search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Miasta polskie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 24th, 2015, 12:03 AM   #61
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Likes (Received): 1135

Quote:
Originally Posted by Lumina View Post
Na miejscu okazało się, że (mini) porcyjka samego ryżu/ziemniaków etc. kosztuje 9 zł. Surówka do "zestawu" 8. A jeszcze trzeba doliczyć cenę ryby. Jak zobaczyłam ile kosztuje ryż lekko się zaniepokoiłam, ale byliśmy na tyle głodni, że zostaliśmy. Jedzenie dobre, ale bez rewelacji. Knajpa zwykła, żaden elegancki lokal. Kelnerki w bluzach i dżinsach. Cena wyszła w sumie jednak "elegancka"
No trzeba uważać. My w Ustce weszliśmy do knajpy przypominającej bar mleczny, a zapłaciliśmy jak w restauracji. Ryba na wagę, więc walnęli na talerze jak największe (to nic, że bez smaku).

Quote:
90. Świetnie utrzymane drzwi wejściowe gdzieś przy ulicy 3 maja (jednej z większych). Swoją drogą chyba każde miasto w Polsce ma ulicę o tej nazwie

https://farm6.staticflickr.com/5778/...12543b46_o.jpg
Fajne przeszklenia

Quote:
Lubię takie "stare" kawiarenki.
horizon2 no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 24th, 2015, 11:01 PM   #62
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Likes (Received): 1721

Quote:
Originally Posted by Kubael View Post
Zadbane perony i przejścia pod nimi to w sumie już powoli nowa tradycja Inna sprawa, że SKM (jest nie tylko przewoźnikiem jak w Warszawie ale też właścicielem lini i peronów) przynajmniej raz w miesiącu robi kompleksowe czyszczenie każdego wyremontowanego peronu - łącznie z czyszczeniem nawierzchni myjkami ciśnieniowymi. Ale PLK też daje radę w swojej części
I tak powinno być.

Quote:
I dobrze Ci się wydawało - 2009 rok
Uh

Quote:
Szkoda, że ta jesień taka niekorzystna. Przez cały czas było sucho i liście nie chciały się zabarwić, a teraz kiedy pada przebarwiają się i spadają w tempie ekspresowym... Chociaż dzisiaj popołudniem po całym dniu deszczu było nawet przyjemnie
U nas ostatnio było stosunkowo mało deszczu, ale też nie było słońca, więc aż tak mi się nie chciało biegać z aparatem... Głównie chciało mi się spać lub na to bieganie nie było czasu. Ale w ciągu kilku ostatnich dni wiele razy zaparło mi dech na widok jesiennych drzew.

Quote:
Originally Posted by horizon2 View Post
No trzeba uważać. My w Ustce weszliśmy do knajpy przypominającej bar mleczny, a zapłaciliśmy jak w restauracji. Ryba na wagę, więc walnęli na talerze jak największe (to nic, że bez smaku).
Niestety...

Quote:
Lubię takie "stare" kawiarenki.
Ja też Widziałam, że uzupełniasz swój wątek zdjęciami z Gdańska jeszcze wszystkich nie widziałam, ale stopniowo nadrabiam zaległości
Lumina no está en línea   Reply With Quote
Old October 25th, 2015, 01:02 AM   #63
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Trochę mi powoli idzie bo większość zdjęć to RAWy a mam powolny program i komputer. U Ciebie podglądam co ominąłem
Old October 26th, 2015, 10:49 PM   #64
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

135. Budynek okrzyknięty przez Radę Miasta Sopotu "Najlepszą Sopocką Inwestycją 2008", za co deweloper otrzymał nagrodę (jaką dokładnie nie wiem). Na parterze restauracja "Morska", w której jednak się nie stołowaliśmy, ale za danie rybne, np. Łosoś z pistacjami z puree z cukinii i kopru włoskiego, bobem i z quinoą (sprawdziłam właśnie menu) zapłaciłabym mniej niż w mało eleganckim barze przy plaży o którym już pisałam

136. Obok budka techniczna, która wyglądem próbuje nawiązać do sopockich werand. I dobrze

137. Szpital reumatologiczny i łącznik po remoncie - jak dla mnie fasada nieco zbyt żółta i "równa"... Podczas naszej poprzedniej wizyty była brudno-biała.

138. Szpitalne "drogowskazy" prezentowały się przyzwoicie

139. A w mini-parku obok kwitły stokrotki!

140. Sam parczek (skwer?) mieliśmy o rzut beretem od domu. O tej porze roku był bardzo przyjemny - czysty, niezbyt oblegany + akurat kwitło w nim sporo róż i nie brakowało ławek

141. Był w nim też niewielki plac zabaw, który wizualnie uważam za bardzo przyzwoity - brak krzykliwych kolorów i plastiku, wszystko z drewna. Miękkie podłoże też stonowane. To wszystko w dodatku w morskich klimatach.

142. A drewniana foczka to już w ogóle rewelacja

Quote:
Trochę mi powoli idzie bo większość zdjęć to RAWy a mam powolny program i komputer. U Ciebie podglądam co ominąłem
Znam ten problem... choć w rawach za dużo nie grzebię, ale jednak każde zdjęcie z nich wywołuję. A powolny komputer, który błyskawicznie się nagrzewa (mam laptopa) doprowadza mnie czasem do szału...

martm liked this post
Old October 29th, 2015, 09:37 PM   #65
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

Likes (Received): 16027

139. Przed chwilą w TVP Gdańsk mówili, że gdzieś w Gdańsku zakwitły krokusy
Plac zabaw fajny - z pomysłem.

Facebook - KubaelFoto Flickr

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Kubael no está en línea   Reply With Quote
Old October 30th, 2015, 09:34 AM   #66
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
139. Przed chwilą w TVP Gdańsk mówili, że gdzieś w Gdańsku zakwitły krokusy
Plac zabaw fajny - z pomysłem.
Pewnie chodzi o krokusy jesienne (crocus sativus), kwitną od września do listopada, więc nie ma w tym nic dziwnego ewentualnie podobne do krokusów zimowity jesienne. A plac zabaw tak! Jednak da się bez kiczu

143. Amerykańskie skojarzenia przy ulicy Parkowej... Wyobraźnia o tej porze roku podsuwa mi dodatkowo dynie umieszczone na stopniach Schody były jednak za ogrodzeniem, nie "po nowojorsku".

144. Kilka kroków dalej - włosko. Pod koniec września pojazd (skrzyżowanie skutera z samochodem?) z lodami był jednak zamknięty... Ale trzeba mu przyznać, że wygląda fajnie!

145. W tej włoskiej restauracji co prawda nie jedliśmy ale urzekła nas drewnianymi werandami - w jednej z nich urządzono kuchnię, którą dobrze było widać z ulicy i która bardzo trafiała w mój gust

146. Na niewielkiej Ogrodowej wyszło nawet trochę słońca! Klimatyczny dom z niebieskimi okiennicami to pub "Małe Piwko" - podobno serwują piwo z lokalnych browarów. Wcześniej mieszkał tu zapewne jakiś rybak z rodziną.

147. Sklep ze szpargałami i zdaje się różnymi plastikowo-krzykliwymi "artykułami gospodarstwa domowego". Zobaczcie jakie się drzwi ostały! I podłoga!

148. Kiosk niby zwykłe pudełko, ale nawiązuje do sopockich werand - podoba mi się!

149. Łaaaaadny. Musieliśmy uwiecznić była sesja na dwa aparaty.

martm liked this post
Old October 30th, 2015, 09:57 AM   #67
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7990

Quote:
Pewnie chodzi o krokusy jesienne (crocus sativus), kwitną od września do listopada, więc nie ma w tym nic dziwnego
Z potrzeby serca, a nie z przymusu
Kwitną kolorem pola krokusów
Choć jest teoria, ze trochę z musu
Dla poprawienia statystyk GUS-u
este no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2015, 07:14 PM   #68
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

149. No faktycznie niezły

*Umieszczanie moich zdjęć na innych stronach poza forum oraz wykorzystywanie ich w celach komercyjnych tylko za moją zgodą. KONTAKT
Old November 5th, 2015, 10:46 PM   #69
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Originally Posted by este View Post
Z potrzeby serca, a nie z przymusu
Kwitną kolorem pola krokusów
Choć jest teoria, ze trochę z musu
Dla poprawienia statystyk GUS-u

150. Ani wyjątkowo zadbany, ani wyjątkowej urody, ale jakoś mnie rozczulił, może dlatego, że stał taki niepozorny między wielkimi kamienicami.

151. W środku restauracja z - o dziwo - kuchnią polską. Choć nazwa raczej nie bardzo na to wskazuje... ani jedna, ani druga. Szyld chyba też "familia", znaczy rodzina projektowała ("co będziem przepłacać!"). I logo przy okazji.

152. Obstawiam, że dzisiejsza "Toscana" była kiedyś rybacką chatką...

153. Budynek mało fotogeniczny, ale na żywo prezentuje się bardzo fajnie. Szukając czegoś na jego temat trafiłam na Poradnik dla remontujących budynek w Sopocie (pdf) wydany przez miasto. Jeszcze nie czytałam, ale bardzo jestem ciekawa.

154. Samochody na chodniki piesi na ulice!

155. Ach! Tylko pet-sabotażysta nieco psuje widoki...

martm liked this post
Old January 7th, 2016, 12:18 PM   #70
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

156. "Nasza" sopocka ulica. Wyobraźcie ją sobie z zadbanym chodnikiem choć taki zarośnięty też ma swój urok.

157. Można przy niej zobaczyć na przykład tę kamienicę - my oglądaliśmy ją codziennie po kilka razy bo zainstalowaliśmy się naprzeciwko. Ciekawe jak wygląda wejście na zwieńczenie wieżyczki i czy w ogóle da się tam wejść.

158. A tu już Plac Rybaków - dawne osiedle rybackie (1914-1931). Po środku placu niewielki zagajnik otoczony murowanymi domkami.

W 1932: http://sopot.fotopolska.eu/736177,foto.html

159. Dowiedziałam się o tym miejscu od koleżanki, która bardzo polecała jako klimatyczne. Rozczarowały mnie nieco te plastikowe okna, a samo osiedle wyglądało miejscami na dość nowe.

160. Tu chyba próba odtowrzenia dawnego klimatu:

161. Można nawet wynająć pokój "U Rybaka", który pewnie z rybołówstwem nie ma wiele wspólnego

162.

martm liked this post
Old January 7th, 2016, 12:44 PM   #71
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 7990

Quote:
156. "Nasza" sopocka ulica. Wyobraźcie ją sobie z zadbanym chodnikiem choć taki zarośnięty też ma swój urok.
https://farm2.staticflickr.com/1521/...c4f6e218_o.jpg
Niemieckie auta, niemieckie domy - niech chociaż chodnik będzie słowiański, dziki, Nasz!
este no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 05:05 PM   #72
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 648

Mam nadzieję, że masz coś jeszcze?

156 - Moim zdaniem niektóre sopockie ulice są zbyt zadrzewione i nikt tego chyba nie kontroluje, więc ciężko obserwować (i fotografować) architekturę. Co do infry to raczej jest przeciętnie. Choć na pewno na korzyść należy zaliczyć np. większą ilość zabytkowych bądź po prostu estetycznych ogrodzeń niż np. w Gdyni.

157 - To jest moja ulubiona kamienica w tym rewirze

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 05:43 PM   #73
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

Quote:
Originally Posted by thomas_zul View Post
Mam nadzieję, że masz coś jeszcze?
Pewnie! postaram się dziś jeszcze coś wrzucić. Została końcówka przedostatniego dnia i cały ostatni dzień!

Quote:
156 - Moim zdaniem niektóre sopockie ulice są zbyt zadrzewione i nikt tego chyba nie kontroluje, więc ciężko obserwować (i fotografować) architekturę. Co do infry to raczej jest przeciętnie. Choć na pewno na korzyść należy zaliczyć np. większą ilość zabytkowych bądź po prostu estetycznych ogrodzeń niż np. w Gdyni.
Jak dla mnie drzewa to akurat plus, choć fakt - potrafią utrudnić fotografowanie. Mimo wszystko wolę zadrzewione ulice - o ile nie rozchodzi się o tzw. "drzewochwasty" jak np. klon jesionolistny. Zgadzam się co do spockich ogrodzeń.

Quote:
157 - To jest moja ulubiona kamienica w tym rewirze

Quote:
Originally Posted by este View Post
Niemieckie auta, niemieckie domy - niech chociaż chodnik będzie słowiański, dziki, Nasz!
Racja
Old January 7th, 2016, 06:25 PM   #74
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

163. Bardzo przypadły mi do gustu okolice ulicy Książąt Pomorskich/Kazimierza Wielkiego. Zupełnie inne klimaty. Łatwo kupić mnie za kawałek starej czerwonej cegły

164. Ech, gdyby współcześnie budowali w Polsce bloki na tym poziomie... Swoją drogą widoki dość skandynawskie. Serio, to zdjęcie mogło by powstać w Szwecji, choć tam bym pewnie za specjalnie się nie zachwycała.

165. Tutaj widoki jakby brytyjskie:

166.

martm liked this post
Old January 7th, 2016, 07:00 PM   #75
thomas_zul
Gdynia - Open City

thomas_zul's Avatar

Likes (Received): 648

Quote:
Pewnie! postaram się dziś jeszcze coś wrzucić. Została końcówka przedostatniego dnia i cały ostatni dzień!
Uff

Quote:
Jak dla mnie drzewa to akurat plus, choć fakt - potrafią utrudnić fotografowanie. Mimo wszystko wolę zadrzewione ulice - o ile nie rozchodzi się o tzw. "drzewochwasty" jak np. klon jesionolistny. Zgadzam się co do spockich ogrodzeń.
Ja w sumie do drzew mam mieszane uczucia. Z jednej strony cenię ładne okazy jak te, które rosną u nasady Mola w Sopocie czy też ogólnie drzewostan jakim może się pochwalić trójmiejska metropolia - mamy tego dużo i to praktycznie zaraz obok terenów ściśle miejskich - Trójmiejski Park Krajobrazowy, albo też w okolicach mniej zurbanizowanych w Gdyni Orłowie. Z drugiej strony denerwuje mnie to, że drzewa przesłaniają w wielu miejscach widoki jak np. w Gdyni z Kamiennej Góry albo jak są zaniedbywane i/lub przerośnięte na ulicach. Odnoszę wrażenie, że z reguły nie kontroluje się tego co i jak rośnie na naszych ulicach. Na 10 Lutego w Gdyni jest bida, bo drzewa są wymarłe i jest ich za mało, ale już na Świętojańskiej są to piękne i zadbane przykłady jak należy dbać o zieleń na ulicach. Powinno się zatrudnić ludzi, którzy by dbali o takie sprawy.

Quote:
163. Bardzo przypadły mi do gustu okolice ulicy Książąt Pomorskich/Kazimierza Wielkiego. Zupełnie inne klimaty. Łatwo kupić mnie za kawałek starej czerwonej cegły
No i jak chłopak/facet ma się teraz umawiać z dziewczyną na randkę? A nóż trafi na taką, która gustuje w cegłach. Kiedyś pewnie wystarczały piękne kwiaty i czekoladki. Co za czasy

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz używania zdjęć w celach komercyjnych bez mojej zgody.
thomas_zul no está en línea   Reply With Quote
Old January 7th, 2016, 07:13 PM   #76
horizon2
Kolekcjoner wątków.

horizon2's Avatar

Quote:

No i jak chłopak/facet ma się teraz umawiać z dziewczyną na randkę? A nóż trafi na taką, która gustuje w cegłach. Kiedyś pewnie wystarczały piękne kwiaty i czekoladki. Co za czasy
"Każda dama ma swoją cenę
trzeba po prostu pytać
a nie czaić się z kwiatami"

Przepraszam, taki żarcik, ale przypomniał mi się ten utwór...
Old January 7th, 2016, 09:56 PM   #77
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

162. Fajna uliczka
No i fajnie, że w końcu nastąpił dalszy ciąg

Old January 9th, 2016, 10:17 AM   #78
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

167. Wracamy na naszą ulicę. Kamienica "Pod Sowami" z 1905 roku (Parkowa 43-45). Sowy na zdjęciu ukrywają się jakby co za znakiem "próg zwalniający", ale trochę je widać. Właśnie znalazłam 2 pokojowe mieszkanie na sprzedaż w tej kamienicy. Za prawie 1,5 miliona (złotych). No ale te 2 pokoje (+ kuchnia i łazienka) mają w sumie prawie 90m2 i widok na morze, więc cena chyba nie jest wygórowana... Mimo wszystko jeszcze się wstrzymam

168. Parkowa bliżej parku.

169. W końcu zaczęło się nieco przejaśniać!

170. Ale za chwilę zaczął zapadać zmrok.

171. I żałowałam, że jednak nie wzięłam statywu. Wybaczcie więc straszliwe szumy.

172.

Na Skwerze Kuracyjnym odbywała się w tym czasie sesja ślubna (zdjęcie tutaj - nie warto wrzucać do wątku). Trochę mnie zdziwiły metody pani fotograf bo celowała lampą prosto w niebo... (Nie, nie wyzwalała błyskiem dodatkowej lampy, bo dodatkowej lampy nie było). Ale może się nie znam. Jeszcze takiej metody nie próbowałam.

173. Pokręciliśmy się jeszcze trochę po nocnym Sopocie, ale z każdą chwilą żałowałam tylko coraz bardziej, że nie mam statywu. I nie mam już czego z tego spaceru wrzucić. Więc oto ostatnie zdjęcie z przedostatniego dnia:

Quote:
Odnoszę wrażenie, że z reguły nie kontroluje się tego co i jak rośnie na naszych ulicach. Na 10 Lutego w Gdyni jest bida, bo drzewa są wymarłe i jest ich za mało, ale już na Świętojańskiej są to piękne i zadbane przykłady jak należy dbać o zieleń na ulicach. Powinno się zatrudnić ludzi, którzy by dbali o takie sprawy.
U nas za to jeśli chodzi o drzewa, istnieje coś, co miasto nazywa "pielęgnacją", a zajmują się tą pielęgnacją (przynajmniej po mojej stronie Wisły) firmy, które najczęściej ewidentnie nie mają pojęcia co robią i zamiast pielęgnować niszczą, a takie "wypielęgnowane" drzewo wkrótce zaczyna usychać i w końcu się je wycina. Na mojej ulicy załatwili już w ten sposób kilka okazałych drzew. Na sąsiedniej ulicy posadzili w miejsce tych starych kilka nowych, wątłych okazów (czy też okazików), które nie przeżyły pierwszej zimy (i kontaktu z piaskarko-solarką). Więc jest pusto i latem nie ma już odrobiny cienia.

Quote:

Quote:
"Każda dama ma swoją cenę
trzeba po prostu pytać
a nie czaić się z kwiatami"

Przepraszam, taki żarcik, ale przypomniał mi się ten utwór...
Grr...

Quote:
162. Fajna uliczka
No i fajnie, że w końcu nastąpił dalszy ciąg

surovy_mag, martm liked this post
Old January 9th, 2016, 08:34 PM   #79
Kubael
Registered User

Kubael's Avatar

167. Niezłe

Lumina liked this post
Old January 9th, 2016, 11:33 PM   #80
Lumina
Registered User

Lumina's Avatar

174. Kolejny dzień rozpoczęła wizyta niezapowiedzianego gościa, który jednak szybko dał dyla tą samą drogą, którą przyszedł:

175. Gość w całej okazałości:

176. Pogoda zapowiadała się nieco łaskawiej.

177. Domek, który już się wcześniej w wątku pojawił, ale niech mu będzie Zobaczcie jaką ma fajną furtkę (nie bramę)!

178. Chciałam napisać, że polska nazwa byłaby chyba mniej pretensjonalna, ale... wygląda na to, że ta ryba nie ma polskiej nazwy.

179. Gdybym mieszkała nad morzem to pewnie też bym biegała, a tak... Przy okazji: dosyć szpetna ta kostka w Alei Wojska Polskiego, a wystarczyłaby nawierzchnia jak w parku obok.

martm liked this post

Reply

Tags
gdańsk, gdynia, orłowo, sopot, trójmiasto

Thread Tools

Posting Rules