search the site
 daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 4th, 2008, 12:03 AM   #41
urbanIII
Registered User

urbanIII's Avatar

Likes (Received): 321

Nie bardzo rozumiem, dlaczego ten wątek został przerzucony do architektury i urbanistyki, skoro dotyczy komunikacji a dyskusja toczy się głównie nt. parkowania. Myślałem, żeby objąć tematem szerzej zagadnienia rozwiązań komunikacyjnych w Trójmieście, ale oki, niech to będzie szeroki wątek o parkowaniu w centrum skoro ten temat okazał się tak lotny. Tylko nie kumam dlaczego w tym dziale.

W kwestii poruszanej sprawy kasowania za parkowanie w centrum, "oszwabiania kierowców" i jednocześnie nie zarabianiu na tym to wydaje się to wewnętrznie sprzeczne. Skoro chcą z nas zdzierać to powinni na tym zarabiać. Sens jest trochę inny, czyli zwiększenie rotacji, żeby sobie nie zostawiać blachy na chodniku w centrum na cały dzionek tylko załatwić co do załatwienia i wyjazd. Zobaczycie, że jak to wprowadzą w Gdyni, okaże się, że parkingów wcale tak nie brakuje. Przypomnę, że parking pod batorym raczej się nie zapycha.

Dorzucam jeszcze kilka konkretnych przypadków "inteligentnego" parkowania, zrobionych w tym samym czasie, co poprzednie.

"ja tylko na chwilę"

"gdzieś muszę parkować"

"co mnie swołocz z trajtka"

"moje miejskie auto musi mieć gdzie stanąć"

czy to już Houston?

parkowanie płatne po gdyńsku

"w dupie mam ich słupki"

skwer Kościuszki. takie cuda też się tu zapuszczają bez konsekwencji

ktoś tu chciał z wózkiem przechodzić. To też jest tu normą dodam.

Bywało się w krajach, że za to już by holowali

i ta beznadziejna komunikacja miejska. Fakt, że powinno się ją uwolnić od kongestii, ale to już kwestia polityki włodarzy
urbanIII no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old May 4th, 2008, 02:26 AM   #42
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 68

Ładny macie w GA hardcore. Słyszałem że Gdynia jest jednym z nielicznych dużych miast, gdzie nie ma parkowania płatnego. A taki porządny zbiorkom macie...
voy no está en línea   Reply With Quote
Old May 5th, 2008, 03:12 PM   #43
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Likes (Received): 514

Ale o co Ci chodzi? Przecież nie masz żadnego zdjęcia, gdzie by mniej więcej 1,5m przejścia pieszym nie zostawili. Trochę koślawego, zaplamionego chodnika? Więcej nie trzeba! Piękna ta Gdynia. Szkoda, że nocą.

Żeby skończyć głupawą wymianę zdań o tym kto jest czemu winny, dodam tylko, że niedzielne popołudnie spędziłem ucząc córkę jazdy na rowerze na Króla Jana III. Było pusto. 4 auta zaparkowane w zatoczce dla gości niedalekiego kondo, szeroka, kostko-baumowa uliczka, elegancka architektura, chodnik. NIestety musiałem z dzieckiem chodzić po ulicy, co chwilę przystając, gdy na horyzoncie pojawiał się tłamszony przez magistrat kierowca i na pustej ulicy wpieprzał się na chodnik. Krzywo, pod kątem, tyłem na metr, przodem na 30cm. BYŁO PUSTO. Biedak pewnie był tak stłamszony i przestraszony i sterroryzowany brakiem miejsc postojowych, że już z przyzwyczajenia wpieprzył się na chodnik. Babcie, mamy z maluchami, rowerzyści niedzielni - musieli więc kluczyć trochę po chodniku, trochę po ulicy... Na 4 auta, 3 stały koślawo na chodniku. Szkoda.

"Jak przestałem kochać design" Marcina Wichy
- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...
urbanistów, jeśli nauczyli się w swoim kraju j. polskiego. Polecam!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
ALESSANDRO no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 08:49 AM   #44
elpolako
Pełne uzależnienie

elpolako's Avatar

Likes (Received): 1119

artykuł pojawił się już w innym wątku, ale tutaj też pasuje

Quote:

Samochody zaparkują pod ziemią w śródmieściu

Do końca czerwca zostanie ogłoszony przetarg na projekt, budowę i eksploatację parkingów podziemnych w historycznym śródmieściu Gdańska.

Samochody będą miały parkować pod Podwalem Przedmiejskim (między ul. Zbytki a Motławą), pod Podwalem Staromiejskim (w sąsiedztwie Targu Rybnego) i pod placem Dariusza Kobzdeja.

W połowie kwietnia do 18 firm z branży parkingowej rozesłano zaproszenie do udziału w seminarium poświęconego tej inwestycji. W przyszłym tygodniu zaprezentowane zostaną analizy geotechniczne terenów, na których mają stanąć parkingi. Seminarium zakończy się warsztatem, dzięki któremu uwagi specjalistów branży parkingowej zostaną uwzględnione w warunkach przetargu. Już dziś wiadomo, że parkingi będą miały maksymalnie dwie kondygnacje.

Jak dotąd udział w spotkaniu potwierdziły cztery firmy. Wśród nich jest hiszpańska firma Ascan, która w Krakowie buduje parking podziemny pod Placem na Groblach. Pojawi się przedstawiciel niemiecko – holenderskiej firmy Apcoa, która zarządza parkingami, realizując swoje inwestycje w całej Europie. Będą także Amerykanie z Poland Car Parking oraz Hines, który we Wrzeszczu ma stawiać Quattro Towers.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że miasto może mieć problem z budową parkingu pod placem Kobzdeja, ponieważ w samym jego centrum znajduje się działka, która nie jest własnością miejską. Z naszych informacji wynika, że ominięcie tego terenu jest możliwe, ale znacznie zwiększyłoby koszty budowy.

Urzędnicy przekonują, że gmina bez problemów zdobędzie prawo do brakujących dwóch niewielkich działek. - Budowa tego parkingu, oraz dwóch pozostałych jest niezagrożona – zapewnia Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

elpolako no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 04:25 PM   #45
Arek
Registered User

Arek's Avatar

Likes (Received): 96

Może jakby w Polsce taki system był we wszytkich samochodach...

...to Polacy oduczyli by się parkowania na chodniku...

...i trawie

Last edited by Arek; May 6th, 2008 at 04:32 PM.
Arek no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2008, 05:58 PM   #46
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

No ale to jest Park Assist.
W cytrynach od kilku lat.

No chyba, że to auto autentycznie samo parkuje. Wtedy zwracam honor i chylę czapkę przed wreszcie jakimś przebojowym rozwiązaniem VW
Fotki fajne. Choć przy tym ostatnim to widać, że ulica jest, sklepy/usługi są, a samochodów jakby nie wzięto pod uwagę. Zadziwia ta selektywna akceptacja rzeczywistości.

- obowiązkowa lektura dla polskich anarchitektów, projektantów wnęk, kierowników wydziałów architortury w magistratach i...

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
Old May 6th, 2008, 06:48 PM   #47
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Likes (Received): 138

Quote:
Originally Posted by voy View Post
Ładny macie w GA hardcore. Słyszałem że Gdynia jest jednym z nielicznych dużych miast, gdzie nie ma parkowania płatnego. A taki porządny zbiorkom macie...
W Radomiu strefa jest od 1 stycznia i powiem szczerze, różnicę widać od razu! Wcześniej w pewnych miejscach trzeba było 10-15min. krążyć po ulicy aż się coś zwolni. Teraz jeszcze mi się nie zdarzyło żeby pojechać gdzieś do centrum i nie znaleźć miejsca od razu!
A powiem, że byłem przeciwnikiem strefy, ale na własnej skórze przekonałem się że jest w tym logika. Oczywiście ważne są też koszty...u nas za kopertę zażyczyli sobie 500zł(!) miesięcznie! Całe szczęście już zjechali z tego kosmosu
No i zakres strefy, w Radomiu trochę przesadzili, ale to pierwsze miesiące i będą korekty

Inną kwestią są też parkingi w centrum, zazwyczaj historycznym, a raczej ich brak! Uważam, że miasta powinny zainwestować w podziemne parkingi, bo żebym nie wiem co samochodów nie wyrzuci się z miast. Oczywiście są to duże koszty (budowa, utrzymanie), no ale coś za coś prawda?
Old May 7th, 2008, 02:15 PM   #48
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

Nie wyrzuci się z CENTR miast?
Amsterdam, Rotterdam, Kopenhaga, Londyn, Berlin...
Wyrzuci się. Choć nie o wyrzucanie chodzi, lecz o poszerznie pola walki - o przestrzeń do życia w miastach. AUtostrady, obwodnice, międzydzielnicówki - jak najwięcej i jak najszerszych. Ale śródmieścia? - tożto góra 5km spaceru z jednego końca do drugiego!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha
Old May 7th, 2008, 02:40 PM   #49
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Tylko najgorsze w Polsce jest to że najpierw chce się wyrzucić ruch kołowy z centrum a później dopiero budować obwodnice, między dzielnicówki itp. A to chyba nie do konca tak powinno być?!
Old May 7th, 2008, 02:46 PM   #50
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5136

a to podobnie jak w Szwajcarii, co w tym zlego?
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 04:15 PM   #51
dkt1984
S7/S12/S9

dkt1984's Avatar

Według mnie najpierw powinien być zrobiony główny szkielet komunikacji międzydzielnicowej, po to żeby nie stać w gigantycznych korkach, a nie zamykać i zwężać ulice w centrum nie dając kierowcom żadnej alternatywy...
mając wybudowane ciągi międzydzielnicowe w odpowiednim standardzie problem byłby o wiele mniejsze...jeżeli wogóle by był.
Old May 7th, 2008, 04:28 PM   #52
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 5136

problemy bylyby takie same. a do tego czasu centra by nam upadly.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528

Proszę o zgłaszanie do mnie wszelkich niewłaściwych materiałów na forum (szczególnie zdjęć o charakterze erotycznym).
Please report any inappriopriate content to me.
625 no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2008, 05:47 PM   #53
olvin
Wielokulturowe Podlasie

olvin's Avatar

Jest króciutki artykuł na wp.pl odnoście parkowania w centrach miast ze zdjęciami. Wrzuce kilka najlepszych moim zdaniem:

olvin está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 18th, 2008, 03:24 PM   #54
krzysztof_wolf
Kaszëbë

krzysztof_wolf's Avatar

Likes (Received): 452

Gdynia, Molo Południowe, niedzielne leniwe południe:

Old May 18th, 2008, 03:36 PM   #55
HD
°°°°°°°°°°°°

Likes (Received): 869

nie wiem co wy macie za problem? tak jest wszedzie w europie.

tylko w innych krajach daja takie mandaty, ze juz drugi albo trzeci raz sie nie postawisz na pasach do przejscia lub na chodniku. albo cale ulice sa zastawiane mniejszymi lub wiekszymi przeszkodami (slupki np), aby zapobiec parkowaniu.
Old May 18th, 2008, 03:43 PM   #56
HD
°°°°°°°°°°°°

Likes (Received): 869

tu na tym zdjeciu (z frankfurtu, gdzie jest swietna siec komunikacji miejskiej) parkuje przynajmniej polowa samochodow nie legalnie - a tych slupkow to tam jest milion. ale co zrobic, jak jest 10 razy wiecej samchodow niz parkingow ...

we frankfurcie wszedie masz slupki, ktore nie umozliwiaja wiazd na chodnik - jak by nie to, to by wszedzie parkowali - bo tam gdzie nie ma tych przeszkod stoja auta. to nie tylko tak w polsce ...

edit:

tu po prostu przez te przeszkody nie ma innej mozliwosci, niz parkowac legalnie, lub uzywac telekomunikacje miejska. i tak jest nie tylko w centrum, ale wszedzie w miescie. i tak jest w calym kraju, i tez w innych krajach europy. jest to bardzo efektywny sposob na dzikie parkowanie. moze nie za piekny, ale efektywny.

Last edited by HD; May 18th, 2008 at 04:12 PM.
HD no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2008, 10:12 PM   #57
voy
Registered User

voy's Avatar

Likes (Received): 68

http://www.p.lodz.pl/I35/hist/rehtrans.html

Polecam stronę, wiele ciekawych przykładów i rozwiązań. Jednak się da.
voy no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2008, 04:17 PM   #58
ALESSANDRO
MrBlackMagicHimself

http://images26.fotosik.pl/215/38244364ba047e87.jpg

Jeśli chodzi o tę fotkę, to ja nie rozumiem, po co stoi tam ten znak? Skoro żadna KM nie dojeżdża na Skwer, to wiadomo, że wszyscy wpieprzą się nad morze samochodem. A skoro tak, to po co ustawiać znaki, które będą lekceważone zawsze i przez wszystkich? To ma zachęcać do przestrzegania przepisów? Sytuacja jak najbardziej fair po stronie kierowców, którzy koniecznie musieli tam przyjechać autem: postawili auto na ulicy, równolegle. Zupełnie jak w całej EU. Znak tylko psuje ludziom krew i psuje poszanowanie prawa. Żeby tak ładnie i równo parkowali [poza tą ML-ką] oczywista - ona powinna dostać mandat 500zł - na zakręcie, na chodniku, uniemożliwia ogląd sytuacji, powoduje niebezpieczeństwo dla ruchu pieszego i kołowego. Reszta jak dla mnie git. Niestety...

@ voy - i o to chodzi! O ludzi, o pieszych, o transport zbiorowy, o uprzywilejowany ruch pieszy w śródmieściach - nie w sypialniach, czy na autostradach. Jeśli ktoś chce, może sobie nawet w kuchni zaparkować. Ale won z naszych małych śródmieść naszych małych wielkich miast! Inaczej nie powalczymy ani o estetykę, ani o miasto tętniące życiem od 16 do 2 nad ranem!

Wszędzie tam, gdzie nie ma słupków, zwróćcie uwagę, że nikt nie pomyśli o postawieniu auta ludziom pod domem na chodniku! Ludzie zaparkują na ulicy - zwężając ją automatycznie - przysłużą się nawet uspokojeniu jazdy. Ale nie, w PL musi być płynny ruch aut, bo polski kierowca musi jechać 50-70 bo jeździ szybko i bezpiecznie, musi wyprzedzić 'zawalidrogi' i pokazać swoje alufelgi pani Jadzi z pierwszego piętra co ma fajne nogi. A chmury spalin, a hałas odstraszających ludzi ze śródmieść, a piesi? Ch*j im w dupę!

www.miasto2077.pl

twaardy haardy pyycha

Last edited by ALESSANDRO; May 19th, 2008 at 04:32 PM.
Old May 20th, 2008, 11:57 PM   #59
Lysy
little idiot

Lysy's Avatar

Likes (Received): 269

Quote:
Originally Posted by voy View Post
http://www.p.lodz.pl/I35/hist/rehtrans.html

Polecam stronę, wiele ciekawych przykładów i rozwiązań. Jednak się da.
świetny link.
Old May 21st, 2008, 12:33 AM   #60
J_J
Registered User

J_J's Avatar

Likes (Received): 14

W Warszawie ostatnim hitem jest włączanie się do ruchu z przejścia dla pieszych. W Trójmieście również?
J_J no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
łódź, gdańsk, katowice, parking, parkowanie, poznań, wrocław

Thread Tools

Posting Rules