search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 25 votes, 5.00 average.
Old September 10th, 2017, 04:44 PM   #4841
michal90
Registered User

Likes (Received): 4516

Quote:
Originally Posted by Asinus View Post
Oliwa już od dawna nie jest "spokojną dzielnicą" tylko jest centrum biznesowo-akademickim, i tego już się nie odwróci. I to nie jest "zabudowa, którą forsujecie", tylko to jest już fakt dokonany, od dobrych paru lat, a będzie dokonywany jeszcze w większym stopniu, coraz bardziej. Tak więc nie ma się co obrażać na rzeczywistość. Lepiej się do niej dostosować, a spokoju szukać w innych dzielnicach.
Akurat Stara Oliwa nie pełni funkcji ani biznesowej, ani akademickiej. I tego się już nie odwróci. Część akademicko-biznesowa i część z - mam nadzieję - w przyszłości deptakiem, to 2 osobne twory, czy tego chcesz czy nie. Knajpy na Opata powstawały jeszcze zanim rozpoczęto budowę biurowców, a obecny wykwit kolejnych to pochodna gwałtownie rosnącej ilości turystów, którzy oblegają ZOO, park i katedrę. Natomiast taka Słoneczna czy Leśna nadal są i będą spokojnymi miejscami.

Oczywiście część z UG i biurowcami jak najbardziej nie jest spokojna, ale nie odnośmy tego do całej dzielnicy, która jest bardzo różnorodna, chyba najbardziej w mieście.
michal90 está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 10th, 2017, 04:55 PM   #4842
Asinus
Asinorum..&-((*GDAŃSK!**#

Asinus's Avatar

Location: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pomorze, Rzeczpospolita Europejska
Likes (Received): 19480

Jasne, że Oliwa się dzieli wewnętrznie na rożne części, ale to nie są wcale dwa oddzielne światy. Stara Oliwa leży bliżej Nowej Oliwy i jest z nią lepiej skomunikowana (tram, infra rowerowa) niż Główne Miasto z Młodym Miastem. I to jest zasób ogromnego potencjału do synergicznego wykorzystania. I uprzedzając odpowiedź - koszt nowych chodników na Wita Stwosza czy jakiegoś Wąsowicza to są przysłowiowe WACIKI, groszowy wydatek. Idei Mlodego Miasta nikt nie unieważniał tylko dlatego, że do niedawna nie było tam żadnych chodników, a i do dzisiaj w wielu miejscach trzeba brnąć w błocie. Trzeba spojrzeć na problem na poziomie strategicznym, a nie mrówczo-detalicznym.

naruciakk, StaryOliwianin liked this post
Asinus está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 03:32 PM   #4843
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Likes (Received): 4600

Widuję jak z Hotelu Oliwskiego (przy rogu Piastowskiej) walą do OBC czy Alchemii pieszo tłumy korposzczurów płci obojga na jakieś szkolenia czy konferencje. To i z powrotem trafią do knajpy.

Poza tym nie należy przeoczać faktu, ze i w Starej Oliwie zakotwicza się coraz więcej firm. Nie tylko bank (Meritum czy kto ich tam kupił) na Piastowskiej, ale różne drobniejsze biurowce od Doraco przy parku, czy Inpro przu Opata przez rozmaite firmy leasingowe czy prawnicze itp. itd. rozsianych od Polanek do Kaprów. To też tworzy popyt lunchowy.

mateusz.el, naruciakk, Asinus liked this post
StaryOliwianin no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 08:23 PM   #4844
Grzegorz_77
Registered User

Likes (Received): 42

Quote:
Originally Posted by StaryOliwianin View Post
rozsianych od Polanek do Kaprów. To też tworzy popyt lunchowy.
potwierdzam - ostatnio bywam codziennie ~w porze lunchu w okolicach rynku w Oliwie - inwazja "korpokosmitów"
Grzegorz_77 no está en línea   Reply With Quote
Old September 11th, 2017, 10:25 PM   #4845
michal90
Registered User

Quote:
Originally Posted by Asinus View Post
Stara Oliwa leży bliżej Nowej Oliwy i jest z nią lepiej skomunikowana (tram, infra rowerowa) niż Główne Miasto z Młodym Miastem. I to jest zasób ogromnego potencjału do synergicznego wykorzystania. I uprzedzając odpowiedź - koszt nowych chodników na Wita Stwosza czy jakiegoś Wąsowicza to są przysłowiowe WACIKI, groszowy wydatek. Idei Mlodego Miasta nikt nie unieważniał tylko dlatego, że do niedawna nie było tam żadnych chodników, a i do dzisiaj w wielu miejscach trzeba brnąć w błocie. Trzeba spojrzeć na problem na poziomie strategicznym, a nie mrówczo-detalicznym.
Widzisz, "problem" dla Oliwy w tym, że do połączenia GM-SM-MM na dobrą sprawę wystarczy ucywilizować Rajską, co już się w dużym stopniu dzieje (wg mnie najbardziej miastotwórcza inwestycja w mieście) + zabudować biurami i mieszkaniówką okolice ECS.

Chodniki na Wita Stwosza nic nie zmienią - zmienić trzeba byłoby przeznaczenie i wygląd wszystkich budynków między OBC a Opata, w innym wypadku nigdy nie będzie to ciąg spacerowy i będziesz mógł zapomnieć o efekcie synergii. Zresztą nawet zmiana przeznaczenia budynków nie jest gwarantem powodzenia - najbardziej brakuje nowej mieszkaniówki, nie muszę chyba po raz kolejny wrzucać statystyk, która dzielnica jest najstarsza ? A MM jeżeli zostanie zabudowane, to miksem funkcji. I nawet, jeżeli z następnych biurowców Echo korposie będą po pracy uciekać do sypialni, to nadal pozostaną okoliczni mieszkańcy (podejrzewam, że młodsi od tych z Oliwy). A tak to już jest, że po nudnej tyrce pierwsze o czym się marzy, to powrót do domu, a nie eksploracja okolic. Dlatego OBC i Alchemia bez napływu świeżej krwi do bezpośredniej okolicy między nimi a Opata, cały czas będą traktowane jako oddzielny organizm.

Quote:

Widuję jak z Hotelu Oliwskiego (przy rogu Piastowskiej) walą do OBC czy Alchemii pieszo tłumy korposzczurów płci obojga na jakieś szkolenia czy konferencje. To i z powrotem trafią do knajpy.
A to Ci dopiero Takie dziwne, że korpo kwaterują swoich wyrobników w najbliższym sensownym hotelu ? Przecież to naturalne, że teraz ruch rozkłada się między Oliwski i Arkon, a dojdzie jeszcze działka Hamptona. Chyba na tej podstawie, że maszerują jedyną sensowną drogą między miejscem spania i pracą, nie wysnujesz wniosku, że to świadczy o jednolitości dzielnicy i synergii ?

Quote:
Poza tym nie należy przeoczać faktu, ze i w Starej Oliwie zakotwicza się coraz więcej firm. Nie tylko bank (Meritum czy kto ich tam kupił) na Piastowskiej, ale różne drobniejsze biurowce od Doraco przy parku, czy Inpro przu Opata przez rozmaite firmy leasingowe czy prawnicze itp. itd. rozsianych od Polanek do Kaprów. To też tworzy popyt lunchowy.
Pokusiłbym się o zakład, że te wymienione przez Ciebie obiekty zostawiają nominalnie więcej kasy w tych lokalach, aniżeli pracownicy OBC. Oczywiście to walka o zaszczytne drugie miejsce, gdyż pierwsze należy do turystów i spacerowiczów (bynajmniej nie z OBC, chyba że weekendowo).

Jeżeli miałbym obstawiać dodatkowy ruch w Starej Oliwie, to ten który przyjedzie wjechać na górę Stara i np. będzie szukał czegoś w okolicy do zjedzenia. Więc tendencja musi być wzrostowa. Ale nie wpłynie to na połączenie dwóch tak skrajnie różnych obszarów.

Last edited by michal90; September 11th, 2017 at 10:31 PM.
Old September 12th, 2017, 03:18 PM   #4846
KarolZubel
Registered User

KarolZubel's Avatar

Likes (Received): 2049

Impuls 2 (sierpień):

https://www.eurostyl.com.pl/impuls-2.../sierpien-2017

mateusz.el, blackwater1981, Kubael liked this post
KarolZubel no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 03:23 PM   #4847
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 9168

Rany, co za kołchoz...

Quote:

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Ukrainy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 03:34 PM   #4848
KarolZubel
Registered User

KarolZubel's Avatar

Idea (MTG) sierpień:

https://www.eurostyl.com.pl/idea/gal.../sierpien-2017
Old September 12th, 2017, 04:23 PM   #4849
KarolZubel
Registered User

KarolZubel's Avatar

Spektrum (sierpień):

https://www.eurostyl.com.pl/spektrum.../sierpien-2017

mateusz.el, blackwater1981 liked this post
KarolZubel no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 04:23 PM   #4850
Michal Zaspa
Registered User

Likes (Received): 586

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Rany, co za kołchoz...
Ale przynajmniej nisko. W robygu miał być 17 piętrowce vis a vis.
Michal Zaspa no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 07:11 PM   #4851
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Quote:
Originally Posted by michal90 View Post

Pokusiłbym się o zakład, że te wymienione przez Ciebie obiekty zostawiają nominalnie więcej kasy w tych lokalach, aniżeli pracownicy OBC. Oczywiście to walka o zaszczytne drugie miejsce, gdyż pierwsze należy do turystów i spacerowiczów (bynajmniej nie z OBC, chyba że weekendowo).

Nie wiem jak mielibyśmy go rozstrzygnąć, ale posiedź w knajpie oliwskiej w czasie lunchu i posłuchaj o czym się rozmawia. Np. tych prawników sobie nie wymyśliłem, wiem to z "nasłuchu". A to, że mają kancelarie w Starej Oliwie to łato sprawdzisz w Internecie. Zresztą zrobię to za Ciebie:

Asinus liked this post
Old September 12th, 2017, 10:27 PM   #4852
michal90
Registered User

Ale tym wpisem pośrednio potwierdzasz wcześniejsze przyznanie Ci racji przeze mnie Napisałem, że zapewne właśnie te małe okoliczne firemki, kancelarie, etc. robią większy obrót w Starej Oliwie od tych, którzy decydują się po kolejnym dniu szalenie ambitnej pracy w OBC na spacer z biura na Opata.
Old September 13th, 2017, 10:47 AM   #4853
Michal Zaspa
Registered User

Likes (Received): 586

Quote:
Nie wiem jak mielibyśmy go rozstrzygnąć, ale posiedź w knajpie oliwskiej w czasie lunchu i posłuchaj o czym się rozmawia. Np. tych prawników sobie nie wymyśliłem, wiem to z "nasłuchu". A to, że mają kancelarie w Starej Oliwie to łato sprawdzisz w Internecie. Zresztą zrobię to za Ciebie:

Aleś pojechał z mapką kolego.
Zaznaczyłeś wszystkie bez wyjątku kancelarie, w tym te jednoosobowe, dokładnie takie, jaką ja sam prowadzę na Zaspie. Myślisz, że ja mam czas łazić z klientami po knajpach w czasie lunchu? Za dużo amerykańskich filmów niestety. Zaznaczyłeś nawet kancelarię notarialną, co już w ogóle jest absurdem. NIe przeczę, że usłyszałeś rozmowę "prawników" przy kawce, ale nie oznacza to, że większość z nich nie ma co innego robić, tylko konsumować ciastko.

kichosz, Mmmax liked this post
Michal Zaspa no está en línea   Reply With Quote
Old September 15th, 2017, 01:32 PM   #4854
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Na budowie "505" w budynku "przychodni" czynny jest już jakiś rezonans magnetyczny (czyli jednak idziemy w kierunku "przychodnio-podobnym"). Wejście od tyłu bo z przodu jeszcze pracują. Widać, że "odbiory częściowe" to najnowszy trend budowlany. Wykorzystałem to aby przejść się po wszystkich piętrach pustego budynku, a nawet skorzystać z windy (jeszcze w wersji "osłony budowlanej"). Udało im się wiernie odtworzyć nastrój dawnej przychodni, który nienawidziłem (absolutny brak światła naturalnego w korytarzach budynku, którego ściany składają się przecież z samych okien!). Rezonansu nie znalazłem (może jeszcze nie maja tabliczki na drzwiach) ale specjalnie tego nie żałowałem.

A poza tym już wcześniej zaciągnąłem języka i wiem, że:

- w budynku "przychodni" na parterze, od Poczty Gdańskiej będzie apteka, a od Grunwaldzkiej salon UPC,

- Hampton by Hilton otwiera się 20 września, czyli już za 5 dni (sprawdziłem też na stronie firmy, ze to prawda),

- Lidl nie spieszy się za bardzo i celuje w otwarcie sklepu gdzieś w listopadzie.
Old September 15th, 2017, 10:41 PM   #4855
olivero
Registered User

olivero's Avatar

Likes (Received): 66

Quote:

"Pasują" bo ktoś walnął takie w budynku po drugiej stronie Grunwaldzkiej koło 1913 roku, a kto inny skopiował obok koło 2000 roku.

Czy to wystarczy? Znowu kwestia gustu.

A teraz niech ktoś mi logicznie wytłumaczy, czemu jeśli musimy kopiować dawne rozwiązanie architektoniczne (aby coś "pasowało"), to mój pałac pięknie skopiowany z... Oliwy tam nie pasuje?

Bo ja się zgodzę, ze absolutnie nie pasuje. Tak jak nigdy nie pasowała ta uwielbiana przez wielu "przychodnia" (za duża i nie w stylu reszty okolicy).
O Zeusie, ale kompletnie nie o to mi chodziło. Też nie lubię kopiowania starych wzorców. Ale po 1. ten budynek nie proponuje niczego nowego i świeżego. Po 2. to jest bieda architektura, która gdzieś tam próbuje się odwołać do form dawnej architektury, ale kompletnie obcych dla Oliwy. Szczyty w Oliwie są obecne, ale nie w takiej formie "kopiuj+wklej". To znacznie bardziej kojarzy się z kamieniczkami na Głównym Mieście (czy obecnie nawet WS). Dlatego jest to dla mnie kompletnie idiotyczne w tym miejscu.
Wolałbym elegancką, prostą współczesną architekturę (i nie, nie chodzi mi szkło i metal).
olivero no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 04:57 PM   #4856
Slodi
Registered User

Slodi's Avatar

Likes (Received): 5037

Quote:
Originally Posted by KarolZubel View Post
Spektrum (sierpień):

dobrze, że drugi etap skutecznie zasłoni te bloki
Slodi no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 08:52 AM   #4857
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Tak chyba na zakończenie budowy "505" Moderny. Trojmiasto.pl pisze o otwarciu hotelu:

https://dom.trojmiasto.pl/Oliwa-505-...a-n116717.html

Wszystko co wyżej pisałem się potwierdziło, łącznie z UPC na parterze i "marketem" na końcu listopada. Inna jest tylko data otwarcie hotelu: 28, zamiast 20 września. Nie wiem co się zdarzyło, ale naprawdę na stronie mieli taką datę. Może nikt nie wynajął pokoju przed 28.09?

I jeszcze z artykułu, rzadki widok "Niemieckiego Dworu" od południa:

baren, blackwater1981, mitch_ducanon liked this post

Last edited by StaryOliwianin; September 22nd, 2017 at 08:58 AM. Reason: mniejsze zdjęcie ;)
Old September 22nd, 2017, 03:16 PM   #4858
brzesiu
Registered User

brzesiu's Avatar

Likes (Received): 178

Wątpię. W przyszłym tygodniu odbywają się u nas targi Trako. Wszystkie drogie hotele będą odłożone. Pewnie coś z odbiorami im nie pyklo.
brzesiu no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 04:46 PM   #4859
StaryOliwianin
Cyklista i wegetarianin

StaryOliwianin's Avatar

Może, ale oni nie reklamowali tego otwarcia za mocno bo np. na booking.com mieli podane otwarcie 30 października. Czyli na swój sposób i tak są przed terminem. Zresztą tajemnica robi się coraz większa bo właśnie na FB ogłosili otwarcie... 24 września czyli w... niedzielę (taki kompromis między 20.09 i 28.09)
Old September 22nd, 2017, 06:34 PM   #4860
kuzmiak
Registered User

kuzmiak's Avatar

Likes (Received): 2817

Quote:

bo właśnie na FB ogłosili otwarcie... 24 września czyli w... niedzielę
taki mały off-topic: dokładnie 24 września 1957 otwarto Camp Nou w Barcelonie. To może chcieli jakoś nawiązać...
kuzmiak no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
gdańsk, gdansk, oliwa, pomorskie, pomorze, trójmiasto, trójmiejskie uczelnie

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules