daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 9th, 2012, 11:44 PM   #121
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Офф: Имаше гръмотевична буря, не я ли чу поне, ако не я видя?
vog no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 10th, 2012, 12:49 AM   #122
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

LOL, не, а бях в ресторант на открито. Ама в южните софийски щати редовно ни отминават тия събития
Old August 10th, 2012, 01:53 AM   #123
MARmorski
Registered User

MARmorski's Avatar

Likes (Received): 45

Доста странни интерпретации на тема пазарни взаимотношения и устойчивост в система с висока ентропия.
Говори се за оскъдното благо на нормалното паркиране, но не се говори за останалите 99,9 % оскъдни блага в града.
Защо не е платен достъпа до зелените площи, до детските градини и училищата. Защо не е платено мястото за вървене по
тротоарите. Аз примерно не искам да се блъскам по тротоара на Раковска, искам да си платя и останалите да ги няма.
Искам да си платя и да мога да седна на пейка в парка в събота вечер, също така да си платя детето ми да е на детска градина до местоживеенето
ми и т.н.и т.н.Защо не мога, като и те са оскъдни блага , а живеем в пазарна среда?!? Отговора е толкова прост ,
колкото е наивна и тезата за съществуването на синята зона.

Това ясно показва безпринципността на кмета и общинската управа, колкото ясно показва и че, дори тук, във форума за свободномислещи хора,
потракват повече окови , отколкото волна мисъл.
Единствената причина, "Синята зона" в София да просъществува изобщо е липсата на гражданско общество. Примерите , които сега ще завалят за платеното
паркиране в други западни градове вероятно, ще са некоректни, защото там, това платено паркиране се явява малко звено в огромен комплекс от организационно - правни мероприятия, шлифовани в съвсем чужд за българина обществен манталитет.

Един вид, видяла жабата , че подковават коня и си вдигнала крака....
Лично мнение
MARmorski no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 01:58 AM   #124
vass
Registered User

vass's Avatar

Likes (Received): 451

Примерите не са точни, защото можеш да минеш по тротоара, независимо, че има хора, докато НЕ можеш да паркираш. Примерът щеше да е точен, ако имаш възможност да паркираш, но не искаш да има други спрели коли около твоята.
vass está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 09:02 AM   #125
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

Примерите и сравненията са безкрайно некоректни. Никъде по белия свят няма платени тротоари за пешеходците, платени пейки в парковете и т.н. Докато платено паркиране в центровете на градовете има навсякъде.
Колкото за плащането на детски градини, частни детски градини колкото искаш - плащаш и веднага ти взимат детето. Ама като искаш на държавна за без пари - чакаш.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 09:56 AM   #126
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

Примерите наистина са много некоректни. При тротоарите , както вече ти отговориха, минаването не е невъзможно, че да трябва някакви мерки. При пейките също няма проблем с намирането на свободни такива, а и да имаше - една пейка е 100 лв , така че не е проблем да се купят и сложат колкото са нужни. Когато парковете станат крайно недостатъчни ще се случи това, което се случва в някои други градове - частни паркове. Собственици на парцели ще ги заградят и превърнат в градини, които се ползват на база абонамент от хора, които живеят наоколо. Това го има например в Лондон масово. Посещението на детска градина също е платено, макар и таксата да е смешно ниска (60 лв?). Ако искаш да паркираш - плащаш, ако искаш детска градина плащаш. Училищата са безплатни, защото са задължителни и има свободно място за всеки ученик. Да, може да не е най-близо до домът ти, но то и колата няма как винаги да я спреш под прозореца си.

Именно принципа със заплащането е валиден навсякъде, където не може да се осигури еднакъв достъп до някоя услуга за всички. Проблемът с безплатно паркиране идва от това, че всички плащат данъци, но само малка част от желаещите ще могат да ползват тази услуга. Следователно, по-добре тази услуга да не се финансира публично, защото няма да е справедливо, а да се финансира само от ползващите я чрез директно заплащане.
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 10:00 AM   #127
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Originally Posted by MARmorski View Post
Искам cъщо така да си платя детето ми да е на детска градина до местоживеенето
ми и т.н.и т.н.Защо не мога, като и те са оскъдни блага , а живеем в пазарна среда?!?
По принцип срещу едно даренийце винаги ще се намери място...
Old August 10th, 2012, 10:15 AM   #128
satanism
Registered User

satanism's Avatar

Likes (Received): 5494

Quote:
Originally Posted by vog View Post
По принцип срещу едно даренийце винаги ще се намери място...

...то на някое детенце от бедно семейство....тея работи трябва да се изкоренят от обществото......
satanism no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 10:19 AM   #129
vog
Registered User

vog's Avatar

Бедното семейство ще си получи услугата безплатно. Тук ставаше дума, че някой иска да плаща, за да получи по-добра услуга.

Last edited by vog; August 10th, 2012 at 10:33 AM.
Old August 10th, 2012, 12:42 PM   #130
2advanced
Registered User

Likes (Received): 4

....Говорят как хората от центъра трябва да си плащат като попове за несъществуваща услуга, която е чист рекет. Айде да ви зема по 150лв. за местото пред блока, дето не знаете дали ще го има в 8 вечета, да ви видим колко сте словоохотливи.
Иначе с 2лв. на час ще пречупят трафика истински, вярвайте! А за западните практики, от които сте толкова повлияни и толкова дъвчете е съвсем друго - те имат такса за влизане в центъра и времетраене на престоя там.

Last edited by Chilio; August 10th, 2012 at 12:57 PM. Reason: обидни квалификации
2advanced no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 12:55 PM   #131
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 13435

Имам въпрос относно паркинга при МС11: СО ли ще го стопанисва или ще го отдаде на наемател? Опасенията ми са да не стане като с паркинга при МС Ст. В. Левски, който се ползва само частично.
Old August 10th, 2012, 12:58 PM   #132
MARmorski
Registered User

MARmorski's Avatar

Likes (Received): 45

Колеги!
Към vass - и преди синята зона паркирах нормално и след нея паркарам нормално , т.е. никога не е имало невъзможност за паркиране - конкретно за Дондуков-Сливница/Раковски-Левски. Не приемам вашия аргумент, още повече , че там където беше трудно за паркиране и сега е така. Синята зона не реши този проблем в едно 80% от ареала си.
към Chillio - никъде по белия свят няма и много други особенности на местния ландшафт - мога да изброявам много от политико-икономическата топология до гражданското самосъзнание. И преди отбелязах , че трябва да се действа комплексно, по всички фронтове, а не с единични псевдомерки, каквато е "синята зона". А за детските градини , ами тази до мен не е частна, а аз имам полза да съм в нея, защото ми спестява време, вместо тази частната, в Младост дето ползвам- защо не мога да платя, не разбрах?Или да поискам да я направят частна и да отметна довода, щото то има и частни паркинги в центъра, пък има и синя зона на цената на частните паркинги - защо не е така и с детските градини да ги направят 400 лв минимум на месец и да решим проблема?
към bouzanis- а на тези които им е вменено да я ползват, каквито са живеещите там, при тях се получава ,че са двойно данъчно обложени? И е интересно каква услуга е точно паркирането. Синята зона осигурявали изобщо нещо , което има критериите на услуга. Питам , защото щетите по автомобила ми от синя зона са статистически най-много и вече застрахователите ми са малко скептични към обяснения защо тоя праг е така, а тоя калник е ожулен от поредната скоба и т.н. Услугата предполага отговорност и полезност, каквато синята зона не притежава. За парковете - няма да коментирам , наистина сигурно в парка на Мало Бучино има свободни пейки, както и свободни паркоместа. Съжалявам , че не ги използвам , ами пиша по форумите!

Вярвам ,че всички искаме уреден град и общината знае това, затова ни пробута измамата , че синята зона въвежда ред, но всеки чел Наредбата за организация на движението в Столична община от 2005г, знае , че оръжието на реда е всъщност Закона за движение по пътищата и Правилника за прилагането му, които съществуваха и преди зоната. Т.е. теоритично, редът, преди и след зоната, драги колеги, следва да е един и същ.
Извод: В милата Татковина, бездействието на държавните органи във всички направления е родило възможност за вторичен пазар на услуги, които иначе се считат за осигурени - пример е синята зона, частните уроци и курсове , охранителна дейност, здравни услуги и т.н. Това , че синята зона прилича външно на подобно явление на запад е по-скоро случайно.
MARmorski no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 12:58 PM   #133
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

Единственото място с такса за влизане в центъра в популярните градове в Западна Европа, за което се сещам е Лондон. Докато платеното паркиране го има повсеместно във всички големи градове във всички страни, дори не само в столиците.
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 01:10 PM   #134
2advanced
Registered User

Quote:
Originally Posted by Chilio View Post
Единственото място с такса за влизане в центъра в популярните градове в Западна Европа, за което се сещам е Лондон. Докато платеното паркиране го има повсеместно във всички големи градове във всички страни, дори не само в столиците.
Освен в Лондон го има и в Рим...

Last edited by Chilio; August 10th, 2012 at 01:29 PM.
Old August 10th, 2012, 01:22 PM   #135
gogo3o
Bulgaria

gogo3o's Avatar

Likes (Received): 13435

и Стокхолм
http://en.wikipedia.org/wiki/Stockholm_congestion_tax
Old August 10th, 2012, 01:42 PM   #136
vog
Registered User

vog's Avatar

Аз не мога да разбера що за тон от живеещите в синята зона? Значи, общината е измислила услуга, която е на ръба да бъде извънзаконна, която срещу нищожната сума от 10-15 лева на месец ти дава правото да паркираш в синя зона и то в едно завидно голямо каре (да, не ти осигурява място, но ти дава право). Ако общината не въведе тази винетка, това значи, че всички подлежат на общия режим на паркиране, т.е. трябва да си цакат за всеки час престой по 1-2 лв. Няма нито един нормативен документ, който да ги освобождава от тази такса...

И те всъщност роптаят против собствения си интерес. Ако не искаш да плащаш за винетка, не си паркирай колата в центъра. Аз, ако не искам да плащам, няма да паркирам в центъра, а ще паркирам преди зелено-синята зона, в някоя безплатна улица. Ако не искам да си плащам за републиканската винетка, няма да карам извън София. Честно, не мога да разбера що за наглост?!!

Да не говорим, че зоната за паркиране е с работно време, т.е. вечер, когато хората се прибират вкъщи с колата могат спокойно да си паркират за без пари.
Old August 10th, 2012, 01:51 PM   #137
filip.mirazchiyski
Registered User

filip.mirazchiyski's Avatar

Likes (Received): 417

Quote:
Originally Posted by 2advanced View Post
....Говорят как хората от центъра трябва да си плащат като попове за несъществуваща услуга, която е чист рекет. Айде да ви зема по 150лв. за местото пред блока, дето не знаете дали ще го има в 8 вечета, да ви видим колко сте словоохотливи.
Иначе с 2лв. на час ще пречупят трафика истински, вярвайте! А за западните практики, от които сте толкова повлияни и толкова дъвчете е съвсем друго - те имат такса за влизане в центъра и времетраене на престоя там.
Нека сложат, аз нямам нищо против, ще си я плащам. Обаче една такава такса не ти гарантира място, а правото да се възползваш от свободно такова... И второ, при тези "западни практики"... има и такса за паркиране, освен такса за вход и/или времетраене.
filip.mirazchiyski no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 02:09 PM   #138
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

Quote:
Originally Posted by 2advanced View Post
А за западните практики, от които сте толкова повлияни и толкова дъвчете е съвсем друго - те имат такса за влизане в центъра и времетраене на престоя там.
подобна практика няма почти никъде - в Европа са 3-4 града само, всичките имат несравнимо по-голям проблем с трафика от нас, което налага и подобна мярка

Quote:
Колеги!
Към vass - и преди синята зона паркирах нормално и след нея паркарам нормално , т.е. никога не е имало невъзможност за паркиране
при мен съвсем не е така - преди синята зона беше кошмар, след въвеждането й паркирането е лесно.

Quote:
към bouzanis- а на тези които им е вменено да я ползват, каквито са живеещите там, при тях се получава ,че са двойно данъчно обложени? И е интересно каква услуга е точно паркирането. Синята зона осигурявали изобщо нещо , което има критериите на услуга.
Всяко парко място е около 10 кв.м. инфраструктура - дренаж, насипи, асфалтово покритие или паваж. Има и оперативни разходи по регулацията на паркирането, както и за предпазване на тротоарите от автоталибани. Разбира се, че паркирането е услуга, която общината предоставя. Както и тротоарите, пътищата, осветлението и т.н. Защо на живеещите да им е вменено ползването? Общината предоставя алтернатива - градски транспорт. Притежанието на автомобил е напълно доброволно
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 02:22 PM   #139
tonyyyy
BANNED

Likes (Received): 521

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
Всяко парко място е около 10 кв.м. инфраструктура - дренаж, насипи, асфалтово покритие или паваж. Има и оперативни разходи по регулацията на паркирането, както и за предпазване на тротоарите от автоталибани. Разбира се, че паркирането е услуга, която общината предоставя. Както и тротоарите, пътищата, осветлението и т.н. Защо на живеещите да им е вменено ползването? Общината предоставя алтернатива - градски транспорт. Притежанието на автомобил е напълно доброволно
Имат известно основание хората живеещи в центъра.
Изграждането на паркомясто струва нещо и в останалите части на София но общината не събира пари от тези места въпреки че е вложила средства за изграждането им. Дефицит на места има и пред двата блока в които живея. В новия защото повечето не желаят да ползват платения паркинг в блока. При стария защото паркинга се ползва от работещи наоколо поради същата причина. И двата обаче са извън тези зони, какво правим тогава, как ришава общината проблема?

Затова правилото трябва да е за всички или за никой. Вече цената трябва да е различна както при данъците за жилищата според квартал и т.н.
tonyyyy no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2012, 02:24 PM   #140
2advanced
Registered User

Quote:
Originally Posted by vog View Post
Аз не мога да разбера що за тон от живеещите в синята зона? Значи, общината е измислила услуга, която е на ръба да бъде извънзаконна, която срещу нищожната сума от 10-15 лева на месец ти дава правото да паркираш в синя зона и то в едно завидно голямо каре (да, не ти осигурява място, но ти дава право). Ако общината не въведе тази винетка, това значи, че всички подлежат на общия режим на паркиране, т.е. трябва да си цакат за всеки час престой по 1-2 лв. Няма нито един нормативен документ, който да ги освобождава от тази такса...

И те всъщност роптаят против собствения си интерес. Ако не искаш да плащаш за винетка, не си паркирай колата в центъра. Аз, ако не искам да плащам, няма да паркирам в центъра, а ще паркирам преди зелено-синята зона, в някоя безплатна улица. Ако не искам да си плащам за републиканската винетка, няма да карам извън София. Честно, не мога да разбера що за наглост?!!

Да не говорим, че зоната за паркиране е с работно време, т.е. вечер, когато хората се прибират вкъщи с колата могат спокойно да си паркират за без пари.
Приятелю, според мен грешката ти идва от там, че смяташ, че живеещите в центъра ползват някаква привилегия. Каква привилегия е да плащаш 150лв. ще те оставя да ми обясниш. Дай и на тебе да ти дадем една такава привилегия. Както ти не си виновен, че аз живея в центъра, така и аз не съм, че Пенчо от Кюстендил е решил да си върши работа и да спира пред моята кооперация. Що не си намери работа във Връбница? Последния въпрос е като вашите, що да паркираш пред вас като не искаш да даваш пари или като си такъв тарикат да караш кола и да си от центъра(като едва ли не, като собственик на мпс съм дръпнал дядо боже за шлифера)давай там пари, щото видиш ли те са нищожни.
Виж колко добре работи системата досега(въпреки, че съм платил 70лв. за миналата наредба, която отпадна и то с право) аз си лепвам адресната регистрация и паркирам в карето от улици където живея, не ми трябва да спирам на всичките 15 пресечки от нас(каквато и невероятна привилегия да ти се струва това) и нямам конфликт с горния Пенчо, който идва и си тръгва и си оставя по 1,20 или 2лв на час. Как по-простичко да ти го обесня?

Reply

Thread Tools

Posting Rules