daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 10 votes, 5.00 average.
Old January 11th, 2007, 10:42 AM   #1
Mariwa
Registered User

Mariwa's Avatar

Likes (Received): 73

[Trójmiasto] Pomorska Kolej Metropolitalna

Witajcie

Zgadzam się w zupełności że wątek o tramwaju na Chełm nie nadaje się do poruszania tego tematu, dlatego postanowiłem założyć zupełnie nowy thread poświęcony lobbingowi na rzecz reaktywacji i rozbudowy linii kolejowej do Kokoszek. Połączenie to ma ogromny potencjał rozwojowy ktorego po prostu szkoda marnowac na tramwaj.

Zapraszam do dyskusji

GD 2233J, QWERTY, Vinnie Emerald, Piotr J. liked this post
Mariwa no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 11th, 2007, 12:21 PM   #2
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Likes (Received): 116

Quote:
Originally Posted by przyb
Teraz tramwaj. Na wstępie powiem, że w chwili obecnej tramwaje pokonują odległość zbliżoną do odległości na lonisko (około 16 kilometrów - przebieg trasy linii 12) w ponad 50 minut. Startujemy spod dworca w Gdańsku i po 11 minutach jesteśmy we Wrzeszczu. Po 16 minutach dojeżdżamy do nasypu, bo nie wierzę, żeby linia ta mogła biec w ciągu ulicy Słowackiego jak było to proponowane. Nie zabezpieczono tam żadnych terenów pod takową inwestycję. Musimy jechać nasypem, po drodze kilka przystanków (obowiązkoko przy zajezdni i przy Niedźwiedniku). Dalej mamy do wyboru albo jechać dawnym nasypem lalbo w las, wzdłóż Słowackiego. W tym drugim, krótszym, wariancie do lotniska zostało nam nieco ponad 6 kilometrów, z czego 3 kilometry dość stromego jak na tramwaj podjazdu. W dłuższym wariancie mamy jeszcze około 10 kilometrów trasy przez poligon i Kokoszki. Nie wróżę żadnemu wariantowi połączenia tramwajowego centrum Gdańska z lotniskiem czasu przejazdu krótszego niż 40 minut.
Nie wyobrażasz sobie chyba, że jesli jakiś podjazd jest zbyt stromy jak na tramwaj, to pociąg poradzi sobie z nim lepiej, bo idąc tym tokiem rozumowania, to na Chełm wzdłuż AK powinno się puścic SKMke. Tramwaj jest lżejszy i rozpędza się szybciej niż jakieś tam kible.
Druga sprawa, że prowadzenie tramwaju czy pociągu wzdłuz Slowackiego przez las to jakaś tragiczna pomylka i nie wiem kto to wymyslił, podczas gdy wzdluz bylej linii na Kokoszki mamy rozbudowujące sie osiedla typu Matemblewo czy Mysliwskie. I po trzecie wreszcie - dalej nie wierzę w chęć PKP do rozbudowy linii kolejowych - liberalizacja przewozów nastąpi co prawda za parę lat, ale odpowiedzialnymi za tory, ich remonty i rozbudowę będą w dalszym ciagu Polskie Linie Kolejowe

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
japan no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 12:50 PM   #3
Mr.JACOB
Registered User

Likes (Received): 13

Uwzam ze powinno sie stwozyc tak zwany ring line. SKM odbijajaca za stacja gd zaspa jadaca na lotnisko dalej osowa, kack do gdyni glownej. Tramwaj byl by tu tragiczna pomylka. Najlepszym rozwiazaniem bylo by rowniez jakby stacja na lotnisku znalazla sie pod nim a nie 5km od niego, proponuje rowniez przesunac stacje gd osowa blizej zabudowan.

Japan mysle ze za kilka lat nikt by nie wstawial kibli na ta linie.
Mr.JACOB no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 12:59 PM   #4
Proof21
inż. HiTec

Proof21's Avatar

Likes (Received): 0

Ok a jak byście rozwiązali transport pracowników wielu powstających firm m.in. przy ulicy Budowlanych. Ja właśnie w takim miejscu pracuję i przyznam się, żeby dojechać komunikacja miejska do domu ( os Pogodne ) to trzebaby poświęcić na to 1,5 godziny. Samochodem jade 15 minut. Ul budowlanych będzie się rozwijać na bank. Jakby tymi okolicami jechał tramwaj, to nie byłoby zbyt trudne postawienie przystanku przy tej właśnie ulicy. natomiast zagęszczenie przystanków SKM czy innego ciężkiego szynowca byłoby znacznie mniejsze. Trzebaby wtedy dostać się na lotnisko na stację czyli lekko 2 km na buta.
Proof21 no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 01:07 PM   #5
przyb
Force sensitive

przyb's Avatar

Likes (Received): 320

Quote:
Originally Posted by japan View Post
Nie wyobrażasz sobie chyba, że jesli jakiś podjazd jest zbyt stromy jak na tramwaj, to pociąg poradzi sobie z nim lepiej, bo idąc tym tokiem rozumowania, to na Chełm wzdłuż AK powinno się puścic SKMke. Tramwaj jest lżejszy i rozpędza się szybciej niż jakieś tam kible.
Druga sprawa, że prowadzenie tramwaju czy pociągu wzdłuz Slowackiego przez las to jakaś tragiczna pomylka i nie wiem kto to wymyslił, podczas gdy wzdluz bylej linii na Kokoszki mamy rozbudowujące sie osiedla typu Matemblewo czy Mysliwskie.
O tym stromym podjeździe to mówiłem a propos czyjejś propozycji puszczenia trasu wzdłóż Słowackiego... i napisałem, że byłby on dość stromy a nie zbyt stromy...

Oczywiście, że wariant puszczenia tramwaju dawnym szlakiem linii Gdańsk Wrzeszcz - Stara Piła jest bardziej logiczny. Ale były także projekty doprowadzenia do lotniska linii tramwajowej jako przedłużenia linii z Chełmu co już w ogóle jest poronionym pomysłem...
Quote:
Originally Posted by przyb View Post
Nie wróżę żadnemu wariantowi połączenia tramwajowego centrum Gdańska z lotniskiem czasu przejazdu krótszego niż 40 minut.
Quote:
Originally Posted by japan View Post
I po trzecie wreszcie - dalej nie wierzę w chęć PKP do rozbudowy linii kolejowych - liberalizacja przewozów nastąpi co prawda za parę lat, ale odpowiedzialnymi za tory, ich remonty i rozbudowę będą w dalszym ciagu Polskie Linie Kolejowe
Za parę lat cała grupa PKP padnie na ryj, dycydenci i dawni przodownicy pracy PKP w końcu zejdą... ze stołków i będzie dobrze...

Kolej i koniec.
przyb no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 01:14 PM   #6
przyb
Force sensitive

przyb's Avatar

Quote:
Originally Posted by Proof21 View Post
Ok a jak byście rozwiązali transport pracowników wielu powstających firm m.in. przy ulicy Budowlanych. Ja właśnie w takim miejscu pracuję i przyznam się, żeby dojechać komunikacja miejska do domu ( os Pogodne ) to trzebaby poświęcić na to 1,5 godziny. Samochodem jade 15 minut. Ul budowlanych będzie się rozwijać na bank. Jakby tymi okolicami jechał tramwaj, to nie byłoby zbyt trudne postawienie przystanku przy tej właśnie ulicy. natomiast zagęszczenie przystanków SKM czy innego ciężkiego szynowca byłoby znacznie mniejsze. Trzebaby wtedy dostać się na lotnisko na stację czyli lekko 2 km na buta.
Autobusy doworzące ludzi do jakiegoś HUBa przesiadkowego komunikacji miejskiej...
Old January 11th, 2007, 01:17 PM   #7
AiRMech
Registered User

AiRMech's Avatar

Likes (Received): 1

Myślę ze po nasypie powinna iść kolej. Choć o reaktywacji tej linii to już słyszeliśmy z 1000 razy. A tak na marginesie jest jeszcze inna fajna (krajobrazowa) linia Przuszcz Gd. - Kolbudy - Kartuzy. Jakby z nią ktoś coś zrobił ...
Nawiązując do poprzednich postów jest jeszcze jedna sprawa chyba najważniejsza - pieniędzy.
1. Po nasypie może iść autobus szynowy. Chodzi o to, że linia może być nie zelektryfikowana.
2. Nie zgodzę się, że jak będzie cięższy tabor kolejowy to przystanki będą co 4-5 km. Będą tam gdzie są potrzebne czyli gdzie będą pasażerowie. Poza tym wyjeżdżając z ścisłego centrum w kierunku obwodnicy maleje gęstość zaludnienia. Tramwaj też by tam miał przystanki co 1,5 km.
Teraz na trasie SKM też są przystanki co 1,5 km i nikt nie mówi że to za gęsto.
3.Nie da się zbudować inaczej niż po nieczynnej linii kolejowej. Sprawa terenu raz, po drugie przekroczenia obwodnicy nie trzeba nic budować jest gotowe.

Osobny problem to połączenie z lotniskiem niestety terminal jest po złej stronie Może niech zbudują nowy po drugiej

Last edited by AiRMech; January 11th, 2007 at 01:45 PM.
AiRMech no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 02:10 PM   #8
Mariwa
Registered User

Mariwa's Avatar

Likes (Received): 73

Tylko kolej

Linia kolejowa na lotnisko odbijala by od starego szlaku w rejonie stacji paliw w Kiełpinku, przechodziła wiaduktem nad obwodnicą potem Port lotniczy i dalej przed Osową łączyła by się z linią Gdynia - Kościerzyna.
Pociągi w kierunku Kartuz jeździłyby prosto przez Kokoszki i Starą Piłę.
Pociągi w kierunku Kolbud jeżdziłyby z ominięciem stacji w Starej Pile. Trzeba by tylko zbudować łącznice. Warunki terenowe na to pozwalają.

Vinnie Emerald liked this post
Mariwa no está en línea   Reply With Quote
Old January 11th, 2007, 02:21 PM   #9
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Quote:
Originally Posted by Mariwa View Post
Linia kolejowa na lotnisko odbijala by od starego szlaku w rejonie stacji paliw w Kiełpinku, przechodziła wiaduktem nad obwodnicą potem Port lotniczy
Tak się nie da. Linia oryginalnie przechodzi pod obwodnicą, a zeby w taki sposób poprowadzić jej odbicie na północ w kierunku lotniska trzeba by dodatkowo drążyć tunel (zauwaz pod jaką górke się podjeżdża na obwodnicy jadąc od Oszołoma w kierunku Matarni). Bez tunelu imho i tak się nie obędzie czy to w wariancie z tramwajem czy koleją. Inaczej od strony linii Wrzeszcz-Stara Piła do terminalu się nie dostaniemy.

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
Old January 11th, 2007, 10:46 PM   #10
meckert
Registered User

meckert's Avatar

Likes (Received): 279

A co za problem zrobic tunel ? Nie po to są środki unijne żeby z nich nie korzystać :-).
Dwa posty wcześniej Mariwa opisał dokładnie to o co mi chodzi - takie rozwiązanie byłoby optymalne. Dałoby duży bodzieć dla rozwoju zarówno aglomeracji jak i jej powiązań z regionem.
"Nie marzę o tym, żeby Polska zamieniła się w Szwajcarię czy w Austrię, gdzie za zdeptany kwiatek zatłukliby cię emerytowani SS-mani. Jestem w stanie znieść brzydotę rozpadających się na wsi chałup, ale nie widok osiedli, w których jeden dom do drugiego nie pasuje. Nie jestem za ekstremą przestrzenną, ale za elementarnym porządkiem." - K.Varga

[ tfardyretro.blogspot.com ]
meckert no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2007, 10:32 AM   #11
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

A po co robic dwa tunele tylko dla czczej fantazji jeżeli wystarczy jeden? Unia Europejska nie taka głupia zeby dawac na każdą fantazję typu n-tuneli + rollercoaster z żebatka po drodze

Old January 13th, 2007, 10:40 AM   #12
przyb
Force sensitive

przyb's Avatar

Właśnie ten tunel pod lotniskiem to jest najwięszy problem tego projektu... Ciekawi mnie ile takie coś może kosztować... Ale wydaje mi się, że chyba mniej niż ten nasz zatapiany, którego wyceniają na 400 mln zł.
Old January 13th, 2007, 07:58 PM   #13
A_Gd
Registered User

A_Gd's Avatar

Likes (Received): 24

Tak się zastanawiam, po co w ogóle dyskutowany jest ten tunel. Patrząc na zdjęcie satelitarne (http://maps.google.com/maps?f=q&hl=e...53859&t=h&om=1) mam wrażenie, że tam jest wystarczająco dużo miejsca, żeby nową linię wygiąć tuż za obwodnicą w prawo i puścić równolegle do Sąsiedzkiej - będziemy już po odpowiedniej stronie pasa. Mógłby mi ktoś wyjaśnić gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu, albo, jeśli go nie ma, to czemu wymyśla się kosztowne i zbędne tunele?
A_Gd no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2007, 08:21 PM   #14
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 5208

tam jest bardzo pofalowany teren dla chcacego nic trudno, ale....

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => skontaktuj się ze mną
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2007, 11:00 PM   #15
QWERTY
I love 3City

QWERTY's Avatar

Likes (Received): 245

Dobry pomysł, na pewno tańszy niż hipotetyczny sience-fiction tunel.
A na lotnisko MUSI być kolej, bo możliwości techniczne są (nasyp obliczony na odpowiednie obciążenia) i zbrodnią byłoby zaprzepaścić taką szansę! To jest inwestycja na całe przyszłe dziesięciolecia jeśli nie na ponad 100 lat. A tramwaj ze swoimi prędkościami roboczymi to nadaje się bardziej na zatłoczone centra miast, bo jeździ po wydzielonych torowiskach i to jego przewaga nad np. trajtkami.
Old January 13th, 2007, 11:39 PM   #16
AiRMech
Registered User

AiRMech's Avatar

Likes (Received): 1

Pozwoliłem sobie nakreślić sytuacje. Fajnie by było gdyby tunel był, zaznaczony na niebiesko, w ten sposób łączył by się bezpośrednio z dawną linia do Osowy. Mój pomysł, pomarańcz biegł by na skraju lotniska, dalej gdzieś przez las i wzdłuż Słowackiego. No i na koniec pomysł kolegi A_Gd.
Teraz pytanie jak myślicie nie mówiąc o kosztach czy możliwa jest budowa tunelu na terenie lotniska (chodzi mi o przepisy?). Bo jak widać tunel nawet nie był by pod pasem startowym więc można by to zrobić nie jak metro tylko jakoś odkrywkowo... wykopać, zabetonować, ziemią przykryć trawkę posiać... kurcze moze jakby sie dało w jeden dzień nikt by nie zwrócił uwagi
AiRMech no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2007, 12:29 AM   #17
QWERTY
I love 3City

QWERTY's Avatar

Likes (Received): 245

Quote:
Originally Posted by AiRMech View Post
kurcze moze jakby sie dało w jeden dzień nikt by nie zwrócił uwagi
Niepoprawny optymista!
Old January 14th, 2007, 12:52 PM   #18
barbapapa
Registered User

barbapapa's Avatar

Quote:

Pozwoliłem sobie nakreślić sytuacje. Fajnie by było gdyby tunel był, zaznaczony na niebiesko, w ten sposób łączył by się bezpośrednio z dawną linia do Osowy. Mój pomysł, pomarańcz biegł by na skraju lotniska, dalej gdzieś przez las i wzdłuż Słowackiego. No i na koniec pomysł kolegi A_Gd.
Teraz pytanie jak myślicie nie mówiąc o kosztach czy możliwa jest budowa tunelu na terenie lotniska (chodzi mi o przepisy?). Bo jak widać tunel nawet nie był by pod pasem startowym więc można by to zrobić nie jak metro tylko jakoś odkrywkowo... wykopać, zabetonować, ziemią przykryć trawkę posiać... kurcze moze jakby sie dało w jeden dzień nikt by nie zwrócił uwagi
Te propozycje (poza może niebieską) mają jedną wspólną wadę. Linia kolejowa przebiega w nich około 1 km od terminala. A więc de facto nie będzie obsługiwała lotniska, a jedynie górny taras. Poza tym mocno "wijąca się" trasa jest wolniejsza. Jeżeli kolej miałaby być wykorzystywana jako szybki dojazd do portu lotniczego, to peron powinien się znajdować jak najbliżej stanowiska check-in, tak by można się przemieścić windą lub ruchomą pochylnia (ze względu na bagaż schodami nie bardzo). A wówczas tunel jest konieczny.
To w naszych warunkach wciąż SF, ale jeśli się myśli przyszłościowo, to chyba nie ma innego logicznego rozwiązania.

Propozycja władz Gdańska, by do Rębiechowa zapewnić dojazd tramwajem (i zaproponowana trasa "dookoła miasta") jest moim zdaniem chybiona. Jeśli port lotniczy ma się rozwijać jako regionalny i konkurować w przyszłości z innymi (np Bydgoszcz), to trzeba zapewnić sprawne i szybkie połączenie któregoś z dworców PKP (Gdańsk lub Wrzeszcz, i Gdynia - dla kierunku północnego) z lotniskiem, tak by się ludki mogły przesiąść z jednego środka lokomocji do drugiego i migiem dojechać.

Last edited by barbapapa; January 14th, 2007 at 12:58 PM.
barbapapa no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2007, 01:39 PM   #19
A_Gd
Registered User

A_Gd's Avatar

Likes (Received): 24

Quote:
Originally Posted by barbapapa View Post
Te propozycje (poza może niebieską) mają jedną wspólną wadę. Linia kolejowa przebiega w nich około 1 km od terminala. A więc de facto nie będzie obsługiwała lotniska, a jedynie górny taras. Poza tym mocno "wijąca się" trasa jest wolniejsza. Jeżeli kolej miałaby być wykorzystywana jako szybki dojazd do portu lotniczego, to peron powinien się znajdować jak najbliżej stanowiska check-in, tak by można się przemieścić windą lub ruchomą pochylnia (ze względu na bagaż schodami nie bardzo). A wówczas tunel jest konieczny.
Ale te propozycje tego nie wykluczają. Można, po minięciu pasa, wykręcić znów w lewo i poprowadzić linię np. wprost do nowego terminala i dalej do linii w kierunku Gdyni. A miejsca na oko wg mnie jest dość, żeby to wcale nie był kręty rollercoaster, tylko łagodne, wyprofilowane łuki.
A_Gd no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2007, 03:06 PM   #20
przyb
Force sensitive

przyb's Avatar

Quote:

Pomarańczowa linia odpada, bo przechodzi ona przez teren lotniska a dokładniej przecina światła ILS na podejściu 29, które ciągną się aż do ulicy Budowalnych...

Możnaby pewnie wcisnąć tam tą linię kolejową, ale co dalej? O tym już kiedyś pisałem:
Quote:
Originally Posted by przyb View Post
Jest także mniej realny wariant z okrążeniem lotniska od strony podejścia do pasa 29 i puszczeniem linii wzdłóż ul. Słowackiego, jednak na trasie takowaj linii stanęłaby infrastruktura portu lotniczego pod postacią Wieży Kontrolnej, zbiorników paliwa oraz budynków w których znajduje się baza straży pożarnej oraz innych pojazdów z obsługi lotniska. Tak czy siak linia musiałaby docierać do termianala pod ziemią.

Last edited by przyb; January 14th, 2007 at 03:35 PM.

Reply

Tags
aglomeracja trójmiasta, gdańsk, gdynia, kolej, pkm, pomorskie, pomorze, skm, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules