search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 4.67 average.
Old September 12th, 2017, 03:29 PM   #3321
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 9082

Quote:
Originally Posted by Grzesiek R. View Post
Można przejrzeć wątek obok (o Związku Metropolitalnym), przeanalizowałem tam łącznie rok działania e-portmonetki w Poznaniu. Wynik: spadek przychodów mimo znacznego zwiększenia podaży. Nie mówiąc już o GOP, gdzie system przystankowo-odległościowy zmniejszył przychody prawdopodobnie dwucyfrowo.
To teraz zastanówmy się nad priorytetami.
Czy ważniejsze jest zachęcenie ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej, ograniczenie liczby aut, zmniejszenie korków, promowanie ekologicznego transportu, stworzenie przyjaźniejszego ludziom miasta itp., czy może zyski do kasy miasta?
Nie ze wszystkiego da się czerpać dochody, komunikacja miejska w większości miast na siebie nie zarabia.

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Ukrainy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy

naruciakk liked this post
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 12th, 2017, 05:01 PM   #3322
tomek3pl
Registered User

tomek3pl's Avatar

Likes (Received): 51

Przed chwilą byłem świadkiem jak kontrolerzy wypisywali mandat ze słuchu. Czy to jest złamanie prawa polskiego? Ok, przemilczałbym sprawę, ale typ nagrodzony mandatem to typowy sebek, który kozaczył w czasie przejazdu tramwaju a na koniec jeszcze chamsko podsiadł staruszkę, która ewidentnie się wybierała w kierunku siedzenia.

Na początku panowie kontrolerzy twardo obstawiali przy fakcie, że jadą na koniec i wzywają policję. Jednak potem zmienili zdanie. Odpuściłbym sytuację, ale wiem, że tak zachowali się tylko wobec typa podejrzanego. W ten sposób dali się wpuścić w maliny niezbyt inteligentnemu typowi (podaje pesel 19 latka a pyta czy mama sie musi o tym dowiedzieć). Macie jakiś kontakt do firmy która zajmuje się kontrolą biletów (ja zawsze kupuję, wiec nie miałem z nimi do czynienia i nie wiem nawet kto tym się zajmuje - Renoma? - chciałbym dac szansę firmie na wytłumaczenie tego, zanim puszczę sprawę dalej). Myślę, że tu również dobrze działające GIODO mogłoby się zainteresować
tomek3pl no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 08:03 PM   #3323
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 9082

Jakoś wiosną byłem świadkiem wypisywania mandatu..., tzn. na początku gapowicz nie chciał dać mandatu, w końcu dał, mandat wypisują i nagle gapowicz postanowił wysiąść i chciał od nich dowód, a jako że mandat był wciąż wypisywany, to wysiadł bez dowodu twierdząc że przyniosą mu go w zębach

btw. Oczywiście nikt nie ma obowiązku dawać dokumentu tożsamości kontrolerowi. Ma do wyboru czekać na policję i wtedy okazać dokument, albo dać go kontrolerom dla świętego spokoju i oszczędzenia czasu.

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Ukrainy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old September 12th, 2017, 10:06 PM   #3324
tomek3pl
Registered User

tomek3pl's Avatar

Likes (Received): 51

Okej, ale czy kontroler ma prawo wypisać mandat na dane "z głowy" ?
tomek3pl no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2017, 04:40 PM   #3325
Grzesiek R.
Registered User

Likes (Received): 168

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
To teraz zastanówmy się nad priorytetami.
Czy ważniejsze jest zachęcenie ludzi do korzystania z komunikacji miejskiej, ograniczenie liczby aut, zmniejszenie korków, promowanie ekologicznego transportu, stworzenie przyjaźniejszego ludziom miasta itp., czy może zyski do kasy miasta?
Ale to nie działa. Poznań ma dokładnie takie same korki (ergo ruch) jak rok wcześniej (patrz raporty korkowo.pl), mimo zakończenia inwestycji drogowych (czyli powinno się naturalnie poprawić ). Analiza poznańskiej eportmonetki wskazuje, że stali pasażerowie przestali kupować bilety długoterminowe przerzucając się na eportmonetkę i krótsze bilety, które sprawiają, że chętniej będą korzystać z roweru/moto/auta - bo każdego dnia dokonują wyboru, czym pojadą.

Quote:
Nie ze wszystkiego da się czerpać dochody, komunikacja miejska w większości miast na siebie nie zarabia.
W żadnym polskim mieście nie zarabia, ale chodzi o to, żeby pieniądze były wydawane (i zbieane) jak najefektywniej. Im więcej tych pieniędzy tym chyba lepiej, bo można zaoferować lepszą podaż?
Bariery w korzystaniu z KM w Gdańsku (ale nie w Trójmieście!) są typowo pozacenowe. Jak mam zachęcać do przesiadki na KM, jeśli moje ostatnie cztery podróże z ZTM wyglądały tak:
1) przyspieszenie w przyjeździe na przystanku początkowym powyżej 2 min i bieg do tramwaju tylko po to, by motorniczna przełożyła ręcznie zwrotnicę (i odjechała z przyspieszeniem 1:40 min),
2) rozłożenie się rozkładu całej linii 10 przy Amberfest i głupoty na SIP (operator CR ZTM nie miał pojęcia, co się dzieje, "bo GAiT nic nie zgłaszał") -> stanie na przystanku jak idiota przez 20 min,
3) 5(!) autobusów na 148 w przeciągu 4 minut na jednym przystanku w jednym kierunku,
4) opóźnienie na przystanku początkowym tramu 3 min -> nie zdążyłem na przesiadkę na SKM -> nie zdążyłem na swój autobus w Gdyni. Skutek: +25 minut.
Grzesiek R. no está en línea   Reply With Quote
Old September 14th, 2017, 03:25 PM   #3326
bbartekgdynia
Registered User

Likes (Received): 360

Quote:
Originally Posted by Grzesiek R. View Post
(...)
Bariery w korzystaniu z KM w Gdańsku (ale nie w Trójmieście!) są typowo pozacenowe. Jak mam zachęcać do przesiadki na KM, jeśli moje ostatnie cztery podróże z ZTM wyglądały tak:
1) przyspieszenie w przyjeździe na przystanku początkowym powyżej 2 min i bieg do tramwaju tylko po to, by motorniczna przełożyła ręcznie zwrotnicę (i odjechała z przyspieszeniem 1:40 min),
2) rozłożenie się rozkładu całej linii 10 przy Amberfest i głupoty na SIP (operator CR ZTM nie miał pojęcia, co się dzieje, "bo GAiT nic nie zgłaszał") -> stanie na przystanku jak idiota przez 20 min,
3) 5(!) autobusów na 148 w przeciągu 4 minut na jednym przystanku w jednym kierunku,
4) opóźnienie na przystanku początkowym tramu 3 min -> nie zdążyłem na przesiadkę na SKM -> nie zdążyłem na swój autobus w Gdyni. Skutek: +25 minut.
W sąsiednim wątku (MZKZG) zaraz zacznie się dyskusja o wyższości gdańskiej nad gdyńską komunikacją Twoja wypowiedź jak znalazł
bbartekgdynia no está en línea   Reply With Quote
Old September 16th, 2017, 03:04 PM   #3327
Bartek_Elblag
Registered User

Bartek_Elblag's Avatar

Likes (Received): 89

Powrót z festynu na Chełmie:
Bartek_Elblag está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 19th, 2017, 02:56 PM   #3328
tewa
Registered User

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Jakoś wiosną byłem świadkiem wypisywania mandatu..., tzn. na początku gapowicz nie chciał dać mandatu, w końcu dał, mandat wypisują i nagle gapowicz postanowił wysiąść i chciał od nich dowód, a jako że mandat był wciąż wypisywany, to wysiadł bez dowodu twierdząc że przyniosą mu go w zębach

btw. Oczywiście nikt nie ma obowiązku dawać dokumentu tożsamości kontrolerowi. Ma do wyboru czekać na policję i wtedy okazać dokument, albo dać go kontrolerom dla świętego spokoju i oszczędzenia czasu.
Gwoli ścisłości - dawać dowodu osobistego obowiązku nie ma, ale okazać już tak - art. 33a pkt 7 Prawa przewozowego.

Wolfchen liked this post
tewa no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2017, 10:39 PM   #3329
ocsid
Registered User

Likes (Received): 79

Czy istnieje jakiś organ zwierzchni nad ZTM? Ich chamstwo wymaga utemperowania, rozłączają się w trakcie rozmowy itp.
ocsid no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 09:29 AM   #3330
Hlynur Bjorn
Hanseatic

Hlynur Bjorn's Avatar

Likes (Received): 4511

Zastępca prezydenta miasta.

Reply

Tags
gdańsk, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread