daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 27th, 2017, 01:09 PM   #121
Rosenrot
Registered User

Likes (Received): 2958

Защо спорите с хора, на които разбирането им за природа е да седнат в кафето на мола и да гледат Витоша на фона на железо-бетонни конструкции или да се качат с колата до някоя полянка и да запалят барбекюто.
Общо взето, добре, че въпреки цялата корпоративна гняс, която се изсипва по тия хора, все пак има такива, които отделят от времето си да защитават природата и да пречат на разни мутро-бизнесмени да си играят на бащиния с нещо, което не е тяхно.
Аз съм твърдо ЗА устойчивото и природосъобразно развитие на туризма, ама кой ще го направи бе, мозъци - Цеко Минев и другите подобия на бизнесмени ли? Когато дойде някой, който ме убеди, че няма да иска само да лапа и няма да се разпорежда с планините, плажовете, природните паркове и т.н.като със своя собственост, от която да изкара още някой пиклив лев, тогава ще подкрепя с две ръце това да се случи.
Защото примери за обратното мога да ви дам стотици - съсипаните плажове, на които освен заведения и чадъри няма друго и затова всеки адекватен българин бяга в Гърция, свлачищата по цялото северно черноморие, Витоша и Пирин в района на империята на Цеко, резервата Ропотамо с кафенето, от което си хвърлят фасовете в блатото - това ли ви е разбирането за туризъм, ай сиктир и ходете да пишете в страницата на Каролев по-добре.

Sponsored Links
Old December 27th, 2017, 01:24 PM   #122
mlazarov
Registered User

Likes (Received): 16395

Доста малоумно е под "зелени" да слагаш различни групи хора в едно. Отделно е доста глупаво да имаш повърхностни знания по дадена тема и да се изказваш неподготвено. Хубаво е човек първо да се поинтересува да премери плюсове и минуси и тогава да заклемява кое е добро и лошо.

В случая с лифтовете се създава нарочно напрежение, за да може една група хора да постигне своето. И това не са набедените за зелени.

Ето какво наблюдавам аз:
- в случая с Витоша хората не искат да ползват лифта (той не е бил и близо до капацитета си), а са се качили с колите си. Грешно е да се прави заключение, че тук трябват повече лифтове или че лифта е проблема.
- защо хората са предпочели колите си? - защото една група (Юлен) сложи такса за паркинга на лифта
Въпроса ми е: какво общо имат "зелените" в случая и биват нанеждавани, че проблема в тях?

Относно лифтовете на Банско:
- капацитета на лифтовете може да бъде увеличен като бъдат подменени кабинките и като бъде увеличена скоростта и на сегашните
- нито едното, нито другото е проблем да се направи без да е нужно строене на допълнителни лифтове
- но не се прави, защото целта не е увеличаване на капацитета на лифтовете, а ново строителство на "лифтове" на 5-10 етажа.

С какво "зелените" спират увеличаването на капацитета? - Юлен отново създава напрежение сред хората за да може масата да се настрои срещу тези, на които все пак им пука какво се случва с природата. И успешно се справя след като много хора гледат толкова късогледо - казали са им трябва лифт и това е. Защо трябва, нужен ли е изобщо, дали всъщност лифта е проблема, дали целта не е друга - хората не го мислят много, а си повтарят мантрата "трябва лифт - зелените са виновни".

Хората, които си палят печките с какви ли не неща, тези които си седят в задръстването в 20 годишната си подвижна кошница и които като цяло не им пука в каква среда ще живеят децата им в голям процент съвпадат с тези, които не им пука и за природата и като цяло за заобикалящата ги среда - важното е само в техния апртамент, в тяхнат кошница и тяхното си село всичко да е наред.

CecoM71, kiroslavov, mon4o, risist, ivojekov and 2 others liked this post
mlazarov no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 01:27 PM   #123
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Likes (Received): 6739

Quote:
Originally Posted by MrB1 View Post
Ти си имаш няколко заучени фрази и го повтаряш, мислейки че това те прави много убедетилен в споровете.

А това, което казвам аз не искаш да го прочетеш/разбереш. Както и да е.

Зелените са ОК, всъщност ние дето искаме да се развива туризма пречим
А ти прочете ли/разбра ли поне една от "заучените" фрази?

п.п.
Голяма част от зелените не са ок, а са същите неграмотници и безхаберници като тебе, някои даже по-добре платени, защото са професионалисти. Вредата и от тях е същата, като и от тебе - само грамотният потребител опазва блага, другите просто плюскат.
А и ти не искаш развитие на туризма, ти искаш готов продукт и да лапаш, пардон, ползваш. От развитие хал хабер си нямаш.
Old December 27th, 2017, 01:36 PM   #124
kiroslavov
Registered User

Likes (Received): 2746

И докато в София е така:

На Витоша е така:

Весели празници!
Old December 27th, 2017, 01:41 PM   #125
giorev
Registered User

Likes (Received): 12050

Quote:
Originally Posted by gadolini View Post
Изключително примитивно мислене. Винаги съм се чудил на това как повечето хора си мислят, че спасяването на птички и пчелички е самоцел на някакви си хахави природозащитници. Това показва тотална липса на уважение и разбиране към природата. В крайна сметка, проблемът не е за нея, а за нас, като осъзнати и интелигентни същества, за каквито се бием в гърдите, че сме. Прогресът може трябва да се случва и без да се уврежда излишно природата, дължим го на себе си и на децата си. Но това е нещо, което истински Хомо Грамотикус като теб никога няма да осъзнае.
Сори за офтопика, просто не се сдържах.
Примитивно е да смяташ, че само регресивното мислене е полезно за природата, човечеството и планетата. С "хора 3/9" (от изброените точки) изобщо не ми се спори, защото нямат капацитет/потенциал да четат и разберат.
Полезното за природата, човечеството и планетата се разпростира далеч над мирогледа на такива ретрогради.
Това са "зелените" кретени, т.е. доста повече кретени, отколкото зелени, въпреки собствената им убеденост.

Last edited by giorev; December 27th, 2017 at 01:49 PM.
giorev no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 02:04 PM   #126
MrB1
Registered User

Likes (Received): 97

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
А ти прочете ли/разбра ли поне една от "заучените" фрази?

п.п.
Голяма част от зелените не са ок, а са същите неграмотници и безхаберници като тебе, някои даже по-добре платени, защото са професионалисти. Вредата и от тях е същата, като и от тебе - само грамотният потребител опазва блага, другите просто плюскат.
А и ти не искаш развитие на туризма, ти искаш готов продукт и да лапаш, пардон, ползваш. От развитие хал хабер си нямаш.
Ти прочете ли в кой да е някой мой пост някаква обида към теб? Няма да продължа да ти отговарям, защото явно ти свършиха заучените фрази и аргументи и наблягаш на обидите. Добре че има такива природозащитници като теб, че България да пребъде.

По темата, лифтовете на Витоша са морално, физически и технически остарели.
Законът изисква територията под новите лифтове да е със сменено предназначение, а планът за управление на Витоша го забранява. Законът е написан така лично от зелените със съдействието на управляващите.
MrB1 no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 09:39 PM   #127
Ivailo_2_SF
Registered User

Likes (Received): 125

А защо туризма трябва да се свързва само със ядене, пиене, ол инклюзив и скъпи хотели?

Лично аз предпочитам, след като съм прекарал цялата работна седмица затворен в сграда, с климатици, с луминисцентно осветление, да си прекарам почивните дни в абсолютна тишина и дивотия, в някоя хижа на Витоша в гората, до която няма път, няма шум, автомобили итн. По този начин човек се чувства истински отпочинал и зареден с енергия, без каквито и да е луксове, но с достатъчни удобства. Докато на Банско в хотела все едно си си в апартамента в София, някак не можеш да почувстваш че си на почивка. Като си роден, израснал и прекарваш целия си живот в големия град логично търсиш почивните си дни малко дивотия и уединение в природата, а не да отидеш някъде на същата лудница.

Неслучайно са ги строили навремето тези хижи и почивни станции-хем да ти е наблизо до града, да не се изморяваш от много път, хем да си нависоко в планината в дивотията да можеш истински да си отпочинеш. Достатъчно е да има добър транспорт само до изходните пунктове Алеко и Златните Мостове, както и подвитошките села и на който му се ходи на пхланина оттам пеш. И без друго иначе за тези, които ходят с кола и не знаят на къде да ходят после и какво да правят в планината е опасно, неслучайно напоследък много зачестиха инцидентите със загубени туристи на Витоша и като цяло в планините.

Слизат от колата по анцузи на Алеко без никаква екипировка и тръгват към платото, където има мъгла, виелица и е - 15 градуса. Неведнъж ми се е случвало в такива условия и почти никаква видимост да връщам такива разни наплашени индивиди до хижата и да ме питат "може ли да вървим с вас че не знаем на къде нищо не се вижда"
Ivailo_2_SF no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 09:53 PM   #128
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 13144

Quote:
Originally Posted by Ivailo_2_SF View Post
А защо туризма трябва да се свързва само със ядене, пиене, ол инклюзив и скъпи хотели?
Кой въобще е развил подобна теза тук, че ти да я оспорваш? Самият факт, че има голям наплив лятото към по-спокойното гръцко море, от претовареното черноморие, показва, че много хора търсят спокойствие.

Но не трябва да забравяш, че както ти предпочиташ спокойствието, така и други предпочитат да "избухнат" през почивката си. Идеалният вариант е да има места и за двата вида туристи.
Old December 27th, 2017, 11:20 PM   #129
ikonoma
Registered User

Likes (Received): 730

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Примитивно е да смяташ, че само регресивното мислене е полезно за природата, човечеството и планетата. С "хора 3/9" (от изброените точки) изобщо не ми се спори, защото нямат капацитет/потенциал да четат и разберат.
Полезното за природата, човечеството и планетата се разпростира далеч над мирогледа на такива ретрогради.
Това са "зелените" кретени, т.е. доста повече кретени, отколкото зелени, въпреки собствената им убеденост.
Гьорка, знаеш ли какво ще стане, ако изчезнат пчеличките?
ikonoma no está en línea   Reply With Quote
Old December 27th, 2017, 11:36 PM   #130
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Quote:
Originally Posted by MrB1 View Post
Ти прочете ли в кой да е някой мой пост някаква обида към теб? Няма да продължа да ти отговарям, защото явно ти свършиха заучените фрази и аргументи и наблягаш на обидите. Добре че има такива природозащитници като теб, че България да пребъде.

По темата, лифтовете на Витоша са морално, физически и технически остарели.
Законът изисква територията под новите лифтове да е със сменено предназначение, а планът за управление на Витоша го забранява. Законът е написан така лично от зелените със съдействието на управляващите.
Извинявай, но няма да се извиня, защото неграмотник и безхаберник не е обида, а констатация.
И не, припознал си се - природозащитник съм само доколкото не искам нещата да стават както станах на Банско. Бил съм на Бъндеришка поляна преди мегакурорта и да ти кажа, децата ми щяха да се радват повече да идат там през лятото, отколкото сега през зимата. А през зимата можеха да карат на Витоша. Сега на Бъндеришка поляна през лятото не може да се ходи, а на Витоша през зимата не може да се кара. Познай кой направи това - зелените или Цеко...
А ти си наистина неграмотник! Да, законът е умишлено направен така. Повечето закони са направени с умисъл, рядко се случва в тях да има нещо случайно, без причина, просто ей така. И причините са мислени от хора, които не гледа само собствения си интерес и не защитават само конкретна банка.
И както казах, ако обществото има интерес паркът да промени статута си или разрешителния си режим (няма нужда да се променя закона за това, грамотнико), щеше да е изразило това си единодушие и да задвижи по каналния ред предвидените за тези промени процедури. Е, единодушие няма, даже болшинство няма, а процедурите се неглижират и се пробутват манипулации и наредби в последния момент, зад гърба на някого, без преса, без юридическо покритие. И това също не става случайно.
А другият вариант е да не си слабо грамотен юридически и безхаберен, а съвсем грамотен и добре подплатен и заплатен. Случайно...
Old December 27th, 2017, 11:41 PM   #131
NBBVH
Registered User

NBBVH's Avatar

Quote:
Originally Posted by Capt.Vimes View Post
Кой въобще е развил подобна теза тук, че ти да я оспорваш? Самият факт, че има голям наплив лятото към по-спокойното гръцко море, от претовареното черноморие, показва, че много хора търсят спокойствие.

Но не трябва да забравяш, че както ти предпочиташ спокойствието, така и други предпочитат да "избухнат" през почивката си. Идеалният вариант е да има места и за двата вида туристи.
Витоша се е доказала с времето като място, неподходящо за вида "туристи", които "избухват". Не напразно горе има толкова паметни плочи. Това, че е на една крачка от чалготеките, не значи, че е място за купонджии.
Old December 27th, 2017, 11:44 PM   #132
giorev
Registered User

Quote:
Originally Posted by ikonoma View Post
Гьорка, знаеш ли какво ще стане, ако изчезнат пчеличките?
Знам да!
Мога да предположа, че все пак човечеството ще оцелее, с развитието на ГМО, които нямат нужда от насекоми. Но това да оставим на научната-фантастика....
Въпросчета (хипотетични), кое е по-важно? Да запазим 50 колонии с пчели (които дори могат да се преместят временно) или да спасим 50 декара с овошки? Да заличим малариен комар или друг паразит предразполагащ епидемия?
Влизаме в дълбок оффтопик. Надявам се, стана ясно. Ако не е, прочетете още веднъж написаното по-рано!

Last edited by giorev; December 27th, 2017 at 11:49 PM.
Old December 27th, 2017, 11:59 PM   #133
Capt.Vimes
Да живее България!

Capt.Vimes's Avatar

Likes (Received): 13144

Quote:
Originally Posted by NBBVH View Post
Витоша се е доказала с времето като място, неподходящо за вида "туристи", които "избухват". Не напразно горе има толкова паметни плочи. Това, че е на една крачка от чалготеките, не значи, че е място за купонджии.
Аз нямах предвид Витоша конкретно за тези туристи, а говорех най-общо за туризма. Последното което искам е пияни купонджии да се щурат из планините.
Capt.Vimes no está en línea   Reply With Quote
Old December 28th, 2017, 12:01 AM   #134
ikonoma
Registered User

Quote:
Originally Posted by giorev View Post
Знам да!
Мога да предположа, че все пак човечеството ще оцелее, с развитието на ГМО, които нямат нужда от насекоми. Но това да оставим на научната-фантастика....
Въпросчета (хипотетични), кое е по-важно? Да запазим 50 колонии с пчели (които дори могат да се преместят временно) или да спасим 50 декара с овошки? Да заличим малариен комар или друг паразит предразполагащ епидемия?
Влизаме в дълбок оффтопик. Надявам се, стана ясно. Ако не е, прочетете още веднъж написаното по-рано!
Гьорка, ами то и от мъже може да няма нужда, хората ще мутират до самооплождащи се както я караме. Мислим, че сме пътя, истината и живота и можем да променим, опропастим и разрушим природния баланс, който се е изграждал с векове.

За какво ни е ГМО, на кого ще помогне и с каква цел?
Искаш всичко да се пръска с отрови, за да може все пак да имаме някаква реколта? Да, имам градина и знам как е било преди 50 и повече години и как е сега.
Далеч не сме хай тек, както много хора си мислят и всъщност надхитряваме себе си.
Не пробутвай за офтопика, защото с 12 си точки провокираш.
Old December 28th, 2017, 12:18 AM   #135
giorev
Registered User

Природният ти баланс е нарушен в мига, в който човека е запалил огън собственоръчно и е сложил семка в почвата. Или НЕ, не е нарушен тогава, не е нарушен и сега, няма да бъде нарушен и в бъдеще, каквото и да направи човешкото същество, защото ТО Е част от природата!
Задай си въпроса, ако пчелите, мравките, вълците или рибите, имаха средство, с което да изтребят всички хора за един миг, дали щяха да се двоумят и дали това би нарушило "баланса в природата"?
Пак ще кажа, за пореден път, че следва да използваме всички възможности на технологията, с необходимата доза разум и претегляйки положителното и отрицателното. Регроградното отричане на всичко, което "нарушава баланса в природата" (което дори няма ясна дефиниция) е катастрофално, не по-малко от безконтролното унищожаване на околната среда!

п.п.: Сега видях конкретния въпрос - "за какво ни е ГМО", на какво и кого ще помогне?
Написал съм го много ясно, но ще повторя и допълня:
1. ГМО може да залеси площи, които в момента са пустинни, като "наруши баланса в природата", за един по-добър/благоприятен климат на планетата.
2. ГМО и индустриалното земеделие е единственото решение (на този етап) на проблема с изхранването на нарастващото население на планетата.
3. ГМО няма нужда от пестициди и инсектициди, така че конкретно помага на възстановяването на пчелната популация. Парадокс!

Last edited by giorev; December 28th, 2017 at 12:27 AM.
Old December 28th, 2017, 12:27 AM   #136
ikonoma
Registered User

Е щом разсъждаваш, че каквото и да направи дори атомната бомба сигурно не нарушава баланса, защото човека е искал нещо да изпита.

Когато засееш семе в земята ти просто размножаващите вида, а не му променяш ДНК, забелязваш ли тънката разлика?

Коментирай ми точките, които те попитах. Аз не искам отровена природа. Защото и урана е полезен, но не и в питейната вода, нали?

И това, което считаш за вредител всъщност е полезно и си има място в кръговрата. Пример: децата ти сигурно се страхуват от змии, но змиите са полезни, защото се хранят с гризачи, които опустошават реколтата. Така, че страха им не е основателен факт за унищожаването им.

Last edited by ikonoma; December 28th, 2017 at 12:33 AM.
Old December 28th, 2017, 12:30 AM   #137
giorev
Registered User

Quote:
Е щом разсъждаваш, че каквото и да направи дори атомната бомба сигурно не нарушава баланса, защото човека е искал нещо да изпита.

Коментирай ми точките, които те попитах. Аз не искам отровена природа. Защото и урана е полезен, но не и в питейната вода, нали?
Отговорих междувременно.
А защо има уран в питейната вода? Този така "модерен" проблем...

Quote:
...
Когато засееш семе в земята ти просто размножаващите вида, а не му променяш ДНК, забелязваш ли тънката разлика?...
А култивирането, какво е ако не е промяна в ДНК? Човекът модифицира генно животни и растения от хиляди години, чрез бавни и трудоемки методи. Сега се е научил да го прави по-бързо и ефективно.

п.п.: Противоречиш си! Като сложи семките в почвата, човека помага на един вид да "се наложи" над останалите видове. Това "балансиране" ли е, защото очевидно прилича на "дебалансиране"? А пренасянето на семките от континент на друг, противно на природата, нарушава ли баланса, какво смятат "зелените"?

Last edited by giorev; December 28th, 2017 at 02:46 PM.
Old December 28th, 2017, 12:48 AM   #138
ikonoma
Registered User

Най-вероятно някой е добивал в зоната на водоизточник, ти искаш да сондираме и из Добруджа за газ, че да добием още елементи от менделеевата таблица.

Нарастващото население не е в плюс, знаеш много добре, че третия свят носи прираста и какво ще постигнем, като им помогнем.

А сигурен ли си как ще ни се отрази да употребяваме продукти, с променена ДНК? Кой може да гарантира?

Защо старите видове не издържат без праскане с препарати, например сливи? Все интересни въпроси.
Old December 28th, 2017, 12:53 AM   #139
giorev
Registered User

Quote:
Най-вероятно някой е добивал в зоната на водоизточник, ти искаш да сондираме и из Добруджа за газ, че да добием още елементи от менделеевата таблица...
Не знаеш! Типично! Това са тезите и подготовката! Нямам повече въпроси засега.

Искам да добиваме газ, да! За да станем по-проспериращо и богато общество, което да влага повече в образование и да няма неграмотници!
Изглежда Добруджа е някакво световно изключение и само тук не може да се добива газ без да се отрови всичко живо.

Quote:
Нарастващото население не е в плюс, знаеш много добре, че третия свят носи прираста и какво ще постигнем, като им помогнем.
Дай водородна бомба на змиите, те ще ти решат проблема много бързо. Вероятно ще се "наруши баланса", но на теб, какво ти пука дали ще умрат от глад или с бомба...

Quote:
А сигурен ли си как ще ни се отрази да употребяваме продукти, с променена ДНК? Кой може да гарантира? ...
Образователната система....

Quote:
Защо старите видове...
Може би са ти стари растенията и да имат нужда от подмладяване. Обърни се към Специалист.

Last edited by giorev; December 28th, 2017 at 01:15 AM.
Old December 28th, 2017, 01:01 AM   #140
ikonoma
Registered User

Какви тези бе, Гьорка? Ако ти работиш с тези не всички сме така. Не знам от къде е, факт е, че е от човешка грешка да го кажем. Дали ще е складиране на отпадъци, дали източника е хванат от зона, съдържаща опасния елемент за хората е без значение, факт е, че водата е отровена.

Отговори на моите въпроси.

Reply

Thread Tools

Posting Rules