dla odcinków Olsztyn-Biskupiec wzmianką:
"S16 Olsztyn - Biskupiec - dobudowa II jezdni o długości 25,3 km. Zadanie nie jest ujęte w PBDK 2014–23"
Również gdyby zsumować rzeczone 80-83,2 km z 25,3, to wychodzi powyżej 100 km.

Ktoś zwrócił na to uwagę i próbowal to wyjaśniać?
Kazusik no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2017, 09:23 AM   #270
wojterek
Studia!

wojterek's Avatar

Likes (Received): 252

A mnie zastanawia jeszcze jedno - czy do zadania dobudowa drugiej jezdni S16 Olsztyn-Biskupiec wliczają obecnie około 1-1,5 km fragment w okolicy Wójtowa, który miał być pierwotnie w ramach Obwodnicy Olsztyna. Przejrzałem broszurę tutaj i również jest podawana długość tego odcinka jako 25 km plus 2 km nowym śladem w okolicy Łęgajn. Mapy wariantów oczywiście zaczynają się od w/w miejsca za Wójtowem.
wojterek no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2017, 10:43 AM   #271
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Originally Posted by Kazusik View Post
Przejrzalem wątek od lipca br. i nieco mnie zdziwił brak komentarzy nad zmianą PBDK 204-2023. Dziwi o tyle, że w/g mnie jest jakiś błąd w tych zmianach odnośnie S16. A mianowicie:
- pod poz. 48 jest odc. S16 Borki Wlk. - Mrągowo z 15,60 km
- pod poz. 143 jest odc. S16 Olsztym - Ełk z 99,60 km
Pozycja 143 zawiera :
- odc. Olsztyn (Wójtowo) - Biskupiec - 25,3 km
- odc. Mrągowo - Ełk - 74,3 km

Quote:
Oczywiście można rozpatrywać, że ujęcie w PBDK fragmentu Olszrtym - Ełk obejmuje te odcinki bliżej Olsztyna, które mają iść do przebudowy/budowy pod kat. "S". Tylko że GDDKiA w tym samym miejscu zaktualizowała (02.10.2017) wpis dla odcinków Olsztyn-Biskupiec wzmianką:
"S16 Olsztyn - Biskupiec - dobudowa II jezdni o długości 25,3 km. Zadanie nie jest ujęte w PBDK 2014–23"
Również gdyby zsumować rzeczone 80-83,2 km z 25,3, to wychodzi powyżej 100 km.

Ktoś zwrócił na to uwagę i próbowal to wyjaśniać?
Nie znam przyczyny wprowadzenia przez GDDKIA wzmianki Zadanie nie jest ujęte w PBDK 2014–23.

Może to być błąd pracownika GDDKIA (chciałbym aby tak było). Jeśli jednak jest to świadome działanie to w ślad za tym powiniem być uaktualniony PBDK 2014-23. Zupełnie jednak takiej decyzji pod kątem merytorycznym nie rozumiem, ponieważ ten właśnie odcinek jest najbardziej obciążony ruchem drogowym.

Old October 11th, 2017, 10:54 AM   #272
dominobb
Registered User

Likes (Received): 5126

Quote:
Originally Posted by los77 View Post
Nie znam przyczyny wprowadzenia przez GDDKIA wzmianki Zadanie nie jest ujęte w PBDK 2014–23.

Może to być błąd pracownika GDDKIA (chciałbym aby tak było). Jeśli jednak jest to świadome działanie to w ślad za tym powiniem być uaktualniony PBDK 2014-23. Zupełnie jednak takiej decyzji pod kątem merytorycznym nie rozumiem, ponieważ ten właśnie odcinek jest najbardziej obciążony ruchem drogowym.
Po prostu podstrona Gdaki nie była aktualizowana od czasu wprowadzenia nowego PBDK. W poprzednim ta inwestycja nie była ujęta, dlatego taki zapis tam wciąż widnieje.
dominobb no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2017, 11:29 AM   #273
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Ale opis dot. odc. Olsztym - Biskupiec jest poprzedzony datą atkualizacji 02.10.2017.
Quote:
Pozycja 143 zawiera :
- odc. Olsztyn (Wójtowo) - Biskupiec - 25,3 km
- odc. Mrągowo - Ełk - 74,3 km
A skądże nagle wziąłeś te 74,3 km? Jakieś źródło tych szacunków odnośnie odc. Mrągowo - Ełk. Czyżbyś odjął 25,30 km (wiadoma wartość) od tych 99,6 km?
Brakuje niejako konsekwencji w tym co napisałeś w stosunku do tego, co zamieszczasz na pierwszej stronie wątku. I tak wedle Twoich ustaleń odcinek Mrągowo - Ełk ma długość:
- Mrągowo– Orzysz– 54,9 km
- Orzysz– Ełk– ok. 28,3 km
Razem daje 83,20 km (właśnie sobie przypomnialem skąd wziąłem jakiś czas temu 83,2 km, o których wyżej wspomniałem). Generalna zresztą i tak podaje obecnie na stronie odcinka 80 km.

Quote:
Jeśli nawet założyć, że odc. Olsztyn - Biskupiec (o dł. 2,53 km) jest ujęty w PBDK, to co wtakim razie z tym małym fragmentem tzw. obw. Wiójtowa (ok. 3 km)? Gdzież on jest w PBDK "wciśnięty". Błąd zapewne gdzieś widnieje pytanie gdzie (po stronie GDDKiA czy w PBDK).

Oczywiście trudno jest odnosić się do odcinka Mrągowo - Ełk w kwestii jego długości na obecnym etapie zaawansowania. Jednakże skoro o podawana jest określona wartość km w oficjalnym dokumencie rządowym, to oczekiwałbym, że ta sama będzie "funkcjonować" umownie także w GDDKiA. Warto też zwrocić uwagę, że opracowaując taki dokument jak PBDK (tym bardziej dokonując w nim zmian) ministerstwo odpowiedzialne za realizację dróg pozyskuje dane od podległych sobie podmiotów. W tym przypadku GDDKiA. Stąd bardziej mam podejrzenia, że to w PBDK jest błąd. Pytanie tylko czego dotyczy (km czy zakresu) i czy został on wprowadzony świadomie czy też nie. Co za tym idzie wątpliwość budzi oszacowanie kosztowe dla odcinka Mrągowo - Ełk, jak i pozostałych pozycji PBDK.
Old October 11th, 2017, 12:05 PM   #274
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Oj Kazusik, kulturą wypowiedzi to ty nie grzeszysz

Ale do rzeczy.

Quote:
A skądże nagle wziąłeś te 74,3 km? Jakieś źródło tych szacunków odnośnie odc. Mrągowo - Ełk. Czyżbyś odjął 25,30 km (wiadoma wartość) od tych 99,6 km?
Zródło : Mrągowo - Ełk - wariant V (odl. 74,3 km)

Oczywiście nie wybrano jeszcze ostatecznego wariantu i nie można określić docelowej odległości jaką będzie miał ten odcinek ale dla celów PBDK założono zapewne odległość z tego właśnie wariantu.

Quote:
Brakuje niejako konsekwencji w tym co napisałeś w stosunku do tego, co zamieszczasz na pierwszej stronie wątku. I tak wedle Twoich ustaleń odcinek Mrągowo - Ełk ma długość:
[SIZE=2]- Mrągowo– Orzysz– 54,9 km
- Orzysz– Ełk– ok. 28,3 km
Razem daje 83,20 km (właśnie sobie przypomnialem skąd wziąłem jakiś czas temu 83,2 km, o których wyżej wspomniałem). Generalna zresztą i tak podaje obecnie na stronie odcinka 80 km.
Nie brakuje konsekwencji. Gdybyś przeanalizował tamte dane szczegółowo, znalazłbyś informację iż odległości te liczone są po istniejącej DK16 (podany istniejący kilometraż). Jest tak dlatego że jeszcze nie jest znany ostateczny wariant przebiegu S16 pomiędzy Mrągowem a Ełkiem.

Quote:
Jeśli nawet założyć, że odc. Olsztyn - Biskupiec (o dł. 2,53 km) jest ujęty w PBDK, to co wtakim razie z tym małym fragmentem tzw. obw. Wiójtowa (ok. 3 km)? Gdzież on jest w PBDK "wciśnięty". Błąd zapewne gdzieś widnieje pytanie gdzie (po stronie GDDKiA czy w PBDK).
Ten mały fragment obwodnicy Wójtowa to niecałe 2 km.
Odcinek od Wójtowa (bez obwodnicy Wójtowa) do Biskupca ma 25,3 km liczony wraz z w. Kromerowo który to węzeł jest już wykonany docelowo w formacie dwóch jezdni. Jeśli więc przyjmiemy że na odcinku węzła Kromerowo nie bedą prowadzone prace to "odzyskane" ok. 1,8 km możemy podarować obwodnicy Wójtowa.

SRC_100, DooMeH liked this post
Old October 11th, 2017, 01:01 PM   #275
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Quote:
Oj Kazusik, kulturą wypowiedzi to ty nie grzeszysz
Cóż to za przewrażliwienie. Zwyczajnie dociekam przywołując rożne dane i źródła, które zakładam cechuje jakaś miarodajność. To nie były żadne przytyki z mojej strony
Quote:
Zródło : Mrągowo - Ełk - wariant V (odl. 74,3 km)
(...)
Nie brakuje konsekwencji. Gdybyś przeanalizował tamte dane szczegółowo, znalazłbyś informację iż odległości te liczone są po istniejącej DK16 (podany istniejący kilometraż). Jest tak dlatego że jeszcze nie jest znany ostateczny wariant przebiegu S16 pomiędzy Mrągowem a Ełkiem.
Wariant w/g czego? Może podałbyś jakieś podlinkowanie. Linki na pierwszej stronie wątku dot. rzeczonego odcinka (odcinków) nie działają. Na stronie GDDKiA Mrągowo - Ełk brak wzmianki o wariantach. Obecna Twoja informacja, że taki jest kilometraż jest jakimś konkretem, tylko że z kolei w opisie odcinka na stronie GDDKiA jest zdanie dotyczące tych 80 km, na które powołuje się GDDKiA;
"Są to miejscowości odległe od siebie w linii prostej o ok. 80 km."
Skoro GDDKiA tak szacuje (w oparciu o inwentaryzację przyrodniczą), to jak może wyjść mniej, tj. 74,3 km, zakładając, że przecież droga nie leci dokładnie w linii prostej?
Ok, tematu raczej na dzisiaj nie rozkminimy, trzeba podrążyć gdzie indziej Na razie wstawiam zaawansowanie odcinków, które mi się udało do tej pory ustalić:

Źródłem są dane na stronach i dok. GDDKiA, oraz ustalenia los77 z pierwszej strony. Jeśli wyjaśni się sprawa uwzględnienia w PBDK odcinków Olsztyn - Biskupiec, to zmienię status. Poza tym przy poz. 6 bazą dla wyliczenia kosztów jest wartość z poz. 143 zm. do PBDK (ustalenie kosztu za 1 km i wymnożenie w/g km w tabeli).

los77, Krzychow, Darole, wojterek, ManiakDróg liked this post

Last edited by Kazusik; October 11th, 2017 at 02:18 PM.
Old October 11th, 2017, 01:16 PM   #276
los77
Obywatel Świata

los77's Avatar

Quote:
Wariant w/g czego? Może podałbyś jakieś podlinkowanie. Linki na pierwszej stronie wątku dot. rzeczonego odcinka (odcinków) nie działają. Na stronie GDDKiA Mrągowo - Ełk brak wzmianki o wariantach.
Wariant mam zapisany na dysku, mogę go oczywiście przesłać e-mailem aby uwiarygodnić informację jaką podałem. Nie dysponuję niestety wiedzą gdzie w tej chwili można pobrać z internetu ten i inne warianty.

Quote:
Obecna Twoja informacja, że taki jest kilometraż jest jakimś konkretem, tylko że z kolei w opisie odcinka na stronie GDDKiA jest zdanie dotyczące tych 80 km, na które powołuje się GDDKiA;
"Są to miejscowości odległe od siebie w linii prostej o ok. 80 km."
Skoro GDDKiA tak szacuje (w oparciu o inwentaryzację przyrodniczą), to jak może wyjść mniej, tj. 74,3 km, zakładając, że przecież droga nie leci dokładnie w linii prostej?.
Nie ma co analizować tej treści z GDDKiA, bo nie jest ona zgodna z prawdą. W lini prostej pomiędzy analizowanym odcinkiem Mrągowo Ełk jest ok 67 km.

Old October 11th, 2017, 01:32 PM   #277
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Abstrahując od tego ile faktycznie jest w linii prostej na odcinku Mrągowo - Ełk, zmierzyłem na Targeo ile jest po samej DK16 i wyszło mi 87 km Początek trasy ustawiłem na końcu odcinka Borki Wlk. Mrągowo, tj. w okolicy przecięcia z DK59 w m. Nikutowo, a koniec na obw. Ełku tj. mniej więcej na przecięciu z DK65. To oczywiście orientacyjne lokalizacje, bo chodziło mi bardziej o orientacyjną dł. po szlaku obecnej Dk16 na przedmiotowym odcinku.
Old October 11th, 2017, 01:48 PM   #278
Hohlick W-M
Registered User

Likes (Received): 467

No dobra Panowie, ale tak czytam waszą dyskusję i próbuję zrozumieć o co Wam chodzi? Jakie wnioski można wyciągnąć czy długość odcinka ma mieć x czy y po przecinku w kilometrażu? Do jakiej konkluzji usiłujecie dojść? Bo w moim mniemaniu wszelkie dywagacje dotyczące odcinka Mrągowo - Ełk mijają się z celem. Nie ma jeszcze konsultacji społecznych, te co były to zdaje się że straciły ważność.
Co do odcinka Olsztyn - Biskupiec dopóki nie będzie jasno w programie zapisane "budowa drugiej jezdni" to dyskusję można przenieść na czasy po 2022 r.
Hohlick W-M no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2017, 02:00 PM   #279
Kazusik
Registered User

Kazusik's Avatar

Dla mnie zasadniczą kwestią jest ustalenie co zawiera zmiana PBDK z VII br., w zakresie realizacji S16 (zwłaszcza poz. 143), a co za tym idzie na ile jest wiarygodna zmiana pod względem także szacunków kosztowych.
Old October 11th, 2017, 02:07 PM   #280
Hohlick W-M
Registered User

Likes (Received): 467

@Kazusik

Papier wszystko przyjmie, już wcześniejsze i zrealizowane PBDK w finalnym zestawieniu czyli po skończonej inwestycji mijały się z początkowymi założeniami. Nie będę przytaczał przykładów. Piszę z pamięci
Hohlick W-M no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
barczewo, białystok, biskupiec, drogi ekspresowe, ełk, mazury, mikołajki, mrągowo, olsztyn, orzysz, podlaskie, s16, warmińsko-mazurskie, warmia

Thread Tools

Posting Rules