daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 23rd, 2014, 12:53 AM   #101
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2939

Под "всичко е подменено" имаш предвид, че по цялото протежение на определени улици е подменено, или че на всяка рогатка има лампа? Защото преди два дни по Цариградско и из центъра имаше стълбове с по 2 от 3 и с по 1 от 2 възможни лампи и по една празна рогатка.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old September 23rd, 2014, 08:55 AM   #102
Lhopital
Registered User

Likes (Received): 3765

vog, въпросът ми е новото осветление по Цариградско идентично ли е с това, което е в частта между СУ и Орлов мост и дали осветеността в двата участъка е една и съща?
Lhopital no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2014, 11:03 PM   #103
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Чудих се къде се е дянала тази дискусия, а то....

Абсолютно идентични са, разлика може да има само във височината. Идеята е да се направи равносметка в различни части на града – натоварени, скоростни, централни, периферни и т.н. По отношение на осветеността, според мен точно това трябва да се измери с апаратура и да се разбере къде какво дава; аз така на око не мога да кажа, а и не бива, има си норми и стойности на измервателните уреди. Предполагам, че смисълът да са оставили някои участъци неосветени или осветени със старите лампи (около Плиска) е точно заради т.нар. контролна група, т.е. да може да се направи пряко сравнение при замерванията.

По отношение на рогатките, не е необходимо на всяка да има лампа, нито ако има лампа тя да свети. Това са различни конфигурации, които се нареждат спрямо това, което се поръчва като източник на светлина. Ако утре решат, че е по-добре, по-изгодно, по-незнамсикакво да са 8 по-слаби, вместо 4 по-силни ще имат възможност да го направят. Ако се загледате в натриевите лампи и те са на същия принцип. На много места има по две рогатки, но само едно осветително тяло. Естествено, на някои места се прави и от тъпи икономии, но не винаги. Например, при подменянето на старите натриеви и живачни лампи с нови под високо налягане или халогенни се е оказало, че са доста по-силни и не е необходимо да са по 2 (4, 6 или 8).

Lhopital, giorev liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2014, 11:48 PM   #104
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

Новите ЛЕД лазпи по малките улици в центъра много ми харесват - светят доста по-силно от старите, бялата светлина също я предпочитам пред жълтата. Проблемът обаче е, че ЛЕД има насочено осветление и съответно тези лампи покриват един конкретен периметър - извън него не осветяват почти нищо, защото няма отражения на светлината. Съответно там където има по-голямо разстояние между стълбовете (има такива тук там по улиците) има сериозна тъмна "дупка". Другият проблем е, че монтираните лампи явно са като за стена, защото светят от стълба напред главно, и реално тротоарът , по който са стълбовете, остава доста по-тъмен от другия...

С други думи , трябваше да се правят нови изчисления и където се налага да се местят стълбове, а самите тела да се слагат под друг ъгъл, за да осветяват и двата тротоара еднакво

Lhopital liked this post
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old September 23rd, 2014, 11:56 PM   #105
vog
Registered User

vog's Avatar

Не се слага под ъгъл, а се слагат две, по едно от всяка страна – едното към улицата, едното към тротоара.
Old September 24th, 2014, 12:29 AM   #106
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Quote:
Originally Posted by vog View Post

По отношение на рогатките, не е необходимо на всяка да има лампа, нито ако има лампа тя да свети. Това са различни конфигурации, които се нареждат спрямо това, което се поръчва като източник на светлина. Ако утре решат, че е по-добре, по-изгодно, по-незнамсикакво да са 8 по-слаби, вместо 4 по-силни ще имат възможност да го направят. Ако се загледате в натриевите лампи и те са на същия принцип. На много места има по две рогатки, но само едно осветително тяло. Естествено, на някои места се прави и от тъпи икономии, но не винаги. Например, при подменянето на старите натриеви и живачни лампи с нови под високо налягане или халогенни се е оказало, че са доста по-силни и не е необходимо да са по 2 (4, 6 или 8).

Ти говориш за осветеност, а аз за това, че празните рогатки дават усещане за някакво бедно, скапано място, а в най-добрия случай за строителна площадка. Няма нормален град в развите държава, в който да са оставени празни рогатки. Като искаш да има една лампа, слагаш една рогатка.

Lhopital, KRUM, JuMPer liked this post
Old September 24th, 2014, 01:00 AM   #107
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post

Няма нормален град в развите държава, в който да са оставени празни рогатки. Като искаш да има една лампа, слагаш една рогатка.
Еми ние не сме развита държава, мисля че по този въпрос няма две мнения.
Old September 24th, 2014, 02:06 AM   #108
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Сме, сме... Само по липсата на чувство за естетика май част от обществото ни е в другата група
Old September 24th, 2014, 09:19 AM   #109
animanic
Registered User

Likes (Received): 101

Чак сутринта се загледах в осветлението между Плиска и 4км, че скоро не бях разхождал кучето толкова рано- откъм локалното има по едно осветително тяло, а от другата страна са по две. В тъмното трудно виждах празните рогатки, че да ги броя, защото новите тела са много ярки.
Остават само по светло да се виждат празните рогатки, но честно казано ми се струва безмислено само заради това да се демонтират неизползваните, при положение, че са си били там. По-важното е, че е много добре осветено

vog, giorev liked this post
animanic no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2014, 09:24 AM   #110
bouzanis
Registered User

И пак за осветлението - изключително ме дразни това, че стълбовете никога не се боядисват и са ръждясали почти навсякъде. Всичко метално в града трябва да се боядисва на 3 години - нито е скъпо , нито е трудно. Съвсем по силите на бюджета е, а градът ще изглежда много по-добре. Рално даже спестява пари, защото животът на стълбове, огради мантинели и тн се увеличава многократно когато се поддържат

AnonymvsBeaver liked this post
Old September 24th, 2014, 11:42 AM   #111
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Сме, сме... Само по липсата на чувство за естетика май част от обществото ни е в другата група
Надявам се (за теб), че това не го мислиш насериозно.
Old September 24th, 2014, 01:01 PM   #112
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Quote:
Надявам се (за теб), че това не го мислиш насериозно.
Това е обективната реалност по всички критерии... В ЕС не членуват развиващи се държави.

Quote:
Originally Posted by animanic View Post
Чак сутринта се загледах в осветлението между Плиска и 4км, че скоро не бях разхождал кучето толкова рано- откъм локалното има по едно осветително тяло, а от другата страна са по две. В тъмното трудно виждах празните рогатки, че да ги броя, защото новите тела са много ярки.
Остават само по светло да се виждат празните рогатки, но честно казано ми се струва безмислено само заради това да се демонтират неизползваните, при положение, че са си били там. По-важното е, че е много добре осветено
По твоята логика е бесмислено да се прави каквото и да било, което няма функция, различна от естетическия ефект. Тоест, бихме могли вместо да подменяме старите плочки по тротоарите вечно да пренареждаме старите. Можем също така никога да не си мием колите. Можем и никога да не боядисваме фасадите на сградите, а само да замазваме дупките по фасадите. Гето-логика. По-лошото е, че ако до няколко седмици не бъде оправено положението ще си проличи, че в гениалната ни община има хора, които мислят по същия начин

the dogi liked this post

Last edited by AnonymvsBeaver; September 24th, 2014 at 01:07 PM.
Old September 24th, 2014, 01:02 PM   #113
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
И пак за осветлението - изключително ме дразни това, че стълбовете никога не се боядисват и са ръждясали почти навсякъде. Всичко метално в града трябва да се боядисва на 3 години - нито е скъпо , нито е трудно. Съвсем по силите на бюджета е, а градът ще изглежда много по-добре. Рално даже спестява пари, защото животът на стълбове, огради мантинели и тн се увеличава многократно когато се поддържат
Съгласен съм, но явно според нашенската школа щом работи няма значение как изглежда.
Old September 24th, 2014, 01:35 PM   #114
animanic
Registered User

Likes (Received): 101

Quote:
По твоята логика е бесмислено да се прави каквото и да било, което няма функция, различна от естетическия ефект. Тоест, бихме могли вместо да подменяме старите плочки по тротоарите вечно да пренареждаме старите. Можем също така никога да не си мием колите. Можем и никога да не боядисваме фасадите на сградите, а само да замазваме дупките по фасадите. Гето-логика. По-лошото е, че ако до няколко седмици не бъде оправено положението ще си проличи, че в гениалната ни община има хора, които мислят по същия начин
Не, имам предвид, че излишните рогатки са малък проблем, който може да бъде коригиран при евентуална смяна на стълбовете.
Ако са нови, което не ми е известно и са поставени какви да е, без да се съобрази колко осветителни тела ще се използват, то тогава съм съгласен с теб
animanic no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2014, 02:44 PM   #115
vog
Registered User

vog's Avatar

Quote:
Това е обективната реалност по всички критерии... В ЕС не членуват развиващи се държави.
Ти чу ли се какво каза? То затова в ЕС има толкова много фондове за развитие, защото всички сме развити.

За твоя пропусната информация, България и още няколко държави в ЕС са в листата на развиващите се държави.
Old September 24th, 2014, 04:20 PM   #116
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Много ясно, че има фондове, защото страните-членки са развити до различна степен. Испания също е много по-бедна и неразвита в сравнение с Люксембург, което не я прави развиваща се. Според индекса за човешко развитие България е сред високоразвитите страни (втората степен), а по доходи сме с също във втората категория от четири (upper middle-income) и ни трябва още малко, за да влезем в най-богатата категория. Във всички случаи тези класификации не са абсолютни, но въпросът е, че в градовете, които на нас са ни пример такива мърляви неща не се допускат. Много ми е странно как някои тук пискат за по-малковажни неща при други ремонти из София, а това не им се вижда проблем, че по централните ни булеварди стърчат разни метални пръти и това се води за завършен ремонт. Криво поставената плочка е проблем, а обезобразеният ансамбъл от лампи не е. Нали искаме София да става все по-хубава и по-европейска?

Quote:
Originally Posted by animanic View Post
Не, имам предвид, че излишните рогатки са малък проблем, който може да бъде коригиран при евентуална смяна на стълбовете.
Ако са нови, което не ми е известно и са поставени какви да е, без да се съобрази колко осветителни тела ще се използват, то тогава съм съгласен с теб
Действително са лесен за решаване проблем, който обаче трябва да бъде решен, а не просто оставен. Стълбовете нали се сещаш, че не се сменят често...

KRUM, the dogi liked this post

Last edited by AnonymvsBeaver; September 24th, 2014 at 04:29 PM.
Old September 24th, 2014, 09:19 PM   #117
TheBigZank
Офроуд злодей

TheBigZank's Avatar

Likes (Received): 2176

Quote:

Ти говориш за осветеност, а аз за това, че празните рогатки дават усещане за някакво бедно, скапано място, а в най-добрия случай за строителна площадка. Няма нормален град в развите държава, в който да са оставени празни рогатки. Като искаш да има една лампа, слагаш една рогатка.
Готово.

Old September 24th, 2014, 09:28 PM   #118
giorev
Registered User

Likes (Received): 12003

Знаете, че правих репортаж за новото кръстовище при Семинарията и писах жалба, че голяма част от новомонтираното осветление не функционира. Официален отговор нямам, но преди малко минах. Камбаните в посока Велчова завера светят (всички), от същата страна са светнали и 100% от зелените прожекторчета (преди 50%). От изток обаче, както и преди не свети нито един (1) от зелените! По Ст.Михайловски в посока Симеоново все още определени стълбове (същите от преди) не дават "признаци на живот"

the dogi liked this post
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old September 24th, 2014, 11:32 PM   #119
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Quote:
Originally Posted by TheBigZank View Post
Готово.

Всичките ли си ги отрязал?
Old September 27th, 2014, 05:03 PM   #120
bouzanis
Registered User

Quote:
Не се слага под ъгъл, а се слагат две, по едно от всяка страна – едното към улицата, едното към тротоара.
Е те сега не са хоризонтално поставени, леко повдигнати нагоре са, ако бяха хоризонтално поставени всъщност щяха да осветяват равномерно и двата тротоара.

Reply

Thread Tools

Posting Rules