daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 27th, 2014, 10:03 PM   #121
vog
Registered User

vog's Avatar

Likes (Received): 16033

Не разбрах как така и двата тротоара, те като са на стълб, всъщност стълбът пречи на светлината да минава към тротоара.

Нещо такова се прави:

[IMG]http://us.*****.com/400wm/400/400/ribeiroantonio/ribeiroantonio0910/ribeiroantonio091000017/5663537-modern-style-street-lamp.jpg[/IMG]

Иначе, нещо такова дава възможност да се освети от всички страни, но е по-подходящо за площади, а и трябват нови стълбове.

Tego, the dogi, 86mhz liked this post
vog no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old October 2nd, 2014, 03:38 PM   #122
giorev
Registered User

Likes (Received): 12003

Най-накрая получих отговор на жалбата ми...
Доста тъпо написано от страна на комисията - уж всичко свети, но се оказва, че някой пипа в таблата и не е баш така, както са го написали.
Искам да отбележа, че във вторник минах и зелените диодни прожектори от източната страна не светеха! Също така по Ст.Михайловски от същата източна страна в посока Симеоново има 4-5 несветещи стълба!
[IMG]http://i62.************/359l6rr.jpg[/IMG]
[IMG]http://i62.************/wb3w2f.jpg[/IMG]

the dogi, Dragger liked this post
giorev está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 2nd, 2014, 06:09 PM   #123
didko
Registered User

Likes (Received): 99

Новото осветление по ул.Нрцис в Драгалевци днес сутринта работеше. След обяд-също (сигорно му правят изпитание). Старото се демонтира.

the dogi liked this post
didko no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2014, 11:47 PM   #124
vog
Registered User

vog's Avatar

Подменено е осветлението с LED по Опълченска-Скобелев, което значи, че почти целият ринг е преосветен.
Old October 11th, 2014, 11:51 PM   #125
pmalenkin
Registered User

pmalenkin's Avatar

Likes (Received): 2389

Ако някой случайно минава по тъмно може да щракне снимка за да видим.
pmalenkin está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 12th, 2014, 06:07 PM   #126
giorev
Registered User

Likes (Received): 12003

От снимки по тъмно нищо не се вижда, такива вече се качваха. Вчера за пръв път от известно време имах възможност да обиколя нощна София. Докато се движехме насам-натам отделих специално внимание на новото улично осветление. Светодиодни лампи има вече по Цариградско шосе, Цар Освободител, Тодор Александров, Христо Ботев и Опълченска. От видяното, макар да не съм минал по целия Ботев, който събра най-много негативи в темата, съм доволен. Осветеността си е много добра, достатъчна и равномерна.
giorev está en línea ahora   Reply With Quote
Old October 13th, 2014, 06:23 PM   #127
vog
Registered User

vog's Avatar

И по Левски, част от Патриарха има. Не знам какво е положението при Сливница, но рингът се затваря по отношение на диодното, може би това е и идеята.
Old October 14th, 2014, 09:41 AM   #128
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2939

Силно е осветлението, но хич не мога да приема да бъдат оставени стълбовете, които са имали две лампи, с по една празна рогатка. Да не говорим, че масово са ръждиви или боядисани донякъде, не догоре. Не знам в Пловдив как можаха да си пребоядисат качествено всички стълбове, а в София не успяват.

pmalenkin, the dogi liked this post
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 09:46 AM   #129
kiroslavov
Registered User

Likes (Received): 2746

Да вметна само, че има диодно осветление и по ул.Раковска - между бул.Сливница и ул. Козлодуй (дори мисля, че този участък е първия в София). Не съм се загледал след ремонта на Раковска от Сливница до Дондуков дали и там не е сменено.

the dogi liked this post
kiroslavov no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 11:12 AM   #130
Switchstance
Registered User

Likes (Received): 86

Quote:
Originally Posted by AnonymvsBeaver View Post
Забелязах, че освен на Цариградско шосе и по някои централни булеварди също е поставено ЛЕД-осветление, обаче явно смятат, че една от новите лампи заменят две стари като сила. Поради това са оставени празни ротаки и изглежда ужасно грозно. Не знам от Общината така ли смятат да оставят нещата. За мен това не може да остане така. Не знам тези хора нямат ли никакво чувство за естетика?!
Като човек занимаващ се с такава дейност, мога да кажа, че не само заменят, а надвишават като лумени старите газоразрядни, живачни и металхалогенни лампи, затова ги оставят по една. За красотата на рогатките, това да ни е проблемът в София...

Dragger liked this post
Switchstance no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 11:17 AM   #131
Switchstance
Registered User

Likes (Received): 86

Quote:
Originally Posted by bouzanis View Post
Новите ЛЕД лазпи по малките улици в центъра много ми харесват - светят доста по-силно от старите, бялата светлина също я предпочитам пред жълтата. Проблемът обаче е, че ЛЕД има насочено осветление и съответно тези лампи покриват един конкретен периметър - извън него не осветяват почти нищо, защото няма отражения на светлината. Съответно там където има по-голямо разстояние между стълбовете (има такива тук там по улиците) има сериозна тъмна "дупка". Другият проблем е, че монтираните лампи явно са като за стена, защото светят от стълба напред главно, и реално тротоарът , по който са стълбовете, остава доста по-тъмен от другия...

С други думи , трябваше да се правят нови изчисления и където се налага да се местят стълбове, а самите тела да се слагат под друг ъгъл, за да осветяват и двата тротоара еднакво
Насочеността на светлината се регулира посредством лупи залепени върху всеки светодиод /при качествено изработените лампи/, така че да покрива стандарта за осветеност използван в ЕС. Друг е въпросът на какво разстояние са старите стълбове, колко са криви, кастрени ли са дърветата между тях, за да не пречат и пр. Идеалното разстояние между стълбовете за да покриват въпросният стандарт е 30 м.

п.п. Осветлението все пак е улично, а не тротоарно или дворно ;-)
Switchstance no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 08:59 PM   #132
bouzanis
Registered User

Likes (Received): 2694

Просто ЛЕД си има специфики, които трябва да се спазят. Примерно на кръстовищата до сега масово имаше по една лампа (говоря за малките улички) и тя , заради разпръскването на светлината, осветяваше във всички посоки. Сега с ЛЕД лампите две от четирите посоки са светли, другите две тъмни (примерно). Мога да кача и снимки

А за подкастрянето на дърветата да не почвам
Макар че май минаха по някои улици сега и го направиха

the dogi liked this post
bouzanis no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 10:09 PM   #133
sashoskiora
Registered User

Likes (Received): 3380

Аз съм на мнение, че основен проблем за слабото осветление е височината на стълбовете.
sashoskiora no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 10:30 PM   #134
AnonymvsBeaver
Registered User

AnonymvsBeaver's Avatar

Likes (Received): 2939

Quote:
Originally Posted by Switchstance View Post
Като човек занимаващ се с такава дейност, мога да кажа, че не само заменят, а надвишават като лумени старите газоразрядни, живачни и металхалогенни лампи, затова ги оставят по една. За красотата на рогатките, това да ни е проблемът в София...
Проблемът ни в София и в България е точно това мислене...
"Това да ни е проблемът" е майка на мърлящината.

Видът на един град е комбинация от сградите, улиците и тротоарите, осветлението (ето ги празните рогатки и ръждиви софийски стълбове, олепени с плакати), зеленината, видът на хората, на колите и на градския транспорт...

wiivn, kraxx, the dogi liked this post

Last edited by AnonymvsBeaver; October 14th, 2014 at 10:35 PM.
AnonymvsBeaver no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2014, 11:02 PM   #135
wiivn
Registered User

wiivn's Avatar

Likes (Received): 3777

Ето снимки от по тъмно:

Това е от съвсем прясно монтирана LED лампа Philips. Тук искам да покажа колко "студено" бяла е всъщност светлината. Колкото и да съм фен на LED осветлението, все пак повече ми харесваха метал халогенните лампи. Знам, че харчеха много и не са от най-ефективните, но някак си създаваха по-добро усещане.

Тук ясно се вижда насочеността на светодиодното осветление срещу (на заден фон) метал-халогенните лампи. И да, този с LED осветлението е от онези стълбове, които имаха по две лампи, а сега е само с една и изглежда меко казано грозно. Тук съм съгласен с AnonymvsBeaver, че въпреки постигането на големи икономии, и видът е важен... Също споделям мнението, че тези стълбове е по-добре да са по-ниски.

Отделно, нещо, което ме дразни е, че тези светодиодни лампи с насочената си светлина прозират и през пердетата на тези, които имат "късмета" такава лампа да им осветява наблизо жилището им. Тъй като те не сочат право на долу, аз се чувствам засегнат от това, тъй като сега ми се налага да сменям пердета... Добре, че не са от най-мощните светодиоди.

AnonymvsBeaver, Azuro, the dogi liked this post
wiivn no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2014, 07:57 PM   #136
b0097
Registered User

Likes (Received): 3653

Аз не се сещам някъде да е имало метал-халогенни лампи като улично осветление. Метал-халогенни (в различните си разновидности) се използват най-често за осветление на стадиони, спортни зали, паметници, фасади и обществени помещения с високи тавани. За улично осветление се използват предимно натриеви лампи високо налягане, които макар и по-нетрайни и с по-нисък коефициент на цветопредаване от светодиодните, не харчят особено повече, дори може да са и по-икономични (зависи от модела). В някои държави като Гърция и Белгия се използват и натриеви лампи ниско налягане за улично осветление, които са най-икономични от всичките видове лампи (200lm за W), но пък имат много нисък коефициент на цветопредаване - излъчват почти монохроматична светлина.

wiivn, the dogi liked this post
b0097 no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2014, 10:45 PM   #137
wiivn
Registered User

wiivn's Avatar

Likes (Received): 3777

b0097 така е прав си! Не знам защо, но все си мислех за метал-халогенни лампи, така го написах и после пропуснах да го оправя. На задния фон на втората снимка се виждат тези с натриевите.

the dogi liked this post
wiivn no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2014, 12:43 AM   #138
language
Registered User

Likes (Received): 12644

В София забелязох, че са сложили диодни улични лампи в някои малки улички по центъра. Примерно (ако не се лъжа) Х. Белчев. Определено уличките са слабо осветени, направо сумрачни. Същата е ситуацията и на злополучния булевард Витоша. Честно, не се сещам някъде да съм виждал диодно улично осветление, което да е толкова комфортно за окото и да дава такова усещане за осветеност и като "старите" оранжеви лампи. Хората от осветителния бранш може и да си ги харесват LED крушките, може и на теория характеристиките на диодите да са повече от перфектни, но на практика резултата навсякъде е плачевен. Връщаме се назад в осветеността на градовете.

Simplicity_bg liked this post
language no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2014, 10:15 AM   #139
Avus
Großpapa

Avus's Avatar

Likes (Received): 8771

Това с единичните осветители при две или повече рогатки и с корозиралите стълбове е малко като да се сложи нова врата на стар кенеф. Защо винаги правим нещата половинчато?

Този, който отваря училище, затваря затвор

Според статистиката, без да подозираме, сме започнали да живеем по-добре. Така, както жената на анестезиолога не подозира, че мъжът й редовно я бие…

the dogi liked this post
Avus no está en línea   Reply With Quote
Old October 16th, 2014, 10:50 AM   #140
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 11775

Quote:
Originally Posted by language View Post
В София забелязох, че са сложили диодни улични лампи в някои малки улички по центъра. Примерно (ако не се лъжа) Х. Белчев. Определено уличките са слабо осветени, направо сумрачни. Същата е ситуацията и на злополучния булевард Витоша. Честно, не се сещам някъде да съм виждал диодно улично осветление, което да е толкова комфортно за окото и да дава такова усещане за осветеност и като "старите" оранжеви лампи. Хората от осветителния бранш може и да си ги харесват LED крушките, може и на теория характеристиките на диодите да са повече от перфектни, но на практика резултата навсякъде е плачевен. Връщаме се назад в осветеността на градовете.
Там е работата, че е доказано, че ЛЕД осветлението е по-безопасно и по-добро. Освен това всичко е въпрос на лично усещане. Аз например определено повече го предпочитам и така осветени улици и площади са ми много по-приятни, тъй като ми наподобява повече на дневна светлина и цветовете са по-истински.

А ето и няколко готини лампи. (Да се отбележи, че все пак може да е по-тъмно, защото избират най-базови модели или не са направили lighting study. Една лампа като тази на снимката долу може да изглежда абсолютно по еднакъв начин но да дава както 1800 лумена, така и 6100 лумена. Така, че не е ЛЕД виновно, а общината)

JloKyM no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules