daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 24th, 2010, 10:11 PM   #101
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Likes (Received): 496

Quote:
Originally Posted by MichałT View Post
Opcja rękawów pozostanie. Terminal został okrojony dokładnie o 1/4 (jedną "płaszczyznę" dachu) i jest rozmiarowo identyczny jak wrocławski. W środku różni się jednak wszystkim - nie ma w ogóle przylotów, natomiast przepustowość odlotów jest 2 razy większa (40 check-in vs. 20 we WRO). Generalnie jest nadzieja, że rozbudowa terminalu do docelowego rozmiaru nastąpi szybciej niż wszyscy się spodziewamy.
Pamiętam, jak powstawał obecny terminal w roku 1995 czy 1996 (nie pamiętam dokładnie), to tez istaniała opcja zamontowania rękawów w przyszłości, jak wyszło sami widzimy, więc nie czarujmy się, ani Prezes Machczyński, ani żaden następny na takie coś się nie zdecyduje. Także zapomnijcie o tych rękawach.
Cani está en línea ahora   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 24th, 2010, 10:16 PM   #102
CIA
Registered User

Likes (Received): 834

Taka ładna wizka na www.trojmiasto.pl - warto ją chyba wkleić
CIA no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2010, 10:16 PM   #103
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 1995

Będzie popyt będą rękawy. Patrząc na obecne połączenia nie wiem kto korzystałby z rękawów - może E75 LOTu do FRA i samoloty LH do FRA i MUC (choć te same samoloty we Frankurcie są obsługiwane przez autobusy)
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Old February 24th, 2010, 10:35 PM   #104
Cani
Browarnik Tomek

Cani's Avatar

Likes (Received): 496

Quote:
Originally Posted by olekorlo View Post
Będzie popyt będą rękawy. Patrząc na obecne połączenia nie wiem kto korzystałby z rękawów - może E75 LOTu do FRA i samoloty LH do FRA i MUC (choć te same samoloty we Frankurcie są obsługiwane przez autobusy)
Zawsze Cię szanowałem za rozsądne wypowiedzi, ale teraz po prostu nie poznaję Cię i tego co piszesz. Przecież doskonale wiesz o tym, że nie w tym rzecz, czy będzie popyt, czy go nie będzie. Chodzi o to, by pobierać dodatkowe opłaty za rękaw, na co linie lotnicze się nie godzą. Ten 'polski luksus', w krajach zachodnich jest normą wliczoną w oplatę lotniskową, a u nas jest czymś coś w rodzaju opcji dodatkowych. Nie dziwie się, że nie ma chętnych i na pewno nie będzie. Także, proszę nie wmawiaj sobie tego, że te rękawy sie pojawią.
Poza tym, nie wiem, jakbyś chciał przymocować samoloty LH latające do FRA i MUC do rękawa, oni operują głownie na CRJ, a one się nijak mają do rękawów Szczerze, nie widziałem ich nigdzie przy rękawie na jakimkolwiek lotnisku
Cani está en línea ahora   Reply With Quote
Old February 24th, 2010, 11:30 PM   #105
[email protected]
Registered User

J@nek's Avatar

Likes (Received): 161

A wiec nowy terminal bedzie polaczony ze starym po oddaniu :-) Tym korytarzem widocznym na wizualizacjach ?
J@nek no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 12:05 AM   #106
olekorlo
Registered User

Likes (Received): 1995

Quote:
Originally Posted by Cani View Post
Zawsze Cię szanowałem za rozsądne wypowiedzi, ale teraz po prostu nie poznaję Cię i tego co piszesz. Przecież doskonale wiesz o tym, że nie w tym rzecz, czy będzie popyt, czy go nie będzie. Chodzi o to, by pobierać dodatkowe opłaty za rękaw, na co linie lotnicze się nie godzą. Ten 'polski luksus', w krajach zachodnich jest normą wliczoną w oplatę lotniskową, a u nas jest czymś coś w rodzaju opcji dodatkowych. Nie dziwie się, że nie ma chętnych i na pewno nie będzie. Także, proszę nie wmawiaj sobie tego, że te rękawy sie pojawią.
Poza tym, nie wiem, jakbyś chciał przymocować samoloty LH latające do FRA i MUC do rękawa, oni operują głownie na CRJ, a one się nijak mają do rękawów Szczerze, nie widziałem ich nigdzie przy rękawie na jakimkolwiek lotnisku
Cani - na wstępie dzięki za pierwsze zdanie, a na resztę pozwolę sobie odpowiedzieć, albo trochę uszczegółowić wypowiedź
Generalnie też chciałbym rękawy, ale... skoro był problem z dopięciem finansowania rozbudowy to obecne ich "zniknięcie" mnie nie dziwi. Z Gdańska poza liniami typu LCC (Wizz, FR...), które praktycznie nigdy nie operują z wykorzystaniem rękawów (OK jest dosłowienie klika wyjątków) z rękawów mogłyby korzystać linie sieciowe i czasem czarterowe - z lini sieciowych do Gdanska bardzo sporadycznie latają samoloty klasy C, najczęściej regional jety, które mogą lub nie korzystać z rękawa (na pewno E70/5 mogą, CRJ... zakładam że jest tak jak piszesz, nie pamiętam). Te samoloty nawet w większych portach odprawiane są bardzo często "z płyty". Tak więc dla tych linii istnienie rekawów lub ich brak nie jest czynnikiem istotnym w kwestii otwierania nowych połączeń. Dla linii typu LCC większą zachętą niż darmowy rękaw jest zapewne darmowe odladzanie itp więc też nie jest to najistotniejsza z przyczyn otwierania nowych kierunków.
Tak więc pozostaje jeszcze jeden powód - wygoda pasażerów, który jest istotny (zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestię tego że powstaje zupełnie nowy terminal), ale jeśli były problemy z finansowaniem to jest to tylko dodatek, który można dodać podczas rozbudowy lotniska. Gdyby rękawy mogł wpłynąć na przychody (czyli opisane powyżej nowe kierunki) to byłby bardziej racjonalny argument do ich budowy - i to określiłem wolnym rynkiem (zwrot "jest popyt są rękawy").
A rękaw jako standard w opłacie - masz rację w duzych portach, ale w portach regionalnych (takich jak Gdansk) juz niekoniecznie. O polityce cenowej PP Porty lotnicze nie będę dyskoutował, bo to mocno frustrujące gdy na Okęciu stoją wolne rękawy, a B737 a czasem nawet B767 rozładowuje się autobusami, także tu sie w pełni zgadzam
Coz... najpierw pewnie zobaczymy jak po wybudowaniu nowego terminalu będzie się rozwijać lotnisko w Rębiechowie, a rękawy...jako optymista zakładam że może kiedyś się pojawią
Pozdrowienia
olekorlo no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 12:52 AM   #107
kalwus
Registered User

Likes (Received): 31

Mam jeszcze takie pytanie: powyzsze wizki dotycza okrojonego terminalu z mozliwoscia rozbudowy?
Dzieki z gory
kalwus no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 08:33 AM   #108
Rampage
Registered User

Rampage's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
Originally Posted by [email protected] View Post
A wiec nowy terminal bedzie polaczony ze starym po oddaniu :-) Tym korytarzem widocznym na wizualizacjach ?
Tak

Quote:
Originally Posted by kalwus View Post
Mam jeszcze takie pytanie: powyzsze wizki dotycza okrojonego terminalu z mozliwoscia rozbudowy?
Dzieki z gory
Stronę wcześniej masz wizkę pełnowymiarowego terminala, z zaznaczoną częścią które NIE będzie budowana w PIERWSZYM etapie.
O tym czy i kiedy będą kolejne etapy, tak naprawdę nikt nie mówi, więc może być tak jak z obecnym terminalem.
Old February 25th, 2010, 11:08 AM   #109
MichałT
Registered User

Likes (Received): 5913

Wizka CIA to wizka aktualna.

Co do rękawów to nie kwestia zapotrzebowania - bo tego w GDN nigdy nie będzie. Lufa i LOT z chęcią postawią się przy rękawach (dziś są modele na AT42 i Embriony), z resztą Ryan i Wizz też - ale za darmo. Jak się kasa ostatnie w programie inwestycyjnym i będzie wola polityczna to może rękaw się pojawi. Ale i tak będzie używany tylko na odlotach - przyloty będą dreptały po płycie, aż do zrobienia II etapu terminalu.
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 11:38 AM   #110
Lons-pl
Amiga RuLeZ!

Lons-pl's Avatar

Likes (Received): 9

O ile większy będzie ten nowy okrojony terminal od starego? Chodzi mi przede wszystkim o powierzchnię.

Last edited by Lons-pl; February 25th, 2010 at 12:37 PM.
Lons-pl no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 03:53 PM   #111
DonPedros
Registered User

DonPedros's Avatar

Likes (Received): 11

Dzisiaj firma Skanska drogą faxową poinformowała Port, że wchodzi na budowę drogi kołowania w dn. 15 marca.
Biorąc pod uwagę rozpoczęcie robót w marcu także przez Budimex czekają nas olbrzymie wykopki na lotnisku
Będą pracować 7 dni w tygodniu przez 24h. Planowany czas realizacji inwestycji 18 miesięcy.

Last edited by DonPedros; February 25th, 2010 at 04:01 PM.
DonPedros no está en línea   Reply With Quote
Old February 25th, 2010, 04:47 PM   #112
god
Registered User

god's Avatar

Likes (Received): 219

Ta droga kołowania będzie asfaltowa, czy betonowa?
god no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2010, 08:45 AM   #113
DonPedros
Registered User

DonPedros's Avatar

Likes (Received): 11

Jeśli chodzi o drogę kołowania to jej konstrukcja w uproszczeniu będzie wyglądać następująco. Zostanie wybrana ziemia na ponad 2m w głąb, następnie będzie to uzupełnione żwirem na wysokości 1m, potem ok 1m betonu, a na samym wierzchu powłoka asfaltowo-betonowa. Sam asfalt nie spełniał by wymogów co do obciążenia drogi.
To tak w uproszczeniu i dużym skrócie.
DonPedros no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2010, 06:25 PM   #114
opo
Registered User

opo's Avatar

Likes (Received): 1987

Zbyt duży skrót
Rozwiń proszę zwrot 'powłoka asfaltowo-betonowa'. Ma to być beton asfaltowy czy warstwa BA na betonie cementowym, czy jeszcze inny układ?
opo no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2010, 06:49 PM   #115
kaz82
Registered User

kaz82's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by opo View Post

Zbyt duży skrót
Rozwiń proszę zwrot 'powłoka asfaltowo-betonowa'. Ma to być beton asfaltowy czy warstwa BA na betonie cementowym, czy jeszcze inny układ?
5 SMA
10 BA
14 BA
20 KŁSM 0/20
26 KŁSM 0/31.5
30 stabilizacja 2.5 MPa

Czyli w skrócie - bitumiczna nawierzchnia drogi kołowania
kaz82 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2010, 07:42 PM   #116
opo
Registered User

opo's Avatar

hmmm... jest gdzieś ogólnodostępna dokumentacja?
Bo to co napisałeś lekko się kłóci z info od DonPedrosa (i odwrotnie )

W sumie najbardziej interesuje mnie czy konstrukcja ma być sztywna półsztywna czy podatna
Old February 26th, 2010, 08:23 PM   #117
kaz82
Registered User

kaz82's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by opo View Post

hmmm... jest gdzieś ogólnodostępna dokumentacja?
Bo to co napisałeś lekko się kłóci z info od DonPedrosa (i odwrotnie )

W sumie najbardziej interesuje mnie czy konstrukcja ma być sztywna półsztywna czy podatna
Z opisu który podałem jasno wynika, że będzie to konstrukcja podatna. Sztywna będzie na płycie postojowej, która ma nawierzchnię z betonu cementowego.
Co do dokumentacji, to nie sądzę, żeby była ogólnodostępna.
kaz82 no está en línea   Reply With Quote
Old February 26th, 2010, 08:33 PM   #118
opo
Registered User

opo's Avatar

Ty tak, ale DonPedros wspomniał o półsztywnej.
Ale to mi już wystarczy, dzięki.
Old February 27th, 2010, 01:42 AM   #119
konsumpcjonista
Registered User

Likes (Received): 78

Podczas wizyty w Malmo samolot zatrzymywał się przy rękawie, chociaż był to Wizz Air. Ciekawe, czy nie było innej opcji?

Rękawy dodają prestiżu nie tylko liniom lotniczym, ale i lotniskom. Mam nadzieję, że kiedyś się pojawią.

A jak z planowanym otoczeniem? Coś się zmieni? Głupio wyglądać będą trzy budynki terminali stojące obok siebie. Po rozbudowie lotniska mogliby starsze wyburzyć.
konsumpcjonista no está en línea   Reply With Quote
Old February 27th, 2010, 05:05 PM   #120
MichałT
Registered User

Likes (Received): 5913

W Malme nie ma innej opcji, terminal nie jest dostosowany do obsługi pieszej kodu C
MichałT no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
airport, euro 2012, gdańsk, lotniska w trójmieście, lotnisko, lotnisko w gdańsku, pomorskie, pomorze, port lotniczy, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules