daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 31st, 2017, 07:45 PM   #1721
giorev
Registered User

Likes (Received): 12003

Quote:
Originally Posted by Miamoto View Post
Аз казвам, че са много защото въобще се дават. Иконома - защото за тия пари очаква повече.
Мислиш че в Германия за тези пари ще получат повече? Да не стане като с релсите на Дондуков, т.е. в Германия с тези пари да се прави буквално само до втория етаж включително?
giorev no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old December 31st, 2017, 08:04 PM   #1722
Miamoto
Registered User

Likes (Received): 755

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Мислиш че в Германия за тези пари ще получат повече? Да не стане като с релсите на Дондуков, т.е. в Германия с тези пари да се прави буквално само до втория етаж включително?
Човек аз ти казвам, че това е комунизъм, ти ме питаш колко. Дай да прекратим дискусията - безполезно е да продължаваме.
Miamoto no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2017, 08:14 PM   #1723
Miamoto
Registered User

Quote:
Какво как? Стана президент И заради собствения си рейтинг, на най-одобряван министър в "Борисов 1" и много близък процент до самия Борисов.
Просто на Борисов не му се изпускаше кокала, но Плевнелиев е много по-подходящ за премиер, а Борисов за президент. Плевнелиев е мениджър, при това на най-високо ниво, прагматичен като типичен инженер.

kiroslavov liked this post
Old December 31st, 2017, 09:32 PM   #1724
giorev
Registered User

Защо не стана президент Цецка Цачева? И тя беше ПОСОЧЕНА!
Old December 31st, 2017, 10:18 PM   #1725
Miamoto
Registered User

Quote:

Защо не стана президент Цецка Цачева? И тя беше ПОСОЧЕНА!
ГЕРБ не са на нивото от 2009. И явно не става с всяко "магаре". Да се кандидатира ако му стиска, но явно знае докъде ще стигне и се отказа. Това от което не се отказа е да дава акъл.
Old December 31st, 2017, 10:34 PM   #1726
giorev
Registered User

2012
Борисов 1 кога падна? Хайде стига политика, че чашата ми все стои пълна
Наздраве!
Old December 31st, 2017, 10:54 PM   #1727
Miamoto
Registered User

Quote:
2012
Борисов 1 кога падна? Хайде стига политика, че чашата ми все стои пълна
Наздраве!
Е наздраве! Че падна - падна, артистичен е, даже изненада опозицията.
Old January 1st, 2018, 03:33 AM   #1728
giorev
Registered User

Quote:
ЧНГ 2018!
Жалката истина е, че българското общество, не е узряло да има такъв човек за президент.Твърде "висока топка" му дойде! Мнозинството просто не го комуникираше, то разбира само хора, които му говорят с речника/манталитета/нивото на Гацо Бацов. Част от малцинството (резонно) не го одобряваше. Затова и нямаше смисъл да се кандидатира за втори мандат, беше обречен да загуби. Показателно беше, още първото му обръщение към нацията за нова година, където вниманието се концентрира в някаква тъпа снимка, вместо върху вълните на посланието му.... А това беше типична презентация на един блестящ мениджър, но глупавото ЖИВОТНО, което не разбира посланието, се концентрира в картинките наоколо...
Въпреки неуспеха му като държавен глава, то като мениджър и ръководител на проекти, РП си остава на мнооооого високо ниво. Такива като него са единици в България.
Запознай се с това CV! Защото е на човек, който 99,9999% от населението няма капацитета да постигне:
"Веднага след завършване на висше образование започва работа като научен сътрудник в Института по микропроцесорна техника, но политическите промени в България го оставят без работа.
Започва да развива собствен бизнес през 1990 г., когато основава и започва да развива дружеството „Ирис Интернешънъл“ АД – първата строителна фирма в България със сертификат ISO 9001, получен през октомври 1999 г. Фирмата работи на повече от 80 строителни обекта в Германия и участва в изпълнението на довършителни работи на проекти като Райхстага, Комерцбанк – Франкфурт, летище Мюнхен, летище Дюселдорф и др.
Някои от нейните знакови проекти за България са реконструкцията на хотела на „Шератон“ в София, изграждането на централен офис на „БНП Париба“ в София, центъра на „Даймлер-Крайслер“ в София, Бизнес парк София и др.
През 1994 г. основава и управлява „Лин България“ ООД, фирма, специализирана в сухо строителство. След 1998 г. участва в управлението на българските подразделения на германската компания „Линднер“ („Линднер Ирис Имобилиен“, „Ирис Интернешънъл“, „Линднер България“, „Линднер Имобилен Мениджмънт“), работеща в областта на разработването, управлението и инвестициите в недвижими имоти. Ръководи най-големия проект на компанията в страната – Бизнес парк София. Започнат през 1999 г., той е най-големият частно финансиран проект в областта на недвижимите имоти в България и сред най-големите бизнес паркове в Югоизточна Европа. През 2003 г. е започнат и проектът Резиденшъл парк София – жилищен комплекс в близост до Бизнес парк София.
От 2007 г. е член на управителния съвет на „Конфедерация на работодателите и индустриалците в България“. През същата година става член на борда на директорите на „Американска търговска камара“ и член на настоятелството на фондация „За нашите деца“."
Old January 3rd, 2018, 11:59 AM   #1729
giorev
Registered User

Quote:
...
п.п.: Тия 200 лв. са ми доста съмнителни! Догодина ще ти посмятам малко, да видим колко е реално при еднакви други условия.
И така, както обещах, взех да сметна набързо...
Следва изчисление за примерен "вътрешен" двустаен панелен апартамент със следното разпределение:
1. Запад (примерно) - хол с балкон и спалня;
2. Изток - кухня с балкон;
Размери и площ на външните стени от панел - (7м*2.80м)+(3.50м*2.80)=29.4м2;
Размери и площ на прозорците двукатна дървена дограма -(2м*1.50м)+2*(0.8м*2м)+2*(2.5м*1.5м)=8.35м2 (1 бр. прозорец и 2 бр. балконски пистолета);
За изходни данни при определяне на коефициентите на топлопреминаване съм взел максималните стойности на нормата от 1961 г. до 1987 г. - източник, въпреки че реалните стойности са далеч от проектното. Всички знаем, че е компроментирано още при изпълнението, както и от амортизацията. При определяне на коефициента на топлопреминаване на старата дограма съм използвал калкулатор за топлинни загуби при параметри стъкло 4 мм/камера 20мм/ стъкло 4мм.
При изчисленията са използвани действащите нормативни документи - Наредба 7 от 2004 год. на МРРБ и методика въз основа на БДС EN ISO 13790, като за санираната фасада са приложени коефициентите за максимално допустимо топлопреминаване, т.е. минимална топлоизолация. Приложени са климатични данни за град София.

ИЗВОД: Примерният "вътрешен" двустаен панелен апартамент, при посочената цена на топлинна единица и въз основа на общоприетите норми за изчисляване на топлотехнически характеристики на сградите, след монтиране на нова дограма, топлоизолационна система и при равни други условия, би намалил годишните разходите за отопление, с минимум 632,59 лева!
Old January 3rd, 2018, 12:52 PM   #1730
Miamoto
Registered User

Теорията е ок, живея в жилище с 1/3 по-голяма външна площ, изолирано, да кажем 2-3 градуса по-топло. Миналия месец би трябвало да съм дал под 100лв за отопление, горницата над летните месеци ми е около 200лв, а ползвам доста нощна енергия.
Вероятно някой не е изпълнил изолацията качествено. А като за без пари дали ще е по-добре?
Дори сметките да са верни 14хил делено на 630 дава над 20 години възвращаемост, а колко от тези апартаменти са празни?
При парно сметките са магия - плащаш единици, не киловатчаса.

Quote:
И така, както обещах, взех да сметна набързо...
Следва изчисление за примерен "вътрешен" двустаен панелен апартамент със следното разпределение:
1. Запад (примерно) - хол с балкон и спалня;
2. Изток - кухня с балкон;
Размери и площ на външните стени от панел - (7м*2.80м)+(3.50м*2.80)=29.4м2;
Размери и площ на прозорците двукатна дървена дограма -(2м*1.50м)+2*(0.8м*2м)+2*(2.5м*1.5м)=8.35м2 (1 бр. прозорец и 2 бр. балконски пистолета);
За изходни данни при определяне на коефициентите на топлопреминаване съм взел максималните стойности на нормата от 1961 г. до 1987 г. - източник, въпреки че реалните стойности са далеч от проектното. Всички знаем, че е компроментирано още при изпълнението, както и от амортизацията. При определяне на коефициента на топлопреминаване на старата дограма съм използвал калкулатор за топлинни загуби при параметри стъкло 4 мм/камера 20мм/ стъкло 4мм.
При изчисленията са използвани действащите нормативни документи - Наредба 7 от 2004 год. на МРРБ и методика въз основа на БДС EN ISO 13790, като за санираната фасада са приложени коефициентите за максимално допустимо топлопреминаване, т.е. минимална топлоизолация. Приложени са климатични данни за град София.

ИЗВОД: Примерният "вътрешен" двустаен панелен апартамент, при посочената цена на топлинна единица и въз основа на общоприетите норми за изчисляване на топлотехнически характеристики на сградите, след монтиране на нова дограма, топлоизолационна система и при равни други условия, би намалил годишните разходите за отопление, с минимум 632,59 лева!
Old January 3rd, 2018, 01:04 PM   #1731
giorev
Registered User

Отзад напред, при ТЕЦ са "магия" сметките и разпределението, енергията пак се измерва в КВТЧ.
Не е коректно твърдението - "по-топло ми е с 2 градуса, ама пак толкова плащам"... Сравнение се прави при 20 градуса вътрешна и преди и след.
14'000 лева са доста пари, но както много пъти стана ясно, те не включват само изолация и дограма.

Last edited by giorev; January 3rd, 2018 at 01:34 PM.
Old January 3rd, 2018, 01:33 PM   #1732
Miamoto
Registered User

Quote:
Отзад напред, при ТЕЦ са "магия" сметките и разпределението, енергията пак се измерва в КВТЧ.
Не е коректно твърдението - "по-топро ми е с 2 градуса, ама пак толкова плащам"... Сравнение се прави при 20 градуса вътрешна и преди и след.
14'000 лева са доста пари, но както много пъти стана ясно, те не вкрючват само изолация и дограма.
Няма значение, ако енергията за моето жилище не се мери в ясна единица, то е мистерия как ще се промени след изолацията. Но да погледнем глобално: да кажем 2/3 от енергията от ТЕЦ стане излишна. Какво става с нея? Ако приходите на ТЕЦ паднат, дали цената няма да се вдигне? Друг вариант да намалим производството на ток от ТЕЦ? Не е опция.
Не съм слагал изолация - сградата си е такава. Сметките са ми: площ по-голяма с 30%, температура 22-23, разликата става 17 вместо 15 градуса 1/6 отгоре или приемам, че разхода ми е 50% над описаното жилище. Това прави 300-450 киловатчаса за Ноември - Декември или 60-90лв, може да има разлика, но сметката ли хваща и от двата месеца и е 200лв над лятото, а не 75 - грешката е огромна.

Сметката е 14 Хил за енергийна ефективност, ако в тази сметка влиза телевизор и храна за кучето това не променя фактите, освен че има нецелево изразходване на средства.
Old January 3rd, 2018, 02:19 PM   #1733
giorev
Registered User

Quote:
Няма значение, ако енергията за моето жилище не се мери в ясна единица, то е мистерия как ще се промени след изолацията. Но да погледнем глобално: да кажем 2/3 от енергията от ТЕЦ стане излишна. Какво става с нея? Ако приходите на ТЕЦ паднат, дали цената няма да се вдигне? Друг вариант да намалим производството на ток от ТЕЦ? Не е опция.
Не съм слагал изолация - сградата си е такава. Сметките са ми: площ по-голяма с 30%, температура 22-23, разликата става 17 вместо 15 градуса 1/6 отгоре или приемам, че разхода ми е 50% над описаното жилище. Това прави 300-450 киловатчаса за Ноември - Декември или 60-90лв, може да има разлика, но сметката ли хваща и от двата месеца и е 200лв над лятото, а не 75 - грешката е огромна...
Някои хора са отопляват с топлинна енергия от ТЕЦ, а други от електрическа от същия ТЕЦ. Няма голяма драма в това, да намалим потреблението, стига да не е шоково - ТЕЦ-овете подлежат също на модернизация.
Личната консумация на топлинни единици е определяща при разпределението на общата енергия. Вярвай ми!

Относно частния ти случай. Сметката не е така лесна. Ако ти е правило впечатление, експертите по енергийна ефективност казват - ако намалите вътрешната температура с един градус, ще намалите разходите за отопление с 10%! Ето и какво става с твоя апартамент, при константни 22 градуса вътре:

Забележки:
1. Не забравяй, че горната сметка е на база статистически данни за метереологичните условия, а тази година имахме много неблагоприятни такива и по-ниски от обичайните температури през ноември.
2. Искам да уточня, че за да е докрай коректна сметката, трябва да извадим от консумираната енергия, топлинните печалби. Това са основно печалбите от слънчево греене, особено на южната фасада и през остъкление (отчита се дори вида на стъклото). Печалбите от кухненските и други уреди, дори и от обитателите, защото човешкото тяло в покой отдава около 350 ВТЧ...
А към топлинните загуби трябва да добавим тези от вентилация, принудителна или естествена, които не са малки и зависят в голяма степен от навиците на обитателите.
Тези сметки не ги правих в предишния пример, защото сравнявам един обект преди и след и приемам, че другите фактори (освен коефициента на топлопреминаване) са константни.

Last edited by giorev; January 3rd, 2018 at 02:35 PM.
Old January 11th, 2018, 05:17 PM   #1734
racata
Registered User

racata's Avatar

Likes (Received): 133989

Два блока от Люлин:

бл.604
Този го знаете от 81-ва стр. Протоколно отдалеч, с трите в редичка

============================================

бл.317

----->