daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 26th, 2012, 03:32 AM   #1
Фelix
Registered User

Фelix's Avatar

Likes (Received): 202

Parking zones and parkings | Зони за паркиране и паркинги

Quote:
Хората не искат подземни паркинги, искат паркове и градини.
Все по-често ми се случва да видя нещо подобно из статиите и мненията, които се публикуват.
Моя въпрос е - тия паркове и градини под земята ли им трябват или над подземните паркинги ще има отварящ се покрив тип Уембли, че не могат да нагодят едното към другото?...
Фelix no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old July 26th, 2012, 08:55 AM   #2
enterfornone
Registered User

Likes (Received): 229

Покажи ми подземен паркинг с градина отгоре и пак ще говорим. Ние опитваме да поддържаме градинка върху подземния паркинг на нашия блок и да ти кажа - едва става. С много труд и доста пари.
На тънката почва е трудно.
Всички подземни паркинги затова са на бетон или асфалт отгоре.
Old July 26th, 2012, 10:32 AM   #3
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

Quote:
Originally Posted by enterfornone View Post
Покажи ми подземен паркинг с градина отгоре и пак ще говорим. Ние опитваме да поддържаме градинка върху подземния паркинг на нашия блок и да ти кажа - едва става. С много труд и доста пари.
При НДК, при синьото кафе (над метрото), в зона Б5 също има един такъв...
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old July 26th, 2012, 01:20 PM   #4
difian
Registered User

difian's Avatar

Likes (Received): 7732

Quote:
Originally Posted by enterfornone View Post
, http://www.facebook.com/photo.php?fb...type=3&theater

Всичко това е върху нов подземен гараж. И дървета могат да се засаждат по покривите на сградите. В ЗУТ са разписани 0.5 метра земен слой, ако няма да има дървета и 1.5 метра, ако ще има. Въпросът е, че трябват хидроизолации и т.н., но когато не ти достига процента озеленяване и това е решение. А хората са странни, искат да си паркират колите, но не искат паркинги... Крайно време е да се разбере, че такива чудеса няма, а в редица случаи "масата" действа малоумно и е против оптималните и балансираните решения...
difian no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 05:13 PM   #5
filip.mirazchiyski
Registered User

filip.mirazchiyski's Avatar

Likes (Received): 417

meTHINK: Паркирането и София...
filip.mirazchiyski no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 05:56 PM   #6
ИванТ
Engineer / Bus driver

ИванТ's Avatar

Likes (Received): 4130

Районите, намиращи се в североизточна посока от площад "Лъвов мост" са крайно неподдържани от Столична община, по отношение на сигурност и инфраструктура. Реално живеещите ще заплащат допълнителен данък, но е съмнително дали ще почувстват подобрение на градската среда и обществения транспорт при генериране на печалба от "Център за градска мобилност" ЕООД.
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 07:39 PM   #7
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Likes (Received): 2363

В същото време "Център за градска мобилност" ЕООД отказва да бъде ревизирана, за да се види дали отчетите са точни...
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 07:58 PM   #8
enterfornone
Registered User

Likes (Received): 229

Таксата за паркиране няма нищо общо с данък. Не искаш - не плащаш. Просто.
Old July 30th, 2012, 08:51 PM   #9
filip.mirazchiyski
Registered User

filip.mirazchiyski's Avatar

Likes (Received): 417

Quote:
Originally Posted by TrueBulgarian View Post
В същото време "Център за градска мобилност" ЕООД отказва да бъде ревизирана, за да се види дали отчетите са точни...
Да, да, и това е така. И трябва да се промени.
filip.mirazchiyski no está en línea   Reply With Quote
Old July 30th, 2012, 10:45 PM   #10
Zulum
Registered User

Likes (Received): 1669

Quote:
Е какво ще рече "отказва". То това да не е по избор.
Zulum no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 01:43 AM   #11
blagun
Explorer

Likes (Received): 1946

Иван Т е прав, че включването на квартала северно от Владайската река в зелената зона е пресилено и несправедливо. Това наистина е много далеч от престижен квартал. Може би напънът е, за да се събират такси от района на Централна гара, автогара и митница.
blagun no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 03:11 AM   #12
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Драз махала наистина е неподдържана, но нали се сещате, че ако само в Банишора (където места за нормално паркиране за 1-2 часа няма) се въведе платеното паркиране, всички ще спират именно на изток от М. Луиза... така че това е по-скоро следствие на първото... защото реална нужда за платена зона там има само на Клокотница, която и сега е такава. Иначе от 1.09 реално само се увеличава цената в синята зона... не мисля, че е планирано да се добавят нови улици през Август и на мен ми е много чудно кога изобщо ще започнат да включват липсващите, влизащи в обхвата на зоните... и дори дали ще успеят поне да сменят информацията по табелите на съществуващите за 1-и...
Old July 31st, 2012, 07:40 AM   #13
ИванТ
Engineer / Bus driver

ИванТ's Avatar

Likes (Received): 4130

В такъв случай свободни остават зоните северно от булевард "Княгиня Мария Луиза", точно зад транспортната болница и зад централното управление на национална компания "Железопътна инфраструктура". Пространството е доста ограничено, но може да се открие място за паркиране, както и правят повечето служители, работещи по централната железопътна гара и централната автогара. Засега тези места явно остават незасегнати от зоните за платено паркиране.
ИванТ no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 09:33 AM   #14
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9161

Аз мисля, че определянето на кои зони да влезат в синя и зелена зона не се прави въз основа на престижността на кварталите и другите удобства, а най-вече въз основа на проблемите с паркирането и липсата на достатъчно свободни места. Все пак това е регулатор на запълването на паркоместата, а не на останалия комфорт на гражданите.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 11:06 AM   #15
bouzanis
Registered User

Quote:
Няма такова нещо, ЦГМ се проверява по същите правила, както всички други общински предприятия. Към момента приходите от паркирането покриват нарастващите загуби от градския транспорт
Old July 31st, 2012, 11:08 AM   #16
bouzanis
Registered User

Quote:
Originally Posted by Celeborn View Post
Иначе от 1.09 реално само се увеличава цената в синята зона... не мисля, че е планирано да се добавят нови улици през Август и на мен ми е много чудно кога изобщо ще започнат да включват липсващите, влизащи в обхвата на зоните... и дори дали ще успеят поне да сменят информацията по табелите на съществуващите за 1-и...
Много от улиците , които попадат в бъдещите синя и зелена зона в момента не са с платено паркиране. От 1 септември ще станат едновременно всички, няма преди това да се включват нови улици. Всички табели ще бъдат сменени, като май вече ще се слагат понарядко, само да маркират откъде кой район започва, а не на всяка пряка.
Old July 31st, 2012, 11:19 AM   #17
blagun
Explorer

Likes (Received): 1946

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
Всички табели ще бъдат сменени, като май вече ще се слагат понарядко, само да маркират откъде кой район започва, а не на всяка пряка.
... след което ще започнат безброй дела заради текста в ЗДвП, с който се определя, че знакът важи до следващата пресечка.
Трябва всички табели да се сменят, тъй като телефоните са различни, както и часовете за платено паркиране. Най-малко с "чукчетата" няма как да се означи, че и в събота паркирането е платено.
blagun no está en línea   Reply With Quote
Old July 31st, 2012, 11:53 AM   #18
svt11
Registered User

Likes (Received): 581

Quote:
От 1 август приемат документи за винетните стикери за паркиране в центъра на София

На 1 август започва приемането да документи за винетен стикер за паркиране в центъра на София.
Документите се приемат в офисите на Центъра за градска мобилност на ул. "Будапеща" 17 и на пл. "Възраждане" 1, като издаването на стикерите става в срок до 5 работни дни след подаване на документите.

От 1 септември в София влизат в сила новите правила и зони за паркиране, припомнят от Центъра за градска мобилност.
Синята зона обхваща:
Пространството, оградено от булевардите: "Христо Ботев", бул. "Тодор Александров", бул. "Княз Ал. Дондуков", бул. "Васил Левски", бул. "Ген. М. Д. Скобелев";
По граничните булеварди, посочващи обхвата на зоната, действа режим на почасово платено паркиране "Синя зона".

Паркиране в Синя зона:
Максимално време за паркиране до 2 часа
Цена - 2 лева на час
Изпращане SMS на телефон 1302
Валидна е: в работни дни от 8.00 до 19.00 часа
в събота от 8.00 до 14.00 часа

В зелената зона попадат:
Пространството оградено от булевардите: бул. "Княгиня Мария Луиза", ул. "Белоградчик", ул. "Веслец", ул. "Клокотница", ул. "Будапеща", ул. "Козлодуй", ул. "Константин Стоилов", бул. "Ген. Данаил Николаев", ул. "Проф. Милко Бичев", бул. "Евлоги и Христо Георгиеви", бул. "Пенчо Славейков", бул. "България", бул. "Академик Иван Е. Гешов", ул. "Хан Пресиян", ул. "Здраве", бул. "Пенчо Славейков", бул. "Ген. Едуард И. Тотлебен", бул. "Ген. Михаил Д. Скобелев", ул. "Опълченска";
По граничните булеварди, посочващи обхвата на зоната, действа режим на почасово платено паркиране "Зелена зона".

Паркиране в Зелена зона
Максимално време за паркиране до 4 часа
Цена - 1 лев на час
Изпращане SMS на телефон 1303
Валидна е: в работни дни от 8.00 до 19.00 часа.

Плащането става по някои от следните начини:
С талон, закупен от контрольор, от кабини на ЦГМ за продажба на талони, от търговски обекти
Със SMS на кратък номер 1302 за Синя зона
Със SMS на кратък номер 1303 за Зелена зона
Със служебен абонамент
С винетен стикер - за ППС на собственици на жилищни имоти в обхвата на зоните за платено паркиране
С карта за преференциално паркиране – за хората с увреждания.

Живеещите в районите на зоните за почасово платено паркиране паркират срещу еднократно платена такса.
Тя важи за живеещите по постоянен адрес на улици, булеварди или площади с режим на почасово платено паркиране, както и за автомобилите, регистрирани на адреса, съвпадащи с адреса на имота.

Живеещите в районите на зоните доказват правото си да паркират в центъра с винетен стикер залепен на предното стъкло на автомобила.

Цени
Едногодишен винетен стикер за синя зона струва 150 лева, а за зелена зона - 100 лева.
Стойността за месец е съответно 15 лева и 10 лева.
Сумата се плаща еднократно авансово.
Цените са за паркиране за първи автомобил на жилище. За следващи автомобили на едно жилище цената е по-висока.

Хора с увреждания
На територията на Столична община в зоните за платено почасово паркиране са осигурени определен брой фиксирани места за паркиране на автомобили, превозващи хора с увреждания.
Променя се и редът на преференциалното паркиране на автомобили, превозващи хора с увреждания в Синя и Зелена зона. Преди всяко паркиране трябва да се снабдите със специален талон от стационарен пункт/кабина или от контрольор.

Електромобили
На територията на Столична община електромобилите паркират безплатно, като правото им за това се установява с надлежно издаден стикер.
http://infrastructure.bg/show.php?storyid=1877849
svt11 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 11:16 AM   #19
beatle88
Registered User

Likes (Received): 23

Никой ли няма да коментира новите правила за синя/зелена зона. По-специално паркирането по постоянен адрес!

http://www.sofiatraffic.bg/bg/parkin...emvri-v-sofiia

Така са го измислили гадовете, че сега аз като живуш в центъра на града не мога да ползвам преференциалното паркиране, защото апартаментът не е на мое име!!! Е нормално е, при положение, че е наследствен от баба ми и дядо ми, да е на името на баща ми. Само че те с майка ми си имат друго жилище и това са ми го дали аз да живея в него. И СЕГА - НЯМА ЗЕЛЕНА ЗОНА, защото собственикът на автомобила трябва да е собственик и на имота, в същото време и адресът му по лична карта трябва да е на дадения адрес.

Може ли малко помощ към кого да се обърна за някаква жалба или нещо???
beatle88 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 11:36 AM   #20
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 13457

Изискванията ми се виждат твърде ограничителни. Например, ако си наемател или ползвател на жилище, нямаш право на абонамент.

Според мен трябва да пишеш на СО и на ЦГМ.

Reply

Thread Tools

Posting Rules