daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 1st, 2012, 12:36 PM   #21
filip.mirazchiyski
Registered User

filip.mirazchiyski's Avatar

Likes (Received): 417

Quote:
Originally Posted by beatle88 View Post
Никой ли няма да коментира новите правила за синя/зелена зона. По-специално паркирането по постоянен адрес!

http://www.sofiatraffic.bg/bg/parkin...emvri-v-sofiia

Така са го измислили гадовете, че сега аз като живуш в центъра на града не мога да ползвам преференциалното паркиране, защото апартаментът не е на мое име!!! Е нормално е, при положение, че е наследствен от баба ми и дядо ми, да е на името на баща ми. Само че те с майка ми си имат друго жилище и това са ми го дали аз да живея в него. И СЕГА - НЯМА ЗЕЛЕНА ЗОНА, защото собственикът на автомобила трябва да е собственик и на имота, в същото време и адресът му по лична карта трябва да е на дадения адрес.

Може ли малко помощ към кого да се обърна за някаква жалба или нещо???
Регистрирай си колата на адреса, на който живееш и също така си смени постоянния адрес. Би трябвало да е достатъчно.
Не мисля, че е коректно да се жалваш и да се оплакваш, най-малкото ако помислиш, че всеки от Люлин, мюлин и т.н би могъл така да дойде и каже, че живее в центъра и иска разрешение за паркиране там. Досега беше пълно с такива индивиди - затова и сега изискванията са по-големи.
filip.mirazchiyski no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 1st, 2012, 12:44 PM   #22
beatle88
Registered User

Likes (Received): 23

Quote:
Originally Posted by filip.mirazchiyski View Post
Регистрирай си колата на адреса, на който живееш и също така си смени постоянния адрес. Би трябвало да е достатъчно.
Не мисля, че е коректно да се жалваш и да се оплакваш, най-малкото ако помислиш, че всеки от Люлин, мюлин и т.н би могъл така да дойде и каже, че живее в центъра и иска разрешение за паркиране там. Досега беше пълно с такива индивиди - затова и сега изискванията са по-големи.
Аз физически живея в Центъра, постоянният ми адрес е в Центъра, колата е регистрирана в Центъра. Да наистина нямам собственост в Центъра, но мой роднина има (баща ми) и ми е предоставил жилището да живея в него!
beatle88 no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 04:38 PM   #23
georgisz
Registered User

Likes (Received): 51

Паркирането в центъра е услуга, при която търсенето е по-голямо от предлагането. Цената е естествен резултат от този факт.

Чудесно е, че имате хубаво жилище в центъра. Нотариалният акт предполагам не включва част от уличното пространство. То е публична собственост и като такава решенията как то да бъде стопанисвано е вземано точно от този, който е собственика. Ако ви правят густо с преференциални опции - браво за вас. Но никой гражданин няма право на паркинг пред блока гарантирано от конституцията или който и да е закон. Затова да ги наричаш "гадове" показва неразбиране на концепта "що е това собственост".

Quote:
Никой ли няма да коментира новите правила за синя/зелена зона. По-специално паркирането по постоянен адрес!

http://www.sofiatraffic.bg/bg/parkin...emvri-v-sofiia

Така са го измислили гадовете, че сега аз като живуш в центъра на града не мога да ползвам преференциалното паркиране, защото апартаментът не е на мое име!!! Е нормално е, при положение, че е наследствен от баба ми и дядо ми, да е на името на баща ми. Само че те с майка ми си имат друго жилище и това са ми го дали аз да живея в него. И СЕГА - НЯМА ЗЕЛЕНА ЗОНА, защото собственикът на автомобила трябва да е собственик и на имота, в същото време и адресът му по лична карта трябва да е на дадения адрес.

Може ли малко помощ към кого да се обърна за някаква жалба или нещо???
georgisz no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 04:45 PM   #24
enterfornone
Registered User

Likes (Received): 229

Това са го измислили "гадовете", за да няма търговия с винетките.
Дай 200-300 лева, пък се регистрирай на адреса и си паркирай цяла година.
Знаи'ш колко бабки ще я врътнат тази търговия.
И само не разбирам - колко автомобила са позволени на едно жилище? Да не стане като на изборите - един адрес 500 живущи и всичките с по кола...

Тоест - правилно е.
Old August 1st, 2012, 05:29 PM   #25
beatle88
Registered User

Quote:
Originally Posted by georgisz View Post
Паркирането в центъра е услуга, при която търсенето е по-голямо от предлагането. Цената е естествен резултат от този факт.

Чудесно е, че имате хубаво жилище в центъра. Нотариалният акт предполагам не включва част от уличното пространство. То е публична собственост и като такава решенията как то да бъде стопанисвано е вземано точно от този, който е собственика. Ако ви правят густо с преференциални опции - браво за вас. Но никой гражданин няма право на паркинг пред блока гарантирано от конституцията или който и да е закон. Затова да ги наричаш "гадове" показва неразбиране на концепта "що е това собственост".
Аз не искам да ми гарантират място пред блока. Много добре са направили от СО и ЦГМ с тези подзони. Ако трябва ще паркирам на 2-3, че и 4 пресечки от блока. Въпросът е, че не ми разрешават! Аз искам да си платя 100-те лева за първа кола.

Само да те попитам, ако пред твоя блок, където живееш, ти кажат един ден вече не можеш да паркираш в рамките на 7-8 пресечки отдалеченост от блока, а след тези 7-8 пресечки всички улици са пълни с коли (защото там не се плаща), как ще се почувстваш???
Old August 1st, 2012, 10:46 PM   #26
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11777

Quote:
Аз не искам да ми гарантират място пред блока. Много добре са направили от СО и ЦГМ с тези подзони. Ако трябва ще паркирам на 2-3, че и 4 пресечки от блока. Въпросът е, че не ми разрешават! Аз искам да си платя 100-те лева за първа кола.

Само да те попитам, ако пред твоя блок, където живееш, ти кажат един ден вече не можеш да паркираш в рамките на 7-8 пресечки отдалеченост от блока, а след тези 7-8 пресечки всички улици са пълни с коли (защото там не се плаща), как ще се почувстваш???
Кой ти е казал, че не можеш да паркираш? Просто си плащай таксата. Живеенето в центъра освен привилегии има и недостатъци, които ако не ти харесват си свободен да се изнесеш и в Горни Богров ако искаш. Да не говорим, че е супер нагло живеещите в синя зона да се оплакват при положение, че само срещу 100 и кусур лева ще могат да паркират цяла година в синя зона. Ако аз искам да го правя това ще ми струва над 5000 лева..Тъй, че и тази такса ви е малка.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old August 1st, 2012, 11:58 PM   #27
beatle88
Registered User

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Кой ти е казал, че не можеш да паркираш? Просто си плащай таксата. Живеенето в центъра освен привилегии има и недостатъци, които ако не ти харесват си свободен да се изнесеш и в Горни Богров ако искаш. Да не говорим, че е супер нагло живеещите в синя зона да се оплакват при положение, че само срещу 100 и кусур лева ще могат да паркират цяла година в синя зона. Ако аз искам да го правя това ще ми струва над 5000 лева..Тъй, че и тази такса ви е малка.
Абе на луд ли ме правите, какво ли, както вече казах няколко пъти аз искам да си платя таксата, но поради факта, че апартаментът не се води на мое име, а на баща ми, от ЦГМ ми казват да си гледам работата, защото името и адресът трябва да са едни и същи на нотариалният акт на апартамента, на талона на колата и на личната карта! В моя случай само апартаментът не е на мое име, всичко останало го покривам Нищо здраве да е, пак ще се
Old August 2nd, 2012, 12:25 AM   #28
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Не се кози! От общината казаха, че ще облекчат режима за издаване на стикер и освен това обмислят възможност за преотстъпване на правото на ползване на стикер в синята/зелената зона, т.е. в твоя случай баща ти декларира, че за този адрес (апартамент) ще се ползва правото от beatle88 и готово.
vog no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 12:51 AM   #29
bobsunbobsun
Registered User

bobsunbobsun's Avatar

Likes (Received): 8

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Локуме, има и друга гледна точка, а именно, тези хора паркират не само в синя зона, но и в квартала СИ преди всичко! Това, че има повишен интерес към паркоместа в тези квартали е отделен въпрос! Съвсем естествено е тези, които живеят в кварталите на синя и зелена зона да се ползват с някаква преференция пред останалите , които са приходящи. Много добре знаеш какво става около вас, когато има мач на ЦСКА. Е представи си всеки ден да има такъв мач - т.е. да няма места. При това положение дали ще ти се струва, че таксата е ниска?
bobsunbobsun no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 10:23 AM   #30
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Likes (Received): 2360

А аз какво да кажа, след като моята улица ще бъде точно границата със синьо в зелената зона, точно при НДК...
TrueBulgarian no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 10:40 AM   #31
ataknoT
Registered User

ataknoT's Avatar

Likes (Received): 664

Имам 2 апартамента в 1 и съща сграда, и нито 1 кола. А по това, което чета в сайта на ЦГМ съдя, че не мога да преотдам правото си за паркиране пред сградата на трето лице (примерно наемател).
ataknoT no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 10:50 AM   #32
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

До 1-ви септември, когато влизат в сила новите зони, ще можеш.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 11:25 AM   #33
Usted
Registered User

Likes (Received): 3760

В момента проблем с колите на живеещите няма - местата за тях са достатъчно (доста от тях вече по задните дворове), а и се получава много добро разминаване с живущите, които се изнасят преди 8.30 и работещите, които ползват зоната след като се освободи от живущите. Обратното се случва след работа също толкова добре. С въвеждането на платен режим и в събота този установен баланс се премахва, навярно с цел да се наложи на абсолютно всеки автомобил в центъра да ползва стикер. Това е ок, решили са да въведат нов данък, чудесно (макар и дискриминационен, бих казал, че е справедлив предвид инвестициите в центъра), но те не дават на човек възможност да си плати данъка ако иска (говоря за хората с втора кола).Опасенията навярно са, че живущите без коли ще започнат да "продават" правото си на хора, които ефективно не живеят в центъра. Това наистина е проблем, с оглед събираемостта на новия данък, но въпросът е решението да не е по чиновнически в стил: "ми като не можем да измислим, забраняваме и това е".
Струва ми се, че критерият за предсоставяне на стикер трябва да е Адресна регистрация, а не собственост. Защо? - Първо не ми се вярва хората масово да си сменят адресната регистрация с такава в центъра, каквато практика примерно има при ромите (там със съвсем други цели). Би следвало тя да не може да се сменя ей така, или да е обвързана с такива права на гражданите (като например избирателните списъци, адрес за кореспонденция със съд, ютилити компании и тн), че да не ти е изгодно за 300 лева спестен разход да си я сменяш. Второ, както каза един колега по-горе - правото на собственост не ти дава право на паркиране, и обратното - ако ти го даваше, то би следвало и да можеш да го отчуждаваш. Критерият е дали си ЖИВУЩ, дали ползваш за жилищни нужди даден имот, защото принципът е на достъпност до мястото, където резидираш.

Въобще, има начини, но трябва да се помисли за работеща рационална схема, като оправданието човешки фактор не е сериозно оправдание. Човешкият факторе се възпитава (пример е буслетата на Цариградско).

И само да отбележа: регулирането на паркирането и нормализирането на ситуацията се дължи повече на антипаркинг колчетата, които не позволяват качване на тротоар, респективно - подреждането на коли от двете страни. Оправданието, че това е услуга са глупави: общината няма никакви разходи по предоставянето на услугата, освен тази за поставяне на колчетата. Не съм видял построен подземен паркинг примерно, че да са предоставили нещо на някого за ползване, т.е. да са се увеличили паркоместата. Не виждам и Столична община да е платила на някого нещо, за да придобие тези тротоари. Не виждам и инвестиции в тяхното подобряване. Всички лелки и паяци имат функцията по събиране на парите, но не и по предоставяне на услугата. А тези паяци може примерно да се впрегнат да освобождават АКТИВНИТЕ ленти от булеварди, които пречат на движението.

Но съм съгласен, че за да ни е добър градът, трябва да се плащат данъци. И също, че разпределението на оскъдни ресурси като паркоместата трябва да се случва посредством пазара, до който обаче всеки трябва да може да има достъп.

(малко дълго стана, извинявам се, проф навик)
Usted no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 11:30 AM   #34
Usted
Registered User

В момента проблем с колите на живеещите няма - местата за тях са достатъчно (доста от тях вече по задните дворове), а и се получава много добро разминаване с живущите, които се изнасят преди 8.30 и работещите, които ползват зоната след като се освободи от живущите. Обратното се случва след работа също толкова добре. С въвеждането на платен режим и в събота този установен баланс се премахва, навярно с цел да се наложи на абсолютно всеки автомобил в центъра да ползва стикер. Това е ок, решили са да въведат нов данък, чудесно (макар и дискриминационен, бих казал, че е справедлив предвид инвестициите в центъра), но те не дават на човек възможност да си плати данъка ако иска (говоря за хората с втора кола).Опасенията навярно са, че живущите без коли ще започнат да "продават" правото си на хора, които ефективно не живеят в центъра. Това наистина е проблем, с оглед събираемостта на новия данък, но въпросът е решението да не е по чиновнически в стил: "ми като не можем да измислим, забраняваме и това е".
Струва ми се, че критерият за предсоставяне на стикер трябва да е Адресна регистрация, а не собственост. Защо? - Първо не ми се вярва хората масово да си сменят адресната регистрация с такава в центъра, каквато практика примерно има при ромите (там със съвсем други цели). Би следвало тя да не може да се сменя ей така, или да е обвързана с такива права на гражданите (като например избирателните списъци, адрес за кореспонденция със съд, ютилити компании и тн), че да не ти е изгодно за 300 лева спестен разход да си я сменяш. Второ, както каза един колега по-горе - правото на собственост не ти дава право на паркиране, и обратното - ако ти го даваше, то би следвало и да можеш да го отчуждаваш. Критерият е дали си ЖИВУЩ, дали ползваш за жилищни нужди даден имот, защото принципът е на достъпност до мястото, където резидираш.

Въобще, има начини, но трябва да се помисли за работеща рационална схема, като оправданието човешки фактор не е сериозно оправдание. Човешкият факторе се възпитава (пример е буслетата на Цариградско).

И само да отбележа: регулирането на паркирането и нормализирането на ситуацията се дължи повече на антипаркинг колчетата, които не позволяват качване на тротоар, респективно - подреждането на коли от двете страни. Оправданието, че това е услуга са глупави: общината няма никакви разходи по предоставянето на услугата, освен тази за поставяне на колчетата. Не съм видял построен подземен паркинг примерно, че да са предоставили нещо на някого за ползване, т.е. да са се увеличили паркоместата. Не виждам и Столична община да е платила на някого нещо, за да придобие тези тротоари. Не виждам и инвестиции в тяхното подобряване. Всички лелки и паяци имат функцията по събиране на парите, но не и по предоставяне на услугата. А тези паяци може примерно да се впрегнат да освобождават АКТИВНИТЕ ленти от булеварди, които пречат на движението.

Но съм съгласен, че за да ни е добър градът, трябва да се плащат данъци. И също, че разпределението на оскъдни ресурси като паркоместата трябва да се случва посредством пазара, до който обаче всеки трябва да може да има достъп.

(малко дълго стана, извинявам се, проф навик)
Old August 2nd, 2012, 11:38 AM   #35
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1977

Въпрос:
Живущите в синята зона свободни ли са да паркират колите си навсякъде в нея или трябва да спират само на своята си и на съседните улици?
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 11:40 AM   #36
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Quote:
Originally Posted by tanashubav View Post
Въпрос:
Живущите в синята зона свободни ли са да паркират колите си навсякъде в нея или трябва да спират само на своята си и на съседните улици?
Само на своята и на съседните n брой улици.
Old August 2nd, 2012, 12:02 PM   #37
Usted
Registered User

Има си съответни подзони, в рамките на които можеш да паркираш със стикера, които впрочем да много доста широки и в това отношение е добре измислено (това от септември).
Иначе към настоящия момент - твоята улица плюс първата пресечка от подминаване на адреса, където живееш
Old August 2nd, 2012, 12:11 PM   #38
TrueBulgarian
Meditate on this, I will

TrueBulgarian's Avatar

Може ли линк към тези зони?
Old August 2nd, 2012, 12:41 PM   #39
ink20
Registered User

Likes (Received): 6231

Quote:
Originally Posted by gogo3o View Post
Изискванията ми се виждат твърде ограничителни. Например, ако си наемател или ползвател на жилище, нямаш право на абонамент.

Според мен трябва да пишеш на СО и на ЦГМ.
Може би трябва да издават на наематели след предоставяне на договор (така ще се изсветлят и неплащането на данъци от собствениците), но при тази опция собственика на имота да не може да си извади талонче за неговата кола за синя или зелена зона,а и наемателя да може също да си извади талонче.
ink20 no está en línea   Reply With Quote
Old August 2nd, 2012, 12:59 PM   #40
tonyyyy
BANNED

Likes (Received): 521

А защо общината трябва да мисли къде ще паркира човекът Х който си е купил жилище без гараж, но има 2 -3 коли. Това си е негов проблем, да е мислил и да си е купил такова с гараж. Аз може да искам да се движа с камила, кон или слон, трябва ли общината да ми осигури парцел за обор на улицата.

Трябва да се вземе радикално решение и да се обяви платено паркиране на цялата територия на София. Синя зона с огромна такса 5 лв/ч. зелена 2, за останалата 1 за 2 или 3 ч. За живущите в района да важат правилата като в сегашната синя зона, просто цената ще е по-ниска в зависимост от отдалеченоста от центъра и кваратала. Ако не си собственик или пряк роднина, нодариално заверен даговор и регистрация на автомобила в София, за всички липса на зъдължение към хазната. Само по 1 автомобил на имот и то само за тези които нямат гараж, независимо дали е бил преустроен в незнам си какво или не. Така гледката на офис или жилищтни комлекси с почти празни паркинги но задръстени от автомобили паркирани около тях ще изчезне.
Трябва да се въведат и минимални цени на наемен договор в зависимост от данъчната оценка на имота, така ще се обложат огромни суми. Само от тези мерки общината ще прибира десетки мил. годишно, ще създаде работни места по контрола на паркиране който ще следи и за това да не се паркира в зелени площи, близо до сгради и т.н. Ще се намали драстично трафика, от там разходите за нова инфраструктура и ще има средства да се инвестира в обществен транспорт. Екологичния ефект ще е огромен поне 10 пъти по-голям от това дори всички автобусините линии да станат тролейбусини или трамвайни.
Ще се стимулират и бизнесите осигуряващи възможност за паркиране. Ако магазина, заведението, блока, фирмата която посещаваш или работиш и ....осигурява паркинг ще са предпочитани пред тези без защото ще трябва да платиш ти.

Last edited by tonyyyy; August 2nd, 2012 at 01:51 PM.
tonyyyy no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules