search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 25th, 2017, 08:24 PM   #4681
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Likes (Received): 735

Zielony Rynek, coś wykopane, ktoś wie co to mogło być ?

boogie11 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 26th, 2017, 12:57 PM   #4682
MKR_ZMC
ZamojszczyznaNadWszystko

MKR_ZMC's Avatar

Likes (Received): 45

Tak z ciekawości.

Kiedy w Zamościu zostały przeprowadzone ostatnio gruntowne skany gruntów pod zespołem staromiejskim? Albo czy w ogóle było coś takiego robione?
Jest wiele teorii odnośnie zamojskich "podziemi" sięgających wedle niektórych do Szczebrzeszyna ale czy faktycznie miasto turystyczne jakim jest Zamość prowadziło po teoretycznym upadku komunizmu takie badania?

Wiem, że to dość kosztowny wydatek ale Hrubieszów z tego co kojarzę (jak jest inaczej to niech ktoś mnie poprawi) miał uzyskać dofinansowanie na taki cel.
Old August 27th, 2017, 11:25 AM   #4683
jarek7913
Poza Radomiem

Likes (Received): 68

Quote:
Originally Posted by MKR_ZMC View Post

Tak z ciekawości.

Kiedy w Zamościu zostały przeprowadzone ostatnio gruntowne skany gruntów pod zespołem staromiejskim? Albo czy w ogóle było coś takiego robione?
Jest wiele teorii odnośnie zamojskich "podziemi" sięgających wedle niektórych do Szczebrzeszyna ale czy faktycznie miasto turystyczne jakim jest Zamość prowadziło po teoretycznym upadku komunizmu takie badania?

Wiem, że to dość kosztowny wydatek ale Hrubieszów z tego co kojarzę (jak jest inaczej to niech ktoś mnie poprawi) miał uzyskać dofinansowanie na taki cel.
W żadnym polskim miescie historycznym niepotwierdzono istnienia tak długich podziemi, zazwyczaj były to piwnice i składy pod miastem. Watpliwe by tutaj tez były. Badania sa kosztowne i nikt dla potwierdzenia pogłosek ich nie zaiinicjuje.
"Zaprawdę, zbyt mało mamy poszanowania dla przeszłości... Niszczą się wszystkie dawności naszej pamiątki i wkrótce starożytna Polska stanie się nową. Przecież dobrze by było pamiętać, że nie jesteśmy ludem od wczoraj, że nie latami, lecz wiekami istnienie nasze liczymy..." J. U. Niemcewicz 1859
jarek7913 no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2017, 08:33 PM   #4684
jbudzynski
Registered User

jbudzynski's Avatar

Likes (Received): 710

Zgodnie z artykułem poniżej:
- Remont Akademii pełną parą zacznie się dopiero w wakacje 2018
- I LO przeniesie się najprawdopodobniej do Pałacu Zamoyskich

Podoba mi się to drugie rozwiązanie. Zrujnowanemu Pałacowi nic nie zaszkodzi bardziej niż zamienienie go w pustostan. Dzięki przenosinom LO, zyskamy 2-3 lata na znalezienie połysłu na Pałac i zorganizowanie finansowania.

http://roztocze.net/zamosc-przeprowa...opiero-za-rok/

Quote:
Najbliższy rok szkolny I LO im. Jana Zamoyskiego spędzi w gmachu Akademii Zamojskiej. Potem w związku z pracami rewitalizacyjnymi budynku szkoła czasowo przeprowadzi się. Dokąd? Wszystko wskazuje na to, że niedaleko.

Przypomnijmy, że wyprowadzka szkoły związana jest z rewitalizacją gmachu Akademii Zamojskiej. Po wielkim entuzjazmie w związku z pozyskaniem przez władze miasta funduszy na rewitalizację zabytkowego budynku Akademii Zamojskiej – o czym pisaliśmy TUTAJ – pojawiła się pierwsza rysa. Chodziło mianowicie o lokalizację, gdzie na czas rewitalizacji Akademii Zamojskiej funkcjonujące tam I LO im. Jana Zamoyskiego czeka przeprowadzka.

W grę wchodziły trzy warianty: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3, czyli popularny “elektryk”, budynek po dawnej siedzibie wydziału zamiejscowego Uniwersytetu Przyrodniczego przy ulicy Szczebrzeskiej oraz budynek sądu przy ulicy Akademickiej, czyli dawny Pałac Zamoyskich. Najwięcej kontrowersji wzbudzał pomysł funkcjonowania dwóch szkół w budynku “elektryka”.

Dziś wiemy dwie rzeczy. Po pierwsze “stary” ogólniak ten rok szkolny 2017/2018 spędzi w swojej aktualnej siedzibie.

–Pan prezydent stara się tak ustalić termin projektu i związanych z nim prac, by szkoła mogła tam funkcjonować przez ten rok szkolny od początku do końca.- powiedziała nam Agnieszka Kowal, dyrektor Wydziału Oświaty UM w Zamościu. Zdradziła też, gdzie podzieje się szkoła po tym okresie.

–Wszystko wskazuje na to, że będzie to budynek Pałacu Zamoyskich, czyli obecny gmach sądu. Nie jest to jeszcze ostatecznie przesądzone, ale najprawdopodobniej będzie to właśnie ta lokalizacja, za którą argumentowały władze szkoły, rodzice i uczniowie. Argumentów za tą lokalizacją jest wiele. Logistycznie łatwiej jest dokonać przenosin, szkoła będzie dalej znajdować się na Starówce. Liczymy, że wszystko się uda. – tłumaczyła szefowa zamojskiej oświaty.

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy i Sąd Rejonowy w Zamościu także się wyprowadzają w przyszłym roku. Tylko, że na stałe. Nowa siedziba powstaje właśnie przy ul. Wyszyńskiego
Old August 30th, 2017, 11:15 PM   #4685
tobrze
Registered User

tobrze's Avatar

Location: Warszawa/Lublin/OstrówMaz./Płock/West Sussex/Toruń/Działy Grabowieckie
Likes (Received): 1798

A tymczasem dalej widać nieudolność, a może po prostu niechęć władz do uporządkowania parkowania. Wg mnie miasta wpisanego na UNESCO nie powinno się pozwalać rozjeżdżać. Tych samochodów tam jakby coraz więcej. Zdjęcia z 2016
Pod rządami nowego prezydenta Zamość wg mnie podupadł estetycznie. Do tego te meleksy turystyczne stojące tuż obok rynku. Czy to musi tam stać? Zagracają tę uliczkę.

Last edited by tobrze; August 31st, 2017 at 10:58 PM.
tobrze está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 30th, 2017, 11:29 PM   #4686
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Słupy są na Nowym Mieście więc nie ten temat. Poobklejane latarnie to problem ogólnopolski, Zamość nie jest tu wyjątkiem.

Quote:
Originally Posted by tobrze View Post
ps. nie ma osobnego wątku zamojskiego estetyka miejska czy coś, więc wklejam tu.
Jest: [Zamość] Estetyka, zieleń miejska i mała architektura

Last edited by boogie11; August 31st, 2017 at 12:22 PM.
Old August 31st, 2017, 07:52 AM   #4687
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Likes (Received): 664

Quote:
Originally Posted by boogie11 View Post
Słupy są na Nowym Mieście więc nie ten temat. Poobklejane latarnie to problem ogólnopolski, Zamość nie jest tu wyjątkiem.
Owszem, ale widać, że w Zamościu zakład oczyszczania miasta ani razu nie zadał sobie trudu na zerwanie reklam! Jeszcze rok może dwa i reklamy zaczną wchodzić w skrajnię jezdni W normalnych miastach na bieżąco reklamy są usuwane przez służby albo co bardzo mnie buduje samych mieszkańców.

Odnośnie parkowania - przecież nowa władza zwiększyła ilość miejsc postojowych na terenie Starego Miasta a Straż Miejska na moją interwencję kilkanaście miesięcy temu dlaczego nie odholują/ukarzą kierowców parkujących skośnie zamiast równolegle, stwierdził ale przecież nikomu nie przeszkadzają i gdzieś trzeba parkować. Januszostwo totalne. Przestało już mi zależeć.

C-mere, Rombi, gerwaz, boogie11, radoskor89 and 1 others liked this post
mceurytos no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 10:27 AM   #4688
misiek_r
Registered User

Likes (Received): 47

Byłem ostatnio na starym mieście z gośćmi i zaobserwowaliśmy parkowanie dosłownie wszędzie, momentami miałem wrażenie że na fontannie również. Wygląda to fatalnie.
Może trzeba wystosować jakiś list otwarty do Prezydenta jako społeczność Skyscraper

C-mere, tobrze liked this post
misiek_r no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 10:38 AM   #4689
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Likes (Received): 664

Ogólnie w ostatnich kilku latach widzę znaczącą zmianę na gorsze w kwestii estetyki - na przykład ronda, zawsze pełne kwiatów, od wiosny do jesieni. Kilka nasadzeń w ciągu roku. Teraz wysypane paskudnymi kamieniami.

Donice i ławki, które stały w osi ul. Grodzkiej dosunięte do kamienic - może coś się zmieniło i wróciły na swoje miejsce?

tobrze liked this post
mceurytos no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 02:24 PM   #4690
tomek_j
Registered User

Likes (Received): 111

Quote:
Originally Posted by mceurytos View Post
Ogólnie w ostatnich kilku latach widzę znaczącą zmianę na gorsze w kwestii estetyki
No niestety.
Po pierwsze wspomniane już parkowanie na starym mieście. Po jakiego grzyba zarząd miasta umieszcza znaki zakazu postoju i zatrzymywania się, jak potem nikt tego nie kontroluje. Samochody staja wszędzie, nie długo będą na rynku wielkim, bo przecież gdzieś parkować trzeba. A parkingi za murami są prawie puste.
Po drugie reprezentacyjne miejsce miasta - rynek wielki. Pal licho parasolki, których jest i tak za dużo. Ale stojąca cały rok scena? Do tego obleśne kramy z "pamiątkami" - coraz ich więcej. Czy muszą stać na rynku? A wątpliwej jakości "imprezy" . czy na prawdę trzeba na rynku głównym prezentować oblepione błotem samochody? Do tego jakaś kuriozalna plastikowa wanna z brudna wodą położona na kupie piasku.
Sam rynek jest ciągle czymś zapchany, bez ładu i składu.
Miasto wpisane do rejestru UNESCO staje się wielkim parkingiem i jarmarcznym składem wszelkiego badziewia.

michalwajdyk, mceurytos, tobrze, PrezesZmc liked this post
tomek_j no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 06:55 PM   #4691
MKR_ZMC
ZamojszczyznaNadWszystko

MKR_ZMC's Avatar

Likes (Received): 45

Proponuję przenieść dyskusję do odpowiedniego wątku by nie robić z forum śmietnika.

Niektórym proponuję spacer po śródmiejskich częściach innych miast w Polsce.

boogie11, daru liked this post
MKR_ZMC no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 07:36 PM   #4692
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 51

Nie ma osobnego tematu o parkowaniu (jest o estetyce).

Generalnie to przy obecnym bałaganie prawnym opłaty nie mogą być pobierane w SPP jeśli miejsce postojowe nie jest oznaczone znakami pionowymi i poziomymi. Wobec tego parkować można na SM wszędzie bezpłatnie gdzie nie jest to oznaczone znakami zakazu. Nowelizacja tych przepisów jest w tym momencie w toku (poprawcie mnie, jeśli się mylę i już weszła w życie).
MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 09:08 PM   #4693
easio23
Registered User

Likes (Received): 507

Quote:
Originally Posted by MłodyWilk View Post
Nie ma osobnego tematu o parkowaniu (jest o estetyce). (...)
oj tam oj tam - jest taki wątek np. [Zamość] Hydepark

"Wal.czyć mogę tyl.ko o coś, co miłuję. Miłuję tyl.ko to, co sza.nuję, a sza.nuję je.dynie to, co rozumiem."

boogie11 liked this post
easio23 está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 31st, 2017, 11:03 PM   #4694
tobrze
Registered User

tobrze's Avatar

Location: Warszawa/Lublin/OstrówMaz./Płock/West Sussex/Toruń/Działy Grabowieckie
Likes (Received): 1798

Litości . Wyprodukowaliście więcej postów - wspomnianego bałaganu - w tym wątku pisząc, że zdjęcia słupów tu nie powinny być, niż ja zamieszczając słupy w jednym poście z parkowaniem na sm. Zdjęcia przeniosłem, ale oczywiście możecie sobie jeszcze ponarzekać, że tu były
Tak czy inaczej sprawa parkowania dotyczy bezpośrednio remontu sm, bo to, co miasto wyremontuje, to zaraz zostanie rozjeżdżone przez te samochody. Nie mówiąc już o tym jak to wygląda. Bywam w mieście dość często, mam wrażenie, że bardzo się pogorszyła estetyka miasta.
Czyli list do władz czy nawet jakiś artykuł w prasie wydaje się potrzebny.
ps. te odnowione ronda też zauważyłem. Ocean kamieni i skromniutkie tuje. Nie mieli naprawdę większych roślin?

PrezesZmc, mceurytos, C-mere liked this post

Last edited by tobrze; September 1st, 2017 at 04:58 PM.
tobrze está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 5th, 2017, 12:52 PM   #4695
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Ruszają prace u Franciszkanów.

Old September 5th, 2017, 02:26 PM   #4696
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Likes (Received): 91

Świetnie!
"Teren skwerku przy kościele także zostanie uporządkowany i zagospodarowany. Ma tam także stanąć figura św. Franciszka. W miejscu, gdzie dawniej stała dzwonnica ma zostać odtworzony jej obrys."
za: http://www.kurierzamojski.pl/wiadomo...franciszkanow/.

Czyli rewitalizacją zostanie objęty cały teren obecnie ogrodzony i do przebudowy zostanie parking na placu Wolności wraz z ulicami Żeromskiego i Kościuszki?
Zostaną jeszcze te zniszczone kamienice vis-a-vis Kościoła.

Last edited by Siersciu; September 5th, 2017 at 03:10 PM.
Siersciu no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 03:46 PM   #4697
boogie11
Registered User

boogie11's Avatar

Wikarówka

Franciszkanie

radoskor89, Danek03, tolo8, Art79 liked this post

Last edited by boogie11; September 18th, 2017 at 06:03 PM.

Reply

Tags
fortress, fortyfikacje, lubelskie, stare miasto, twierdza, unesco, zabytki, zamość, zamosc

Thread Tools

Posting Rules