search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 18 votes, 4.83 average.
Old February 16th, 2009, 08:47 PM   #121
krzysztof_wolf
Kaszëbë

krzysztof_wolf's Avatar

Likes (Received): 450

Czyli granat w szambie?

Sponsored Links
Old February 16th, 2009, 09:44 PM   #122
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 186

Old May 6th, 2009, 11:45 PM   #123
pracus
Registered User

Likes (Received): 2

Quote:

Targowiska znikną z centrum Gdańska

Kupcy z Gildii będą musieli opuścić dotychczasowy teren przy Targu Siennym. Miasto planuje wybudować w tym rejonie nowy przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej "Śródmieście". Do końca maja z kolei opustoszeć ma targowisko przy ul. 3 Maja.

Jak tłumaczą władze miasta - planowana jest tam budowa nowej siedziby dla prokuratury. Wielu mieszkańców obawia się jednak, że za kilka miesięcy nie będzie miało gdzie robić zakupów.

- Lubię kupować "pod chmurką". Poza tym znajduję tu takie rzeczy, których nie ma w sklepach sieciowych - mówi Marek Wnorowski, klient targowiska przy ul. 3 Maja.

- W Gildii czy na rynkach jest po prostu taniej - dodaje klientka targowisk Iza Miszewska.
Władze miasta uważają jednak, że Gdańsk musi się rozwijać. W żadnym polskim mieście o ambicjach metropolitalnych nie ma rynków w centrum.

- Chcemy ożywić teren przy Targu Siennym i Rakowym. Zamierzamy stworzyć cały kompleks usługowy, m.in. sklepy i biura. Chcemy, aby to miejsce miało śródmiejski charakter, aby tętniło życiem - wyjaśnia Wiesław Bielawski, wiceprezydent Gdańska. - Poza tym handlujący w Gildii to zwykli dzierżawcy. Podpisali umowy o charakterze czasowym, a czas się kończy. Są już nowe plany zagospodarowania tych terenów.

Dlatego Gildia musi w ciągu 12 miesięcy opuścić to miejsce. Władze Gdańska już kilka lat temu zaproponowały kupcom inną lokalizację. Handlowcy zgodzili się na teren przy al. Grunwaldzkiej, w okolicy hali Olivia. Jednak do dzisiaj nie przenieśli się w nowe miejsce.

- Problem w tym, że dotychczas negocjacje z miastem były utrudnione. Nie podpisaliśmy jeszcze umowy. My nie zamierzamy blokować żadnych inwestycji w Głównym Mieście - zaznacza Sławomir Gryczka, prezes spółki Gildia S.A. - Niestety, od pewnego czasu urzędnicy przedłużają nam umowy tylko na trzy miesiące [ostatnia umowa kończyła się w maju - dop. red.], a do Oliwy nie możemy się przenieść. Musimy przecież przygotować grunt i wybudować nowe pawilony. A to może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

W 1993 roku Stowarzyszenie Gildia Kupców Gdańskich otworzyło pierwszą halę handlową. Pod koniec 1994 roku otwarto kolejną. Mieszkańcy Gdańska chętnie robią tu zakupy. - Zarabiam 800 złotych miesięcznie i nie stać mnie na robienie zakupów w jakichś wielkich centrach handlowych. Dlatego chętnie tutaj przychodzę. Czasem można nawet wytargować niższą cenę - tłumaczy Jadwiga Horaczyk, mieszkająca na Głównym Mieście. - Nie wiem, gdzie będę robić zakupy, jak zamkną te pawilony...

Nie kończy się też sprawa kupców przy ul. 3 Maja. W kwietniu otrzymali trzy propozycje innej lokalizacji. Wybrali teren na Zaspie. Jednak umowy do dzisiaj nie podpisali.

- W umowie, jaką zaproponowało nam miasto, jest klauzula, która mówi o tym, że miasto może wypowiedzieć nam umowę w ciągu siedmiu dni. Boimy się, że zainwestujemy ok. 700- 800 tysięcy złotych, a urzędnicy po kilku miesiącach powiedzą nam "do widzenia". Kto nam zwróci wtedy za tę inwestycję?! - denerwuje się jeden z kupców (który chce pozostać anonimowy). - Poza tym zaproponowano nam umowy na sześć miesięcy, a co potem?

Wiceprezydent Bielawski podkreśla jednak, że umowy użyczenia nie mogą być dłuższe niż na rok czasu - tak stanowi prawo. - Te umowy będą przecież przedłużane. Oddając kupcom teren praktycznie za darmo, nie mogliśmy zaproponować im innej umowy - podkreśla Bielawski.

Kupcy zapowiadają, że nie opuszczą targowiska do końca miesiąca. Wiceprezydent Bielawski przypomina, że kupcy z Przymorza i Oliwy też początkowo buntowali się przeciw zmianom proponowanym przez miasto. Obecnie jednak "Zielony rynek" na Przymorzu prężnie działa, a w Oliwie kończy się budowa hali targowej.

Zupełnie inne nastroje panują na stoiskach kupieckich przy Podwalu Staromiejskim. Wrócą one na swój "stary" adres, przy ul. Pańskiej - między kościołem św. Mikołaja a halą targową. Przy Podwalu będzie budowany parking podziemny. - Jestem za. Kiedy pracowaliśmy przy Pańskiej, mieliśmy więcej klientów. Gdy nas przenieśli przez te wykopaliska, dużo straciliśmy. Mam nadzieję, że znowu będzie lepiej... - cieszy się pani Urszula, która handluje w Gdańsku od prawie trzydziestu lat.

Kamila Grzenkowska
Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki
pracus no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 12:44 AM   #124
db84
Registered User

Likes (Received): 2183

Quote:
Originally Posted by Dziki REX View Post
Powstanie organizacji terorystycznych nowego typu jest już bliskie. Będzie się nazywać Archikajda. Na pierwszy ogień poleci gildia i hale marcpolu w warszawie. Zdetonujemy tam wozy z gnojem. Gnojowica bogata w azot i fosfor w polączeniu z paliwem rolniczym to niezła petarda. Wszystko według zasady, zwalczaj wodę wodą ogień ogniem a gówno gównem.
Owacja na stojąco
db84 no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 02:50 AM   #125
szych
Registered User

szych's Avatar

Likes (Received): 1105

Nie wiem jaka jest oferta Gildii, ale może władzy pomyślałyby o minirynku przy stacji. Pieczywo, warzywa, owoce, prasa, mieso? Kilka stoisk/budek, je te na pętli w Oliwie. Raz, że można zrobić zakupy czekając na autobus/kolejkę, bez zbędnych wycieczek do marketów. Dwa, że marketowa żywność blado wypada w porównaniu z rynkową. Sam często odwiedzam wspomniane budki (a działają chyba dłużej niż zyję) i uważam to za mega wygodne rozwiązanie, które ograniczają do minimum potrzeby większych zakupów. A wspomniany rynek w Oliwie pokazuje, że można to schludnie połączyć z otoczeniem.

Co do pozostałej oferty to przenosiny pod Olivię są strasznie chybionym pomysłem, pokazującym krótkowzroczność władz. Z jednej strony rozbudowywany kampus UG, z drugiej całkiem niedawno chciano budować najeksluzywniejsze centrum biurowe w mieście, a teraz przyległe tereny maja służyć handlowi stanikami? Pomijając fakt, że dla mieszkańców śródmiescia Oliwa to prawie tak samo daleko jak Gdynia. Zamiast jeździć na koniec miasta, wykombinują coś w sąsiedztwie, a Lisicki znowu zacznie nażekać na lumpexy i nielegalne kwiaciarnie na Głównym....
szych no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 09:15 AM   #126
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6098

Quote:
Originally Posted by szych View Post
Nie wiem jaka jest oferta Gildii, ale może władzy pomyślałyby o minirynku przy stacji. Pieczywo, warzywa, owoce, prasa, mieso? Kilka stoisk/budek, je te na pętli w Oliwie. Raz, że można zrobić zakupy czekając na autobus/kolejkę, bez zbędnych wycieczek do marketów. Dwa, że marketowa żywność blado wypada w porównaniu z rynkową. Sam często odwiedzam wspomniane budki (a działają chyba dłużej niż zyję) i uważam to za mega wygodne rozwiązanie, które ograniczają do minimum potrzeby większych zakupów. A wspomniany rynek w Oliwie pokazuje, że można to schludnie połączyć z otoczeniem.
Hm, mówisz tak rozsądnie, że zastanawiam się czemu jak budowali Potsdamer Platz w Berlinie nie pomyśleli by przewidzieć tam na środku miejsca na łużka polowe i żaby. Byłoby tak praktycznie. Też uważam, że w każdym centralnym miejscu miasta gdzie skupia się ruch powinienem móc kupić gacie i ważywa z pod parasola ogrodowego.

Btw, Hm, pozostaje też inna kwestia do rozwiązania. Gdyby ustawić wóz z gnojowicą i paliwem rolniczym przy empiku a następnie zamurować wyjście do tunelu i zdetonować wewnątrz cysterny niewielki ładunek, który rozpylił by to wszystko w tunelu i podpalił z sekundowym opuźnieniem to fala uderzeniowa wypierdzieliła by te wszystkie skarpetki, koszule z lat sześdziesiątych i obrazy wodospady dachem dworca PKSu z taką siłą że deszcz tego shitu spadłby gdzieś w okolicach szadułek co zaoszczędziło by pracy przy sprzątaniu.
Czemu każdy szalony naukowiec okazuje się być tak naprawdę szalonym inżynierem

Last edited by Dziki REX; May 7th, 2009 at 09:28 AM.
Dziki REX no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 09:54 AM   #127
Mmmax
nie ten sam

Mmmax's Avatar

Likes (Received): 103

troszke sie za bardzo czepiasz Dziki REXie. Przeciez szych nie napisal o lozkach polowych i skarpetkach, ale o schludnych, w moim rozumieniu, budkach, w ktorych z czystych polek bedziesz mogl siegnac po soczystego owoca Moze w samym centrym miasta to nie jest jakis specjalnie trafny pomysl, ale od razu tez bym tak tego nie negowal. Przeciez nie myslimy o tym pomysle, jak o rynku na przymorzu, czy stoiskach w tunelu
Mmmax no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 10:35 AM   #128
meckert
Registered User

meckert's Avatar

Likes (Received): 279

"a do Oliwy nie możemy się przenieść. Musimy przecież przygotować grunt i wybudować nowe pawilony. A to może potrwać nawet kilkanaście miesięcy."

Już nie mogę doczekać się tych pawilonów w Oliwie. Myślę że najpraktyczniejsze byłoby przeniesienie obecnej Gildii w skali 1:1 i wpisanie kompleksu do rejestru zabytków jako pomnika pomorskiej przedsiębiorczości. Wystarczy pomalować na łososiowo i będzie super !!

Jak słyszę o "pawilonach" robi mi się niedobrze ... z tego co widzę planowane jest dalsze zabałaganianie terenów wzdłuż Grunwaldzkiej. Powstaną następne 1-2 kondygnacyjne budy służące za wieszak na billboardy ...
"Nie marzę o tym, żeby Polska zamieniła się w Szwajcarię czy w Austrię, gdzie za zdeptany kwiatek zatłukliby cię emerytowani SS-mani. Jestem w stanie znieść brzydotę rozpadających się na wsi chałup, ale nie widok osiedli, w których jeden dom do drugiego nie pasuje. Nie jestem za ekstremą przestrzenną, ale za elementarnym porządkiem." - K.Varga

[ tfardyretro.blogspot.com ]
meckert no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2009, 11:17 AM   #129
Dziki REX
Your brain controller

Dziki REX's Avatar

Likes (Received): 6098

Ja się zastanawiam z czego mają być te pawilony skoro aż kilkanaście miesięcy miała by im zająć budowa. Z zapałek chcą je sklejać? Gdyby nie byli takimi pierdołami to dogadali by się z miastem o warunki zabudowy i już by zlecili sobie wcześniej projekt tego a tak będą stękać w momencie jak ich kramy wylądują na hałdzie, że projekt to pół roku a budowa pawilonów z zapałek kolejne kilkanaście miesięcy.

Miałem styczność przez pewien czas z jednym stowarzyszeniem kupców i poznałem dobrze ich mentalność, która kieruje ich poczynaniami. Każde stowarzyszenie ma swojego wodza plemiennego, który jest twarzą do rozmów z miastem. Plemie posyła wodza do walki z miastem zobowiązując go do uzywania wszelkich dostępnych chwytów w postaci nacisków w prasie, pikiety, polityków. Wódz nie może ustąpić ani na krok miastu bo inaczej plemie dokona egzekucji. Jeśli Wódz wykazuje skłonności do kolaboracji z użędem znaczy, że jest złym wodzem i trzeba wybrać innego wodza. Ponaddto rezerwaty kupców rządzą się jeszcze innymi prawami jako strefy exterytorialne i niepodległe pod władzę państwa polskiego co niesie konsekwencje w postaci nie uznawania przez nich żadnych organów kontroli państwoej jak na przykład Sanepid, Inspekcja Budowlana, Straż Miejska itp. Tak więc pamiętajcie jeśli będziecie cierpieć prześladowania lub myśleli o ucieczce z kraju skierujcie się na najbliższe targowisko i poproście lokalnego wodza o azyl i problem z głowy.

A tu upichciłem taką mapkę, która powinna dać nam do myślenia.

Należy dodać, że tereny barbażyńców, które miały swój początek w ogródkach działkowych podobnie jak targowiska są strefą eksterytorialną w praktyce gdzie nie obowiązują żadne cuwilizowane prawa a miasto nie ma żadnej realnej władzy nad zamieszkującymi te tereny plemionami. Nie wiemy zbyt wiele o tym co dzieje się na terenie rezerwatów, nie wiemy czy poszczególne plemiona utrzymują ze sobą jakiś kontakt czy są są od siebie odizolowane. Inną kwestią są tak zwane osady obronne o których wiemy więcej i któe opisałem we wcześniejszym tekście. Trzeba zauważyć, że w zakresie mapy nie ująłem terenów pierwotnie miejskich a obecnie w posiadaniu barbażyńców nad którymi miato utrzymuje częsciową kontrolę jak Dolne Miasto, Nowy Port itp. Plemiona te są w odróżnieniu od zanaczonych poznane dość dobrze i utrzymują stosunki dyplomatyczne z miastem.

Last edited by Dziki REX; May 7th, 2009 at 03:49 PM.
Dziki REX no está en línea   Reply With Quote
Old May 9th, 2009, 11:21 PM   #130
Robertus88
Registered User

Robertus88's Avatar

Likes (Received): 121

A co do tematu to sadze ze powinni zrobic dla gildianow miejsce w tym nowym centrum, oczywiscie dobrze by bylo aby bylo to ogarniete lepiej niz boxy na starej hali targowej. A tam mamy piekny przyklad funkcjonowania sklepow z zywnoscia i innymi produktami. Oczywiscie na wstepie wykluczylbym ryby i mieso bo psuje to caly klimat takich miejsc (chodzi oczywiscie o zapach). Oczywiscie powierzchnia mniejsza niz obecna i lokalizacja po wewnetrznej stronie calego kompleksu.

Last edited by Macieks; May 13th, 2009 at 03:59 PM.
Robertus88 no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2009, 09:57 PM   #131
MichałT
Registered User

Likes (Received): 5830

Dziki w piękny sposób opisał problemy z kupcami w Gdańsku

A co do ich udziału w nowym CH... No nie wiem. Jak kończą takie CH? Batory??? Totalna porażka (te boksiki 2X3m...). Manhattan? Powierzchnie dla rodzimych kupców praktycznie puste i przerabianie na biurowiec... Niech się nasi kupcy wezmą lepiej za franczyzy dobrych marek (niekoniecznie tych drogich!!!) i wtedy będzie grała gitara.
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 02:37 PM   #132
carther
Furman

carther's Avatar

Likes (Received): 14

Widzę oczami wyobraźni centrum mojego miasta piękne. w samym jego sercu minirynek z kartofelkami, gdzieniegdzie słychać kaszubską gwarę, obok imponujący budynek handlowy, gdzie gdańszczanie i turyści raczą się zakupami dżinsów marki lavish i butów najs. a wszystko otoczone wysokim murem z jedną bramą wejściową na szczycie której dumnie góruje wielki neon: Skansen Gildia - przyjdź i zobacz dzicz, kup bilet grupowy! Piąty bilet gratis!
carther no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 02:43 PM   #133
M_77
Registered User

M_77's Avatar

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by carther View Post
Widzę oczami wyobraźni centrum mojego miasta piękne. w samym jego sercu minirynek z kartofelkami, gdzieniegdzie słychać kaszubską gwarę, obok imponujący budynek handlowy, gdzie gdańszczanie i turyści raczą się zakupami dżinsów marki lavish i butów najs. a wszystko otoczone wysokim murem z jedną bramą wejściową na szczycie której dumnie góruje wielki neon: Skansen Gildia - przyjdź i zobacz dzicz, kup bilet grupowy! Piąty bilet gratis!
też męczy mnie dziadostwo w Gdańsku, wieczna niemoc "gospodarzy" miasta ale Kaszubów bym na Twoim miejscu nie obrażał. dla ścisłości Kaszubem nie jestem.
M_77 no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 02:49 PM   #134
carther
Furman

carther's Avatar

a ja jestem Kaszubem i nie uważam, żebym kogokolwiek obrażał. to raczej lekki sarkazm i spojrzenie na siebie w krzywym zwierciadle. bo Gildia to też troche każdy z nas
Old May 11th, 2009, 04:40 PM   #135
pracus
Registered User

Quote:
Originally Posted by MichałT View Post
Manhattan? Powierzchnie dla rodzimych kupców praktycznie puste i przerabianie na biurowiec...
Trudno się dziwić, skoro nawet uznane marki nie wyrabiają na czynsz i utrzymanie sklepów w CHM.
Quote:
Originally Posted by MichałT View Post
Niech się nasi kupcy wezmą lepiej za franczyzy dobrych marek (niekoniecznie tych drogich!!!)
A są franczyzny niedrogich marek? Poproszę przykład
Old May 12th, 2009, 01:02 PM   #136
carther
Furman

carther's Avatar

Patrząc na historię Manhattanu, można pomyśleć co czeka i co powinno się pojawić na terenie po Gildii.
Galeria handlowa??? zaraz będzie Stocznia, jest Madison
Kina??? w ogóle bez sensu
Hotele??? ostatnio niezły wysyp w rejonie szeroko pojętego śródmieścia.
Biura??? ooo, to może być pomysł
Ma ktoś ideę???
Old May 12th, 2009, 01:43 PM   #137
pracus
Registered User

Może niezbyt oryginalnie, ale wg mnie mieszkaniówka + biura z usługami w parterach oraz centrum edukacyjno-rozrywkowe (mam tu na myśli naukę przez rozrywkę, połączenie programów dla dorosłych i dla młodszych) z tematyką wody, wody w mieście, ogólnie całej hydrotechniki (niegdyś w parczku przed biblioteką stał kunszt wodny - odtworzenie zasady jego działania, urządzeń, np. po dnie Kanału Radunii jeździły wagoniki - można to fajnie zinterpretować na nowoczesną modłę).
Plus przekrycie torów, a dzięki temu wykorzystanie większej powierzchni na biura (może hotel, czemu nie?), a części terenu wokół na park śródmiejski (piękny widok z parku w stronę Starego Miasta)...
Old May 12th, 2009, 04:44 PM   #138
carther
Furman

carther's Avatar

nie no, ładna wizja to jest i owszem tylko czy inwestor pójdzie na park. kasy na tym nie zarobi chyba za wiele, ale to już zadanie miasta, żeby wynegocjować pewne założenia.
Old May 12th, 2009, 05:10 PM   #139
pracus
Registered User

Moim zdaniem błędne założenie. Na "zachodzie" już się tak nie myśli...
Już sobie zdają sprawę, że przyjazne tereny wzbogacone zielenią, rekreacją mają większy potencjał także finansowy
Old May 12th, 2009, 07:03 PM   #140
Możej
Registered User

Możej's Avatar

Likes (Received): 76

Rysunek planu

Z tekstu MPZP:

Quote:
tereny zabudowy mieszkaniowo – usługowej zawierające tereny mieszkaniowe M23 i usługowe U33, dopuszcza się funkcję mieszkaniową do 30% powierzchni użytkowej
oraz

Quote:
FUNKCJE WYŁĄCZONE
obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000m2, których łączna powierzchnia sprzedaży przekroczy 25000m2, szpitale i domy opieki społecznej, budynki związane ze stałym i wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, garaże boksowe
Czyli: biura + mieszkaniówka, może jakiś hotel, sklepy w parterach.
Możej no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
śródmieście gdańska, gdańsk, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules