daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 17th, 2017, 08:11 PM   #161
chauffeur
That's A Lotta Damage!

chauffeur's Avatar

Likes (Received): 10074

Do takich "żurawiowych" słupów, jak te na pocztówce pasowałyby nawet takie perelowskie latarnie, jak ta z lat 60.

Sponsored Links
Old September 17th, 2017, 08:35 PM   #162
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Likes (Received): 1771

Zanim przejdziemy do dalszej relacji przypomnę szybko krótką rozmowę z tego wątku:

Quote:
Originally Posted by thomas_zul View Post
Koniecznie odwiedź wieżę widokową na Kolibkach. Czynna od początku kwietnia do końca października. Piękne widoki na trójmiejskie lasy. W oddali majaczy gdyńskie Śródmieście, Orłowo, a także Sopot i Gdańsk. Niesamowicie tam jest w październiku. Niestety jak tam dotąd nie byłaś to możesz mieć problem z dotarciem. Ścieżka zaczyna się za CH Klif i idzie pośród lasu. Ale zdecydowanie warto!
Quote:
Originally Posted by Lumina View Post
Byłam bardzo blisko tego miejsca, ale nie wiedziałam o wieży
Quote:
Bo to dość nieznane miejsce. I nie ma tam wygodnego i dobrze oznaczonego dojazdu. Trzeba po prostu wiedzieć, że taka wieża istnieje i w jakim kierunku podążać.
Quote:
Następnym razem koniecznie!
O wieży w Kolibkach być może nigdy bym się nie dowiedziała, gdyby nie thomas_zul - co prawda jest zaznaczona na papierowej mapie Trójmiasta, którą posiadam, ale nie wiem, czy w ogóle zwróciłabym na nią uwagę. Także dzisiejszą wrzutkę "sponsoruje" thomas

317. W poszukiwaniu wieży - czuliśmy się trochę jak w górach.

318. Malowniczo. Kto wie, co czaiło się w tej norze...

319. Jesteśmy już prawie na miejscu.

320. Po drodze znalazłam takie 20 groszy:

321. Jest! Wieża! Udało się!

Wstęp na górę jest darmowy. Wchodzić można między godziną 8 rano a 18, czyli nici z obserwacji wschodu i zachodu słońca, ale wieża to i tak świetna sprawa!

322. Po pokonaniu wszystkich schodów:

323.

324. Widać Sopot i Gdańsk

325. Orłowo! Z tej perspektywy wygląda zupełnie jak niewielka osada ukryta w ogromnym lesie.

326. Gdynia.

327. Morze wystaje znad gór

Quote:
Originally Posted by chauffeur View Post

Do takich "żurawiowych" słupów, jak te na pocztówce pasowałyby nawet takie perelowskie latarnie, jak ta z lat 60.
O tak, bardzo fajne.
Old September 17th, 2017, 08:46 PM   #163
chauffeur
That's A Lotta Damage!

chauffeur's Avatar

Likes (Received): 10074

Quote:
Wstęp na górę jest darmowy. Wchodzić można między godziną 8 rano a 18, czyli nici z obserwacji wschodu i zachodu słońca, ale wieża to i tak świetna sprawa!
Myślę, że w okolicach 21 grudnia można by zaobserwować całkiem przyzwoite wschody i zachody słońca.
Old September 17th, 2017, 08:49 PM   #164
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 8500

Quote:
318. Malowniczo. Kto wie, co czaiło się w tej norze...
https://farm5.staticflickr.com/4368/...89aa52af_o.jpg

Kojarzę tego aktora: https://images3.alphacoders.com/206/206517.jpg
este no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 01:37 AM   #165
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 16907

232. Też jakoś w lipcu/sierpniu się szykowałem do obfocenia tego budynku - ale poczekam chyba do jesieni
241. Ja też jestem na tak
242. To co w Orłowie jest najfajniejsze to, że wieczorami jest spokojnie - w odróżnieniu od Sopotu czy Brzeźna, gdzie w sezonie letnim trzeba się szykować na obowiązkowy podkład dźwiękowy w wiadomym, plażowym stylu Szkoda, że byliście pod koniec lata, bo do połowy sierpnia mielibyście jeszcze okazję załapać się na kino letnie/teatr na plaży.259.Ciekawostka
277.Piękna weranda
Fajnie, że podrzuciłaś te urywki filmowe kręcone w "Zdrowiu"
316. Uliczka jest bardzo fajna - dobrze by było, gdyby jeszcze wszystkie budynki i posesje, które się przy niej znajdują wyglądały nieco lepiej
Wieża w Kolibkach mimo wszystko według mnie oferuje najmniej ciekawe widoki spośród wszystkich punktów widokowych w Trójmieście - a trochę tego jest Fajnie, gdyby miasto wyraziło choć minimum chęci w przywróceniu do stanu używalności wieży na wzgórzu za Rivierą.

Quote:
Myślę, że w okolicach 21 grudnia można by zaobserwować całkiem przyzwoite wschody i zachody słońca.
Tylko wtedy trzeba sforsować płot - wieża jest otwarta od wiosny do jesieni

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael no está en línea   Reply With Quote
Old September 18th, 2017, 11:34 PM   #166
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 2305

321 - duuuuuużoooo schodów!
Minimalizm to jedno z tych "magicznych" słów, za pomocą których projektanci próbują stworzyć wokół siebie pozór posiadania wiedzy tajemnej niedostępnej maluczkim i mocy rozstrzygania co ładne, a co nie.
Pawelski no está en línea   Reply With Quote
Old September 20th, 2017, 08:16 PM   #167
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 663

Quote:
Nowa strona, więc dla przypomnienia - jeszcze jesteśmy w Sopocie, a dokładnie przy ulicy Pułaskiego.

271. Ten sam adres (Pułaskiego 30) i drzwi do klatki budynku ze zrekonstruowaną werandą.
Bardzo lubię piękne, stare, zadbane drzwi. Niezależnie od stylu i wieku. W Sopocie jest chyba dość duża świadomość odnośnie tego. W Gdyni na przykład dominują oczywiście przede wszystkim modernistyczne, ale niestety wiele budynków wciąż ma powojenne blaszane bądź nowoczesne plastikowe, a nie zrekonstruowane przedwojenne. Takowe potrafiły być naprawdę niezłe. Ale mamy też w Gdyni wiele drzwi w stylu art-deco bądź zupełnie innym. Warto się za tym rozglądać.

Quote:
274. "Trochę, więcej, najwięcej". W tym miejscu spacer chodnikiem miałam "nieco" utrudniony. Zauważyłam w Trójmieście pewną zależność. Całkowicie zastawiony chodnik = rejestracja na B Czyżby Podlasie miało jakieś przywileje? Ale może to czysty przypadek.
To chyba problem ogólnopolski, niestety. Mentalność polskich kierowców. Straż Miejska raczej nie za bardzo sobie z tym radzi. Jedyna nadzieja w remontach chodników i stawianiu słupków czy donic...

Quote:
275. Na ochłonięcie taka kamienica pod adresem Doktora Franciszka Kubacza 2. Pogooglowałam i widzę, że jest (była) na sprzedaż. Za 7mln. Rok budowy: 1920. Wysokość pomieszczeń 3,9m Ten fragment opisu mnie nieco rozbawił - "Otoczenie: morze"
Moja ulubiona w tym rewirze Zawsze bardzo podobały mi się jej duże okna, więc domyślałem się, że wnętrza są wysokie. Ale aż tak? Wow!

Quote:
276. I jak tu nie uwielbiać Sopotu? Haffnera 49 i 51. Na google street view jeszcze przed remontem, z płachtą "na sprzedaż". Na bocznej ścianie budynku z nr 49 widnieje data 1891, zdjęcia niestety nie mam.
Nie wiem. To moja odpowiedź na Twoje pytanie retoryczne I właśnie to co mi się w Sopocie bardzo podoba. Dość wysoka (miejscami jak widać bardzo wysoka) świadomość nt architektury, zieleni, estetyki, małej infrastruktury itp. Bardzo chciałbym aby takie myślenie było także mocno obecne w Gdyni. Niestety u nas większość ogrodzeń to albo powojenne poniszczone bylejakiego siatki ogrodzeniowe albo nowe, robione na nowobogackie, bez poszanowania kontekstu architektury i otoczenia. Zdarzają się na szczęście przykłady gdzie pięknie odnawia się jakąś np. modernistyczną willę i ogrodzenie stawia w podobnym stylu. Jest tego jednak bardzo mało. Gdynia powinna się pod tym względem uczyć od Sopotu. Nie mamy tam daleko.

Quote:
281. Problemów z wejściem od ul. Zacisznej nie ma w zasadzie żadnych. No chyba, że ktoś ma poważną nadwagę - szpara w ogrodzeniu jest raczej wąska. Po przeciśnięciu się przez nią naszym oczom ukazuje się taki widok:
Można jeszcze wejść od strony lasu. Jednak zazwyczaj wchodzi się tak jak pisałaś.

Quote:
284. Stołówka mieszcząca się w części przypominającej spodek:
Tę część budynku lubię najbardziej.

Quote:
311. Suszące się pranie przy dawnym domu kuracyjnym (zdjęcie od ul. Zacisznej) z pewnością pachnie "morską bryzą" Zastanawiam się, czy ma ona jakiś konkretny zapach... producenci płynów do płukania lubią w każdym razie nazywać tak linie zapachowe swoich wyrobów.
Mieszkańcy tego budynku muszą chyba w nocy słyszeć szum fal. Widok tak czy siak na pewno mają rewelacyjny.
Cóż, morska bryza to po prostu lekki wiaterek znad morza, a więc tak de facto to po prostu zapach... morza A ono pachnie różnorako. Zależy od pogody, pory roku, dnia czy nocy. Wiem coś o tym, przynajmniej w lokalnym kontekście, bo spaceruję nad morzem po kilka razy w tygodniu i o bardzo różnych porach dnia (czasem nocą) i przy absolutnie każdym rodzaju pogody o każdej porze roku Potrafią się te zapachy różnić (czasem zasuwa glonami czy rybami), ale zazwyczaj to całkiem przyjemny zapach jodu, świeżego powietrza i ogólnie świeżości.

Quote:
313. Dawny zajazd Adlera, któremu - jak się dowiedziałam - Orłowo zawdzięcza swoją nazwę. Dziś mieści się tu Pizzeria Orłowska i Galeria Debiut (taka prawdziwa, nie żadna handlowa ). Bardzo przyjemne miejsce, z mini(mikro?)-parczkiem. Gościem restauracji nie byłam, więc ciężko mi coś o niej powiedzieć ponadto, że przemawia do mnie pod względem estetycznym (przynajmniej jeśli chodzi o aranżację na zewnątrz).
Kilka lat temu pięknie go odnowiono. Kawałek dalej w budynku Szkoły Plastycznej zwiedzałem w zeszłym roku wnętrza. Chodzi mi o budynek z plakatami w środku. Klimaty PRL-owskie, ale z artystycznym nieładem w środku.

Quote:
316. Ulica Orłowska. Niby duża, a mała. W każdym razie przyjemna, a w kadrze dodatkowo nieoparkowana (nie pamiętam jak było na pozostałych jej odcinkach, ale biegnąca wzdłuż ścieżka rowerowa na pewno uniemożliwia parkowanie po jednej stronie ulicy). Na dość nieaktualnym street view widzę w każdym razie znak zakazu zatrzymywania się. Brak zaparkowanych samochodów zdecydowanie wpływa korzystnie na odbiór ulicy. Nie mówiąc o tym, że ułatwia fotografowanie znajdujących się przy niej budynków
Cóż, chodnik wygląda fatalnie (w końcu to kostka bauma), a ponadto z tym parkowaniem to wiesz jak to wygląda. Raz jest okej, raz nie. Ponadto od wysokości parkingu w kierunku morza do samego końca powinna być zmieniona w deptak. Im bliżej morza tym więcej ludzi chodzi tam swobodnie nawet środkiem jezdni. Nie na złość kierowcom czy aby się wyróżnić, ale dlatego, że tam panuje taka fajna, luźna atmosfera i po prostu nie ma co przeciskać się wąskimi chodnikami. Podobne zjawisko można zaobserwować na wielu niewielkich, lokalnych spokojnych uliczkach w gdyńskich dzielniacach ościennych (Witomino, Redłowo, Wzgórze Św. Maksymiliana itd.)

Quote:
Mnie o dziwo nieco bardziej niż ten słup rażą... latarnie i ławki przy Promenadzie Królowej Marysieńki o krok dalej (i te i te stylizowane na "ogólno-stare") rodem z OBI/innego dowolnego marketu budowlanego. Do tego (czerwona!) kostka bauma. Zdjęcia niestety nie mam, ale orłowskiemu deptakowi przydałoby się według mnie odświeżenie - widziałabym w tym miejscu aleję z piasku - podobną do alejek w Parku Kaczyńskich w Sopocie (lub innym dowolnym parku, gdzie zastosowano taką nawierzchnię, podaję jako przykład, bo akurat mam pod ręką zdjęcie):
Kiedyś te "ogólno-stare" latarnie mi nie przeszkadzały, ale odkąd zacząłem przeglądać coraz więcej starych zdjęć np. Orłowa właśnie, to zrozumiałem, że można to zrobić znacznie lepiej i autentyczniej. Na przykład coś takiego. Choć te akurat może najpiękniejsze nie są, ale jednak autentyczne. Jakbym przejrzał więcej starych zdjęć to pewnie znalazłbym i ciekawsze przykłady

Quote:
O wieży w Kolibkach być może nigdy bym się nie dowiedziała, gdyby nie thomas_zul - co prawda jest zaznaczona na papierowej mapie Trójmiasta, którą posiadam, ale nie wiem, czy w ogóle zwróciłabym na nią uwagę. Także dzisiejszą wrzutkę "sponsoruje" thomas
Dzięki i cieszę się, że na coś moje forumowe porady się przydały To nie jedyna wieża, ale jednak najciekawsza obecnie aktywna wieża w Gdyni (bo była niegdyś także przy Kieleckiej, ale jest niestety totalną ruiną, a byłaby nie mniej atrakcyjna). Tak więc być w Orłowie i nie być na wieży to byłaby zbrodnia Na szczęście jej nie popełniłaś :P

Quote:
321. Jest! Wieża! Udało się!
Pamiętasz jak narzekałem na brak oznakowania tej wieży? Wystarczyłoby dać przy Alei Zwycięstwa (przy Klifie) jakąś tabliczkę z mapką i oznaczeniem, a potem co jakiś czas kilka kolejnych "drogowskazów". To mocno ułatwiłoby sprawę.

Quote:
No wiesz, o godzinie 17-18 pod koniec sierpnia masz zupełnie inną porę dnia aniżeli pod koniec października, a do tego czasu można tam wchodzić. Chyba nie muszę pisać jak piękne widoki są stamtąd właśnie pod koniec października przy dobrym późno-popołudniowym świetle, gdy wszystkie lasy na wokół są w pomarańczowo-brązowo-żółtych barwach

Quote:
324. Widać Sopot i Gdańsk
Nie wiem czy będąc tam zwróciłaś na to uwagę, ale na górze fajnie słychać co jakiś czas przejeżdżającą w pobliżu SKM-kę

Quote:
325. Orłowo! Z tej perspektywy wygląda zupełnie jak niewielka osada ukryta w ogromnym lesie.
Tak! Gdyńskie dzielnice południowe są naprawdę pięknie położone. W ogóle Gdynia to ciekawe topograficznie połączenie - płaskie jak stół morze i "meandrujące", różnej wysokości wzgórza morenowe

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2017, 08:32 PM   #168
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Sęk w tym, że na wieżę wchodzić można od 1 kwietnia do 31 października...

Quote:
Originally Posted by este View Post
Nie od dziś wiadomo, że w Gdyni można spotkać sławy. Mnie się jak widać udało.

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
232. Też jakoś w lipcu/sierpniu się szykowałem do obfocenia tego budynku - ale poczekam chyba do jesieni
Na pewno będzie jeszcze bardziej fotogeniczny, kiedy liście przebarwią się na czerwono. Mam nadzieję zobaczyć rezultat w Twoim wątku.

Quote:
Szkoda, że byliście pod koniec lata, bo do połowy sierpnia mielibyście jeszcze okazję załapać się na kino letnie/teatr na plaży.
O. Tak czy siak myślę (mam nadzieję), że nie był to nasz/mój ostatni raz w Orłowie, więc...

Quote:
Fajnie, że podrzuciłaś te urywki filmowe kręcone w "Zdrowiu"

Quote:
316. Uliczka jest bardzo fajna - dobrze by było, gdyby jeszcze wszystkie budynki i posesje, które się przy niej znajdują wyglądały nieco lepiej
I gdyby zamiast kostki bauma były płyty chodnikowe. A propos budynków - zdziwiło mnie, że w takim miejscu stoją domy wyglądające na opuszczone.

Quote:
Wieża w Kolibkach mimo wszystko według mnie oferuje najmniej ciekawe widoki spośród wszystkich punktów widokowych w Trójmieście - a trochę tego jest Fajnie, gdyby miasto wyraziło choć minimum chęci w przywróceniu do stanu używalności wieży na wzgórzu za Rivierą.
Mnie się podobało. Jeszcze lepiej zdałam sobie sprawę z tego, jak OGROMNE są okoliczne lasy.

Quote:
Tylko wtedy trzeba sforsować płot - wieża jest otwarta od wiosny do jesieni
Z tym forsowaniem byłoby ciężko, na miejscu jest ochrona - podejrzewam, że całoroczna. I mają wyjątkowo szczekliwego psa.

Quote:
Originally Posted by Pawelski View Post
321 - duuuuuużoooo schodów!
Podobno dokładnie 150

Quote:
W Sopocie jest chyba dość duża świadomość odnośnie tego.
Na to wygląda. Na szczęście.

Quote:
Moja ulubiona w tym rewirze Zawsze bardzo podobały mi się jej duże okna, więc domyślałem się, że wnętrza są wysokie. Ale aż tak? Wow!
Też zrobiło to na mnie wrażenie Fajnie, że akurat ta ulubiona załapała się do wątku!

Quote:
Nie wiem. To moja odpowiedź na Twoje pytanie retoryczne

Quote:
I właśnie to co mi się w Sopocie bardzo podoba. Dość wysoka (miejscami jak widać bardzo wysoka) świadomość nt architektury, zieleni, estetyki, małej infrastruktury itp. Bardzo chciałbym aby takie myślenie było także mocno obecne w Gdyni.
I całym kraju...

Quote:
Można jeszcze wejść od strony lasu. Jednak zazwyczaj wchodzi się tak jak pisałaś.
Tak, widziałam też wejście od strony lasu.

Quote:
Tę część budynku lubię najbardziej.
Ja chyba też.

Quote:
Cóż, morska bryza to po prostu lekki wiaterek znad morza, a więc tak de facto to po prostu zapach... morza A ono pachnie różnorako. Zależy od pogody, pory roku, dnia czy nocy. Wiem coś o tym, przynajmniej w lokalnym kontekście, bo spaceruję nad morzem po kilka razy w tygodniu i o bardzo różnych porach dnia (czasem nocą) i przy absolutnie każdym rodzaju pogody o każdej porze roku Potrafią się te zapachy różnić (czasem zasuwa glonami czy rybami), ale zazwyczaj to całkiem przyjemny zapach jodu, świeżego powietrza i ogólnie świeżości.
Dzięki za ten opis!

Quote:
Kilka lat temu pięknie go odnowiono. Kawałek dalej w budynku Szkoły Plastycznej zwiedzałem w zeszłym roku wnętrza. Chodzi mi o budynek z plakatami w środku. Klimaty PRL-owskie, ale z artystycznym nieładem w środku.
To było jakieś zorganizowane zwiedzanie?

Quote:
Cóż, chodnik wygląda fatalnie (w końcu to kostka bauma), a ponadto z tym parkowaniem to wiesz jak to wygląda. Raz jest okej, raz nie. Ponadto od wysokości parkingu w kierunku morza do samego końca powinna być zmieniona w deptak. Im bliżej morza tym więcej ludzi chodzi tam swobodnie nawet środkiem jezdni. Nie na złość kierowcom czy aby się wyróżnić, ale dlatego, że tam panuje taka fajna, luźna atmosfera i po prostu nie ma co przeciskać się wąskimi chodnikami. Podobne zjawisko można zaobserwować na wielu niewielkich, lokalnych spokojnych uliczkach w gdyńskich dzielniacach ościennych (Witomino, Redłowo, Wzgórze Św. Maksymiliana itd.)
Kostka bauma też mnie razi. Pomysł na deptak - jestem za!

Quote:
Dzięki i cieszę się, że na coś moje forumowe porady się przydały
Oj, przydały się - i to nie tylko w kwestii wieży!

Quote:
Pamiętasz jak narzekałem na brak oznakowania tej wieży? Wystarczyłoby dać przy Alei Zwycięstwa (przy Klifie) jakąś tabliczkę z mapką i oznaczeniem, a potem co jakiś czas kilka kolejnych "drogowskazów". To mocno ułatwiłoby sprawę.
Z drugiej strony takie poszukiwania też mają swój urok

Quote:
Nie wiem czy będąc tam zwróciłaś na to uwagę, ale na górze fajnie słychać co jakiś czas przejeżdżającą w pobliżu SKM-kę
Szczerze mówiąc to już nie pamiętam. Na pewno widziałam przejeżdżające pociągi (nawet załapał się jeden na zdjęciu, choć na żadnym z tych, które wrzuciłam). Ale czy było je słychać? hmm...

Quote:
Gdyńskie dzielnice południowe są naprawdę pięknie położone. W ogóle Gdynia to ciekawe topograficznie połączenie - płaskie jak stół morze i "meandrujące", różnej wysokości wzgórza morenowe
O tak!
Lumina no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2017, 08:55 PM   #169
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

328. W przeciwną stronę niż morze - bezkresne lasy! A przynajmniej takie sprawiają wrażenie z perspektywy wieży w Kolibkach.

329. Schodzimy na dół.

330. W ramach drogi powrotnej wybraliśmy szlak żółty i znaleźliśmy się w... kolumbijskiej dżungli. Przypomniał mi się film "Miłość,szmaragd i krokodyl" To na zdjęciu to wbrew pozorom ani rzeka ani jezioro. To droga.

331. Bardzo przyjemny szlak, polecam Nie brakowało błotnych pułapek zastawionych na turystów.

332. Mijaliśmy też wioskę jakichś leśnych stworów. Na szczęście nikogo nie było w domu.

333. W końcu wyszliśmy na polanę, a tam - bunkier z (częściowo zarośniętym) widokiem na morze! Ale o nim w następnej wrzutce.

apulejusz, chauffeur liked this post

Last edited by Lumina; September 23rd, 2017 at 12:24 AM.
Old September 21st, 2017, 09:51 PM   #170
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

334. Bunkier to, jak udało mi się dowiedzieć, schron stanowiska kierowania ogniem z okresu II wojny światowej, wchodzący w skład 219 Morskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej (Marine-Flak-Abteilung 219).

335. Wchodzimy! Nic na nas nie wyskoczyło, choć miałam takie obawy. Zapomniałam, że w tym wątku zdjęcia mają wymiar 1051x701, ale już sobie przypomniałam. Dlatego powyższe zdjęcie i zdjęcia z poprzedniej wrzutki są mniejsze, ale nie mam teraz siły naprawiać, może jutro się tym zajmę).

336. Schron znajduje się na wzgórzu w Kolibkach, z którego widać (kiedyś widok był za pewne dużo lepszy) Zatokę Gdańską.

337. Położenie umożliwiało nie tylko osłonę portu przed nalotami, ale też ostrzeliwanie statków przeciwnika.

338. Postanowiłam nie nurkować.

339. Cywilizacja Majów?

340.

341. Alternatywne wejście/droga pożarowa

342. Po (niełatwym) zejściu ze wzgórza: Gdynia-Orłowo.

chauffeur, apulejusz, Bluebull1, hal liked this post

Last edited by Lumina; September 28th, 2017 at 09:10 PM. Reason: Zła numeracja
Old September 23rd, 2017, 12:22 AM   #171
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

343. No dobra, czas wyjść z lasu - jedziemy do Śródmieścia! Trójmiejski system biletowy wydał mi się dość pokręcony. W pociągach SKM nie ma ani automatów biletowych, ani... kasowników. Bilet trzeba nabyć w automacie, który znajduje się albo na peronie albo w przejściu podziemnym. Ewentualnie można go kupić w kasie biletowej jeśli takowa istnieje. Później trzeba bilet skasować (chyba, że został kupiony we wspomnianej kasie), co wydaje się dość logiczne (być może jednak nie jest to regułą? wydaje mi się, że nie kasowaliśmy biletów z automatu na stacji w Orłowie, ale może zwyczajnie robiliśmy źle.). Jednak jak mówiłam, kasowników nie ma w pociągach, więc trzeba ich poszukać i skasować bilet wcześniej (o czym na początku oczywiście nie wiedzieliśmy). Kolejna niespodzianka (cytat z biletu): "od momentu nabycia (skasowania) bilet ważny na przejazd najbliższym pociągiem SKM", co przysporzyło nam nieco stresu, bo zdarzyło nam się przegapić pociąg lub nie wsiąść do niego, bo nie byliśmy pewni, czy to ten właściwy... Tak czy siak nikt nigdy biletów nie sprawdzał. Biletów, które w dodatku okazały się wcale nie takie tanie, a ich cena zależała od kilometrów - a nie tak jak u nas od czasu przejazdu (opcja druga bardziej by się w naszym przypadku opłacała). Nie byliśmy w każdym razie jedynymi zdezorientowanymi i zestresowanymi turystami...

344. Na miejscu! Świetny budynek dworca podmiejskiego. Głupio znów narzekać, ale muszę to powiedzieć - szkoda, że dość zaniedbany i że pozwolono na zabudowę podcieni (chyba tak mogę je nazwać?) i zaklejenie szyb.

345. Tego dnia byliśmy umówieni z panią Marią, która (nieodpłatnie i z zapałem!) prowadzi Mini Muzeum w słynnym "Bankowcu" - modernistycznej kamienicy na rogu 3 Maja i 10 Lutego, przed wojną bardzo nowoczesnej i luksusowej: część mieszkań o wymiarach powyżej 200 m kw. (!), wysokiej jakości materiały wykończeniowe i jeden z pierwszych (!) garaży podziemnych w Polsce. Znów muszę podziękować thomasowi_zul (odmiana?) dzięki któremu dowiedziałam się o tym miejscu. Wnętrze jednej z klatek, którą mieliśmy okazję oglądać robi wrażenie:

346. Warto spojrzeć w górę!

347. Nasza przewodniczka podzieliła się z nami ogromną ilością informacji, ale wszystkiego zdradzać nie będę - miejscowym fakty te są już pewnie dobrze znane a nie-miejscowym gorąco polecam wizytę w tym nietypowym, społecznym muzeum.

348. Fragment (ogromnego) budynku od strony podwórka.

349. Wywietrznik garażu podziemnego wygląda jak mała świątynia

350. Kolejny fragment:

351. Idziemy do... schronu! Bo takowy "Bankowiec" oczywiście posiadał (posiada):

Ciąg dalszy jutro.

Last edited by Lumina; September 28th, 2017 at 09:22 PM. Reason: Pomyłka w numeracji
Old September 23rd, 2017, 12:34 AM   #172
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Likes (Received): 1217

https://farm5.staticflickr.com/4383/...26bf64e9_b.jpg
Widać do czego był Ci potrzebny towarzysz podróży
A ta wieża jak znów będę w okolicach musi być przeze mnie koniecznie zaliczona
horizon2 no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 12:33 PM   #173
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Quote:
Trójmiejski system biletowy wydał mi się dość pokręcony. W pociągach SKM nie ma ani automatów biletowych, ani... kasowników. Bilet trzeba nabyć w automacie, który znajduje się albo na peronie albo w przejściu podziemnym. Ewentualnie można go kupić w kasie biletowej jeśli takowa istnieje. Później trzeba bilet skasować (chyba, że został kupiony we wspomnianej kasie), co wydaje się dość logiczne (być może jednak nie jest to regułą? wydaje mi się, że nie kasowaliśmy biletów z automatu na stacji w Orłowie, ale może zwyczajnie robiliśmy źle.). Jednak jak mówiłam, kasowników nie ma w pociągach, więc trzeba ich poszukać i skasować bilet wcześniej (o czym na początku oczywiście nie wiedzieliśmy). Kolejna niespodzianka (cytat z biletu): "od momentu nabycia (skasowania) bilet ważny na przejazd najbliższym pociągiem SKM", co przysporzyło nam nieco stresu, bo zdarzyło nam się przegapić pociąg lub nie wsiąść do niego, bo nie byliśmy pewni, czy to ten właściwy... Tak czy siak nikt nigdy biletów nie sprawdzał. Biletów, które w dodatku okazały się wcale nie takie tanie, a ich cena zależała od kilometrów - a nie tak jak u nas od czasu przejazdu (opcja druga bardziej by się w naszym przypadku opłacała). Nie byliśmy w każdym razie jedynymi zdezorientowanymi i zestresowanymi turystami...
Amatorzy
Co do kasowania - kasuje się tylko bilety zakupione w kasie, bilety z automatów są ważne najbliższy pociąg i ich już nie trzeba kasować (na każdym bilecie jest opis czy należy go kasować czy nie). Jeśli nie zdąży się skasować biletu na peronie zawsze można to zrobić u kierownika pociągu - jednak za dodatkową opłatą. Co do ważności biletu "na najbliższy pociag" to nie ma się co przejmować - nikt nigdy nie będzie się czepiał, jeśli jest to kolejny pociąg - zakładając, że np. nie zdążyliśmy na ten, który odjeżdżał w przeciągu minuty, czy dwóch od skasowania biletu - oczywiście w granicach rozsądku.
Kasowniki na peronach zamiast w pociągach wynikają głównie z tego, że nasza SKM naśladuje raczej metro (to trochę inna bajka niż SKM Warszawa) - tam system działa identycznie. Gdyby kasowniki były w pociągach skala nadużyć byłaby ogromna. Kiedyś był nawet pomysł wprowadzenia na peronach bramek takich jak w metrze. System kilometrowy ma swoje plusy i minusy - natomiast są w ofercie też bilety miejskie i łączące dwa miasta (np. Gdynia-Sopot,Gdańsk-Sopot co w przypadku niektórych odcinków jest tańsze niż standardowe bilety.

Quote:
244. Na miejscu! Świetny budynek dworca podmiejskiego. Głupio znów narzekać, ale muszę to powiedzieć - szkoda, że dość zaniedbany i że pozwolono na zabudowę podcieni (chyba tak mogę je nazwać?) i zaklejenie szyb.
Pociesze Cię - już niedługo zacznie się kompleksowy remont Dworca Podmiejskiego Patrząc na Dworzec Główny będzie super

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT

Lumina, mateusz.el liked this post
Old September 23rd, 2017, 03:49 PM   #174
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Originally Posted by horizon2 View Post
https://farm5.staticflickr.com/4383/...26bf64e9_b.jpg
Widać do czego był Ci potrzebny towarzysz podróży

Quote:
Originally Posted by horizon2 View Post
A ta wieża jak znów będę w okolicach musi być przeze mnie koniecznie zaliczona
O tak!

Quote:
Amatorzy
Co do kasowania - kasuje się tylko bilety zakupione w kasie, bilety z automatów są ważne najbliższy pociąg i ich już nie trzeba kasować (na każdym bilecie jest opis czy należy go kasować czy nie).
Hm, no tak, pokręciłam! Ale pamiętałam, że raz tak raz tak znaczy raz trzeba kasować a raz nie

Quote:
Jeśli nie zdąży się skasować biletu na peronie zawsze można to zrobić u kierownika pociągu - jednak za dodatkową opłatą.
W sumie wychodzi na to, że trójmiejskie SKM to odpowiednik naszego KM (koleje mazowieckie, tzw. "zwykłe pociągi") a nie SKM. Wyglądana to, że działa na dość podobnych zasadach, choć biletów obowiązujących w KM w ogóle się nie kasuje.

Quote:
Co do ważności biletu "na najbliższy pociag" to nie ma się co przejmować - nikt nigdy nie będzie się czepiał, jeśli jest to kolejny pociąg - zakładając, że np. nie zdążyliśmy na ten, który odjeżdżał w przeciągu minuty, czy dwóch od skasowania biletu - oczywiście w granicach rozsądku.
Ok.

Quote:
Pociesze Cię - już niedługo zacznie się kompleksowy remont Dworca Podmiejskiego Patrząc na Dworzec Główny będzie super
O, trzymam kciuki! Kolejny powód żeby ponownie odwiedzić Gdynię
Old September 23rd, 2017, 04:30 PM   #175
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Quote:
W sumie wychodzi na to, że trójmiejskie SKM to odpowiednik naszego KM (koleje mazowieckie, tzw. "zwykłe pociągi") a nie SKM. Wyglądana to, że działa na dość podobnych zasadach, choć biletów obowiązujących w KM w ogóle się nie kasuje.
SKM to połączenie kolei w pełnym tego słowa znaczeniu (właściciel to PKP, przepisy identyczne z innymi przewoźnikami typowo kolejowymi, pociągi też te same ) z metrem (obecny tabor to pomyłka wymyślona z braku innego rozwiązania po wycofaniu modraków i nieudanej karierze EW58/EW60, ale pociąg co kilka minut, więc pod względem częstotliwości może się to przynajmniej w Polsce równać tylko z metrem )

Old September 23rd, 2017, 04:48 PM   #176
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
245. Tego dnia byliśmy umówieni z panią Marią, która (nieodpłatnie i z zapałem!) prowadzi Mini Muzeum w słynnym "Bankowcu" - modernistycznej kamienicy na rogu 3 Maja i 10 Lutego, przed wojną bardzo nowoczesnej i luksusowej: część mieszkań o wymiarach powyżej 200 m kw. (!), wysokiej jakości materiały wykończeniowe i jeden z pierwszych (!) garaży podziemnych w Polsce. Znów muszę podziękować thomasowi_zul (odmiana?) dzięki któremu dowiedziałam się o tym miejscu. Wnętrze jednej z klatek, którą mieliśmy okazję oglądać robi wrażenie:

249. Wywietrznik garażu podziemnego wygląda jak mała świątynia

Nie tylko wywietrznik. Dawniej również doświetlenie. Podloga tej altany była wykonana ze szklanych pustaków i wpuszczała do wnętrza trochę światła dziennego.
Inna ciekawostka - w budynku była centralna instalacja chłodnicza. Standardowym wyposazeniem większości mieszkań były niewielkie, wbudowane na stałe lodówki, podłączone do tej instalacji.

Kubael liked this post
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 08:01 PM   #177
Marcino
Prymas Aprilis

Marcino's Avatar

Likes (Received): 2024

Quote:
Jaki punkt widokowy jest Twoim zdaniem najefektowniejszy/najciekawszy w kontekście widoków?

Quote:
Trójmiejski system biletowy wydał mi się dość pokręcony. W pociągach SKM nie ma ani automatów biletowych, ani... kasowników. Bilet trzeba nabyć w automacie, który znajduje się albo na peronie albo w przejściu podziemnym. Ewentualnie można go kupić w kasie biletowej jeśli takowa istnieje. Później trzeba bilet skasować (chyba, że został kupiony we wspomnianej kasie), co wydaje się dość logiczne (być może jednak nie jest to regułą? wydaje mi się, że nie kasowaliśmy biletów z automatu na stacji w Orłowie, ale może zwyczajnie robiliśmy źle.). Jednak jak mówiłam, kasowników nie ma w pociągach, więc trzeba ich poszukać i skasować bilet wcześniej (o czym na początku oczywiście nie wiedzieliśmy). Kolejna niespodzianka (cytat z biletu): "od momentu nabycia (skasowania) bilet ważny na przejazd najbliższym pociągiem SKM", co przysporzyło nam nieco stresu, bo zdarzyło nam się przegapić pociąg lub nie wsiąść do niego, bo nie byliśmy pewni, czy to ten właściwy... Tak czy siak nikt nigdy biletów nie sprawdzał. Biletów, które w dodatku okazały się wcale nie takie tanie, a ich cena zależała od kilometrów - a nie tak jak u nas od czasu przejazdu (opcja druga bardziej by się w naszym przypadku opłacała). Nie byliśmy w każdym razie jedynymi zdezorientowanymi i zestresowanymi turystami...
To tylko potwierdza moje przypuszczenia, że przyjezdni z Polski i zagranicy się w tym gubią, a obecne rozwiązania biletowe są do bany yyy... do bani
W prostocie siła.
"Zasada numer pierwsza: Nie będziesz pouczał króla swego." - Król Julian

Lumina liked this post
Marcino no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2017, 09:04 PM   #178
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Originally Posted by barbapapa View Post
Nie tylko wywietrznik. Dawniej również doświetlenie. Podloga tej altany była wykonana ze szklanych pustaków i wpuszczała do wnętrza trochę światła dziennego.
Inna ciekawostka - w budynku była centralna instalacja chłodnicza. Standardowym wyposazeniem większości mieszkań były niewielkie, wbudowane na stałe lodówki, podłączone do tej instalacji.
Jasne, zapomniałam wspomnieć o doświetleniu - dzięki za sprostowanie i garść informacji.

352. To właśnie tutaj mieści się Mini Muzeum stworzone przez mieszkańców.

353. Przedwojenny "salon" lokatorzy Bankowca urządzili wykorzystując przedmioty pochodzące z różnych mieszkań w budynku. Zresztą cała ekspozycja - nie tylko w tym pomieszczeniu - składa się z oryginalnych elementów wyposażenia wnętrz kamienicy.

354. Jest i kuchnia z piecem węglowym oraz lodówką (która nie załapała się na zdjęciu).

355.

356. Fragment gorsecikowej podłogi, bardzo modnej w latach 30-tych. Przykro, że ktoś zdecydował się ją skuć.

357. Spodobała mi się ta grafika. A na niej - "Bankowiec" we własnej osobie. Styl okrętowy!

chauffeur, Bluebull1, mateusz.el liked this post

Last edited by Lumina; September 28th, 2017 at 09:23 PM. Reason: pomyłka w numeracji
Old September 25th, 2017, 07:02 PM   #179
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 663

Quote:
To było jakieś zorganizowane zwiedzanie?
Tak. W ramach festiwalu Open House.

Quote:
Oj, przydały się - i to nie tylko w kwestii wieży!
Cieszę się

Quote:
Z drugiej strony takie poszukiwania też mają swój urok
Może i tak, ale jeśli jest to atrakcja turystyczna, która ma przyciągać do siebie podróżnych i tutejszych, to moim zdaniem brak oznakowania jest pomyłką. Tak jakby to była nic nie znacząca atrakcja, o której nie warto nawet pisać. Podczas gdy Trójmiasto jest jednym z najpiękniej położonych miejsc w Polsce i wszelkie miejsca, z których roztaczają się piękne widoki (w szczególności punkty widokowe i wieże widokowe) powinny być zecydowanie dobrze oznaczone i reklamowane. Czasem dopiero z pewnej wysokości widać jak bardzo ciekawie nasza aglomeracja jest położona.

Quote:
Szczerze mówiąc to już nie pamiętam. Na pewno widziałam przejeżdżające pociągi (nawet załapał się jeden na zdjęciu, choć na żadnym z tych, które wrzuciłam). Ale czy było je słychać? hmm...
Może trzeba się wsłuchać. Na górze panuje względna cisza, a jednym z zakłucających ją elementów jest czasem pociąg SKM-ki

328 - No w zasadzie dość bezkresne, bo jednak ciągną się kilometrami. Z jednej strony to świetna sprawa, ale z drugiej strony hamuje rozwój miasta, a wiadomo, że teraz do wycinki jednego drzewa trzeba mieć stos pozwoleń i dokumentów, a i tak mogą odezwać się głosy szlochania i lamentu.

331 - Bo tam jeżdżą często quadowcy i inni bikerzy. Ciągle te trasy rozjeżdżają i stąd takie błoto.

334 - Nie myślałem, że tam trafisz W Gdyni jest jeszcze kilka miejsc z takimi klimatami. Jestem ciekaw czy też w nich byłaś. Pewnie niedługo się dowiem

244 (344) - W niedługim czasie ma być odremontowany. Nie mam tuaj większych obaw, bo pobliski budynek głównego dworca został w 2012 roku pięknie odnowiony. Teraz trzeba to samo zrobić z tym budynkiem. Tutaj na szczęście jest znacznie mniej roboty, bo i budynek o wiele mniejszy jest.

245 (345) - O! Świetnie, że spotkaliście się z Panią Marią Świetnie opowiada o budynku i jego historii. Prawda, że czuć tę pasję i zaangażowanie? To właśnie lubię gdy ktoś się czymś zajmuje nie dlatego, że musi czy powinien, ale robi to z własnej pasji i zamiłowania

Aha, jak już to wystarczy "Thomasowi". Mój nick chciałem już kilka lat temu zmienić, ale podobno nie da się Znów cieszę się, że jakoś pomogłem!

246 - W takich klatkach warto patrzeć w górę, w dół, na boki, po prostu wszędzie. Jeśli chodzi o tego typu klatki z obszerną duszą (czyli przestrzenią pomiędzy ciągami schodów) to jest tego znacznie więcej. W większości z nich (w tym we wszytkich najciekawszych i najpiękniejszych) oczywiście byłem. Jakby je zliczyć to byłyby to dziesiątki takowych. Najczęściej są to podobne kształty, ale są też klatki z duszą kwadratową, półkolistą, okrągłą, trójkątną... Ogółem bardzo różne. Gdybyś chciała to następnym razem mogę dać Ci namiary bądź można by się spotkać i pokazałbym Wam te pozostałe ciekawe klatki. Nie zapominajmy też o klatkach bez owej duszy, ale z bardzo ciekawym detalem np. w postaci różnokolorowych posadzek, wymyślnych pochwytów, drzwi z antyportalem itd.

Byłem już w bardzo, bardzo wielu gdyńskich klatkach, ale wciąż odkrywam nowe, z każdym kolejnym miesiącem. I nie wychodzę z podziwu, bo czasem są to perełki, a często po prostu kolejny ciekawy przykład międzywojennego budownictwa

248 - Trochę widać jak budynek się skrzy (po lewej) dzięki zawarciu miki w strukturze tynku. Wystarczy sobie wyobrazić jak to będzie pięknie wyglądać gdy tylne elewacje zostaną odnowione i będą błyskać bielą i wspomnianą miką! Przed wojną bardzo dużo budynków było tak wzbogacanych. Szkoda, że teraz nie zawsze jest to odtwarzane. To tak jak u Was nie wszędzie odtwarza się kamieniczną sztukaterię.

249 - Gdybyś tam była ze dwa lata temu to zastałabyś bardzo zaniedbane podwórze, a altana wyglądała jakby mogła się rozpaść.

250 - Uwielbiam te loggio-balkony, obramowania okien wykonane ze specjalnego tynku, jak i same okna klatek schodowych tworzące tzw. termometr.

255 - To jest piękno przedwojennej Gdyni. Czyż to nie jest zachwycające, że taka ok. 80-cio letnia tablica jest piękniejsza i nowocześniejsza w wyrazie aniżeli tablice sprzed 30-tu czy 20-tu lat? Piękno i jakość są ponadczasowe, ot co

Czekam na kontynuację i tak jak piszę - jakby co mogę jeszcze sporo poradzić, a jeśli planujesz kolejną wizytę to mogę postarać się by pokazać Tobie/Wam osobiście jakieś ciekawe miejsca

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.

Lumina liked this post
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2017, 09:21 PM   #180
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:

334 - Nie myślałem, że tam trafisz W Gdyni jest jeszcze kilka miejsc z takimi klimatami. Jestem ciekaw czy też w nich byłaś. Pewnie niedługo się dowiem
Ha! Zobaczymy

Quote:
244 (344)
Hm no tak, znów walnęłam się w numeracji. Dzięki, już poprawiam!

Quote:
W niedługim czasie ma być odremontowany. Nie mam tuaj większych obaw, bo pobliski budynek głównego dworca został w 2012 roku pięknie odnowiony. Teraz trzeba to samo zrobić z tym budynkiem. Tutaj na szczęście jest znacznie mniej roboty, bo i budynek o wiele mniejszy jest.
Świetna wiadomość! Będę musiała koniecznie zobaczyć rezultat na własne oczy.

Quote:
245 (345) - O! Świetnie, że spotkaliście się z Panią Marią Świetnie opowiada o budynku i jego historii. Prawda, że czuć tę pasję i zaangażowanie? To właśnie lubię gdy ktoś się czymś zajmuje nie dlatego, że musi czy powinien, ale robi to z własnej pasji i zamiłowania
O tak! Jestem pod dużym wrażeniem. W dodatku pani Maria zgodziła się nas oprowadzić, mimo, że nasza "grupa" liczyła jedynie dwie osoby. Mini Muzeum to właśnie owo "jedyne muzeum jakie odwiedziliśmy", o którym wcześniej wspominałam.

Quote:
Aha, jak już to wystarczy "Thomasowi". Mój nick chciałem już kilka lat temu zmienić, ale podobno nie da się
Ok Pamiętam, że narzekałeś

Quote:
246 - W takich klatkach warto patrzeć w górę, w dół, na boki, po prostu wszędzie. Jeśli chodzi o tego typu klatki z obszerną duszą (czyli przestrzenią pomiędzy ciągami schodów) to jest tego znacznie więcej. W większości z nich (w tym we wszytkich najciekawszych i najpiękniejszych) oczywiście byłem. Jakby je zliczyć to byłyby to dziesiątki takowych. Najczęściej są to podobne kształty, ale są też klatki z duszą kwadratową, półkolistą, okrągłą, trójkątną... Ogółem bardzo różne.
Nie miałam pojęcia, że tak to się nazywa - ciekawe. Pewnie, że nie tylko w górę warto patrzeć!

Quote:
Gdybyś chciała to następnym razem mogę dać Ci namiary bądź można by się spotkać i pokazałbym Wam te pozostałe ciekawe klatki. Nie zapominajmy też o klatkach bez owej duszy, ale z bardzo ciekawym detalem np. w postaci różnokolorowych posadzek, wymyślnych pochwytów, drzwi z antyportalem itd.
Czułabym się zaszczycona!

Quote:
Byłem już w bardzo, bardzo wielu gdyńskich klatkach, ale wciąż odkrywam nowe, z każdym kolejnym miesiącem. I nie wychodzę z podziwu, bo czasem są to perełki, a często po prostu kolejny ciekawy przykład międzywojennego budownictwa
Nam udało się wejść do wszystkich, do których wejść zamierzaliśmy (plus do jednej, której w planach w ogóle nie było) także pod tym względem jestem bardzo usatysfakcjonowana... choć można policzyć je na placach jednej ręki. No ale coś trzeba było zostawić na kolejne powroty

Quote:
248 - Trochę widać jak budynek się skrzy (po lewej) dzięki zawarciu miki w strukturze tynku. Wystarczy sobie wyobrazić jak to będzie pięknie wyglądać gdy tylne elewacje zostaną odnowione i będą błyskać bielą i wspomnianą miką! Przed wojną bardzo dużo budynków było tak wzbogacanych.

Quote:
249 - Gdybyś tam była ze dwa lata temu to zastałabyś bardzo zaniedbane podwórze, a altana wyglądała jakby mogła się rozpaść.
Widziałam w Twoim wątku jak to wyglądało... Nie doczekałam się update'u (choć o niego prosiłam), więc musiałam zobaczyć zmiany osobiście

Quote:
250 - Uwielbiam te loggio-balkony, obramowania okien wykonane ze specjalnego tynku, jak i same okna klatek schodowych tworzące tzw. termometr.
O tak

Quote:
255 - To jest piękno przedwojennej Gdyni. Czyż to nie jest zachwycające, że taka ok. 80-cio letnia tablica jest piękniejsza i nowocześniejsza w wyrazie aniżeli tablice sprzed 30-tu czy 20-tu lat? Piękno i jakość są ponadczasowe, ot co
Zgadzam się!

Quote:
Czekam na kontynuację i tak jak piszę - jakby co mogę jeszcze sporo poradzić, a jeśli planujesz kolejną wizytę to mogę postarać się by pokazać Tobie/Wam osobiście jakieś ciekawe miejsca
Póki co nie mam konkretnych planów, ale zdecydowanie chcę do Gdyni wrócić. I jak mówiłam - będę zaszczycona, jeśli znajdziesz dla mnie/nas chwilę!

Last edited by Lumina; September 28th, 2017 at 10:02 PM.

Reply

Tags
gdańsk, gdynia, orłowo, sopot, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules