daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 20th, 2011, 08:21 PM   #61
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Likes (Received): 5426

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Поправи ме, но не мисля, че една евентуална станция около Солунска щеше да има целта толкова да обслужва живущите там, колкото точно обратното - да обслужва всички останали, решили да стигнат до тази част на центъра, спестявайки си малко вървене от Сердика/НДК.
И да, в повечето големи столици 500 метра е съвсем нормално разстояние между станции в централната част - от раз се сещам за Париж, където често дори и това е много.
Поправям те веднага:
1) Станция там нямаше да изпълнява никаква функция - процентното съотношение на хората, целящи именно Солунска е в пъти по-малко от минимума, необходим, за да обезпечи станция;
2) От Аптека до Солунска са 388 метра. Това са 4, не 5 преки;
3) В София ще има три междустанционни участъци, които ще са малко по-дълги. Всички останали участъци са от порядъка на 600 метра;
4) Както казах тунела от Сердика до НДК е стръмен и няма как да се вмести станция. Това са 15 метра денивелация, не е 5-6 метра, както при отсечката в Младост.

Sponsored Links
Old January 20th, 2011, 08:23 PM   #62
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Не ни трябва станция на Солунска. Разстоянието е малко, и освен магазини, не знам да има много офиси там. Добре са разположени станциите според мен.
vass no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2011, 08:58 PM   #63
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

А колко е разстоянието от станцията при НДК до северния вестибюл при Аптека?
Old January 20th, 2011, 08:58 PM   #64
mastodonta
Registered User

mastodonta's Avatar

Likes (Received): 2602

Quote:
Originally Posted by witch_honor View Post
Спирката на Интерпред не генерира трафик?
Моля, сверете си данните, защото това не е вярно. Да, не е Младост или СУ, но Кюри генерира много повече дневен трафик от спирката на ул. Солунска.

Вече казахме, че технически станция на Солунска не е напълно възможна, освен това не е и необходима - живущите по Солунска са многократно по-малко от живущите в периферията и на глава от населението там, транспортната осигуреност е в пъти по-голяма от който и да е жител на периферията.
Само да сметнем - 100% от живущите/работещите на ул. Солунска се намират на по-малко от 400 метра от спирка на МГТ, така че такава спирка там е напълно излишна, при все че и единственото, което ще направи е да забави съставите.
Сравняваш несравними неща - в Париж гъстотата на населението и пътните потоци са в пъти по-големи от тези в София. Пък и София никога няма да стигне 10 милиона жители. Също така Витошка в този си регион е само за пешеходци и ако идваш и от Сердика или от НДК имаш само 1 светофар - за 5 минути си на Солунска макс, няма ти се откъснат краката! Пък и както ти се обясни цената на една спирка на Солунска ще е твърде висока.
mastodonta no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2011, 09:03 PM   #65
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
А колко е разстоянието от станцията при НДК до северния вестибюл при Аптека?
Станция на НДК и Аптека са едно и също - станцията на НДК излиза на Аптека в северния си край и на трамвайната спирка в тунела в южния, посредством галерията, която преди беше базара.
Old January 20th, 2011, 09:09 PM   #66
bg-ro
Registered User

Likes (Received): 3

без да искам да правя дискусията безкрайна ще нахвърлям само няколко аргумента:
- в Париж има станции и на под 200 метра една от друга и именно затова хората предпочитат метрото, а не колата. Това е смисълът на метромрежата - където и да си наблизо да има спирка. Очевидно това не е приложимо за цяла София, но поне в центъра ми се струва очевидно, че трябва да е така. За човек, който идва от Надежда, Люлин или Младост, за да си свърши работата в центъра или за да "излезе" в центъра, и който вече е изгубил десет минути до метрото в квартала си, пет минути чакане и десет минути път, няколкото пресечки ходене и в центъра могат да се окажат решаващи, за да яхне колата си или да вземе такси.
- Чилио, сигурно си живял първите 27 години от живота си в района, за по-възрастните хора или по-заетите хора прешляпването на четири-пет пресечки може да бъде доста сериозен аргумент за да предпочетат друг вид транспорт.
- видял съм доста метра в света и аргументът с "техническата невъзможност" за изграждане на станция поради "ужасяващата денивелация" предизвиква у мен само усмивка
- и последно, ако Витошка ще е "Рамблата" на София, а площад Славейков е "центърът на културата", то тази спирка ми се струва повече от желателна.
bg-ro no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2011, 09:25 PM   #67
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Да не говорим, че точно най-посещаваната пеша зона от центъра (условно Аптека > СУ > Ларгото) е напълно лишена от удобна връзка с метрото. За да се стигне от Гурко и Раковска например до някоя от трите станции в ъглите на този своеобразен триъгълник какво остава освен ходене пеша? Ех, защо няма станция на Кристал, защо няма станция на Солунска...
Old January 20th, 2011, 09:32 PM   #68
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Quote:
Originally Posted by bg-ro View Post
...
Добре, трябва ли всеки път, когато изнесем данни, обосноваващи липсата от необходимост от подобна станция, да се почне изсипването на всичките псевдоаргументи. Ама бабите, ама колите... ама видиш ли хората от Надежда ще се юрнат с колите си.
Не, няма, първо защото ходенето на 5 минути пеша не е фактор, при положение, че и градския транспорт не те доставя директно до крайната точка на дестинацията ти, второ защото на спирката на Солунска няма завод за полупроводници, чиито врати да са на метър и петдесет от трамвая, че всички видиш ли да са се юрнали натам.
Липсата на трамвайната спирка на Солунска след закриване на движението по Витошка не се отрази изобщо, тъй като в пешеходна достъпност е както спирка Площад Македония, така и спирка Площад Славейков. Разстоянието между трите трамвайни спирки са в нормите за обезпечаване на достъпност без бабите да си потрошават наколенките на Д-р Ливайн, дорде стигнат;
Техническата невъзможност е реална - къртицата копае в рамките на допустими криви и компенсирането на денивелацията става невъзможно в рамките на тези криви при равен участък от 130 метра за обезпечаване на станция. Равния участък е 130, тъй като преди и след перонната зала, къртицата трябва да маневрира и да се позиционира от крива в хоризонтала (при влизане) и от хоризонтала в крива (при излизане).
И последно - Славейков е в пешеходната достъпност на МС Попа, която вече е потвърдена като намерение за МД-3; отделно Славейков е в пешеходна достъпност и до трамвайното трасе, независимо дали то ще остане по Графа или ще го местят на Гурко и връзката му с метрото няма да се загуби.
Old January 20th, 2011, 09:33 PM   #69
vass
Registered User

vass's Avatar

Центърчето е толкова малко, че не разбирам какво се коментират тези неща още. Точно за 7 минути и половина се стига от СУ до Ларгото. Важното е хората от крайните квартали да стигат до центъра бързо.
Old January 20th, 2011, 09:40 PM   #70
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Quote:
Важното е хората от крайните квартали да стигат до центъра бързо.
Именно затова в центъра не трябва да има станция и половина... Иначе ще ме извиниш, но 7 минути и половина е пътя с кола по бул. България от Околовръсното до НДК. 7 минути тук, 5 минути там и ето, че ползата от метрото се свежда отново само до спестени пари, но не и време.
Old January 20th, 2011, 09:43 PM   #71
vass
Registered User

vass's Avatar

Не, от околовръстното до НДК е 16 минути, но без такива глупости вече. Аз не виждам какъв е проблемът наистина. Центърът е обграден от 3 станции и мисля, че са добре като разположение.
Old January 20th, 2011, 09:49 PM   #72
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Ами ето, едните мислят така, другите - иначе. Нали това е идеята на форумите в интернет - да става дискусия Иначе 16 минути ми е от Бояна до Сточна гара, където работя - преди 7.30 сутринта и след 7.30 вечерта
Old January 20th, 2011, 09:50 PM   #73
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Не са три:
По МД-1: Опълченска, Сердика, СУ;
По МД-2: Лъвов мост, Сердика, НДК;
По МД-3: Руски паметник, НДК, Попа, СУ.

До тук 10, но тъй като имаме две на едно и също място (Сердика, СУ и НДК) ще ги пишем 7.

А за ходенето пеша, както вече неведнъж казах - на изходите на метростанциите и на спирките на трамваите няма портали за заводи с хиляден персонал, така че независимо къде е крайната ти дестинация с транспорта, пак ще имаш известно ходене пеша, така че подобни аргументи са безпочвени.
Old January 20th, 2011, 09:56 PM   #74
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

Quote:
Originally Posted by bg-ro View Post
1) - в Париж има станции и на под 200 метра една от друга и именно затова хората предпочитат метрото, а не колата. ...
2) - Чилио, сигурно си живял първите 27 години от живота си в района, за по-възрастните хора или по-заетите хора прешляпването на четири-пет пресечки може да бъде доста сериозен аргумент за да предпочетат друг вид транспорт.
1) В центъра на Париж станциите са толкова на гъсто, защото толкова на гъсто са и забележителностите и архитектурните паметници, докато такива около Солунска липсват, те са около Света Неделя и НДК. Освен това никой в Париж не би предпочел колата за центъра, защото за нея място там просто няма - нито за паркиране, нито за движение. Време е да се случи и в центъра на София това, тогава хората ще "предпочетат" метрото по принуда, както в цивилизованите страни.
2) Родителите ми са живели цял живот там и продължават да живеят там, а са на възраст около 70 (баща ми малко над, майка ми малко под). Закриването на спирката на трамвая не им попречи да живеят нормално, Въпреки че са доста активни и излизат много. Колкото за по-заетите хора, надявам се не си визирал, че до 27 години съм лентяйствал Работя доста от преди това. Така че, позволи ми да мога да коментирам нещата като човек пряко засяган от и съответно добре разбиращ транспортното обслужване на това район от центъра.

Но спора наистина може да е безкраен. А няма нужда да пеем старата песен на нов глас, който го интересува, абсолютно същите дискусии може да ги намери десетки страници назад в темата.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2011, 12:26 PM   #75
Stelian
Registered User

Stelian's Avatar

Likes (Received): 1493

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
1) В центъра на Париж станциите са толкова на гъсто, защото толкова на гъсто са и забележителностите и архитектурните паметници, докато такива около Солунска липсват, те са около Света Неделя и НДК. Освен това никой в Париж не би предпочел колата за центъра, защото за нея място там просто няма - нито за паркиране, нито за движение. Време е да се случи и в центъра на София това, тогава хората ще "предпочетат" метрото по принуда, както в цивилизованите страни.
2) Родителите ми са живели цял живот там и продължават да живеят там, а са на възраст около 70 (баща ми малко над, майка ми малко под). Закриването на спирката на трамвая не им попречи да живеят нормално, Въпреки че са доста активни и излизат много. Колкото за по-заетите хора, надявам се не си визирал, че до 27 години съм лентяйствал Работя доста от преди това. Така че, позволи ми да мога да коментирам нещата като човек пряко засяган от и съответно добре разбиращ транспортното обслужване на това район от центъра.

Но спора наистина може да е безкраен. А няма нужда да пеем старата песен на нов глас, който го интересува, абсолютно същите дискусии може да ги намери десетки страници назад в темата.
аа,тая тема има 4 страници
Stelian no está en línea   Reply With Quote
Old January 21st, 2011, 06:16 PM   #76
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

Quote:
Originally Posted by Stelian View Post
аа,тая тема има 4 страници
Мхм, да де... не тая, ами общата тема за метрото. Когато предния път се водеше същата дискусия, още не беше разделено на метродиаметри.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2011, 11:09 PM   #77
Tego
·!¦[· (17:50) ·]¦!

Tego's Avatar

Likes (Received): 9461

Малка актуализация от станцията при ЦУМ:

Old January 26th, 2011, 11:59 PM   #78
Niko_VT
FEL TEMP REPARATIO

Niko_VT's Avatar

Likes (Received): 986

Любопитно ми е колко от археологията под пясъка е оцеляла... Като гледам индивида с крана набива пилот точно върху главната улица на Сердика, застлана с масивни плочи. Все си мисля, че можеше да се намери малко по-цивилизован начин да съхранят останките от този, който използват в момента...
Niko_VT no está en línea   Reply With Quote
Old January 27th, 2011, 12:40 AM   #79
witch_honor
Спасяващ метрото

witch_honor's Avatar

Не - пилотите се забиват в пространството на вече съществуващия подлез - през двореца на императора...
Old January 27th, 2011, 12:54 AM   #80
vass
Registered User

vass's Avatar

Мерси за снимките! Иначе ми е толкова объркано какво става там, че не е истина. Толкова неща се направиха, булеварди се местеха... Дано накрая покрие очакванията за център на културата на града.

Reply

Tags
метро, metro

Thread Tools

Posting Rules