daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 29 votes, 5.00 average.
Old January 22nd, 2007, 12:25 AM   #101
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6483

Jeśli dobrze się orientuję ta shitowata kamienica w tle stała zaraz koło zielonego mostu tak więc ten wagon dziś znajdował by się tuż przed obecnymi spichrzami ZUSU.

Sponsored Links
Old January 22nd, 2007, 10:05 AM   #102
Solos
Registered User

Likes (Received): 559

Kamienica to chyba budynek banku ziemskiego, po pracach archeologicznych w roku 96 można było zauważyć pozostałości skarbca wykafelkowanego swastykami

Last edited by Solos; January 22nd, 2007 at 10:12 AM.
Solos no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 02:09 PM   #103
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 190

Dokładnie... Zdjęcie zrobione na ulicy Chmielnej, gdzies zapewne na wysokości Małego Groddecka, w kierunku Stągiewnej... Co do budynku, to marzyłaby mi się jego odbudowa, ale to raczej mało prawdopodobne.
Old January 22nd, 2007, 05:49 PM   #104
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 2474

...odbudowa? czemu nie? stanisław michel już od 60 lat ma projekt. tylko realizować! ...ale po moim trupie nie potrafimy zaopiekować się zabytkami, które przetrwały wojnę, więc jaki sens tworzyć repliki tych, które już nie istnieją? ...abstrachując już od poziomu artystycznego tychże. gdyby przetrwała chociaż jedna ściana - byłbym mniej sceptyczny, ale podnosić z riun? w jakiej technologii? znowu żelbet i styro? bo na tradycyjne murowanie niestety nikogo dziś nie stać.
Old January 22nd, 2007, 09:17 PM   #105
hal
Registered User

hal's Avatar

Likes (Received): 864

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
... nie potrafimy zaopiekować się zabytkami, które przetrwały wojnę, więc jaki sens tworzyć repliki tych, które już nie istnieją?
Wojnę przetrwało,Michela nie
Edit
Zdjęcie z http://www.kfp.com.pl

Widać go za Zieloną Bramą,zdjęcie zrobione z Długiego Targu
Kiedyś miałem lepsze zdjęcie ale leży sobie gdzieś w papierach.Budynek był bardzo dobrze zachowany(solidna konstrukcja banku)wypalona więźba dachowa i tyle,ale był za bardzo pruski.

Last edited by hal; January 22nd, 2007 at 10:02 PM.
hal no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2007, 10:38 PM   #106
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Quote:
Originally Posted by GeorgeGdansk View Post
Dokładnie... Zdjęcie zrobione na ulicy Chmielnej, gdzies zapewne na wysokości Małego Groddecka, w kierunku Stągiewnej... Co do budynku, to marzyłaby mi się jego odbudowa, ale to raczej mało prawdopodobne.
Ten budynek pasował tam jak pięść do nosa. Zunifikowany do ówczesnego macdonaldyzmu jakbym to nazwał pseudo historyczny misz masz który ni jak miał się do zabudowy wyspy spichrzów i stanowił ginący gatunek ustępujący przed kroczącym modernizmem już z co bardzij oświeconych zakątków świata. Stał tam kilkanaście lat tylko nim na szczęście zburzyła go wojna. Dobrze mu tak.
Old January 22nd, 2007, 11:42 PM   #107
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Dziki... Jesteś po prostu bezwzględny!!! Pasował nie pasował, wg mnie kawał dobrej architektury...
Old January 23rd, 2007, 01:23 AM   #108
broker
Registered User

Likes (Received): 2264

mi tez sie podoba.

chyba lubie wiezyczki a to nie jest trendy na forum....
a co tam, najwyzej mnie wypisza....
broker no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 10:56 AM   #109
Bodrum
Ale głupi ci Rzymianie

Bodrum's Avatar

Likes (Received): 108

Broker, ale demagogię mógłbyś sobie darować.

Gdynia Witomino // Kraków Salwator // Berlin Friedrichshain // Warszawa Wawer // Praha Dejvice
Bodrum no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 12:12 PM   #110
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Quote:
Dziki... Jesteś po prostu bezwzględny!!! Pasował nie pasował, wg mnie kawał dobrej architektury...
Nie wszystko co stare równia się dobra architektura. Sorki. Ten budynek już w czasach kiedy go budowano nie był niczym odkrywczym a po drugie gdyby wtedy istnieli konserwatorzy zabytków nigdy żaden z nich nie zgodził by się na tego rodzaju wybryki. Ten budynek burzy urbanistyczny i architektoniczny charakter wyspy spichrzów w większym stopniu niż nie jeden obszarpany magazyn który tam się teraz znajduje. Podobnie zresztą krzywdą na wyspie spichrzów jest odbudowany zespół przedwojennych kamienic na stągiewnej które z wyspą spichrzów mają tyle wspólnego co pałac kultury. Jeśli tworzy się coś niezwiązanego z danym miejscem to w ogóle nie widzę potrzeby sięgania po jakieś obce wzory z przeszłości a niezakonotowane w przestrzeni danego miejsca. Dużo lepiej stworzyć coś współczesnego. Taka architektura jak tamta na tej fotce jest przejawem bardzo słabej wiedzy architekta i megalomani inwestora i dowodzi tylko temu, że w tamtych czasach mieliśmy doczynienia z równie nietrafionymi inwestycjami co i dziś. Bez rozumienia przeszłości i histori miejsca nie można mówić, że się lubi taką architekturę skoro się jej nie zna.

Last edited by Dziki REX; January 23rd, 2007 at 12:35 PM.
Dziki REX no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 12:52 PM   #111
delfin_pl
Expert

delfin_pl's Avatar

Likes (Received): 56

ja rowniez uwzam ze ten budynek pasowal tam jak świni siodło, ladnie by sie prezentowal gdzies rejonie Podwala lub Nowych Ogrodów.
delfin_pl no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 02:59 PM   #112
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dziki REX View Post
Nie wszystko co stare równia się dobra architektura. Sorki. Ten budynek już w czasach kiedy go budowano nie był niczym odkrywczym a po drugie gdyby wtedy istnieli konserwatorzy zabytków nigdy żaden z nich nie zgodził by się na tego rodzaju wybryki. Ten budynek burzy urbanistyczny i architektoniczny charakter wyspy spichrzów w większym stopniu niż nie jeden obszarpany magazyn który tam się teraz znajduje. Podobnie zresztą krzywdą na wyspie spichrzów jest odbudowany zespół przedwojennych kamienic na stągiewnej które z wyspą spichrzów mają tyle wspólnego co pałac kultury. Jeśli tworzy się coś niezwiązanego z danym miejscem to w ogóle nie widzę potrzeby sięgania po jakieś obce wzory z przeszłości a niezakonotowane w przestrzeni danego miejsca. Dużo lepiej stworzyć coś współczesnego. Taka architektura jak tamta na tej fotce jest przejawem bardzo słabej wiedzy architekta i megalomani inwestora i dowodzi tylko temu, że w tamtych czasach mieliśmy doczynienia z równie nietrafionymi inwestycjami co i dziś. Bez rozumienia przeszłości i histori miejsca nie można mówić, że się lubi taką architekturę skoro się jej nie zna.
Co ty mi tu za przeproszeniem pierdzielisz??? Nie bój się historię Gdańska znam dość dobrze, a co do tego co mi się podoba a co nie to pozwól że będę miał własne zdanie. A inna rzecz jest taka, że co ma piernik do wiatraka... I jeśli mam być szczery, to naprawdę wolę tam widzieć taki "niepasujacy do założenia WS architektoniczny gniot" który mi się podoba, niż pseudo spichlerz, który raczyłeś zaprezentować (o ile pamiętam, Twojego autorstwa)...
Old January 23rd, 2007, 03:29 PM   #113
Bodrum
Ale głupi ci Rzymianie

Bodrum's Avatar

Bijcie się!

Gdynia Witomino // Kraków Salwator // Berlin Friedrichshain // Warszawa Wawer // Praha Dejvice
Old January 23rd, 2007, 04:11 PM   #114
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 2474

nie przepadam za historyzmem (jako prądem estetycznym) jednak o ile gdzieś zachowały się zabytki z tego okresu, to jestem przekonany, że należy je bezwzględnie chronić. nawet jeśli jest to kiepskiej jakości architektura. budynek banku ma przy tym tą przewagę nad pseudo-spichrzami mieszczącymi we wnętrzach sklepy, mieszkania, czy choćby banki, że niczego nie udaje. to jest bank w formie banku - w takiej, historyzującej estetyce (celowo nie piszę "stylu") była projektowana większość banków w tym okresie. a więc krótko - gdyby przetrwał - powinno się go chronić i konserwować, jeśli już został zburzony - powinno się w jego miejscu postawić coś nowego. broń boże "spichlerz" - to byłaby już podwójna reinkarnacja. pomysł podobnie niedorzeczny jak projekt zburzenia Pałacu Republiki (który sam jest już zabytkiem architektury, a przede wszystkim świadkiem historii) pod replikę wysadzonego przez komunistów berlińskiego zamku.
Old January 23rd, 2007, 04:20 PM   #115
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Likes (Received): 585

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
nie przepadam za historyzmem (jako prądem estetycznym) jednak o ile gdzieś zachowały się zabytki z tego okresu, to jestem przekonany, że należy je bezwzględnie chronić. nawet jeśli jest to kiepskiej jakości architektura. budynek banku ma przy tym tą przewagę nad pseudo-spichrzami mieszczącymi we wnętrzach sklepy, mieszkania, czy choćby banki, że niczego nie udaje. to jest bank w formie banku - w takiej, historyzującej estetyce (celowo nie piszę "stylu") była projektowana większość banków w tym okresie. a więc krótko - gdyby przetrwał - powinno się go chronić i konserwować, jeśli już został zburzony - powinno się w jego miejscu postawić coś nowego. broń boże "spichlerz" - to byłaby już podwójna reinkarnacja. pomysł podobnie niedorzeczny jak projekt zburzenia Pałacu Republiki (który sam jest już zabytkiem architektury, a przede wszystkim świadkiem historii) pod replikę wysadzonego przez komunistów berlińskiego zamku.
W takim razie uważasz, że po II wojnie, kiedy to całe główne miasto zostało zrównane z ziemią nie powinno się go odbudowywać w formie podobnej do tej przed wojną???Zburzona nam kawał pięknej architektury, która nie tylko cieszyła oko, ale była i tradycją i chociażby dla tej tradycji ludzie odbudowywują coś, co już nie istnieje a wcześniej istniało wiele lat...
apulejusz no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 04:30 PM   #116
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Quote:
Co ty mi tu za przeproszeniem pierdzielisz??? Nie bój się historię Gdańska znam dość dobrze, a co do tego co mi się podoba a co nie to pozwól że będę miał własne zdanie. A inna rzecz jest taka, że co ma piernik do wiatraka... I jeśli mam być szczery, to naprawdę wolę tam widzieć taki "niepasujacy do założenia WS architektoniczny gniot" który mi się podoba, niż pseudo spichlerz, który raczyłeś zaprezentować (o ile pamiętam, Twojego autorstwa)...
Widzisz akurat każdy architekt ma takie swoje własne ego, które mówi mu, iż to co podoba się mu powinno podobać się wszystkim innym, bo jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie mają gustu, ale sądze, że z gustem jest jak z "prawem racji", które należy się większości, akurat tak się składa, że ta powszechnie krytykowana stągiewna normalnym ludziom a zwłaszcza turystom się bardzo podoba, bo wiele razy byłem świadkiem rozmów tych ludzi specjalnie zwalniając kroku i przysłuchując się ich rozmowie, czy w takim razie to są bezguścia??? Dla Dzikiego pewnie tak, ale dla mnie i dla innych, wielu innych, na pewno dużo wiecej niż przy opcji negatywnych opini, ten kompleks sie podoba a zawsze wychodziłem z założenia, że łatwo jest coś krytykować nie pokazując nic wzamian....Wiesz Dziki mam dla Ciebie propozycję, pokaż nam wszystkim, jak według Ciebie powinna wyglądać wyspa spichrzów, nie opisuj nam tego, tylko nam to pokaż a wtedy my zobaczymy, jaki naprawdę Ty masz gust....Pisząc My mam na mysli bezguścia, którzy się na architekturze nie znają...
Old January 23rd, 2007, 04:43 PM   #117
Bodrum
Ale głupi ci Rzymianie

Bodrum's Avatar

Taki pokaz, zwłaszcza to co napisałeś w pierwszym wersie to być może nic innego jak emanacja Twojego z kolei ego

A poza tym jedna wielka bzdura, bo co to ma niby znaczyć, że każdy, kto jest architektem, to "coś tam"??? Rozbawiają mnie takie twierdzenia Notabene występuję tu nie jako architekt :P Ani nie po znajomości z Dzikim. Ze tak powiem z niebios spadłem To tak na wszelki wypadek, żeby nie było, że spisek architektów

Wyluzujta ludziska, zanim sobie do gardeł skoczycie.

Old January 23rd, 2007, 05:13 PM   #118
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:
Originally Posted by apulejusz View Post
Widzisz akurat każdy architekt ma takie swoje własne ego, które mówi mu, iż to co podoba się mu powinno podobać się wszystkim innym, bo jeśli tak nie jest, to znaczy, że nie mają gustu...
Hmm, musisz bardzo dobrze znać na prawdę wielu architektów, skoro wypowiadasz się z taką pewnością siebie.

Quote:
... ale sądze, że z gustem jest jak z "prawem racji", które należy się większości...
Mylisz się. Gust to sprawa całkowicie indywidualna. A racja wcale nie musi być po stronie większości. Vide Kopernik.

Quote:
...akurat tak się składa, że ta powszechnie krytykowana stągiewna normalnym ludziom a zwłaszcza turystom się bardzo podoba...
Turystom podobają się i piramidy egipskie, i eurodisneyland. Ale to są z reguły inne grupy zainteresowanych. Więc pytanie pierwsze - kto ma być adresatem? Pytanie drugie - czy to w ogóle powinien być wyznacznik (jeśli tak, to czy jedyny) przy budowie/odbudowie miasta? Wszak miasto nie jest wyłącznie atrakcją turystyczną

Quote:
....Wiesz Dziki mam dla Ciebie propozycję, pokaż nam wszystkim, jak według Ciebie powinna wyglądać wyspa spichrzów, nie opisuj nam tego, tylko nam to pokaż a wtedy my zobaczymy, jaki naprawdę Ty masz gust...
Dziki REX zaprezentował już kiedyś na tym forum swoją wizję zagospodarowania wyspy. O ile dobrze pamiętam, to był jego projekt dyplomowy.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2007, 05:46 PM   #119
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Widze, że tutaj nie ma sensu pisać więcej, niż kilka zdań, bo od razu pojawią się tysiące cytatów wyrywajace całośc z kontekstu...Mój post nie jest atakiem na Dzikiego, pomijając to wszystko, co napisałem chciałbym zobaczyć jego propozycje, jak to powinno wygladać, bo tak naprawdę nie znam jego gustu, nie widziałem jego projektów zwłaszcza na takie miejsce, jak wyspa spichrzów, jedyne co widze, to tylko krytykę, a jak ktoś potrafi tylko krytykować nie pokazując nic w zamian, to taka krytyka jest niewiele warta...A skoro uważasz, że gdzieś to pokazał i to widziałeś, to bądź tak miły i pokaż mi, bo ja tego znaleźć nigdzie nie mogę...
Old January 23rd, 2007, 06:08 PM   #120
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

http://skyscrapercity.com/showpost.p...4&postcount=21

Reply

Tags
śródmieście gdańska, filharmonia, gdańsk, pomorskie, pomorze, trójmiasto, waterfront

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules