daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old February 9th, 2015, 11:58 AM   #101
Slu
Registered User

Likes (Received): 5491

Quote:
Originally Posted by f9 View Post
Според статистиката в БГ всеки 5-ти е с психични отклонения (в София всеки 4-ти), тъй че в стандартен панелен вход с 36 апартамента, средно в 7 живеят такива. Така че вероятността в такъв вход да няма психично болен е 0.8 на степен 36-та, тоест клоняща към нула. От тази гледна точка държавата все ще измисли нещо това да не създава проблеми при санирането. И като вметка във входа ни съм сигурен за 2-ма, а останалите явно просто не ги познавам толкова добре
Като те чета трима са...ха, ха, ха майтап...

А пък като чета (цитираните материaли и коментари) kraxx, че то парите по програмата май са само за стиропора, всичко друго е пожелателно! Което като сравня дори и с единия пример който дадох при който е организиран още при планирането вътрешния ремонт, ми дава основание да затвърдя мнението си, че има нещо гнило, може да е от незнание, от неопитност, но може и обратно да е, но тогава работата и понамирисва...

f9 liked this post
Slu no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old February 9th, 2015, 12:19 PM   #102
f9
Registered User

Likes (Received): 5248

Quote:
Originally Posted by Slu View Post
Като те чета трима са...ха, ха, ха майтап...
Понякога това може и да е комплимент. Известно е, че историята не познава истински талантливи/влиятелни/оставили следа хора в която и да е област, които да нямат по някакво отклонение (при гениите корелацията е 100%). Естествено тази една пета съвсем не включва само такива, дето са способни да си отрежат ухото в пристъп на умопомрачение, а всичко от психиатричната номенклатура, тоест и съвсем дребни неща.
f9 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 12:39 PM   #103
wo0fer
Registered User

Likes (Received): 860

Коментар по клипчетата:
Относно спестените пари за отопление, не смятам че клипчето е миродавно, защото се изследва санирането на еднофамилни къщи, най-вероятно от тухла, което обяснява в пъти по-ниските резултати при тях.
При нас е съвсем различна ситуацяита. Говорим за бетонни блокове с дебелина на панела 10 см. Бетона няма изолационните функции на тухлата и затова изолирането му със стиропор отвън, а в идеалния вариант и от вътре, ще има драматичи положителни резултати.
Проблема с мухъла между панела и изолацията, обаче си мисля че ще е актуален проблем при нас, защото с изолирането, вътрешната температура на блока ще се вдигне с няколко градуса и ще затопли целия бетон. Затова си мисля че е абсолютно необходимо хората да си изолират най-малко външните стени и отвътре, за да се запазва топлината в самата стая а не да "попива" в панела.
Мисля си че най-важното клипче беше това за пожарната безопасност, там имат резон опасенията.

dimention, giorev liked this post
wo0fer no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 12:57 PM   #104
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12741

Организацията в моя блок в Стрелбище е доста добра и мисля тази седмица ще подават документи вече за саниране. Да видим...
Old February 9th, 2015, 01:10 PM   #105
hellwitch
Registered User

Likes (Received): 678

Quote:
Originally Posted by wo0fer View Post
.... Затова си мисля че е абсолютно необходимо хората да си изолират най-малко външните стени и отвътре, за да се запазва топлината в самата стая а не да "попива" в панела.
Мисля си че най-важното клипче беше това за пожарната безопасност, там имат резон опасенията....
Точно за да може да се затопля и бетона няма смисъл да се изолира от вътре. Проблем са апартаментите, който не се обитават - на практика те се топлят от всички околни. При добра изолация на цялата сграда такива апартаменти не биха били проблем. Тогава и така наречената такса мощност би била доста по смислена.

@benjaminn:
успех

benjaminn, Mayvena liked this post
hellwitch no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 01:56 PM   #106
bonethugs
Registered User

Likes (Received): 3395

Тази програма поставя под сериозно изпитание психиката на българина. Трябва да се направи избор - да санира, за да не настинe, или да не участва, за да не се мине

"Демокрацията е механизъм, гарантиращ ни, че ще ни управляват толкова добре, колкото заслужаваме."
bonethugs no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 02:27 PM   #107
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 142220

Quote:
Ремонти в апартаменти няма да има, освен ако не касаят конструктивното укрепване

Това заяви вчера в Кърджали министърът на регионалното развитие по повод програмата за саниране.

За пореден път тя подчерта, че програмата не предвижда да се закупуват нови асансьори, каквото очакване създават някои фирми производители.

Техническото обследване не винаги може да се прави само по външни белези, затова в техническите задания може да се заложи обследването да се прави по безразрушителен метод, което се извършва със специални уреди, поясни регионалният министър. Тя уточни, че не всички фирми имат подобна техника, затова не трябва да се залага като единствен метод за обследване.

Видът на дограмата - алуминиева или ПВЦ, ще се определя от енергийният одитор. Също така той ще определи и останалите материали, които трябва да се вложат в строителството според износването на панела. Одиторите могат да предпишат и изолация между мазетата и първия етаж на блоковете.

След първия отоплителен сезон ще бъде направен нов енергиен одит, който да потвръди дали сградата е постигнала своя енергиен клас „С" и ще завери сертификата за енергийна ефективност, обясни Лиляна Павлова. Ако одиторът установи отклонения от предписанията, то сдружението е в правото си да предяви претенции към изпълнителите, допълни тя.

В Кърджали са 110 сградите, които могат да се възползват от програмата за безплатно саниране. 10 са вече сдруженията на собственици, които желаят да се включат в нея.

Около 50 сгради в Смолян отговарят на условията от първия етап на програмата. Министърът увери хората, че през 2016 г. и по-малките блокове, които преобладават, ще могат да кандидатстват за саниране, за което ще има 300 млн. лв. по програмата "Региони в растеж". Два въпроса ѝ бяха зададени дали търговски обекти в блоковете ще бъдат санирани. "Няма пречка да бъдат обновени. Собствениците им обаче не трябва да са подпомагани по други правителствени програми на стойност 200 хил.евро. В случай че се надхвърля тази сума, той трябва да плати частта, която е над приетия лимит", каза Павлова. Тя посъветва кметовете всяка сграда да се обновява от отделен изпълнител и така целият процес да бъде в помощ на малките и средните фирми.

Павлова отново обясни, че програмата на стойност 1 млрд. лв. е инжекция за бизнеса, особено за малките и средни фирми в строителния сектор. Този 1 млрд. лв. освен за тесни специалисти, е и възможност за реализация на нискоквалифицирана работна ръка, както и възможност за малките и средни предприятия, които произвеждат материали за енергийна ефективност. Министърът поясни, че e наясно, че един милиард няма да стигнат за всички сгради в България, но правителството ще продължи да търси възможност за допълване на ресурса при положение, че има интерес към нея.
http://www.citybuild.bg/news/remonti...ti-niama/28499
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 05:01 PM   #108
f9
Registered User

Likes (Received): 5248

Има едно напълно санирано входче в Младост 3 до Поликлиниката, не знам по каква програма. Доста приятно изглежда на фона на останалия пейзаж, но поради някои "особености на националния риболов", в края на краищата разнообразието от дограми си е останало и явно не е имало лесен начин да се уеднаквят. Със сигурност и по новата програма ще се получи точно същото, освен ако не предложат на всички с вече сменени дограми, да им ги подменят и обърнат повторно, при това с качествени такива, което едва ли ще стане. Ето как изгледжа:

[IMG]http://i59.************/24qjzia.jpg[/IMG]

[IMG]http://i60.************/awondf.jpg[/IMG]
Old February 9th, 2015, 05:12 PM   #109
kraxx

kraxx's Avatar

Аз няма да допусна някой да ми остъкли балкона. Аз си го ползвам като балкон и по-скоро другите ще си махнат дограмите отколкото аз да си сложа. Все пак конструктивно балконът си е балкон и не е предвиден да носи тази допълнителна тежес, а дори и да се направят колони, които да държат всичките етажи пак съм против.

Разбира се е особеност на всяка сграда е дали е подходящо балконът да е остъклен или не, но така или иначе трябва да се намери механизъм всички да са доволни, но така или иначе по-вероятно е всички да се лишат от остъкляването отколкото на сила да се остъкли някой...

Mayvena, wo0fer, Stan88 liked this post
Old February 9th, 2015, 05:25 PM   #110
kraxx

kraxx's Avatar

Quote:
БСК: Санирането не трябва да вдига таксата смет

Държавата има задължение да промени правилата, по които се определя таксата смет, като въведе принципа „замърсителят плаща“.

С приемането на промените в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) в края на 2014 г., до 31 март тази година трябва да бъде разработена нова методика за определяне на таксата битови отпадъци на базата на количеството образувани отпадъци, а не върху данъчната оценка на имота. Това напомня Българската стопанска камара във връзка с информационната кампания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Повод дават думите на регионалния министър Лиляна Павлова, която заявява, че след санирането на панелните блокове, таксата битови отпадъци ще нарасне с до 5 лева.

БСК напомня, че последните промени в Закона за местните данъци и такси вменяват задължението на държавата за нови правила за определянето на таксата смет, които да бъдат прилагани от общините. Крайната цел е да се премахне порочната практика таксата смет да е втори имотен данък. Работна група към Министерството на финансите, в която участват експерти на БСК, вече предложи правила, които регламентират разходите (за събиране, извозване и депониране на битовите отпадъци) и видовете основи, които служат за определянето на таксата.

В тази връзка Българската стопанска камара счита за неуместно при провеждането на информационната кампания за санирането да се акцентира върху увеличаването на таксата за битови отпадъци.

В същото време БСК напомня на гражданите, които санират жилищата си, че след изпълнението на предписаните мерки по националната програма, жилищните сгради могат да преминат обследване за енергийна ефективност и сертифициране на сградите. Изследването е за сметка на гражданите. Тези от тях, които получат сертификати, могат да бъдат освободени от заплащането на данък сгради за срок до 10 години, в зависимост от категорията на сертификата.
http://www.citybuild.bg/news/saniran...-taksata/28507
Old February 9th, 2015, 05:28 PM   #111
Anabella.Castlehill
Registered User

Anabella.Castlehill's Avatar

Likes (Received): 471

Може ли някой по-запознат да ми обясни (като на леймър) какво представлява техническото обследване, част „Конструктивна” – с която се цели доказване на носещата и сеизмичната устойчивост на конструкцията за достатъчно дълъг експлоатационен период – поне 40 години. В методическите указания е описано препоръчителното съдържание на това обследване, но мен ме интересува конкретно какви действия предприема изпълнителят, за да стигне до изводите? Например това:
Quote:
5. Установяване на якостните и деформационните свойства на вложените в конструкциите материали в главните елементи на конструкцията (бетон, армировка, стомана и др.).
или това:
Quote:
6. Установяване на дефекти и повреди в конструкцията. При наличие на такива се извършва инструментално обследване и документиране на наличните дефекти, пукнатини и повреди в елементите на конструкцията на сградата, участъци с открита армировка, промени в структурата на бетона или стоманата, недопустими деформации и провисвания на отделни елементи и др., свързани с досегашния експлоатационен период. Установяване на състоянието на характерни дюбелни съединения - уплътняващ състав, наличие на корозия по носещите пръти, състояние на ел. заварките – параметри и обработка, брой и вид на носещите пръти в дадено дюбелно съединение.
Благодаря предварително!
Anabella.Castlehill no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 05:42 PM   #112
iv4oo
levski forever

iv4oo's Avatar

Likes (Received): 14652

Ами страхотно изглежда входчето Ако цената за да изглеждат така панелките са климатиците и различните дограми, то съм готов да я преглътна без въобще да се замисля.

f9, vog liked this post
iv4oo no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 05:44 PM   #113
Turnovec
-----------

Turnovec's Avatar

Likes (Received): 18768

Quote:
Originally Posted by f9 View Post

[IMG]http://i60.************/awondf.jpg[/IMG]
Тия климатичета на 3-я етаж много я отварят!
Turnovec no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 06:02 PM   #114
bored2009
Registered User

Likes (Received): 2080

Quote:
Originally Posted by kraxx View Post
Аз няма да допусна някой да ми остъкли балкона. Аз си го ползвам като балкон и по-скоро другите ще си махнат дограмите отколкото аз да си сложа. Все пак конструктивно балконът си е балкон и не е предвиден да носи тази допълнителна тежес, а дори и да се направят колони, които да държат всичките етажи пак съм против.

Разбира се е особеност на всяка сграда е дали е подходящо балконът да е остъклен или не, но така или иначе трябва да се намери механизъм всички да са доволни, но така или иначе по-вероятно е всички да се лишат от остъкляването отколкото на сила да се остъкли някой...
За тежестта не съм съгласен, при лоджиите на кухните, е двоен панел, и като крътнеш панела под прозореца и иззидаш итонгче петичка, то килцата същите.
bored2009 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:39 PM   #115
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12741

А и много хора са си разбили стените между стаите и балконите и са остъклили балкона, като по този начин увеличават площа на стаята. Така че по-скоро ти ще си остъклиш балкона, ако не искаш да те намразят всички съседи 😄😄😄

kalindimov88 liked this post
benjaminn no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 08:52 PM   #116
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5529

Ти добре ли си? Как ще го накарат да си остъкли балкона? Това, че 80 % от българите са селяни и селяндури и си остъкляват със смешни дограми в смешен цвят и причудливи форми балконите не значи, че останалите 20 % трябва да действат малоумно като тях.
Ужасно мразя Ролпласт и всичките измишлъотини с тея дограми. Разбирам да живеехме на тясно и да си увеличаваме площта на стаята от необходимост, но повечето хора просто се кефят да заграбват тертории и да си държат компотите на винкелната тераса.

Балконите са за да си излешеш на чист въздух, да изпушиш една цигара, да си простреш прането.

Смърт за Ролпласт и всичките фенове на тази могъща империя.
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2015, 09:33 PM   #117
giorev
Registered User

Likes (Received): 12046

Quote:
Originally Posted by Anabella.Castlehill View Post
Може ли някой по-запознат да ми обясни (като на леймър) какво представлява техническото обследване, част „Конструктивна” – с която се цели доказване на носещата и сеизмичната устойчивост на конструкцията за достатъчно дълъг експлоатационен период – поне 40 години...
По т.5 от цитираните, вероятно става въпрос на обследване на вложените материали по наличните строителни книжа, като може да се използва и някой приложим безразрушителен полеви тест, като например изследване на бетона за якост при натиск с инструмент наричан от специалистите "чук".
По т.6 мисля е достатъчно подробно описано, като е важно да се отбележи, нещо което вече се споменава, че за да се обследват заварките на панелните сгради е необходимо да се изкопае мазилката на определени места, където се намират. Предполагам, че за целите на обследването ще се подберат контролни заварки за проверка и ако тяхното състояние е задоволително няма да се разкъртва цялата сграда.

По отношение на немските клипчета - за мен някои от споменатите цифри са ненормални. Така например спецът от първия клип стигна до извода, че с 170 EUR/m2 неможело да се топлоизолира жилище. В България за тия пари се прави груб строеж, та не знам...
Също онзи филтър за 400 EUR в последния клип..., абе тия луди ли са?!? Ще им ги продавам за 300 EUR с 1000% печалба, кажете им да ми се обадят, моля! А и такова оплюване на рекуперативен блок ми идва в повече.

А по отношение на някои изказвания във форума ми прави впечатление, че у нас се осезаемо се усеща липсата на редовна психиатрична профилактика сред населението...
Old February 9th, 2015, 11:48 PM   #118
Zulum
Registered User

Likes (Received): 1669

Хора, 'що пишете глупости тука? Темата можеше да е доста добра, ако не беше станала като спор за кръчмарска политика.
Това кой от вас какво смята за дограмите и климатиците, кое било честно и кое не всъщност не е ценна информация, особено когато се повтаря многократно.
Далеч по-добре би било да се обсъждат конкретни детайли от програмата, както и коментари по процедурите.

benjaminn, NBBVH liked this post
Zulum no está en línea   Reply With Quote
Old February 10th, 2015, 07:06 AM   #119
kraxx

kraxx's Avatar

Еми част от проблема е точно, че тези детайли не са залегнали изначално в програмат.
Old February 10th, 2015, 09:17 AM   #120
racata
Registered User

racata's Avatar

Likes (Received): 134116

И най-странните съмнения за санирането са изстрадани от българина

Quote:
“СДРУЖЕНИЕТО за саниране ще изтегли тайно ипотечен кредит, ще трябва да го връщаме всички и ще ни вземат жилищата!”
“Подпишем ли, ще поемем дълговете за парно на 30% от апартаментите в блока, които не плащат на топлофикация!”
“Щом правят безплатно дограмата на съседа, да ми върнат парите, след като аз вече съм се изолирал.”
“Не искам да влизам в никакви фирми!”
“ Няма да участвам, защото това е предизборна кампания на ГЕРБ, а не съм гласувал за тях....”
“Не искам чужди хора да ми влизат в дома, ами ако ми откраднат парите?”
“Ще подпиша за учредяването на сдружение, ако ми гарантирате, че ще махнете кучетата от вече чистия блок.”
“Държавните пари ще отидат за другия блок, защото там живеят големците с връзки.”
Тези съмнения от съседите си чу един домоуправител в столичен блок само докато минаваше с документите за саниране от втория до осмия етаж.
А блокът е 18 - етажен. Повечето хора в него са от средната класа и доста интелигентни. И това се случва, при положение че програмата за саниране на панелките и ЕПК не изисква финансово участие от апартамента.
Смешно ли ви се струва? Ако е така, не сте прави. Тъжно е!
Защото и най-идиотските въпроси или опасения по етажите са всъщност илюстрация на изстраданите от българите 25 години демокрация, а и годините преди това.
Така санирането, без да иска, изигра ролята на социологическо, политическо и дори демографско проучване, взети заедно. Резултатите от тях са ужасяващи, но дори и такива, те трябва да са поука за властта.
Вижте как сякаш в калейдоскоп се сменят кризите на България през годините. Мъката от ипотечните кредити и липсата на държава, която да защити клиента от някои недобросъвестни банки, вдигащи лихвите на око, фалитът на КТБ и блокирането на спестяванията на вложителите в четвъртата по големина банка. Следват поне 20 - годишните страдания на закрепостените за парното абонати, които няма кой да защити първо от топлофикация, а през последните години и от топлинния счетоводител. Те са оставени сами да се карат със съседа си, за когото подозират, че краде парно, защото от години така и не се намери комисия, институция или дори полиция, която да установи има ли престъпление, или не.
В страховете на четвъртия етаж от нашия блок пък просто прозира народопсихологията на българина, че той винаги е минат, а някой друг печели. От шестия етаж хората направо крещят срещу домовите кражби и невъзможността на полицията да се справи с тях.
И накрая идват политическите страсти и подозрения, че нещо наглед добро се прави само за да се спечелят едни избори. В случая кметски.
А тези от осмия етаж са си съвсем прави - хубавите неща в тази държава са само за хората с връзки. Това си е “Бългериън евъргрийн”.
http://www.bulgaria.utre.bg/authors/...i_ot_bulgarina

bagercho, Ronny_Gift, f9, COD, yovog and 3 others liked this post
racata no está en línea   Reply With Quote

Reply

Thread Tools

Posting Rules