daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 18th, 2014, 12:32 PM   #21
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11775

Quote:
Originally Posted by vog View Post
Само пропускаме малката подробност, че 12-ватовата струва 39 лева.
Да, но я имаш с 5 години гаранция, 25 000 часа при L70. Смяната с ЛЕД е една от най-бързо избиващите се инвестиции.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old August 18th, 2014, 12:37 PM   #22
giorev
Registered User

Likes (Received): 12003

Quote:
Само пропускаме малката подробност, че 12-ватовата струва 39 лева.
Последно и аз по тази тема, ето един сайт с крушки проверени от мен на много добри цени и две години реална гаранция. Ако има проблем, което като цяло е рядкост, заменят без да питат.

sheyretov, the dogi liked this post
giorev está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 01:10 PM   #23
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Вчера гледах и аз едни такива в магазина. Като ги извадих от кутията, усещането беше все едно държах някаква много, ама много евтина китайска играчка (много лека, куха и тънка). Не ми вдъхнаха доверие и не си купих. Забелязах също, понеже не съм търсил крушки от 5 години, че всички луминисцентни крушки, които бяха на Филипс и произведени в Полша, когато ги купувах, в момента не могат да се намерят никъде в големите вериги, а всичко е заменено с крушки Филипс, произведени в Китай. Та въпросните китайски нямат нищо общо с полските и съм адски разочарован и няма да си купя от тях.

kevin87, vv2 liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 01:45 PM   #24
giorev
Registered User

По старите поколения диодни крушки бяха по-тежки, защото охлаждането ставаше посредством алуминиеви радиатори. По-късно алуминият беше заменен с керамика. Към момента технологията напредва дотолкова, че се оптимизира отделянето на топлина. Тези които си гледал се водят с охлаждане пластик. Освен че са по-леки, това че е спестено от скъп материал за радиатори понижава общата цена на продукта.
От това което съм препоръчал имам закупени над 150 крушки на E27 (за лично и служебно ползване), също няколко десетки на други цокли и прожектори, а и 30-ина диодни пури тестово за една хладилна камера, където освен всичко друго не е желателно отделянето на топлина от светлинните източници. Преди това на същото място имаше луминисцентно с ЕМД, което грееше като котлон от дроселите.
Та от над 250 броя закупени и монтирани V-tac изделия имам около 2% брак, като всичко е дефектирало и подменено в рамките на гаранцията.

едит: А полските CFL крушки на Филипс ги търси под марката PILA/Пила. Преди имаше такива в Лидл и Кауфланд, както и в специализирани магазини, но аз отдавна не купувам CFL и не знам как е сега.

vog, Vicizlat, the dogi liked this post
Old August 18th, 2014, 03:05 PM   #25
viktorlc
Registered User

viktorlc's Avatar

Likes (Received): 1833

Quote:
Originally Posted by viktorlc View Post
Правилото за уличното осветление е - по главни булеварди с интензивно движение се поставя осветление с натриеви лампи - 2000 К (оранжево). По вътрешноквартални улици и паркове се поставя осветление с метал-халогенни лампи - 3000 К (топло бяло). Това, естествено, не се спазва от "кадърните" общинари, тъй като се поставят нискокачествени тела и лампи, за да има голямо текучество и съответно работа. Всички нововъведения - LED или други не трябва да нарушават това правило, но очевидно никой не го разбира. Нали там "нещо се прави"... София няма стратегия (единен документ, наредба), по която да се изгражда и поддържа уличното осветление в града!
Аз не успях да разбера къде в този мой пост видяхте, че отричам LED осветлението. Просто съм написал на какви параметри цветово трябва да отговаря уличното осветление. Това се прави с определена цел. Разпръскването на светлината от натриевите лампи е доста по равномерно и създава общо усещане за цялостна по-равномерна осветеност на улицата. Това се постига и с качествени тела, но това не е най-важното. Дори и една натриева крушка да сложиш в прозрачен глобус без какъвто и да е отражател - тя ще осветява в пъти по-добре от LED крушка, поставена в същите условия.
При LED осветлението освен качеството на LED крушката, много е важен отражателя зад нея и разсейвателя пред нея (глобус). Тази комбинация именно в момента е доста условна и може и LED да е в пъти по-икономичен, но да не може да освети достатъчно добре, колкото натриевата лампа на булеварда, заради калпави отражател и разсейвател. При средно и висококачествените тела за натриевите лампи, дори и отражателя и разсейвателя да не се поддържат (чистят, подменят) самата лампа успява много повече да освети сама по себе си. При LED трябва редовно чистене, подмяна на повредени разсейватели и отражатели, за да се поддържа добрата осветеност. Освен това голяма част от по-евтините LED улични осветителни тела не се предлагат с възможност за подмяна на части от тях и при повреда - трябва да подмениш цялото осветително тяло. При метал-халогенните и натриевите тела можеш да смениш само повредената част, без да губиш от ефективността на тялото.
Извън големите булеварди се е възприело осветяването с топло бяла светлина поради простата причина, че обикновено телата се разполагат в близост до жилищни и работни постройки, в които се използват масово за осветление лампи с подобен спектър. Така не се получава дразнене на обитателите от уличното осветление, тъй като цветовете не се смесват. Тук също е подходящо да се ползва LED осветление, отново с подходящи отражатели и разсейватели (глобусите тип "перла" и "сфера" са изключително подходящи).
Не знам защо така рязко и яростно отричате натриевото и метал-халогенното осветление, което като енергиен клас се води "А". При качественото метал-халогенно осветление имаме ефективност от около 100 лумена от ват при живот от 15 000 - 20 000 часа и ефективност от около 80 % в края на живота. Типичен пример е пешеходната зона от Орлов мост към Университета.
При качественото натриево осветление имаме ефективност от около 95 - 100 лумена от ват при живот от около 20 000 - 25 000 часа и ефективност от около 85 % в края на живота. Типичен добър пример в момента не мога да се сетя. Може би някоя от новите отсечки на Околовръстното.

Като заключение ще кажа, че съм против ударно да се въвежда недоказал се и недостатъчно тестван тип осветление по главни булеварди, за сметка на дългогодишно проверен, ефективен и доказал се друг тип осветление, с типизирани части, но страдащ от липса на план за управление, развитие и качествен контрол.
Съгласен съм да се направят тестове по кратки отсечки на няколко типа улици и да се правят нещата с мисъл, а не просто защото са "капнали" от някъде едни пари и бързо трябва да се усвоят. Защото накрая резултатът ще е трагичен.
viktorlc está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 04:22 PM   #26
giorev
Registered User

Не съм съгласен с две неща от горното.
Първо:
Quote:
Тук също е подходящо да се ползва LED осветление, отново с подходящи отражатели и разсейватели (глобусите тип "перла" и "сфера" са изключително подходящи).
Става въпрос за ето това:

Точно този тип тела са един от големите източници на "светлинно замърсяване" и сами по себе си са с ниска ефективност, тъй като по-голяма част от светлинния поток отива в космоса, вместо към терена, където би трябвало да осветява тротоари, алеи, улици и т.н.

Светът се е ориентирал към тела, които нямат такива недостатъци, например тези:

и

и

Дори в юношеските ми спомени са едни тела, произведени във времето преди да се заговори за "развит социализъм", давам снимка на нещо модерно, което изглежда почти по същия начин, само че в България през 80-те старите лампи бяха такива (вероятно произвеждани в 60-те и 70-те) и се монтираха по една на стълб без рогатки:

Отгоре има ламарина за отражател и светлината не изпраща сигнали към Орион, което е било в пъти по-хубаво тяло от хвалените от теб перли, сфери, глобуси и т.н.

Другото с което не съм съгласен напълно е следното:
Quote:
При качественото метал-халогенно осветление имаме ефективност от около 100 лумена от ват при живот от 15 000 - 20 000 часа и ефективност от около 80 % в края на живота. Типичен пример е пешеходната зона от Орлов мост към Университета.
МХЛ-то е 150-400W, но за да бъде еднакво ефективно на диодното (за момента и двете технологии дават около 100Lm/W, но тенденцията е LED да покачват ефективността си с около 10Lm/W годишно) МХЛ-то трябва да се монтира на много по-висок сълб, за да има равномерно осветяване на терена. Сега не ми се рови по типови проекти и стандарти, но имам в предвид, че примерно ако при 250W-ово МХЛ стълбовете трябва да са през 30 м. с височина 12м., за да няма тъмни петна, то диодите може да се свалят на 8 метра и да са през 20 метра по 100W, което ще даде същите луксове и равномерна осветеност с по-малка инсталирана мощност. За да го кажа по-просто, недостатък на МХЛ-то е ограничението в минималната му мощност и това отново поражда проблеми с енергоемкостта.

Щях да забравя да посоча, колко не съм съгласен и с това изявление:
Quote:
Като заключение ще кажа, че съм против ударно да се въвежда недоказал се и недостатъчно тестван тип осветление по главни булеварди, за сметка на дългогодишно проверен, ефективен и доказал се друг тип осветление, с типизирани части, но страдащ от липса на план за управление, развитие и качествен контрол.
Не мога да разбера от носталгия ли страдаш или имаш интерес от високото потребление на енергия, от която болест страда между другото цялата българска икономика. Не само че диодното осветление по света отдавна се е доказало, а и в България вериги като Фантастико и Петрол от 3-4 години го внедриха масово и макар и на тогавашните в пъти по-високи първоначални цени на инвестицията съм сигурен, че вече им се е изплатило и сега "работи за тях".
Целият ми коментар се касае само до парково и улично осветление, а да не отварям тема за високи промишлени/складови помещения, защото за тях мога да изтъкна куп съществени недостатъци на МХЛ.
За натриевите лампи, просто забрави за тях, това е технология от миналото и то не съвсем близкото

vog liked this post

Last edited by giorev; August 18th, 2014 at 04:29 PM.
Old August 18th, 2014, 04:55 PM   #27
viktorlc
Registered User

viktorlc's Avatar

Likes (Received): 1833

В най-новите модели сфери има отражател поместен отвътре в горната им част.
Тези тела, които си показал също са добри, но са доста по-скъпи и ще струва доста да се вложат масово из районите в София.

Относно МХЛ - не знам дали по диагонал четеш, но съм написал за МХЛ, че е по-подходящо за по-малки натоварени улици в жилищни райони, за да не дразнят обитателите в тях. Тук би трябвало се използват 70 W крушки, като качествените отдават 7400 лумена за 70 W при консумация 81 kWh/1000 часа. Направих си труда да се опитам да намеря консумацията на едно LED тяло с подобно отдаване, но не успях. Цитираните показатели от мен са за Osram Powerball. Дай да сравним, ако имаш такава информация.
Апропо, има ли подходяща LED крушка, която да се разположи в парков осветител от масовия тип - "сфера" и "перла" и да осветява с подобни на мхл параметри?
Относно натриевите - съгласен съм, че има по-нови и спестяващи тела. Съгласен съм да се прилагат, стига да покриват осветеността, която правят натриевите осветителни тела. Съгласен съм, при условие, че имат живот от поне 5 години на тялото и крушката (диодният панел), може да се подменят части от тялото и след тези 5 години, без да се губи ефективност и струват до два пъти цената на аналогично тяло с натриева лампа.
viktorlc está en línea ahora   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 05:26 PM   #28
vog
Registered User

vog's Avatar

И аз си ги спомням тези лампи от 80-те и до ден днешен не ми стана ясно защо в София продължаваме да правим глупости в осветлението, след като цял свят тенденциозно слага тела, които отразяват светлината. Такъв „светъл“ пример има на Мол София, но като че ли дотам ми стигат примерите от лични впечатления.

Една от основните разлики и характеристики на LED осветлението е именно, че може да се насочва и светлината да не се губи (нито към Орион, нито настрани). И макар това да значи да се слагат тела по-начесто, това също значи по-ниско, което е идеално в градски условия. В този смисъл, не виждам изобщо защо трябва да се сравняват с натриевата „равномерна“ светлина, защото тя е просто заливка и се губи отвсякъде. Това го казвам и в смисъла на разсейвателите, глобус, перла и т.н., при LED замисълът е точно разсейването да се избегне.

Другото, което трябва да се има предвид е, че качествено или некачествено, няма как да бъде по друг начин освен всичкото ново осветление да се прави LED. Имам предвид, че най-вероятно осветлението, което слагаме днес няма изобщо да може да се мери по качество с това, което ще слагаме след 10 години. Обаче това в никакъв случай не значи, че ние ще си седим и ще си слагаме чисто ново осветление стара технология и след 5 години ще бъдем задължени да го сменяме с чисто ново осветление нова технология (защото са несъвместими). Докато в предишните технологии говорим само за сменянето на вида крушка, с почти пълно запазване на дизайна на тялото, то тук говорим за съвършено друг тип тела. Така или иначе, директивите ще ни наложат подмяната.

И относно спестяването, искам да кажа, че повечето LED панели се правят с идеята да могат да се подменят отделни изгорели лампи при ремонт, не знам какви са тези модели, дето трябва цялостно да се подменят. Но другото по-съществено е, че натриевите и живачните създават повече разходи и след употребата си, тъй като с новите директиви за опасни метали трябва да се събират разделно и обезвреждат, което си едно доста солидно перо. И също скъп въпрос е къде да се депонират тези опасни метали. Така че те са си просто огромен разход, нищо че са клас А. Да не говорим, че има по-добри класове от А.

giorev, Vicizlat liked this post
Old August 18th, 2014, 06:03 PM   #29
Vicizlat
Registered User

Vicizlat's Avatar

Likes (Received): 2412

Аз лично изключително много се радвам, че започнаха да слагат LED осветителни тела. Даже доста време се дразнех, защо не се слагат, имайки предвид, че ги има от доста години, а се избиват за нула време. Още повече ако се комбинират със соларни панели (както мисля, че бяха направили в една малка част в Студентски град), икономията се вдига изключително много.

П.П.
Me4ok, хиляди благодарности за снимките!

Little sheep, vog liked this post
Vicizlat no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 08:31 PM   #30
giorev
Registered User

Quote:
Относно МХЛ - не знам дали по диагонал четеш, но съм написал за МХЛ, че е по-подходящо за по-малки натоварени улици в жилищни райони, за да не дразнят обитателите в тях. Тук би трябвало се използват 70 W крушки, като качествените отдават 7400 лумена за 70 W при консумация 81 kWh/1000 часа. Направих си труда да се опитам да намеря консумацията на едно LED тяло с подобно отдаване, но не успях. Цитираните показатели от мен са за Osram Powerball. Дай да сравним, ако имаш такава информация.
Eто сайтове на някои по-реномирани производители от 3 континента, с достатъчно информация:
http://cree.com/Lighting/Products
http://www.kslights.com/led-courtyard-lights/
http://ledvariant.com/parkovo-led-osvetlenie/
Като ги разгледаш обаче да не стане като във вица с компотите и компютрите, крушката на Osram дава тия лумени гола на фасонка, а сложена в долнопробно или каквото и да е тяло картинката се променя. Та в този ред на мисли, диодите които ще гледаш отдават поне по 115Lm/W и повече в цеха.

Quote:
Апропо, има ли подходяща LED крушка, която да се разположи в парков осветител от масовия тип - "сфера" и "перла" и да осветява с подобни на мхл параметри?
За момента не съм видял диодна крушка на Е27, която да отдава над 2500Lm, но и телата в София са в такова състояние, че една поетапна подмяна за 7-8 години започвайки от най-старите е икономически резонна.

Ти не ми отговори на въпроса, какъв риск поема СО като "масово внедрява недоказана технология", след като ти дадох пример с частни фирми, които си правят добре сметката, както знаеш и които масово внедриха тази технология преди 4-5 години.
За Петрол не знам, но познавам какъв екип професионалисти работят в Европа ВН (това е юридическото лице зад "Фантастико"), защото преди години им сдавах една сграда. Всички специалности са разделени по отговорници, които са изключителни специалисти всеки в ресора си, та първото "черно" Фантастико се пръкна през 2010 год. май беше и от тогава всички такива магазини са със светодиодно осветление. Защо ли?

vog liked this post
Old August 18th, 2014, 10:04 PM   #31
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 2676

Относно уличното осветление.

Може би сте забелязали, че по Цариградско смениха в някакъв хаотичен порядък 1/3 от лампите с "модерни, LED базирани".
Днес минах оттам към 20:30, беше почти тъмно, лампите бяха пуснати.

Положението е зле
1) Новите лампи, незнам дали са изчислявани изобщо от някого, осветяват по-слабо от другите. Това е видимо с просто око, не ви трябват уреди и т.н.
Просто си е по-тъмно, трябват включени фарове.

2) Както осветяват по-слабо, така самите лампи са много по-ярки от старите и леко дразнят.
В моя случай - леко уморен, взирал се в компютъра цял ден - приличат ми на насрещни фарове нощем по магистралата. Е не чак толкоз, но натам отиват. Дразнещо е.

3) Някои от новите тела вече не работят.

Аз лично не харесвам тази подмяна. За мен нещата са по зле по всички параграфи, освен (предполагам) финансовия.
Никакви линкове, статии и тем подобни не могат да ме убедят в това, което очите ми виждат/усещат.
Препоръчвам на всички да отидят на място и да видят.

Предполагам, че този проблем може да се реши - като се подберат други тела,
правилно изчислени и с добър екран отстрани. Което обаче, едва ли ще стане.

Преди години по подобен начин, но със "противоположен" ефект съсипаха градинката пред църквата Света София:
Монтираха супер-скъпи-вносни-LED лампи, които светят зверски силно. В резултат, вместо романтична градинка, вечерно време имаме един футболен стадион.
Вече няма да видите влюбени двойки по пейките там.

viktorlc, the dogi liked this post
gradinka no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 10:49 PM   #32
vog
Registered User

vog's Avatar

Хехе, много е смешно как го разказваш – по-слабо светят, което било зле, но били по-ярки, което също било пo-зле.

Аз много се радвам на тези лампи, дето Мечокът е запечатал. В общината не само са си направили сметката, ами смятай, след като и в метрото всичко ще бъде LED по станциите, дето светят денонощно и най-добре може да се изчисли....

Но при всички положения, когато е смесено осветлението дразни, трябва си пълна подмяна. И да не забравяме, че LED са на димери и могат да се коригират, а освен това светват много по-бързо от натриевите и достигат максимум много по-бързо (понеже каза, че е било почти тъмно).

Относно градинките, светлината трябва да е отразена, а не пряка. Тогава всичко си идва на мястото. Колегата по-горе онагледи с примери за модели осветителни тела.

Vicizlat liked this post
Old August 18th, 2014, 11:00 PM   #33
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 2676

Quote:
Хехе, много е смешно как го разказваш – по-слабо светят, което било зле, но били по-ярки, което също било пo-зле.
може да звучи забавно, но си е факт
не зная какви са точно научните термини, но имат по-голям интензитет при по-ниска осветеност. И понеже са високо, а телата са "плитки", лампите се виждат отдалеч по неприятен начин.
gradinka no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 11:15 PM   #34
vog
Registered User

vog's Avatar

Не е въпрос на термини, въпросът е, че това, което ти констатираш като “зле“ е супер от гледна точка на техническите достижения на тези лампи. Т.нар. жълти лампи също „блестят“, когато са чисти. Всъщност, светлината, която не пречи на окото е синята.

Иначе, преди време някой спомена как жълтата светлина била по-добре за мъгла. Аз съм я качвал тази снимка и преди, но всеки може да види в една нощ, в която можеше да прорежеш мъглата с нож какво се вижда от бялото LED осветление от паркинга на LIDL и какво се вижда от жълтите натриеви лампи:

[IMG]http://i62.************/4ubd5w.jpg[/IMG]

giorev, Vicizlat liked this post
Old August 18th, 2014, 11:17 PM   #35
mediar
Digital.Creation

mediar's Avatar

Likes (Received): 5335

Във Варна от поне 3-4 години магистралата от летището до началото на града е осветена с LED осветителни тела. Факт е, че още в началото, докато всички лампи светеха, булевардът беше по-тъмен от преди, подсилено и от бяло-синкавата светлина, която излъчват. Последно минах преди месец от там по тъмно, и това, което констатирах, не беше никак розово - поне 1/3 от лампите не светят, а голяма част от останалите мигат, ама мигат нон-стоп като мигачи на кола, всяка в раличен такт, и образуват много интересна цвето-музика по целия булевард. Даже за момент си помислих, че са го направили нарочно, тоест е ефект, а не дефект, но в крайна сметка този вариант силно ме съмнява. И мога да кажа, че в момента едва около 20% от лампите светят като хората. А бяха някакво топ-предложение от Philips...

НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ GOOGLE-СКИ САЙТОВЕ ЗА ХОСТИНГ НА СНИМКИ!!!

Vicizlat, gradinka, the dogi liked this post
mediar no está en línea   Reply With Quote
Old August 18th, 2014, 11:58 PM   #36
wili98
Щраусолог

wili98's Avatar

Likes (Received): 2384

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
Малко глупости изчетох тука за ЛЕД и въобще уличното осветление. Харесва ли ви или не, ЛЕД е бъдещето на осветлението. Освен, че дава много по-реални цветове, със CRI 70 и нагоре, сравнено с 30 при обикновените натриеви лампи, ЛЕД технологията гарантира много по-висока сигурност както за пешеходци, така и за шофьори. Освен това осветяването е много по-добро и хомогенно и всичко това с консумация на електроенергия, в пъти по-малка от масово използваните досега лампи. За всякакъв тип градско и пътно осветление няма по-подходящо от ЛЕД технологията. Колкото до употребата в домашни условия, пълна глупости е да се твърди, че няма подходящи ЛЕД лампи. Ето само един пример: Като за тази лампа имате 2700К и 470 лумена за 8 вата и 710 лумена за 12 вата. Или иначе казано за 5 пъти по-малко консумирана енергия получавате повече светлина от обикновена 60 ватова крушка.
Като цяло добре си прочел, но има няколко неща, които не си извадил правилни изводи
Хомогенността при ЛЕД осветлението не е от добрите му страни, използват се лещи, и се намаляват разстоянията Между осветителите и обектите за да се компенсира този недостатък.

Не са по-икономични, но за сметка на това могат да бъдат менажирани доста добре - да се димират в зависимост от нуждата от светлина, което може да донесе известна икономия 15-30 процента спрямо подобна интелигентна автоматика.

Но пък имат близо 3 че и отгоре по-дълъг живот.

Но за сметка на това първоначалната инвестиция е повече от тройна..

Та в дългосрочен мащаб, като цяло се оценяват, че за целият им живот пестят около 20-50 процента, но се лишаваш от нивото на осветеност, което пък повишава престъпността и др. Такива ефекти

the dogi liked this post
wili98 no está en línea   Reply With Quote
Old August 19th, 2014, 12:05 AM   #37
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Originally Posted by wili98 View Post
но се лишаваш от нивото на осветеност, което пък повишава престъпността и др. Такива ефекти
Това не знам къде си го прочел, но е точно наобратното!
Old August 19th, 2014, 12:16 AM   #38
wili98
Щраусолог

wili98's Avatar

Quote:
Това не знам къде си го прочел, но е точно наобратното!
Ами чел съм го в едни доклади на общини в развити държави, където оценяват ефекта от преминаване към ЛЕД осветление.

В щатите, Индия, Тайланд, Европа.

Та не знам доколко е обратно, но можеш да се разходиш до кръговото на Банкя, или Перник и да се убедиш сам:
Стълбове нагъсто, телата по-ниско, неравномерно осветление, на спотове, като цяло усещане за по-ниска осветеност.

Колегата, който ми показва 115lm/w да вземе да прочете внимателно, дали случайно това не е достигнато в идеални условия, измерено директно на диоди, а не на тялото?

И после да дойде да му покажа тъпа луминисцентна пура, по спецификация 110лм/вт

Това с ЛЕД го слушам от 10 години, и все още извън лабораторията не могат да покажат по-добри параметри от стандартните газоразрядни крушки....

Отчитайки, проблема на. ЛЕД по отношение на охлаждането, поради малкият размер на светещият преход, технологията остава скъпа, и относително не толкова изгодна.

Чудно пустите немци дето са идиоти в това отношение, с какво се осветяват на места с голяма концентрация на хора - офиси, фоайета, площади, т.н.

the dogi liked this post
Old August 19th, 2014, 12:28 AM   #39
giorev
Registered User

Quote:
Originally Posted by mediar View Post
Във Варна от поне 3-4 години магистралата от летището до началото на града е осветена с LED осветителни тела. Факт е, че още в началото, докато всички лампи светеха, булевардът беше по-тъмен от преди, подсилено и от бяло-синкавата светлина, която излъчват. Последно минах преди месец от там по тъмно, и това, което констатирах, не беше никак розово - поне 1/3 от лампите не светят, а голяма част от останалите мигат, ама мигат нон-стоп като мигачи на кола, всяка в раличен такт, и образуват много интересна цвето-музика по целия булевард. Даже за момент си помислих, че са го направили нарочно, тоест е ефект, а не дефект, но в крайна сметка този вариант силно ме съмнява. И мога да кажа, че в момента едва около 20% от лампите светят като хората. А бяха някакво топ-предложение от Philips...
За Варна е ясно, че поне 60% от парите са отишли в някой кръг, това мисля е широко известно на цяла България. Ако не беше така, обичайната гаранция на Филипс (дистрибутор Ковас, че съм контактувал тях) е 20 000 часа, което са 6 години.
Разгледайте най-близката бензиностанция на Петрол, нещо мига ли, тъмно ли е?
Щях да го напиша на Виктор, но забравих. Преди две години, докато се чудих къде да звъня, че две от трите "перли" около блока ни не светят, грабнах стълбата и горе на тях. Не знам кой, как и кога ги е монтирал поддържал, но вътре не ме чакаше никакво МХЛ, а най обикновенни "едисонови" 75W-ови крушки. Смених ги с 25W CFL куча марка, който ми се търкаляше из чекмеджетата, а тази година и третата. До момента светят без забележка и по-добре от преди.
А ще кача и снимки, какво направих с един гол стълб тази година и как с 50лв. бюджет включително окабеляването осветих улицата, смея да твърдя прилично.

Last edited by giorev; August 19th, 2014 at 01:27 AM.
Old August 19th, 2014, 12:39 AM   #40
wili98
Щраусолог

wili98's Avatar

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Разгледайте най-близката бензиностанция на Петрол, нещо мига ли, тъмно ли е?
А я ти си признай без бой, колко вата е осветлението на въпросните бензиностанциите /както и тези на газпром - предполагам знаеш кое им е общото/, че ако не признаеш ти, да извадим книгите и да видим.

Да не се окаже, че не не спестяват от електроенергия ами напротив

Щом се занимаваш с това, знаеш къде е проблема на LED и по-точно охлаждането на самият emitting елемент и малката му площ.
Всъщност "светенето" на диода никога не е било проблем, постигани са изключително добри стойности в чисто лабораторни условия.
Проблема винаги е в охлаждането на прехода!

Ето защо "бъдещето може да почака" поне засега.

Reply

Thread Tools

Posting Rules