daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 1st, 2014, 08:05 PM   #81
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 2678

Quote:
Originally Posted by Lhopital View Post
Става въпрос за цялата отсечка от Сливница до 5-те кюшета (от Сливница към гарата не знам дали са сменяли). Иначе и преди Ботев беше прилично осветен единствено в частта между пл. Македония и 5-те кюшета. Но толкова зле никога не е било... категорично. Интересно е сега дали така нашумелите граждански организации ще реагират и ще спрат този безумен проект.
призовавам да пуснеш една жалба за Ботев. Аз вече го направих за моя квартал.
gradinka no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 1st, 2014, 09:36 PM   #82
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Ха! Днес пусках брада в задръстването на Гешов преди Константин Величков. Наистина е потресаващо. Нашмърках се хубаво с угарки. Миризмата бе плътна и устойчива, с добре балансирани усещания на тежки и леки въглеводороди и нотки на етанолови добавки. В автобус по линия 72, който слаломираше между лентите, стана приятно задушливо.

Но когато слезнах на спирката на въпросното задръстване и погледнах нагоре, осветителните тела (прозрачната част, разсейвателите) бяха покрити с плътен мазен слой катран. Изобщо не знам каква светлина може да отдава това нещо. Зарадвах се, че има няколко счупени, през които все пак светлината да може да минава!

Satio, Lhopital, the dogi, giorev, gradinka liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2014, 10:48 PM   #83
Satio
Registered User

Satio's Avatar

Likes (Received): 214

Когато гледам света през нощта /в Ю Тюб, например/-осветеността дори на Турция и Гърция спрямо БГ е доста по-голяма. Не говорим като за Северна и Южна Корея-те са друга бира, ама все пак.

giorev liked this post
Satio no está en línea   Reply With Quote
Old September 1st, 2014, 11:03 PM   #84
vog
Registered User

vog's Avatar

Между другото, в района на НДК, където има изобилие от улично-парково осветление тип сфера, голям процент са станали на сол от градушката... естествено, ще се чака второто пришествие, докато се оправят. Въпреки че има проект, специално за НДК, за подмяна на осветлението, има и много места, където няма проект... но нали им дреме...

gradinka liked this post
Old September 7th, 2014, 10:51 PM   #85
Lhopital
Registered User

Likes (Received): 3768

Нещо положително да споделя, че напоследък много отрицателни станаха емоциите. Тунелът при НДК е така добре осветен, както от десетилетия не е бил. Подменени са 99% от изпочупените крушки от лявата страна, а значително по-добре е и положението от дясната. Също така LED осветление е сложено в района на Св. Седмочисленици и се е получило доста добре като осветеност - поне 2 пъти по-добре отколкото беше. Лошото е, че тия професори май слагат един и същи вид както върху ниски тела по малките улички, така и по мастодонтите на булевардите, което обяснява защо на Хр. Ботев примерно е такава тъмница. И още нещо направо шокиращо - градинката на Св. Седмочисленици е вече доста добре осветена, като неработещите преди тела най-после са пуснати. Алилуя.

the dogi, ThePassenger liked this post
Lhopital no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2014, 11:29 PM   #86
vog
Registered User

vog's Avatar

Mисля, че проблемът при големите е в димерите.

На тунела хубаво за осветлението, ама видя ли как са се оголили стените на рампата, направо се вижда арматурата?
Old September 7th, 2014, 11:45 PM   #87
Lhopital
Registered User

E, сега като светна, се вижда по-добре, че има нужда от ремонт
Old September 8th, 2014, 10:28 PM   #88
Chilio
Небостъргачевград

Chilio's Avatar

Likes (Received): 9150

Тази вечер ми направи впечатление, че са заменили старите мижави жълти лампи по кварталните улички в карето Солунска-Витошка-Патриарха-Раковски с диодни. Достас силни са, много добре осветено е, но честно казано като шофьор минаващ оттам, направо ми бъркат в очите и леко да надигна поглед, заслепяват.

the dogi, gradinka liked this post
Chilio no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2014, 11:01 PM   #89
vog
Registered User

vog's Avatar

Ако целият център е така няма да дразни, сега окото е по-чувствително, защото останалото е тъмница.
Old September 9th, 2014, 12:31 PM   #90
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11777

Ще бъде хубаво да щракнете. София е най-тъмния град, който съм виждал и ще ми е интересно да наблюдавам всяко подобрение.
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2014, 05:43 PM   #91
gradinka
Registered User

gradinka's Avatar

Likes (Received): 2678

Quote:
Originally Posted by vog View Post
Ако целият център е така няма да дразни, сега окото е по-чувствително, защото останалото е тъмница.
незнам-
гледам сменили са и около паметника на Васил Левски.
Така се получава, че не може да видиш сградите, понеже лампите са супер ярки и заслепяват.

Крива работа е.

the dogi liked this post
gradinka no está en línea   Reply With Quote
Old September 13th, 2014, 05:56 PM   #92
Lhopital
Registered User

Сега видях, че са сменили осветлението и по Дамян Груев. Добре е осветен в момента, но трябва да се има предвид, че преди изглеждаше по-тъмен заради неработещите лампи, а не толкова заради модела осветление. Като знам каква е поддръжката на всичко, което се прави в София, просто си представям какво ще настане, като почнат да горят тия лампи. Друго, което прави лошо впечатление, е, че дори сега при обновяването пак остават тъмни петна поради неработещи на места лампи. Като цяло според мен са безумни действията на СО. Разбирам градът ни да свети като коледна елха, та да се замисли човек за реализация на подобни проекти. А то я светят 50% от лампите, я не... поправи това първо пък тогава се прави на голям еколог и европеец. Ама нали пак прословутите наши фирми да приберат пара... просто вече и аз не знам какво да коментираме.
Old September 13th, 2014, 06:29 PM   #93
vog
Registered User

vog's Avatar

На Добруджански край и 20-ти април също са от новите, също ги има характерните черни петна, но това не значи, че не е осветено. И там не съм видял нито неработещи, нито неподдържани.

Има го проблемът обаче, че някои стълбове са толкова неработещи, че трябва всичко да се сменя, не само горната част.
Old September 13th, 2014, 08:13 PM   #94
Lhopital
Registered User

A, не си видял, 20-ти април от ДАР до бул. Македония беше пълен ама пълен мрак - най-много 2-3 лампи работеха... даже за стандартите на София беше адски тъмен. Добруджански край беше по-приличен само пред панелката, иначе отдолу, където станаха за смях с новата зелена зона не знам въобще имало ли е някога осветление. Какъв е ефектът от подмяната специално на тези две улици обаче нямам представа, не съм минавал наскоро по тях - дано е станало по-добре.
Old September 13th, 2014, 10:19 PM   #95
vog
Registered User

vog's Avatar

Казвам, че сега няма мрак, след като сложиха ЛЕДовете. Естествено, че преди нямаше кьорава лампа или светеха през четири минимум. Не знам дали цялото нещо не беше направено и от самия ЛИДЛ, защото техните са добри.

Lhopital liked this post
Old September 14th, 2014, 06:29 PM   #96
giorev
Registered User

Likes (Received): 12046

Бях обещал ноу-хау за квартално улично осветление тип "направи си сам", отдавна съм снимал, но все не ми остава време да се сетя и да ги кача.

Ето го стълбът, който беше гол като пушка, виждате че съм монтирал два прожектори среден размер. Нямах под ръка по-дълга стълба и не можах да ги кача в най-високата точка, но са монтирани на около 4,5-5,0 м.:
[IMG]http://i58.************/2vamr1z.jpg[/IMG]

Захранването е от касетата на входа след общия електромер, вижда се и автоматиката иначе казано сензор за осветеност:
[IMG]http://i61.************/2ccp1rn.jpg[/IMG]

Ефектът на живо е далеч по-добре, но качвам и две такива снимки:
[IMG]http://i57.************/5wxmp2.jpg[/IMG]

[IMG]http://i61.************/vmqiqr.jpg[/IMG]

Ето и КСС:
1 прожектор х 10 лв*.
1 CFL крушка за прожектор х 6 лв.
1 комплект прожектор + CFL крушка х 20 лв.
1 сензор за осветеност х 6 лв.
10 м. кабел ШВПС 2х1,5мм2 х 1 лв.
2 ч.ч. труд общественополезен безплатен
Общо разходи - 52 лв.

Някой ден като ме хвъне лудото ще боядисам и стълба

*цените са крайни и леко ориентировъчни франко Бриколаж

86mhz, kraxx, roberto 70, the dogi, bonethugs liked this post

Last edited by giorev; September 14th, 2014 at 06:35 PM.
giorev está en línea ahora   Reply With Quote
Old September 22nd, 2014, 09:02 AM   #97
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

В района между Витоша и Хр Ботев уличното осветление е вече LED. Според мен е по-добре от преди

benjaminn, vog, the dogi, giorev liked this post
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2014, 04:20 PM   #98
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2939

Забелязах, че освен на Цариградско шосе и по някои централни булеварди също е поставено ЛЕД-осветление, обаче явно смятат, че една от новите лампи заменят две стари като сила. Поради това са оставени празни ротаки и изглежда ужасно грозно. Не знам от Общината така ли смятат да оставят нещата. За мен това не може да остане така. Не знам тези хора нямат ли никакво чувство за естетика?!

gradinka, the dogi liked this post
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old September 22nd, 2014, 04:25 PM   #99
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2939

Не знам за Христо Ботев, но по други улици подменят две стари лампи с по една от новите и е страшно грозно с празните рогатки.... Ако ще ги режат, да ги режат. Иначе да сложат по две лампи. Но така не може да стои.

Освен това новото осветление свети в болнаво бяло. Би трябвало да се купуват крушки в по-топли цветове. Много ще бъде тъпо след като сменят половината лампи из София тогава да се светят, че така не е добре и всичко да се сменя повторно, а до тогава хората да страдат.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2014, 12:18 AM   #100
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
Забелязах, че освен на Цариградско шосе и по някои централни булеварди също е поставено ЛЕД-осветление, обаче явно смятат, че една от новите лампи заменят две стари като сила. Поради това са оставени празни ротаки и изглежда ужасно грозно. Не знам от Общината така ли смятат да оставят нещата. За мен това не може да остане така. Не знам тези хора нямат ли никакво чувство за естетика?!
Днес отделих специално внимание на пустото LED на връщане в София. Всичко е подменено (освен срещу Плиска при кино Изток и малко след Плиска не свети) по Цариградско от моста, Цар Освободител, чак до Ларгото. Осветлението е много приятно, много по-реално, не дразни жълтата заливка, която те кара да се чувстваш като сляп миньор и да заспиваш на волана. Изобщо не е заслепяващо. Като минус мога да отбележа една лампа точно пред бившия партиен дом, която вече мигаше непрестанно и явно няма кой да я оправи. Ето това вече бе дразнещо (има го и при старите лампи, но поради технологията на запалване „мигането“ се случва много разточено във времето в порядъка на 5-10 минути).

Иначе, също така видях ново LED oсветление по Пиротска, което е сложено много по-ниско (някъде на кота 1 етаж, т.е. около 4 метра) и също е много приятно (там, където свети, защото вече и там има несветещи).

Vicizlat liked this post

Reply

Thread Tools

Posting Rules