search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 9 votes, 4.67 average.
Old September 22nd, 2017, 06:35 PM   #11961
Zbych C
Wonneberger z Sopotu

Zbych C's Avatar

Likes (Received): 2482

Quote:
Originally Posted by WisniaGDA View Post
Na Havla też jest tylko sygnał "uwaga tramwaj" nie ma nawet pulsującego światła.
W jednym miejscu jest sygnał, w drugim są światła. Miałem już na tym drugim przyjemność przywitać się z SM, gdy nie było żadnego tramwaju na torach z żadnej strony przy obustronnej widoczności ok. 1 km. No cóż, trzeba uważać na takim przejściu przez tory nie tylko na tramwaje, jeśli przechodzi się na bezsensownie palącym się czerwonym. Czasami można o tym zapomnieć...

WisniaGDA liked this post
Zbych C no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 28th, 2017, 08:45 AM   #11962
wiewior
Inżynier... Dźwięku

wiewior's Avatar

Likes (Received): 7851

Gamma trafi na gdańskie tory

Pociągiem przez Kokoszki

BYKOM-STOP

Zbych C, Wypalacz Rafał, naruciakk liked this post
wiewior no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2017, 04:43 PM   #11963
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 9110

Taki fragment:

Quote:
Co ważne, przywrócenie zawieszonego od 21 stycznia ruchu tramwajowego na wiadukcie Armii Krajowej, nie spowoduje likwidacji tych przystanków, które w zamian utworzono na ul. 3 Maja. - Chcemy, żeby nadal tamtędy kursowały niektóre pojazdy linii nr 4 lub 11. Ta trasa się sprawdziła, zapewnia dobry dojazd do urzędu miejskiego, sądu, szpitala i innych ważnych instytucji w obrębie ul. Nowe Ogrody - mówił na dzisiejsze konferencji prasowej wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Sebastian Zomkowski.

http://www.dziennikbaltycki.pl/motof...ecia,12528294/
Bardzo dobra decyzja, tylko nie ma co mówić o "niektórych pojazdach", nie ma co robić jakiś kursów wariantowych, tylko po prostu przerzucić wszystkie kursy całej linii na górę, czyli na 3 maja

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Ukrainy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old September 28th, 2017, 04:56 PM   #11964
Telam
Registered User

Likes (Received): 376

Dziś na linii promującej remont eNki w ramach BO zamiast planowego #11 jeździ stodwójka.
Telam no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 02:52 AM   #11965
bronksiu
Registered User

Likes (Received): 27

Portal trojmiasto.pl twierdzi, że 4 i 11 będą jeździć przez 3 Maja. Nie "wybrane kursy" czy "wybrane pojazdy".
bronksiu no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 09:19 AM   #11966
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 9110

Quote:
Originally Posted by bronksiu View Post
Portal trojmiasto.pl twierdzi, że 4 i 11 będą jeździć przez 3 Maja. Nie "wybrane kursy" czy "wybrane pojazdy".
faktycznie, oni piszą nieco inaczej

Quote:
Tramwaje przez Węzeł Śródmieście pojadą już pod koniec października 2017 r. By tak się stało, wykonawca musi wbudować w skrzyżowanie nowy rozjazd. Warto zaznaczyć, że po zakończeniu inwestycji nie zniknie przystanek przy ul. 3 Maja, który powstał na potrzeby przebudowy torowiska w rejonie ul. Rogaczewskiego.

- Zakładamy, że tramwaje linii 4 i 11 kursowały z Chełmu właśnie przez ul. 3 Maja. Mieszkańcy jadący z górnego tarasu miasta będą mieli dostęp do instytucji zlokalizowanych przy ul. 3 Maja - mówi Zomkowski.

Tramwaje nr 2, 7 i 6 pojadą według dawnych tras - przez Węzeł Śródmieście.

- Nowością natomiast ma być linia tramwajowa łącząca Morenę ze Stogami. Na razie nie mamy pomysłu na numer tej linii, ale pewnym jest, że taka linia zostanie uruchomiona. Pojazdy będą przejeżdżać właśnie przez Węzeł Śródmieście - dodaje Zomkowski.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...k-n116950.html
Co do wytłuszczonego fragmentu: fajnie, że chcą ją zrobić, tylko ciekawe kosztem cięć w której innej linii...a co do numeru, to przypominam, że "jedynka" jest wolna
I spójrzcie jeszcze na jedno: nie chcą powrócić czwórkę na Siedlce...

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] Wspólne zwiedzanie [Europa] Wspólnie podróżowanie - aktualnie relacja z Ukrainy!
[Trójmiasto] To lubię! [Łódź] Miasto obiecujące [Słowacja] Zaskoczy i zauroczy

maczek_sky liked this post
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 10:01 AM   #11967
jdas
Registered User

Likes (Received): 32

Jestem tylko ciekaw jak tramwaj ma jechać z Moreny na Stogi przez węzeł. Przecież nie ma możliwości skrętu z Kartuskiej w prawo w 3 maja.

maczek_sky liked this post
jdas no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 10:11 AM   #11968
DarioB
Szalikowiec

DarioB's Avatar

Likes (Received): 6234

Quote:
Originally Posted by jdas View Post

Jestem tylko ciekaw jak tramwaj ma jechać z Moreny na Stogi przez węzeł. Przecież nie ma możliwości skrętu z Kartuskiej w prawo w 3 maja.
No właśnie też jestem ciekaw, szczególnie jak go wczoraj osobiście pytałem to mówił o przesiadce z tramwaju na autobus a nie o bezpośredniej linii.

www.Lechia.net - 100% Lechia Gdańsk [piłka nożna, kibice, historii]

Skyludwik, maczek_sky liked this post
DarioB no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 01:01 PM   #11969
JNCHR93
Registered User

Likes (Received): 7

Ja wam powiem tak. Ta linia Morena Stogi to raczej daleka perspektywa, długo na nią poczekamy. Przez Hucisko tego nie puszczą, nie ma szans. Nie raz Pan Zomkowski podkreślał, że bardzo by chcieli zbudować ten rozjazd z Siedlec na Śródmieście SKM. Ale nie słyszałem, żeby ktoś zaczął już się przygotowywać do tego pomysłu. Jak przez tyle lat nie umieją zająć się naprawą zwrotnic przy Urzędzie Miejskim, to aż strach pomyśleć ile im zajmie budowa rozjazdu. To jest dosyć zabawne, ale może się okazać, że prędzej zbudowane zostaną Nowa Bulońska i Warszawska i wtedy linia Morena Stogi będzie biegła przez Chełm hehe.

A gdy otworzą węzeł, to może jakieś autobusy z Suchanina będą miały pętlę przy Śródmieściu SKM, tak jak kiedyś 115, 142, 183 przy Wyżynnej?

Ale pomysł linii tramwajowej dobry, bo wtedy i Stogi i Morena zaczną korzystać z węzła Śródmieście SKM, teraz to tylko tramwaje z Chełmu mają z tego pożytek
Mam nadzieję, że autobusy nie tylko oruńskie ale też te z rejonów Elbląskiej będą wjeżdżać na ten węzeł. Każda taka decyzja pozwoli na rozluźnienie zatłoczonych przystanków tramwajowych przy Dworcu PKP oraz tunelu. Im mniej przesiadania się przy dworcu, tym lepiej.

4 i 11 przez PKS. To jest OK i więcej tamtędy nie trzeba. I mam też nadzieję, że w weekendy 11 dalej będzie jeździła przez Główny. Bo nie wyobrażam sobie, że z Wyżynnej do Wrzeszcza tramwaj będzie tylko co 20 minut a z Głównego co 10 minut, to za słabe częstotliwości zwłaszcza w soboty.

Szkoda, że Siedlce nie odzyskają zabranych im kursów linii 4. Zwracam też uwagę, że w godzinach szczytu na Łostowice jeździ prawie dwa razy tyle tramwajów co na Siedlce/Morenę. A w godzinach międzyszczytowych na Łostowice jeździ mniej niż na Morenę. Te proporcje są bardzo dziwne skoro i Gdańsk Południe i Morena są podobnymi dzielnicami. (Obie typowo osiedlowe, trochę usługowe, ale jednak mało miejsc pracy).

mateusz.el, maczek_sky liked this post
JNCHR93 no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 02:02 PM   #11970
maczek_sky
Registered User

Likes (Received): 22

A propo targów TRAKO. To Moderus Gamma zawita na 3 tygodnie na gdańskie tory. Będzie ciekawie

Quote:
Już w przyszłym tygodniu pasażerowie gdańskiej komunikacji miejskiej będą mogli przetestować najnowszy tramwaj wielkopolskiego Modertransu. Pojazd, prezentowany obecnie na targach Trako, będzie kursował na linii 9.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...j-n116898.html
Old September 29th, 2017, 03:00 PM   #11971
rajczek
Registered User

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by JNCHR93 View Post
[...]
A gdy otworzą węzeł, to może jakieś autobusy z Suchanina będą miały pętlę przy Śródmieściu SKM, tak jak kiedyś 115, 142, 183 przy Wyżynnej?[...]
Ponoć 115 będzie kończył miał pętlę właśnie tam...

Quote:
Originally Posted by JNCHR93 View Post
[...]
Mam nadzieję, że autobusy nie tylko oruńskie ale też te z rejonów Elbląskiej będą wjeżdżać na ten węzeł. Każda taka decyzja pozwoli na rozluźnienie zatłoczonych przystanków tramwajowych przy Dworcu PKP oraz tunelu. Im mniej przesiadania się przy dworcu, tym lepiej.
"Rozbudowywany węzeł został zaprojektowany tak, by autobusy jadące np. w kierunku Dolnego Miasta, Portu Północnego, rafinerii, Wyspy Sobieszewskiej mogły na niego wygodnie zajeżdżać i zawracać." - tłumaczy Zomkowski
http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Weze...h-FILM,a,89565
rajczek no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 04:58 PM   #11972
maczek_sky
Registered User

Likes (Received): 22

Gazeta Wyborcza opisuje nieco inaczej:

Quote:
Z uwagi na to, że bardzo wygodne okazało się połączenie przez ul. 3 Maja (tramwaje zatrzymywały się tu podczas remontu), dwie linie – prawdopodobnie nr 4 i 11, będą kursowały właśnie przez ul. 3 Maja. Chodzi o to, by dać możliwość dojścia do urzędu, szpitala, czy sądu – wyjaśnia Zomkowski.

W przyszłości, być może, pojedzie tędy nowa linia. - Gdy zostanie zakończona ul. Nowa
Warszawska i Nowa Bulońska Północna będziemy mogli uruchomić linię tramwajową z
Gdańska Południa, lub nawet Piecek Migowa, tranzytem, przez węzeł, w kierunku Podwala Przedmiejskiego. Takiego połączenia dziś brakuje - mówi Zomkowski"

http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmi...-tramwaje.html
Old September 29th, 2017, 05:28 PM   #11973
fortepian
Registered User

fortepian's Avatar

Likes (Received): 578

Czyli wygląda tak, jakby ta tranzytowa linia z Moreny nie jechała przez Siedlce, tylko prawdopodobnie z Brętowa przez Nową Bulońską i Nową Warszawską. Ciekawe.
fortepian no está en línea   Reply With Quote
Old September 29th, 2017, 05:39 PM   #11974
JNCHR93
Registered User

Co źródło to inne info na ten temat. Dzięki rajczek za odpowiedź, na trojmiasto.pl pisali tylko o oruńskich. Cieszę się, że z Elbląskiej też będą tam zajeżdżać.

Czyli ta linia to nic pewnego, skoro w wyborczej piszą, że "być może" Myślę, że linia do Stogów bardziej się przyda z Moreny niż z Chełmu, żeby z Moreny i Siedlec ludzi mieli dostęp do Śródmieścia SKM. No bo ludzie z Chełmu i Południa będą mieli ten dostęp na pewno dzięki 2, 6, 7. potrzebna jest pełna gwiazda na skrzyżowaniu przy UM.
Old September 29th, 2017, 05:51 PM   #11975
JNCHR93
Registered User

Quote:
Originally Posted by fortepian View Post
Czyli wygląda tak, jakby ta tranzytowa linia z Moreny nie jechała przez Siedlce, tylko prawdopodobnie z Brętowa przez Nową Bulońską i Nową Warszawską. Ciekawe.
Ja takie coś sugerowałem, ale się z tego wycofuję. Z Brętowa przez Warszawską jest prawie 4 kilometry dalej niż przez Kartuska, myślałem, że mniej. Jak z Brętowa to tylko przez Siedlce. Pewnie dlatego mowa jest o konieczności zbudowania Nowej Bulońskiej, bo końcówki torów w Migowie i Brętowie nie pomieszczą dodatkowej linii. A jak będzie pętla na końcu Nowej Bulońskiej, to się pomieszczą. Krótko mówiąc, jeżeli ma powstać nowa linia, to nie widzę lepszego rozwiązania niż trasa: Stogi Przeróbka - Podwale Przedmiejskie - Śródmieście SKM - 3 Maja - skręt w Nowe Ogrody który trzeba zbudować - Kartuska - Morena - Bulońska i koniec trasy na pętli przy Jabłoniowej/Warszawskiej.

RobuR, maczek_sky liked this post
Old October 4th, 2017, 07:54 PM   #11976
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Likes (Received): 103

Ledwo widziałem go na TRAKO, a tu już na torach w Gdańsku:
https://www.youtube.com/watch?v=sdNlA9aPUuY

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
japan no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2017, 08:15 PM   #11977
Eurotram
Eurotram

Eurotram's Avatar

Likes (Received): 2758

Quote:
Originally Posted by japan View Post
Ledwo widziałem go na TRAKO, a tu już na torach w Gdańsku:
https://www.youtube.com/watch?v=sdNlA9aPUuY
To na filmie tylko tak wyszło czy ma pewne tendencje do wężykowania?
Eurotram no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2017, 08:42 PM   #11978
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Likes (Received): 103

Zauważyłem to tylko przy wyjeździe z pętli na Przeróbce i skręcie z Lenartowicza w Siennicką. Nie jest to raczej uroda torowiska?

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
japan no está en línea   Reply With Quote
Old October 4th, 2017, 10:46 PM   #11979
darols
Registered User

Raczej wygląda na to, że wagon wychodząc z ostrego łuku wpada w coś jakby rezonans i pierwszy człon odbija raz w prawo raz w lewo, potem ta fala przechodzi dalej. Wygląda to jak złagodzony efekt znany z wagonów typu KWP ale tam jest to cecha wynikająca z konstrukcji wagonu i układu podwozia (kolejne człony są posadowione na wózkach). Moderus ma częściowo skrętne wózki i możliwe, że w połączeniu z siłami działającymi ze strony pozostałych członów i siłą z jaką na wózek działa napęd oraz układ szyn pojawia się efekt "poziomego falowania". To jest prototyp, więc pewnie nie wszystko dało się przewidzieć na etapie projektu. W seryjnych powinni to poprawić odpowiednio dobierając siłę tłumików lub korygując współpracę wózka z pudłem wagonu, bo jednak coś tam szarpie na łukach a w tym typie wagonu nie powinno.
darols no está en línea   Reply With Quote
Old October 6th, 2017, 01:52 PM   #11980
szymex71
Registered User

Likes (Received): 31

A ja mam pewne pytanie. Co dzisiaj (dosłownie parę minut temu) "4" robiła na ciasnej?
Jakaś awaria czy czwórki wracają na Siedlce?

Oczywiście na ztm 0 informacji a w rozkładzie jeździ na łostowice..
szymex71 no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
gdańsk, gdańskie tramwaje, pomorskie, pomorze, tramwaj, tramwaje, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules