daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 21st, 2006, 12:04 PM   #21
comrade7
Registered User

comrade7's Avatar

Likes (Received): 535

Możliwe, że zaletą blokowisk z lat 80 jest mniejsza gęstość i więcej miejsc między budynkami, ale nie zgodzę się by ta zaleta przyćmiewała wszystkie wady.

Osiedle ma dużo przestrzeni:

Ale ciasnota:

Dzieci mają się gdzie bawić, to fakt:

Tutaj dzieci mają przerąbane:

Wszystko kompleksowo przemyślane: punkty handlowe, usługowe, itp:

A tu, no tak zakupy zrobic pewnie trudniej:

Jasne, masz prawo być entuzjastą blokowisk, o gustach sie nie dyskutuje. Ja uwazam ze zalety ktore wymieniłeś owszem, są na pewno prawdą, ale nie rekompensują tej architektonicznej zbrodni i tej ohydy wywołującej depresję. Zresztą, w gęsto zabudowanym miescie jakosc zycia tez jakosc zycia moze być bardzo dobra, w normalnych krajach ludzie z reguly maja wybór: albo mieszkanie w centrum = mniej miejsca wokol ale za to blizej do wszystkiego, albo mieszkanie na przdmiesciach i wiecej miejsca ale za to dalej wszedzie. Ale w dobie samochodow i wielkich sklepow nie jest ten drugi wariant wcale tak uciazliwy. To komuna probowala zrobić coś takiego zeby polaczyc zalety jednego z drugim - i duzo przestrzeni wokol i blisko do szkoly, sklepu itp. Efekt jest jak na zdjeciach - urbanistyczna zbrodnia na zbrodni. Podobnie jak wiele innych super pomysłów socjalistycznych, chcieli dobrze a wyszło jak zawsze.
comrade7 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old June 21st, 2006, 12:31 PM   #22
wisza90
Register User

wisza90's Avatar

Likes (Received): 19

fajne weidoki musza mieć "chomiczowianie". może byście tak zdobyli bloklub biurowiec

http://youtube.com/results?search_query=atarix
wisza90 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 12:42 PM   #23
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 15071

Comrade... Osielda nie tworzą zwartej taknki miejskiej... Niestety takie były warunki w całej socjalistycznej częsci Europy... ale i tak sadze że jest to lepsze rozwiązanie (tzn bloki 5 i 11 kondygnacyjne) niż Azja i 50 piętrowe ciasne blokowiska...

Zauważ jedno... teraz większośc bloków to szare z zaniedbana elwacją pudła... Te aktualnie budowane też wyglądaja ładnie cudnie - piękne kolorowe elewacje... Tylko pytanie czy te bloki za 30 lat jak bedą wyglądać... To samo tyczy sie PRLu... kiedyś te bloki były ładne czyste - dominowała biel... Moimi ulubionymi są wielkopłytowe z zewnetrznymi płytami obłożonymi białym kruszywem... W momencie oddania budynki wydawały się byc lekkie... Z wiekiem nabierały szarzyzny i dlatego stajuą się ciężkie przysadziste... Obserwujemy osiedla z dzisiejszej perspektywy - nie rozpatrujemy założeń, celów pierwotnych... Weź pod uwagę ze w latach 80 odbiegało sie już od typowych pudeł Prostokątnych... Budowano w różnych ilościach kondygnacji. Na płaszczyznach tworzących wielościany a nie tylko prostokąty... Te osiedla musiały sie podobać... uporządkowane chodniki, trawniki itd... Lata zanidbań odcisneły swe piętno... Każdy budynek wymaga po jakims czasie renowacji... i o ile stare kaminice mozna tylko "wymalować" to bloki zazwyczaj trzeba docieplić (dryvit zazwyczaj...) i wymalować... zmienia sie kształty okien, klatek schodowych... Rózne sa efekty...

Dopowiem jeszcze że popatrz na bloki z lat 90tych... raptem kilkanaście lat majace a odrapane tynki, słabe farby... O wiele lepiej wyglądają te starsze o 10-20 lat - fakt ze szarzej... ale to pietno czasu... Ja mimo wszystko bronię PRLowskich osiedli...
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 01:04 PM   #24
comrade7
Registered User

comrade7's Avatar

Quote:
Originally Posted by filosss
Comrade... Osielda nie tworzą zwartej taknki miejskiej... Niestety takie były warunki w całej socjalistycznej częsci Europy... ale i tak sadze że jest to lepsze rozwiązanie (tzn bloki 5 i 11 kondygnacyjne) niż Azja i 50 piętrowe ciasne blokowiska...
50 pięter buduje sie tylko tam gdzie jest bardzo duża gęstość zaludnienia i wysokie ceny, np hongkong. I owzsem - te kilkudzieisieciopiętrowe blokowiska wyglądają tragicznie, ale fakt że u nas jest standardem 11 kondygnacji wynika raczej tylko z tego ze było gdzie budować. Gdyby Polska miala powierzchnie 15 tys km^2 (a nie ponad 300tys.) przy tej samej liczbie ludnosci to nawet i komuna by budowała 50-piętrowce Jest więc to raczej tylko aspekt demograficzno-geograficzny.

Quote:
Zauważ jedno... teraz większośc bloków to szare z zaniedbana elwacją pudła... Te aktualnie budowane też wyglądaja ładnie cudnie - piękne kolorowe elewacje... Tylko pytanie czy te bloki za 30 lat jak bedą wyglądać... To samo tyczy sie PRLu... kiedyś te bloki były ładne czyste - dominowała biel... Moimi ulubionymi są wielkopłytowe z zewnetrznymi płytami obłożonymi białym kruszywem... W momencie oddania budynki wydawały się byc lekkie... Z wiekiem nabierały szarzyzny i dlatego stajuą się ciężkie przysadziste... Obserwujemy osiedla z dzisiejszej perspektywy - nie rozpatrujemy założeń, celów pierwotnych... Weź pod uwagę ze w latach 80 odbiegało sie już od typowych pudeł Prostokątnych... Budowano w różnych ilościach kondygnacji. Na płaszczyznach tworzących wielościany a nie tylko prostokąty... Te osiedla musiały sie podobać... uporządkowane chodniki, trawniki itd... Lata zanidbań odcisneły swe piętno... Każdy budynek wymaga po jakims czasie renowacji... i o ile stare kaminice mozna tylko "wymalować" to bloki zazwyczaj trzeba docieplić (dryvit zazwyczaj...) i wymalować... zmienia sie kształty okien, klatek schodowych... Rózne sa efekty...
Wiadomo, ze o budynek trzeba dbać, niezaleznie czy jest to blok, wiezowiec czy kamienica... Ale nawet zadbane i ładne post-PRLowskie blokowiska nie będą tak samo ładne i przyjazne człowiekowi jak zadbane i ładne przedmiescia z domkami i eleganckimi niskimi apartamentowcami - co niechybnie mialoby miejsce u nas gdyby nie okres PRLu. No i dlatego ja sie blokami nie zachwycam - wolalbym po prostu zeby polskie miasta wygladaly bardziej jak zachodnioeuropejskie a nie jak rosyjskie :/ No popatrz na tą Kopenhagę - czyz to nie jest śliczne? A zdjecia ze "ślicznym" blokowiskiem nie widzialem nigdy, nawet jesli wszystko odnowione i przerobione to zawzse to jednak jest takie... kolektywne, podobne do mrowiska, umniejszające jednostkę, bez klasy i chocby odrobiny wyrafinowania.
Old June 21st, 2006, 01:18 PM   #25
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by comrade7
50 pięter buduje sie tylko tam gdzie jest bardzo duża gęstość zaludnienia i wysokie ceny, np hongkong. I owzsem - te kilkudzieisieciopiętrowe blokowiska wyglądają tragicznie, ale fakt że u nas jest standardem 11 kondygnacji wynika raczej tylko z tego ze było gdzie budować. Gdyby Polska miala powierzchnie 15 tys km^2 (a nie ponad 300tys.) przy tej samej liczbie ludnosci to nawet i komuna by budowała 50-piętrowce Jest więc to raczej tylko aspekt demograficzno-geograficzny.
To był tylko przykład, ze nasze blokowiska są brzydkie...

Wiadomo, ze o budynek trzeba dbać, niezaleznie czy jest to blok, wiezowiec czy kamienica... Ale nawet zadbane i ładne post-PRLowskie blokowiska nie będą tak samo ładne i przyjazne człowiekowi jak zadbane i ładne przedmiescia z domkami i eleganckimi niskimi apartamentowcami - co niechybnie mialoby miejsce u nas gdyby nie okres PRLu. No i dlatego ja sie blokami nie zachwycam - wolalbym po prostu zeby polskie miasta wygladaly bardziej jak zachodnioeuropejskie a nie jak rosyjskie :/ No popatrz na tą Kopenhagę - czyz to nie jest śliczne? A zdjecia ze "ślicznym" blokowiskiem nie widzialem nigdy, nawet jesli wszystko odnowione i przerobione to zawzse to jednak jest takie... kolektywne, podobne do mrowiska, umniejszające jednostkę, bez klasy i chocby odrobiny wyrafinowania.[/QUOTE]

Sam sobie odpowiedziałeś... W jakim układzie była Dania po wojnie a w jakim my...

Tego tak nie możesz rozpatrywać...

Skoro przedstawiłes to kryterium...
Popatrz na blokowiska w socjalistycznych ówcześnie krajach... Nasze to perełki... popatrz na rosyjskie bułgarskie itd... tam to dopiero sajgon

Ja dostrzegam piekno w blokach poprostu... one maja piękno... niestety teraz poszarzałe... zarośniete drzewami które nierzadko maja po 15 metrów... Skoro o tym pisze to na osiedlach dopuszcząłbym jedynie drzewa sięgające 2 piętra, czyli maks 7 metrów... Zgrabniej i ładniej by to wyglądało...

No ale dośc tych moich wywodów...

Jakoś unikasz tematów obecnej zabudowy... Co sądzisz o obecnym budfownictwie wielorodzinnym... Postaraj sie je porównać do PRLowskich osiedli
Old June 21st, 2006, 01:22 PM   #26
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Dodam, że wiadomo o każdy obiekt trzeba dbać... Ale wolę już zaniedbane bloki niż zaniedbane kaminice... Raz z racji iż tych drugich bardziej mi żal i szkoda, a dwa że jak narazie nasze bloki jeszcze tak zniszczone nie są... (ew klatki schodowe plus zniszczona elewacja)
Old June 21st, 2006, 04:19 PM   #27
comrade7
Registered User

comrade7's Avatar

Co do starych blokowisk - to mysle ze zgadzamy się że mozna i trzeba je "upiększać" i ze jest to mozliwe. Jak pisalem wczesniej - dosc dobrze zrobili to Niemcy z blokami post-NRDowskimi, tyle ze oni władowali w to niemałe sumy.

Mysle ze obecnie budowane bloki sa o niebo lepsze niz te z lat 80. Lepsze materiały, lepsza jakosc, energooszczednosc. Ludzie płacą duze pieniądze - więc wymagania rosną, za PRL bloki rozdawano praktycznie za darmo, nie bylo cen rynkowych - wiec jakość była minimalizowana, a kryteria estetyczne w ogole nie istniały. Mi sie podobają wspolczesnie budowane nowe bloczki, podstawowa roznica jest taka ze jest to ładnie wykonczone i otynkowane, nie straszą szare płyty z powstawionymi oknami. Zwykle tez robi sie spadziste dachy (z mieszkaniami na poddaszach) co tez wygląda o niebo lepiej niż kwadratowe pudełka. Jedyne minusy to czasem oczojebne i wieśniacko dobrane kolorki. Od takiej "masowej" architektury nie ma co oczekiwać jakiegos wysublimowanego poziomu, to nie jest budowa unikalnego w skali miasta budynku jak opera czy muzeum, tutaj nie bedzie super-architektury. Ma być estetyka na podstawowym poziomie i wydaje mi sie ze tak w wiekszosci przypadkow jest. Estetyka osiedli zlozonych z szarych pudełek z oknami byla moim skromnym zdaniem gorsza.

Na koniec - porownanie bloki polskie vs z innych krajow postsocjalistycznych - naoglądałem sie sporo zdjęć na tym forum i moge stwierdzić, że jakiejs wielkiej różnicy to nie ma. Najlepsze bloki z tamtego okresu są chyba w Jugosławii.
Old June 21st, 2006, 04:57 PM   #28
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by comrade7
Co do starych blokowisk - to mysle ze zgadzamy się że mozna i trzeba je "upiększać" i ze jest to mozliwe. Jak pisalem wczesniej - dosc dobrze zrobili to Niemcy z blokami post-NRDowskimi, tyle ze oni władowali w to niemałe sumy.

Mysle ze obecnie budowane bloki sa o niebo lepsze niz te z lat 80. Lepsze materiały, lepsza jakosc, energooszczednosc. Ludzie płacą duze pieniądze - więc wymagania rosną, za PRL bloki rozdawano praktycznie za darmo, nie bylo cen rynkowych - wiec jakość była minimalizowana, a kryteria estetyczne w ogole nie istniały. Mi sie podobają wspolczesnie budowane nowe bloczki, podstawowa roznica jest taka ze jest to ładnie wykonczone i otynkowane, nie straszą szare płyty z powstawionymi oknami. Zwykle tez robi sie spadziste dachy (z mieszkaniami na poddaszach) co tez wygląda o niebo lepiej niż kwadratowe pudełka. Jedyne minusy to czasem oczojebne i wieśniacko dobrane kolorki. Od takiej "masowej" architektury nie ma co oczekiwać jakiegos wysublimowanego poziomu, to nie jest budowa unikalnego w skali miasta budynku jak opera czy muzeum, tutaj nie bedzie super-architektury. Ma być estetyka na podstawowym poziomie i wydaje mi sie ze tak w wiekszosci przypadkow jest. Estetyka osiedli zlozonych z szarych pudełek z oknami byla moim skromnym zdaniem gorsza.

Na koniec - porownanie bloki polskie vs z innych krajow postsocjalistycznych - naoglądałem sie sporo zdjęć na tym forum i moge stwierdzić, że jakiejs wielkiej różnicy to nie ma. Najlepsze bloki z tamtego okresu są chyba w Jugosławii.
Zgoda ze wszystkim comrade, ale.... Nie o to mi chodziło chodziło mi o osiedla całościowo a nie o budynki jako budynki chodzi o sposób rozplanowania nowych osiedli, rozwiązanie komunikacji, zaplecza usługowego itd itp... Moze źle się wcześniej wyraziłem... Dla mnie osiedla z lat 80 bija na głowę pod tym względem obecne...
Old June 21st, 2006, 07:48 PM   #29
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Likes (Received): 787

Quote:
Ja jestem skrajniakiem z zamiłowaniem do bloków... A Ty jesteś skrajnym od drugiej strony bo byś z chęcią wysadził wszystko w powietrze... Nie wiem gdzie się wychowałeś... Ja na jednym z takich właśnie osiedli (nie warszawskich)... I dzieciństwo napewno lepsze, ciekawsze, czystsze, aniżeli wychowywanie się w starym budownictwie, na podwórkach studniach...
Przestronne podwórka, place zabaw na których nierzadko słychać było gwar kilkudzisięcioosobowej dziatwy... Bieganie po budowach... ech samo życie...
Ja wczesne dzieciństwo spędziłem na Ursynowie, akurat w małym i kameralnym (nawet jak na dzisiejsze czasy) 3-piętrowym bloczku. Ursynów północny był fajnie urozmaicony pod względem wysokości i kształtów bloków- chyba nie znajdziesz drugiego identycznego bloku. Są tak poukładane że tworzą siec uliczek, placów, alejek- naprawde bardzo udane osiedle którego nienazwałbym blokowiskiem- i przyznam że miło się tam mieszkało. Natomiast już na początku lat 90-tych zaraz jak powstało pierwsze na Ursynowie osiedle z cegły rodzice wzieli kredyt i sie przeprowadziliśmy (poprzednie było już za małe a ojciec założył firme wiec podjeli ryzyko- czego nigdy nie żałowaliśmy). Tak więc większą część życia spędziłem juz w innym budownictwie.

Bloków nie nawidze przede wszystkim za ich prostote, chore rozmiary (mrówkowce), materiały z jakich zostały wykonane (człowiek powinien żyć w cegle, płyta jest dla mnie nieludzkim wynalazkiem) a przede wszystkim za to że nie tworzą miasta a jedynie szpecą.

Natomiast kamienice uwielbiam i najchętniej widziałbym dalej budowane z kamienic miasta. Podwórka kamienic wcale nie musza byc złe, wręcz przeciwnie, poza tym nie każda kamienica posiadała oficyny, w latach 30-tych propagowano kamienice bez nich. Mam nadzieje że uda mi się kiedys zamieszkac w kamienicy, oczywiście poza Warszawą

Quote:
Prostota wyglądu bloków PRLowskich z lat 80 tych bije o głowę koszmarki budowane w latach 90-tych...
Nie zgodze się, oczywiście zbudowano też sporo koszmarków (i dalej sporo sie ich buduje) ale w moim przekonaniu człowiek jeszcze nie wymyślił czegos gorszego od wielkiej płyty i nie sądze żeby wymyslił.

Quote:
Acha i czemu zarzucasz mi słabą znajomość świata i ludzi??
To było o mnie
MikeN no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 08:47 PM   #30
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

---->comrade7

Zgadzam się z Toba całkowicie, ładnie ujałes niektóre aspekty.

Widze że skoro rozgorzała taka dyskusja- to i ja sie do niej włącze

Co jest podstawowym minusem bloków z wielkiej płyty wg. mnie? Chyba to że są nieludzkie. Nie zgdze się że bloki budowano żeby miały się ludziom podobać. Komuniści traktowali ludzi jak bydło, które mozna wsadzić w tanie, badziewne pudełka. Dla mnie w ten sposób umniejszali godność ludzką, traktując ludzi hurtowo- 300 wsadzimy w to pudło, 200 w to, a w ostatnie 500 i wszyscy będą zadwoleni bo beda mieli swoje klity. Coś strasznego. Już nie mówiąc o tym, że paskudzili w ten sposób miasta. Skoro chory był ten ustrój to i chore budownictwo mnie specjalnie nie dziwi. Tylko jaka to krzywda dla naszego narodu, naszych miast, to mnie najbardziej boli i smuci. Zyczyłbym sobie i wszystkim żeby kiedyś każdy Polak wspominał takie bloki z usmiechem na twarzy "ja kiedyś w czyms takim mieszkałem" i żebysmy już nigdy nie musieli ich oglądac.

Last edited by MikeN; June 21st, 2006 at 08:53 PM.
Old June 21st, 2006, 09:11 PM   #31
avcavc
Registered User

Likes (Received): 0

Fotka 666 to raczej nie Aspekt a bloki na ul.Pabla Nerudy. To jest widok od strony ul.J.Conrada. Za parkingiem (na pierwszym planie) wzdłuż muru cmentarnego (przed nim) jest ul.Gotycka. Za cmentarzem najpierw jest ul.Kwitnąca, ale tu na niej nie ma bloków. Za nią jest ul.Pabla Nerudy, która skręca ostro w prawo.

Pozdrawiam.
avcavc no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 09:19 PM   #32
avcavc
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by MikeN
Co jest podstawowym minusem bloków z wielkiej płyty wg. mnie? Chyba to że są nieludzkie. Nie zgdze się że bloki budowano żeby miały się ludziom podobać. Komuniści traktowali ludzi jak bydło, które mozna wsadzić w tanie, badziewne pudełka. Dla mnie w ten sposób umniejszali godność ludzką, traktując ludzi hurtowo- 300 wsadzimy w to pudło, 200 w to, a w ostatnie 500 i wszyscy będą zadwoleni bo beda mieli swoje klity. Coś strasznego. Już nie mówiąc o tym, że paskudzili w ten sposób miasta. Skoro chory był ten ustrój to i chore budownictwo mnie specjalnie nie dziwi. Tylko jaka to krzywda dla naszego narodu, naszych miast, to mnie najbardziej boli i smuci. Zyczyłbym sobie i wszystkim żeby kiedyś każdy Polak wspominał takie bloki z usmiechem na twarzy "ja kiedyś w czyms takim mieszkałem" i żebysmy już nigdy nie musieli ich oglądac.
Misiaczku (z całym szacunkiem), skąd Ty to wszystko wiesz? No i skąd w Tobie tyle nienawiści? Nauk nie przyswajasz?
avcavc no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 10:42 PM   #33
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by avcavc
Fotka 666 to raczej nie Aspekt a bloki na ul.Pabla Nerudy. To jest widok od strony ul.J.Conrada. Za parkingiem (na pierwszym planie) wzd?u? muru cmentarnego (przed nim) jest ul.Gotycka. Za cmentarzem najpierw jest ul.Kwitn?ca, ale tu na niej nie ma bloków. Za ni? jest ul.Pabla Nerudy, która skr?ca ostro w prawo.

Pozdrawiam.
Calkiem prawdopodobne i napewno mtak jest Nie znam ukladu ulic Chomiczówki co tez zreszta zaznaczylem na wstepie tematu PZDR

MikeN, Comrade7 ja przeciez nie wychwalam pod niebiosa osiedli hehe nie twierdze ze sa lepsze od zwartej zabudowy ja poprosty dostrzegam w nich urok... kontrowersyjne piekno... Tak jak dla mnie jest niezrozumiale jak mozna sie podniecac obrazem gdzie sa 2 kropki - bo to sztuka tak Wy moze nie rozumiecie mych gustów i upodoban I ja sie zgadzam ze to krzywda dla narodu... krzywda która... notabene dalej sie dzieje... obecne osiedla sa jeszcze gorsze... I nie mówie tu o materialach metrazu, mówie o klimatach obecnych osiedli... zero przestrzeni... itd itp...
Old June 21st, 2006, 10:49 PM   #34
comrade7
Registered User

comrade7's Avatar

Quote:
Zgoda ze wszystkim comrade, ale.... Nie o to mi chodziło chodziło mi o osiedla całościowo a nie o budynki jako budynki chodzi o sposób rozplanowania nowych osiedli, rozwiązanie komunikacji, zaplecza usługowego itd itp... Moze źle się wcześniej wyraziłem... Dla mnie osiedla z lat 80 bija na głowę pod tym względem obecne...
No tak, ale to chyba juz kwestia braku odpowiednich planów zagospodarowania przestrzennego.

EDIT: chociaz trzeba dodać ze czesto zdarza się ze inwestory budują kilka bloków ktore tworzą jakąś sensowną całość. Masz racje co do braku przestrzeni - obecnie buduje się zdecydowanie gęściej, ale cóż, prawa rynku - ziemia w miastach jest droga i kazdy chce wykorzystać grunt na maxa.
Old June 21st, 2006, 11:36 PM   #35
Boro
Registered User

Boro's Avatar

Likes (Received): 742

Ech Filoss, mam wrazenie ze mamy do czynienia z niedowairkami. Mam taka koncepcje: ja nie mam cyfrowki, ale zapodam ci lokalizacje takich blokowych perelek (nie pokazywanych nigdy na tym forum), ty jak bedziesz mial czas to porobisz takie foty ze tym wszystkim blokofobom i blokozercom opadna szczeki, poubieraja sie w wory pokutne i pojda czolgajac sie do grobu Le Corbusiera.
Boro no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2006, 11:45 PM   #36
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Quote:
Originally Posted by Boro
Ech Filoss, mam wrazenie ze mamy do czynienia z niedowairkami. Mam taka koncepcje: ja nie mam cyfrowki, ale zapodam ci lokalizacje takich blokowych perelek (nie pokazywanych nigdy na tym forum), ty jak bedziesz mial czas to porobisz takie foty ze tym wszystkim blokofobom i blokozercom opadna szczeki, poubieraja sie w wory pokutne i pojda czolgajac sie do grobu Le Corbusiera.
Z mi?a checia wyslucham gdzie co jest ciekawego

A co do dyskusji to mam odczucie ze w tym temacie niektozi nastawierni sa tylko na najgorsze... tzn postrzegaja wszystko bez plusow... PZDR
Old June 22nd, 2006, 12:22 AM   #37
Castle_Bravo
Urban experience...

Castle_Bravo's Avatar

Likes (Received): 203

Majac kilka lat mieszkalem (w Holandii) na malym osiedlu z 4 pietrowymi bloczkami z lat 50 tych. Bardzo mi sie tam podobalo. Madrze rozplanowane osiedle. Niedaleko (200metrow) byl staw, do szkoly mialem rowniez 100 metrow, do sklepu...100 metrow, do Warzywniaka 25... Oprocz tego mialem widok na centrum Utrechtu (w Holandii nie buduje sie zbyt wielu blokow, wiec nic nie zaslanialo). Pozniej mieszkalem przez dwa lata w blizniaku z lat 70. Osiedle bylo jeszcze lepiej rozplanowane, ale brakowalo mi tych widokczkow, porannego pojscia do sklepu po bulki itp.
Aktualnie mieszkam w Owczarni, 30km od Wawy. Byla to typowo rolnicza wiocha, na ktorej zaczeto budowac nowe domy. Moj zostal ukonczony w 1994 (mieszkam w nim od 1997). Do sklepu mam ponad kilometr, do WKD ponad poltora kilometra, do szkoly minimum 2,5, by znalezc sie w centrum Wawy potrzebuje przynajmniej godzine (obojetnie czy bedzie to pociag czy samochod). Moja babcia zas mieszka na Marysinie Wawerskim. Jest to osiedle z poczatku lat 70. Bloki sa niestety dosc odrapane, ale jest blisko do sklepu, szkoly, w centrum jestem w jakies pol godziny, a do lasu jest rzut beretem. Jednak wole mieszkac w bloku majac wszystko pod reka, niz w domu z duzym pokojem, ale tracac mnostwo czasu na dojazd i nie majac nawet asfaltowej drogi przed domem...
Szczerze mowiac nie przeszkadzalo by mi mieszkanie w czyms takim:
Old June 22nd, 2006, 01:03 AM   #38
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Quote:
Originally Posted by avcavc
Misiaczku (z całym szacunkiem), skąd Ty to wszystko wiesz? No i skąd w Tobie tyle nienawiści? Nauk nie przyswajasz?
Ech, pewnie wyssałem z palca? Chyba nie trudno wyciągnąć takie wnioski dowiedziawszy się czegoś o komunizmie, jak sie wtedy żyło, jak budowało- co w tym przypadku najistotniejsze.

Skąd tyle nienawiści? Może nie przesadzajmy z tym "aż tyle" Powiedzmy że te bloki szpecą moje otoczenie przez całe moje życie. Chyba najbardziej oczywisty powód, więcej nie musze wypisywac bo równie dobrze możesz to wywnioskowac z moich wcześniejszych wypowiedzi.

Nastepnym razem daruj sobie złośliwe komentarze bo nie o to chodzi na tym forum, chyba że pomyliłeś je z wp.pl albo onet.pl
Old June 22nd, 2006, 01:24 AM   #39
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Quote:
MikeN, Comrade7 ja przeciez nie wychwalam pod niebiosa osiedli hehe nie twierdze ze sa lepsze od zwartej zabudowy ja poprosty dostrzegam w nich urok... kontrowersyjne piekno... Tak jak dla mnie jest niezrozumiale jak mozna sie podniecac obrazem gdzie sa 2 kropki - bo to sztuka tak Wy moze nie rozumiecie mych gustów i upodoban
Wcale tak nie uważałem W pewnym momencie dyskusji mocno je broniłeś, a ja jako zaciekły przeciwnik tego typu zabudowy musiałem odpowiedzieć W końcu nie walczymy na szable więc traktujmy to na zasadzie ciekawej dyskusji, nie bierzmy wszystkiego tak do siebie bo nikt tutaj nie zamierza krytykowac czyjegokolwiek gustu dyskutujemy tylko i wyłącznie o budynkach, ich architekturze

Quote:
I ja sie zgadzam ze to krzywda dla narodu... krzywda która... notabene dalej sie dzieje... obecne osiedla sa jeszcze gorsze... I nie mówie tu o materialach metrazu, mówie o klimatach obecnych osiedli... zero przestrzeni... itd itp...
Niestety się nie zgodze że są bardziej krzywdzące ale- własnie, ale wcale ich nie wychwalam. Krytykując komunistyczne bloki wcale nie zachwycam się współczesnym budownictwem

Gdybyś mnie zapytał, jaka jest dla mnie idealna zabudowa odpowiedziałbym- gęsto zabudowane centrum z kamienicami ale również górującymi nad centrum (niekoniecznie tym ścisłym) wieżowcami. Podoba mi sie taki lekki misz masz jaki mamy w wielu dużych zachodnich miastach Europy- stara zabudowa kamienicowa z nowoczesnymi plombami, które w odpowiednich miejscach mogą górowac nad całością jako wiezowce (80-nawet200m) ale jednoczesnie tak ażeby nie zatracić klimatu miasta. Natomiast po opuszczeniu gęsto zabudowanego śródmieścia najchętniej widziałbym coraz niższa zabudowę (kameralne bloczki osiedli tego typu jak np. w Miasteczku Wilanów- cudowny przykład prawdziwej, osiedlowej architektury z dobrym wykonastwem oraz prostą- ale nie banalną i przyjemną dla oka architekturą), a także dzielnice domów i willi (i nie tylko szklane, zimne domy ale także tej starej tradycyjnej architektury) jak to bywa w miastach amerykańskich albo angielskich a coraz częściej także środkowoeuropejskich (np. Budapeszt, Praga). Oczywiście to juz sa tylko marzenia i w Warszawie nie ma najmniejszych szans żeby kiedykolwiek weszło to w życie, w przeciwienstwie do takich miast jak Praga i Budapeszt gdzie to się powoli dzieje.

Last edited by MikeN; June 22nd, 2006 at 01:29 AM.
Old June 22nd, 2006, 01:46 AM   #40
MikeN
Miastolub

MikeN's Avatar

Quote:
Originally Posted by Boro
To bedzie tak samo łatwe jak byłoby przekabacenie Reagana na komunizm :P Ale próbuj, nie chce zabijac w Tobie nadzieji

Reply

Tags
warszawa

Thread Tools

Posting Rules