SkyscraperCity Forum banner

Architektura obecně - postřehy, projekty, názory

38K views 50 replies 22 participants last post by  marmac 
#1 ·
Vítám Vás. K založení tohoto topicu mě vedl celkový zájem o architekturu a design. Chtěl bych, aby se tady diskutovalo o architektuře a designu obecně. Cokoliv Vás kde zaujme, ať již u nás v ČR nebo ve světě, neváhejte se s námi o to podělit - fotky, vizualizace, odkazy, cokoliv.
 
#2 ·
Byl jsem o víkendu ve Vídni a opět mě velice oslovila. Líbí se mi, jak tam krásně vedle sebe dovede fungovat stará a moderní architektura, viz výškové budovy v centru. Je smutné, že to takto nemůže fungovat u nás. Stará Praha je určitě nádherná, ale je to výpověď oné doby, ve které se postavila. Každé město by se mělo přizpůsobit vývoji architektury a respektovat ji - jenže u nás se bohužel žije ve vzpomínkách a ne přítomností a budoucností. Vždyť i prosklený mrakodrap se může udělat zajímavě a atypicky.
 
#3 ·
A proč vůbec stavět mrakodrapy? Praha se pomalu začne vylidňovat, takže bude stačit opravovat to postavené a sem tam nějaká novostavba, na kterou by ale měly být transparentní soutěže, nejradši vícekolové. Co mě děsí je prodej obrovských pozemků u centra, kde jeden developer postaví náletovou podřadnou architekturu s urbanismem sídliště na periferii. Viz Karolina v Ostravě, kde roste jakýsi krabicoidní hypermegasupermarket. To stejné je případ Chodov, který je ale aspoň na periferii, ale hrozí to Holešovicím, Libni, Bubnům atd.
 
#4 ·
mrakodrap?

Souhlasím s 1+1... Proč stavět v centru Prahy mrakodrapy? Proč ničit to krásné panorama? Navíc jak by se lidi do těch mrakodrapů v centru dopravovali? Mrakodrapy ať se staví na Pankráci, nebo ještě dál.
Jinak proti moderní architektuře nic nemám, pokud svou přítomností neničí historickou architekturu.
 
#5 ·
Souhlasím s 1+1... Proč stavět v centru Prahy mrakodrapy? Proč ničit to krásné panorama? Navíc jak by se lidi do těch mrakodrapů v centru dopravovali? Mrakodrapy ať se staví na Pankráci, nebo ještě dál.
Jinak proti moderní architektuře nic nemám, pokud svou přítomností neničí historickou architekturu.
Mně se prostě líbí, když vedle sebe dovede koexistovat ultra moderní architektura, viz. Londýn (pevnost Tower a pár minut od toho mrakodrapové City). Samozřejmě kdyby se z Pankráce stal takový "český Manhattan" budu jedině nadšeně jásat. Prostě mi vadí, že u nás se mrakodrapy nestaví i mimo centrum, kde by být mohly. Vždycky se z toho dělá strašná událost. Třeba Pankrác je mimo centrum a může tam být cokoliv - ne aby do toho furt někdo kecal a výstavbu zdržoval. Strašně mě mrzí Epoque - dlouho trvalo než získali povolení stavět a když začali, tak bankrotují. Pořád to ale vidím trochu nadějně a doufám,c o myslíte?
 
#7 ·
Já bych mnohem víc než mrakodrapy, což je vlastně architektura - socha, uvítal nějaké nové urbanistické celky, nepamatuji si že by se v posledních letech postavila nějaká nová ulice, náměstí, bulvár, kde by se chodilo pěšky, byl by tam nějaký park, obchody, byty kanceláře. Obchody se stěhují do tzv. nákupních center, která vypadají jako když na zelené louze přistane ufo. Vždycky je tam parkoviště a okolí je nevábné, pokleslá architektura vnitřku. Co je nejhorší, že se tyhle krabice stavějí i v centru, hrůza je třeba Liberec, v Praze Nový Smíchov, částečně Palladium, bude se to týkat i Karoliny v Ostravě....
 
#8 ·
Nelze nesouhlasit. Kdykoli se nějaká šance na kompletní urbanistický celek objevila, v rámci developerských zvyklostí se vždy zvrhla buď v obvyklý monolit zabírající obrovský prostor, nebo v nejlepším případě nějaké polovičaté řešení.
 
#9 ·
Až se jednou změní koncepce nákupování a přestanou se prodávat televize a oblečení ve stejném obchodě jako potraviny, až se jednou změní myšlení lidí tak že dají přednost malým obchodům v centru před mega nákupními centry, pak nás investoři nebudou moci oblafnout umělými hypermarkety uprostřed polí a architekti a urbanisti budou mít značně ulehčenou práci při vytváření kvalitních a živých celků.

Patnáct let vývoje špatným směrem bude těžké zvrátit, ale někdo s tím začít musí nebo bude dokonáno dílo zla a zůstanou nám mrtvá města závislá na turistice.

Přeji všem pěkné Vánoce a hodně optimistický rok 2011 :)
 
#10 ·
Připojuji se k názoru, že problém není v nedostatku mrakodrapů jako spíš v mizerné kvalitě současné architektury a urbanismu. Dobré stavby se sice tu tam objeví, ovšem v té záplavě smetí aby je pohledal. A pokud jde o urbanismus, tak, nemůžu si pomoct, dám vždycky přednost Haussmannovi před Le Corbusierem.
 
#12 ·
Vůbec třeba stavby jak jsou večer nasvícené, to je další mínus. Ať se podívají do Vídně, Londýna či Paříže, co jde udělat se světly. Úplně promarněná a nedrahá zajímavost. Dále třeba Vltava je u nás trestuhodně málo využívaná, stejně tak místa na nábřeží, atd. Přitom stačí udělat pár změn a může to tady být mnohem lepší... většina "obyčejných" čechů je strašně pozadu v přemýšlení o architektuře, designu a umění obecně, o politicích nemluvě, ty tomu nerozumí takřka vůbec. Se vším, i s úplnejma blbostma, jsou v Praze děsivý oplétačky, jak tady potom má něco nového vznikat?

Mně prostě obecně na Praze vadí, že s přibývajícími lety nemá takřka žádnou novou zajímavost. Třeba si myslím, že ohledně toho nasvěcování památek by šel udělat super zážitek - různé barevné proměny světel. Je to spousta malých drobností, které by po jejich uskutečnění to město strašně obohatily.
 
#15 ·
Já letos neměl ani čas jet se podívat před Vánoci do Prahy ani do Drážďan, takže vážně nevím. Ale teď na Silvestra to v Libe bouchá o dost víc než minule, takže to vypadá že krize už je definitivně pryč. :) Kéž by totéž platilo i pro architekturu u nás.. jako takový přání do celýho novýho roku by to fakt nebylo špatný.. :)
 
#16 ·
Tak mě napadlo, že by bylo dobré v Praze také zřídit vodní tramvaj, jako funguje např. v Londýně nebo New Yorku. Myslím si, že by takováto doprava byla hojně využívaná. Trasa by mohla vést Braník -> Holešovice. Co si o tom myslíte?
 
#22 ·
Jo, nedávno o tom byla reportáž, že na nějakém přístavišti je místo kde můžou parníky vyprazdňovat svoje wc a pravidelně tam dojíždí prý jen jeden parník.

Ty Žluté Lázně mají ale příznačný název :lol:

Co říkáte na Trianon na Budějovické? Já už se dlouho chystám na obhlídku, ale neni čas :-( stejně jako do Karlína.
Neurazí ani nenadchne. Ale když nám rostou takové kancelářské megakomplexy jak houby po dešti tak to asi za pár let bude problém všechno naplnit.
 
#19 ·
Tak kdyby jen parníky, žejo. Proti proudu spousta vesnic a dokonce i ryby nám do tý řeky bezostyšně s***u. :D

Já myslím, že stávající parníky, fungující na komerční bázi, jsou celkem dostatečný. A pokud je to pro někoho drahý, může se za euro svézt "vodní" tramvají 17 v podstatě ve stejné trase. ;)
 
#28 ·
It won't be fast means of transport anyway.
What I like the most is the northern route around Štvanice island, where there's no lock. :D

Obviously, Prague still has way too much money. Why build something useful, like - say - a new bridge, when we could have this nonsense. :nuts:
 
#30 ·
Žižkov dále pokračuje v trendu nastavování pater činžáků. Jak je to povolené? Někde jsem slyšel, že domy nesmí vystupovat nad okolní zástavbu o více než dvě podlaží, ale počítají se střešní patra jako podlaží, nebo jako střecha?

Ve většině případů, co jsem viděl, nastavená patra vypadají hodně divně. Kdyby ti památkáři alespoň něco dělali...:lol:
Are there some examples (photos) of what you are referring to? Attic conversions are everywhere in Prague, so I gather you mean examples where the vertical extension is a little more than an attic, perhaps in contravention of city heritage codes?
 
#31 ·
Havlíčkův Brod begins demolishing first panelák on aesthetic grounds

The town of Havlíčkův Brod has begun the first demolition of a panelák, or prefab residential building, for purely urbanistic reasons. The 18-apartment building will be removed from a central town square at a cost of 2.8 million crowns. The town council had been debating whether to remove the unpopular, 1982 structure for several years, because it obstructs passage into a historic alleyway that joins two squares. The communist-built panelák buildings are often deplored as ugly and shoddy, but nonetheless provide the country with more than 1.25 million residential spaces. Only about one third have been reconstructed to meet more modern standards.
http://www.radio.cz/en
http://zpravy.idnes.cz/poprve-se-bo...aci.aspx?c=A111122_1688629_jihlava-zpravy_bor

While I think more commieblocks should follow soon, I also don't like the fact that Brod authorities have no plan how to use this cleared space (apart from straightening the passage) at all. Minimálně dostavět vnitroblok a vrátit náměstí jeho tvar a funkci by to chtělo..
 
#32 · (Edited)
To by byl nelehký úkol. Většina staveb kolem dokola toho náměstí není o nic lepší. Kudy se jednou prožene pomatený asanátor a bezohledný stavitel, těžko něco napravovat. :(





Edit: tu novou fotku jsem našel na idnes. Je vidět, že cvoků je v místě stále dostatek. Zřejmě proto je v Brodě umístěn i ústav pro péči o choromyslné. :hammer:
 
#33 ·
Havlíčkův Brod je asi hodně bohaté město, když si může dovolit bourat budovu jen pro to, že se někomu nelíbí.
Pochopil bych tento počin, kdyby měly vyčleněny stovky milionů na fantastickou architekturu, která okrášlí centrum města a není již jiné prostranství, ale to bohužel asi není tento případ.
 
#34 ·
Po reformě RUD bude ještě bohatší. Upřímně řečeno priority si určují sami a tak o má být, demokracie so nejvíce zdola. Asi je ten barák drásal tak proč ne. Nejde ani tak o architekturu ale o urbanismus, ne všude musí stát dům, může tam být veřejný park.
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top