search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Bucharest–Ilfov

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 23rd, 2017, 08:05 AM   #181
Serban.k
.'.

Likes (Received): 3336

De la Administratia strazilor...

Dubreu, vdbull, ionut.cava liked this post
Serban.k no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 23rd, 2017, 04:21 PM   #182
ionut.cava
Occasional-Dobrogean

ionut.cava's Avatar

Likes (Received): 210

Cumva pe subiect:
O metoda destul de eficienta de a rezolva parcarea pe trotuar e de ... amenajare de parcare pe trotuar. Sau langa trotuar. Fix ce scrie mai sus. Nu inteleg de ce nu se practica pe scara larga ci doar punctual daca le bati obrazul. Prea complicata parcarea paralela?

Daca ai marcat corect locurile, nu mai parcheaza fiecare cum apuca (mai ales ca nu ar mai avea cum sa iasa) si ramane spatiu bine definit pentru pietoni si nici nu mai ai de reparat milioane de bile si stalpisori. Astia raman in intersectii, piete, cai de acces si cam atat. As marca fiecare locusor dintre 2 copaci/stalpi/etc si as pune automatul langa.

Compromisul perfect (avand in vedere lipsa de locuri de parcare) aplicat cu succes mai prin toata Polonia de exemplu.
Vorbesc din ce vad in imagini si din amintiri de acum 4 ani cand locuiam in Bucuresti. Daca s-a mai schimbat situatia asta intre timp, ma scuzati.
Un exemplu din afara capitalei ar fi Constanta unde lipsa unui marcaj duce la niste chestii demne de premii.
ionut.cava no está en línea   Reply With Quote
Old September 10th, 2017, 10:01 PM   #183
Lucian2797
Registered User

Lucian2797's Avatar

Likes (Received): 296

In seara asta a fost prima data cand am mers pe jos pe strada Budila,am dat peste un *trotuar* care pe moment mi-a dat un impuls sa caut o piatra si sa o expediez direct prin geamul casei. Cum se poate ca cineva sa isi faca curte din trotuarul din fata casei?

Si pe google maps apare la fel,deci este asa din 2014 cel putin.
https://www.google.ro/maps/@44.43466...7i13312!8i6656
Old September 11th, 2017, 08:03 AM   #184
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 414

Poate e proprietar pe bucata aia Dzeu stie... Stiu un caz unde comunistii au demolat casa unei cunostiinte de-a mele si au largit trotuarul, ea a castigat in instanta dupa 89 retrocedarea si Primaria a despagubit-o pentru bucata de trotuar care era acum pe terenul ei. Fiind terenul ei putea sa si-l ingradeasca fara nicio problema si adio trotuar. Mi se pare ca undeva in Bucuresti (daca nu ma insel) s-a intrerupt o strada pentru ca cineva primise prin retrocedare o bucata de teren fix pe mijlocul strazii respective. Poate incurc borcarnele si nu zic ca si aici e la fel, dar ma mir ca daca e asa de atatia ani sa nu fi facut cineva vreo sesizare la Primarie....vreun trecator, vecinii...
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 12:03 PM   #185
ionut.cava
Occasional-Dobrogean

ionut.cava's Avatar

Likes (Received): 210

Quote:
Originally Posted by Lucian2797 View Post
Si pe google maps apare la fel,deci este asa din 2014 cel putin.
https://www.google.ro/maps/@44.43466...7i13312!8i6656
*2009
ionut.cava no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 10:50 PM   #186
Lucian2797
Registered User

Lucian2797's Avatar

Quote:
Originally Posted by ionut.cava View Post
Superb! Din 2009 pana in 2014 se pare ca primaria s-a gandit ca acolo doar locuri de parcare in fata curtii respective lipsesc,sa faciliteze si mai bine accesul pietonilor.

ionut.cava, nebunul liked this post
Lucian2797 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 10:56 PM   #187
Lucian2797
Registered User

Lucian2797's Avatar

Quote:
Originally Posted by Puss in Boots View Post
Poate e proprietar pe bucata aia Dzeu stie... Stiu un caz unde comunistii au demolat casa unei cunostiinte de-a mele si au largit trotuarul, ea a castigat in instanta dupa 89 retrocedarea si Primaria a despagubit-o pentru bucata de trotuar care era acum pe terenul ei. Fiind terenul ei putea sa si-l ingradeasca fara nicio problema si adio trotuar.
Atunci primaria trebuia sa intervina si aici si sa despagubeasca ,daca e acelasi gen de problema. Oricum,scuze pentru felul cum arata trotuarul ala(si de o caruta de ani,aparent) nu exita!
Lucian2797 está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 06:39 AM   #188
Puss in Boots
Registered User

Likes (Received): 414

Poate n-a vrut sa fie despagubit cine stie....oricum mi se pare f ciudat ca din 2009 situatia sa fie asa (s-au mai schimbat primarii deci poate si PCR-ul aferent) si sa nu fi facut cineva vreo sesizare. Sau o fi facut, ca nu stim exact. Poate e si ceva pe rol pentru zona aia. Fa o sesizare cu pozele respective la adm. strazilor si la primaria de sector vezi ce-ti raspund. Nu pierzi nimic. Dovada de spirit cetatenesc

Lucian2797 liked this post
Puss in Boots no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules