daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > Sofia

Sofia Buildings | Сгради

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Does the infrastructure get better?
Подобрява се много 39 12.11%
Подобрява се 226 70.19%
Остава същата 22 6.83%
Влошава се 23 7.14%
Влошава се много 12 3.73%
Voters: 322. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old December 29th, 2017, 05:30 PM   #15601
benjaminn
Registered User

benjaminn's Avatar

Likes (Received): 12741

Реконструкцията на културния институт "Красно село" завърши
ТЕЛЕВИЗИЯ ЕВРОПА, 29.12.2017

racata, troppper, linker_, the dogi, Mitara6ki and 2 others liked this post
benjaminn no está en línea   Reply With Quote

Sponsored Links
Old January 3rd, 2018, 08:21 AM   #15602
vozda
Registered User

Likes (Received): 1275

Гледах участието на мадам. Майко мила колко не е адекватна. Ако има кой да поеме тази вълна мадам може да си замине, защото корупцията около приема на деца в детските заведения е колосална.

P.S.: "Възложила съм на опитния криминалист Ботьо Ботев да разследва случая." - смях, пълен смях и безтегловност.

86mhz, А.Драганов, fori, racata, KRUM and 1 others liked this post

Last edited by vozda; January 3rd, 2018 at 08:29 AM.
vozda no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 11:20 AM   #15603
mmihaylov
Registered User

Likes (Received): 1490

И аз я гледах сутринта - некомпетентност и заучени фрази. Жалко, че за сега няма свестен заместител...

vozda, romari liked this post
mmihaylov no está en línea   Reply With Quote
Old January 3rd, 2018, 02:15 PM   #15604
fori
Registered User

Likes (Received): 4852

Кмет възлага разследване е като вицепремиер арестува диджей
Old January 4th, 2018, 12:30 PM   #15605
bonethugs
Registered User

Likes (Received): 3395

Някой може ли да ми каже сегашната сграда на Двореца на децата, каква функция е имала преди 1990 година?

"Демокрацията е механизъм, гарантиращ ни, че ще ни управляват толкова добре, колкото заслужаваме."
bonethugs no está en línea   Reply With Quote
Old January 4th, 2018, 12:37 PM   #15606
vozda
Registered User

Likes (Received): 1275

Quote:
Originally Posted by bonethugs View Post
Някой може ли да ми каже сегашната сграда на Двореца на децата, каква функция е имала преди 1990 година?
Quote:
Началото на създаването на Националния дворец на децата (НДД) е в далечната за днешните младежи 1949 година, когато с Решение №1 от 4 март на Министерски съвет се полагат основите на институцията. С постановление № 2464 от 11 септември 1950 г. се предоставя помещението на Софийската духовна семинария на Министерството на народната просвета, за да се преустрои в Централен дворец „Септемврийче”, който да бъде открит официално на 1 януари 1951 г.
Дворецът на децата в град София отваря гостоприемно врати през септември 1951 г. Оттогава той е любимо място и „втори дом” за хиляди момчета и момичета от столицата. Първият директор е Надежда Цанева.
През 1990 г. с Решение № 79 от 14 април 1990 г. сградата се връща на Софийската духовна семинария, а Дворецът на децата се премества на бул. Александър Стамболийски № 191, където се помещава и до днес.
През същата 1990 година е приет и изработен проект на лого на Централния дворец на децата. Автор на логото е художникът Стефан Чакъров.
от извора
сега остава някой да каже преди това какво е било

едит: намерих го: "Районен партиен дом на Българската комунистическа партия"

troppper, bonethugs, the dogi liked this post

Last edited by vozda; January 4th, 2018 at 12:46 PM.
vozda no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2018, 02:26 PM   #15607
Usted
Registered User

Likes (Received): 3760

Не бях преглеждал декември сайта на НАГ и оттам ми се сториха интересни две точки на заседания:

ОЕСУТ за разглеждане на инвестиционни проекти от 14.12.2017 с единствена точка:

Основен ремонт и реконструкция на съществуваща сграда на спирка "Вишнева", УПИ-I"за парк", кв.65, м."Лозенец"-III част - технически проект

, а за 09.01.2018 на ОЕСУТ за разглеждане на проекти за ПУП и тех. замервания има следната

т. 12 ИПРЗ и РУП за кв. 423, УПИ XIII-252 за жс, м. "Зона-Г Центъра" (част), /р-н Средец/

Това е ето този терен срещу I-ва Градска (просто терените в Зони Ц са малко и всяко застрояване е интересно, поне за мен...)

https://www.google.bg/maps/@42.68865...2!8i6656?hl=bg

the dogi, racata liked this post
Usted no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2018, 10:19 AM   #15608
nikitrz
Registered User

Likes (Received): 139

Скопие въведе безплатен транспорт заради смога

Македонските власти направиха обществения транспорт временно безплатен за Скопие като част от спешните мерки за борба със замърсяването на въздуха. Мярката важи както за обществения транспорт, така и за частния. Безплатното пътуване ще струва на общината около 7 милиона денара дневно.(http://dnes.dir.bg/news/makedonia-mr...26764277?nt=10)

Не знам дали това е правилната тема, в която трябваше да постна тази статия, но за пореден път се случва държава, като Македония, която е уж светлинни години зад нас, и която е може би най-бедната в цяла Европа да взима в пъти по-адекватни мерки отколкото нашите "специалисти" тук.Не говоря само за София, а като цяло, защото излязоха данни, които показват че финните прахови частици са в пъти над нормата в 22 града в цялата страна.
Тая статия съм я пратил на фейсбука на Фандъкова - не че ще има ефект, но до сега винаги ми е отговаряла(или някой, който поддържа страницата) и поне ще го прочетат.

MaxiGuide, bojko84, racata liked this post
nikitrz no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2018, 10:46 AM   #15609
bojko84
Registered User

bojko84's Avatar

Likes (Received): 5280

Страшно некадърно се управлява София, а и останалите ни големи градове. Такова безхаберие цари по бюрата, че е направо плачевно.

benjaminn, nikitrz, kevin87, stakka, romari liked this post
bojko84 está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 9th, 2018, 06:10 PM   #15610
kraxx
фундаменталист х-тремист!

kraxx's Avatar

Likes (Received): 142220

Quote:
СТОЛИЧНА ОБЩИНА ПРЕМАХВА НЕЗАКОННО ПОСТАВЕНИ РЕКЛАМНИ ЕЛЕМЕНТИ

Ще бъдат инспектирани и дружествата, които ги стопанисват.

Съгласно заповед на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова Направление „Архитектура и градоустройство“ продължава действията си по премахването на незаконосъобразно поставени рекламни елементи. Ще бъдат извършени проверки на рекламните съоръжения по ключови градски булеварди - бул. „Тодор Александров“, бул. „България“, бул. „Черни връх“, бул. „Цариградско шосе“ и бул. „Брюксел“.

Целта на проверката е установяване законосъобразността на поставените рекламни елементи, като ще бъдат инспектирани и дружествата, които ги стопанисват, наличие на разрешения за поставянето им, изрядността на договорите, както и респективно споразумения, схеми за поставяне, начин на захранване с електроенергия и др. Проверката ще бъде извършена съвместно от експерти на Направление „Архитектура и градоустройство“, Столичен инспекторат, както и представители на районните администрации.
http://www.citybuild.bg/news/stolich...premahva/36095

racata, the dogi liked this post
kraxx no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2018, 10:53 PM   #15611
kevin87
Registered User

kevin87's Avatar

Likes (Received): 5529

Те и законно поставените билбордове из града са ужасяващи и пречещи. Около Съдебната и площад Света Неделя е пълно с такива законни безумия.

benjaminn liked this post
kevin87 no está en línea   Reply With Quote
Old January 10th, 2018, 07:58 PM   #15612
kraxx

kraxx's Avatar

Quote:
Вече е онлайн новият сайт на Визия за София

Очаквайте пълни доклади и още много от събраната информация по всяка тема.

Следвайки одобреният график, през есента на 2017 в процеса се включват седем експертни организации, които работят по изследванията и анализите на седем тематични направления: Хора, Идентичност и култура, Градска среда, Околна среда, Транспорт, Икономика и Управления, и включените в тях теми. Експертните екипи имат задачата да обобщят съществуващото знание по тези направления, на базата на което да започне информиран диалог за бъдещето на града. На основата на този диалог, през пролетта тази година ще бъде предложен работен вариант на Визията, който отново ще бъде дискутиран от широката общественост. През есента Визията следва да бъде приета от Столичен общински съвет, за да служи като платформа за развитието на София и да сложи началото на устойчива система за дълготрайно взаимодействие.

Сайт - тук.
http://www.citybuild.bg/news/veche-o...t-viziia/36105

troppper, the dogi liked this post
Old January 11th, 2018, 07:10 PM   #15613
kraxx

kraxx's Avatar

Quote:
Парламентът прие на първо четене ЗИД на ЗУЗСО

Народните представители приеха промени в Закона за устройството и застрояването на Столичната община на първо четене. В мотивите на вносителите е записано, че законопроектът е насочен към решаване на основни въпроси-въвеждане на регламенти относно високите сгради и зоните без максимални стойности за кота корниз на сградите; озеленяване; трафик и паркиране; градска среда; жилищни комплекси; намаляване на административната тежест и премахване на съществуващи ограничения.
http://vestnikstroitel.bg/news/17365...-zid-na-zuzso/

bojko84, Celeborn, krakula liked this post
Old January 12th, 2018, 11:24 AM   #15614
Celeborn
Trololo

Celeborn's Avatar

Чудя се тези коти от 15, 50 и 75 и 125 метра до къде ли са този път... пак корниз или... специално 15-те метра отвъд околовръстното, които често се превръщат в 25 с 3 етажа "покрив"...

mastodonta liked this post
Celeborn no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2018, 11:27 AM   #15615
kraxx

kraxx's Avatar

Днешното интервю на Здравков пред 24 часа след:

TzV, sashoskiora, racata, krakula, erejnion and 1 others liked this post
Old January 12th, 2018, 02:51 PM   #15616
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 2285

Ми Здравков май има да черпи.
И да си плаща глобите.
Успя май че да пробута това, заради което мотаеше съдебната система, инвеститорите и гражданите последната година.
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2018, 03:08 PM   #15617
kraxx

kraxx's Avatar

Няма закон, който да отменя съдебно решение. Щом се е стигнало до съд се процедира по действащото, а не по бъдещото законодателство. В случая избягва исканията за нови високи сгради, за които все още няма визи и разрешения. За всичко, което е влязло в процедура се прилагат режимитите действали в момента на започване на процеса.

troppper, romari, the dogi liked this post
Old January 12th, 2018, 03:12 PM   #15618
erejnion
Registered User

erejnion's Avatar

Likes (Received): 2285

Нали казах "И да си плаща глобите."? Много ме съмнява това да му се размине, а още повече ме съмнява Парадисото и НИКМИ да се смъкнат до 125 метра. Целта му очевидно бе точно да избегне исканията за нови високи сгради. Мен поне ми изглежда че е постигнал тази своя цел, макар че сигурно има вратички в закона, които да позволяват на нагли инвеститори да заобикалят новия закон.
erejnion no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2018, 03:17 PM   #15619
kraxx

kraxx's Avatar

На този етап нищо не е постигнал
Това беше само първото четене. Предстои окончателното гласуване, като между двете четения могат да се внасят изменения.
Зависи кой кого си е купил може не вратички, а цели порти да се заложат и никога няма да се разбере докато не стане мноооого късно

troppper, Shlosera, the dogi liked this post
Old January 17th, 2018, 10:05 AM   #15620
PhiK
Registered User

Likes (Received): 1583

Quote:
Originally Posted by erejnion View Post
Нали казах "И да си плаща глобите."? Много ме съмнява това да му се размине, а още повече ме съмнява Парадисото и НИКМИ да се смъкнат до 125 метра. Целта му очевидно бе точно да избегне исканията за нови високи сгради. Мен поне ми изглежда че е постигнал тази своя цел, макар че сигурно има вратички в закона, които да позволяват на нагли инвеститори да заобикалят новия закон.
НИКМИ очевидно нямат гръб в момента и искат да строят против желанията на общината и държавата. А държавата като по-силен субект винаги може да възпрепятства, ако пожелае.

Например - прокуратурата наскоро обяви, че е направила оценка на сделката за заменката на имот на НИКМИ с имота на общината на Гешов и България и счита, че в нея има толкова сериозни недостатъци, че делката е нищожна (не прехвърля правото на собственост). В една обикновена ситуация, новият собственик би придобил такъв имот по придобивна давност (щом сделката е нищожна - 10 годишна), ноо както знаете, в България е в сила мораториум за придобиване на държавни и общински имоти по давност, така че НИКМИ ще останат с пръст в устата.

Наистина - няма как да бъде отменено влязлото в сила решение на ВАС за строителните параметри на имота, просто ще пробват да им го отнемат (с дълги съдебни битки, очевидно)
PhiK no está en línea   Reply With Quote

Reply

Tags
bulgaria, culture, sofia

Thread Tools

Posting Rules