daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Reply

Thread Tools
Old December 27th, 2004, 02:51 PM   #1
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Likes (Received): 1

[Warszawa] Historia i budowa Dworca Centralnego

Witam Kochani ,

Mam dla Was wyborczy ups Świąteczny prezent ! W przepastnych archiwach mojego osiedlowego serwera , znalazłem film o historii i budowie Dworca Centralnego . Film jest z 1976 r. zrealizowany przez Wytwórnie Filmów Dokumentach i Fabularnych – scenariusz i realizacja Jerzy Jaraczewski .
Film trwa 18 min. jednak plik zajmuje 156 MB , więc nie mogę go umieścić na moim serwerze ( mam tylko 100 MB ) , ale przy pomocy programu Virtual Dub 1,6 ( który rozbił mi film na poszczególne klatki ) , Photoshopa i prostej techniki zwanej print screen udało mi się wydobyć co ciekawsze sekwencje .

Komentarze pod zdjęciami są moje ( jeśli znajdziecie jakieś niezgodności proszę o komentarz i poprawienie mnie – nie jestem aż tak dobrym varsavianistą ) - uwaga będzie tego sporo – więc bawcie się dobrze !

PS. Ewentualnych wszystkich autorów zdjęć przepraszam , że nie podaje , ale nie znam nazwisk . Przepraszam za jakość , próbował trochę podostrzyć ( ale są stop klatki z sekwencji wideo ).

Last edited by cudak; December 27th, 2004 at 03:05 PM.
cudak no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links

Old December 27th, 2004, 02:53 PM   #2
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Aby doszło kiedykolwiek do zbudowania Dworca Centralnego musiano najpierw połączyć linie kolejowe na wschodzie i zachodzie Warszawy . Temu miała służyć budowa tunelu średnicowego wzdłuż al. Jerozolimskich . Budowę rozpoczęto w 1923 r.

To będzie chyba widok na skrzyżowanie al. Jerozolimskich i Marszałkowskiej .

widok na wykop od strony al. Jerozolimskich – przed wojna wykop zaczynał się już od ul. Marszałkowskiej .

W 1933 roku rozpisano projekt na budowę nowoczesnego dworca Głównego , do tego czasu stal tymczasowy :

projekt :

W 1939 r. rozpoczęto budowę :

ale już we wrześniu 1939 r. – dworzec zbombardowano ( choć nigdy dworzec nie ukończono )
Old December 27th, 2004, 02:57 PM   #3
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Po wojnie zburzono po części wysadzonego przez Niemców kikut dworca . Moment upadku głównych filarów :

Warszawa zaraz po wojnie – widok na tymczasowy dworzec kolejowy . Za wykopem za parę lat powstanie PKiN . Na pierwszym planie al. Jerozolimskie .

Pierwszy elektryczny skład po wojnie wjeżdża na tymczasową stację Warszawa Śródmieście

Widok od strony Wisły na W-wę – na pierwszym planie w tym miejscu dzisiaj jest wjazd do tunelu Wisłostrady .

Aby zwiększyć przepustowość i przygotować teren pod budowę DC należało rozdzielić ruch dalekobieżny od podmiejskiego temu służyła budowa Dworca Warszawa Śródmieście 1962-63 r. Wtedy właśnie wykop od Marszałkowskiej do Emilii Plater przykryto płytami i zasypano tworząc na powierzchni park .

jak również drugiego przęsła mostu Średnicowego z kolejnymi dwoma torowiskami oraz poszerzenie tunelu .

Widok na Pragie i ulicę Sokoła z mostu nad Wybrzeżem Szczecińskim .

Ruch się zwiększał , więc w latach 60-tych główny ruch dalekobieżny przejęły Inne dworce w Warszawie min. dzisiaj już nieczynna W-wa Główna

W miejscu dzisiejszego Dworca Centralnego – ale chyba trochę bliżej Śródmieścia – stał tymczasowy DC .

Teren był gotowy pod DC , ale nie było kasy :
Widok od strony ul .Towarowej – ten widoczny wiadukt to chyba ul. Żelazna - tam jeździły trolejbusy ?

Old December 27th, 2004, 03:05 PM   #4
cudak
Inwestor

cudak's Avatar

Aż przyszedł 1972 r. i za nowych władz ( zasilanymi dolarowymi pożyczkami z zachodu ) Arseniusz Romanowicz , który wygrał konkurs w 1947 r. mógł ruszczyc do ostatecznego projektowania DC , gdyż w ciągu lat koncepcja się zmieniała , zgodnie z modami i nowym możliwościami itp. Kilka jego projektów :

Budowa ruszyła ( zaplanowano wybudowanie w ciągu 1100 dni ) , ale musiano tak budować by nie zamykać samego dworca jak i połowy centrum .
W tle tymczasowy dworzec

Kto zgadnie co to za skrzyżowanie ?

Burzenie tymczasowego DC . We tle kamienica w której miejscu obecnie stoi hotel Mariott - EDIT to nie jest ta kamienica

Zbudowano 28 filarów nośnych pod dach DC

Dach budowano ciekawą metodą – nasuwając dźwigary z tej suwnicy na zbudowane wcześniej filary :

Tak , tak kochani to pole w tle to miejsce gdzie dzisiaj stoją Mariott i Intraco II – w tle wieża MI

Budowa DC

Widzicie jak musieli prowadzić tramwaje !

Miejsce gdzie dzisiaj stoi Mariott

UFF mam nadzieje , że się podobało , zajeło mi to pół dnia

Last edited by cudak; December 27th, 2004 at 08:54 PM.
Old December 27th, 2004, 03:15 PM   #5
rcube
Kult Krowy

Likes (Received): 0

INTERESUJACE !!

Quote:
Originally Posted by cudak
Witam Kochani ,
My Tez Ciebie Kochamy

Quote:
Film trwa 18 min. jednak plik zajmuje 156 MB , więc nie mogę go umieścić na moim serwerze ( mam tylko 100 MB ) , ale przy pomocy programu Virtual Dub 1,6 ( który rozbił mi film na poszczególne klatki ) , Photoshopa i prostej techniki zwanej print screen udało mi się wydobyć co ciekawsze sekwencje .
Jak masz TotalComandera to wystarczy plik podejrzec (F3) i mozna bezproblemowo i latwo strzelac printscreeny, niepotrzeba uzywac virtualduba

Moje plfoto.com
rcube no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 03:22 PM   #6
rcube
Kult Krowy

Ogolnie rozmach wiekszy niz podczas budowy ZT lub porownywalny.

Rozumiem ze jak budowano dworzec (Hale) to i perony znajdujace sie pod nim ? Czy juz perony byly wczesniej ?

Doszedlem tez do wniosku ze odnowa tego dworca dzisiaj nic jej nie pomoze. Wtedy pasowalo a dzisiaj juz nie. Trzeba zburzyc i postawic nowa jakas hale lub wogole nie stawiac

Moje plfoto.com
Old December 27th, 2004, 03:26 PM   #7
martm
registered

martm's Avatar

Likes (Received): 257

świetne!!!

szczęka opada!
masz moze jeszcze jakieś dokumenty z PRL'u ??
martm no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 03:26 PM   #8
Kubster
Future expert

Kubster's Avatar

Likes (Received): 38

Swietna relacja

Ten projekt jest ciekawy. Jedna z tych naroznych wiezyczek jest bardzo podobna do przedwojennej wiezycy dworca wiedenskiego.
A wogole to fajnie sie patrzy na Warszawe 30 lat temu - przeciez to miasto jest nie do poznania.
Kubster no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 03:31 PM   #9
wonsbelfer
Registered User

Likes (Received): 120

Quote:
ale już we wrześniu 1939 r. – dworzec zbombardowano ( choć nigdy dworzec nie ukończono )
Cudaku, dzięki za obrazki, ale tu mamy zdjęcie z pożaru Dworca Głównego w maju 1939 roku. Podejrzewano wówczas niemicki sabotaż - , ale była to raczej nieuwaga spawacza. Te zdjęcia są o tyle ważne, że robili je reporterzy warszawskich gazet brukowych (tzw. "Czerwoniaków" {od koloru winiet, a nie poglądów politycznych}) I gazety z zamieszczonymi zdjęciami płonącego Dworca sprzedawano wśród ludzi ten pożar jeszcze oglądających - to było tempo pracy redakcyjnej i drukarskiej!
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 03:35 PM   #10
Eldorado
BANNED

Super zdjecia ! Budowa dworca w 70 latach to byla gigantyczna inwestycja. Na poczatku wygladal o wiele lepiej niz teraz - nie byl taki brudny Moze kiedys go wyczyszcza?
Eldorado no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 03:39 PM   #11
wonsbelfer
Registered User

Quote:
Teren był gotowy pod DC , ale nie było kasy :
Widok od strony ul .Towarowej – ten widoczny wiadukt to chyba ul. Żelazna - tam jeździły trolejbusy ?

To są zdjęcia robione z wiaduktu nad Żelazną, a nie Towarową, po Żelaznej do końca lat 1960tych jeździły, ale tramwaje - sam jeszcze pamiętam jak z dzisiejszej al. Solidarności w Żelazną skręcała "19". Natomiast trolejbusy jeździły po Marchlewskiego, Chałubińskiego, Aleji Niepodległości, Koszykowej (aż po Plac Zawiszy). I to właśnie wiadukt na osi ulicy Marchlewskiego widać na tych obrazkach.
Old December 27th, 2004, 03:50 PM   #12
wonsbelfer
Registered User

Quote:

Kto zgadnie co to za skrzyżowanie ?
Stoimy plecami do FIM Tower i patrzymy na to, co dzisiaj jest Dworcem Centralnym
Quote:
Widzicie jak musieli prowadzić tramwaje !
ROZPIEPRZYLI PRZY TYM BARDZO DOBRZE ZACHOWANĄ KAMIENICĘ....
Quote:
UFF mam nadzieje , że się podobało , zajeło mi to pół dnia
A żebyś wiedział, że się podobało: Jako małoletni pętak chadzałem tamtędy (wówczas) do Pałacu Młodzieży - do modelarni i pamiętam tę budowę ....
Dobra, dobra - Wy Małolaty - pamiętam :
"Niechaj kogo wiek zamroczy
takie widzi świata koło,
jakie tępemi zakreśla oczy"
Old December 27th, 2004, 03:54 PM   #13
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 243

no to się nazywa profesjonalnie założony thread ;]

szkoda że nie wybrano tego projektu , można by było teraz umieścić nad nim szklany dach i dworzec byłby cacy :>
Raine no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 04:28 PM   #14
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 198

cudak swietna robota
co do samegop dworca to choc rzeczywiscie wygladal niegdys duuuzo lepiej nizobecnie to jednak sam projekt jakos mi sie nie podoba brak mu lekkosci

zazdroszcze jednak tego ze perony sa pod ziemia a tory leca czesciowo w tunelu czesciowo w wykopie
w Katowicach tory leca przez centrum po nasypie i przez to rozdzieraja centrum na 2 czesci
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 04:40 PM   #15
Polishman
Registered User

Polishman's Avatar

świetna robota dobrze też, że mamy niezastąpionego wonsbelfera z fotograficzna pamięcią
Wielkie dzięki za trud, ale wówczas był chaos
a tu niewiele się zmieniło aż do budowy ZT, poza placem po prawej

.
.
Jak na 39 to chyba jeden z najbardziej nowoczesnych dworców na świecie szkoda, że nigdy go nie dokończono...
troche więcej zdjęć

Widok dworca na jesieni 1939

podczas pożaru 6 czerwca (chyba a nie maja)

dostosowany do użytkowania w czasie wojny

pierwotna makieta

i hala kasowa!

Quote:
ROZPIEPRZYLI PRZY TYM BARDZO DOBRZE ZACHOWANĄ KAMIENICĘ....
już wiele razy było jej zdjęcie ale niech będzie kolejny

Przedwojenna Warszawa na pocztówkach z mojej kolekcji

Last edited by Polishman; December 27th, 2004 at 04:56 PM.
Polishman no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 05:34 PM   #16
sky's_the_limit
tararam

sky's_the_limit's Avatar

Likes (Received): 198

Quote:
Originally Posted by Polishman
/szymon/hauptbahnhof_2.jpg[/IMG]
pierwotna makieta

i hala kasowa!
ta hala kasowa byla by imponujaca
sky's_the_limit no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 06:04 PM   #17
glicek
Registered User

glicek's Avatar

Likes (Received): 471

Super wyglądają te zdjęcia. W którym dokładnie miejscu stał przedwojenny budynek Dworca? W tym miejscu gdzie stoi blaszane pudło Marks&Spencer?

Ciekawe czy przedwojenny budynek byłby lepszy od obecnego gdyby dotrwał? Bo obecny nie jest zły, ale zasyfiony przez PKP. Ten stary gdyby istniał raczej zasłaniałby PKiN jak mi się wydaje...

Dzięki wielkie cudak
glicek está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 27th, 2004, 06:19 PM   #18
rcube
Kult Krowy

Imo obecny nawet jakby byl nowy i zrobiony ze zlota to syf, architektoniczna pomylka^2. Wystarczyloby zeby inna forme mialby dach i by to lepiej wygladalo.

Natomiast ten z 1939 to dosyc ciekawy nie do konca zrealizowany projekt.

I jeszcze raz pytam jak to bylo z tymi tunelami. Byly one juz zbudowane zanim powstal dworzec centralny?

Moje plfoto.com
Old December 27th, 2004, 06:43 PM   #19
WotaN
in omnia paratus

WotaN's Avatar

Likes (Received): 2

@cudak:
@rcube: wg mojego zrodla tunel ukonczono w 1933
Old December 27th, 2004, 06:54 PM   #20
Yeapcoque
Registered User