daily menu » rate the banner | guess the city | one on oneforums map | privacy policy (aug.2, 2013) | DMCA policy | flipboard magazine

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.

Reply
 
Thread Tools
Old May 10th, 2008, 04:29 AM   #1
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

[AL/RKS] Lajme nga Energjitika | Energy News

Albania, Energy News

Please post here news related to the energy sector in Albania!

Data:

Since classical times, people have exploited the fossil-fuel and mineral deposits present in the lands that now constitute Albania. Petroleum, natural gas, coal, and asphalt lie in the sedimentary rock formations of the country's southwestern regions.

With its significant petroleum and natural-gas reserves, coal deposits, and hydroelectric-power capacity, Albania has the potential to produce enough energy for domestic consumption and export fuels and electric power.

In the 1980s, the petroleum and bitumen enterprises employed 10 percent of Albania's industrial work force, controlled 25 percent of the country's industrial capital, and received almost 33 percent of its industrial investment funds.

Petroleum was the first industry to attract direct foreign investment after the communist economic system broke down. In 1990 and 1991, the Albanian Petroleum and Gas Directorate entered into negotiations with foreign drilling and exploration firms for onshore and offshore prospecting.

Albania's known natural-gas reserves have been estimated at 22,400 million cubic meters and lie mainly in the Kuēovė and Patos areas.

Albania's unprofitable coal mines produced about 2.1 million tons in 1987.

About 80 percent of Albania's electric power came from a system of hydroelectric dams built after 1947 and driven by several rivers that normally carried abundant rainfall. Electric- power output was estimated by Albanian officials at 3,984,000 megawatt hours in 1988.

Droughts in the late 1980s and in 1990 brought an energy crisis and a sharp drop in earnings from electric-power exports. In 1991 heavy rainfall allowed Albania to resume electric-power exports to Yugoslavia and Greece. In the early 1990s, labor strikes and transformer burnouts caused by the overloading of circuits when many Albanians turned to electricity to heat apartments after other fuel supplies ran out regularly resulted in blackouts in towns across the country, and even sections of Tiranė, producing disruption months at a time.

Albania's mineral resources are located primarily in the mountainous northern half of the country. Albanian miners extract mainly chromium ore, ferronickel, copper, bitumen, and salt.

Some production estimates placed Albania just behind South Africa and the former Soviet Union in the output of chromite, or chromium ore, which is vital to the production of stainless steel.

Albania's high-grade chromite reserves had been largely exhausted by the 1990. The poor quality of the remaining ore accounted for the country's worsening position in world markets. Impurities present in Albania's highest-grade chrome were largely the by-product of poor mining and smelting techniques and the use of antiquated Chinese equipment. The country's chromium industry also suffered because of inadequate transportation facilities.

Albania also produced copper, iron, and nickel. The main copper deposits, estimated at about 5 million tons, were located near the northern towns of Pukė, Kukės, and Shkodėr.

Albanian bitumen and asphalt deposits were located near the town of Selenicė and in the Vjosė River valley. Bitumen and asphalt production rose significantly after World War II, and most of the output was used for paving and waterproofing materials and in the manufacturing of insulators and roofing shingles. Miners had worked the Selenicė deposits continuously for centuries before a lack of soap, boots, and basic equipment forced operations to cease when the centrally planned economy stalled.

Source
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 10th, 2008, 04:30 AM   #2
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Shqipėria shpėton pėrfundimisht nga kriza energjetike

Shqipėria shpėton pėrfundimisht nga kriza energjetike

Shqipėria kapėrcen pėrfundimisht krizėn energjetike. Duke filluar nga vit, vendi ka tė gjitha mundėsitė qė tė furnizohet 24 orė me energji elektrike. Kėtė fakt e ka pohuar vetė drejtori i pėrgjithshėm i Korporatės Elektroenergjetike Shqiptare, Gjergj Bojaxhi. Sipas tij, kėtė vit kėrkesat e vendit pėr drita po plotėsohen nga importi, kombinuar me prodhimin vendas nė nivele tė konsiderueshme, i favorizuar nga kushtet e mira atmosferike. Ndėrsa gjatė vitit tė ardhshėm e nė vijim, do tė vihen nė funksionim burimet e reja energjetike, qė janė termocentrali i Vlorės dhe linja e interkonjeksionit me Malin e Zi. “Rregullimi i sektorit energjetik do tė na ndihmojė qė tė kemi 24 orė drita. Duke filluar nga ky vit, nuk kemi arsye qė tė kemi kufizime. Strategjia qė kemi ndjekur ka qenė e tillė, qė gjatė muajve tė parė tė vitit janė siguruar importe tė larta, duke siguruar rezervė pėr muajt nė vijim. Vitin tjetėr do tė fusim prodhimin nga TEC-i i Vlorės dhe linjėn e tensionit tė lartė me Malin e Zi. Kjo do tė thotė, qė edhe sikur tė mos kemi mot me rreshje, do tė kemi dy elementė qė do tė balancojnė kėtė gjendje dhe nuk do tė kemi probleme nė furnizimin e qytetarėve me energji elektrike”, ka deklaruar Bojaxhi. Por kreu i KESH-it, ka shtuar se pavarėsisht kėtyre dy veprave energjetike, investimet nė kėtė sektor duhet tė vazhdojnė, pasi nė tė ardhmen do tė rritet konsumi i energjisė dhe kjo do tė kėrkojė burime tė reja prodhuese. “Pas TEC-it tė Vlorės dhe linjės me Malin e Zi ne nuk duhet tė rrimė duarkryq pėr dhjetė vjetė tė tjera dhe tė presim. Por duhet tė investojmė nė vepra tė tjera prodhuese. Njė prej tyre mund tė jetė edhe njė termocentral nė Kosovė, ēka mund tė arrihet nėpėrmjet njė bashkėpunim mes tė dyja vendeve”, ka deklaruar drejtori i korporatės, Gjergj Bojaxhi.

Ēmimi i energjisė elektrike

Drejtori i pėrgjithshėm i KESH-it ka insistuar nė rritjen e mėtejshme tė ēmimit tė energjisė elektrike. Sipas tij, energjia elektrike po shitet aktualisht nėn kosto dhe kjo i shkakton humbje finaciare korporatės. Nė kėto kushte, KESH-i nuk ka para pėr tė kryer investimet e nevojshme, nėpėrmjet sė cilave do tė garantohet furnizimi pa ndėrprerje me energji elektrike pėr njė periudhė afatgjatė. “Struktura e ēmimeve tė energjisė ėshtė e pabalancuar. Ky ėshtė njė element qė do tė krijojė deformime nė funksionimin e kompanisė. Pasi kostoja e prodhimit tė energjisė ėshtė mė e lartė se ajo me tė cilėn shitet energjia. Pėr kėtė arsye, korporata ndodhet nė vėshtirėsi tė madhe financiare. Vjet KESH-i doli me humbje. Por edhe kėtė vit, me strukturėn e re tė ēmimeve, nuk do tė dalim me fitim. Korporata ka nevojė qė tė bėjė investime qė nuk do tė vijnė nga qielli, por nga funksioniomi normal i saj. Ne po furnizojmė aktualisht pa ndėrprerje me energji qytetarėt, por po shtyjmė investimet e nevojshme”, ka deklaruar Bojaxhi.

Privatizimi i KESH-it, nė gusht shpallet investitori strategjik

Pėrzgjedhja dhe shpallja e investitorit strategjik qė do tė blejė Operatorin e Sistemit tė Shpėrndarjes do tė bėhet deri nė fund tė muajit gusht. Drejtori i pėrgjithshėm i Korporatės Elektroenergjteike Shqiptare, Gjergj Bojaxhi ka deklaruar se deri nė qershor do tė priten ofertat nga kompanitė e interesuara dhe gjatė verės do tė shpallet oferta mė e mirė. “Deri tani kanė shprehur interes pėr privatizimin e OSSH-sė 6 deri nė 8 kompani. Deri nė qershor do tė shohim, se cilat nga kėto kompani kanė shprehur interes tė pėrgjithshėm dhe cilat janė ato qė vėrtet janė tė interesuara. Nė kėtė mėnyrė do t’i futemi seriozisht procesit tė tenderimit dhe tė zgjedhim njė kompani qė ka eksperiencė nė fushėn energjetike, qė ka njė numėr tė caktuar konsumatorėsh dhe qė mund tė jetė partner pėr popullin shqiptar”, ka deklaruar Bojaxhi. Sipas tij, deri nė fund tė kėtij muaji, do tė bėhet shpallja e hapjes sė procesit tė privatizimit nė mediat ndėrkombėtare, mė pas pėr njė periudhė 1-mujore do tė priten ofertat nga kompanitė dhe pas pėrzgjdhjes sė investitorit, do tė duhen disa javė pėr tė bėrė saktėsimin e kontratės, procedurat ligjore, kalimin nė parlament tė projektligjit tė provatizimit tė OSSH-sė etj. “Kėto procedura kėrkojnė kohėn e tyre, por unė mendoj qė deri nė fund tė gushtit tė kemi njė fitues tė tenderit”, ėshtė shprehur kreu i korporatės, Gjergj Bojaxhi.

E Premte, 09 Maj 2008

Source

Last edited by olsib; May 10th, 2008 at 04:36 AM.
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 08:40 PM   #3
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Naftesjellesi AMBO drejte deshtimit....!
http://gazeta-shqip.com/artikull.php?id=42394
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 08:45 PM   #4
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Centrali atomik... ja ca thote Berisha..
http://gazeta-shqip.com/artikull.php?id=42395
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2008, 09:15 PM   #5
daalbo
Registered User
 
Join Date: Feb 2007
Location: Wash, DC
Posts: 2,982
Likes (Received): 223

Quote:
Originally Posted by olsib View Post
Shqipėria shpėton pėrfundimisht nga kriza energjetike
Who wants to call BS first

Quote:
Originally Posted by pirro View Post
Naftesjellesi AMBO drejte deshtimit....!
No surprise there. That pipeline was never going to get build the way things were going and I don't think it was Albania's fault or anything like that. I can't remember for how long this project has been in the plans and work hasn't still started. The alternative Bourgas-Alexandropolous was the final nail in the coffin of AMBO.
daalbo no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2008, 05:56 AM   #6
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Premier Says Albania Interested in Building Nuclear Power Station


Posted on: Saturday, 17 May 2008, 18:00 CDT

Tirana, 16 May (ATA) -- Prime Minister Sali Berisha confirmed Friday [16 May] that "development of energetic sector remains a priority of government in place which is interested in construction of nuclear power stations."
Calling development of energetic sector a very important issue, PM said "government is working hard to increase power generation through construction of new thermo and hydro-power stations."
"A thermo-power station is under construction in Vlora and a hydro-power station in Kalivac. In addition, great efforts are being made to develop our energy sources. Some 26 companies have been contracted for different-sized hydro-power stations just as there are other projects under discussion or bidding process," PM Berisha said during the Crans Montana Economic Forum taking place in the premises of Hotel Tirana.
Saying that work is under way to exploit the country's hydrological sources, PM said "together with Kosovo government we are working to build in Kosovo a medium-sized thermo-power station."
Stressing the interest of foreign companies in building high - technology thermo-power stations, PM Berisha said "Government is willing to rely on nuclear power stations as well."
"We are seeing the opportunity and want to cooperate with Vienna- based International Atomic Energy Agency. Once the legal framework be ready, we will start negotiations with neighbouring counties, Macedonia, Kosovo and Montenegro to draft a joint project since it would be a sustainable energy source," PM Berisha said.
Originally published by ATA, Tirana, in English 1226 16 May 08.
(c) 2008 BBC Monitoring European. Provided by ProQuest Information and Learning. All rights Reserved.

Source: BBC Monitoring European
http://www.redorbit.com/news/busines...power_station/
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2008, 12:49 AM   #7
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

Albania asks Kosovo to agree on pipeline


Published: May 19, 2008 at 4:36 PM

TIRANA , Albania, May 19 (UPI) -- Albania is readying plans for an interconnection line with Kosovo.

Production of energy from Albania's hydropower stations would be well balanced with the production from Kosovo's power stations, said Albania's Economy and Trade Minister Genc Ruli, the Shekulli newspaper reported.

"Minister Ruli and Shiroka, his counterpart, stressed the cooperation in the field of energy. The two ministers noted that the Albanian and Kosovo electricity systems complement each other very well," Albanian officials said in a statement.

Analysts said, however, that while cooperation could be profitable, the two countries' financial capabilities are still far from strong enough.

Albania potentially could increase its energy production by 60 percent if it finds a reliable energy source, like the coal power stations in Kosovo. Currently, however, both nations are net importers of energy.

According to Kosovo Energy Corp. analyses, the country needs about $3 billion in investments to keep its current energy system afloat.

According to Albanian specialists, the construction of the thermoelectric cooler power stations and the interconnection lines and the construction of the pipelines supplying gas would help the situation on both sides.

Source
__________________
#Vendlindje
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 01:32 AM   #8
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

U.S. investors win control of Albania's only oil refiner


image hosted on flickr


Patos Oil Field


TIRANA (Thomson Financial) - A U.S. consortium has won control of Albania's only oil refinery with a bid of 125 million euros ($197 million), the government announced on Wednesday.

The Refinery Associates of Texas and Antika Enterprises Consortium USA and Switzerland will own 85 percent of the state-controlled ARMO company, the economy ministry said in a statement.

'The offer by the American company was considerably better than the three others selected to bid out of 25 who had expressed an interest in buying ARMO,' the statement said.

'The price was the most important thing,' said Deputy Economy Minister Neritan Alibali.

Sources had said the bids for ARMO were to be judged 75 percent on the price offered and 25 percent on the prospective buyer's business and development plan.

Albania's Minister of Economy Genz Ruli had earlier said that AMRO generated profit of 1.7 billion Albanian lek (13.6 million euros) in 2006, compared to 365 million lek in 2004.

The Albanian government plans a series of privatisations this year with the sale of the last remaining large companies still controlled by the state.

(Forbes.com)
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 01:38 AM   #9
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Thats was a high bid, glad to see the Russians didnt get it. Hopefully we hear about the new owners plans for the development of ARMO.
  Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 01:51 AM   #10
iLiR
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Location: Dibėr
Posts: 934
Likes (Received): 276

High Bid? Albania's only oil refinery for 125 million euros is pathetic. It only seems high because of the other low ridiculous bids by other companies.
iLiR no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 02:14 AM   #11
TIAL
Registered User
 
TIAL's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Location: New York
Posts: 1,687
Likes (Received): 89

Quote:
Albania's Minister of Economy Genz Ruli had earlier said that AMRO generated profit of 1.7 billion Albanian lek (13.6 million euros) in 2006, compared to 365 million lek in 2004.
Is it just me or is this stupid? Why would they sell something that can make a profit much more than the selling price for only 10 years (or even less)? This is a freaking joke. That said, I'm glad the Americans got it.

Last edited by TIAL; May 22nd, 2008 at 02:19 AM.
TIAL no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 02:29 AM   #12
vari k.
Kosova is ALBANIAN
 
vari k.'s Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 513
Likes (Received): 0

Well when they sell it what do they get? The Americans will own 85% of it, where will the rest go? And don't taxes go to the Albanian government too?
__________________
Visit Albania

www.urbania21.com/forum
vari k. no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 02:29 AM   #13
SADOSI
Guest
 
Posts: n/a
Likes (Received):

Because even though it will make a profit, the gov doesnt have the funds to invest in it and modernise. Who knows what shape ARMO is in. Also, with it out of government hands people wont be able to fill their pockets from the profit ARMO made, i bet it really made a lot more than 13 mil. It's absurd that profit rose 5times in 2 years, who ever was the director of ARMO up until 2004 is one rich dirtbag. Corruption/Lack of investment is the problem, that is why they have to get rid of all state owned enterprise, next stop KESH.

I guess that they are going to invest 240mil euro and the other offers were jokes compared to it

http://pages.albaniaonline.net/rd/

Last edited by SADOSI; May 22nd, 2008 at 03:03 AM.
  Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 07:00 AM   #14
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

Quote:
t's absurd that profit rose 5times in 2 years,
Edhe Enver Hoxha e tejkalonte planin 5-vjecar kooperativist cdo vit me nga 700-800%.

Po lexove RD-en ashtu del gjithmon.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 10:04 AM   #15
bgrs
dRusenec :)
 
bgrs's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Sofia/Ruse
Posts: 9,769
Likes (Received): 3450

image hosted on flickr


Is that a photo of the refinery indeed? If it's so then EUR 125 million is quite a good offer.
__________________
...
bgrs no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 11:34 AM   #16
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

Yes it is. Do you have any knowledge in this field?
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 01:23 PM   #17
Pirro
-Epirus, my homeland-
 
Pirro's Avatar
 
Join Date: May 2008
Location: _Tiranė_
Posts: 1,332
Likes (Received): 73

Quote:
Originally Posted by bgrs View Post
image hosted on flickr


Is that a photo of the refinery indeed? If it's so then EUR 125 million is quite a good offer.

no i don't think soo... i belive this are only oil-wells.. or a part of the refinery.. for more foto here...

http://www.armo.al/Galeria.15.0.html

the last 4 are of the refinery, i think..
Pirro no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 01:25 PM   #18
olsib
>
 
Join Date: Mar 2007
Location: Tiranė
Posts: 1,913
Likes (Received): 1673

You are probably right!
olsib no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 03:44 PM   #19
Kapedani
BANNED
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,840
Likes (Received): 15

The refinary in Ballsh is relativly small by contemporary standarts...not to mention obsolete by now. Its capacity is only about 20,000 barrels a day (max capacity based on AMBO saying 1 million tons a year)...and the one in Fier has a capacity of only 10,000 barrels a day. These are only max values...I doubt they ever reach that high.

Relativly speaking these are very small refinaries. And the majority of their product isn't refined oil but other byproducts like bitum.

So a price of 128 million Euros...PLUS 240 million Euros investiment...is an exceptionally HIGH bid. Its very high in fact. The price isn't only for the refinaries howerver...its for 85% of AMBO's holdings...which I assume inlcude other assets as well.

Does AMBO own the oil wells?? Some of them are privatised as far as I know?

Either way...I think this seems a very good deal...especially the investment. Without the investment the whole operation would have been imposible to maintain. Half the stuff barely worked probably by now.

Forgetting about corruption or this or that for a moment...on paper so far it seems good. But we need more details to see where and how the investments will be done.
Kapedani no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2008, 03:56 PM   #20
gjergjkastrioti
Registered User
 
Join Date: Oct 2007
Location: Tirana
Posts: 9,310
Likes (Received): 4893

me sa di une ska perfunduar akoma asgje por oferta amerikane eshte me e larta.
gjergjkastrioti no está en línea   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 05:47 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2018, vBulletin Solutions Inc.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

vBulletin Optimisation provided by vB Optimise (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2018 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us | privacy policy | DMCA policy

tech management by Sysprosium