SkyscraperCity Forum banner
2M views 10K replies 621 participants last post by  konsumpcjonista 
#1 ·
Ekskluzywny Wrzeszcz

Środa, 18 sierpnia 2004r.

Kolejny inwestor chce budować w Gdańsku. Tym razem chodzi o niemiecką firmę developerską ECE. Koszty i termin przedsięwzięcia są na razie częścią negocjacji między miastem a ECE. Patrząc jednak na osiągnięcia firmy w innych miastach, należy spodziewać ekskluzywnego centrum handlowego.


Jeżeli negocjacje miasta z inwestorem się powiodą, w ciągu 2-3 lat w sąsiedztwie dworca we Wrzeszczu pojawi się wielka galeria handlowa. Fot. Grzegorz Mehring

Dyskutowana lokalizacja to kwartał ulic we Wrzeszczu: Grunwaldzka, Kościuszki oraz Dmowskiego, obejmujący prawie 3 hektary. Obecnie znajdują się tam budynki po Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy oraz firmie Fazer.

- Taka inwestycja wymusza konieczność przebudowy węzła ulicy Grunwaldzkiej, Kościuszki i Słowackiego. Miałaby się ona odbyć oczywiście na koszt inwestora - tłumaczy Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego. - Firma zadeklarowała chęć budowy. Mamy nadzieję, że zgodzą się na nasze warunki. Koszt przebudowy węzła miasto szacuje na 10 -11 mln zł. Do tego dojdą koszty wyburzenia dwóch domów komunalnych przy ulicy Kościuszki 5 i 5a. O nowe mieszkania finansowo również ma zadbać inwestor.

- Jeżeli nie będziemy mieć pewności, że firma przeprowadzi przebudowę węzła komunikacyjnego oraz zapewni pieniądze na lokale dla ludzi z budynków do wyburzenia, nie ma mowy o zgodzie na inwestycję - dodaje Wiesław Bielawski.

Co na to ECE?

- Pracujemy nad tym - powiedziała krótko Agata Kurak z ECE Polska z siedzibą w Warszawie. - Jeżeli dojdziemy do porozumienia, należy się spodziewać centrum usługowo-handlowego z powierzchniami biurowymi. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy inwestor kończy projekt i chciałby jeszcze w tym roku wystąpić o pozwolenia na budowę.

Ktos kiedys pisal na forum, ze wie jak wyglda projekt. Moze juz czas na jakies renedery?
 
See less See more
1
#3 ·
tez tak sobie wyobrazam, te rozmieszczenia, ale nie znalazlam zadnych planow/projektow, wiec to tylko moje przypuszczenia.

w radio gdansk podali jeszcze taka informacje: "Ulica Nowa Kościuszki ma w przyszłości ułatwić ruch między Brzeźnem, Nowym Portem a Niedźwiednikiem, Migowem i Złotą Karczmą. Będzie przebiegała równolegle do istniejącej dzisiaj ulicy Kościuszki."

rozumiem ze nowa kosciuszki to ten przebudowywany wezel, ale gdzie ja ulokowac...tego juz nie wiem:(
 
#4 · (Edited)
Teren Mleczarni, Fazera i dwie kamienice oraz jeden z biurowców przy grunwaldzkiej. Byłyby dwa, ale drugi należy do PKP a ci chyba się nie chcieli go pozbyć. Cały teren zaznaczony poprzez rozjaśnienie zajęty będzie chyba przez ECE.


Oraz z gazety wyborczej z 22 lipca trochę konkretów na temat rozmiarów inwestycji.

We Wrzeszczu powstanie konkurencja dla Manhattanu



Nowe centrum handlowe warte setki milionów złotych, większe od Manhattanu, powstanie w Gdańsku Wrzeszczu. Inwestycja warta ponad 400 milionów złotych ma powstać przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Grunwaldzkiej głównie na terenie obecnie należącym do Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Nieoficjalnie wiemy, że negocjacje w sprawie sprzedaży tej nieruchomości trwają od wielu miesięcy. Ostateczne umowy zostaną podpisane we wrześniu.

- To bardzo ciekawy teren, w którym przewidziane są funkcje handlowe. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza możliwość ulokowania tam nawet do 40 tys. metrów powierzchni sprzedażowej - mówi Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Należy się tam spodziewać obiektu o charakterze galerii handlowej.

Podobne obiekty w Gdańsku to: Madison i Manhattan. Bielawski zapowiada, że miasto będzie stawiało inwestorowi poważne warunki dotyczące zmiany tamtejszego układu drogowego. Według prezydenta, konieczne wydatki na ten cel mogą sięgnąć kilkunastu milionów złotych.

- Jesteśmy zainteresowani tym terenem - mówi Jan Dębski, dyrektor z firmy ECE Polska. W tej chwili nie chciałbym jednak mówić o szczegółach.

ECE to niemiecka firma znana ze stworzenia podobnych centrów we Wrocławiu i Łodzi. Obecnie jest też inwestorem zagospodarowania terenów wokół dworca PKP w Krakowie.
 
G
#6 ·
No proszę, ECE nadal kontynuje ekspansje ....i dobrze, bardzo jestem ciekaw tego projektu, choc domyslam sie ze bedzie podobny do wersji Wrocławskiej, Lodzkiej i Szczecinskiej...a poza, tym zycze zeby wladze miasta nie sprawialy inwestorowi takich trudnosci jak ma to miejsce w Szczecinie....
 
#7 ·
adelmus said:
No proszę, ECE nadal kontynuje ekspansje ....i dobrze, bardzo jestem ciekaw tego projektu, choc domyslam sie ze bedzie podobny do wersji Wrocławskiej, Lodzkiej i Szczecinskiej...a poza, tym zycze zeby wladze miasta nie sprawialy inwestorowi takich trudnosci jak ma to miejsce w Szczecinie....
jak przebudują skrzyżowanie i pare ulic i wybudują domki dla lokatorów zniszczonych kamienic... nie będzie problemu :lol: :nuts:
imho troche duże wymagania... ale jak ma się udać to czemu nie!

ps: a co robią w Szczecinie?
 
#8 ·
Mogli by po drugiej stronie wybudować plomby w niejsce tych zniczonych w czasie powodzi kamienic, ze sprzedaży pozostałych mieszkań jeszcze by sobie przy okazji zarobili.
 
#9 ·
"ECE ma chrapkę na Gdańsk"



Niemiecka firma deweloperska ECE Projektmanagement rozmawia z władzami Gdańska na temat budowy centrum usługowo-handlowego w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Kościuszki oraz Dmowskiego.

Obecnie na ok. 3-hektarowej działce, którą interesuje się potencjalny inwestor, znajdują się budynki po Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy oraz firmie Fazer. Realizacja projektu w tej okolicy wiązałaby się z przebudową węzła komunikacyjnego. Według władz Gdańska, przedsięwzięcie wycenione na 10-11 mln zł, powinien sfinansować deweloper.
 
#11 ·
rodan said:
Powstanie całkiem spory kawałek zabudowy.
Ciekawe tylko jak zostanie rozwiązane połaczenie między wrzeszczańskim dworcem a galerią.
W końcu w interesie ECe leży by skierować ruch w tym kierunku.
Myśle że zwykłe wejście od Dmowskiego powinno wystarczyć. Albo masz na myśli jakiś "mostek" na drugą strone ulicy lub coś w tym rodzaju?
 
#12 ·
Earendil said:
jak przebudują skrzyżowanie i pare ulic i wybudują domki dla lokatorów zniszczonych kamienic... nie będzie problemu :lol: :nuts:
imho troche duże wymagania... ale jak ma się udać to czemu nie!

ps: a co robią w Szczecinie?
Galeria Kaskada - istnieje stosowny wątek. W tym przypadku obecnie to skarb państwa jest głównym hamulcowym.

Warunki w Szczecinie również nie są małe
- lokale dla mieszkańców kamienicy, która zostanie wyburzona (ECE zarezerwowało już takowe w TBSach)
-nowy budynek dla Teatru Lalek Pleciuga (tu również ECE nie robi problemów)
- kwestia likwidacji przedsiębiorstwa odzieżowego "Odra" - nie wiem na czym ostatecznie stanęło - była propozycja budowy nowego zakładu, lecz tutaj mieszać zaczął skarb państwa.
Problemów przysporzyło także PSS "Społem" będące właścicelem części terenu pod galerię - mimo wstępnych ustaleń sprzedano działkę nie ECE, lecz pewnemu szczecińskiemu przedsiębiorcy.
W tworzeniu różnego rodzaju utrudnień dla ECE zainteresowane jest też ECHO Investment, które posiada już dwie wielkie galerie handlowe w mieście i niechętnie patrzy na ewentualną konkurencję. Sami nawet zaproponowali wybudowanie galerii na miejscu Kaskady.
 
#13 ·
barnim said:
Galeria Kaskada - istnieje stosowny wątek. W tym przypadku obecnie to skarb państwa jest głównym hamulcowym.

Warunki w Szczecinie również nie są małe
- lokale dla mieszkańców kamienicy, która zostanie wyburzona (ECE zarezerwowało już takowe w TBSach)
-nowy budynek dla Teatru Lalek Pleciuga (tu również ECE nie robi problemów)
- kwestia likwidacji przedsiębiorstwa odzieżowego "Odra" - nie wiem na czym ostatecznie stanęło - była propozycja budowy nowego zakładu, lecz tutaj mieszać zaczął skarb państwa.
Problemów przysporzyło także PSS "Społem" będące właścicelem części terenu pod galerię - mimo wstępnych ustaleń sprzedano działkę nie ECE, lecz pewnemu szczecińskiemu przedsiębiorcy.
W tworzeniu różnego rodzaju utrudnień dla ECE zainteresowane jest też ECHO Investment, które posiada już dwie wielkie galerie handlowe w mieście i niechętnie patrzy na ewentualną konkurencję. Sami nawet zaproponowali wybudowanie galerii na miejscu Kaskady.
thx... musze bardziej śledzić szczecińskie wątki :) :spam1:
 
#14 ·
Earendil said:
Myśle że zwykłe wejście od Dmowskiego powinno wystarczyć. Albo masz na myśli jakiś "mostek" na drugą strone ulicy lub coś w tym rodzaju?
Nie wiadomo gdzie będa umieszczone wejścia ale wydaje mi się że to wyjście z dworca które istnieje w tym kierunku to trochę mało.

Może dadzą trochę kasy na rozbudowe dworca czy chociaż przedłużenia tunelu. :)
 
#15 ·
rodan said:
Nie wiadomo gdzie będa umieszczone wejścia ale wydaje mi się że to wyjście z dworca które istnieje w tym kierunku to trochę mało.

Może dadzą trochę kasy na rozbudowe dworca czy chociaż przedłużenia tunelu. :)
Tak przy okazji mogli by walnąć całkiem nowy dworzec :)
 
#16 ·
Z zarysu, ktory przedstawil Dziki Rex widac, ze od wyjscia z dworca do ECE bedzie spory kawal drogi i na pewno odwiedzanie ECE bedzie nie po drodze...
Rodan, o jaki tunel Tobie chodzi? Jesli ten ktory wychodzi w budynku dworca, to musieliby go chyba przedluzyc ze 100 metrow.
 
#17 ·
To są tylko moje rozważania.
Nie wiadomo jeszcze raczej jaka będzie powierzchnia zabudowy, choć ostatnio jak byłem na dworcu obejrzałem sobie ten teren i miejsca jest naprawdę sporo.

W interesie ECE jest by ruch z dworca kierowal się w kierunku galeri.
Tunel rzeczywiście byłby za długi ale z drugiej strony chyba najlepszym rozwiązaniem.
 
#18 ·
Jaka będzie powierzchnia to już wiadomo tyko nie nam heh. Projekt już powoli jest na ukończeniu z tego co kiedyś mówił Felix. Gdzie on jest? Widział przecież ten projekt i zna szczeguły.
 
Top